Pôrodnica Piešťany

misa5
7. aug 2006

Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka ked sa nad tym logicky zamyslis, tak by to pre nich nemal byt problem, ale odbremenenie od viac povinnosti ... sleduje len sestra, ked zena nechce ziadne epi, ine zasahy do tela, lekar je tam na poslednu chvilu ak nenastanu komplikacie ... to ze obcas aj ten najtichsi z nich zvysi hlas na rodicku, co som zazila u glesa, naozaj to bolo uz v otazke, bud alebo ... zena vycerpana, bez liekov a epi a 4,5kg od bolesti prosiaca aby vybral to dieta ... muza bohuzial poslali von co si myslim ze bol spravny postup ... vela zien zabuda ze sa deti vo vyvoji velmi zmenili, porodnou hmotnostou a zenske lona sa roky zuzuju a je niekedy nad schopnosti zeny porodit, preto sa mi zda v tejto dobe bojovat za porod bez epi a vyvolavania trosku pritiahnute ... to mi pride skor prirodzene a tie dalsie veci sa ziadaju ... ked poviem ze nechcem, tak proste nechcem ... mna naozaj jedine co na tom plane vyrusilo je absolutne sukromie na sale a byt pri vysetreniach ... neviem si predstavit ubolenu rodicju ako beha so sestrickou na druhy den po sonografii a pod .. a ako som pisala vysetrenia sa konaju v case vizity mamiciek ... pre mna za mna nech sa aj doma rodi, ale ti zas chce duly a to tiez toji penazi dost aby sa vyskolili takzvane porodne baby ... ked chce zena prezit porod so vsetkym vsudy nech sa paci, ked ju to naplna pocitom, ze ak takto neodrodim neporodila som doslovne ... a k ockovaniu ... zila som 18r s dietatom chorym na mozgovu obrnu, pretoze bolo predcasne narodene, nemocnica s dostatocnym vybavenim siroko daleko ... bohuzial ... stalo sa ale ak mam moznost teraz zaockovat voci pliagam, ktore este prednedavnom zabijali tak to spravim ... a tych pripadov po ockovani je mizive percento a vo viacerych pripadoch pochybil detsky lekar, alebo matka neupozornila na nie sto percentny stav dietata co malo za nasledok komplikacie ....

no a uz fakt nechce sa mi na tuto temu ... moj nazor keby kazda zena ziadala absolutne prirodzeny postup bez zasahov dnesnej mediciny tak by sa asi aj lekari potesili ...

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka ved prave nie je problem s pupocnikom, tak nevidim naozaj v tychto casoch problem o prisatie sa este na sale ... tak ako sa babru s odberom , tak moze pockat kym dopulzuje pupocnik ... je pravda ze deti vazia , meraju , umyvaju a zistuju zdravotny stav ... popravde ja som radsej ked viem ze je zdrave ako ci sa mi prisaje hned k prsniku ... ja mam po dvoch cisarskych takze vobec nemam pocit ako vy ... mne sa dieta dusilo, omotane snurou, bolo modre a bola som stastna ze zije a do 3 dni sme sa kojili po sekcii jedna radost ... tak na tychto veciach ja nebazirujem, pre mna je podstatne co tomu dietatu odovzdam po cely zivot hlavne ... 🙂

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka este na tuto , ano je to krasny clanok , ale priznaj ak par veci z tohto nevijde , myslis ze tvoje dieta ma celozivotnu traumu ? ved za hodinku uz je v naruci matky navzdy 🙂 strach rodicky je podstatne horsi a hlavne psychika ... preto pisem, ze zeny by povinne mali absolvovat predporodnu pripravu , hlavne aj z thto hladiska ... a to hlavne prvorodicky ... vela krat ani nevedia co s dietatom a dieta si ide chuda pluca vyrevat ... 😉 a pravda je ze puto niekedy prichadza neskorsie ... je to predsa len najtazsia praca na svete ...

dulkagabulka
15. sep 2010

@jana17
nebudem sa vyjadrovat ku vsetkému 🙂
zatial iba k nástrihom...to,ze ta nastrihnu, neznamená,ze sa nepotrhas 🙂..praveze ruptúry 3.stupna /teda az po konecnik/ vznikajú vo velkej vacsine ako "pokracovanie nastrihnutia". Sama som to zazila a bolo to strasne.
Poznam porodne astistentky zo zahranicia, jedna má napriklad odvedenych 300 porodov doma bez jedineho nastrihu ..a z tych 300 porodov bola iba jedna ruptura 3,stupna.....by si sa divila,aka statistika by bolo z hociktorej nemocnice. Ze by bolo super porodit aj bez nastrihu a moct si sadnut o par hodin?
Ak sa roztrhnes, tkanivo sa roztrhne na najslabsom mieste.Len sa to lekarom horšie šije, lebo rana je taka "rozstrapkaná". Ak na rozstrihnu, prerezu pevne svaly,ktore uz nikdy nebudu mat taku funkciu,aku mali. Lekari vravia,ze tym predchadzaju ochabnutiu panvoveho dna a tym uniku moču a poklesu maternice az do posvy ci von. Lenze unik moču sa rieši stale, aj u žien ,ktore boli nastrihavane. A maternice dnes už ženám "nevypadávajú"..lebo ich proste v tom veku už nemaju...chapeš?

Skusim pohladat video,kde o nástrihoch a zbytočnosti "paušálneho" používania vravi sam pan doktor.
🙂 zatial ti dam jeden dobry clanok:
http://www.lady.sk/index.php?id=4146
a este nieco:
http://www.demoisellem.sweb.cz/Epiziotomie.pdf“

dulkagabulka
15. sep 2010

@kkiki
prave ta prva hodina je najdolezitejsia pre dietatko. prave ta prva..potom nech si ho zmeraju a odvazia..
a či to moze mat nasledky? Skus sa spytat neonatologa Freiberga, ci celosvetovo uznavanej psychologičky Prokopovej/jej knihy boli preložene do 24 jazykov a chodi prednasat po celom svete, či doktorky Tatjany Horkej /zatial iba tychto zastancov poznam/. Všetci ti odpovedia, že ano, može to mat nasledky...
Tie sa však možu ukazat az v dospelosti. Ale to by bolo nadlho..
Doktorka Prokopová vraví, že človek sa ako jediný cicavec rodí hlboko nedonosený. Všetky ostatné cicavce sa po porode vedia postavit,alebo chytit matky. Clovek to dokaze az ked ma cca 10 mesiacov. A preto by sa mal DONOSIT..teda donosit, priviazane na mamine..v šatke..na jej srdci...také deti plačú naozaj minimálne..sú omnoho pokojnejsie od detí, ktorým mamy nechajú "cvičit pluca" plačom ,ziskavajú pocit bezpecia a istoty, doveru v matku a doveru v seba.....

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka no ved ale piseme to iste 🙂 nevidim problem preco nenechat dieta s matkou ... tie ktore nemozu tak nemozu, ale hadam sa snich nestanu psychopati atd 🙂 ako pisz dieta donasas do 10m 🙂 ja milujem svoje deti a citim ze je to aj naopak ... a veru neboli so mnou prve dve hodiny a ver ci never prve nervne , nevedela som co snim mlada sprosta , nervozna ... ale ked som nato prisla ukludnilo sa to a od troch mesiacov , ziaden plac cele noci spavala ... a pri druhom, ked zaplakal tak sme ho povzbudzovali 🙂 a plakal mozno tri krat 🙂 z mojej skusenosti , najdolezitejsie je ako sa matka sprava pocas celeho tehotenstva 🙂 ved to dieta to vnima 🙂 juuuuuj no dalo by sa diskutovat ... preco zaco , co vplyva na deti ... ked budem 9m nervozna kricat plakat a potom mi po porode nechaju dieta na hrudi tak sa neguje to nosenie v brusku ? asi nie 😉 a potom dalsie aspekty, kedysi deti nevedi co je to vrazda, nasilie teraz normalka ne ... rozvodovost, neharmonicke prostredie , tlak medialneho sveta na cloveka ... prirodzene mas zdielat bolest zo straty pribuzneho znameho, ale teraz mas naordinovanu lutost celeho sveta ... myslis ze toto nema dopad na tie male tvory ... ja by som to zhrnuby som povedala, ze je to tu jeden velky bordel a je na nas rodicoch ako sa ku veciam postavime a budeme nase deti vychovavat .... ale aspon pekne diskutujeme , je pravda ze vela mojich kamosiek deti nema a tazsko sa snimi pobavis na tieto temy ... a nemozeme vsetci suhlasit zo vsetkym 🙂

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka no vidis az teraz som si pozrela ze si dula 🙂 a ty dobre vies sama co robi ked sa zena boji a nie je informovana , aky strasny strach preziva, lebo kamoska povedala toto tamto a videla si na you tube to video 🙂 drzim ti palce a dufam, ze vasa praca bude raz velmi cenena ... je to krasna praca 🙂

dulkagabulka
15. sep 2010

@kkiki dakujem ti..
ono..život je kontinuum...teda nezacína narodením...pekne pises, zivot je uz v maternici a porod je sucastou zivota..velmi dolezitou a prelomovou sucastou...to co vysvetlovala doktorka Prekopova, tie dopady, to neboli dopady v detstve,ale v dospelosti..napriklad neschopnost nadviazat vztah, rozvodovost..atd..nemusi to tak byt,ale moze...

mne je len velmi luto, ze ono to veru takmer vsade problem skratka JE-nechat dieta pri mame..
dieta odnasaju ..aj ked matka vyslovene nesuhlasi...dovod je, ze ho treba "sledovat na novorodeneckom" a vraj je za neho "zodpovedna sestra"...vraj mu má vybrat prsnik z úst,lebo "ono by ho žužlalo aj dve hodiny"..atd..atd..a odnesu ho preč...
Pritom niet lepšieho "sledovača" ako je matka a po druhe, od narodenia sa matka stava zakonnym zastupcom dietata,takže je svojprávna rozhodovat o tom,čo sa s dietatom može robit. Lenže, hold, leží na porodnom stole, nemá síl zoskočit dolu..... Rovnako zo zákona má právo byt pri vsetkych vysetreniach dietata . Všimla si si, ako často tu na konikovi ženy vravia slovny zvrat: "sestrička mi DOVOLILA "napr. zobrat, či okupat dieta atd..atd/..ved to je strašné...ženy su stále tie nesvojprávne,ktorým sa niečo na čo majú ludsky i právne nárok "dovoluje"...nie sú klientkami, sú pacientkami..a pritom rodiaca žena nie je pacient..fyzilogicky rodiaca žena nie je pacient...Vraví sa,že žena po porode si potrebuje oddychnut, no jej hormony/ak nedostala nejake lieky/ ju po porode robia prirodzene sfetovanú, bdelú a ona aj tak hned nezaspí. Viac by si oddychla,keby dietatko videla.
Je mi velmi velmi luto,ze toto sa nedeje...a podla toho,čo vravíš, že v PN toto je možné, ak to tak je, všetkým mamičkám z kurzu budem odporučat rodit v PN.. 🙂 zas tak daleko to nie je...

dulkagabulka
15. sep 2010

aj ked...to čo tu čitam...tak v rooming-in je asi lepsie v TT..ale to by vedeli porovnat najlepsie mamičky 🙂

kkiki
15. sep 2010

@dulkagabulka ved o tom som pisala, pre mna rooming in je mat na izbe dietatko a prislusenstvo k starostlivosti mi tam chyba ... zodpoveda iba jedina a to je nadstandart, kde je presne co potrebujes, priestor, kupelna, lampa, prebalovaci pultik ( keby tam je este vanicka tak je to 100 percent a potom este jedna izba kde su len dve postele ... ale tie dalsie izby nazvat rooming in ani nie, deticky su tam sice stale pri mamach, ale prestor ziaden, na detskej postielke robis vsetko ... ale to je zas presne to ze nie su peniaze a je to mala nemocnica a v poslednej dobe je velmi vela porodov ... tak su zeny radi ak mozu ist aj skorej domov ked je to prepchane ... kazdy by chcel byt v izbe maximalne iba s jednou zenou a babom, ale ked je plny stav a 3 a 3 deti a vsetko sa spusta ako retazova reakcia ... no napriklad my sme mali vedla na izbe jednu co rodila uz 6 krat a ta uz mala tak v pazi ze celu noc chrapala a decko revalo jak tur ... no tak baby chudence chodili v noci po chodbe .... ale inak velka pohoda, pokial naozaj dieta nie je velmi uplakane tak super 🙂 super je ze vlastne ustredna miestnost je jedalen, spolocenka a do izieb sa ide odtialto .. ziadne chodby ... no vsetko ma svoje klady a zapory 🙂

bubulka722
15. sep 2010

@elizabeth1011
@abbey1 Som veľmi rada, že je viac žien, ktoré dokážu myslieť vlastným rozumom a cítiť vlastným srdcom. Je mi veľmi ľúto, že sa tu kvôli môjmu pôrodnému plánu rozprúdila až takáto nepríjemná debata. Chcela som len vniesť trošku osvety aj medzi nás laikov, pretože je množstvo literatúry kde sa môžeme dozvedieť, že pôrod nemusí byť nevyhnutne o bolesti, môže to byť ten najkrajší zážitok v našom živote. Je dosť žien, ktoré si prešli bezbolestným prirodzeným pôrodom, ale obnáša to veriť vo vlastné schopnosti ktoré nám ako ženám boli dané prírodou a byť duševne prepojené s našim dieťaťom. 😉
Ja presne viem čo chcem a viem, že ak nás bude takých viac, príde konečne doba kedy sa aj na Slovensku budú konečne musieť prehodnotiť viaceré zaužívané postupy v nemocniciach, ktoré sú mnohokrát viac na škodu ako
na úžitok a pre samotnú nemocnicu sú len peniažkami do kasy. Dnes je všetko o peniazoch, tak si nemusíme nič nahovárať... Prosím, tie ktoré somnou nesúhlasia aby na môj príspevok viac nereagovali. Nerozumieme si a ani to inak nebude, takže myslím že to nemá zmysel. Vopred ďakujem!!!

@dulkagabulka 🙂 🙂 🙂

luciferka080
16. sep 2010

@nini78
Ahojky, no ja by som bola vdacna na nejaky kontakt na predporodnu pripravu v PN alebo okoli.

Mna to tiez caka tuto zimu ako aj ine baby, a prave sa rozhodujem ci rodit v PN alebo v TN. Chcem ist do oboch porodnic a popytat sa ako to funguje so samoprisatim, ci mozu nechat babinko na bruchu matky ak je vsetko ok.

elise
16. sep 2010

ahojte ja sa kvám trošku primiešam, bývam v piešťanoch už 11 rokov ked som bola tehotná piešťanskú pôrodnicu som zamietla pre priestory, personál, vybavenosť, starostlivosť. rozhodla som sa rodiť v trnave, ja chválim to že môžeš teraz rodiť kde vlastne chceš. v trnave som chcela nadštandard, bolo však plno(december2006) pôrodný plám moja pôrodnička bezproblémov schválila len sme sa dohodli že celý plán padá ak by bol ohrozený život môj alebo malého ale chcem aby ma o všetkom informovala.malý sa narodil pridusený tak som ho dostala na kojenie až 4 den ked mi ho priniesli z inkubátora a kojila som ho do 3 rokov a uplne v pohode sa mi rozbehla laktácia. ked vychádzal von tak rotoval tak ma potrhal že to šitie bez nástrihu bolo ako druhý pôrod a to som lutovala že som nástrih nemala hned. rodila som bez akých kolnvek utlmovačov až po 7 hodinách pred samotným tlačením som si vypýtala epidural šikovná anesteziologička mi to pichla medzi 2 sťahmi, inak by som bola vyčerpaná a nevládala by som tlačiť. na izbe sme boli 2 mali sme svoju sprchu a wc, bolo to super. 4 dni je dôležité byť v pôrodnici kôli pozorovaniu dieťatka lebo niektoré nebezpečia sa prejavujú neskôr. vyšetrenia tiež sú bez prítomnosti matky ale ja som sa hned ozvala a tak som chodila na všetky vyšetrenia odbery s malým a mna jedinu chodili priamo informovať čo a ako lebo som to vyžadovala. aj povinná vizita prebehla u mna dôkladnejšie a fakt to bola vizita.
číže je na výbere ženy kde bude rodiť, kto ju bude rodiť, treba sa pýtať a ozývať a komunikovať a všetko prebehne podla predstáv aj ked s malými odchylkami a všade sa nájdu ľudia ktoý sú nepríjemný, treba to brať z rezervou.a každý pôrod je iný nedá sa paušalizovať. takže krásne pôrody a hlavne krásne zdravé bábatká to je predsa prioritou každej z nás. snažíme sa o bábenko uvidím či sa dačo v piešťanoch zmenilo ked budem tehotná ak sa nezmenilo nič tak sa rozhodnem pre tú pôrodnicu v ktorej sa mi bude páčiť a budem sa tam cítiť dobre nielen preto že tu bývam bývam blízko...🙂

dulkagabulka
16. sep 2010

@elise
čo sa tyka toho natrhnutia...nuž..ktovie,ako by to vyzealo,keby si nebola nutena rodit v polohe, v ktorej je panva až o 30% uzsia a pri ktorej je hradza napnutá najviac zo všetkých ...teda v tej, v s vyviazanymi nohami 🙂 /skús si siahnut rukou na hrádzu a trošku sa pohraj, pohladaj, kedy budeš cítit najvačšie napnutie-zistiš že je to v polohe, v ktorej si rodila..a ktora mimochodom nie je prirodzená a keby si mohla rodit v polohe, ktoru by si vybralo samo telo, nelahla by si si tak 🙂 a nestrčila nohy do strmenov 🙂 / pri porodoch v inych polohach je preto tych nastrihov a natrhnuti menej..Len pre zaujimavost -orodne asistentky vidia, či to "pojde" alebo to "nepojde" bez nastrihu...a maju jednu fintu- na hradzu,kde to "nepojde" prikladaju teple obklady z kavy...lenze to by sme uz chceli straaasne moc 🙂..
Ja som podobne zasivanie ako ty zazila po nastrihu...po porode som mala 2 dni zakaz vstavania z postele, nedostavala som par dni vobec tuhu stravu a medzi nohy sa na mna ako na raritu chodili pozerat takmer vsetky sestričky-nielen zo šestonedelia ale i z inych oddeleni gynekologie,lebo taky pripad tam mali velmi malokedy..
Pači sa mi,že si si vedela slušne požiadat čo si chcela a že ti bolo vyhovené. To je dobre. 🙂

elise
16. sep 2010

@dulkagabulka ja som rodila v skoro sede, dokonca som odmietla aj polohu v leže čo mi nariadovali ale aj tak som veľmi rada že malý je v poriadku ato je najdôležitejšie na svete🙂 a to som si hrádzu masírovala poctivo až do pôrodu.

elise
16. sep 2010

@dulkagabulka a tá poloha mi najviac vyhovovala pri pôrode🙂

elise
16. sep 2010

ešte by som chcela jednu poznámočku aj tak najdôležitejšia osoba v pôrodnici je upratovačka😀, ráno bezmilosti zobudí už o 5 teplomer dáva sestrička až o 6 😀

nattou
17. sep 2010

@elise , no ale to hovoríš o pôrodnici v TT. V PN chodia upratovačky neskôr, ako prvé chodia ráno sestričky z detskej izby, berú deti na vizitu....
apropo, pravdu máš, upratovačky sú dôležité, bez irónie, veď keby neupratali, zas bude zámienka na frflanie, či? 😒

ejuska79
17. sep 2010

@nattou mne jedna upratovacka velmi pomohla..mala som uplne krvave bradavky, ked sa mala prisala plakala som od bolesti a ta pani upratovacka mi poradila ako si ju prikladat.. potom sa mi to hojilo este 2 tyzdne a odvtedy je to super...som jej fakt vdacna..

misimimi
18. sep 2010

baby vcera som sa stretla asi z najneprijemnejsou sestrickou v porodnici taka krava to bola az som dostala este vacsie bolesti 😒 no ale ma pustili domou nexcu ma tam este ze az v pondelok 😖

ejuska79
18. sep 2010

@misimimi ahoj, a to si ta tam v pondelok už nechaju?? ide sa na vec?? 😀 😀 budem na vas mysliet 😀

misimimi
18. sep 2010

@ejuska79 no ja dufam ze si ma tam nexaju 🙂 povedal ze na kontrolu bo krcek je uz na 2,5 povedal ze podla toho no ale bolesti mam furd tak asi to uz bude konecne 🙂 a dikes 🙂

elise
18. sep 2010

@nattou ja som sa rozhodla po vzhiadnutí pôrodnice a personálu v piešťanoch a tých podmienkach aké su v piešťanskej pôrodnici rodiť v trnave. som zvedavá či sa podmienky zmenili kým budem rodiť druhé bábenko a potom sa zase rozhodem a je dobre že máme možnosť výberu.branie bábatok sa mi tiež nepáčilo v piešťanoch.

nini78
18. sep 2010

@misimimi to si dobrá! že 2,5cm, ja som bola na jeden keď ma prímali do porodky, malemu sa nechcelo 😀 .

ejuska79
19. sep 2010

@nini78 ja som bola na 3 a mala sa narodila 18 hodin po prijati...

ejuska79
19. sep 2010

@nini78 jaj ozaj, k tomu vigantolu, vraj bude cakat, co bude, ale nemam jej to davat, ze bud vydaju tie lieky v novom, inom baleni, alebo budu ten vitamin podavat ako volakedy, ze 4 take vacsie davky za rok...ale ze to je neefektivne a ze telo ten vitamin cely nespotrebuje..

misimimi
19. sep 2010

@nini78 ano tak potom si ma nenexaju? 🙂))) jupiii

nini78
19. sep 2010

@ejuska79 no vidíš, ja som porodila za 6hod. a 15min. od prijatia, a 1hod a 15min. od začiatku kontrakcii 😀 😀 😀 . Aj mne to povedala o tom déčku, ale kamoška má inú doktorku a tá už dostala tie 4 tobolky.

nini78
19. sep 2010

@misimimi pokial nebudeš mať kontrakcie a ani iné problémi, tak si ťa tam nenechajú, nemajú prečo 😉 .

misimimi
20. sep 2010

@nini78 juuuj super 🙂))) tak zatial silne neboli tak som stastny 🙂)) musim si ho uzit este 🙂)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre