Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

nika22
5. mar 2009

sok uplne s tebou suhlasim. som zdravotnik, ale v inom odbore ako Na tieto stranky chodim, preto lebo som rodila 3 deti, kazde v inej porodnici, lebo sme sa stahovali a Kramare boli super aj sesto ale hlavne novorodenci. Dost ma stve zhadzovanie prace sestier. Ak nie som spokojná s jednou osobou - ci uz lekar alebo sestra - nemusim zhodit pracu celeho oddelenia. s tym kto bude koho kryt mas pravdu., vzdy bude na vine sestra.
zdravotnici vedia aka je ťazka praca s ludmi. Hlavne s tymi, ktorí sa permanentne stazuju vzdy na kazdeho na vsetkych, na vsetko. takymto ludom mozete radit a pomahat, vzdy je vsetko zle. Hlavne ak niekto ide do nemocnice " ved uvidia ako sa ja budem stazovat". Lebo tento nazor som tu uz niekde citala. Titi ludia poznaju len svoje prava. a kde su prava zdravotníkov? 😝 Matky po porode su naozaj extremne precitlivele, pamatam si to podla seba, treba naozaj citlivý prístup. Ale porod neznamena, ze cely vesmir sa teraz bude tocit iba okolo mna a som iba ja ja ja
maminy aj tehulky uvedomte si to. lebo slusnostou usmevom a dobrou naladou dosiahnem viac akoi staznostami.
Rada by som vedela, ci sa niekde rozoberaju aj ine oddelenia napr. interne, chirurgia, detske oddelenie v DFN....

nika22
5. mar 2009

kannah precitala som si clanok. autorky su lektorky kurzov, nie zdravotnici. neviem ako je to v Cadci, Presove a pod. Na Kramároch mi malú po pôrode prilozili, a bola dve hodiny so mnou a s manzelom na sale, manzel bol pri jej osetreni a ju pofotil. Malú nedali do ziadneho inkubatora, ako sa robi v Ruzinove. Ze pre istotu, ako som sa docitala na strankach o Ruzinove. Po dvoch hodinach malu zobrali okupat a asi o hodinu uz bola pri mne. Sestry nam ukazali kupanie na druhy den a upozornili, ze dalsie dni si mozeme kupat s ockom, surodencom... 🙂 uplne uzasne, to som inde nezazila. A dieta bolo stale pri mne takze mu nikto nemohol dat flasu ani ine bez mojho vedomia. Ale viem, ze moja suseda chcela v noci oddychovat, chuda babo davala k sestričkam a rano sa cudovala, ze ma plne prsia a maly spí. Takze vzdy je na vyber.....

valka
5. mar 2009

suhlasim s nikou22,
ja som tam rodila pred rokom a viem, ze dalsi porod bude znova tam....teda porod je dost odveci (hlavne pristup PA a lekari sa tiez netrhnu, aby boli viaz za prirodzeny porod)...ale akonahle je dietatko vonku, je to uplne uzasna nemocnica (s vynimkou velkych vizit)...

babulka
5. mar 2009

Aj ja sa pridavam k nadsenym mamickam, teda z pohladu novorodeneckeho oddelenia (aj ked ja aj z pohladu porodu a sestonedelia, hoci som rodila este v starom prostredi bez nadstandardu). Hoci som maleho mala prevezeneho do Detskej fakultnej, sestricky na novorodeneckom mi velmi ochotne vysvtelili, ako odsavat mlieko, ako ho skladovat, bez najmensich problemov mi sterilizovali odsavacku, nadobky.... boli mile, ochotne, aj inym mamickam pomoahali ako sa dalo. No a laktacna poradkyna, ta bola uplne uzasna. 🙂

Nika22 - pokial ide o staznosti na dalsie oddelenia, by si neverila, na co vsetko sa dokazu mamicky stazovat. Polezali sme si v DFN a tam boli staznosti na stare linoleum na zemi, stare skrine a pod. Takze to svedci o vsetkom 😒

nika22
6. mar 2009

Babulka dufam ze maly je ok. Preco ste si polezali v DFN ?

nika22
6. mar 2009

vinyan nechapem, preco si popisala na Kramare take strasne veci ale den nato pises, ze opat by si asi isla rodit na Kramare. Nemyslis, ze si zbytocne pourazala tych ludi a vystrasila ine tehulky? ☹ lebo drviva spusta mam to tam chvali, hlavne tebou tak okydane novorodenecké.
a ako sa ma tvoje babo, to dojcenie sa ti podarilo? lebo ja som dojcila s klobucikmi dlho. Skusala som bez ale to neslo. Tebe to ako islo?

prvorodicka
6. mar 2009

Ahojte, neviete v akych casoch byvaju tie cvicenia s Jandovou? Ja som prave na to prve nemohla ist a mam prist tzv. "naslepo" s vlastnou karimatkou.. problem je,ze si nepamatam v akych casoch to byva.

vinyan
6. mar 2009

Nika, ako niektore mamy chvalia, tak ine hania, lebo maju iny pohlad, ine priority. V obsahu som napisala, co mi vadilo.
Preto by som tam isla mozno znovu, lebo co viem o ostatnych dvoch nemocniciach v BA, tak nepredpokladam zvlast lepsie podmienky a navyse, teraz maju Kramare tu vyhodu, ze viem, co tam mozem ocakavat. Navyse by som bola druhorodicka, takze zase by to bola ina situacia.
Babo sa ma dobre, uz mame aj 2 prehliadky za sebou. Kojenie nam ide, mam chlapca, velkeho hladosa, takze ma "rozkojil". Bradavky sa mi prisposobili. Klobuciky ani odsavacku som zatial nepotrebovala. Mam pocit, ze mlieka mam stale viac, ale nejak bolestivo naliate prsniky som este nemala. Zo zaciatku mi dost chybali informacie aj technika a bradavky som mala dost dohryzene. Po povzbudeniach a 1. nacviku s laktacnou sestrou sa to o dost vylepsilo.
Ako napisala jedna kamaratka, co tiez rodila na Kramaroch: "Myslim, ze vsetky maminy maju z Kramarov rovnaky pocit - jeden Ti tam povie toto, ked sa riadis podla toho a dalsi to zisti, dostanes nepreijemne vynadane, tak si myslis, ze si strasne nemozna a zacnes robit tak, ako Ti radil ten druhy. Potom zase pride niekto s podobnymi nazormi ako ten, ktory Ti radil prvy, zase dostanes vynadane a ak si sa nerozplakala doteraz, tak teraz si urcite poplaces! o toho vsetkeho vstupi do miestnosti zase niekto z radov toho druheho... Jednoducho kolotoc, ktory sa konci az prichodom !!!uzasnej!!! laktacnej poradkyne (presne, ako si napisala - pani z rozpravky, pre mna aj Oaza pokoja, Svetlo do tmy dojcenia a starostlivosti o babatko, Istota v dzungli mnohokrat pomylenych nazorov... a mohla by som pokracovat - urcite vies, o com hovorim) Po jej prichode je zrazu vsetko lahke, dovtedy prazdne prsia pretekaju mliekom, popraskane bradavky sa vyliecia a viac nepraskaju, lebo dojcenie uz neboli.. Jednoducho anjel v modrom prevteleny do krasne upravenej starsej panej."
Tak tak nejak zazracne pomohla laktacna sestra aj mne...

babulka
6. mar 2009

Nika, maly sa narodil s vrodenou vyvojovou chybou, ktora vyzadovala urgentny chirurgicky zakrok. Takze preto. Ale dopadlo to dobre a musim zaklopat na drevo, ale je uplne zdravy chlapcek 🙂

nika22
6. mar 2009

vinyan ja som pisala, ze som o laktacnej sestre len pocula chvaly ale som ju nevidela, asi mala dovolenku. ja som kojila dlho vdaka sestrickam a klobucikom, ktore mi poradili. je pravda, ze pri prvom dietati je zena velmi precitlivela a kazda situacia je pre nu nova. ale vzdy sa treba tesit zo zdraveho babatka, byt pozitivne naladeny a potom sa aj problemy riesia lahsie. A hlavne u novonarodenych deticiek je to tak, ze kazdy den je iny. co je dnes problem, zajtra uz to problem nie je. ale to pochopis pri druhom dietati. kojis, cize ta to naucili dobre a to je hlavne. Som rada ze sa tebe aj malemu dari.

nika22
6. mar 2009

babulka, to je uzasne, ze sa z toho tak dobre dostal. Nezavidim ti, co si musela prezit. Tebe sa asi zdaju problemy ktore sa tu riesia, uplne smiesne. Cloveku sa v takom pripade menia priority a vazi si to, ze ma zdrave dieta. A na druhe sa nechystas? Drzala by som ti palce. 🙂

ani3012
6. mar 2009

asi pôjdem rodiť na Kramáre 🙂

babulka
7. mar 2009

Nika22, asi mas pravdu. Ani nie tak smiesne, to by som si nedovolila, ale malicherne. Ja viem, ze vobec, ale vbec nie je dolezite, ci su steny namalovane na ruzovo, ci mam sprchu na izbe alebo na chodbe, alebo ci sa na mna sestricka usmeje alebo nie. Pre mna bolo dolezite to, ci su zdravotnici kompetentni, ci ma nemocnica zabezpecenu starostlivost o rizikovych novorodencov alebo takychto prevazaju cez cele mesto. Takze ja to vnimam uplne, ale uplne inac, ale to neznamena, ze to, co je nedolezite pre mna, nemoze byt dolezite pre niekoho ineho.
To iste sa tyka aj Detskej fakultnej. Mojmu synovi tam zachranili zivot, takze ja mam pohlad na DFN iny, ako niekto, kto tam pride na pohotovost so soplom a potom nadava, ze lekar sa neusmieval. Ja to beriem tak, ze mozno mal predtym na oddeleni dietatko, ktoremu mozno islo o zivot... Vsetko je vec pohladu.

Na druhe sa zatial nechystam, priznam, ze som spohodlnela, syn je uz samostatna jednotka a mne sa obcas podari aj vylozit si nohy 😀 Ale nepocitam s tym, ze by maly zostal jedinacik, len sa musim odhodlat. A na druhej strane sa bojim, aby sa to nezopakovalo. Ale koniec mojim litaniam, zaver je taky, ze aj druhykrat to budu Kramare 😵 Nie kvoli nadstandardnym izbam, a novemu zariadeniu, ale kvoli stopercentnej profesionalite a kompetentnosti Kramarskeho osadenstva 😉

krpcek
7. mar 2009

prvorodicka cvicenia s p.Dr.Jandovou su v pondelok, stredu a stvrtok o 11.00h v telocvicni vedla jej pracovne. a kludne tam mozes prist aj na slepo, lebo vzdy je nas tam menej ako je nas nahlasenych. 🙂

krpcek
8. mar 2009

baby je najde sa niekto kto rodil u MUDr. Cunderlika?

macabi
8. mar 2009

ahojte...suhlasím s babulkou...najdôležitejšie je zdravé dieťatko... 🙂 ale samozrejme by som klamala, keby som tvrdila, že by som nechcela mať pohodlie a kvalifikovaný a usmievavý zdavotnícky personál... 🙂 ja som si vybrala Kramáre z dôvodu, že je tam užasný pán docent Rusňák...robil mi laparku a jeho prístup je tak skvelý, že chcem, aby dokončil "svoju prácu" a odrodil naše mimi, keďže sa nám mesiac po laparke podarilo otehotnieť... 😉 a aj je myslím si odborník... 🙂 je naozaj iné, ak mamička zažije strach o zdravie miminka alebo dokonca sa bojí, aby dedičnu chorobu nezísklalo jej mimi...vtedy nastupuju uplne iné priority, ako napríklad presne napísala babulka..."nie je dôležité, či su steny namaľované na ružovo".... 😉

kukulienka11
8. mar 2009

ahojte babulky,

ja som si vybrala Slezaka..len stal sa v nemocnici nejaky problem a tento lekar tam vraj nepracuje. Nadalej chodim za nim na vysetrenia na onkologiu. Aj som si ho chcela zazmluvnit,ale nechcel..
Obavam sa ,ze ked pojdem rodit na Kramare, tak ma lekari budu odstrkovat,lebo pravdepodobne su tam nejake napate vztahy ☹ a pochybujem,ze aj v nocnych hodinach bude moct prist Slezak. Inak je to vyborny odbornik, doposial som s nim nemala problem.
Myslite,ze budu robit rozdiely mamiciek,ktore u koho chodievali posledny mesiac na kontroly?! 😖

hilaris
8. mar 2009

Pokial nemas zazmluvneneho lekara tak by sa o teba mal starat lekar ktory tam ma prave sluzbu bez rozdielu ku komu chodis do ambulancie teraz. Ja osobne nechcem podporovat trend zazmluvnovania. Su to extra vydavky a este k tomu zazmluvneny lekar nemusi byt o nic lepsi ako nejaky nahodny. A nakoniec, rodis TY a nie lekar 🙂

krpcek
8. mar 2009

kukulienka ja by som brala Slezaka vsetkymi 20-timi, ak by sa dalo k porodu. zial sa neda. taks om sa rozhodla, pre ineho Dr. a ci budu alebo nebudu robit rozdiely? to nam povies asi az ty po porode. 😅 asi bude zalezat aj od toho aky mal Dr. co ta "chyti" vztah so Slezakom . . . mozno vobec. 😅
nerozmyslala si nad nejakym inym Dr. si zazmluvnit? nemoze ti Slezak niekoho doporucit, ked on ich vsetkych pozna?

renatka86
9. mar 2009

babulka...Aj ja som bola v podobnej situácii, ale aj pre mna bolo najdolezitejsie aby sa vedeli postarat o mojho synceka a aby mu zachránili život, ostatné veci som si ani navšímala...DFN- sú tam výborný odborníci aj sestričky, ja sa nemôžem stažovat...malý je teraz úplne zdravý!!!!!!!!

ani3012
9. mar 2009

hilaris

Aj ja si to myslím a aj by som sa bala, že keby nemohol môj zazmluvnený lekár prísť, tak by bol druhý lekár na mňa "zlý" 😒

vinyan
10. mar 2009

Nebyt laktacnej sestry, tak mozno nekojim... V Ruzinove vraj maju zvyk vazit dieta pred a po kojeni. Kamaratka tam tiez musela dokrmovat. Ked som sa jej stazovala na Kramare, povedala mi, ze mam kaslat na ich pristup, dokrmovanie UM ci glukozou, hlavne sa ponahlat domov a kojenie mi pojde, ak sa ho nevzdam. Aj to je pristup, len mi je luto, ze by som sa prave medzi na to vzatymi ludmi mala pretvarovat (najme ak som cakala radu).
Zdalo sa mi, ze viacero mam tam malo problemy s kojenim, a to aj preto, ze vela zdravotnikov im radilo protichodne. Super, ze s dobrym umyslom... Hej, ako prvorodicka som bola z toho nervozna, lebo som citila, ze s takym pristupom riskujem, ci sa mi podari, aby dieta bolo kojene.
Babo som si vzala k sebe o noc alebo aj dve skor ako sa zvykne davat po cisarskom. Sestricky z novorodeneckeho ma od toho odhovarali, ze kazda druha mama by bola rada, ze sa este 1 noc vyspi, ze sa to skonci tak, ze celu noc bude prisaty a ja s dohryzenymi bradavkami a ze ak ho tam necham, nebude ani plakat ani nebude hladny. Pytala som sa, ako to mozem ja-jeho mama sposobit, aby v noci neplakal a nebol hladny (lebo mi tvrdili, ze nedavaju detom mlieko), ale nedostala som odpoved. A to som sa uprimne pytala, lebo som chcela poradit. Na stoliku som videla hromadu striekaciek dvadsiatiek naplnenych glukozou... pripravene pre deticky, aby neplakali... Ked som ho tam vkladala do postielky, spustil krik, tak by som ho tam nenechala a rozhodla som sa vziat si ho. V noci bol hore dvakrat, bradavky vtedy nedohryzol...
Ked som hovorila s laktacnou sestrou, ze som si ho vzala dvakrat na noc, ked sestricky mi odporucali, aby bol hore, pochvalila ma, ze som sa mudro rozhodla. Povedala, ze dieta nevie, ze mama mala cisarsky...
Mozno som to tu uz pisala, ale v nemocnici mi napadlo, ze novorodenecke odd. by spokojne mohli zrusit. Keby vsetky sestricky z neho presunuli k mamam, aby im pomahali s detickami, aj by viac priestoru pre sestonedielky ziskali, aj by deti mohli byt hned s matkami, verim, ze pre tie deti to vyznam ma.
Ak mam este doplnit ten pribeh, ako som si vzala dieta na noc k sebe... tak pokracovalo to takto: od sestricky z gynekologie som si poprosila striekacku s glukozou, lebo mi to rano odporucila detska lekarka, co robila vizitu (ze kym nemam poriadne mlieko, mam mu po kojeni streknut kludne aj 20ml glukozy). Sestricka mi ju nechcela dat, vraj ak ho prikladam, mam presne tolko mlieka, kolko potrebuje, ale navela mi ju dala. Pri vecernej vizite inej sestricky z novorodencov, mi ta sestricka glukozu vzala, ze su baby friendly hospital a primarka take nieco nesmie ani pocut. Ina sestricka mi doiesla v striekacke umele mlieko... Naozaj, ako pre prvorodicku bolo pre mna dost tazke zorientovat sa v tom... a mozno sa mi necudujete, ze som sa bala, ci sa rozkojime...
Chapem mamky, ktore su rady zo zdravych deticiek. Na izbe som bola s pani, ktorej prve dietatko umrelo po porode a teraz zistili druhemu ten isty neurologicky problem... Iste, ze zivot je viac ako kojenie, ale necudujte sa mi, ze pre mna, ked som mala krasne zdrave dieta, co sa krasne prisavalo, ze bola otazka kojenia dolezita...

ani3012
10. mar 2009

po pôrode som nemala nič proti tomu, aby mu dávali glukózu zo striekačky. Ale keď som sa išla osprchovať a malého mi strážili sestričky, tak mu dali mlieko ale z fľaše. keď zistili,že už idem, tak sa to snažili ututlať. Na druhý deň -iná sestrička- mu tak isto dávala z fľaše. Keď som prišla tam, tak si ju schovala za chrbát.vravela, že mám málo mlieka a že Patrik dosť plakal, tak mu dali mlieko zo striekačky. Na to som im povedala, že včera pil s fľaše a že potom pekne spinkal, lebo inak stále reval. vtedy aj ona mi ukázala fľašu povedala aj koľko vypil.
malý sa mi v noci zobudil raz. Ja som bola odpočinutá a myslím si, že aj preto mi na ten 3 deň pekne pristúpilo mliečko. Paťka som kojila do 13 mesiacov.

babulka
10. mar 2009

Ja som z vyssie uvedenych pricin kojit nemohla. Mliecko som ale mala, aj ked po sekcii sa rozbiehalo pomalicky, najma z dovodov, ze to bola planovana sekcia, teda sa nespustil porod sam od seba, tak aj tie hormony boli trosku pomylene 🙂 Ale pamatam si stale na tu pani Lavothovu, ako ku mne chodila a pomahala s odsavackou, aby sa to rozbehlo. Primarka novorodeneckeho aj sestricky ma povzbudzovali, aby som pekne odsavala, lebo materske mliecko bol v tej chvili liek pre mojho drobca, ktory sice lezal vo vedlajsej nemocnici po operacii crievka a mliecko nemohol dostat este 5 dni (bol len na parenteralke), ale ja som poctivo odsavala, najskor par mililitrov, neskor viac a nosila ho do laktaria, kde ho skladovali.
Musim povedat, ze ich pristup bol fantasticky, povzbudzujuci (neviem posudit, do akej miery to bolo zapricinene lutostou z ich strany) a jednoznacny v prospech MM. Moj syn dostal prvykrat kvapku glukozy po 4 dnoch a po 5. aj kvapku mliecka. takto to islo postupne, bolo to sice z flase, lebo potrebovali presne nadavkovat, kedze crievka po operacii sa zatazovali postupne a pomalicky, ale mne to v tej chvili nevadilo. Bez najmensich probelemov som bola pripravena odsavat aj rok, ak by bolo treba, kedze bola moznost, ze si zvykne na flasu a prsnik nebude chciet.
Ale ked mal asi 14 dni, dovolili mi ho prilozit si, vyskusat, co to spravi a on sa prisal na prvy, prvucicky krat. Bolo asi desat hodin vecer, ale ja som sa tak strasne tesila, ze som volala manzelovi, mame,poriadne som ich sice vyplasila, ze co sa deje, tak neskoro, ale musela som 😵 Odvtedy som ho mala na prsniku, aj ked je pravda, ze mliecka uz nebolo tolko, kedze tym odsavanim sa tak netvori, ako priamym kontaktom dietatka s matkou, ale islo to. Na isty cas som dostala sponzorske MM z laktaria, plus som kojila a po troch mesiacoch sme presli na UM plus moje mliecko, najprv prsnik a potom sa "dorazil" flaskou. Takze som zivy priklad toho, ze to ide aj kombinaciou prsnika a flasky. Kojila som do 6. mesiacov, viac sa bohuzial nedalo, ale som na seba hrda, ze som to zvladla "against all odds" 😵 😵 😵

ani3012
10. mar 2009

babulka
😀 😀 😀 gratulujem! ja by som to možno nezvládla- to odsávanie. ja som si skúšala odsať len dva krát, ale asi zle, lebo mi popraskali bradavky. neskôr sa mi tvorilo mlieko akurát pre malého.

renatka86
10. mar 2009

Ani ja som nemohla kojit malého, ale aj mne pomáhali, radili mi, požičali odsávačku. kým som si nekúpila...skladovali mlezinko. Malého začali krmit na 8den po narodení z flaše predtým bol na infúzkach, a po dvoch som mohla začat kojit a aj on sa prisal na prvý krát, len to že ja som mala vela mlieka, popri tom som si aj odsávala a nosila do banky...Kojila som 13 mesiacov, do 10 mesiacov každé tri hodiny, aj v noci, potom sme prešli na čajík,,,a pomali si odvykol...To je isté, že treba mat trpezlivosti dost....

natashkaa
11. mar 2009

Ahojte hladam na nete cislo na ambulanciu MUDr. Valenta bezuspesne, nemate ho nahodou niektora???

Moc DAKUJEM

nika22
11. mar 2009

Z o skúseností väcsiny matiek mi jednoznacne vyplyva, ze dokrmovanie glukozou na zaciatku laktacie nezabrani a neprekaza v dojceni. treba len chciet a ku vsetkemu pristupovat normalne. Vinyan, nehnevaj sa ale to ze chceli sestricky zobrat dieta na noc na novorodenecke oddelenie tak skoro po cisarskom reze je len chvalyhodne. Ved chceli, aby si si oddychla, chceli ti pomoct tak neviem kde je problem. Ako som uz spominala, moja suseda na sestonedeli chcela, aby jej brali dieta kazdu noc, aby si oddychla. A ked ju presviedcali, ze kojenie v noci je dolezite, tak nadavala, ze su neochotne.
Tak vidis, kazdy sme nejaki, a neznamena to, ze iba moj nazor je spravny.
Babulka a ine matky boli spokojne s pristupom, s radami sestier, ty zas nie. Kazdy to vnima po svojom

fialka76
12. mar 2009

Kramáre,pôrodnicu,nechcem už nikdy v živote vidieť.Stačilo málo a bola by som aj s bábom mŕtva.Rodila som 48hodín.Malý sa 10 hodín dusil,Dr.nič nespravil.Potom ho 6-7 krát ťahali vákuom,nevytiahli,nakoniec urobili sekciu.Malého museli 5 minút resuscitovať.Nechali si ho na novorodeneckom,čakali,že umrie.Až po 1,5hodine ho previezli do detskej nemocnice.Nikdy viac.

nika22
12. mar 2009

po precitani niektorych prispevkov clovek pochybuje o urovni inteligencie urcitych pisateliek. priam zasnem kolko nezmyslov sa tu popise a druhe zeny to citaju a beru vazne, vyvodzuju dosledky a vytvaraju si nazory. niekedy je to ozaj " kopa blbosti " a nic ineho

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre