Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

maggie2
1. nov 2010

@karmelka77 krásne si to napísala, v hociktorom zamestnaní, človek musí sa prispôsobiť klientovi, ak je klient kritický, nazlostený, emočne rozladeý, nie je to väčšinou naša chyba, prišli sme mu len do rany, netreba to brať osobne. Ale v pomáhajúcich profesiách je závislosť klienta na zdravotníkovi taká silná, (a zároveň neohrozená) že on si ani neuvedomuje ako ľahko sa dá skĺznuť do autokratickej a diktátorskej pozície. Vidno to aj na tej argumentácii typu že: "veď my na rodičku bezdôvodne nekričíme" no áno, ale kričať sa nesmie ani keby dôvod na to bol. O tom to je.

karmelka77
1. nov 2010

@maggie2 mne raz jedna porodna asistentka povedala, ze ona chodi so zenami k porodu prave koli tej pravnej stranke...ze ked sa nieco zomelie ako toto s Romanov je tam na to ona aby zasiahla...a potom podnikla patricne kroky...jasne ze ked tam je niekto z rodiny alebo otec, tak to by nebolo objektivne...tiez sa divim ze ked bola Romana podla nich maximalne nespolupracujuca rodicka ze to neukoncili CR ved bol pri tom aj odbornik na CR🙂) tak ale u nas sa stale razi trend prirodzenych porodov do poslednej chvile, a vacsinou taketo porody dopadnu tak, ze mamicka bud uz nechce dalsie dieta alebo si radsej vybavi druhy CR...co je inde uz bezne...psychyka je svina a bohuzial ju ziadna z nas nevie ovplyvnit...

maggie2
1. nov 2010

@andrea To čo píšete dňa 31.10. (včera o 22.01) je z právneho hľadiska absolútne neprípustné. Porušujete zákon o mlčanlivosti zdravotníckeho pracovníka. Okamžite píšem adminom žiadosť o vymazanie Vášho príspevku z dôvodov jeho nezákonnosti. Upozorňujem Vás, že týmto sa speneverujete svojmu povolaniu, oboznamujete verejnosť o skutočnostiach, o konkrétnych pacientkach, s ktorými ste prišli do styku počas vykonávania svojej činnosti, oznamujete ich mená aˇokolnosti ich hospitalizácie. Zvážim či nepodám podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre porušenie zákona 576/2004 Z.z. a iných predpisov.

sirinka
1. nov 2010

@padida pracovala som ako sestra na onkologii...nikdy nikto nedokaze posudit bolest druheho cloveka....a neexistuje neprimerana reakcia na nu...
ja viem, ze vy pracujete pod obrovskym tlakom a pevne dufam, ze vam aj zalezi na vasich pacientoch, ale skutocny profesional nema co dvihat hlas na svojho klienta...mate predsa presne postupy, pomocky atd na to, aby ste to zvladli, ak to inac nejde, tak naozaj CR...
ja osobne som sice nejake extra hrube zaobchadzanie v ruzinove na porodnici nezazila, ale ked si to clovek vezme, zena tesne pred porodom ma uplne ine, dovolim si tvrdit ze skreslene a precitlivene vnimanie, co je ale zo zdrav. hladiska uplne normalny jav. takze aj pristup personalu sa tomu jednoducho musi prisposobit, ved tam pracujete roky a urcite to pre vas nie je novinka...

maggie2
1. nov 2010

@sirinka absolútne súhlasím, kto nemá psychiku na pomáhajúcu profesiu, treba zmeniť povolanie

zucha
1. nov 2010

@maggie2 ten prispevok by mal potom platit aj pre moniku, co akoze pripravovala Romanu na porod.
A je pravda, ze Monika prisla az v poslednej faze a nevidela spravanie p. Romany. Takze ak by natacala, tak natoci uz asi len chaos a snahu pomoct dietatu na svet.
Uz nech je to presetrene, lebo z profesionalneho hladiska je nepripustne, aby sa to tu rozdebatovavalo na fore. Je ine, ked napise p. romana svoju skusenost, ale aby jedna porodna asistenstka, ci aku profesiu ma dotycna tu opisovala skusenost svojej klientky je priam "uchylne"

maggie2
1. nov 2010

@zucha presne tak, a ešte raz upozorňujem všetky pôrodné asistentky a zdravotný personál, ak majú pocit, že ich niekto urazil alebo o nich menovite bola napísaná nepravda, že majú možnosť obrátiť sa na príslušné inštancie, a tam sa vykonfrontovať s rodičkami.

Ale je neprípustné aby tak robili na tomto fóre, oboznamujúc verejnosť s okolnosťami spájajúc ich s konkrétnymi pacientkami, ktoré možno identifikovať na tomto fóre, aby podávali informácie o ich zdravotnom stave, o vykonaných/nevykonaných postupoch atď. ktoré sa dozvedeli počas vykonávania svojej práce, pretože to podlieha mlčanlivosti zo zákona a je súčasťou etického kódexu zdravotníckeho pracovníka. Nedodržanie mlčanlivosti môže mať následky z právneho hľadiska ako i možné rozviazanie pracovného pomeru, z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny.

gladiola
1. nov 2010

baby, nic v zlom, ale ja si myslim, ze sa ta PA Andrea len branila a ukazala nam druhu stranu karty, ked si chceme utvorit nazor, mali by sme dat sancu obom stranam sa vyjadrit, nie?

maggie2
1. nov 2010

@gladiola my si nemôžme vytvárať názor na konkrétnych a identifikovateľných (s členkami tohto fóra) prípadoch, ktoré podávajú zdravotnícki pracovníci bez vedomia a súhlasu pacientov. Je to neprípustné. O Tvojom zdravotnom stave, okolnostiach liečenia či postupov, nesmie byť bez Tvojho súhlasu informovaný ani Tvoj manžel či najbližšia rodina, nie to aby sa ešte niečo verejne roztrubovalo. My čo sa tu môžme dozvedieť je to, čo členky sami dobrovoľne o sebe napíšu a prezradia. Ale nie takto.

sirinka
1. nov 2010

@maggie2 ved aj ta PA pisala o sebe a o svojej praci 😉 alebo ty by si bola schopna podla jej prispevku vystopovat romanu?
navyse aj maminy tu pisu konretne mena dr a PA a nie vzdy v lichotivom zmysle a ti by ich tiez eventuelne mohli zazalovat za sirenie nepravd, urazanie a ohovaranie...

maggie2
1. nov 2010

@sirinka samozrejme, že každý môže sa domáhať neoprávneného zásahu do svojej osobnosti a svojich práv. Ale zdravotnícky pracovník je povinný dodržiavať mlčanlivosť. A ak si toto o sebe Romana prečíta, je tu členkou a má obrázok-fotku, resp. ak ju iné členky spoznajú a budú vedieť stotožniť ju s popisom ktorý podala tá PA, tak v tom prípade je to veľmi zle. A je veľmi zle, keď za cenu "bránenia sa" je zdravotnícky personál schopný vybavovať si tu v tomto priestore účty takýmto spôsobom - oznamovaním okolností ktoré podliehajú povinnosti mlčanlivosti. Ak je nejaký problém tohto druhu, tak sa rieši medzi dotknutými osobami a nie takto verejne.

gladiola
1. nov 2010

@maggie2 tak ale potom ani rodicky by nemali menovat a nadavat na personal, ak uz, tak musime byt fair a nechat obe strany hovorit, ta PA predsa nespomenula priezvisko pacientky a ja nemam sajnu aky ma ona nick, takze je mozno fairovejsia nez my rodicky, co menujeme doktorov

maggie2
1. nov 2010

@gladiola aj práve to som adminkám písala, a už sa vraj na tom pracuje, mená budú vymazané

arrett
1. nov 2010

Ach jaj, baby baby...
Myslím, že táto diskusia aj tak nikam nepovedie... Ešte viac sa vystrasia prvorodicky a o pôrode budú mat hrozostasnu predstavu namiesto toho, aby sa tešili na príchod svojho očakávaného babatka. Pretože aj pozitívne myslenie je dôležité.
PA Andrea sa pekne predstavila celým menom za účelom objasnenia situácie z jej pohladu a pohladu sestriciek. Nikoho neurazala. Pani Romana tu ešte nič nepovedala a všetko je založené len na tretej osobe. Myslim si, že bez pani Romany nemá zmysel pokračovať v tejto debate...

zucha
1. nov 2010

ak je pravda, ze kricala na sale, ze ide domov a neviem, co este o jej "decku", tak verim, ze ta historka bude pekne dlho kolovat po porodnici. Osobne musim povedat, ze mozno nepravom, ale urobila som si o nej svoj obraz a takisto o lekaroch, ktori boli pritomni ako i o lekarovi, ktory nechal svoju pacientku v nemocnici a isiel hrat hokej. A asi sa uz ani nedozvieme, ako to bolo nnaozaj.

zucha
1. nov 2010

@arrett mas pravdu. V ten den tam mohlo byt dalsich 12 uplne spokojnych rodiciek a jedna tretia osoba tu urobi scenu a odstrasi dalsie maminky.

latvia
1. nov 2010

Baby, poprosim vas tuto kauzu uz do detailov nerozpitvavajte, kedze monic72 napisala viac ako mala pravo...
A poprosim vas neosocujte a nenadavajte menovite na lekarov a osoby ktore sa k tomu zatial nevyjadrili, coraz castejsie sa stava ze dotknuti lekari zvazuju zalobu na dane uzivatelky,tak aby ste z toho nemali zle vy.Ste kazda jedna zodpovedna za obsah svojich prispevkov.Vdaka

renatkas
1. nov 2010

som prekvapena z toho co tu citam. ja som bola maximalne spokojna s pristupom kazdej jednej PA a tiez s lekarom ktory vo mne sice nechal blany z placenty, ale tak stane sa aj najlepsiemu. Vsetci ma maximalne podporovali a vdaka nim som porodila krasneho synceka.

miika
1. nov 2010

ja som bola v Ruzinove pri obidvoch detoch 9dni, kvoli zltacke a pri druhom porode aj kvoli mne - mala som v maternici zrazeninu a vyzeralo to ze pojdem na kyretaz, preto si ma tam drzali dlhsie.
a co ja viem, tak tam fakt tie 4dni maminy drzia... plus ta moze zdrzat nizka vaha dietatka pri prepusteni, ktora musi byt tusim 2,3kg minimalne a pocitaju kazdy gram, plus musi byt vidiet ze denne pribera. Co mi vadi, ze v Ruzinove vobec neriesia ci je dieta kojene...cize v pohode prepustia na 4.den mamu s dietatom, ktora vobec nekoji, takze baby friendly hospital to veru nie je...

co sa tyka nosenia erarnych kosiel - ja som urcite nosila erarne, pretoze po porode este krvacas a radsej zaspinit nemocnicnu koselu ako svoju a vymenit si ju za novu ak treba... a na vystrih bez gombikov staci jedna sicherka 😅

ja som si do porodnice zobrala pre dietatko deku, dudlik, ciapocku, vlhke utierky, mala som aj plienky, ale vystacila som si s tymi od nemocnice... pre seba si urcite beriem sietkovane nohavicky, rucnu odsavacku Medela (ta ich elektricka je hrozna, citila som sa ako krava pri dojeni), vlozky do podprsenky a naplaste na bradavky MultiMam od Biocline, minule mi super pomohli ked som mala sutrove prsia a odsavala som ako o dusu. Je toho viac, ja chodim nabalena do porodnice ako na 3-mesacnu dovolenku - chudak moj manzel, co to potom musi odnasat z porodnice...

miika
2. nov 2010

sorry za prispevok mimo poslednu temu, reagovala som omylom na prispevky na prvej strane tejto diskusie 😖

co sa tyka toho do akej miery mali pravo Monic72 a Andrea pisat detailne o tom co sa stalo - no je to diskutabilne. Vytiahli sa fakt detaily, ktore uz nie su ok co sa tyka sukromia klienta alebo pacienta a nemyslim si ze mali na to pravo bez vedomia Romany.
Je vsak pravda ze Monic72 nebola od zaciatku pri porode, stale opakovala preco ste ma nezavolali skor... ved to malo byt v zaujme Romany, aby jej znama bola pri porode hned od zaciatku tak ako su od zaciatku napr. manzelia, preco si ju ona nevyziadala sama ak boli tak dohodnute? keby mne nezavolali muza k porodu a presedel by vonku zaciatok, tak by som tam urobila iny bengal... takze Monic72 netusi ako sa chovala jej klientka dovtedy, je to slovo proti slovu. A co sa tyka personalu ktory "vrieska" po pacientke. Asi nechceli byt na titulkach novin, ak by im dieta skolabovalo... fyziologicky porod je silna kava (mam za sebou dva take bez epi) a mamicka je na pokraji sil v case zaverecneho tlacenia a niektore uz fakt nevladzu. Je to o prahu bolesti, o vydrzi, proste niektore to vzdaju tesne pred cielom. A personal to riesi tym, ze ju "slovne prefacka" aby sa vzchopila.

Inak stale viac mamiciek tu riesi skor to, ze ich bolelo sitie po porode viac ako samotny porod. Preco? preco inych pacientov poriadne na takyto zakrok pripravia, napichaju lokalnymi anestezami, pockaju kym zacnu ucinkovat a preco mamicka vysilena po porode ma este hodinu trpet na stole pri siti, ktore je takmer za ziva a boli viac ako to co zazila pri porode? prave preto sa rozhodujem ze si dam epi pri tretom porode a vyskusam to pre zmenu bez tej bolesti pri siti...

arrett
2. nov 2010

@miika Ja som mala epi pri siti, ale asi nezabral. No opýtala som si injekciu abez problémov mi ju dali. Umrtvili a mohli sit koľko chceli😀 Nechapem, ja by som tiež netrpela. ..

maggie2
2. nov 2010

Nedá mi nenapísať, že niektoré PA sami bohužiaľ majú nesprávne postoje k rodičkám a ešte sa tým aj chvália a argumentujú, pričom si vôbec neuvedomujú škodlivosť svojich názorov. Takto sa možno dočítať na fóre ako oni sami hodnotia niektoré rodičky, použijem tieto slová upravené do prítomného času:

"Bohužiaľ mamička, po celý čas, čo sa jej snažíme kľudným hlasom vysvetliť, aké následky môže mať jej nespolupráca pre bábätko, vôbec nereaguje. Po celú dobu rozpráva len o sebe a jej dieťatko nenazve inak ako decko. Nechová sa ako žena, ktorá sa má stať o chvíľu matkou. Je nám to trochu zvláštne, pretože každá matka, ktorú keď upozorňujeme že jej správanie môže mať vplyv na zdravotný stav dieťaťka, prestane myslieť na seba a snaží sa svojmu dieťatku čo najviac pomôcť. Jej správanie sa nedá ospravedlniť ani tvrdením, že je prvorodička."

Takže zamyslime sa nad tým. Takto sa chce niekto ospravedlňovať za to, že následne na rodičku bude kričať, strašiť a urážať ju? PA a personálu vôbec neprislúcha rodičku slovne hodnotiť, nemá čo komentovať ako táto sa vyjadruje o dieťati aj keby ho nazvala s prepáčením potkanom. PA neprináleží vyslovovať morálne súdy o rodičke. Nie je to ani v danje situácii konštruktívne. Je známe, že niektoré ženy sa pri pôrode môžu dostať do neštandardného psychického stavu, stavy môžu vyústiť až do nepríčetnosti, sú prípady keď ženy po pôrode svoje dieťa následne zabili, bez toho aby si to uvedomovali, po pôrode sa takisto vyskytne u 0,1 percenta veľmi nebezpečná, tzv. laktačná psychóza, ktorá takisto môže končiť tragicky.

Toto nie je na smiech, ani dôvod na pohŕdanie ženou. Nie je patričné aby takéto ženy boli - navyše- zdravotníkmi hodnotené ako zlé matky, aby bola podsúvaná mienka o takýchto ženách, že sú slabošské, sebecké, zlé a podobne.

V situáciách, ktoré nastanú, keď rodička nespolupracuje, nie je namieste - a nakoniec to ani nemá zmysel, ani žiadny efekt a nie je to ani ku pôrodu žiadny prínos - vyjadrovať sa o žene ako o osobe, ktorá si nezaslúži stať sa matkou, alebo to známe, "na to ste mali myslieť že budete rodiť, keď ste to dieťa išli robiť" (z rozprávania vieme, že i tak vravia). Každý človek má vlastnú psychiku, je hyenizmom sa druhému posmievať, alebo ním pohŕdať len preto, že situáciu po psychickej stránke nezvláda.

Nezaškodilo by všetkým PA absolvovať kurz psychológie ak nie psychiatrie. Tam by sa naučili ako v takýchto situáciách s rodičkou KONŠTRUKTÍVNE rozprávať. Sú i psychiatrické indikácie k cisárskemu rezu, ak prirodzený pôrod je psychikou ženy ohrozený. Sú to vážne veci, bohužiaľ spoločnosť sa stále stavia k psychickým poruchám s istým dešpektom a vníma ich skôr ako že sú si dotyční sami na vine, že určité veci nedokážu zdravo spracovať po psychickej stránke, tak, ako to dokáže väčšina ľudí. Ale stať sa takéto niečo môže komukoľvek, a ten kto to nezažil na vlastnej koži to väčšinou nemôže pochopiť. Ak takéto ženy v tomto stave sú navyše dourážané ľuďmi, sú terčom výsmechu, vôbec im to do budúcna nepomáha prekonávať prežité, žijú s pocitom viny, že zlyhali, že sú zlými matkami, že sú bezcenné. Môžu sa naviazať ďalšie psychické poruchy, čo vôbec žene nepomôže.

bubulka722
2. nov 2010

@maggie2 Plne súhlasím s tvojim názrom.
Pre mnohých zdravotných pracovníkov je na Slovensku slušnosť neznámy pojem a myslím, že sme sa takýmto správním takmer všetci stretli. Nehovorím o tom, že lekárov nezaujímajú žiadne práva pacienta a pokiaľ im žena pred pôrodom podpíše inf. súhlas pacienta, tak majú naozaj možnosť robiť si s ňou čokolvek. Ruku na srdce, kolkokrát sa vás v nemocnici (nielen pri pôrode) spýtali či si prajete to a to vyšetrenie a koľkokrát vás informovali o význame predpísaných medikamentov a ich vedlajších účinkov?
To čo sa stalo p. Romane je naozaj hrozné. Mnohé ženy si užili pri pôrode veľa zlého a stále mlčia mysliac si, že to tak muselo byť. Naše babky rodili doma a z pôrodov si neodnášali takéto hrozné spomienky. Prečo je dnes taký necitlivý prístup zdr. personálu ako na pôrodnici tak aj na novorodeneckom oddelení je stále mamičkami tolerovaný? Myslím, že je na čase postaviť sa tomuto problému a predkladať svoje požiadavky k informovanému súhlasu pacienta ešte pred pôrodom aby si boli všetci vedomí čo môžu a čo nie.
Rozoberáte tu šitie. Epiziotómia pri pôrode nie je vôbec tak nutná ako je rutinne tu na Sk vykonávaná. Skúste si pozrieť štatistiky v iných štátoch a tiež vyhlásenie WHO o tomto veľmi modernom výkone. Stačí dovoliť žene rodiť v takej polohe aká jej vyhovuje, nechať jej klud a pokoj a každá z nás dokáže porodiť dieťa. Je to totiž našim prirodzeným poslaním.

renatkas
2. nov 2010

@bubulka722 podla teba sitie znamena automaticky epiziotomiu? vsetky statistiky aj aj vyhlasenie WHO mozes vies co ked sa aj tak pri porode natrhnes a to neovplyvnia ani v Ruzinove ani inde vo svete. A ani masaz hradze ti nemusi pomoct. Mol lekar prevadza epiziotomiu len ked vidi ze plod je neumerne velky, mne ju nepreviedli a natrhnuta som bola az po stehno.

sirinka
2. nov 2010

mne ju dr. urobil, malinku, na sitie som mala epidural, nic som necitila a po 12 hodinach uz som mohla aj v pohode sediet....

bubulka722
2. nov 2010

@renatkas Nástrih hrádze je mnohokrát vážnejší ako samotné natrhnutie, ktoré pokiaľ nie je st. 3 a viac sa hojí lepšie ako nástrih. Viem, že si presvedčená o správnosti nástrihu ako takom. Pokiaľ je naozaj potrebný, o.k. Ide hlavne o to, že sa mu dá predchádzať najmä pri prirodzenom pôrode a vhodnej pôrodnej polohe, kedy sa hlavička tlačí normálne a na hrádzu je vytváraný postupný tlak, ktorý ju postupne rozťahuje.
@sirinka Poznám ženy ktoré porodili s miernym natrhnutím a chodili v pohode už 2 hodiny po pôrode. Všetko je individuálne. Myslím, že epidurál nie je až tak úžasný ako sa na prvý pohľad zdá. Skús si pozrieť ako vplýva na novorodenca...

sirinka
2. nov 2010

@bubulka722 mno tak chodit som nemala ani ja problem, pisala som o sedeni na tvrdej nemocnicnej stolicke pri obede... 😉
okrem toho, chcela by som vidiet, kedy sa natrhnute tkanivo hoji lepsie ako cisti rez...mam nieco odrobene na chirurgii...
no a epidural si ries v inej teme 😉

bubulka722
2. nov 2010

@sirinka Je to závislé hlavne od toho ako hlboko ťa strihnú. Veľký rozdiel je hlavne v tom, že rez sa lekárovi lepšie šije ako nepravideľné natrhnutie.
Každá rodička by mala byť pred podaním epi dôkladne informovaná aj o vedlajších účinkoch. Myslím, že epi je in aj v tejto téme, či nie?

sirinka
2. nov 2010

@bubulka722 mozno, ale ja som sa na epi nepytala...pri obidvoch detoch som epi mala a su aj boli uplne normalne, nevidim ziadny rozdiel oproti detom porodenym bez epi...jedine, ze by vedlajsim ucinkom bol oneskoreny rast vlasov az po roku 😅
navyse kedze druhy porod som mala CR, tak aj keby som sla teraz rodit vaginalne, epi uz pre mna nie je aktualna...a tie co uz som dostala, nijako nevratim...
tak iba preto ja nemam zaujem teraz o tom diskutovat, nic v zlom...a je tu proste tema, ktory sa tyka vyslovene epiduralnej analgezie, kde mozes podat vsetky informacie, ktore mas...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre