Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

panki
9. aug 2010

Mňa na poslednej poradni poslala doktorka, že 12.8. mám ísť v čase od 8.00 do 11.50 na poradňu na č. dverí 54. Ale o objednávaní mi nehovorila nič, tak dúfam že ma tam niekto zoberie. Na ďalšiu poradňu už pôjdem k nej, nakoľko by som si ju chcela zazmluvniť - ale tento týždeň má dovolenku tak ma poslala k niekomu kto tam akurát bude.

zucha
9. aug 2010

@vanesska dnes rodila moja sesternica. Musia lezat na 10., lebo je v porodnici vsetko plne

vanesska
9. aug 2010

@gangulienka ... tak to neviem ja som pocula len o tom ze si tam treba tak ci tak zavolat ale mozno skus ze ta v pohode zoberu aj bez objednania... aj ked som videla v zosite ze mali pozapisovane baby na konkretne casy hoci je pravda ze nevolaju podla mena ale podla toho kto kedy pride...

vanesska
9. aug 2010

@zucha ... no ja som tam bola v nedelu na kontrole a ani nemali kam prijimat nove pacientky lebo ze im prave priviezli asi 6 sekcii a 4 porody no takze tam maju riadny natresk... takze sa vo velkom prepusta domov ani o minutu dlhsie ta tam nenechaju.... takze asi vyberat si standard ci nadstandard sa nebude dat budem rada ze ma vobec niekam ulozia... 😕

zucha
9. aug 2010

@vanesska co, bola kruta zima????????? 😀

vanesska
9. aug 2010

@zucha ... no vyzera to tak 😉

heni79
10. aug 2010

@panki
Ahoj. Ja som rodila v Ružinove v marci 2010, nikdy viac by som tam nešla. Ale k tým ambulanciám - ráno, keď prídeš si musíš vziať poradové číslo. Vydá ti ho pani na informáciách (taká malá búdka hneď ako vojdeš dnu) a platí do oboch dverí (53 aj 54). Bez neho ťa na 53. nevezmú, na 54. ho nepýtajú. Zvyčajne, keď som tam prišla okolo siedmej ráno, mávala som číslo tak okolo 13 - 19. Netuším kto mal jednotku. Ordinovať zvyčajne mali od 8.00, čo znamenalo, že začínali tak o pol deviatej. V lepšom prípade.

dara76
10. aug 2010

najlepsie je prist do ambulancie az na 10:30 😉 do 12:00 ta urcite vybavia a necakas tam od 7:00 az do nevidim

smejko1
10. aug 2010

@heni79 preco by si tam viac nesla? a u koho si rodila?

heni79
10. aug 2010

@smejko1
Nemala som nikoho zazmluvneného.
Bola som hospitalizovaná už vopred, nakoľko som už mala ukončený 42tt. V pondelok ma prijali a ... a nič. Nik sa neunúval ma ni normálne vyšetriť. Až niekedy poobede som absolvovala aj vyšetrenia. A na UZV zistili, že malá má malé množstvo plodovej vody, teda hraničné, aby som bola presná. A zas nič. Bolo to na zbláznenie. Izbového lekára som videla až v utorok poobede, aj to som si stretnutie s ním vydupala. A žiaden lekár na oddelení, na ktorého by sa dalo seriózne obrátiť.
Skrátim to, v stredu konečne vyvolali pôrod (podotýkam tým najhorším spôsobom, ale oni robia iba ten!), čo trvalo dovedna 12 hodín. Pri samotnom pôrode bol napokon primár Holý, dve lekárky "učnice" (jedna z nich ma nastrihla a to, že sa učila, pociťujem dodnes) a napokon aj Oťapková, lebo pôrod museli ukončiť VE.
Šitie prenechali na "učnice"(Hollý sa ani neunúval zostať), z čoho pre mňa vyplynul horor. Síce som mala EPI (indukcia začala o 8.00 a EPI mi podali o 16.30!, čiže dovtedy som si stupňujúce sa kontrakcie užívala), no bola som dotrhaná poriadne (čiastočne to spôsobila aj tá VE). Na 5.deň po pôrode ma šili opäť - rozpad šitia hrádze, na 7.deň sa rozpadlo ďalšie šitie, čiže pohotovosť, no už sa to opäť šiť nedalo, nakoľko boli okraje rany scelené, no samotná rana bola stále otvorená (vraj dĺžka asi 3 cm). Tak som celé šestonedelie chodila k môjmu gynekológovi ako na klavír. Ten sa úplne zhrozil, keď to videl a ešte viac, keď zistil, že v prepúšťacej správe nie je ani zmienka o opätovnom šití, no tiež ani ťuk o vnútornom šití, ktorého bolo neúrekom (šili ma hodinu!).
A ako bonbónik - môžem ďakovať bohu, že malá je zdravá. Tá plodová voda, ktorej hraničné množstvo namerali už v pondelok, bola v stredu zelená!!!!! To je uvedené v prepúšťacej správe mojej dcéry!
A to už ani nehovorím o tom, že v deň, keď som rodila aj ja, nás rodilo 18. Baby v pôrodných bolestiach na stoličkách na chodbe čakali do poslednej chvíle, na sálu sa dostali iba v hodine H (ja nie, lebo mi to trvalo tých 12 hodín, kým som ja porodila, už boli takmer všetky na izbách). Na všetky čakateľky je na tej chodbe 1 WC!!!, podotýkam WC spoločné so sprchou, čiže ak sa niektorá šla sprchovať (aby si pomohla aspoň teplou sprchou od bolesti), tak iná nemala veľmi šancu ísť na WC, pokiaľ chcela byť slušná.
Ono bolo toho viac.
Možno to bolo tým, že som nemala zazmluvneného lekára, ale raz neviem, podľa čoho som si ho mala vybrať. Podľa priezviska? Lebo aj keď som sa pýtala, alebo čítala na fórach, každá má svoj názor.
No a následky toho celého pociťujem dodnes. Zrasty vraj možno raz aj povolia, no možno to skôr spraví plastika, ktorú mi odporúčal môj gynekológ.

kikuliak
10. aug 2010

Fúha, to sa ťažko číta a nie ešte prežíva ☹ , je mi to lúto aj za teba. Dúfam, že mi ostatné budeme mať viac šťastia.

panki
11. aug 2010

@heni79 teda o tom čísle počujem prvý krát - ešte že píšeš lebo by som tam asi sedela zbytočne. Inak bola som tam včera vybaviť EPI ale na informáciách žiadna teta nesedela, bolo to zatvorené ako keby tam nikdy nikto nesedel, tak dúfam že zajtra tam niekto bude 😒 no ja som veľmi zvedavá čo vybavím. Tiež som si vybrala termín pôrodu 😀 keď majú všetci dovolenky.

heni79
11. aug 2010

@panki
Ahoj. Pokiaľ nesedí teta na informáciách, tak by mali vyložiť papierové kartičky - čísla oni pred ambulanciu (mali na to taký úchyt na dverách). Keď som tam prišla prvýkrát ja, tiež som o číslach nevedela. Až po polhodinke čakania som si všimla, že baby niečo také (vytlačené čísla z terminálu) majú zstrčené v knižkách. Tak som sa jednej spýtala. Samozrejme, že medzičasom už boli nižšie čísla fuč, tak sa mi ušlo 48! Skoro ma piclo! 😠 Ono tam ti to nik nevysvetlí, všetci sa tvária, že to máš vedieť. A na 54. napr. môžeš ísť, no najprv musíš mať zmeraný tlak a overený moč na č. dv. 53. To vyjde von sestrička a zavelí: "Tlaky a moče." Čo tiež nemusíš pochopiť na prvý šup. 😀

akdarka
11. aug 2010

@heni79 no to cislo si mala fakt dobre...a kolko si preboha cakala s takym cislom? 😝 cize ked zavelia "tlaky a moce" tak sa vsetky zufalo nahrnieme do 53 amb. alebo tiez podla cisla? oni mi to tam zapisu do knizky a zase idem sadnut na chodbu a pockam kym zavolaju moje cislo na 54? no super, tesim sa zajtra 😀

heni79
11. aug 2010

@akdarka
No, bolo to dosť dlho. 😖
Na č.dv 54 im je jedno, aké máš číslo. Môžeš mať aj 68 a ísť piata. Podľa čísla volajú na č.dv.53. A tie "tlaky a moče", to ideš podľa poradia, v akom si prišla. Približne. Tam ešte číslo nechcú. Vezmú ťa dnu, zmerajú tlak, ovceria moč, spýtajú sa na váhu a či máš opuchy (ak aj áno, nik sa na to nepozrie, aspoň u mňa nie) a zapíšu do knižky. No a potom sedíš vonku a čakáš. 😒 Ja som si zvyčajne brala knihu, alebo časopis. 😀 Niektoré baby to robili tak, že sedeli na rohu a "číhali", kam sa dostanú prv. 😀

akdarka
11. aug 2010

@heni79 oooo, to bude super...zatial som vzdy isla k svojej dr na presnu hodinu takze toto bude "kulturny sok" kym je na dovolenke 😀 no knizka to isti...dakujem za dobre rady, ja som myslela, ze ked maju "cisielkovy system" tak odpada to nervozne sledovanie kam sa skor dostanem a kto koho predbehne...

panki
11. aug 2010

Ja sa tiež teším. Mne moja doktorka pred dovolenkou povedala: 12.8. na poradňu č. dverí 53 a potom sa ohlásiť u sestričky na č. 54 a objednať sa už k nej do najbližšej poradne - nakoľko sa chystám ju zazmluvniť. že mám iba povedať že sme dohodnuté. Vyzerá to tak, že ma zajtra čaká príjemné dopoludnie 😠

heni79
11. aug 2010

A možno budete mať šťastie a bude to tam ľudoprázdne. 😉 Držím palce. Rada som pomohla pár informáciami. 🙂

iwet001
11. aug 2010

Heni, uuuplne si mi tvojim prispevkom pripomenula moj porod 😖 tez som rodila v marci a toez som rodila okolo 12 hodin, lebo mi vyvolavacky nejak extra nepomahali, robili asi vsetko, dali tabletku, pustili infuzky, pichli vodu a aj tak to slo strasne pomaly.. ja som nastastie bola skoro celu dobu na sale a epi mi zabrala uplne genialne.. Ale ked som sa este prechadzala po chodbe kym sa to nerozbehne, boli tam okrem mna asi 4 alebo 5 mamiciek, niektore uz v dost brutalnych bolestiach. mohli sa len prechadzat alebo sediet na stolickach, co si neviem predstavit, lebo mne sa na stolicke zle sedelo uz minimalne mesiac pred porodom, jedna tam mala fit loptu, ale dost nou zavadzala lebo ta chodba je pomerne uzka..kym som sa bola osprchovat, snazili sa dostat dnu dve z nich, jedna pred tym asi dostala klystir, lebo som ju pocula za dverami, ako nadavala, ze je to obsadene a ze ju asi rozthne 😅 na chodbe bola len jedna skrinka na tasky, takze veci boli aj po zemi. ked som uz bola na sale, na chodbe bola aj nejaka mlada baba, ktora nemala epi a naozaj strasne kricala, potom ju vzali na sal a za chvilu uz mala odrodene, takze na tej chodbe asi naozaj bola az do poslednej chvile 😖 cely marec tam bolo neskutocne plno, niekedy aj 10 mamiciek naraz, vtedy to fakt nie je sranda. tie 3 saly absolutne nestacia na nemocnicu takych rozmerov, to uz ani nehovorim o tom, ze chodba, kde mate preckat to najhorsie je malinka, tmava, je tam malo stoliciek, wc je jedno aj so sprchou a neda sa zamknut, mate sa tam osprchovat a nie je ani kam si zavesit uterak, no proste uuuuplne ako v kocurkove... treba to ale brat tak, ze je to len chvila co tam ste, v porovnani s 9 mesiacmi tehotenstva a celym zivotom stravenym so svojim dietatom je to naozaj nic, treba to proste zvladnut, sustredit sa na kontrakcie a pekne predychavat, pocuvat, co vam hovoria a snazit sa urobit to co najlepsie.. personal je naozaj na nezaplatenie, porodne asistentky vam urcite pomozu aby ste to zvladli, su uzasne, ale aj vsetci ostatny, anesteziologicka, neviem kto boli ti ostatni, aj ta zena, co rodila moju placentu, aj sestricka, co mi prisla prilozit maleho hned po porode, no proste vsetci.. na sestonedeli je to potom uz o inom..
a co sa tyka primara, toho som zazila na velkej vizite, nieco si suskal s kolegom a potom dosiel ku mne blizsie a opytal sa ma velmi neprijemnym tonom, ci mi nevadi, ze lezim v plesnivej izbe a ze tu dychame tie spory... ja som sa len blbo usmiala, ze akoze vtipne, nic ine mi v tej chvili zial nenapadlo... bola som na nadstandarde a vsade okolo okien to bolo zaplesnivene.

heni79
11. aug 2010

@iwet001
No tá chodba je ozaj nezabudnuteľná. 😖 Vieš, máš pravdu, že je to len chvíľa v porovnaní s 9.mesiacmi a celým ďalším životom s dieťatkom. No myslím si, že je to najväčšia chvíľa. Aspoň pre mňa bola. Dosť som sa bála, no na druhej strane som sa nevedela dočkať, kedy svoju dcéru stretnem "tvárou v tvár" 🙂 . A je dosť zlé, že taký dôležitý úsek nášho spoločného života sa musel odohrať v takých podmienkach. Akoby sme ani neboli 21.storočí!
Inak, aj vám personál nadával, že tie tašky majú byť v skrini a nie po zemi? Dodnes mi nie je jasné, ako sa tam mala zmestiť (do jedinej štandardnej drevenej skrine) batožina 17-18 žien. A to máš v taške nielen veci pre seba, ale aj niečo pre bábo, napr. plienky a pod..
Anesteziologička, ktorá mi dávala EPI bola skvelá, tá mi najviac pomohla. Nielen tým, že mi dala EPI 😀 , ale predovšetkým svojím úplne ľudským prístupom. Síce netuším ako sa volala, ale ešte po pôrode, keď mi prišla po tých dvoch hodinách vybrať tú ihlu z chrbta, som sa jej poďakovala.
Pôrodné asistentky boli tiež vcelku fajn, no ja som bola prevažne na sále (teda, keď som sa tam už dostala) sama. Možno to bolo aj tým, že som "stihla" aj výmenu smien. Dosť som ich rozosmiala, keď som sa v snahe ich privolať uchýlila k obyčajnému volaniu: "Pomoc!" Zdalo sa im to divné a smiešne zároveň. Mne nie. Bola som tam sama, v ruke som mala infúziu a práve mi súčasne praskla voda a z nosa sa mi pustila krv, ktorú som si nemala čím utrieť. A nevedela som, či je všetko ok. Myslím si, že prvý pôrod by nemal vyzerať takto. A to už nevravím o tých následkoch.

A nadštandard? Bola som na ňom, teda nie hneď, lebo po pôrode som šla ležať späť na gynekológiu a nie na šestonedelie, nakoľko nebolo miesto. No potom ma tam dali. Jediné jeho pozitívum bolo WC a sprcha na izbe pre dve osoby. Sestričky boli - ako ktorá. Väčšina však bola ok.
🙂

lilithka26
11. aug 2010

@simsonek ahoj, ja som bola u Drabeka na uzv 3x a pripadal mi tak kludne a docela milo...neni nejaky vychechnany ze by si bola cela prec ale vyzaruje z neho taky klud. Ale u porodu neviem, snad ti poradi niekto koho rodil.

smejko1
11. aug 2010

@heni79 jezisi, to znie ako z hororu........ je mi moc moc luto aky skaredy si mala porod. tvoj gynekolog Ti neodporucal podat na nich staznost? ja by som o tom vazne uvazovala.......

lilithka26
11. aug 2010

@heni79 100% suhlas..najprv som si myslela ze som fajnova, ale utvrdili ste ma v tom ze takto by to naozaj nemalo vyzerat. A inak aj mna prijali rano, cely den si ma nevsimli vysetrili az na vyziadanie poobede a do zapisov dali ze kazdu hodinu som bola vysetrena...tvrdili ze si to nepamatam lebo som bola pod stresom 😲 😠 co je sice pravda nakolko som bola nervozna z toho ze si ma nikto ani nevsimne a ci je vsetko ok ale ja som presne vedela co sa so mnou deje!

lilithka26
11. aug 2010

@smejko1 najhorsie je ze toto nie je horor ale pravdiva realita. presne tak ako to kocky opasali to tam funguje, sama som to zazila a doteraz to neviem stravit. Citila som sa strasne..vystrasene. Podala som saznost, ale primar ma poslal niekam. Podlaa som to na urad na dohlad nad zrav. starostlivostou ale kazdy si len kryl chrbat, dokazalo sa len nieco, a teraz rozmyslam ci sa sudit ale neviem ci mam na to nervy a energiu a vobec aj peniaze. Asi by som ja tak nepochodila, robia zo mna idiota a podkladaju to zdrav. poznatkamy. Neexistuje spravodlivost!

smejko1
11. aug 2010

@lilithka26 moj gyn. Drabek tam rodi a uz som sa rozhodla si ho zazmluvnit ( pre istotu) ale tieto podmienky ma totalne desia..... lenze nech si pozriem ktorukolvek porodnicu v BA ( tj jednu z 3!!!) tak je to o tom istom. Ja som prve dieta rodila v zahranici a mam absolutne fantasticke spomienky........ hrozne sa bojim toho co mam zazit tu......... ach jaj.

akdarka
11. aug 2010

ozaj baby, ked je tam na tej chodbe (fakt depresivna chodba-videla som na prehliadke 😝 ) "natresk" tak ku kazdej rodicke si priratam aj sprevadzajucu osobu pri porode? moze tam byt manzel so mnou? alebo ho poslu prec kym nie som "na stole" a nerodim? ake mate skusenosti? a nemoze zena ist mimo porodnej saly na tu vacsiu chodbu pred vytahy sa prechadzat?

lilithka26
11. aug 2010

@akdarka pošlu ho preč ☹

maznacik007
11. aug 2010

my sme mali stastie ked som rodila v noci zo soboty na nedelu tak som bola na chodbe sama a manzel tam mohol byt so mnou... a o par dni rodila moja sestra... ale cez den a tam mali taky natresk ze tam byt nikto iny okrem rodiciek nemohol byt.. a ani si to neviem predstavit.. lebo sak tam je vlastne ta izba cakacka.. vedla vysetrovna.. a potom saly.. a mne osobne by bolo neprijemne aby tam v takom uzkom priestore boli este aj dalsi ludia.. ked mas silne bolesti.. na wcko cakas.. a pod.

jedina moznost je porodit v noci ked tam nikoho neni... lebo cez den su tam aj vyvolavane a pod..

cherryblossomgirl
11. aug 2010

@heni79 fuha, tak to bolo fakt zle 😕 ked toto citam, som fakt rada, ze som si lekara zazmluvnila.. venoval sa mi a odviedol skvelu pracu

a tu chodbu mi ani nespominajte, v izbe cakateliek som stravila viac ako 24 hodin pred porodom, takze tie porody som si tam odzila s rodiacimi mamickami.. inak ja som tiez rodila v marci 2010 a vobec tam nebol taky naval. Ked som rodila ja, zvysne 2 boxy boli volne a nikto iny sa ani nechystal rodit.. to fakt zavisi

sirinka
11. aug 2010

ja som mala pri obidvoch porodoch doktora zazmluvneneho...neviem, ci to bolo tym, ale naozaj mi sestricky kazdu hodinu kontrolovali babo a to som tam raz lezala ako plany poplach...a starali sa kolko vladali. moja vyhoda bola, ze som mohla kedykolvek zavolat mojmu dr. ked som potrebovala, ale nastastie to nebolo nutne...
prvu som rodila v noci, sice v strese a s vysokou teplotou, vela si z toho nepamatam...ale podvecer tam bol hrozny frmol, jedna rodicka za druhou a okolo desiatej sa to ukludnilo a v noci som rodila celkom samucka...
z druhou som tam stravila 24 hod...od jedneho obeda do druheho...tato noc bola rovnako divoka ako den...tiez chodila jedna rodicka za druhou...je to asi velmi individualne...
co mi naozaj vadilo, ze mm pustili obidva razy az k samotnemu porodu a kedze ten druhy skoncil cisarskym, tak stal dobrovolne pred dverami, aj ked mu dovolili byt vnutri pri mne... takze o velkej podpore sa nedalo hovorit. ale spoluleziaca tam mala zenu-kamaratku a tu nechali volne pohybovat sa po porodnici aj v cakacke s nou bola...a ta je naozaj poriadne pomohla...
co sa tyka tasiek na chodbe...mna uz pred prvym porodom stanicna sestra upozornila, ze si treba na porod zobrat iba najnutnejsie...teda nieco na pitie,hroznovy cukor, mobil, prezuvky...lebo bohuzial nemaju priestor na skladovanie velkych cestovnych tasiek...tu som mala prichystanu v aute a hned ako ma previezli na izbu mi ju mm doniesol...

a co sa tyka vybavenia porodnice a celej nemocnice je uz uplne ina kapitola...mam skusenosti s inymi zdrav. zariadeniami a o to viac som vzdy zdesena, ked vidim tie slovenske...ale kto je kompetentny, ked ani na material a lieky poriadne nie su peniaze... horsie je to s cistotou, upratovacky to tam dost flakaju...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre