Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

mima.k
1. júl 2012

@zuzkaamato zuzi, ty ides v 40. tyzdni prvy krat na poradnu na Kramare?

mima.k
1. júl 2012

@zuzkaamato laktacne boli perfektne, nedam na ne dopustit, fakt hotovi anjeli, casto chodievali za nami na izbu a pytali sa, ci je vsetko v poriadu, pripadne pomahali s polohovanim pri kojeni

zuzkaamato
1. júl 2012

@mima.k ale nie, nie som v 40tt. mne to tu nejak divne rata, neviem preco. teraz som 38 tt. asi som sa mohla aj skor objednat, ale este v 36 tt som bola u svojho gynekologa a to bolo vsetko ok, zatvorena jak mniska.. tak som zvedava, co mi povie zajtra.
na tie laktacne som zvedava, zatial len samu chvalu pocuvam, tak dufam, ze budu v pohode... 🙂

zuzkaamato
1. júl 2012

babule, hlupa otazka. ale zajtra idem prvykrat na poradnu na kramare. a chcem sa spytat, ci sa mam odvazit a ci treba doniest aj ranny moc, tak ako som to robila doteraz u svojho gynekologa. dakujeeem 🙂

mima.k
1. júl 2012

@zuzkaamato ano, dones si aj moc, aj sa odvaz, ak mas doma vahu. ja som sa vazila u gynekologa, ale ten tvoj neviem ci bude mat vahu. Bude ti merat tlak, vysetri ta...presne taky postup na aky si bola zvyknuta.

zuzkaamato
1. júl 2012

@mima.k super, dakujem. Lebo sestricka mi nic nepovedala, ze treba aj moc. Ale asi by som tak ci tak doniesla. A skusim sa spytat, ked tam pridem s vysledkami monitoru, ci by ma nemohli rovno vysetrit, ak tam nebude plno. Lebo poradnu mam az medzi 10 a 12. Ale predpokladam, ze ma odmietnu...

micika
2. júl 2012

ahojte kocky neviete ako sa da na kramaroch objednat na ultrazvuk? bola som tam osobne minuly tyzden a dali mi telefon ze si mam zavolat a objednat sa ale nikto mi to nezdviha. Dakujem

vonicka
2. júl 2012

Este pre k predoslym prispevkom o prikrmovani deti z flasky - samozrejme, ze to robia. Mojho maleho tak zacali krmit bez mojho vedomia, kedze sa mi vobec neprisaval, nikto okrem tej starej pani laktacnej mi ho nevedel prisat, tak mu dali nutrilon z flasky. A nebola som ani zdaleka jedina, ktorej dieta tam krmili flaskou. O striekacke sa vobec ani nezmienili, ani mi ju neponukli. Co sa tyka klobucikov, hned na 2. den po porode mi ich predali, nech kojim s nimi a ked neskor prisla znovu ta starsia pani, len zalamovala rukami. Nastastie, aj klobucikov aj flasky sme sa vzdali uspesne hned po prichode domov 🙂

veronika66
2. júl 2012

@vonicka tomu nerozumiem som tam bola pred 2mi týždnami a povedali že nekrmia deti a ked tak len so striekačky lebo som hned nemala mlieko a som sa pýtala že či nebude hladny a povedali že oni ho nenakrmia jedine mu daju glukozu so striekačky

zuzkaamato
2. júl 2012

tak ja som sa skontaktovala s jednou laktacnou poradkynou. a dala mi vela cennych rad. ze 6 hodin po porode si treba odstriekat mliecko, aj keby som bola po cisarskom. aby dieta nekrmili umelinami. treba sa za to mozno bit, ak bude problem, ale no a co. a potom ho krmit lyzickou alebo poharikom, nie flasou. a tiez mi povedala, ze zena uz ide do porodnice s mliekom, netreba cakat na jeho spustenie. len lieky a EPI a podobne mozu jeho tvorbu potlacit. ale treba proste za kazdu cenu mat babatko kontakt telo na telo a s pomocou laktacnej skusat prisatie, spravnu polohu, aby babatko spravne pilo.
inac uzasna stranka je www.mamila.sk, odporucam.

vonicka
2. júl 2012

No ano, na glukoze sme ficali prvy den. Potom uz iba na flasi, kedze sa mi vobec nechcel prisat. A ziadna z tych sestier (okrem tej starej pani, ale ta tam nebuva kazdy den) mi ho tiez nevedeli prisat, moje bradavky mali v rukach snad vsetky 🙂 Potom mu zacali davat mlieko vo flasi, lebo ja som ziadne nemala az do 4. dna a kedze maly mal 4 kila, strasne si pytal jest aj mlieko okrem glukozy.

zuzkaamato
2. júl 2012

@vonicka ono je to asi dost individualne... kazda zena je ina a kazde babatko je ine...
preto som si nasla tu laktacnu poradkynu, ktora je na telefone a ochotna poradit. a v najhorsom sa da zavolat aj nejaka priamo z BA, ktora by bola ochotna mozno aj dojst do nemocnice, ked nebude ta pani z Kramarov k dispozicii...
a teraz uz maly papa pekne?

adrianiiita
2. júl 2012

Ahojte, chcem sa spýtať či už má niekto skúsenosť ohladom zazmluvnenia s dr. Elom Obieromachom na Kramároch?? A či sa vôbec dá zazmluvniť ... Pretože pri minulom pôrode som nemala nikoho zazmluvneného a na tohto doktora som počula iba samé chvály ... dakujem 🙂

vonicka
2. júl 2012

@zuzkaamato - jasne, ze zaciatok kojenia je individualny, nastastie vacsina zien s tym v tom case, ked som tam bola ja, nemala problem. Len som chcela zareagovat na to, ze sa tu baby bavili o tom, ci davaju na Kramaroch cez flasu alebo nie. My s kojenim problem nemame, totiz, uz mame 5 mesiacov a 7 kil 🙂 Po navrate domov sa to pekne rozbehlo, napriek tomu, ze mi niektore baby v porodnici hovorili, ze ked raz novorodenec zakusi flasu, na bradavku uz bude lenivy. Netreba sa vzdavat, babo vie, ktore mliecko mu chuti viac 🙂 btw, laktacnu som mala aj u seba doma, trosku neskor, ale to uz bol iny problem. Neviem, ci by som si ju zavolala do porodnice, to ma nenapadlo, ale v podstate to vobec neni zly napad. Len neviem, ci by ju pustili tam na izbu...

janak159
2. júl 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat tych z vas, co ste nedavno rodili na Kramaroch, ako je to tam s vybavenim porodnej saly. Na babetko.sk http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodn... je info, ze na porodnici maju klasicku porodnu postel, polohovatelne porodne kreslo, ale aj porodnu stolicku a porodny vak. Chcem sa opytat, ci to tam naozaj maju /stolicku, vak/ a ci ste mali moznost ich vyuzit?

Esta ma zaujima ako je to s pitim, moze sa pocas porodu pit? niekde v starsich prispevkoch som tusim videla, ze nie, ale v tej informacii na babetko.sk pisu, ze hej. tak ma zaujima ako je to naozaj. Ked som tam bola pred par rokmi tak sa pit este nesmelo a to bol teda dost des to vydrzat.

Posledna vec, ako je to s monitorovanim porodnej cinnosti pocas porodu, ako casto vas monitorovali? Opat nemam moc dobru skusenost s pred par rokov preto sa pytam, vtedy ma chceli minotorovat skoro nostop, lebo porod pokracoval pomaly, aj ked vysledky neboli zle. Mohli ste pocas monitorovania lezat aj inak ako na chrbte /napriklad na boku/, alebo byt v inej polohe?

Vkada za vase odpovede.

zuzkaamato
2. júl 2012

@vonicka ja si myslim, ze laktacnu by tam pustili. a ked nie, tak aspon ako navstevu si ju mozes urcite zavolat. tak to je super, ze ste sa po navrate domov tak pekne rozbehli 🙂 a pomohla ti s tym laktacna, alebo si sa sama snazila? ja verim tomu, ze aj keby doslo k niecomu a proste daju babatku flasku a trebars aj umelu vyzivu, tak sa to vzdy da vratit naspat na normalne dojcenie. je to asi len o tom proste skusat to a nevzdavat sa 🙂 ved co moze byt lepsie ako cucat mliecko od maminky z prska? 🙂

vonicka
2. júl 2012

@zuzkaamato Pomohla som si s tym sama - nasla som si polohu, kde som proste malemu padlo prso do ust - na futbalistu 🙂)) a tak zacal pit, zistil, ze mlieko tecie a ze sa treba pricucnut sam. nastastie to takto dopadlo, bola som strasne rada.

@janak159 - rodila som vo Feb., to polohovatelne kreslo, alebo postel (neviem co to skor bolo) som mohla mat v sede len pred samotnym tlacenim, ked som tlacila, tak ma dali do lahu. Mne bola ta postel maximalne nepohodlna, lebo je uzka a vycpata akoby do mierneho obluka smerom hore, tak som mala pocit, ze sa odtial skotulam bokom na zem. O vaku som nic nepocula/nevidela.
Pit som mohla, sami mi nukali, aj som si raz odpila, ale potom ma napinalo, tak som dalej nemala uz vobec na nic chut.

Monitorovali ma tiez nonstop, musela som lezat iba na boku, aby sa maly lepsie zrotoval do porodnych ciest. Pytala som sa ich, ci si mozem lahnut na chrbat, lebo uz nevladzem, ale nedovolili mi. Ale nevadi, som rada, ze som nakoniec normalne porodila. Nestazujem sa, neboli zli ani nic podobne. Po pichnuti epi mi aj dovolili prechadzat sa.

zuzkaamato
2. júl 2012

@vonicka ze na futbalistu 😀 to je mile.. tak ale hlavne, ze to funguje 🙂
inac mne ked robia monitor, tak ja zas neznesiem byt na chrbte. dnes som skoro 2 krat omdlela, strasne zle mi to robi. tak som rada, ze dovolia byt aj na boku. ale ono je to asi ine, ked uz mas kontrakcie a bolesti..

klemente
2. júl 2012

baby, čo ste mali epi na Kramároch, aké máte skúsenosti? Bolí ten vpich? Pomohlo to?

majusqwa
2. júl 2012

@zuzkaamato nechcem nikoho urazit, ale niektore rady sa mi zdaju fakt dost odveci. napriklad ja som sest hodin po porode lezala na chrbte, pozerala do stropu a bola rada, ze zijem. bolo asi pol siestej rano a naozaj si neviem predstavit, ako by som si odstriekavala mlieko, ked som mala problem sa postavit. podla mna sa tym niektore zeny prilis zaoberaju a stresuju - netreba riesit, co by bolo, keby... je to uplne prirodzena vec. mne malu prilozili este na sale a potom mi ju priniesli okolo pol siedmej na izbu. jednoducho som ju zacala dojcit a hotovo 🙂 prvy den sme si sice pomohli glukozou a UM (bolo strasne teplo), ale inak vsetko v poriadku 🙂

zuzkaamato
2. júl 2012

@majusqwa ale ved jasne. ja nehovorim, ze ked budem polomrtva po porode, tak za kazdu cenu si budem odstriekavat mlieko 😀 ja som len rada, ze mam podporu v tej laktacnej poradkyni pre pripad, ze by som si s niecim nevedela rady. ja som proste taky typ cloveka, ze radsej chcem mat dopredu istotu (ak to tak mozem nazvat), ze sa budem mat na koho obratit, kto mi pomoze. ale inac si celkom verim a dufam, ze dojcenie nam s malou pojde jedna radost 🙂 ved presne ako pises, je to prirodzena vec, na ktoru sa ja osobne celkom tesim...

berryd
2. júl 2012

@klemente mna nebolel, ani ked zavadzali ani ked vyberali. nemala som ani negativne nasledky, iba ma svrbelo miesto v pichu 🙂 pomoct pomohlo, aj ked mi ju dali dost neskoro, na poslednu polhodinku. sitie ma uz nakonci trosku bolelo, teda stipalo, aj ked mi pridali anestezu a napriek tomu, ze som nemala velku ranu. na druhy porod som si ju uz zaplatila, to hovori samo...

miriamka
3. júl 2012

Ahojte,
chcela by som sa spytat uz tych co na Kramare chodite...ako to funguje ked mi lekar povie ze uz mozem zacat chodit na poradne do porodnice, kedy tam treba prist, kedy si zajednam pripadnu epiduralku...a stale treba aby ak manzel chce byt pri porode absolvoval skolenie?

micika
3. júl 2012

@miriamka Ahojky, ak si rozhodnuta rodit na kramaroch treba sa ako prve objednat na monitor 02/59542583 (dvere 221) a potom treba ist na dvere 217, aby tam zhodnotili monitor, ked sa budes objednavat tak sa ta rovno opytaju ci chces mat konkretneho lekara ak nie tak potom na tej 217 ta zaradia do poradne. Epiduralku musis mat odkonzultovanu u anesteziologa na c.d. 152 (chodba medzi nemocnicou a poliklinikou) nemusis sa objednavat su tam medzi 8.30-13.30 najlepsie je tam ist medzi 11-12. Epi stoji 152E a ked o nej len uvazujes je dobre si ju zaplatit, ak by ti ju aj nedali tak ti peniaze vratia ale len 142E. A ano ked chces sprevadzajucu osobu musis absolvovat skolenie u pani Jandovej - u nej sa musis objednat emailom. Samotne skolenie trva cca 2hod a platis za osobu 30E, Ale ked uz bol manzel pri porode nemusite tam sediet tak dlho.Pani Jandova robi aj predpripravu na porod kde ti vsetko povie aj ohladom izieb, epi, a tak.
Uf snad je to vsetko, keby chces este nieco vediet napis. 🙂

miriamka
3. júl 2012

Ahoj,
@micika...dakujem moc za info! Co sa tyka toho objednavania kedy je najlepsie sa objednat, tyzden pred tym nez tam budem mat ist na prvu poradnu alebo ako?

micika
3. júl 2012

@miriamka objednat sa kam? Na monitor?

miriamka
3. júl 2012

Hej na monitor...ci to sa neobjednava, jednoducho tam pridem?

micika
3. júl 2012

@miriamka nie musis si tam zavolat a oni ta objednaju. Len som nevedela kam objednat. 🙂 Ked prestanes chodit k svojmu lekarovi do poradne tak si tam zavolas. Ak nemas alebo nechces konkretneho lekara na kramaroch tak najprv pojdes na monitor a odtial az do poradne.

valika1234
3. júl 2012

@klemente ahoj .rodila som s epi a mozem povedat ze u mna ten v pich vobec nebolel a epi mi aj zabrala,bolesti som necitila,len take tlaky na konecnik,sitie uz bolo trochu citit ale skor take stipanie.

klemente
3. júl 2012

@valika1234 prečo bolo cítiť šitie? Dochádzal účinok? Niekto hovorí, že práve to šitie je najnepríjemnejšie..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre