Pôrodnica Rastislavova v Košiciach

ivush
28. aug 2007

Ahojte maminky,

bola by som rada keby ste sem prispeli vašimi skúsenosťami z pôrodu, pobytu a starostlivosti o vás a vaše bábätko v tejto nemocnici...Nech vieme čo môžeme očakávať 😉

deny3
4. feb 2010

nedá aj mne teraz nereagovať
svoju rodinu si predstavujem rozhodne inak 🙂
myslím, že to už to bolo niekoľkokrát povedané, pokiaľ príde žena, bez problémov odrodí zdravé dieťa, má mliečko, po 4dňoch odíde, tak môže byť spokojná. Ale stačí sekcia, mamička nie je schopná sa hneď starať o bábo, mliečko sa ťažšie rozbieha, tak to nemá kto poradiť, ako na to, a keď je to ešte prvorodička, ktorá nikdy nebola v kontakte s malým miminom, nevie ani ako ho chytiť do ruky......
mne bolo povedané, že personálu je dostatok, že nie je vôbec problém, aby nemali sestry čas sa venovať maminám, nepamätám sa presne koľko je tam izieb, ale 25 detí asi sotva majú sestry na starosť, keď ich čo najskôr dávajú na izbu k mamičkám. Tak potom prečo mi za týždeň nikto ani len slovkom nepomohol, ako rozbehnuť laktáciu ? len som musela čumieť na grimasy sestier, keď som doniesla malého na dokŕmenie 😠
myslím, že táto téma je tu založená na to, aby tu bolo možné povedať svoju osobnú skúsenosť s touto nemocnicou. Jednoducho moja skúsenosť je otrasná, ak by som mala rodiť ešte raz, isto niekde inde. Aj keď viem, že všade sa niečo nájde, čo nebude vyhovovať.
len na okraj, kojím dodnes, ale vďaka úplne iným ľuďom, ktorý sa nechvália certifikátom baby friendly.

ivush
autor
4. feb 2010

kočky, ale ako to oni riešia u detí, kt. sa narodili sekciou a teda trebárs v tú prvú noc keď bábo večer zoberú odo mňa spokojné, spinkajúce ale ono sa po 1.5 alebo 2hodinách u nich zobudí a plačká.....(viem, že deti nie sú hneĎ hladné, ale po 12hod od pôrodu si môžu vyžadovať potrebu pocuckať si troška toho kolostra, atď) No len mi nepovedzte, že ho hneď automaticky napchajú bez môjho vedomia umelým mliečkom..... 😕 😕
Neviete, je možná dohoda, že by mi ho v takomto prípade doniesli, že mi nevadí kedykoľvek ma zobudia ?

zajaciq
4. feb 2010

ivush ja si kvoli tomu pisem ten porodny plan aj plan co sa starostlivosti o dieta tyka, ze si neprajem, aby bolo dokrmovane UM. a hned ako je to mozne ho chcem mat pri sebe na izbe aj keby som bola neviem ako unavena... a hlavnee netreba suhlasit s pichanim oxytocinu pri naliatych prsnikoch, nerobi to dobrotu (predvcerom som bola na prednaske, ktou viedla latkacna poradkyna)... kolostrum je najdolezitejsia vec, ktoru mozeme detom poskytnut v prvych hodinach ich existencie a kecy typu - ty este nemozes mat mlieko - su uplne do nebavolajuce nakolko sa mledzivo vytvara uz v 16tt gravidity..
tak vela stastia nam vsetkym , nech nam prinesu tie nase pekne deticky co najskor na izbu

deny3
4. feb 2010

ivush tak to dosť pochybujem, podľa mňa dajú UM. Ja som rodila v piatok doobedu, poobede mi doniesli malého ukázať a bolo vyskúšané, či sa malý aj pricucne, pricucol sa, tak bol kľudne odtrhnutý. Potom až v sobotu večer, asi o deviatej, to spal, na ďalšie kŕmenie o polnoci ho nedoniesli, na moju otázku kde je, bolo povedané, že už ho nakŕmili, tak spí.
zajko daj vedieť potom o tom pôrodnom pláne.

zajaciq
4. feb 2010

deny3 ma vytaca ked ta citam normalne.

ja im ruky polamem ak moje dieta budu ucit na dudel a UM. uz mam jednu tajnu zbran - na tej prednaske bola citacia z UNICEF o baby friendly hospital , zhruba o tom, ze dieta ma byt prilozene 'skin to skin' hned ako to situacia dovoluje po porode, atd atd a toto si napisem do toho planu a nech mi skusia oponovat tak im pohrozim, ze ten ich status baby friendly im odoberu 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

ivush
autor
5. feb 2010

deny3, tak to je veľmi čudné, že od piatku poobedia si ho nemala až do soboty večera ????? Hmmm tak to je fakt divne dlhá doba, no ja som mala drobca pred 2rokmi na každé kojenie čo nosili, čiže toto neriešim, a cez deň iste nedokrmovali. Resp. vtedy syna iste nedokrmovali lebo veľmi chudol, čiže ak by mu dávali UM iste by nešiel tak dole s hmotnosťou.... jedine teraz ma ťaží prvá noc po sekcii keď deti hromadne neroznáŠajú a keďže plán je, že by sa mala narodiť niekedy ráno/doobeda tak je možné, že už v noci sa začne hlásiť........skúsim upozorniť na to a dosť dôrazne žiadať, aby ju nenechali hodiny preplačkať v prvú noc a neriešili to UM, uvidím čo mi povedia, no budem bezmocná keďže budem pripútaná na lôžko 😒

ivush
autor
5. feb 2010

zajaciq, no ten pôrodný plán čo spisuješ je super vec a má to jednoznačne opodstatnenie a význam, len žiaľ k tomu treba aj nemocnicu resp. personál, ktorý celú tú myšlienku rešpektuje...a u nás to zdá sa nie je...☹

kelila
5. feb 2010

lenka 66,

k tvojmu príspevku a zdravému rozumu, asi narážaš na to, že som požiadala sestričky, aby mi zohriali a doniesli moje mliečko pre malého čo sa do hodiny alebo hodiny a pol nestalo, pretože dotyčná sestrička bola na operačke. K tomu len napíšem toľko, keď táto dotyčná sestra neprišla ani po 30 minútach absolútneho vrešťania dieťaťka, zdravý rozum mi kázal ísť obhlaidnuť situáciu, druhá prítomná sestra mi oznámila, že táto sestra, ktorá ma na starosti v ten deň mliečnu kuchyňu je na oparačke a že za chvíľu príde, na tomto mieste upresním, že ako som vošla na ich oddelenie, sedela za stolom vzadu a popíjala kávičku s nejakou ženou, a bola veľmi nasrdená, že som si dovolila prísť až do zadnej časti miestnosti ( žiadne deti okrem jedného ktoré ožiarovali neboli v tom čase na oddelení), a viac ju zaujímalo, prečo som neklopala silnejšie, že by mi prišla otvoriť....Poprosila som ju, aby zabezpečila ohriatie mlieka čo sa stalo asi po ďalších asi po 45 minútach. Na vizite som požiadala lekárku, aby v budúcnosti sestry, ktoré vykonávajú pridelené činnosti, v prípade neodkladných vecí dokázali zastúpiť iné...mne je jedno aj kávičkárky v ten deň nepridelené do mliečnej kuchyne.
A k tej šťastnej rodine..... aj nám sa podarilo vytvoriť s nimi "šťastnú rodinu" a to v momente, keď manžel kúpil vlastný sterilizátor a ohrievačku mlieka, takže som si odsávala mlieko, sterilizovala a aj ohrievala mlieko sama, a za to ma sestry začali milovať, lebo mali so mnou jedinkú starosť a to odniesť malého na kúpanie....Lenka, ja som dostatočne trpezlivá, ale v tom čase bolo na oddelení 7 mamičiek, takže môj zdravý rozum mi hovorí niečo iné. A tiež jeden bohovský zážitok k môjmu dojčeniu, keď sa ma lekár na vizite spýtal či dojčím, tak mu veľmi pohotovo s úškrnom sestra povedala za mňa, že ona nie, to je tá s tými plochými bradavkami... Ale pomôcť mi to sa jej nechcelo vôbec. Inak laktačná mi po zhliadnutí mojich bradaviek povedala, že ploché bradavky vyzerajú trochu ináč ako moje, a že to len chcelo ma naučiť a hlavne dieťatko ako sa prisať. A mala pôravdu, nepoužívame žiadne pomôcky, a dojčenie sa stalo pre nás úplne prirodzené.

Zajaciq sa obávam realizácie tvojho plánu, pretože to chce fakt zmeniť ich prístup, ale oni ho nechcú zmeniť, im tento systém ( neurobiť nič navyše ) vyhovuje, a tvoj plán bude bohužiaľ iba im na posmech. Mne s dojčením a nápravou toho čo v nemocnici pokazili ( naučenie na cumeľ, absolútna ignorácia pri pomoci s dojčením) pomohla pani Mgr. Mária Krúpová. Tá za 30 minút dokázala malého presvedčiť, že dojčenie z mamkinho prsníka je prefektné, a od vtedy dojčíme doposiaľ. O pani Krúpovej mi napísala aj annag, že je to jedna z najlepších laktačných poradkýň na Slovensku. Dúfam, že Ty nebudeš mať žiadny problém so spustením mliečka a malý sa bude vedieť prisať.

deny3
5. feb 2010

ivush keď som rodila, tak na šestonedelí nebola voľná postel, resp. na pooperačných izbách, keďže som po sekcii.Tak ma dali o poschodie vyššie na pooperačné odd., zároveň malý mal hypoglykémiu, tak nejaký čas strávil na infúziách, ale ako dlho, to neviem, ani nechcem vedieť podrobnosti, stačilo mi, keď som mu videla na spánkoch vytrhnuté vlásky od leukoplastu. A zároveň mi bolo povedané od dr., že ako mi ho mali nosiť, chodiť po schodoch s bábom hore dole je nebezpečné. Ako keby tam nebol výťah!!
kelila to kávičkovanie poznám, hlavne tú ochotu postaviť sa a niečo urobiť 😝

ale nebojte sa dievčatá, vám sa problémy vyhnú 🙂 😉

ivush
autor
5. feb 2010

kelila - jeej, aj my sme fantasticky rozbehli kojenie najmä vďaka p. Krúpovej 😉 a teda jej zásluhou viem dnes väčšinu teoret. poznatkov o kojení....

deny3 jaj aha tak to bola iná situácia trošku...nuž s tými poschodiami je to fakt náročné, už len keď som sa s mojím Dr. rozprávala o nadštandarde tak mi povedal, že dve izby sú dole a dve hore...ale zhodli sme sa, že radšej budem na obyčko izbe dole (ak nebude nadšt. voľný) ako na poschodí, pretože tam detiČky vôbec nechcú nosiť (a ani by som nechcela aby sa s ním presúvali po chodbách a výťahu kde sa denne premelie XXX ľudí, chorých a pod.) a vlastne by som musela ja lietať po sekcii medzi poschodiami...no ďakujem pekne.
Žiaľ, je to jedna z troch nemocníc pre dosŤ veľkú spádovú oblasť a má zúfalo nevyhovujúce priestory, no boli tam umelo vtlačení...Ale ako to už na SK býva, bola to politická vôľa proti ktorej sa nedá nič zmôcť 🤐 🤐 🤐

deny3
5. feb 2010

áno, bolo to trochu iné, ako sú bežné bezproblémové pôrody. Ale už v sobotu poobede som bola dole. A práve preto, že som malého nemala od začiatku pri sebe, že sa narodil maličký, tak som očakávala pomoc od odborného personálu, ktorej som sa nedočkala. Keď sa ma na vizite pýtala dr. či kojím, tak som povedala, že akosi to nejde, asi budem musieť prejsť na UM. A ona na to, že ako myslím. Jednoducho žiadna snaha, že veď tu máme odborný personál, sme nemocnica s cert. baby friendly, tak vám pomôžeme, kde je problém. Skrátka totálny nezájem. 😝

kelila
5. feb 2010

Presne ako píšeš deny, aj v mojom prípade z ich strany bola absolútna ľahostajnosť. Ja som chcela, a celkom teoreticky som vedela, že včasné priloženie je najdôležitejšie. nepomohli moje argumenty, aby mi malého doniesli a naopak snažili sa ma presvedčiť, že mlieko sa spustí po sekcii aj na 7 až 8 deň 😒 A neskôr nebol žiadny záujem mi pomôcť, pretože malý je údajne taký drobunký, že si mlieko vôbec nepotiahne, a k tomu ešte tie moje nešťastne bradavky!! Ale som rada, že na svete existujú aj takí ľudia, ako pani Majka Krúpová, to je pre mňa jedna fantastická bytosť na svete. Tak dobrý človek, bola trpezlivá, nenechala ma ani trošku pochybovať že to zvládneme. Podľa nej každý aj tak malý drobec sa vie prisať, a že názor, že mlieko sa spustí až po niekoľkých dňoch a je bez významu prikladať dieťa po pôrode k prsníkom, je prežitok a katastrofálny nápad. To čo personál nemocnice nezvládol za tri týždne, Majka dokázala za pol hodinu. Iná situácia je v nemocnici na Triede SNP, tam majú laktačnú poradkyňu priamo v nemocnici, ona pomôže rodičkám. Na Rastislavke nemajú záujem ani vyvesiť na nástenke na laktačné poradkyne kontakt, to mi povedala Majka, a že je veľa žien, ktoré prichádzajú ku nej práve z Rastislavky.

zajaciq
5. feb 2010

ahojte,

kelila presne s pani Krupovou som dohodnuta, ze ked si presadim, tak ma pride pozriet aj do nemocnice (keby som bola na nadstandarde) 😵 😵 😵

dufam, ze vsetko dobre dopadne, nic ine nezostava. ale som pripravena aj bojovat, ked bude zapotreby

zajaciq
5. feb 2010

a v utorok som si od nej vypytala aj plagat, ked rozdavala. pekny modry od Unicefu o dojceni, ktory planujem vycapit na oddelenie 600nedelia 😀 😀 😀

kelila
5. feb 2010

Zajaciq,
to s tým plagátom je fantastický nápad. Len si dones aj pripináčiky 😀 😀 😀 , pretože tam spôsobíš asi poprask, že čo to tam chceš vyvesiť....a predpokladám, že plagát nebudú chcieť nikam umiestniť, prípadne Ti povedia, že nemajú tie pripináčiky. Mimochodom fakt napíš ako si dopadla s tými inštrukciami pre novorodenecké oddelenie......

Majka je jedna pre mňa bytosť ako z iného sveta. ešte pred tým ako sme sa osobne stretli a dohodli návštevu, mi telefonicky odovzdala toľko pozitívnej energie, bola ochotná dovtedy so mnou telefonovať, pokiaľ ma nepresvedčila, že to zvládneme. Totiž dve laktačné poradkyne, ktorým som volala ešte pred pani Majkou, boli dosť skeptické, že naučiť správne sa prisať dieťa takmer po mesiaci je nemožné. Dovtedy som dojčila s klobúčikmi, alebo aj odsávala. Ona mi vyhodila klobúčiky, a čo je najdôležitejšie naučila ma správne a efektívne dojčiť. napr. malý pribral v ten druhý mesiac až kilo a pol. Moja pediatrička povedala, že je zázrak koľko malý pribral na materskom mlieku 😀. ja nedám na pani Majku dopustiť!

zajaciq
5. feb 2010

dobre dobre, pridem sa poxvalit v marci, ze ako sme dopadli na novorodeneckom ( pripadne sa vyplakat, ze to nedopadlo dobre s personalom). mne dava silu prave Majka, lebo to co robi, robi dobre a so zapalom. Tak ma to nejako chytlo. Aj som sa snazila zavolat nejake baby z Kosic na tu prednasku v utorok (kazdy prvy utorok do mesiaca je v cajovni na alzbetinej 14 - nabuduce bude tusim o satkovani a ergo nosicoch ale urcite padne opat rec aj o dojceni), ale nejak nikto nedorazil. 😕

a cim dalej tym viac uvazujem si zakupit balonik epino a tym padom si nezazmluvnovat ziadneho lekara, lebo ten by ma aj tak nastrihol a dorantal. 😠

kelila
5. feb 2010

Nabudúce sa na prednáške určite stretneme, nám to dvakrát po sebe nevyšlo, ja som bola raz prechladnutá a teraz je malý po očkovaní s bohužiaľ reakciou. Ale nabudúce prídem určite, aj s kámoškou, ktorá tam chodí nadšene možno aj vyše roka. Inak k tým šatkám, to vieš že Dr. Krcho dovolil na svojom oddelení šatkovanie....Má k šatkovaniu výborný prístup, a dokonca ho povolil aj pri predčasne narodených deťoch...My doma šatkujeme, a sme v šatke moc spokojní 😀

zajaciq
5. feb 2010

sice je to mimo temy... no ja satku nemam, zatial len babyvak ale ten drahy, co sluzi aj ako zavinovacka do vajicka (vid moj album). tak rozmyslam, ze pridem s nim sa pochvalit. ale uz si neviem predstavit kupit aj satku, je to dost drahe. mozno z bazaru po jednom dietatku. ale bola tam teraz jedna mamicka s drobnou Hankou v satke, joj rozkosne to bolo, tak jej tam bolo fajne... ja mozno pridem, mozno nie. co ked uz budem rodit 😅

janka091187
7. feb 2010

Ahojte mamicky ,,ach jaj mile mamicky neda mi to neodpowedat.....uz to bude skoro rok co som rodila na rastislavke nemala som nikoho vybaveneho,ujali sa ma pekne pomahali mi aj ked som sa nesla otwarat a bolesti silne som mala skoro 15 hodin a tak som porodila,,,ale naozja starali sa ci uz na porodnej sale alebo potom na 6sto nedeli,,na prodnej sale sa starali aj na lopte aj na wc aj malej stolicke wsetko somnou wyskusali len aby sa to rozbehlo o oxytocine ani nehoworim bolo toho dost ale wydrzala som wed na knci caka to nakrajsie na swete malinky drobcek,a zabudnete na kazdu bolest i ked ma natrihowali aj som sa samam roztrhala kedze som mala zienka amala som welke babenko ale ked som ho uwidela tak som zabudla na kazdu boste co som prezila,nemzem suhlasit s tym co tu nikňektore pisete to KAVICKOVANIE to co je za nezmysel to akak maminka take moze napisat?wed su na sestonedeli su tam na wsetko wsude 3setsricky 3!mile mamicky na babebnka na starostliwost na kupanie na branie prorodow a sekcii a ana nosenie na izbu,wy si myslite ze ked su tam len tri a nosia babebnka na izby na kojenie potom naspata potom mliecko robia hladnym babebkam potom wysetrenia zapisuju potom beru deticky zo sekcie osetruju ich potom sa staraju este o nejake co su na strojoch ked je nieco zle este aj prewozy wybawuju chodia s nimi na rontgene a na usg co sa chodi s kazdym jednym babenkom po porode zapisuju wysetrenie ociek usiek a wsetkeho úňprebaluju kupu pupocniky osetruju ozaruju a zase nosia na kojenie a tad aked je zly porod tak niekedy aj oziwuju a este k tomu wypsiuju kwanta lajstrow na kazde wysetrenie aspon 3harky a plus ked ide domow musi wsetko mat wypisane a to sa samo newypise ,a po kazdom porodoe wziat baenko osetrit umyt dat na chwilonku do teluckeho inkubatora dat prista na prsnicek a wsetko to dookola maju mile maicky wiac ako 30deti standard je tam na rastislawke 30aale normalne maju aj do 40 babeniek as kazdym jednym ten kolobeh od porodu po starostliwost wy si myslite mile maicky ,ze popritom wsetkom amju cas na kavickovanie???wed na zachod a obedy nestihaju a ne este na kavickowanie,,,to z suu tam len 3 neni ich chyba to sa musite obratit na wyssie organy!!oj ony mozno by sa chcheli wiac mamickam wenowat len nemaju cas,,a oni sa stridaju petoze robia na smeny a samozrejme newedia ze ci wam ukazal predosla smena kojit tak sa treba ozwat a powedat poprosit aby wam ukazali ako prisat babenko na prsnicek staci jedno slowo ozawt sa a ukazu wam!!a zajaciq pise o tom kolostre ze w 16tt sa twori a twori sa wam w 16tt mne sa networilo lebo ked by sa wam tworilo uz od16tt tak by s prsnicka wytekala priezracna tekutinka,to je dobre ze to howoria na prednaskach aj ze sa to pise w mudrych knizkach aj ze sa tam pise to ze po porode klasickom sa mliecko rozbehne po 3-4dnoch po sekcii po 7-8dni to je wsetko pekne mudre z kniziek ale realita je wsak ina ,nie je stale wsetko podla kniziek mily zajaciq wies??niektora mamicka si moze babenko aj nonstop 3dni mat prisate a nebude mat lmiecko jednoducho tak to je jedna ma ajedna nie mlieko sa ti nerozbehne lebo w knike je to tak napisane milecko s a ti bud spusti alebo nespsuti taak ja priroda jedna ma jedna nie,,a ba rastislawke na to dawaju welkyy pozor a hnde babaenko po porode prikladaju na prsnicek mne hend dali malinkeho po porode este ma len zasiwali a uz malinky sa prisawal len som maal tu smolu ze som amal zelenu wodu tak 3dni ju wygrckawal ale ked sa dalo hned mi ho prikaladali,a oxytpcin mi pichali 4din po porode a uz kojim rok a mama mliecko takze ak to mliecko ma mamicka mat bude ho mat a ziadny oxytocin jedna injekcia na den tomu nezabrani,,netreba wsetko brat presne podla mudrych kniziek pax je troska inaaa..takze ak ti ma ten oxytocin pomoct a mas ho mat tak mliecko ti neowlywni ani sa ti mliecko nespusti ,ked sa nebude bbabenko prikladat wies???a mudre knizkenie stale treba brat wazne ..jednoducho jedna mliecko ma a ina ho nebude mat aj keby newiem co robila a setricky mu musia dat umele milecko ked ty este nemas a beabenko je hladne ,wed preboha by si nechala wlastne babko 3dni hladne kym sa ti mliecko spusti??aj mojmu dawali umele aj mi ho prikladali akojim uz rok ,,atze preto sa mi zda to co pises trosku divne....tak wam prajem mile mamicky len najlepsie porody najrychlejsie a malo bolesti wela mliecka

zajaciq
7. feb 2010

ahoj janka...,

babatka si nahodou neprebalujes sama na izbe a nemas ich 24/24 pri sebe? nechapem preco pises tolko o tom noseni. dufam, ze mne daju hned babo nafurt ku mne do izby, naco by bolo niekde na samotke medzi ostatnymi ??? a tie sestricky su tam na to, aby to robili, dostavaju za to plat. a druha vec, ze ked je vela babatiek, tak 3 je fakt malo ale to je problem ekonomicky cize politicky

janka091187
7. feb 2010

ano prebalujes ale hned po prode starostliwost o babneko nebudes wladat a ak budes mat tazky porod nekolko hodinowy budes wdacna ak ti malinkeho len cistuckeho a prebaleneho donesu na prilozenie k prsnicku a akoho mozes mat 24hod nonstop na izeb ked babnko musi po porode a nadlasie dni ist na usg na osetrenie a wysetrenie ociek a ausiek a bruska obliciek atd atd a ortopedicke wyetrenie..to nedostanes hned ho na izbe wed preboha musi byt babneko wysetrene a po porode nemozes asi cca 6az 8hod wsata tak ako hoc ches prebalowat??ciako ony si nemozu dowlit ti ho nechat na posteli hend po porode ked nebudes moct wstat wed sa moze stat hocico moze ti spadnut ked zadriemkas..wed to ako take mozes napisat ze 24hod je s tebou...a ked nebudes mat mliecko prwe tri dni tak ako ho nechas od hladu sa wysylit wed musia mu dat z umeleho?a ked nebudes s tych statsnych mamiciek co maju lieko atk ako co mu nedaju papat lebo ty nechces aby mu dali umele a mojmu amlemu dawali umele a potom sa mi rozbehla lakatcka a kojim dodnes...a nehadz wsetky setricky do jedneho wreca ano su tam aj take s ktorymi neje welmi rec ale aj mile zlate a chapajuce co ti pomozu w kazdom smere ,tak ked si tam este nebola a nerodila tak ich neociernuja a beru peniazu za swoju funkciu ano ja wiem a ale mali by brat za to swetko wiac lebo rbia wela weci aj nawyse..tak ako mozes wediet ak si nerodila tam a nemas skusenost...a aj prebalowanie ti uakzuju ony a terba sa pytat na wsetko ony co su westice odkila maju wediet ci to wies alebo newies alebo ci ti to niekto ukazal alebo nie wed sa tam striedaju tak jasne ze neweida ci ti nieco w predoslej zmene niekto ukazal ..a ked si taka nespokojna naco ides tam rodit?wies take tu pisis ociernujes a nie je to wsetko prawda nehadz ich do jedneho wreca..neni to pekne

zajaciq
7. feb 2010

janka....,
mlieko sa tvori v 16tt tehotenstva, ani mne nevyteka pocas tehotenstva, nemusi, to, ze je tam, sa nemusi prejavovat. a ked ti mlieko nejde ani po troch dnoch, tak mas zlu techniku prisatia. a to nie su mudre knizky,... 1/10 000 zien ma anatomicke zmeny na prsniku take, ze nema mliecne zlazy, inak sa tvori kazdej zene. a tieto bludy 'ze mliecko nie je a ze to priroda zariadila' to su typicky malomestiacke nevedecke pristupy, ktorym nas este kde tu mozu oblbnut stare mamy ci stare sestricky v nemocniciach, ktore si myslia, ze zjedli celu mudrost sveta.

ja verim, ze sestricky budu mile a dobre a ze si budu robit svoju pracu dobre. inac to nema vyznam tam ist so zlymi predsudkami .

janka091187
7. feb 2010

tak to neznamena ze ti wyteka neboj sa aj ja sm pred porodom studowala laktaciu atak dalej niesom az taka blba,,,ano kazdej mamicke sa twori ale nikeotrej len na par dni wies to je prax asi mas o tom malo onformacii,aniesom malomestiacka som zdrawotnicka a tiez pracujem w nemocnici,takze asi tazko amam malomestiacke newdecke wedomosti,kazdej mamicke sa miecko wytwori dokncaj ked neprikladas a napr amicka potrati w neskorom mesiaci aj jej sa wytwori lecko hoci nikto tam babenko neprisawa len niektore mozu kojit aj tri roky a u niektorych to skonci po 5dnoch tak som to myselal s tym mlieckom,a niekomu sa mlicko spusti az po tyzdni a wiac dnocgh aj take sa stawa a dowtdey nedat babenku umele je asi trosku chore...a stare setrisky ma neoblbli prawe naopak wyswetlili co a ako...mozes mat hocaku techniku,,paneboze ani si nerodila nic a uz take pises,,,ttreba tosku parxee!!!

janka091187
7. feb 2010

nemozes werit wsetkemu len co mas s prednasok a kniziek nie je to tak nie je wsetko take ukazkowe a tabulkowe,,,to fak si urob nejaky kwiz kolko ammiciek malo mliecko a po kolkych dnoch a uwidis wed uwidis aj po porode niektore mamicky budud mat uplne malinko mliecka a casom zanikne a niktore budud mat aj pre dalsie 4babenka to nie je malomestiacke len asi priwela wedomosti a ziadna prax...

janka091187
7. feb 2010

a uz od 16tt ked sa twori tak pocas tehotenstva wyteka priezracna tekutinka z prsnicka po maych kwapockach takze tak...ja newrawim,ze tecie

janka091187
7. feb 2010

myslim,ze nema vyznam tu uz nic pisat wed uwodos na wlastnej kozi pojdes tam zazizejs uwidis a potom mozno zmenis swoj skalopewny nazor na wec...wies aj s tym este kojenim niektore babenka si wyzauduju wela mliecka a nikeotre mamicky ho maju malu,,tak preto je aj umele dokrmovanie,aj po takom porode napr ak je kliestowy mamicke poto awaju transfuzie a plazmy takze tiez je to wtedy tazke s prisawanim to nikdy nemozes weidet co sa wyskytne a twrdit ze hned po porode ces mat babko ked ani newies jak to prebehne je otrosku cudne twrdenie,,no uwidis zazijes,m,hawne ti prajem dobry prod bez problemov....

janka091187
7. feb 2010

niektore mamicky jednoducho utwori sa im an par dni malinko ale aj to sa casom wytrati tak to je kazdy ma inak "nastawene "mliecne zliazky ak to tak mama laicky napisat nie kazdy ma predpoklady na tvorbu wela mliecka ale ano wytwori sa u kazdej len niekotre maminky ho maju malinko babenku nestaci a casom ho prestanu mat tak to je to su tiez fakty..a moze mat aj sparwnu prisavaciu techniku jednoducho sa jeje bude towrit malo nie kazdy ma super lmicne zlazy tworiacu kopu mlieka

evca35
7. feb 2010

vidím, že zase negatívne názory ☹

myslíte si, že v iných pôrodniciach je to lepšie? treba vyskúšať. Ja som rodila prvé bábo v Šaci, ale tiež mi nikto ako prvorodičke nepovedal ako mám správne dojčiť. A to bola dcéra prvých 5 dní v inkubátore a medzitým sa mi tak naliali prsia, že sa už nevedela prisať. Keď mi ju nosili na dojčenie, stále spala a ani sestričky ju nevedeli zobudiť. Potom som vymyslela systém klobúčika, ale s cumlíkom z fľašky, ktorý som si priložila na bradavku a tak mi pila mlieko. Kým to nevidela jedna stará sestrička a vykričala sa na mňa. Namiesto toho aby zisťovala prečo nechce piť z prsníka. Mala novorodeneckú žltačku, museli ju ožarovať a nikto mi nepovedal že takéto bábätká musia častejšie piť, nosili ju tak ako ostatné deti. A medzi jedením bola hore a dokrmovali ju. Nikto mi nepovedal že treba odsávať, kým mi kamarátka nedoniesla odsávačku. Pichali do mňa injekcie, aby som nemala také naliate prsia, aj tak som tam dostala zápal a ATB a musela som si ich vyhrievať. Dcéra sa nevedela prisať vôbec, tak som odsávala mliečko a pila ho z fľašky.

teraz som rodila tu a bola som spokojná. Rodila som cisárskym a bola som rada že malého mi dali až na 3. deň do izby, mala som čas na seba dať sa akotak doporiadku. Porodila som o 14,55 a malého mi doniesli k prsníku o 17,00, to som bola asi pol hodinu na izbe. Mliečko som už mala, tak ho doniesli o 21,00 na kŕmenie. Ležala som ešte na chrbte, tak ho sestrička pekne podržala pri prsníku, lebo sama by som to ešte nezvládla. A od ďalšieho dňa ho nosili pravidelne každé 3 hodiny. To som sa už predtým pomaly a s bolesťami otočila na bok kvôli dojčeniu. A stále sestrička pozrela ako sa malý prisaje, aké mám bradavky, či mám mlieko a keď videla že všetko je ako má byť, vtedy odišla z izby.

myslím si, že veľa záleží aj od samotnej mamičky, ja som typ človeka ktorý sa vie prispôsobiť, bola som viackrát hospitalizovaná na rôznych oddeleniach, ale nikdy som sa nesťažovala. Dokonca aj strava mi tam chutí 😉

takže ak si myslíte že tu nebude dobre vám ani bábätku, skúste si pozisťovať v iných pôrodniciach ako to tam funguje. Veď v Košiciach máte našťastie na výber, nie ako v menších mestách, kde je len jedna nemocnica.
A svoje negatívne pripomienky skúste adresovať priamo nemocnici, inak sa to nenapraví samo.

zajaciq
7. feb 2010

evca aj ja som bola jedna z mala, co neohrnala nos nad stravou v starej nemocke 🙂 bola som tam v decembri kvoli tvrdnutiu a bola som max spokojna so vsetkym, aj napriek mladym doktorkam, co mali kazda iny nazor na moju dg a jedna druhu zahriakovala, ze preco toto robia so mnou atd atd. a kvoli par sestrickam na 600nedeli nepojdem rodit do inej nemocnice, ved byvam tu na Juhu. ja zacnem o xvilu cvicit s balonikom, aby som mala bezproblemovy porod, tym padom, dufam, sa budem moct skor sama starat o bejby 😵 😵 😵

deny3
8. feb 2010

ako čítam, tak každá máme svoje zážitky z pôrodnice, jedna dobré, druhá zlé. Neviem ako je to možné, že je tak rozdielny prístup, no ale je to tak. Ja som hovorila za seba, o svojej skúsenosti, tá je taká aká je, ja sama najlepšie viem, čo bolo a ako. Vedela, že s pierkom okolo rite mi nebude nikto skákať, ani som to nečakala, ale čakala som trochu viac empatie, resp. čakala som nejakú hlavne od novorodeneckého. K bábetku som prišla veľmi ťažko, po rokoch, aj to s pomocou medicíny, v pokročilom veku, na konci tehotenstva nastali problémy s tlakom a nakoniec som v nemocnici nachytala nejakú pliagu, ktorá sa doslova z hodiny na hodinu zhoršovala. To nebolo o tom, že to vyzeralo hrozne, to bolo hrozné, to svrbenie a pálenie celého tela zároveň a oni mi dávali dithiaden. Existujte s dithiadenom v krvi. Do toho nečakaný a predčasný pôrod, problém s maličkým, mne sa stav stále zhoršoval, no mala som dosť. Ťažké srdce mám predovšetkým na lekárov na gynekológii, čo oni tam robili, resp. nerobili, prístup novorodeneckého to len zaklincoval. Ale nezabúdam ani na to dobré, a to boli úžasné sestričky na pooperačnom a šestonedelí, tam klobúk dole.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre