Pôrodnica Považská Bystrica

kesinka
7. mar 2009

Maminky, zakladam tuto temu, aby ste nam ( ktore rozmyslame nad P.B ) pomohly sa rozhodnut a podali skusenosti ktore mate s toutou porodnicou.

nany100
10. apr 2009

lauritta, tie menštruačné bolesti sú poslíčkovia, aj mňa to posledný mesiac párkrát prepadlo, naposledy dnes v noci...to sa už pripravuje bábätko ísť von a trénuje 🙂 ...a tiež mám pocit, že jej sedím na hlave, keď dlhšie sedím, tak väčšinou len polihujem a čakám...v utorok mi hovoril doktor, že pravdepodobne do týždňa sme na svete, že už je dole natlačená, tak uvidíme...dúfam že je to pravda, lebo mi už trocha z toho všetkého zašibáva, som urevaná, nervózna aj keď sa snažím byť v pohode...to tie bláznivé hormóny 😒 a nemotorné telo, spuchnuté ruky a nohy a pod....tak sa možno aj v pôrodke stretneme 😉 ...peknú Veľkú noc prajeme a potom šup rodiť 🙂
evka, dík...my budeme mať dievčatko, ale isto dám vedieť keď sa vypýta von 🙂

jankabambulka
10. apr 2009

ahojte
prosím nepoznáte niekto doktora Pecíka-kľudne mlžete napísať aj do IP. kto to je? aký je to doktor?

katka.carska
10. apr 2009

Hodnotenie porodnic Trencianskeho kraja(ak sa tu u vyskytlo prepacte, nemam cas to cele citat):

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/773/tre...

Poprosim Vas, "tajomna porodna asistentka", mohli by ste toto hodnotenie okomentovat ? Ci je pravdive, objektvne, taktiez by ste ho mohli doplnit, pripadne aktualzovat-myslim, ze vsetky buduce mamicky zvazujuce porod v PB vam budu vdacne. Na druhej strane dufam, ze tato diskusia bude prinosom i inspiraciou pre vasu dalsiu pracu. Mozno i "odmenou" za to, co sa peniazmi zaplatit neda.

Velmi milo som bola prekvapena, co vsetko tunajsia porodnica ponuka-od bezplatnych predporodnych kurzov,
cez moznost sprevadzania az dvomi osobami,
moznost rozhodnut sa ci klystir a holenie ano, ci nie,
moznost vyberu polohy pri porode (zaujimalo by ma, ci personal s vhodnou polohou poradi, pripadne jej ponukne co ma na vyber alebo to necha len na mamicke)
moznost rozhodnut sa ci oxytocin v tretej dobe porodnej chcete alebo nie

Ako jedina porodnica ponuka nepretrzity kontakt s babatkom hned od narodenia(tu by ma zaujimalo ci aj osetrenie a obliekanie babatka prebieha pri mamicke, ci babatko vidi). Z dotazniku som sa nedozvedela, ci babatko hned po porode polozia mamicke na brusko, pripadne ho prilozia k prsniku, ci je moznost odlozit meranie babatka na dalsi den, aby sa mu nozicky nemuseli natahovat hned po narodeni.

Taktiez ohladom sposobu dokrmovania som tu nenasla ziadne info-ci je moznost aj alternativneho dokrmovania striekackou ci lyzickou a ci sa tato moznost aj mamickam automaticky ponuka.

Tunajsia porodnica vysla z hodnotenia najlepsie co sa tyka poctu nastrihov-menej nez polovica a taktiez v dlzke hospitalizacie-uz od troch dni. Tu mi ale nie je celkom jasne, ako prebieha ockovanie proti TBC.

Mohli by ste prosim doplnit info, co sa tyka intenzivnej starostlivosti o novorodencov ? Nedociala som sa, ci je v PB Perinatologicke centrum a taktiez kam sa prevazaju predcasne ci komplikovane porody-ci do TN alebo priamo do BA. (Je nemocnica v TN rovnocenna s touto v PB ?)

Novorodenecke odd. NsP PB:
http://www.nemocnicapb.sk/index.php?id_menu=37626

Este raz velka vdaka "porodna asistenka" za cas ktory tomu venujete

porodnaasistentka
11. apr 2009

1. kurzy psychofyzickej príravy sú ZADARMO

2. holenie a klyzma sú na rozhodnutí rodičky s tým, že ak odmietne holenie - horšie sa hojí pôrodné poranenie, ak odmietne klystír- prvé čo bude tlačiť je stolica a s tým spojený zápach a dieťa sa rodí tvárou ku podložke, takže keď je tam stolica................

3. možnosť výberu polohy pri pôrode - v 2. dobe porodnej nie je rodí sa na chrbte v miernom polosede, možnosť výberu polohy je len v 1. dobe pôrodnej - chôdza, sed na fitlopte, kľak, drep, ležanie na boku............

4. oxytocín v 3. dobe pôrodnej sa podáva paušálne - pre ľahší pôrod placenty a menšie popôrodné krvácanie

5. kontakt matka dieťa nie je nepretržitý, po pôrode ak je dieťa aj rodička v poriadku je dieťa položené na bruško, po zabalení do perinky (matka to nevidí, dieťa je odnesené na novorodenecký box), potom je dieťa priložené k prsníku ( niekedy to však nie je možné, napr. keď sa bábo napije plodvej vody, matka viac krváca, alebo aj z personál. dôvodov, keď sa novorod. sestrička nemôže dlho zdržiavať na pôr. sále, lebo na oddelení ju čaká veľa detičiek) - dieťa sa meria hneď na po pôrode na pôr. sále a rodičia aj chcú vedieť hneď váhu aj dĺžku, po pôrode je dieťa na novorodeneckom oddelení nie na pôrodnej sále s matkou

6. deti sa dokrmujú len fľašou, na striekačku aj lyžičku treba veľku zručnosť, aby dieťa mlieko nevdýchlo

7. nástrihy pri pôrode sa nerobia paušálne, ale len keď je to potrebné

8. prepúšťa sa najskôr na štvrtý deň po pôrode, kedy môže byť dieťa proti TBC zaočkované, ak sa dieťa prepustí nezaočkované tak potom ho prídu rodičia dať zaočkovať

9. novorodenecké oddelenie má JIS - komplikované prípady sa prevážajú do TN, MT, BA - záleží na dohovore
lekárov a konkrétnej komplikácie, ktorú má dieťatko. Ja nemôžem hodnotiť nemocnicu TN ktorú nepoznám, ale
kedže je to fakultná nemocnica a my tam detičky tiež prevážame tak je to vyššie pracovisko ako PB

lauritta
11. apr 2009

evka, ty si pokladik, diky moc za povzbudenia
nany, taka som rada, ze v tom nie som sama, som taka ista naladova, upistana, nervozna, nemotorna, opuchnuta...to musia byt anjelici, co sa nam narodia, aby nam toto vynahradili 🙂
tesim sa, strasne som zvedava ako drobcek vyzera a hlavne ci je chlapec alebo dievcatko! to bude betarisko, ked nas nechalo az do konca v nevedomosti, bude to "kinder surprise" 😅 dufam, ze sa stretneme

katka.carska
11. apr 2009

porodna asistenka, este raz velka vdaka za cenne a hlavne pravdive info.
A nielen vam, ale i ostatnym, co sa snazia o ludsky a chapavy pristup k mamickam.
Zase ste ma raz ubezpecili v tom, ze sa neda verit vsetkemu, co kde popisu, aj ked to vyzera velmi vierohodne a profesionalne.

babullka1
11. apr 2009

Ozaj kocky vedeli ste ze v PB v nemocnici pribudlo nove 4D sono?Mne ho lekar spravil ked som bola predcasne na prietoky a bolo to fakt uzasne 😀 To bol fakt krasny zazitok..a taktiez vdaka nemu uz vieme ze budeme mat chlapceka 😀

nany100
12. apr 2009

ďakujeme za informácie, aspoň som si zopakovala, čo som sa dozvedela na exkurzii a videla priamo na vlastné oči 😉 ...lauritta, drž sa, máme to za pár...dúfajme, že po sviatkoch to príde čo najskôr...v utorok mám poradňu, tak uvidíme, či ešte pôjdem 🙂 ...inak pekné sviatky a veľa vody a šibačov 😀

evka
12. apr 2009

ahojky aj tebe nany pekne sviatky nany ,lauritta ja som taka netrpezliva co budete mat 😀 ked budete rodit tak sa snaste tlacit spodkom zatlacite trikrat a mimi bude na svete 🙂 tak sa drzte 😉

lauritta
13. apr 2009

ahojky, ja som všetkých prípadných šibačov upozornila, že tento rok nech ma vynechajú, tak si teraz užívam doma pohodu. Tiež idem zajtra na poradňu, dúfam, že už poslednú. Už minulý týždeň sa doktorka so sestričkou so mnou rozlúčili, tak to bude vtipné, keď sa tam zase ukážem 🙂 Jaj, už aby sme kočíkovali.

nany100
13. apr 2009

pekný dníček, krásne veľkonočné počasíčko máme...mňa manžel len trošku vyšibkal a polial, tak to bolo v pohode a ostatní chlapi z rodiny boli tiež ohľaduplní...už odišli, tak aj ja vegetím, potom pôjdem mužíčka vyzdvihnúť autom a zvyšok dňa budeme len oddychovať...už som včera večer myslela, že ideme, ale akosi som to rozdýchala, no neviem to rozoznať kurnik či je to už ono alebo nie, tak čakám a uvidím...zajtra poradňa, tak sa možno čosi viac dozviem...pekný deň Vám dievčatá 🙂

kesinka
autor
14. apr 2009

Ahojte buduce mamicky. Tak uz sa Vam hlasim konecne z domu. S malou si nas tam podrzali 13 dni. A to som myslela, nany100, ze sa tam este stretneme 😀 . Ako pokracuje tehulkovanie babulka?

babullka1
14. apr 2009

Ahoj kesi:D Tak to som rada ze uz ste doma ja sa mam celkom dobre aj ked v stredu som bola poslana do nemocnice do PB,ale nastastie si to doktor v PB rozmyslel a povedal ze stacia castejsie kontroly:Dako sa mas?malinka poslucha?ako bolo v PB?

lauritta
15. apr 2009

Ahoj zienky, nany mala dnes nastupit na prijem, mozno to uz ma za sebou, normalne zavidim, mala termin este 2 dni po mne a ja sa musim este zozierat doma. Beriem ako velky uspech, ze som otvorena na jeden prst, ale vraj to moze trvat este aj tyzden, takze este budem potrebovat asi veeeela trpezlivosti.
Kesinka, napis skusenost z porodnice, ak mozes. Vela zdravia a rychle zotavenie!

kesinka
autor
15. apr 2009

Tehulky, kebyze viem tlacit, tak napisem, ze porod bol super. Vsetko prebehlo tak rychlo. Doma mi odtiekla plodova voda asi o 13:45 hod a mala sa narodila 17:45. Cize naozaj rychlo. Do nemocnice som prisla cca 16:00hod ( lebo som doma panikarila, ci to je plodova voda ci nie, ci ist do PB alebo TN, ci si volat vlastneho gynekologa, este som nebola ani zbalena , no a manzela som dorazila, ked som este stihla dat pradlo do pracky 😀 ). Kontrakcie normal bolest, prva silna prisla asi o 15:45 hod na krizovatke v PB pred nemocnicou. Prijali ma uz na 4prsty otvorenu. Vsetko ostatne ubehlo tak rychlo, ze ani neviem. Na epiduralku uz bolo neskoro, nestihli mi dat ani klystir. cca niakych 30minut mohol trvat prijem, vypisovanie papierov, monitorovanie bruska, dalsich cca 30 minut som dychala na lehatku ( fit lopta bola obsadena ), no a potom ma odviezli na salu, kde som mala rodit. ABsolutne som nevedela tlacit, resp. nevladala. Zatlacila som dobre, alevydrzala som tak tlacit mozno 3-4 sekundy, no a to bolo kratko na to, aby malej vysla hlavicka. Mozno to bolo aj preto, ze moj tlak bol 85/60. Proste neviem kde bola chyba, ale este doteraz ma neopustil ten hrozny strach o malu, ci nebude pridusena. Nastastie nebola - to bolo az neuveritelne aj podla sestriciek.
Co sa tyka lekarov - boli podla mna vsetci super, velmi prijemny. Niekto sa mi zdal vacsi odbornik, niekto este nie - ale tazko mi sudit, ked som v tomto laik. Sestricky - tak to bolo individualne. Niektore boli ako anjelikovia, niektore podla nalady no a nasli by sa aj mozno 3 take, co sme sa triasli, ked mali zmenu. Dobra rada - niaka kava, cokolada suchnuta sestricke isto zlepsi pobyt v nemocnici.
6 dni resp. 5 noci som okupovala aj nadstandartnu izbu - pomohlo mi to zreparovat sa a nabrat nove sily.
Neviem, co by vas este zaujimalo,tak sa pytajte.

babullka1
15. apr 2009

Kesi a ake sa ti zdalo cele to oddelenie?A malu si mala pri sebe?a ako si ju nakoniec vytlacila ked si nevladala?A kto ta odrodil?Mam same otazky vsak??? 😀

kesinka
autor
16. apr 2009

V nemocnici su 2 oddelenia - novorodenceke a gynekologicke. Na gynekol. odeleni su zeny po CR alebo viacrodicky. Na novorodenecke davaju prvorodicky. Ale spociatku bolo novorodenecke stale obsadene, tak davali prvorodicky aj na gynko. Rozdiel bol v tom, ze na gynko deticky doniesli, len ked mali papat a potom ich zase zobrali. Na novorodeneckom ho mohla mat mamina postupne pri sebe. Ono klasicky to vyzera asi takto: prvy den odrodis, na druhy den ti ho prinesu len prilozit, treti den ti ho nosia krmit, a uz nechavaju dlhsie na izbe, stvrty den ti ukazu kupanie a mas ho cely den aj celu noc a piaty den si ho kupes sama za asistencie sestricky a ides domov.
Izby su take jednoduchsie. Ja som bola na izbe, kde boli 3 lozka, 1 spolocna vanicka na kupanie babetiek, 1 spolocny prebalovaci pult, 3 male postielky pre babetka. Kazda postielka bola hned vedla velkej postele. 3 male stoliky ( klasicke nemocnicne ) na odlozenie veci. A take satnikove uzke skrine. BOli tam plastove okna, podlahove kurenie a priserne horko. Nedalo sa vobec vetrat. A prievan kvoli babetkam sme nemali zaujem robit. Kazda mamicka malia pri posteliach kreslo, ktore bolo dobre na kojenie. Bol tam este stol. Chybalo mi tam umyvadlo. WC boli spolocne na chodne -dve. Tam bolo umyvadlo. Sprchy spolocne - dve a aj tam bolo umyvadlo. Sprchy a WC boli prerobene - celkom pekne.
A ako som ju vytlacila? To fakt neviem. Mne sa zdalo, ze tlacim stale rovnako, ale ku koncu mi velmi pomohol manzel, ked mi vravel, aby som este trosku potlacila, ze uz vidi hlavicku, vlasky, a ze uz len trosicku....to mi fakt pomohlo. Posledne 2 tlacenia si pamatam, ze mi aj sestricka zatlacila na brucho - tak mozno aj to.

lauritta
16. apr 2009

kesinka, zvladli ste to podla mna uzasne, uz len to, ze porod bol prirodzeny napriek vsetkemu a nemusel byt cisarsky. Parada, ze uz to mas za sebou.
Moja svokra (zdravotacka) ma hysaky, ze budem musiet ist cisarskym, lebo som nizka a male vyzera byt velke, podla vcerajsieho sona cca 3400g. Ved som aj pribrala, zo 48kg na dnesnych 68! 🙂
No bude snad ako ma byt, len nech uz to je.
Rada som si precitala postrehy z por., diky. Drzte sa.

babullka1
16. apr 2009

Kesi a mate sa s malickou?a kojis?ja som akurat chora dostala som dnes aj antibiotika s tym ze ich musim uzivat 😢 aj ked nechcem,ale vraj su vhodne aj pre tehotne 😖 Ozaj uz viem ze budeme mat chlapceka:D

porodnaasistentka
16. apr 2009

Gynekologicko - pôrodnícke oddelenie PB sa delí na GYNEKOLOGICKÉ - to je na 2. poschodí a PôRODNÍCKÉ oddelenie je na 4. poschodí a delí sa na časť rooming-in - to je tá časť, ktorú kesinka nazvala novorodenecké odd. - ale to je pôrodnícke (tu majú maminy detičky pri sebe), a 2. časť je oddelenie šestonedelia kde su maminky po cisárskom reze alebo viacrodičky - detičky sa nosia každé cca 3 hodiny na dojčenie a v zadnej časti sú izby, kde sú ženy, ktoré sú napr. po termíne, alebo majú počas tehotenstva nejaký problém. NOVORODENECKÉ oddelenie je na konci roomingovej časti a je to uzatvorená a oddelená časť od pôrodníckeho oddelenia. 😉

zuzujan
17. apr 2009

dobry den porodna asistentka, dakujem za informacie co si pisala o porodnici v PB ale z toho vsetkeho mi vyplyva, ze v nemocnici PB sa nepodporuje dojcenie, metody ktore pouzivate su tak 30 rokov stare a nic sa nezmenilo.
Myslim si, ze keby mali mamicky deticky viac pri sebe mali by sestricky aj viac casu na to, aby prikrmovali nie flaskou ale striekackou, ako sa to robi v baby friendly nemocniciach.........

je to skoda, ja chcem ist rodit do PB, len ma odradzaju kamaratky kvoli dojceniu, ze sa im deti naucili na flasky a zle sa im koji - info od 4 rodiciek za posledny polrok......

prosim este o info cim dokrmujete, ci umelou vyzivou alebo mliekom z laktaria?????

prepac ze pisem tak priamo, ale stve ma to, ked teraz vsade je obrovska podpora dojcenia ale v PB to zas musi byt inak.......

porodnaasistentka
17. apr 2009

Na novorodeneckom oddelení sa deti dokrmujú cez fľaše, dokrmuje sa aj umelým mliekom (hypoalergénne mlieka) aj ženským mliekom. Novorodenecké oddelenie je samostatné a dodržiavajú určité pravidlá, ktoré sú pre dobro novorodencov. My im z pôrodnice nemôžme dirigovať akým spôsobom sa majú starať o detičky, aby išli podľa najnovších trendov, alebo trendov, ktoré chcú mamičky. Samozrejme Vám aj vysvetlia prečo sa dodržiavajú postupy, ktorými sa riadia. Na druhej strane ide o vaše dieťa tak sa ozvite, keď sa Vám niečo nepáči je to všetko o ľuďoch a komunikácií, neutekajte predtým do iných pôrodníc ................. Držím vám palčeky 😉

evkacka
18. apr 2009

Súhlasím so zuzu, tiež sa mi v pb nepáčil prístup sestričiek k dojčeniu, neboli veľmi nápomocné a odchádzala som z pôrodnice s laktačnou krízou 😢 ale je za nami a bábenko stále plne kojím, ale bolo to veru všeliaké... a je veľká škoda, že sa materské mlieko na dokrmovanie ohrieva v mikrovlnnej rúre... 😖
No a nemala som väčšieho jedu ako ked mi malé dvojdňové mimonko priniesla zahúlená, zafajčená sestrička 🙄 😠 😠

zuzujan
20. apr 2009

dakujem za odpoved porodnej asistentke, skoda ze ste dve oddelenia, ktore maju rozdielnu filozofiu a rozdielny nazor na nove trendy, ktore su prospesnejsie pre nase deticky....

viem ze som len prvorodicka, ktora ma vsetko nastudovane len teoreticky a nie prakticky, ale chcela by som si svoje materstvo uzivat od prvej chvile a nie sa trapit niekolko dni alebo tyzdnov s kojenim

myslite si ze su na oddeleni sestricky, ktore sa mi budu venovat pri kojeni? to skor pochybujem
a je v PB aj specialne laktacna sestra?

evka dakujem za prispevok, no mna by tiez slak trafil z takej zahulenej sestricky.....a o tej laktacnej krize fakt pocujem stale, kazda znama co rodila v PB mala s tym problem (alebo ze by som nemala stastie na spokojnu mamicku???).....

ja neviem ci sa da s tym bojovat, jednoduhsie bude ist rodit do Handlovej a mat pokoj a nie sa hadat a nervovat v nemocnici, aj ked su to len 4 dni, ale velmi dolezite dni....

porodnaasistentka
20. apr 2009

Je na Vašom rozhodnutí do ktorej pôrodnice pôjdete rodiť, všetko má dve stránky. Keď idete rodiť mimo mesto tak potom ste ďaleko aj pre rodiny, návštevy, keď niečo potrebujete................
aj s dojčením je to tak, zo žiadnej pôrodnice nejdu mamičky ako usmiate dojčiace maminy - zmeny nálad, plačlivé obodbie tým prejde skoro každá, každú veľmi bolia prsia, bradavky, neviete či máte plakať, pokračovať v dojčení, alebo sa na to vykašľať, vy sa napr. snažíte, chcete veľmi dojčiť, ale napr. bábo slabo tahá, máte málo mlieka, dieťa je plačlivé neviete či je hladné či ho bolí bruško...... to čaká každú maminku, nikdy to nie je ideálne. Potom keď si doma najdete svoj systém, verte tomu vo väčšine prípadov sú z tých zúfalých uplakaných žien spokojné dojčiace maminky.

Je v PB aj laktačná sestra ale pracuje na pôrodnej sále a zmeny tak si ju reba odchytiť v službe, nebojte myslím, že budete spokojné.

To, že si chcete materstvo úžívať Vám zo srdca prajem, ale verte tak ako je pôrod spojený s bolesťou tak je to aj s nástupom laktácie, tak len trpezlivosť, hlavu hore a zvládnete to.

Keby sme boli až taká zlá pôrodnica tak verte, že by sme nemali pacientky od Bratislavy až po Košice

NEHĽADAJTE len negatívne, skúste hľadať POZITÍVNE a uvidíte, že nájdete 😉

zuzka99
22. apr 2009
https://www.youtube.com/watch?v=5-XYnRP1dRY

keďže je tu porodná asistentka, možeme sa opýtať či je toto normálne? dík

zuzujan
22. apr 2009

porodna asistentka dakujem za vsetky prispevky, co ste mi napisali urcite mate pravdu v tom ze nemam hladat len negativa ale aj pozitiva - pozitivum vidim hlavne v doktoroch, ktorych trosku poznam, kedze som uz viackrat lezala na gynekologii a bola som s nimi velmi spokojna...........a urcite je lepsie ked rodim v meste kde byvam, nemam stres ci to do porodnice stihnem alebo nie..... 🙂 🙂 no budem uvazovat

chcela by som vas este poprosit o radu, viem ze v nemocnici sa konaju tie predporodne kurzy a rada by som sa ich zucastnila, vyhoda je ze uvidim aj porodnu salu a porodnicke oddelenie - nasla som si na internete pevnu linku, ale cislo uz neexistuje, tak neviem ako sa mozem nahlasit - priznam sa ze sa mi nechce ist cez cele mesto do nemocnice osobne, aby som sa tam bola informovat
a od ktoreho tyzdna tehotenstva tam mozem zacat chodit? ako dlho vopred sa treba objednat, aby nebol kurz plny??? dakujem moc za informacie

zuzujan
22. apr 2009

zuzka to video vyzera hrozostrasne....... 😕

majka221
22. apr 2009

porodnaasistentka-chcela by som sa vas opytat ja som prvorodicka ako je to s tymi bolestami a tym tlacenim.kedy budem vediet rozoznat z teraz mam tlacit?dakujem

porodnaasistentka
22. apr 2009

zuzka99 som zhrozená, to nie je normálne, to je tak na väzenie pre tú "milú" sestričku, zrejme si pomýlila povolanie

zuzujan na cvičenie môžte začať chodiť okolo 29-30tt, jeden krát za týždeň v stredu o 14,00 alebo v piatok o 11,00 na cvičenie si prineste niečo pohodlné na cvičenie - tepláky, tričko, ponožky, materskú knižku, stačí sa prihlásiť keď budete v 28tt na t.č. 042/4304226, že chcete prísť na cvičenie a v ktorý deň,. Tešíme sa na Vás

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre