Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

valka
23. sep 2009

pripajam sa k tym, co doktora nezazmluvnuju...pri prvom som mala - neprisiel a potom som mala pocit, ze sluzbukonajuci personal to tak nejak stvalo - teda ze im nie je doverovane alebo ako to napisat...mali ironicke poznamky...nikto okolo mna neskakal, ale na druhej strane mne to vyhovovalo-...aspon som sa mohla sustredit na babatko 🙂 a porod potom v pohode...
tentoraz by som vsak chcela rodit za asistencie PA - tu by som si asi zazmluvnila...ale zatial sa zda, ze na kramaroch tomu nie su nakloneni.-..dovod je jasny - PA sa o teba stara cely cas a hlavne maju podstatne lepsi pristup k prirodzenemu porodu (v zmysle poloha, tisenie bolesti, aplikacia nastrihu a pod)...tak drzte palce... 😉

kamila68
23. sep 2009

sisaha - vidno že si si nestihla prečítať tému Pôrodnica - Kramáre - nechodte tam, ktorú na nátlak nemocnice zrušili a odstránili z diskusie. Tam maina ktorej nechali zomrieť bábätko ináč hovorila o starostlivosti

bambula1307
23. sep 2009

valka dakujem aj tebe, ze si sa vyadrila, urcite nam to pomoze a povzbudi..je fajn ked ma niekto osobnu skusenost a poradi inemu co ju nema...naozaj 🙂)
tie peniazky tiez nemame nazvys..ale clovek ma strach...tak radsej plati. A to ,ze lekar k porodu nakoniec neprisiel..mi potvrdila asi polovica opytanych kamaratiek.

Tiez mi kamoska doporucila zaplatit si PA..ale myslim, ze tu sa to neda. nemviem :(..no bolo by to uricte lepsie.
Aspon si teda vybavim epi..ak stihnem kedze sa to vybavuje az dost blizko terminu a ja som v 32t...a ak sa bude dat dame nadstandardt.

Drzime vam palceky :D

valka
23. sep 2009

bambula, no ved prave to...ze sa to neda...lepsie povedane, v nemocnici to nechcu..ale pravo na to mas zo zakona...
prave zistujem situaciu a dufam, ze to dokopem do zdarneho konca...len dufam, ze ked pridem rodit, tak ma nevyhodia ako nejaku rebelku 😀
co sa tyka epi - zalezi na kazdeho postoji...ja som nemala, lebo som si povedala, ze zvladli to aj ini...a hlavne, babo citi rovnako tlaky, rovnaku bolest a ono epi nedostane...a dalo sa to zvladnut...treba bolest brat ako nieco, co ta posunie k babu blizsie, co nastartuje tvoje prirodzene ja a bude to v pohode...ak ale budes s bolestou bojovat, tak ta prevalcuje...
porod trval u mna v echct bolestiach asi 3-4 hodky, no ja si z nich nepamatam skoro nic...akoby sa to zlialo do par sekund...tak verim, ze aj ostatne budete mat rovnake porody 😉

bambula1307
23. sep 2009

valka diky aj za toto vyadrenie..ja stale zvazujem a velmi mi to pomaha.
cmuk 😎

sisaha
23. sep 2009

kamila68 - rodicky su velmi citlive. Necitala som tu diskusiu o ktorej pises, ale nebola si pri tom, nevies co sa tam vlastne stalo.Urcite je to tragedia a nemala by to zazit ziadna mamina. Urcite ziaden lekar naschval nepokasle porod a neohrozi dieta alebo zenu. Ja hovorim z vlastnej skusenosti a ta nebola zla. Moj porod trval od prichodu na sal az do konca necelych 6 hodin. Ale rychlo mi to ubiehalo. Mala som PEDA, mohla som sa prechadzat. Sestricky sa so mnou rozpravali, anesteziologicka bola vyborna, vsetko mi vysvetlila, rozptylila obavy. Samozrejme, ze lekar, aj ked je zazmluvneny, nebude pri vas sediet cele hodiny. On pride na poslednych 15 minut tlacenia. Pre mna su to vyhodene peniaze. On ma zodpovednost rovnaku ci je zazmluvneny alebo nie. A sestricky na nadstandarde su taktiez vyborne. Pomozu, poradia. Maju tam vybornu laktacnu poradkynu, ktora sa maminam venuje, aby sa rozkojili. Ja som ju zial nezastihla, lebo mala dovolenku. Ale pomahali aj sestry z novorodeneckeho. Preto sa baby nestresujte, nie je to o nic horsia porodnica ako kdekolvek inde.

jankka33
23. sep 2009

Ahojte buduce maminy a maminy 🙂 som tu nova a citam si tuto temu a nedalo mi to musim sa registrovat. som v 35.t.t. a budem rodit na Kramaroch..termin mam koniec oktobra zaciatok novembra...bez komplikacii zatial takze ak ste niekto v obdobi ako ja napiste.. aspon budem poznat ine buduce maminy, s ktorymi sa aj nakoniec asi stretneme v nemocnici🙂

jankka33
23. sep 2009

som v 35tt oficialne.. podla poslednej menstruacie sa nejako neriadime

zuzitka
23. sep 2009

ja sa chystám rodiť na kramáre, ale som len 30 tt 😀
teda koncom novembra a začiatkom decembra 🙂

jankka ... zazmluvníš si pôrodníka? ja nie ... tak dúfam, že bude všetko ok 🙂

jankka33
23. sep 2009

nejdem si ani ja zmluvnit.. poznam tam jednu vrchnu sestru na gynekologii a ze ked ma to chyti mam je zavolat a ona uz z tych doktorov co budu mat sluzbu zavola alebo povie ze som od nej a vraj bude o mna dobre postarane..ale vidim to na velky naval rodiciek, takze budem rada ak ma vobec niekto odrodi 🙂 ja sa skor bojim tych nadstandartnych izieb :( cem mat zaplatene a citit sa tam dobre, som prvorodicka..a mam rada svoje sukromie. tak snad bude volna izba. najlepsie aj pre manzela so mnou.. a nevadilo by mi ani keby bolo vsetko v poriadku a za den dva ma pustili dom 🙂 ja naifka 🙂))

zuzitka
23. sep 2009

ani epidurál neplánujem, ani pri prvom pôrode som nemala 😀
iked bolesti ma chytili už o polnoci a rodila som až o 7.40h, nejak som to prebojovala 😀 😀

práve zajtra mám ultrazvuk v 30tt, teším sa 🙂

jankka33
23. sep 2009

no tie ultrazvuky su nadherne snad ti dopadne v poriadku. ja som mala ist na testy zajtra aj do poradne svojej doktorke na gyndu ale mam chytene priedusky beriem penicilin tak nemozem. a uz som to chcela mat za sebou :(

zuzitka
23. sep 2009

no ja som taká jednoduchá ... ja nejdem ani na nadštandart 🙂 mne nevadí, že budem na izbe s niekym, aspoň pokecáme, pomôžeme si 🙂

ak bude preplnená pôrodnica a ty budeš aj s bábenkom v poriadku, tak by ťa mohli aj po 3 dňoch pustiť domov 🙂 ale možno príde žltačka .... mne samko napríklad nechcel papať z prsa, trápili sme sa, chudol .... nechali si nás tam 7 dní 😖

aké testy ti mali robiť?

zuzitka
23. sep 2009

ja som rodila v januári 2006, potom sa pôrodnica prerábala .... tak som zvedavá ako to tam teraz vyzerá, čo sa zmenilo. snad tam bude ta zlatučká tetuška - laktačná sestra, tá sa velmi dobre starala o nás, čo sa týkalo kojenia 🙂

jankka33
23. sep 2009

ny kultivacie koli nejakemu bacilovi v tehotenstve 🙂 ja si epiduralku zaplatim je to prvy porod neviem aka velka bolest ma caka a nechcem riskovat. mam velke stresy zo vsetkeho..snad to vsetko dobre dopadne
😎

zuzitka
23. sep 2009

ale áno, všetko dopadne úplne super 🙂 neboj

ja práveže aj viem čo ma čaká, ajtak si epidural nedám .... 😅 😅

zuzca80
23. sep 2009

ahojte...len chcem reagovat na zazmluvnenie lekara. ja som povodne chcela ale valent sa nezachoval pekne a plank sa nezazmluvnuje. ja k plankovi chodim uz zopar rokov, tak mi povedal, ze kedze tam je veduci oddelenia, tak sa urcite o mna postara. takze sa zazmluvnovat nejdem ☹ co uz. bola by som kludnejsia, keby som vedela ktory lekar ma ide rodit.
inak mam termin v polovici oktobra, tak mozno to s niektorou aj stihneme spolu 🙂
a epi som si tiez vcera zaplatila, lebo sa toho fakt bojim a preco si to trosku neulahcit, ked sa da. viem o moznych rizikach, ale tie rizika su tiez zas ine v pripade nepodania epi.

lovula
23. sep 2009

ahojte skoro maminky, ktoré ste sa ešte nerozhodli či áno alebo nie EPI.
Ja som rodila na Kramároch vo februári a kamarátka v auguste. Obidve sme si zaplatili EPI a obidvom nám pôrod dopadol úplne rovnako. Rodili sme 12 hodín v ukrutných bolestiach, lebo EPI nezabrala. A nadôvažok sa bábätko zašprajcovalo a nechcelo ísť von, takže sme skončili obidve cisárskym. Neviem či je to len náhoda, ale stále uvažujem nad tým, že keby nebolo EPI, tak nemáme také veľké bolesti a možno by sa bábätko dostalo von prirodzene.
Ale zase švagriná rodila v Leviciach s EPI. Porodila tak dvoch chlapcov a ona nevie čo sú to pôrodné bolesti. Jej museli hovoriť kedy má tlačiť, lebo nič necítila.
Tak asi som Vám veľmi nepomohla, že? 😒 😒 😒

beruska.zuzanka
23. sep 2009

Ahojte, tak som tu par hodin nenakukla a ako ste sa rozkecali 🙂
Krevetka, tak sa urcite v utorok vidime u Dr. Jandovej, ja rada pokecam 🙂 a zuzitka, my sa mozno stretneme v porodnici 😀 mozno.... 🙂
Inak este raz vsetkym drzim palceky a prajem pokoj v dusi pri rozhodovani a hlavne fajn porod 😉

bambula1307
24. sep 2009

janka 33 ja mam termin 15.11..ale ktovie ..nikdy nevies 🙂 moze to byt aj skor...
janka a nebola si cvicit v pondelok? necitali si si knihu? ..ked sme cakali na jandovu?...sa mi zdas povedoma 🙂

K epi rozmyslam, ze ak stihnem ..a neporodim prilis skoro..tak by som si ju ako poistku zaplatila a pripadne nevyuzila,..keby som to zvladla.
Ozaj su aj ine moznosti tisenia bolesti? ja netusim..

Zuzca80.. vies co..ja uz som sa psychucky pripravovala ze za V..... pojdem..ale po tvojej skusenosti nepojdem. Jedna moja znama co sme spoli boli na amniocenteze mi potvrdila tvoje slova ..ze aj k nej bol takyto. No a ina by zase brala len jeho..ona rodila v28 t cisarskym u neho a ju hladkal a ukludnoval, ze nebojte sa mala je v poriadku...tak asi tak.
No ja citlivka a teraz este viac..keby mi daco take povedal..asi by mi slzy vyhrkli..nebudem to riskovat.
Mam taky pocit ze lekari na kramaroch ..ak k nim nechodis cele tehotenstvo..alebo aspon vacsinu, sa nechcu zazmluvnovat.
Kedze dost vela dievcat tu pisali, ze zazmluvneneho nemali a bolo to ok..nebudem ani ja. len budem dufat, ze nenastanu komplikacie a ze nasa mala nenarastie do gigantickych rozmerov 🙂)

Lovula..toto som uz viackrat citala, ze zeny nevedia s epi tlacit a konci to cisarskym..potvrdila mi to aj sestricka kamoska co robi na gyn.
Aj to, ze lekari velmi radi epi nemaju.

zuzca80
24. sep 2009

co sa tyka epi, je to velmi individualne. niektorym sa ulavi a nerobia potom tie veci, ktore by mali, aby dieta postupovalo nizsie. a zas niektorym sa ulavi a konecne sa uvolnia (stres posobi proti postupovaniu babatka) a zrazu to ide ovela rychlejsie. ja dufam, ze mi epi zaberie a ze sa tym ukludnim 😉

beruska.zuzanka
24. sep 2009

Ono je to s tou epi fakt individuálne si myslím, kamoška ju mala pri oboch pôrodoch a veľmi si pochvaľovala, ten druhý skončil nakoniec síce cisárom, ale z iných dôvodov, nie kôli epidurálke 🙂
Takže ja si ju každopádne tiež zaplatím, ak prejdem tou konzultáciou u anesteziológa a uvidíme, či využijem, ale pre istotu 🙂

lubatenko
24. sep 2009

Ja som mala tiez epi a ku koncu com nemohla poriadne tlacit, este k tomu malemu slabli odozvy a uz bol tak nizko, ze nemohli robit sekciu a tak museli pouzit vakuumextratkor. Takze epi mi sice zabrala, necitila som kontrakcie tak silno pocas cakania na otvorenie sa, ale ten zaver mi to narusilo. Pri tlaceni mi musela pomahat aj porodna asistentka, myslela som, ze pridem o vbnutornsoti.

ewelyne
24. sep 2009

baby, co si chcete dat epi, preco? ake mate dovody? strach? neistota, len tak??

ja osobne si myslim, ze bolest zubov dokaze byt horsia ako porod a nic strastne to nie je a vobec ked mate epi, necitite babo a nie ste v suzvuku a kontakte.
ved proti bolesti vam normalne mozu nieco pichnut...
neviem, cakam co zasa vymyslia.... , lebo epi je taky vymysel ze az....

zuzitka
24. sep 2009

u mňa je dôvod, prečo si epidurál nedám, že sa bojím toho pichnutia 😅 a finančné dôvody ... nedám 3.000sk za to. dá sa to vzdržať aj bez epi .... a to som mala prvý pôrod bolestivý od polnoci do 7.40h

a vlastne aj nadštandart sa mi zdá zbytočný ... platiť 500sk na deň? načo? šak sa vyspím aj nakojím na normálnej izbe.... a taktiež aj zazmluvniť lekára ... chcú 7.000sk????? .... ved ma odrodiť musí každý pôrodník 😀

a čo pupočníková krv .... dáte si odobrať?

zuzitka
24. sep 2009

Prítomnosť partnera pri pôrode je vitana, poplatok je 500,-Sk.
Dohodnut konkrétneho pôrodníka si mozete za 7000,-Sk.
Nadštandardnu izbu hoteloveho typu si mozete objednat za 500 az 1000,-Sk/noc.
Za epidurálnu anesteziu zaplatite 2500,-Sk a je dostupna 24 hodin denne.... asi už 3.000sk
Porodnica tiez ponuka moznost odberu pupocnikovej krvi.

Možnosti pôrodu su klasická pôrodnícka posteľ a polohovateľné lôžko – pôrodnícke kreslo.

Do pôrodnice si prineste:
# občiansky preukaz
# fotokópiu sobášneho listu (aj neoverenú), príp. ak nie ste vydatá, doklad o priezvisku z matriky
# tehotenskú knižku
# preukaz poistenca
# pôrodnícke vložky alebo vložky Lydie (1-2 balenia)
# 4-5 ks jednorazových podložiek pod pacienta
# toaletné potreby, WC papier, papierové vreckovky
# balzam na pery, nosný spray Stérimar alebo Vincentka – pre vysušenú sliznicu v nose
# pohár, misku na polievku, príbor
# uterák (2 ks + 1 menší na ovlaženie tváre počas pôrodu)
# nočnú košeľu (2 ks – jedna počas pôrodu, druhá na prezlečenie po pôrode)
# župan
# prezuvky + šľapky do sprchy
# voľné nohavičky, materskú podprsenku (2 ks), tampony do podrsenky
# všetko, čo Vám spríjemní 1. pôrodnú dobu (napr, rádio, CD-player, malý vankúšik, masážne pomôcky ap.)
# môžete si priniesť aj mobilný telefón alebo telefónnu kartu
# fotoaparát na zachytenie prvých okamihov života Vášho dieťatka

Pre dieťatko si prineste: (stačí na druhý den po pôrode)
# ponožky alebo papučky
# bavlnené rukavičky -ostré nechtíky môžu poraniť tváričku dieťatka
# čiapočku – tenkú bavlnenú, na použitie po kúpaní a pri presune chodbou
# bavlnené plienky 4 ks, jednorazové plienky 30 ks
vlhčené vreckovky na riťku
odsávačku na mlieko
# ostatné veci dostanete pre dieťa v pôrodnici
# v den odchodu z pôrodnice si nechajte priniesť vopred pripravené veci na oblečenie dieťatka

🙂 🙂 🙂 stále toto platí? nič sa nezmenilo?

bambula1307
24. sep 2009

zuzitka myslim, ze tam je vsetko..teda v tom zozname co treba do porodnice. Mne este kamoska radila priniest, dupacky, deku pre babatko , dudlik.

pupocnikovu krv nedame odobrat z fin dovodov..a myslim, ze to presovsetkym biznis... u nas. Mozno to bude casom ine.

tiez sa stale viac priklanam k tomu ze epi nie.
A su ine moznosti tisenia bolesti, viete niektora?

wewe4
24. sep 2009

zuzitka, zdá sa mi že všetko máš na zozname..iba tá EPI je teraz presne 106 eur, no dosť!
ja si ju zaplatí, aj keď som o tom najprv ani neuvažovala, ale dám si ju až naozaj v krajnom prípade.
ja dúfam, že nebude treba..chcela by som porodiť hlavne rýchlo a nie sa trápiť celý deň ako to u niektorých prebieha 😖
no držme si palčeky, baby 😉

zuzitka
24. sep 2009

vlastne ja som aj flašku využila pri samkovi v pôrodnici ... ked som si odsávala mliečko, lebo sa nevedel napapať z prsa. a ten dudlík, jasné 😀 díky

vlastné veci na oblečenie pre bábo radšej nie, lebo sa ti to môže stratiť. oni požičiavajú košielky aj perinky, dupačky sme vôbec nevyužili pri samkovi .... aj plienky bavlnené moje som si musela strážiť a pri kúpaní v žiadnom prípade neodovzdávať na pranie, lebo to už neuvidíš 😨

no ale pôrod u prvorodičiek nebude trvať 2 ani 3 hodiny, to sa pripravte určite na 6 hodín a viac 😉
jedine, že by ....

ja som epi nemala, ale sa mi zdá, že mi niečo pichli, ale ja som bola taká ubolená a nevyspatá, že som to moc nevnímala .... tá bolesť mi nedala vôbec spať, čiže celú noc som bola hore a trpela som 😅

zuzitka
24. sep 2009

lubatenko ... ty máš nejaký velký týždeň tehotenstva 🙂

bambula, wewe ... už ste na materskej dovolenke? 😀
mňa vypíšu 22.10 .... ale mne je jedno, ja som doma ešte od samkovej rodičovskej ... akurát mi začnú za to platiť 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre