Pôrodnica Rastislavova v Košiciach

ivush
28. aug 2007

Ahojte maminky,

bola by som rada keby ste sem prispeli vašimi skúsenosťami z pôrodu, pobytu a starostlivosti o vás a vaše bábätko v tejto nemocnici...Nech vieme čo môžeme očakávať 😉

natal
30. aug 2007

Ahoj, v juni som rodila v starej nemocnici. Podla mojho nazoru vsetko by bolo OK keby mali priestory. Malo miesta a vela rodiciek, nevyhovujuca miestnost na 1. dobu porodnu (myslim tym trosku sukromia aspon pri vysetrovani), ziadna miestnost na navstevy. Ale inak boli doktori aj sestricky fajn. Az na jednu vynimku (to je asi vsade). Bolo nas tam strasne vela, nemali nas kde davat a to sa aj odrazilo na pristupe. Akurat sestricky na novorodeneckom boli pol na pol. Polka boli velmi mile a ochotne a ta druha polka... No tie az take mile neboli. Vzdy sme striehli na tie dobre 🙂

slavka29
30. aug 2007

Ahoj Natal, mala si zaplatenu nadstandart izbu? A kto bol tvoj porodnik?

ivush
autor
30. aug 2007

Natal a prosím ťa vieš mi napísať aký je tam systém čo sa týka dávania bábätiek k mamičkám na izbu - za aký čas od pôrodu si mohla mať malinkú u seba ? alebo je to celkom individuálne - že keď sa na to mamina cíti vtedy jej bábätko dajú ? ďakujem

natal
31. aug 2007

slavka29 - k nadstandartu som sa nedostala, pretoze nas bolo vela. Ked som dosla bol obsadeny a uvolnil sa az den pred mojim odchodom. Moj doktor je MUDr. Sedliak, ale rodila som v sobotu a neotravovala som ho (moja smola, mala som). Sluzbu ked som rodila mala MUDr. Toporcerova, ale museli volat primara k porodu.

ivush - babatka davaju 24 hodin po porode k tebe na izbu. Dovtedy ti ho nosia len na kojenie. Ale ked som tam bola, tak mali vela a napriklad tej, co nam ju dali na izbu, tak jej dali dietatko skor. Rodila vecer a uz doobedu na druhy den jej doniesli babatko. Ale mozno je tam moznost, ze ti daju babetko neskor. Nepytala som sa. Horsie je to ked mas navstevu. Musia ti ho postrazit baby, ktore su na izbe. Niekedy s tym bol problem, lebo darmo sme boli tri, ked obed a vecera boli len pol hodinu a museli sme sa striedat. A ked ti babatko place, tak ho nenechas babam na izbe. A tak navstevy vzdy museli cakat.

ivush
autor
31. aug 2007

Natal, no predpokladám, že je to nazaoj tak, že získať nadštandard je vec šťastia resp. náhody - či práve niekto odíde z takej izby domov keď ty nastupuješ...na to sa teda vonkoncom radšej nespolieham...

Takže obedy a večere ste riešili tak, že rýchlo ste sa prestriedali a vždy aspoň jedna ostala na izbe s drobcami ? Hmmm, ale to musíš mať tiež šťastie, že sa dostaneš na izbu s takou maminou, ktorej dôveruješ, atď....

Chvíľami mám pocit, že z toho pobytu v nemocnici s miminom a vecí okolo toho mám väčší stres a obavy než zo samotného pôrodu 😅 😔 Asi som divná....

natal
1. sep 2007

Vobec nie si divna. Ja som tiez mala vacsi strach z porodnice ako z porodu 🙂 Bola som z toho na nervy.A ked som tam bola, tak som sa kazdy den pytala kedy ma pustia domov. Ku koncu som len revala. Nemala by som sa k tomu priznavat, ale bolo to tak. Nie preto, zeby boli na mna zli, ale proste som chcela ist domov.

Pri porode mi vychadzali podla moznosti v ustrety. Mala som velmi mile sestricky pri porode. Dali mi porodnu stolicku, mohla som chodit az dokonca. A taktiez som mohla pit. A nikto na mna nekrical. Zato ja som kricala na celu porodnicu 😀 A nezabudni si dopredu vybavit EPI ak ju chces mat. Mne doktor tvrdil, ze nemusim dopredu vybavit, ze mi ju pichnu ak sa pre nu rozhodnem v priebehu porodu a poucenie mi daju precitat. Ked slo do tuheho, tak mi ju nepichli. Mala ste si ju vybavit dopredu.

Skoda toho nadstandartu. Velmi vela zien chcelo ist na nadstandart, ale smola. Ja detto. Strasne sa mi nepacilo, ze som musela byt na izbe s dalsimi dvoma zenami. No ale prezila som to a som tu. 😉

A k tomu nechavaniu babatiek na izbe... Raz mi zobrala sestricka malu. Muz ma cakal uz dve hodiny vonku na chodbe a mala nedajboze ist spat. Tak mi ju vzali na hodinu k nim.

ivush
autor
1. sep 2007

Natal a myslíš, že bežne nedovolia piť ? To mi ani nehovor, že sa za to budem musieť prosiť, veď piť je podľa mňa nutnosť keďže žena predýchava kontrakcie... 😨

EPI nevybavujem, vravím si, že to chcem skúsiť bez toho...😉 Obávam sa totiž toho aké je to s EPI potom...dlhší čas sa nemôžeš postaviť, možno nízky tlak, prípadne migréna...Neviem, zatiaľ som hrdinka, možno keď bude po všetkom tak priznám, že som možno mala radšej tu EPI vybavovať 🙂 😀 uvidíme...

Mňa fakt mrzí, že v zahraničí je bežné, že tam máš aj štátne nemocnice kde je úplnou samozrejmosťou izba pre mamičku s bábom, kde môže prísť rodina na návštevu, ale neležia tam žiadne ďalšie maminy s detičkami...no holt, asi musíme byť skromnejší... 😒

natal
1. sep 2007

Myslim, ze migrena, nizky tlak je minimum oproti porodu. Ak by som si mala vybrat este raz, urobim vsetko preto, aby som EPI dostala. A neviem o tom, ze po EPI sa dlhsi cas nemozes postavit.

No veru, uz by to aj na Slovensku mohlo byt normalne, ze zena dostane vlastnu izbu a mozu tam za nou chodit navstevy. Bolo to o nicom, ze navstevy sa prijimali len na chodbe kde bolo x dalsich ludi. A ty po porode s vlozkou medzi nohami bez nohaviciek, oblecena v handrach (inak tie kosele a zupany neviem nazvat), sediet a stat poriadne este nevladzes a stojis tam medzi haldou cudzich ludi. A deticky ukazuju sestricky len vo dverach v prievane. Proste o nicom. Kus som sa s manzelom nemohla porozpravat. A popritom by to mali byt tie najstastnejsie okamihy v zivote cloveka. A k tomu staci tak malo. Ale tak sme na Slovensku. Zial. Asi to este potrva, kym to bude u nas normalne. 😒

erika153
1. sep 2007

baby ja som rodila na rastislavke a neviem povedat jedine krive slovo. sestricky su uplne uzasne, mile a ochotne, fakt kazda jedna....a kedze som bola po cisarskom, tak muzov aj rodinu k nam na izbu v pohode vpustali. boli sme tam 3 a cely tyzden sme sa lem smiali a vymienali si skusenosti a rady...a po tejto skusenosti, by som v zivote nechcela nadstandard...byt sama na izbe s dietatom, sem tam za tebou pride manzel a nemat sa s kym porozpravat, to nieje nic pre mna... 😵 😵
nepacilo sa mi jedine to, ze so mnou nemohol byt muz pri kontrakciach-nemaju na to podmienky a povedala by som, ze prave vtedy ked ho pri sebe najviac potrebujete! inak pohoda...

yesno22
1. sep 2007

ahoj erika 😉

ja som rodila v starej nemocnici koncom februara...tiez cisarsky u dr. Frivaldskej, rana na jednicku, vobec neboli, ziadne komplikacie...sestricky a ostatny personal maximalen v pohode, mali aj svoje horsie dni, ale to ma kazdy...strava ako v nemocnici, na chodbe je chladnicka a mozes si tam nechat doniest vlastne jedlo..ak nie si po cisarskom...ak boli ranajky, obed,vecera nechali sme babatka na izbe same, iba ak plakali, vystriedali sme sa...mali sme ale izbu hned pri "jedalni" ... sprchy ok, ale toalety nic moc...len 2ks na cele oddelenie a nie vzdy ciste 😒
aj ku mne manzela pustili na izbu, inak bud nechas babo na izbe spolubyvajucim, alebo ja osobne som poprosila sestry na novorodeneckom, ked dosiel manzel alebo rodicia, ochotne ho vzali a strazili...
som rada, ze som nebola na izbe sama, s babami som stale v kontakte a ako pise erike, nasmiali sme sa az az...prajem rychly a bezbolestny porod a zdravucke babatko 🙂

ivush
autor
1. sep 2007

Kočky ďakujem za skúsenosti 🙂

Ale teda fakt je to zvláštne, že k maminám po klasickom pôrode rodinu nepustia + bábo ukazujú iba vo dverách na cca 20sekúnd a na izbách po sekcii zrejme platia iné pravidlá...

Už sa tým všetkým okolo pobytu v nemocnici musím snažiť menej zaoberať, lebo sa z toho do pôrodu zbláznim a môjho syna privediem na svet na oddelení psychiatrie 😝 😝 😉

natal
1. sep 2007

Ivush neznervoznuj sa zbytocne. Vela zalezi od pristupu personalu a ten je naozaj v pohode. Sestricky su strasne fajn, velmi mile a ochotne a dokonca aj tety upratovacky su fajn. Na jednu noc ma dali o poschodie vyssie, aby som sa kus vyspala pred porodom a sestricka, ktora mala sluzbu ma prisla cez den pozriet po porode a zablahozelala mi. Tak dobre mi to padlo. Taky ludsky pristup. A ked budes mat pri porode svojho lekara, alebo lekarku tak to bude super. Velmi lutujem, ze som nezaplatila ten poplatok za privolanie svojho doktora k porodu. Mam velmi dobreho a zlateho doktora. Tym nechcem povedat, ze pani doktorka, ktora ma rodila a pan primar boli zli. Aj oni boli v pohode. Ale lepsie by mi bolo keby tam bol ten moj doktor. A ked aj nechytis nadstandart, tak mozno budes mat stastie na dobre spolubyvajuce a prekecate cele dni. My sme tam stale klabosili. Po chodbach, pri jedle. Vsetky sme sa poznali, lebo sme vsetky na striedacku lezali na 1. dobe porodnej kedze nas nemali kde davat. Vsetky sme vedeli, ktora ako rodila a rozoberali sme to potom. Nie je sa coho bat. A tych 5 dni to zvladnes aj s klincom v zadku ako sa vravi 🙂

ivush
autor
14. sep 2007

Maminky, ešte by som vás poprosila o bližšie info ako ste fungovali po sekcii...Mne totiž teraz na poslednej kontrole doktor naznačil, že nakoľko ja som dosť útla a drobček nie je zrovna najmenší, že bude zrejme potrebné zvážiť sekciu...(z čoho nie som vôôôôbec nadšená resp. som dosť vyhukaná)

Zaujímalo by ma hlavne, či vám nosili detičky na "kojenie" hneď po zákroku alebo po akom čase ? A kedy ste ich už mohli mať u seba na izbe ? Neviem či je zaužívané nejaké všeobecné pravidlo, alebo je to podľa toho ako sa mamina cíti a kedy si požiada o bábätko, že ho chce mať pri sebe...

Ďakujem, privítam každučké info.... 😅

kevama
16. sep 2007

ahoj ivush..
ja osobne pracujem v nemocnici na oddeleni sestonedelia a deticky nosia aj ked si po sekcii hned ako sa babetko zobudi, pripadne ako sa zobudis ty po cisarskom reze a si schopna vnimat.prilozia ho k prsniku hned aspon na chvilku a na nejakych desat minutiek ti ,,stupla" nechaju aj pri tebe na posteli,nech sa nim pokochas.
Na izbu ho davaju tak na treti den po cisarskom reze, ked uz ste bez infuzii a ste schopne sa o neho postarat bez pomoci.

Snad som ti pomohla, ak mas nejake otazky, tak mi kludne napis, rada ti odpisem.

ivush
autor
16. sep 2007

kevama veľmi pekne ďakujem za info...A v prípade, že by som nemala narkózu (ak to má byť vopred plánované uvažujem radšej o spinalke) a cítila by som sa OK, je možné dostať dieťatko na izbu na druhý deň ?
Možno vyznievam ako blázon, ale naozaj by som veľmi chcela rodiť prirodzene, ale ak skúsení lekári odporučia sekciu - nedovolím si oponovať...Najväčšiu traumu ohľadne sekcie mám z toho, že chcem aby bol drobec čo najkratšie izolovaný odo mňa, ja viem, že sa s pooperačnou bolesťou bruška vysporiadam, ale malinký ma bude od začiatku veľmi veľmi potrebovať....

yesno22
16. sep 2007

ivush...mne robili cisarsky stvrtok okolo obeda a prvy krat mi ho priniesli k veceru, ale neviem kolko bolo presne hodin 😅 potom este raz okolo polnoci...dalsie dni priebezne, urcite nie vzdy, ked sa zobudil, lebo casto spinkal, ked ho priniesli a nezobudil sa ani za svet...na izbe mi ho nechali od nedele rana...maly bol a je velky hlados, takze sme papali skoro stale, aj vdaka tomu mliecko prislo rychlo 😉 urcite by bolo najlepsie, keby som ho mala pri sebe od zaciatku castejsie, ale nedalo sa...vela mamiciek, vela deti a malo sestier..tie su fakt zlate 😉 a co sa tyka spinalky...24hod musis lezat bez pohybu pokial viem, takze babatko ti nedaju na druhy den, mozno po celkovej by to slo skor...

slavka29
14. okt 2007

Ahojte, mate niektora skusenosti s Dr. Frivaldskou alebo Dr. Melichovou?
Rozhodla som sa ze budem rodit v tejto nemocnici,zaujima ma vsetko.

mimkao
16. okt 2007

Ahoj, JA mám dobrú skúsenosť s dr. Melichovou. Prvú dcéru som rodila u vybaveneho dr., a keď som už začala tlačiť, zistil, že ma moja mala priloženú ruku pri hlave a on sa ako by zľakol, a keďže ona bola vo vedľajšej miestnosti, rýchlo ju zavolal, tak mu trošku pomohla, resp. mne a mojej malej... A ostala tam potom už do konca. Fest som sa dotrhala a ona mu to pomohla ešte aj pekne zašiť, a hladkala ma, keď videla, že ma to bolí. Bola veľmi zlatá. A viacere žienky ju tam volali ku pôrodu.

ruza11
16. okt 2007

Ja som este len pred porodom ale minuly tyzden mamka bola na operacii prsnika v rastislavke a ked som ju bola pozriet tak sme na chodbe zaculi rozhovor dr. Dankovcika a Dr.Melichovovej ako jej Dankovcik dakujem za pomoc pri komplikovanej operaci a za vraj pekne rezy a uspesnu operaciu. bolo to velmi mile ked si tak obaja navzajom dakovali. A potom mi maka povedala ze to bola zena s tazkym nadorom a ze ked ju otvorili az vterdy zistili ze ma na prsniku este aj cistu.a vravela ze obaja jej zachranili prsnil pohotovou reakciu lebo inak by bola bez neho.

kevama
17. okt 2007

ahoj slavka 29 ja v tej nemocnici pracujem a mozem povedat ze obe lekarky su k svojim pacientkam strasne zlate a starostlive.Je pravda ze dr.Melichova je strasne zaneprazdnena ale k porodu pride urcite a ked sluzi tak za svojimi pacientkami sa vzdy dojde pozriet ako sa maju, pripadne zavola z domu, ci je vsetko v poriadku.
Dr.Frivaldska ma toho casu viac,cize sa moze venovat pacientke aj pocas tehotenstva minimalne aspon 6 tyzdnov pred porodom.
A takisto je neuveritelne mila a starostliva.Cize nejaky velky rozdiel medzi nimi nie je.

terkaa
17. okt 2007

ahoj
ja som sa tiez rozhodla pre rastislavku. ako je to so stravou. za co vsetko sa plati? kedy ma posle dr. na rastislavku do poradne? ked sa male narodi, oni to oznamia manzelovi?

ivush
autor
17. okt 2007

Kočky, čo sa týka gynekológov resp. pôrodníkov v tejto nemocnici tak väčšina z nich sú veľmi milí a láskaví...Medzi nich patrí aj Dr. Melichová, ktorá na mňa pôsobila vysoko profesionálne a zároveň ľudsky. Potom na oddelení šestonedelia sú anjelské sestričky (ako napr. kevamka, ktorá vám tu vyššie písala), no a jediné s čím som ja osobne bola v tejto nemocnici veľmi nespokojná boli lekári na novorodeneckom, tam je výnimkou lekár, ktorý má dobrý prístup k mamičkám a je ochotný podať vám info o vlastnom bábätku... 😒 Takže na nich pozor 😝 😀

mima
24. nov 2007

Chcela by som sa opytat ci nemate skusenost s Dr. Ginelim. A ak rodim normalne tak po porode nemoze prist zamnou manzel na izbu a vidiet babetko? Dakujem

skylla1
28. nov 2007

ahoj mima...pracujem na oddelení šestonedelia takže ti môžem celkom presne povedať, že na oddeleni nie su povolene návštevy na izbách mamičiek. Výnimkou su nadšdandardné izby, kde si možeš zavolať koho chceš či už manžela, rodičov, prijateľov, ale male deti maju vstup zakázany aj na nadštandardy, pretože je väčšie riziko nakazy novorodeniatka... co sa tyka Dr. Ginelliho je to nozaj profesional takže je to len na tebe ako sa rozhodneš 🙂

skylla1
28. nov 2007

terkaa...Strava je asi taka ako v nemocnici, pre Vás mamičky po pôrode menej slaná a menej korenená takže nič moc, ale niekedy sa im v kuchyni vydarí navariť výborne 🙂 Samozrejme ti možu nosiť stravu aj z domu, mame tam mikrovlnku takže zohriať ti ju nie je žiaden problem, jedine čo nam teraz chyba je chladnička, pretože nam začala vybijať poistky a tak šla do opravy... Čo sa týka platenia tak platí sa za pritomnosť otca pri porode, za nadštandardné izby, ak si vyberieš porodníka, ktorého chceš mať pri porode a za epiduralku. Ostatne veci spojene s pobytom v nemocnici su zdarma...Tvoj obvodny gynekolog by ťa mal poslať na kontrolu do nemocnice probližne od 36. týždna, ale zavisi to na nom..no a tvoja posledná otázka či daju vedieť manžlovi že si porodila, tak: ak čaká vonku na chodbe tak mu to oznámia, popripade ak ho chceš mať pri porode tak ho zavolaju pred tým ako ideš rodiť, no a ak nieje pritomný v nemocnici, tak potom to je len na Tebe či rozpošleš sms alebo mu tu radostnu novinku oznámiš telefonicky 🙂

slavka29
2. dec 2007

Ahojte, je tu niekto kto rodil na Rastislavke s EPI? Treba to povedat do predu?

jarka70
4. dec 2007

ja som nerodila s epi. ale mam info ze si to treba vybavit skor lebo treba absolvovat aj pohovor s anesteziologom.

slavka29
4. dec 2007

Ahoj jarka70, a kedy si tam rodila? Mala si vybaveneho lekara?

jarka70
5. dec 2007

ahoj slavka29 rodila som v roku 2004 ale skoncilo to cisarskym takze dr.nestihla ani dojst lebo nastali komplikacie a museli rychlo konat.ale teraz nad tym ani neuvazujem ze by som si nejakeko zaobstarala aspon zatial.ale ten epi.som si uz zistovala.neviem ale moja mienka je taka ze nech ma odrodi sluzbukonajuci lekar ved na to su tam a ked sa ma nieco stat tak sa stane aj tak podla mna.ved kazdy ma na to iny nazor.my to este urcite rozoberieme z manzelikom.

jarka70
6. dec 2007

slavka29 hadam si uz porodila? tak cakam ja na cerstve info ako bolo./vydim ze ti tam svieti 40/

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre