Pôrodnica Piešťany

misa5
7. aug 2006

Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.

maca_p
2. máj 2012

@dulkagabulka ozaj nepekna manipulacia s babuskom...

baby, som rada, ze som si stala za svojim, ked som si zelala, aby baby 3 dni po porode nekupali. sama som si ho ja osprchovala a bez placu 🙂 . strasne som sa toho bala, lebo som mala silne karpalne tunely na oboch rukach, ale vsetko dobre dopadlo, davala som bacha ako nikdy predtym. kazdej rodicke poradim, aby to tak urobila, nevidim dovod, aby sa babatko cvachtalo hned po narodeni pod tockou. mazik mal pred narodenim urcitu funkciu, ktoru splna i po narodeni, tak preco dieta hned sterilizovat...

jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kac222
4. máj 2012

@jon Kto sleduje prispevky nattou a angela 2, pochopi ze su to zamestanci PN nemocnice. Je dobre ze citaju diskusiu, len neviem ci maju objektivny pohlad. Mohli by sa zamysliet nad tym, ze vela zien uz nechce rutinne zakroky ktore sa robia xy rokov. Doba sa meni, a mamicky nie su chore..len tehotne, resp. rodiace ;) Preco neakceptuju laktacne poradkyne a duly? Preco vystavuju dieta stresu z predcasneho strihania pupocnej snury, zo skoreho odrhnutia pupocnika po 4 dnoch, z traumatickeho kupania pod tockou, s glukozou z flase s cumlikom ktory mimichodom uz ocucalo 50 deti pred tym, z odoberania deti od matky ci uz hned po narodeni alebo pocas dlhych cakani na vystetrenia na voziku pre sardinky,??? atd. isteze, su mamicky ktorym zauzivane postupy vyhovuju. A su aj take, ktore sa nepravom pustaju do konfliktov a urazaju personal. Ale preco by mali tie, ktore sa slusne niecoho dozaduju, maju nieco nacitane a vedia co chcu byt povazovane za nieco zvlastne a problematicke? Ak raz este budem rodit, prosiiiiiim o ludsky pristup! Dieta nie je male maciatko, ale ludsky tvor a rodi sa do neskutocneho stresu. 9 mesiacov cakania na najkrajsi dar zivota a potom stres zo zaobchadzania v nemocnici. Nie je to ironia??

jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dulkagabulka
5. máj 2012

@jon suhlasim s tvojimi slovami v prvej časti a uprimne ocenujem tvoju snahu o vysvetlenie
...čo sa nastrihu tyka, mozes mi vysvetlit, ako je to teda mozne, ze vo vyspelych krajinach s lepsimi ukazovatelmi mortality aj morbidity žien i deti sa rozsah vykonu epiziotomii naozaj "zmesti" vo WHO odporučanych 20%?? V članku

http://www.zenskekruhy.sk/nase-aktivity/item/12...

vravia porodne asistentky zo zahraničia, i lekarka, ktora pracovala,ako porodnička (doktorka Máslová),že rutinne epiziotómie sú ZASTARALOU porodnickou technikou a že nie je pravdou, že by chranili ženy pred ruptúrou 3 , či 4 stupna..Tych je totiž podla všetkych dostupnych štúdií všade rovnako- aj tam,kde sa rutinne epiziotomie robia, taj tam ,kde sa nerobia..Podla čoho posudzuješ, že ženu menej boli, alebo že je pre nu "lepší" rovny rez, ako to,keď sa svalove vlakno roztrhne na najslabšom mieste? Tie pripadne trhliny sa isto horšie šiju, ale podla skusenosti žien, menej bolia..Zvlašt, ked nastrihnutim už nie je možné, aby žena porodila bez poranení? Si žena a skusila si porod S nastrihom a S roztrhnutím? Lebo ja ano a nemozem porovnavat.Som jednou z tych, ktore prave PO NASTRIHU, ktory ma mal CHRANIT pred poranenim, utrpela poranenie najhoršieho stupna, po ktorom mam doteraz nasledky- mna nikto už nikdy nepresvedčí, že NASTRIH CHRANI- lebo pravdou, a to nielen mojou, ale tou, ktora je overena VEDECKY je, že NECHRANI...
To, čo zdrave ženy pri fyziologicko mporode pred epiziotomiami chrani, je umožnit im rodit v inej polohe ,ako na chrbate, či v polosede a nenutit ich do riadeneho tlačenia, dopriat im čas...

V našej krajine , bohužial, stale pretrvava ak nie rutinne, tak liberalne použivanie epiziotómií.Keď žena žiada porod bez epiziotómie, odpoved v nemocnici znie- to POSUDI lekar. Ako je to možne, že v niektorych našich nemocniciach je takmer 100% miera epiziotómií? (zdroje z lekarskej knižnice - su tam aj vymenovane)Mame verit tomu, že v tych konkretnych nemocniciach, alebo aj v nemocniciach s % vyšším ako trebars 80 naozaj vedia posudit, či je epiziotomia naozaj potrebna, alebo myslime spravne, že v takej nemocnici režu hlava- nehlava? Kolko% nastrihov robiš napriklad ty?
Prosim moje slova neber ako rypanie, ale ako prosbu o dialog.

jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kac222
5. máj 2012

@jon Jon, Nehadzem vsetkych zdravotnikov do jedneho vreca, ani rodicky. Nikoho neurazam a vazim si sikovnych lekarov a sestry. Zrejeme som sa nevyjadrila presne. Nejde len o nastrih (dakujem za vysvetlenie hore), ale hlavne o zaobchadzanie s novorodencami po porode. Na to sa stazuje velmi vela mamiciek. Preco sa v PN automaticky nepriklada dieta hned po narodeni k prsniku? Co na tom ze je "spinave"? Preco nemoze byt po porode s matkou hned ako mu urobia vsetky potrebene vysetrenia, ale prinesu mu ho az po 4 hodinach? Preco im davaju glukozu? Preco ich beru na hromadne vysetrenia aj na 4 hodiny? Preco su sestry tak neochotne pri radeni o podpore dojcenia? Ja vobec neriesim platy lekarov, ani sampanske. Mne je len luto, ze na negativne pripomienky od mamiciek - ci uz v dotaznikoch priamo v porodnici, alebo cez toto forum, neprichadza ziadna odozva, resp zmena. Malo kto pochvali co je dobre, ale na zle si chce kazdy postazovat. Neber to prosim osobne. Nejde totiz o ziadny utok na zdravotnikov, ale o to, aby pocuvali co chcu niektore mamicky a snazili sa im vyjst v ustrety. Mozno to tak uz davno v PN funguje a ja to tu zbytocne riesim 🙂 Prajem prijemny den!

dulkagabulka
5. máj 2012

@jon
dakujem za ponuku za pomoc - ale aby som pravdu povedala, ja neviem kto si a tvoje čislo nemam 🙂 Ja netvrdim, ze mi niekto poškodil zdravie preto,lebo to tak CHCEL- skratka v tych časoch bol taky trend v porodnictve (rodila som pred 23,22,20 rokmi) ..mna však zaraža, že v čase, ked su študiami dokazane a vyspelymi krajinami podporovane trendy , sa to u nas , bohužial stale deje.....
to čo je u nas NEnormalne (nechat dieta HNED po porode s mamou), je len tot, par km za hranicami v Hainburgu uplne normalne a čo je u nas normalne,((porodit na porodnom ložku s nohami v opierkach či strmenoch) je tam NEnormalne...v zatvorkach som uviedla iba priklady, je toho viac....KDE prosim tam vidiš nejaku požiadavku na peniaze? Kde su peniaze v tom, nechat mame babatko? Kde su peniaze v tom nechat ženu porodit trebars v polohe na 4??? Nie- to nei je o peniazoch, je to o ludoch... POznam osobne ludi, ktori robia v zahraniči v porodnictve a napriklad NIKDY este v živote nevideli ženu rodit v tej polohe na chrbate , či polosede, alebo urobili nastrih v 0,02%...a to ani nemusiš chodit na zapad- stači ist do českeho Vrchlabi, kde je iba 5% nastrihov...kolko u vas?
Mala som na mysli napriklad take Nórsko - prečo vytahuješ Tunisko , USA , Braziliu??
USA , latinska Amerika za nimi, sa jednoznačne vydali zlym smerom- smerom pretechnizovania a "premedikovania" porodu- a tak aj skončili- vysoke percento cisarskych, vysoka materinska umrtnost- omnoho vyššia, ako u nas..aj ked ta naša rok za rokom stupa...
rovnako sa neda porovnat novorodenecka umrtnost v krajinach, kde trebars testy na zistovanie prenatalnych vad nie su povinne , su iba odporučane a aj preto (aj z naboženskych dovodov)sa v tych krajinach narodi viac postihnutych deti, ktore s vyššou pravdepodobnostou zomru s umrtnosou v krajine, kde sa testy považuju za povinne a ukončenim tehotenstva s pozitivnym vysledkom sa dosahuju "užasne" vysledky ... sa ale o tom tu nechcem teraz pisat

a že mame niečo robit /ako matky/...začali sme...v ramci Občianskeho združenia Ženské kruhy pripravujeme besedy, pišeme odborné članky (najbližší bude prave o nastrihoch), čerpame z kvalitnych zdrojov, širime osvetu - aby ženy začali pytat to, čo je naozaj ludske a normalne..so všetkou uctou k lekarom , porodnym asistentkam a všetkemu personalu...ktory si naozaj vysoko cenime a važime si ich vzdelanie...važime si ich vzdelanie a schopnost pomoct,ked vznikne patologia...porod však z velkej vačšiny nie je patologia, ale normalny fyziologicky stav....momentalne organizujeme učast našich slovenskych porodnych asistentiek na celosvetovej konferencii por.asistentiek v Nemecku...ak niektora vaša PA ma zaujem, nech sa mi ozve...Organizatorka tejto konferencie nam povedala, že ked tam pridu porodne asistentky s vychodneho bloku, mnohe potom, čo absolvuju prednašky, plaču...lebo až vtedy pochopia, čo robili...
takže snaha zo strany žien tu JE...už len aby sa stretla vaša snaha s ich snahou...a ja verim,ze raz k tomu pride..

macamac
5. máj 2012

@dulkagabulka no-otras video 😒 tá by mohla ísť robiť k zvieratkám
som čakal,že mu buchne hlavičku alebo zlomí väz,ako ho držala v ruke a zohla sa pre spadnutú plienku-o ten roh prebaľovacieho pultu
fakt, zaobchádzanie-no otras. nemám slov 😔

jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akira13
5. máj 2012

@jon pán doktor obdivujem odvahu vstúpiť do jamy levovej 🙂 Chcela by som sa iba jednu vec opýtať- nemá alebo nezvažuje pôrodnica v PN urobiť nejakú oficiálnu stránku, kde by sa budúce mamičky mohli dozvedieť oficiálne informácie? Ako napríklad zoznamy čo je potrebné si prichystať ak sa rozhodneme rodiť u vás, prípadne mňa by určite potešilo aj info o filozófii pôrodnice (či sa dieťatko necháva pri mamičke pokiaľ si to ona želá, či akceptujete aj rozumné pôrodé plány a podobne 🙂 ) Viem, že tieto informácie sa dajú nájsť aj na neoficiálnych weboch ako je ak MK, ale okrem tých podstatných vecí sa na človeka vyrúti hneď aj x emóciami a subjektívnymi skúsenosťami podtrhnutých hoaxov 😝 ) Ja si nedovoľujem súdiť profesionalitu kohokoľvek, sama som sa presvedčila, že s čím som ja problém v pôrodnici nemala, iné maminy si ho našli (a naopak 🙂 ) a preto tieto neoficiálne stránky radšej obchádzam 🙂 Ale pri výbere pôrodnice by sa mi zopár info zišlo 😀 Nech je akokoľvek, pravdepodobne sa za pár mesiacov stretneme 😀

dulkagabulka
5. máj 2012

@jon
prepač, ale odpovede na svoje otazky som nenašla
čo sa tyka porodnych asistentiek, maš pravdu, tam je treba,aby to bolo ošetrene aj legislatívne..

tvoja veta: "Podla mna ty si zastancom LEBOYERA------ziadne monitorovanie plodu, poloha ako vyhovuje,ziadne ultrazvuky------" je velmi zavadzajuca
žiadne monitorovanie plodu?? žiadne ultrazvuky?? ved nie sme v 16-tom storočí ... a všetky vyhody modernej medicíny je podla mna rozumne a treba ich využívať ak je to potrebne 🙂
Čítal si niekedy doktora Odenta? Pošlem- mam ho v elektrnickej forme.

jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jon
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dulkagabulka
6. máj 2012

@jon na otazky HDP nie som sice odborník,ale ako som vravela, to, čo niektore ženy požaduju NIE JE O PENIZOCH, ale je to o ludskom pristupe ...požiadavky na to,aby babatko zostalo hned na mamine samozrejme nie su na teba- my vieme, že babo "patri" novorodencom....
teba sa tykali otazky podmienok porodu žien...poznam jednu ženu, ktora rodila v PN v stoji, priznam sa, že nepoznam žiadnu, ktora by tak rodila napriklad v TT..
kolko žien, ktorym si asistoval pri porode malo možnost volneho pohybu počas CELEHO porodu? volny pohyb nielen v prvej dobe porodnej, ale aj v druhej a tretej? kolko žien pri tebe nerodilo v lahu ,či polosede s nohami v opierkach, či strmenoch?-čo je mimochodom WHO označene ako praktika vyslovene ŠKODLIVA..
vieš, keby mali volnost pohybu, až 80% žien by porodilo v polohach ako je klak, čup a predklon- to su skusenosti zo zahraničia, kde si ctia a praktizuju odporučania WHO - ja si naozaj myslim, ze umožnit žene porodit v polohe, ktora jej vyhovuje, nie je o peniazoch, ale o skusenostiach a ochote vyjst v ustrety 🙂

ono, skus tvoju ženu (ty ako chlap to nemaš možnost skusit 😉 ) požiadat, aby si chytila rukou hradzu a aby skušala, v ktorej polohe bude ta hradza najviac napnuta - pride na to, že najviac napnuta je prave v polohe v lahu s nohami dohora (ako u nas ženy rodia) - ak sa k tomu pripočita tlak hlavičky ,ktory vznikne gravitaciou, ked je halvička prave nad najviac napnutou hradzou- tak prave toto ruka v ruke s riadenym tlačenim je zavažnym činitelom pri vzniku važnych poraneni hradze..

do IP mi pošli prosim mailovu adresu, velmi rada poslem velmi peknu knihu od doktora Odenta- francuzskeho porodnika..je utla, ale naozaj dobra 🙂

jana17
6. máj 2012

@jon Btw. niektore sestricky na novorodeneckom skutocne nevedia, co je slusne spravanie.. teraz myslim kontakt s novorodickami, no otras. Styri dni plakat do vankusa a schovavat si krem na zadocek pre babatko, vlhcene obrusky, odsavacku, atd., aby to nevideli a nenahucali na vas, alebo to prevazovanie babatiek pred a po dojceni a stresovanie, ze ked nepridete prevazit, tak vas nepustia domov a blablabla... to je chore. Chyba informovanost rodiciek, co mozu a maju robit a co nie. Ja osobne by som tam uvitala nejake nazorne ukazky spravneho prilozenia si babatka na dojcenie, kupanie, prebalovanie... nie iba pocuvat ich posmesky, ako to robim... Zial my to tu teraz nevyriesime... Priznam sa, ze ked uz viem, co ma tam v buducnosti z ich strany caka, tak sa psychicky pripravujem uz odteraz a to este nie som ani tehotna...
Na porodnicu/gynekologiu nemozem povedat absolutne nic. Ci lekari alebo sestricky, ja som bola spokojna, az prekvapena z pristupu a spravania sa, mili, ochotni.

akira13
6. máj 2012

@jon 🙂 Ďakujem pekne, na ďalšej poradni poprosím svojho lekára (jednej z vymenovaných 🙂 ) o zoznam 🙂 🙂 Lekára nemám nutkanie zajednávať si, považujem všetkých za profesionálov s profesionálnym prístupom a ako ste aj sám niekoľkokrát podotkli- rodí v prvom rade žena a ja verím, že pod vedením a dozorom to aj ja opäť dotiahnem do zdárneho konca 🙂
Pôrodný plán si tiež dajak neplánujem robiť 😀 , teda až na nejaké 3 "body", ktoré ale s pôrodom ako takým súvisia iba okrajovo 😀 Mohla by som vypísať aj celú esej o tom, čo všetko by som pri pôrode chcela alebo nechcela a napokon by som všetko odmietla a chcela robiť dačo celkom iné 😀 Spolieham sa, že slušne sa dá dohodnúť na všetkom a ak sa budem cítiť lepšie pri chôdzi a nebude dôvod prečo nie, dokážem sa dohodnúť so sestričkou /lekárom 🙂
Ale predsa ešte jednu otázočku mám- je vôbec možnosť rodiť prirodzene po predošlej (5r) sekcii? Fyzicky na ňu nebol dôvod, jednalo sa o extrémne predčasný pôrod (v 26tt + 5dní) dôsledkom infekcie (resp. odtečenia plodovej vody, infekciu sme si mohli totiž dohnať už v čase, kedy voda odtekala), inak bezproblémové tehotenstvo bez nejakých komplikácií, aké nemám zatiaľ ani v tomto tehotenstve (našťastie oproti prvej dcérke teraz už "prenášam" 😀 😀 😀 ) . Môj lekár zatiaľ na sekciu nevidí dôvod, uvidíme ako sa situácia vyvinie ešte za nasledujúce 2 mesiace, ale dočítala som sa, že niektorý lekári po sekcii automaticky volia sekciu, tak či má pre mňa vôbec význam nejaká predpôrodná príprava 😀 Ďakujem pekne za odpovede, vážim si ich 🙂

kac222
6. máj 2012

@jon To som velmi rada ze s tym nemas problem. Ked som rodila ja, ani jedna mamicka nedostala dieta hned po narodeni kozu na kozu. Ked som sa o tom rozpravala s dalsimi kamoskami (rodili v 2011 - 2012), ani im nedali dieta hned do ruk, ale putovalo na novorodenecke, kde pobudlo aj dost dlhu dobu. Ani jedno z tychto deti nemalo zdravotny problem. Az neskor maminy zistili ze mali Apgar 9 - 10... tak preco sa hned nepriklada? Naco su na vyhrevnej podlozke ked koza matky zohreje dieta lepsie? A nie len fyzicky, ale aj citovo. Ak budem este raz rodit, dufam ze to uz bude rutina. Alebo uz aj je.
Inak, ja tu nekritizujem porod, ale tak ako mnohe ine mamicky sa stazujem hlavne na zaobchadzanie s dietatom hned po 2. dobe porodnej a na novorodeneckom. Nebudem tu citovat nevhodne vyroky sestriciek 🙂 Pred lekarmi su urcite mile a usmiate, ale k mnohym mamickam sa spravaju velmi tvrdo. A to nehovorim o detickach. Preco im davaju glukozu bez vedomia matky - a z nesterilizovanej flase po inom babatku? Preco nepodporuju kojenie? atd. Nejdem opakovat otazky, ktore som uz 2x polozila. Mne je len luto, ze taketo trivialne veci sposobuju mamickam stres. Mnohe, co uz rodili neriesia porod, ale hlavne tych par dni na novorodeneckom. Tie by mali byt najkrajsimi dnami v zivote a nie stresom. To vazne nie je o peniazoch, ale o organizacii a zmene myslenia.
Paci sa mi navrh Akiry13 - preco nie je niekde oficialne stanovene co sa vlastne da a neda v PN porodnici + novorodeneckom? Bolo by to super pre mamicky - mohli by sa opriet o oficilane udaje a nie o subjektivne nazory na MK. Dakujem ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre