Pôrodnica Piešťany

misa5
7. aug 2006

Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.

bubulka722
1. dec 2010

@abbey1 Kde by vzali titul BFH, keď sa čudovali mojej požiadavke mať dieťa po pôrode "koža na kožu" a neodnášať ho na popôrodnú adaptáciu preč ale nechať ho pri mne. Ktovie ako pomáhajú ženám s tak dôležitými záležitosťami ako je dojčenie... Inak ani pôrodnice ktoré tento titul nemajú majú záväzné nariadenia zahrnuté vo vestníku MZ SR, ktorým by sa mali riadiť. Mám spísané požiadavky a pôrodník mi vyšiel plne v ústrety. Novorodenecké malo problém s vecami, ktoré sú plne pochopené a viac menej rutinne vykonávané v iným nemocniciach. Ich hlášky mi pripadali ako keby mi chceli čo najviac nevyhovieť. Ak sa s nimi nebude dať dohodnúť, tak sú aj iné možnosti ako sa dovolať svojich práv. Bolo by fajn, keby si aj iné žienky nenechali na sebe a svojich deťoch orať a dožadovali sa iného prístupu, pretože inak sa na tomto stave nič nezmení.

abbey1
1. dec 2010

@bubulka722 Ich podpora dojčenia je mizivá.Ak máš problém ,že pár hodín po pôrode máš jasne že mliečka málo alebo ešte žiadne a dieťa jačí,strčia ti do ruky fľašu s cumlom.Ale spýtajú sa,či chceš čaj alebo glukózu.Mne neskutočne vadilo,že si ich nemôžeme samé kúpať,nemôžeš byť pri vyšetrovaní.Mne a kočke na izbe sestra povedala,že ich očkovali a až pri odchode domov som náhodou zistila,že ich neočkovali.A to nehovorím,že väčšina žien používa na zadoček vlhčené obrúsku,ale pozor musíš tajne,lebo tam sa to "nesmie"!Bolo toho veľa,ale to sa asi nezmení kým sa nezmení personál.Môžeme pohovoriť s jednou Dr z Unicefu,ktorí prideľujú BFH.rada by získala reálne info priamo od mamičiek.A plne súhlasím,že ozvať sa musíme,pretože inak sa u nás stále nič nezmení.A to nechceme zázraky.Ide len o ľudský prístup.

bubulka722
2. dec 2010

@abbey1 Ostatné radšej cez IP. 😉

dulkagabulka
2. dec 2010

@bubulka722
drzim ti palce...
aj tu v TT sa branili..ale minuly tyzden sa podaril prvy porod,pri ktorom som bola a dietatko bolo koža na kožu..bolo to krasne 🙂pre obe strany..mamičku , babatko..a isto aj pre personal 🙂

bubulka722
2. dec 2010

@dulkagabulka Pravdepodobne im len treba ukázať aký krásny môže byť zážitok z pôrodu a časom možno pochopia, že čím menej do celého priebehu zasahujú, tým menej komplikácií nastáva. Verím, že to nie je zbytočné, hlavne pre ženy, ktoré tam prídu po mne. 😉

natali1
2. dec 2010

@bubulka722
@bedovci1
tak z toho papiera "co si treba priniest do porodnice":
pre mamicku - 2x nocna kosela, zupan, prezuvky, 2x ponozky, 1x toaletny papier, min. 2x menstruacne vlozky, 1x ziletkovy holiaci strojcek, hygienicke potreby (zubna pasta, kefka, detske mydlo,...), uterak, osuska, tampony pre dojciace matky, 2x pampersky pre dospelych, teplomer
karticka poistenca, tehu preukaz, obciansky preukaz, kopia sobasneho listu, dohoda o mene dietata, prip. prehlasenie o priezvisku
pre dietatko - 1 male balenie jednorazovych plienok (2-5 kg), detske mydlo, jecorisova pasta, infadolan
na cestu z porodnice - letna (zimna) supravicka, v zime deka, nanoznik, zavinovacka, 1x kosielka, 1x ortopedicke nohavicky, 4 ks platenne plienky

bubulka722
2. dec 2010

@natali1 Ďakujem!!! Načo sú mi ortopedické nohavičky???

Nebaliť naširoko všetkých novorodencov
Vestník MZ SR čiastka 52-53, ročník 56, z 31. októbra 2008, normatívna časť 49 vydáva Odborné usmernenie MZ SR o skríningu, diagnostike a liečbe vývojovej dysplázie bedrového kĺbu u detí (str. 396-397), kde v článku II Diagnostika, odstavec (5) sa uvádza: „Neodporúča sa preventívne široké balenie novorodencov. Indikované je iba v ojedinelých prípadoch v liečebnom algoritme (dozretie typu II.a po 6. týždni veku novorodenca).“ Toto odborné usmernenie nadobúda účinnosť 1. novembra 2008.
Celkom staré nariadenie, pediatrom táto správička evidentne ešte nedorazila. 😉

bubulka722
2. dec 2010

@natali1 Prosím ťa čo to je tá jecorisova pasta?

natali1
2. dec 2010

@bubulka722
ja som zobrala ten zoznam od mojho doktora pred par mesiacmi a na tom papieri su este aj tie ortopedicke nohavicky. tak neviem... 😒
jecorisova pasta je krem na zadok pre babo. ja som ju pri prvom porode ani nepouzila. mne osobne smrdi... 😀 radsej pouzivam sudocrem.

abbey1
2. dec 2010

@bubulka722 Nebalila som na široko ani jedno zo svojich detí.Asi škoda pre našich lekárov,že som v stálom kontakte s niekým zo zahraničia a tí vôbec nechápali o akom balení hovoríme.A ani kamarát ortopéd to nedoporučuje.Asi ja smola našej krajiny a detičiek,že tie Poštolkové nohavice vymyslel vtedajší Čechoslovák a sme na to patrične "hrdí".

bedovci1
2. dec 2010

@natali1 ďakujem za info.... 🙂

bedovci1
2. dec 2010

baby a balí sa teda ešte naširoko, alebo nie? 😎 ...je to inak trápenie pre to malinké......☹

bubulka722
2. dec 2010

@bedovci1 Samozrejme, že je to blbosť ktorá je dávno zrušená. Skús si pozrieť ten vestník MZ. Len tým našim všemohúcim doktorom to ešte nedošlo a pritom sa mi fakt nechce veriť, že neštudujú všetky novovyjdené vestníky. Niečo tu nebude celkom v poriadku. Žeby boli na niečo také "hrdí" ako spomínala @abbey, alebo im to jednoducho takto vyhovuje...
@natali1 Sudocrem plánujem používať aj ja, sú naň dobré ohlasy.

kkiki
2. dec 2010

@bedovci1 od januara 2010 by ti to uz nemalo byt ( povinne ) prva prehliadka u otopeda musi byt, ale uz ti nema odporucat balit, iba vo vaznych pripadoch ... ked je zle bali sa aj inde nie len u nas ... tu sa to zaviedlo, lebo kedysi sa tu rodilo velmi vela deti so zlymi klbikmi aj sa o tom pise v odbornej literature, uz si nepamatam ako to odborne nazvali ... ale naozaj to bolo zbytocne natahovane ... ja som nebalila ani jedno, ked mi povedali ze je to oka ...

kkiki
2. dec 2010

@bedovci1 jej ty kebyze prenasas a mne keby skor tak sa aj stretneme 🙂

chanel5
2. dec 2010

@bedovci1 nieje to trapenie, trapenie bude ak sa jej nevyvinu spravne......ja som balila poctivo 2 a pol mesiaca, potom malicku bolievalo brusko, tak som davala iba na noc (nastastie vsetko ok). je to prevencia a urcite neublizi. jasne, ze sa nemusi nic stat aj ked nebalis ale ja osobne by som neriskovala. papa

bubulka722
2. dec 2010

@chanel5 Nemyslím si, že je to pre dieťa niečo príjemné. Dieťa absolvuje ešte v pôrodnici sono bedr. kĺbv a ak je všetko o.k., tak o akom riziku sa dá hovoriť? Skrátka sme 100 rokov za opicami a na podobné otázky slovenských mamičiek v zahraničí sa lekári veľmi dobre bavia.

chanel5
2. dec 2010

@bubulka722 no ja som nemala pocit, ze by jej to vadilo. A je to len a len tvoje rozhodnutie, len si myslim, ze niekedy tie ''staromodne veci'' nie su uplny vymysel. Zijem v kupelnom meste a stretla som vela dospelych a aj deti co ich nebalili nasiroko a velmi skaredo chodia. Nechcem strasit ani sa tu hadat, len tolko moj pohlad na vec a par mesiacov balenia nasiroko neublizilo ani mne ani malickej. 🙂

bubulka722
2. dec 2010

@chanel5 Presne tak ako každá z nás aj ja chcem pre svoje dieťa len to najlepšie.

jana17
3. dec 2010

Ahojte babulky,
suhlasim so @chanel5 Nasej malej to tiez velmi nevadilo, ved ked som ju balila od prveho dna, tak to brala ako normalne. Skor to balenie prekaza maminkam. Ak by sme mali druhe mimco, tak urcite budem aj to, aspon prve styri mesiace. Ved sa hora nezruti... Dnesna doba je skor plna polemizovania a spekulacii, nebalte na siroko, nedavajte dieta do choditka, nedavajte ho sadnut, nedavajte ho na nozicky, lebo je to priskoro, toto nesmie jest, tamto nesmie jest, caj je zly, nedavajte mu pit z flase, nedavajte mu cumlik,.. Viem, ze kazda maminka chce pre svoje dietatko len to najlepsie, ale co zle robili nase mamky a babky? No a nemyslim si, ze boli 100 rokov za opicami, ved vychovali nas..

silvia4
3. dec 2010

ahojte, mám zavedené vnútromaternicové teliesko a lekár mi včera oznámil,že som tehotná.Nemáte niektorá skúsenosti,či to teliesko neškodí, lebo lekár sa rozhodol ho nevyberať, vraj to nemá s tým nič spoločné.

natali1
3. dec 2010

@jana17 uplne suuuuuuuuuuuhlasim...
urcite to ma svoj dovod - balenie nasiroko.

nini78
3. dec 2010

ahojte, moja švagriná žije v rakúsku a keď sa jej narodil syn tak ho prvé mesiace balila na široko hoci tam sa to nerobí. Keď bola na kontrole u doktora, tak jej vôbec nepovedal že je to zastaralé, ale ju pochválil. A vôbec to nebol nejaký dedinský doktor. No a ja som najprv asi dva mesiace balila, potom som sa na to vykašlala a nakoniec som musela baliť na široko až do pol roka ☹ .

kkiki
3. dec 2010

vzdy lepsie tu balit ked je problem, ako v zahranici po 2m zacat davat remence ☹ a vyjadrovat sa ze nasi lekari su zastarali, co ja viem, poznam xy ludi co ziju vonku a ked pridu na slovensko, absolvuju od zubara az po gyndu a detske vsetko ... nie preto ze tu zato skoro nic neplatia, ale preto ze tam na nich maximalne seru ... decka mozu chodit do skolky chore , neberu jedine prvy den brania ATB, alebo ked vracaju ... sej haj ... my mame na vyber, ved nam nezoberu rodinne ked nebudem balit , tam to maju v pazi, porad si sam ...

kkiki
3. dec 2010

a vsetky choroby liecia aspirinom ... az ked prides na pohotovost a je zle zacnu nieco riesit ... ved v lekarni dostanes vsetko ...

bubulka722
3. dec 2010

@kkiki No zváštne, ja som také horory o zahraničnej zdr. starostlivosti nepočula. Mám rodinu v GB, vo Francúzsku aj v Rakúsku. Nebývame spolu síce často, ale podľa toho čo sme spolu preberali je tam starostlivosť o úplne niečom inom. Pozrite sa len na prístup našich lekárov, niektorí sú takí arogantní a nadradení, že je pre nich pacient menej ako pes. To že vám napredpisujú lieky a dajú urobiť nejaké vyšetrenia vyplýva hlavne z toho, že sa tým pre nich zbierajú bodíky zo zdr. poisťovní. Česť výnimkám, sú aj dobrí lekári, ale je ich na zaplakanie málo. O potrebe niektorých vecí si každý môže urobiť vlastný ničím neovplyvnený názor. Je doba inf. technológií, všetko je na dosah, tak si začnite čítať vedecké štúdie a odborné články povedzme v AJ a zistíte ako sa veci majú.

daniela1974
3. dec 2010

@kkiki ja si skor myslim, ze tie prehliadky absolvuju a najma zubara preto, ze je to tu lacne. Nie preto, ze by to tam nebolo kvalitne.
A potom este skocia na lacnu pedikuru a manikuru, zakoncia to kadernickou a zakuskom za 40 centov a hor sa spat za hranice.

kkiki
3. dec 2010

@bubulka722 babulka ja len nerozumiem v tvojom pripade jednej veci, na vsetko nadavas, nic sa ti nepaci, stale tvrdis, ze vsade inde je lepsie ... tak preco tu zijes ? preco rodis v nemocnici ktoru mas na posmech, mas tolko moznosti a ty si vzdy vyberas taku, ktora ti nevyhovuje. fakt tomu nerozmiem ... ja som pochodila svet aj som zila mimo sk , ci fra ci usa a pod. a prepac nevidela som to tak ruzovo ako ty 🙂 jedine zeby si zase zbytocne prehanala, ked opisujes slovenske zdravotictvo. Netvrdim, ze je genialne ale nie je ani na urovni stoky ... a pristup lekar pacient ? ja keby som lekarka a do dveri mi vleti furia, co vie vsetko lepsie ako ja , tiez sa neposeriem ... mnohokrat je to aj opacne 🙂 prepac musim si ich zastat, nikdy som sa nestretla s negativnim pristupom a pod ... a ked je niekto nasraty, tak je nasraty aj ja byvam ... a ked chcem nieco lepsie, nenadavam, ale robim vsetko preto, aby sa to posunulo dalej ( duly a pod. ) tiez si nekupim daciu, ked chcem bmw ... a stoji ma to viac, v tomto pripade penazi ... ale ono je to dost podobne ... 😉 tot moj pocit a dufam, ze to pochopis a nezoberies ako narazku ...

kkiki
3. dec 2010

@daniela1974 fiha preco ja u zubara nechavam tolko penazi neviem ... asi preto ze som si vybrala sukromneho, ktory pouziva lepsie technologie ...

kkiki
3. dec 2010

@daniela1974 ked im to staci, aspon vidiet ako uzasne sa teda vonku zije ... a neviem kde byvas, ale mne to tu moc lacne nepride, zakusok za 40centov som davno nevidela ... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre