Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

qtinka77
1. jan 2013

@domeli Hmmm...no asi je to vsetko len o "stasti" kedy clovek rodi a ci je vtedy volne, a samozrejme je vzdy vsetko o ludoch - ako vzdy a vsade... :o) Ked je ustretovy personal, tak ani skromnejsie podmienky asi nevadia.. :o)

dejna20
1. jan 2013

A vlozky, plienky a podlozkx a kosele a oblecenie pre deti tam maju?
Na standarde je wecko so sprchou vraj na chodbe? To pre kolko izieb cca?

liz_lemon
2. jan 2013

@dejna20 plienky musis doniest a aj vlcene obrusky, inak je tam pre deti vsetko
na standarde si treba priniest aj podlozku a vlozky a WC (2 ks) aj sprcha (3 ks) su na chodbe, ale tusim tu niekto pisal, ze zo sprch je funkcna iba jedna, neviem, aka je tam kapacita, ale asi tak do 30 posteli, ak ratam ze su na izbe po 4, ale mozno som to prehnala, neviem si spomenut, kolko tam bolo izieb

domeli
2. jan 2013

@dejna20 neviem, koľko presne izieb tam bolo - tuším 7, niekde 3 postele, niekde 4, takže ak je to plné, tak do tých 30, ako písala liz_lemon. Sprcha bola plne funkčná koncom decembra ozaj iba jedna - mala aj záves. Jedna bola bez závesu a jedna tuším s rozbitými zaťahovacími dverami. Proste každý využíval iba tú so závesom, ale neboli rady. Teda, ja som nezažila úplný nátresk, ani veľkú viizitu, pred ktorou asi nátresk môže byť. WC boli 2 a stačili. Inak: vložky boli bežne položené na polici v kúpeľni, aj v stolíku som mala, keď ma previezli zo sály, takže som využívala prevažne ich. Nedopĺňali ich pravidelne, ale to možno preto, že ja som trafila víkend a štedrý deň.

domeli
2. jan 2013

@qtinka77 asi tak, ako píšeš. Mne teraz teda nevadilo, že som sa nedostala na nadštandard - povedala som si, že tie 3 dni sa to bude dať zvládnuť a dalo sa v pohode.

adrianiiita
2. jan 2013

baby chcem sa spýtať že koľko sa platí nadštandard?? 🙂

domeli
2. jan 2013

@adrianiiita 18 eur/noc za 2 posteľovú izbu so soc. zariadením aj TV alebo 3 posteľovú izbu so soc. zariadením oproti dverám na chodbe iba pre túto izbu a bez TV

qtinka77
2. jan 2013

@domeli To Ta teraz po 3 dnoch pustaju uz domov?? 😲 Tyyy brdo, to ja som bola pred 12 timi rokmi tyzden... :o) Sranda...

gabusa1975
3. jan 2013

@qtinka77 ja som tiež kukala jak puk,že mňa po sekcii pustili na 4 deň,asi mali nával,lebo ma púšťali 12.12 😀 ale ja som bola iba rada,doma je doma 🙂 a boli sme v poriadku,bábatko aj ja

domeli
3. jan 2013

@qtinka77 nuž nie po 3 dňoch, ale po 3 nociach - v piatok popoludní sa malý narodil a v pondelok sme šli domov. Ale to možno preto, že som nebola strihaná ani šitá a čakala som iba na prepustenie bábätka, ktoré mohlo mať robený skríning z päty presne v pondelok o 13.55 h., keďže malý sa narodil v piatok o tomto čase. A tiež možno aj preto, lebo práve ten pondelok bol Štedrý deň 🙂 Ale púšťali aj po sekcii nie na 6., ale na 5. deň i skôr.

amouramour
3. jan 2013

@dejna20 ja by som si vzala oblecko...lebo raz mi tam dali pre malicku len bodycko, esteze som mala nieco z domu🙂
@gabusa1975 to mas super, mna nechceli pustit po 4 dnoch, ze tam musim byt 5

qtinka77
3. jan 2013

@gabusa1975 Fiiiham to su teda ine rychlovky :o) V case, ked som ja rodila dcerku, tak cisaraky davali domov az po 10 dnoch.. :o) Za chvilku to bude tak, ze prideme, odrodime, ideme domov :o)

qtinka77
3. jan 2013

@domeli Sranda... A ako sa Ti podarilo nebyt strihana? :o) JA si pamatam, ze mi urobili strih az na stehno pri malej :o)

domeli
3. jan 2013

@qtinka77 za to ďakujem epinu - cvičila som s ním, oboznámila s tým Dr. a poprosila ju, nech nestrihá, ak to nebude vyslovene nutné a nebolo - bez akéhokoľvek poranenia som porodila takmer 4 kg bábo (3940 g, obvod hlavy 35 cm)

vera1234
3. jan 2013

Ahojte, tiez sa chystam rodit na kramaroch a napadla ma taka vec, ze ci by ste baby co ste pred nedavnom rodili nevedeli poradit kde najdem nejaky zoznam do porodnice? ono to tu predpokladam niekde je, ale preluskat 444 stran 😀 zatazkavacia skuska.... tak len ci by ste vedeli poradit 🙂
dakujem

liz_lemon
3. jan 2013

@vera1234
Čo si priniesť do pôrodnice?
Budúca mamička,
onedlho sa vo Vašom živote odohrá významná udalosť. Do rodiny pribudne ďalší člen – Vaše dieťatko. Je samozrejmosťou, že všetky ženy rodia v pôrodnici. Iste na to pamätáte, a preto si zavčasu pripravte do osobitnej tašky veci, ktoré budete v pôrodnici potrebovať pre seba i pre Vaše dieťatko. Dobre tiež strážte Vašu tehotenskú knižku, kde sú dôležité záznamy, ktoré umožnia lekárom čo najlepšie viesť pôrod, ako aj rýchlo a správne zhodnotiť stav novorodeniatka.
Do pôrodnice si prineste:
občiansky preukaz, fotokópiu sobášneho listu (aj neoverenú), príp. ak nie ste vydatá, doklad o priezvisku z matriky (tzv. čestné prehlásenie o priznaní otcovstva)
tehotenskú knižku a preukaz zdravotného poistenca
Odporúčame priniesť si:
pôrodnícke vložky alebo vložky Lydie (1-2 balenia)
4-5 ks jednorazových podložiek pod pacienta
toaletné potreby, WC papier, papierové vreckovky, vložky do podprsenky pre dojčiace ženy
balzam na pery, nosný spray Stérimar alebo Vincentka – pre vysušenú sliznicu v nose
pohár
uterák (2 ks + 1 menší na ovlaženie tváre počas pôrodu)
nočnú košeľu (2 ks – jedna počas pôrodu, druhá na prezlečenie po pôrode)
župan
prezuvky + šľapky do sprchy
voľné nohavičky, materskú podprsenku (2 ks)
všetko, čo Vám spríjemní 1. pôrodnú dobu (napr. rádio, MP3 prehrávač al. CD-player, malý vankúšik, masážne pomôcky ap.)
môžete si priniesť aj mobilný telefón
fotoaparát na zachytenie prvých okamihov života Vášho dieťatka
Pre dieťatko si prineste: (stačí na druhý deň po pôrode)
ponožky alebo papučky
bavlnené rukavičky -ostré nechtíky môžu poraniť tváričku dieťatka
čiapočku – tenkú bavlnenú, na použitie po kúpaní a pri presune chodbou
bavlnené plienky 4 ks, jednorazové plienky 30 ks
ostatné veci dostanete pre dieťa v pôrodnici
vlhčené hygienické utierky pre dieťa
v deň odchodu z pôrodnice si nechajte priniesť vopred pripravené veci na oblečenie dieťatka

vera1234
3. jan 2013

@liz_lemon dakujem, toto som nasla na nete, len som si nebola ista ci nie je nieco novsie 🙂
ale tak toto je asi najnovsia verzia 🙂 dakujem este raz.

liz_lemon
3. jan 2013

@vera1234 mne toto v juni poslala dr. Jandova, ona robi na Kramaroch predporodnu pripravu

vera1234
3. jan 2013

@liz_lemon super, tak sa budem riadit tymto zoznamom 🙂
diky moc

qtinka77
3. jan 2013

@domeli Epina je epiduralka? Lebo nad tym ja ani neuvazujem :o) A to som mala teda nie prave najlahsi porod pred tymi 12timi rokmi.. :o)

anjelicek30
3. jan 2013

@qtinka77 moja mala sa narodila 23.12. Takze tiez pridavam cerstvu skusenost. Po porode ju vzali ma tie zakladne vysetrenia, ale po chvilke mi ju doniesli zabalenu v plienke, dali mi ju na brucho. Potom ju zas odniesli a uz zavinutu v teplom mi ju dali vedla mna do postielky. Priatel za mnou prisiel na salu, kde sme spolu aj a babatkom stravili 2 a pol hodiny. Medzitym mi ju sestricka dala na prisatie. Bez problemov sa prisala. Dokonca mi sestricka vravela, ze priatel so mnou mohol ostat v 1 dobe porodnej aj napriek tomu, ze sme nemali zaplateny porod. V tom case som tam ale rodila sama, tak mozno aj preto.
Co sa tyka dojcenia, na novorodeneckom ho velmi podporuju, pani doktorka mi povedala, ze oni neradi ponukaju ci uz materske mlieko od inej mamicky, alebo umele mlieko. Ze treba vydrzat kym sa rozbehne mliecko. Takze naozaj su Baby friendly hospital 😀

domeli
3. jan 2013

@qtinka77 epino je zdrav. pomôcka, slúžiaca na prevenciu natrhnutia hrádze pri pôrode. Kým sa nenatrafila čiste náhodou na diskusiu k tomu tu na MK, ani ja som netušila, čo to je. Ale je to perfektná vec a funguje - pozri tu, ak chceš vedieť viac: https://www.modrykonik.sk/forum/3-trimester/epi-no-balonik-2/
Inak ja som bola dosť proti epidurálke práve kvôli tomu, že som pred 2,5 rokom rodila sekciou a teda nie všetci Dr. sa zhodujú v tom, či to je/nie je vhodné potom dať si ju pri druhom pôrode, ale po rozhovore s anesteziológom na pôrodnej sále som si ju nakoniec dala. Ale na jednom mieste mi nezaúčinkovala - vraj sa to stáva niekedy, takže som si pôrod "vychutnala", akoby bol bez nej.

anjelicek30
3. jan 2013

@misulka47 to som sa aj ja bala, ze budem prenasat 😀 ale vies co, uzi si este posledne chvilky s brusko 😀

anjelicek30
3. jan 2013

@domeli mne tiez epiduralka neucinkovala na pravej strane tela, ale neviem si predstavit, co by som tam robila, keby som tie kontrakcie citila aj na lavej strane, uz toto bolo ma mna moc

qtinka77
3. jan 2013

@anjelicek30 Dakujem za info, gratulujem k vianocnemu babatku :o)
Hej, viem, ze su velmi zamerani na kojenie - ved mozno nebyt ich, tak by som to mala na zaciatku este komplikovanejsie...
Ja som tam bola velmi spokojna uplne so vsetkym na tych Kramaroch, aj s porodom, duplom s novorodeneckym, co je v pripade, ze ide o nekomplikovany porod a podobne...ovela dolezitejsie ako ta gynekol.cast...ved oni nas naucili vsetko - ako kupat, ako prebalovat, ved som na zaciatku bola ako drievko, som si to ani nevedela predsavit ako budem kupat doma a tak, ale tam to robia super (alebo aspon vtedy robili) - prvy krat okupu pred Tebou oni a potom uz kupes sama, takze uz ides domov pripravena co a ako a nebojis sa :o)

misulka47
3. jan 2013

@anjelicek30 no dnes som bola na kontrole a stale nic, takze jedine ze yb si to maly cez vikend rozmyslel, inak pondelok na prijem...uz to chcem mat za sebou, aj sa bojim ci je vsetko ok..uz chcem vidiet ze je zdravy a vsetko ako ma byt...

qtinka77
3. jan 2013

@domeli Takze si vsetko citila ako bez epiduraky? Alebo len cast? A kto Ta rodil? Mala si zazmluvnenu lekarku?
Dikes, epino si prestudujem...ja si vsetko studujem uz od casu, kedy sme sa rozhodli, ze ideme "do toho" :o) Predsalen 12 rokov, je 12 rokov - vselico sa pomenilo - napriklad teraz sa mi velmi paci kupanie v kybliku, len mam z toho trosku strach, ale verim tomu, ze to premozem, lebo sa mi to zda fajn...aj zavinovanie do periniek - ale nie do starych, ale do tych "ulitiek" - to sa mi tiez velmi paci, lebo si pamatam ako sa mala samu seba budila ruckami a potom sa jedovala :o)
Tak studujem, pozeram a snazim sa prisposobit "modernejsim veciam" :o)
Ozaj, je to niekto, kto kupe v kybliku?

anjelicek30
3. jan 2013

@qtinka77 dakujem 😀
No to ja som mala prve tri dni taku mensiu depku, lebo som mala pocit, ze to kolostrum babatku nestaci a ze je hladna. Potom ma aj pani doktorka, aj pani primarka z novorodeneckeho velmi ukludnili, vsetko mi vysvetlili, ako to prve dni u novorodenca funguje. Fakt boli velmi zlate. Aj sestricky z novorodeneckeho, perfektne 😀 mile, utesili, poradili, vsetko ochotne ukazali.
No drievko som bola aj ja, vobec som nevedela, co si pocnem v noci, ked babatko bude plakat. Nastastie spolubyvajuca uz tam bola tyzden, tak mi poradila.

qtinka77
3. jan 2013

@anjelicek30 A na novorodeneckom je este stale taka starsia pani s jazvou na lici? Taka, na prvy dojem velmi prisna, ale ked spoznas velmi fajn? Asi uz nie, ze? Lebo uz vtedy mala tak asi 55...tak uz asi nie, ze?

anjelicek30
3. jan 2013

@misulka47 neboj sa, vsetko dobre dopadne 😀 aj maly je urcite ok. ono najlepsie je, ked porod zacne doma, ale tak ked sa inak neda. Nechce sa mu ist do tejto zimy 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre