Pôrodnica Rastislavova v Košiciach

ivush
28. aug 2007

Ahojte maminky,

bola by som rada keby ste sem prispeli vašimi skúsenosťami z pôrodu, pobytu a starostlivosti o vás a vaše bábätko v tejto nemocnici...Nech vieme čo môžeme očakávať 😉

evca35
25. jan 2010

ďakujem pekne 🙂
a ty chodíš do práce?

evca35
26. jan 2010

sweetsuzi - mala som spinal, super pichnutá ihla, hneď som necítila nohy, všetko išlo rýchlo. Doktorka nebola zazmluvnená, ale bola dohodnutá 😉

sweetsuzi
27. jan 2010

evca dik za info, este sa spytam ake su podminky na ten spinal, ako dlho potom necitis nohy, kedy mozes vstat a tak. Stretla si sa v nemocnici s Dr. Frivaldskou? U nej by som totiz chcela rodit takze kazde info potesi 🙂

evca35
27. jan 2010

podmienky ako pred narkozou - od polnoci nejesť, nepiť. Brucho som cítila hneď na izbe, postupne aj nohy - po jednej, možno pár hodín, ale večer už som ich cítila. Mňa postavili z postele po 24 hodinách, ale cievkovaná som bola do nedele rána, vtedy mi ju vybrali a mohla som ísť do sprchy. Od pondelka som mala malého už na celý deň a noc. Ja som sa s Frivaldskou nestretla, vizity robil Juhás, potom dve mladé doktorečky, raz bola Melichová a raz Huljaková.

flamenga
27. jan 2010

rodil niekto z vás pri p. doktorke Huliakovej alebo jej mamine? 🙂

fleury
28. jan 2010

baby, co ste teraz rodili..treba si do porodnice priniest aj nocne kosele na gombiky? Alebo davaju nemocnicne?Nechce sa mi kvoli tym par dnom kupovat..

lucia2431
28. jan 2010

fleury netreba nosiť oni dávajú aj keď zašpíniš, myslím tým ak budeš krvácať tak ti bez problémov vymenia

evca35
28. jan 2010

presne tak, košele vymenia hneď ako im povieš, ja som sa aj veľmi potila v noci, kým som bola sama na izbe, vypínala som si radiátor, ale keď bol malý so mnou, musela som nechať zapnutý, lebo oni majú len jednu košieľku tenkú. Alebo keď zakrvavíš. Ja som si tiež kúpila 2 nočné košele s gombíkami, ale využívam ich teraz doma 😉

fleury
28. jan 2010

dakujem vam za odpoved 🙂

januska555
28. jan 2010

Ahojte baby rodili ste niktorá alebo máte skúsenosti aj s primárom Rosochom?? Ja by som mala rodit práve pri nom tak uvítam každe info🙂

lenka_66
28. jan 2010

janka ja mam iba zle skusenosti.no viem ze ak zaplatis tak sa vie aj postarat zo vsetkym co k tomu patri

ivush
autor
29. jan 2010

Čaute...tak pred niečo vyše 2r. som túto tému zakladala, teraz sa opäť chystám rodiť do tejto nemocnice...akože podmienky sú iste rovnako nedôstojné ako boli vtedy, ale keďže tam mám Dr. ktorému dôverujem, tak nevymýšľam...a hlavne si myslím, že medzi štátnymi nemocnicami po celej našej republike nie je zas veľký rozdiel....teda aspoň nie v tých veciach, ktoré mne osobne najviac prekážajú....

januska555 - ja osobne by som u neho rodiť nechcela, ale verím, že každý z Dr. sa snaží byť ako tak slušný k tým svojim 'vyvoleným' pacientkám...Najlepšie bude ak sa s ním stretneš, porozprávaš a uvidíš sama aký máš z neho dojem...

zajaciq
31. jan 2010

Ahojte. Ma tu niektora skusenosti s dr. Mikulovou st. ale aj mladsou? Zwazujem si dohodnut doktora na porod, newiem ako na to welmi a ci je to wobec newyhnutne.. Dik za odpowede

deny3
31. jan 2010

Mikulová st. je chladnejšia, ale dá sa, vraj je dobrá, je to síce moja lekárka, ale nerodila som u nej, Mikulová ml. je nevesta, veľmi príjemná, Huljaková je dcéra Mikulovej, aj ona je fajn, ale obe poznám iba z ordinácie alebo z vyšetrení v nemocnici, nerodila som ani u jednej.

zajaciq
31. jan 2010

Tiez je mojou gynekologickou Mikulova st., a presne ta chladnost ma casto odradza.. Na 1.poradnu do nemocky idem za 2 tt,to mi tam pridelia porodnika ci pri kazdej poradni to bude dakto iny? Ja uz som tam aj lezala,tak si z porodu nejaku tazku hlawu nemienim robit, wed na to tam su,aby nas odrodili,no nie..

deny3
31. jan 2010

no keď si tam ležala, tak vieš čo ťa tam čaká 😠 na poradni bude asi stále niekto iný, pôrodníka si môžeš vybrať a tým pádom by si si dohodla aj poradne. Ja som tam tiež ležala a bolo tak super, až som predčasne porodila, nemala som dohodnutého nikoho, ale nakoniec som myslím dopadla dobre.

zajaciq
31. jan 2010

Deni no 4x optimisticky si to nenapisala..mas tazke srdce na starostliwost tam?

deny3
1. feb 2010

pozri album, to som dostala na gynde, dorazil ma prístup lekárov, totálna ignorácia, keď som na vizite vravela, že som sa vysypala. Ale neboj, pokiaľ tam prídeš len odrodiť si a nebude žiaden problém, tak pôrod aj tých 4-5 dní prežiješ, sestričky na šestonedelí sú zlaté.

kelila
1. feb 2010

Ahoj,
s odstupom času, pretože som rodila pred vyše pol rokom, Vám môžem napísať svoje skúsenosti s Rastislavkou. Už na mnohé veci mám trošku iný pohľad, a moja skúsenosť možno niektorým z Vás pomôže. Aj teraz si myslím, že pri výbere nemocnice, ak budem dúfam v budúcnosti rodiť, najdôležitejšiu úlohu pre mňa zohráva pôrodník, pretože ak pri pôrode sa niečo zomelie, tak musím mať k nemu dôveru, že to odborne zvládne. Ja som si vybrala Rastislavku práve preto, že tam pôsobí môj pôrodník, ktorý má mimochodom už „gynekologicky“ pozná vyše 4 rokov. Ale je tu pre mňa ďalší podstatný aspekt, a to som si uvedomila až neskôr, že ak aj pôrod dopadne dobre, bez žiadneho problému, tak je fantastické, ak vás s bábätkami prepustia v normálnom termíne, napr. po piatich šiestich dňoch. Inak je to potom katastrofa. Ja som tam pobudla niekoľko týždňov, pretože sa malý narodil predčasne. A na základe svojich skúseností by som tejto nemocnici odňala baby friendly hospital. Uvediem napr. dôvody, hneď pri prebúdzaní z narkózy ( nebola som ešte prebratá a pri zmysloch, aby som vedela niektoré veci hneď pochopiť a zvážiť ) mi veľmi „ šetrne doktor z novorodeneckého „ oznámili, že malý ma také a také problémy a či si to uvedomujem, čo to je predčasne narodené bábo. Ja som mu prikývla, a on mi na to dal papier s problémami a možnými komplikáciami takýchto detí, a nezabudol mi povedať, že prognóza bude jasná až neskôr. To isté sa stalo kamarátke, keď sa jej malý narodil so zlomenou kľúčnou kosťou. Ja som sa neskôr ohradila, že si to mohli nechať na neskôr a odôvodnili to potom tým, že právne to tak musí byť ( to však nemá oporu v zákone ) a asi si neuvedomujú, že z psychického hľadiska v danom momente je to hrozný okamih. Nebudem toto ďalej rozoberať. Sestry na oddelení novorodeneckom kapitola sama o sebe. Možno dve sú milé zlaté, ostatné harpie, ktoré si pomýlili svoje pôsobenie. Ak si myslíte, že mi ( prvorodičke) niektorá z nich pomohla naučiť malého prikladať k prsníkom ako je to vo väčšine nemocníc vo vyspelejších krajinách, tak ste na omyle. Ak som za nimi prišla, že čosi s pravým prsníkom je v neporiadku, tak ma odbili, že to nič nie je, až sestra z gynekológie zistila, že sa schyľuje k zápalu, a pomohla mi ho rozmasírovať, naučila niektoré finty, ale pod prísľubom, že to na ňu nepoviem, lebo majú zákaz pomáhať rodičkám, lebo nemajú na to „ kvalifikáciu“, oni sú totiž z gynekológie.... Nepoznajú tiež čosi ako včasné priloženie malého k matke, šatkovanie ( aj pri predčasniatkach, môj sa narodil v 35. týždni, a to nie je taká katastrofa), a keď som sa dožadovala, tak mi oznámili, že ženám po sekcii sa spúšťa mlieko neskôr, takže je to jedno.... Až mi pomohla s dojčením po prepustení laktačná poradkyňa, ktorá sa mi zdôverila, že vôbec neinformujú sestry či doktori o tejto možnosti pomoci mamičkám, a že ona by aj prišla, ale jednoducho nemá nemocnica záujem, a to ani vyvesením info o jej činnosti trebárs na nástenke. Ja by som predišla tak mnohým problémom...Napr. ďalšia spomienka, keď malý bol hladný, tak som požiadala, nech mi donesú mlieko, doniesla mi ho sestra po možno hodine , alebo hodine a pol, s tým , že ona bola na operačke. Tak potom vysvetľujte dieťaťu, že musí počkať, lebo sestry majú niečo neodkladné... Keď som sa sťažovala na vizite, na druhý deň ma počkala dotyčná sestra, že čo si dovoľujem, že na ňu sa 30 rokov nikto nesťažoval. To jej aj verím, pretože mnohé matky sa boja niečo povedať, lebo sa domnievajú že si to odbavia na deťoch. Zohrievanie môjho odsatého mlieka v mikrovlnke, áno aj to sa stalo. Som ich žiadala, aby používali alternatívne spôsoby kŕmenia malého, že ho chcem dojčiť, a prichytila som ich koľkokrát a potom už to robili stále s fľašou. Napr. ďalšej matke celú noc nedoniesli dieťa na dojčenie, ona predpokladala, že ho naštopkali glukózou, a ona mala tak naliate prsníky ráno, a dieťa sa nevedelo dojesť. Takže by som im všetkým naordinovala trošku empatie, ľudskosti a trpezlivosti, ktorá tam chýba a ešte nejaký pobyt napr. v zahraničných nemocniciach. Napr. v Izraeli, Nemecku majú povinne sestry napísané všetky inštrukcie, ktoré žiadajú rodičia, aby boli zachované, napr. hneď priniesť dieťa po zobudení na dojčenie.......To chce podľa mňa zmeniť ich celkový prístup. A ešte za zmienku stojí, keď mi raz ráno sestra z novorodeneckého povedala, že mali fakt hroznú noc, že tie decká čo sú teraz sú fakty príšerné ( no hold začnime ich vychovávať už v brušku )...

deny3
1. feb 2010

kelila akoby si opisovala moje skúsenosti, zase sa mi vracajú moje spomienky na veci, na ktoré by som chcela zabudnúť. Ja som ležala na gynekológii kvôli vyššiemu tlaku, tak "dobre bolo", že okrem vyrážok mi zrazu z ničoho nič odtiekla plodová voda o tri týždne skôr. Ale vlastne šťastie, lebo inak by som tam doslova zhnila za živa! Rodila som sekciou, zrazu na sále boli všetci prekvapený, že čo to mám po tele, ono to totiž už začalo černieť!!! Cestou na izbu si spomínam na rozprávkového doktora, ktorý žasol, čo to je a pri tom to bol prvý lekár, ktorého som na vizite informovala o mojom stave!! po niekoľkých hodinách mi doniesla sestra ukázať malého, revala som od šťastia, bol nádherný, tak som sa medzi slzy opýtala či je v poriadku. Odpoveď bola : zatiaľ. Čo tým chcela povedať? takto sa preberá rodička z narkózy ? zároveň mi odhrnula plachtu, surovo schmatla bradavku a strčila malému do pusy. A všetko bez jediného slovka. Malý sa pricucol, tak uznala, že to stačí a odtrhla ho z bradavky, no veľmi príjemné.
O svojom pobyte v tejto nemocnici som písala ešte niekedy v októbri, tam som spomenula, že som bola nespokojná práve so setričkami z novorodeneckého. Keďže malý mal problém s hypoglykémiou, tak som dostala pozvánku na rizikovú poradňu na december. A tam prekvapko ! sestričky z Rastislavky čítajú túto tému !!!! hneď sa posťažovali primárke, že som si dovolila byť nespokojná, čo mi na poradni bolo aj patrične vytknuté. Vraj nevie o tom, žeby nejaká mamička bola nespokojná práve so sestrami z jej oddelenia. No ja zase nepoznám mamičku, ktorá by bola spokojná. Samozrejme sa mi nezabudla pochváliť o certifikáte baby friendly. No presne, mali by im ho zobrať, lebo o kojení nemajú ani šajnu, malého dokrmovali, doniesli mi ho najedeného a spiaceho. Oni proste roznášajú detičky každé tri hodiny ako majú naplánované, nie podľa potrieb detičiek. A bolo toho viacej, ale nemám chuť na to teraz spomínať.
A v marci ma čaká ďalšia riziková poradňa na Rastislavke, tak som zvedavá, čo zase bude 🙂

kelila
1. feb 2010

Písala som svoj príspevok do fóra samozrejme s vedomím, že ma môžu identifikovať, a možno aj nejakým spôsobom konfrontovať v rizikovej poradni. To, že prostredie, či podmienky na oddelení nie sú primerané, za to asi sestry a doktori nemôžu, avšak milé, povzbudivé slová, vľúdnosť nestoja žiadne peniaze, len asi námahu, čo v ich prípade asi nestojí za to, možno si myslia, že premrhaná energia. Reagujem až po čase, lebo som si to chcela nechať všetko prejsť hlavou, bez už vedľajších emócií, nepísať bezprostredne. Ale motiváciou napísať bola ďalšia negatívna skúsenosť, keď mojej matke doktorka z novorodeneckého po polroku od pôrodu, mimochodom v čase keď som tam bola, mala dovolenku ( takže to mala len so šuškandy, a nemala osobnú skúsenosť), pri náhodnom stretnutí povedala, že s manželom „ nemáme dobrú povesť “ na oddelení. Neviem čo tým chcela povedať, pretože ja som tam šla rodiť a oni mi mali poskytnúť a môjmu dieťaťu zdravotnú starostlivosť, a nešla som tam robiť „dojem“. Len žena ktorá porodila vie, že je to pre prvorodičku veľmi zložitá, výnimočná situácia, a ešte sa stáva ťažšou, ak sa pridružia komplikácie. Ja som mierumilovný človek, pri prvom probléme nekonfrontujem, snažím sa ústretovo naznačiť, ako vzájomné nezhody obísť, riešiť. Ale tam čo sa robilo so mnou, to by bolo fakt veľa aj na koňa. To už sa nedalo inak riešiť, len ísť do konfliktu. Napríklad horko ťažko som si odsala mlieko, vstala aj 3krát v noci, aby mal malý mlieko moje, a keď som nazbierala napr. 110 ml ( malý vypil max. 40- 50ml pri svojej váhe), tak som sestre išla povedať, že nech mi zohreje 40 ml pre malého a odleje to z fľaše, a ma skoro porazilo keď doniesla zohriatu celú fľašu 110ml za 4 minúty, čo som jej to povedala. Na moje zdesenie sa pousmiala, a povedala, že nevadí, veď ona to zlikviduje... Ani si empaticky nevedela predstaviť, že čo to je pre mňa nazbierať toľko mlieka. A čo mame vytkla pani doktorka, že si manžel v nadštandardnej izbe dovolil ku mne sa pritúliť na posteli, no poviem vám nepredstaviteľné, že po 12 dňoch strávených v izolácii bez rodiny si ku mne neškodne ľahol, a hladkal ma po chrbte, keďže som bola zúfalá. Nikoho sme tým neobťažovali, bola som na izbe sama, len nás našla tak detská sestra. Samozrejme gynekológ, ktorý prišiel na vizitu sa tak úprimne smial, a len medzi dvermi zakričal, že nebude rušiť v tejto peknej chvíľke, a že nech prepáčim. Ja rozumiem hygienickým opatreniam, nie som doma nejaké prasiatko, ale bola to čisto spontánna vec, a je tiež asi moja vec, čo robím v izbe za 700 Sk na deň, keď tým neobťažujem nikoho iného.

zajaciq
1. feb 2010

dievcata a pisali ste si pred porodom list s porodnym prianim? ja to planujem rozdat do ruky kazdemu, s kym pridem do kontaktu a speci-papier na novorodenecke, ze som urputna bojovnicka za kojenie a v pripade, ze mi mlieko nepojde, dohadujem si laktacnu poradkynu na navstevu. ja som hasterivy typ, ked ma niekto vytoci, ja dam dole sestricku pokial budem v prave, dufam, ze to nebude za potreby a budem len 'obycajny' pripad bez komplikacii... hlavne nejaka 60tnicka mi nebude davat rozumy do hlavy ako kojit... 😠 😠 😠

ivush
autor
1. feb 2010

Jeeeeminky žienky, tak to ste mi vzali všetky posledné ilúzie na záver tehu....pevne som verila, že za pár rokov sa aj povedomie celého oddelenia vyvinulo smerom vpred..... 😔 😕 🙄

deny3
2. feb 2010

zajko myslíš pôrodný plán? tak to by ti bolo isto zbytočné 😒 a neboj, mliečko bude, ak budeš rodiť prirodzene a bez komplikácii, malú dostaneš skoro na izbu a tam sa zariadiš podľa seba, svojho rozumu, stačí bábo často prikladať a mliečko sa rozbehne, na chodbe je váha, tak si ľahko zistíš, či maličká pije a koľko. A asi by bolo lepšie mať dohodnutého pôrodníka, lebo zažila som dievčatá, ktoré rodili už bez vody aj tri dni.

ivush nechcela som strašiť, ak by som sa tam nejakou zlou náhodou niekedy dostala opäť, bola by som už drzá a nehanbila by som sa zahrať aj hysterickú scénu, len aby som dosiahla svoje.
a vás to zlé dievčatá isto obíde, kočky sa narodia v pohode, budete ich mať hneď na izbe a o 4dni pôjdete domov 😵 prvé dva dni budete ešte z pôrodu mimo, tak nič nebudete vnímať, tretí deň sa už budete tešiť domov, tak vám už bude všetko jedno a na štvrtý domov. 😵
myslím si, že ženy, ktoré nemali žiadne problémy, len prišli, odrodili, mlieko sa hneď rozbehlo, dieťatko bolo v poriadku, tak tie ani netušia o čom sa tu teraz písalo.

kelila
2. feb 2010

Súhlasím úplne s deny, nespokojnosť celkom úmerne rastie s počtom dní ktoré tam musia ženy stráviť. Ak príde žena, odrodí, laktácia sa rozbehne a všetko bude OK, tak to bude pre matku ten najkrajší zážitok. A ak bude mať službu napr. tá čiernovlasá na krátko ostrihaná mladučká sestrička, tak to budete mať perfektné. Pri 5 dňovej hospitalizácii nemáte čas zažiť veci, ktoré sme si s deny prežili. Písala som príspevok preto, že ak by sa niektorá dostala do podobnej situácie, aby sa vedela brániť. Ako písala deny, po týchto skúsenostiach čo som mala, už by som reagovala možno povedať tak trošku tvrdšie, ale to chce asi takú skúsenosť. Prajem vám všetkým pekné tehuľkovanie a krásny pôrod.

zajaciq
2. feb 2010

ivush a ty mas vybrateho niekoho ?

ved ja vas chapem baby, je to rozdiel tam byt tak dlho..

deny ked ja si nechcem vybrat porodnika kvoli tomu, aby som nemusela rodit v den jeho sluzby a na vyvolavanie 🙄

ivush
autor
2. feb 2010

Nuž kočky, ja Dr. mám, chodím k nemu už roky takže toho sa až tak nebojím, mám ho za tie roky ako tak prevereného + aj z prvého pôrodu...ja viem o čom ste písali, s prvým synom som tam strávila 10dní !!!
Budem mať zrejme sekciu, čiže viem, že budem musieť zabojovať aby mi dieťa neodtrhli od prsníka kedy sa im to hodí a eventuálne tiež bojovať aby mi ho doniesli keď bude plakať a nedokrmili ho ...desí ma to, že neviem či ma niekto bude počúvať a vyhovie mi alebo to pôjde jedným uchom dnu, druhým von a doplatí na to chúďa bezbranné dieťatko, ktoré nemôže chápať, že teraz je čas ukončiť jedenie a teraz je vizita takže opäť musíme 'letieť ' preč z prsníka a šup sa povyzliekať ☹ 😔

mimkao
3. feb 2010

Čavte, aj ja trošku pridám, rodila som na Rastislavke síce pred 4 rokmi, ale ako tak čítam veľa sa tam nezmenilo. Doktori na gynde boli super, aj sestričky na gynde. Ale na novorodeneckom to bolo dačo strašné. Nenašla sa tam jediná normálna sestrička. jednej vadilo, že som si dovolila kojiť poležiačky, druha taká stará harpia nikdy nemala dobrú náladu, ziapala na koho sa dalo, s kojením nepomohol nikto nikomu, deti nosili každé 3 hodiny už dokrmené umelým mliekom, takže keď sme bábätká dostali na izbu, už papať nechceli. Bola tam hrozná nervozita. Celkovo, už nikdy by som tam nešla rodiť. 🙄
Naopak, Komárňanska nemocnica, čo sa ani náhodou nerovná, čo sa vybavenia týka Rastislavke, ale zato tam sú na novorodeneckom anjeli. 🙂

lenka_66
4. feb 2010

nezastavam sa sestriciek jedna vec je pristup(tiez som si uzila) no aj zdravy rozum da ze ak maju 2-3 sestry na starosti cca 25 deti tak nemozu nosit deticky na jedenie podla jeho potrieb.a ak ma sluzbu na operacke to znamena ze sa rodi a ona tam musi byt od zaciatku az po umytie a osterenie.nehovorim ze este maju aj ine povinosti (vysetrenia deti , ozarovania .... ) takze aj ked nesuhlasim ale chapem ich roznasanie kazde 3 hodiny.
v den mojho porodu nas rodilo 7 doobedu.a teraz z druhej strany zena lezi na stole a dr. nema komu podat dieta ktore sa narodilo lebo sestra musi odniest 3 deti na papkanie.co je horsia verzia ?
bohuzial je to nase zdravotnictvo a jeho system.

janka1
4. feb 2010

neda mi nereagovat 🙂
r 🙂 odila som pred 7 tyzdnami a maximalna spokojnost s nemocnicou 😵 proste vsetci tam boli spolu s nami ako jedna rodina 🙂 mam len a len pekne spomienky ci uz z gynekologie alebo novorodeneckeho 🙂 😉

uplne zastavam nazor a prispevok co napisala lenka_66 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre