Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

aktak
2. nov 2010

odrodila som v Ruzinove 3 deti, nemocnicu odporucam, ale je tam co zlepsovat

par mojich postrehov:

- idealne by bolo keby rodicky boli slusne ale nie vzdy sa zadari 😀 zdravotnicky personal sa ma spravat ako zdravotnycky personal, nic viac a nic menej, nemusi rodicky ovievat ale tiez by si nemal pripustat jej pripadne zle spravanie, do istej miery ovplyvnene strachom, hormonmi, bolestou, a aj takej ktora to nezvlada "nedat facku" ale aspon kvoli dietatku byt profesional a nepouzivat urazlive ci posmesne slova, ja som ich nezazila, mala som uzasnu PA pri porode (mensia blondyna s dlym copom, v strednych rokovch), ale viem ze su tam aj menej prijemne osobky
= ak je mamicka neprijemna, neznamena to ze by mal byt aj personal, a mozno motyka vystreli a mamicka na VLUDNE SLOVO dobre zareaguje 😉

- podpora konenia je velmi nizka, teda ked nepocitam tu slovnu "musite kojit kojit kojit", coz ale prvorodicke moc nepomoze, mne pri vsetkych porodoch dieta prilozili velmi nesikovne, s nosom zaborenym do prsnika, keby som ich spravne neposunula tak by som odchadzala na izbu s depkou ze babo sa mi neprisalo a je pravdepodobne ze take mamicky budu potom hladat pomoc a cele kojenie je ohrozene, kedze laktacna poradkyna tam neni a sestricky maju dost inej roboty = tehulky nastudujte si kojenie, hlavne VIDEA na nete, urcite neco dobre najdete 😉

- hygiena, strava, pocet postely na izbe, to vsetko je o peniazoch ktore zdravotnictvo nema, personal za to nemoze 😒 a tych par dni sa to vydrzat da

- s ci bez nastrihu, to je na kazdom doktorovi, mna nastrihol pri kazdom, pri druhom chcel skusit bez a roztrhla som sa dvoma smermi 😀 ale aj tak som hned na izbe chodila, proste treba doverovat doktorovi alebo ist tam kde to robia tak ako vy chcete 😉

aktak
2. nov 2010

@bubulka722 ako pocas samotneho porodom vies ze ked nenastrihnes ze aky stupen potrhania to bude? 😉 o vedlajsich ucinkoch epi su rodicky formalne informovane ked si idu pre potvrdenie ze si epi mozu dat, plus si o tom mozu zistit vela na nete a nikto ich nenuti si to pichnut

maggie2
2. nov 2010

@aktak zaujímalo by ma, či si tie svoje pripomienky na zlepšenie, ktoré spomínaš tu, či si ich nadriadeným pred odchodom oznámila, alebo si sa zdržala slova 😉

sirinka
2. nov 2010

@maggie2 ved PA aj sestricky z odd. si to tu pravidelne citaju...mozno by si mohli z toho nieco zobrat 🙂
ja by som napr. od nich privitala aj castejsie komentare, pomoct maminam pripravujucim sa na porod zorientovat sa, poradit im, ako sa maju co najlepsie pripravit, prip. na koho konkretne sa obracat s pomocou pri kojeni a pod...

aktak
2. nov 2010

@maggie2 nemala som im co vytykat, z mojich 4 postrehov su posledne dva ako konstatovanie, ten prvy je o zlom spravani personalu ktory som konkterne ja na sebe nezazila a to ze na oddeleni chyba laktacna poradkyna a ze je tam malo sestriciek by som tam zbytocne vysvetlovala, to treba niekde vyssie a zas az taka akcna niesom 😀

ja som si kojnie nastudovala a kamaratka laktacna p. mi predtym ukzala vsetko, ked som videla niektore zufale maminy ktore nevedeli kojit alebo este nemali mliecko (najma po CR) a nedovolali sa pomoci (nejednej som dieta nakojila ked este nemali mliecko, umele im nedali a dieta sa zajakavalo od revu a mamicky v slzach nestastne ze s hladnym babom v naruci 😔 ) tak som rozmyslala sa tam dobrovlne ponuknut ze budem aspon laicky radit mamickam tesne po porode, ale sak to by ma vysmiali 😀 na to treba asi papiere a nekoho so skolenim a tak, verim ze coskoro tam nekto taky bude ako na Antolskej, ved nech ho rovno poistovna plati, ved cim viac kojenych deti tym menej alergii a kadejakych zdravotnych problemov ktore potom poistovne budu aj tak preplacat 😕

maggie2
2. nov 2010

@sirinka ved hej, všetci čítame v novinách, vidíme v televízii, čo všetko v štáte nefunguje a ako by to malo byť. Ale keď sa na konkrétnu inštitúciu obrátia z otázkou, prečo je to tak, prečo sa nič nerobí k zlepšeniu, odpovedia: oficiálne sa nám nik nesťažoval, nemáme čo riešiť, nemáme čo šetriť 😉

sirinka
2. nov 2010

@maggie2 ja nehovorim o oficialnych rieseniach ale o ludskom pristupe...
tusim si z fachu, vies ako slovenske zdravotnictvo funguje...pokial sa nenajde dost ochotnych a obetavych ludi medzi personalom, ani 1000 oficialnymi ziadostami to nezmenis...

maggie2
2. nov 2010

@aktak, prečo si myslíš, že by Ťa vysmiali? To je tam s nimi naozaj také zlé?

sirinka
2. nov 2010

tiez si myslim, ze na oficialne poradenstvo musis mat aspon certifikat...mozno by stacilo, keby tam vyvesili tel. cisla laktacnych poradkyn na nastenky...alebo to tam je?

maggie2
2. nov 2010

@sirinka aj povinnosť ľudského prístupu je zakotvená v zákone - napr.v platnom zákone 576/2004 Z.z. §11 ods.8 písmeno i) , 😝 nehovoriac o etických kódexoch ktoré sú zaviazaní dodržiavať...

aktak
2. nov 2010

@maggie2 nie je zle, ale ako mozu na oddelenie k babetkam pustiti niekoho cudzieho? sak by z toho mohol byt problem 🤐

maggie2
2. nov 2010

@sirinka každopádne súhlasím s Tebou, treba viac osvety, ale to musia i maminy byť aktívne a žiadať to

maggie2
2. nov 2010

@aktak Ty si rovnako pre bábetká cudzia ako oni. Ak narážaš na zavlečenie nejakých chorôb a nehygieny, nie je u Teba väčšie riziko než je u nich.

aktak
2. nov 2010

na jednej strane vedia sestricky o kojeni malo (viem to vdaka viacerym situaciam ktore som zazila ci videla), na strane druhej maju tolko roboty ze neni nekedy cas na trpezlive venovanie sa mamicke, nehovoriac o tom ze sa nekedy aj opytaj "Kojite?" a ona povie ze ano lebo je jej trapne povedat ze ma problem alebo si neni ista ale radsej drzi usta

napisem jeden moj neprijemny zazitok, pri poslednom porode, a nestazovala som sa lebo som to ako tretorodicka prekusla a zabudla na to, ale prvorodicke by nebolo vsetko jedno:

19:42
som porodila
21:00
sedim na postely, vycikana, chodim:
"Donesiete mi prosim aby sa prisala?" (Kvoli kolostru, stimluacii bradaviek na rychlejsie rozbehnutie mlieka, kvoli malej aby sala a v neposlednej rade aj zena psychicky tuzi drzat babo ktore porodila)
sestricka z novorodeneckeho mi:
"Lahnite, si vyspite sa po porode, my sa vam o malu postarame, rano vam ju prinesieme."
Ja: "Rada by som si ju prilozila."
Ona: "Naco, ved este nemate mlieko."
22:00
znova prosim aby mi ju priniesli, ze neskor
23:00
znova prosim aby mi ju priniesli, ze ved hej hej
23:30
stojim pred novorodeneckym a klopem, vyvalena sestricka ma posiela do izby ze mi ju teda prinesie
24:00
sestricka prisla s malou, ked mi ju dala na ruky bez varovania ci opytania ma chytila za prsnik a bolestivo stlacila so slovami: "Naco si ju prikladate ved aj tak nemate mlieko." to mi uz vsak z bradavky par kvapiek vytieklo po jej sltaceni, lebo som par mesiacov predtym este kojila
Ja: viete ja mam doma dvoch krpcov, tu u vas som rodila, a este nedavno som mladsiu kojila takze som vedela ze tam neco mam."
Ona zrazu nahodila usmev:
"Naozaj? A kolko maju deticky? A kto je s nimi doma?...Aj moja dcera ma take stare dietatko...... atd" a usmiata od ucha k uchu odisla, malicka sala z kazdeho prsnika po 10 minut a spokojne zaspala ona aj ja, rano mi ju uz dali nastalo a naozajstne mliecko prislo do par hodin.

otazka c1: nemohla sa ta sestricka spravat milo od zaciatku? 😉
otazka c2: ak nemaju sestricky cas poradit hned na zaciatku, kto bude mat cas a trpezlivost radit ked bude problem s kojenim vecsi a mamicka viac zdeptana?

aktak
2. nov 2010

@maggie2 o to nejde, ale ved nekto mi musi povolit vstup na oddelenie, ked tam nepracujem, kto si ma vezme na triko? nejaka sestricka ci kto? ako mozu vediet ze tam nebudem predavat hrnce alebo ponukat lacne ponozky? 😀

sirinka
2. nov 2010

@aktak alebo kradnut babatka... 😨
oficialna laktacna by sa urcite hodila, ktora by sa venovala iba tomuto...

maggie2
2. nov 2010

@aktak no veď jasné, ale myslím si, že keby si mala od vedenia povolenie ako laktačná poradkyňa " z ľudu" veď na stravovanie (čo kojenie je) sa nevzťahuje požiadavka medicínskeho vzdelania, nie je problém. Veď takisto sa môžu pohybovať po oddeleniach na žiadosť pacientov napríklad duchovní či kňazi, či rádové sestričky, ktoré nemajú zdravotnícke vzdelanie ale chodia tam za účelom duchovnej opory pacientov, stačí keď nemocnica o nich vie...nie?

maggie2
2. nov 2010

@aktak a ešte dodám, že by bola škoda, ak by si sa obrátila na nemocnicu a oni by Tvojou nezištnou ponukou pohrdli

sirinka
2. nov 2010

@aktak a stihala by si to pri svojich troch malych detickach?

ivulik20
2. nov 2010

@aktak ja som rodila prvé dieťa tak isto v Ružinove a druhé budem možno tiež. V ten deň to tam bolo ako na bežiacom páse, takže chápem, že tie dve hodiny čo má žena ostať po pôrode ležať, ma nemohli nechať na sále, lebo ju chceli mať volnú.... ale že ma dajú na tú chodbu čo je tesne pred sálou, to som teda ostala prekvapená.... tam boli ženy ktoré čakali a aj so svojimi mužmi, a mňa tam veselo sestričky kontrolovali zo spodu, či sa zastavilo krvácanie a tak..... ale v tej chvíli, ubolená z pôrodu mi to bolo jedno.
ja naopak ako prvorodička, som chcela poprosiť sestričky aby som sa mohla vyspať, že či by mi malého nepriniesli až ráno..... v žiadnom prípade, nechceli ani počuť...
V noci som mlieko ešte nemala a malý plakal od hladu, tak došla a dala mu glukozu, medzzitým som si pár kvapiek, ale ozaj pár kvapiek odložila do chladničky na neskôr. Keď som si to neskôr išla zobrať, moje mliečko tam nebolo a bolo mi povedané, že oni to dali omylom inému bábatku......
Asi toľko z mojich skúseností....

maggie2
2. nov 2010

@sirinka ona je asi taká aktívna a entuziastická však @aktak ? Strašne by chcela pomáhať, to vidno. A je to od nej pekné

maggie2
2. nov 2010

@ivulik20 husté 😠

slniecko.15
2. nov 2010

Možno to bude trochu od veci, Ale pracovala som pár rôčkov v banke....A tam už sú len ukričaný klienti. Pani PA sestričky a všetok personál, Bolo by Vám príjemné keby ste došli na pobočku a zistili, že STE zle investovali a mi by sme Vám len sucho povedali ....to je Váš problém, veď ste vedeli ked ste investovali, že tam bude riziko ...?? a keď tu budete kričať tak Vás vyhodíme s pobočky.??????????????? Alebo prístup,chápem Vás, sadnite si, upokojte sa pozrieme sa na to čo sa stalo a pokúsime sa to spolu nejako doriešiť a nájsť vychodisko stejto situácii. Alebo moj nekonečný strach so zubárov,.... ktorý mi pomohla prekonať, len moja aktuálna a to tiež len prístupom.... Panebože, veď ked mi rezala ďasno a tam by umrtvenie nepomohlo, a ja som naozaj vreštala ako splašená a iste som sa aj cukla, tak mi sestrička zovrela pevne ruku a doktorka ma nakoniec aj pohladkala a počas toho ma ukludnovala, že už len chvílku, že som odvážna, že som to zvládla. Týmto nechcem povedať, že naozaj vyťažené sestričky nás majú ofukovať, nato nemajú čas ani priestor,,JA TO CHAPEM,,, ale čudovali by ste sa ako málo stačí keď je človek zúfalý .... jedno pekné slovo,trochu tej empatie a porozumenia, to nikoho nič nestojí a pre vystresovanú mamičku to pôsobí ako balzam na dušu... Namiesto ...zle tlačíte, chcete mať debila,.... by nebolo lepšie povedať,,,,, Všeto bude dobré, len nám musíte viac pomocť, zatlačte takto ....je to také zložité???? ....podla mňa nie . Každá vec sa dá povedať rôzne ..... a každá znás si svoju profesiu vybrala sama a mala by knej pristupovať s úctou a radosťou,,,, veď keď nechce nikto ju túto profesiu vykonávať nenúti. Mamičky vedia, že pôrod nebude prechádzka ružovou záhradou, ale tie bolesti zaskočia ....A reakcie v strese sa rôznia. Prosím Vás naozaj ked je niekto v strese vždy viac zaberie pekné slovo, ako zvíšený hlas....Uvedomte si, že aj vy sa raz ocitnete na našom mieste a porozmýšlajte nad tým či by sa Vám niekedy páčilo keby na Vás zareagoval personál tak ako ste Vi zareaogovali niekedy pred tým. ..... Prosím riadte sa pravidlom NEROB NIC, CO NECHCES ABY DRUHY UROBILI TEBE.
Nemusíte somnou súhlasiť, ale je to moj názor. Ďakujem

ivulik20
2. nov 2010

@slniecko.15 plne stebou súhlasím, dobre a pravdivo si to napísala... 😉

slniecko.15
2. nov 2010

Ďakujem za porozumenie. A ešte niečo, keď tie maminky tak od začiatku nespolupracovali a boli také hrozné a ohrozovali životy svoje aj svojich detičiek, tak prečo fundovaný personál nezvolil okamžitú sekciu, kde by žiadne takéto komplikácie nenastali. Veď sme v 21.storočí a niesme kravy aby ste nás rozťahovali hákmi a našich chudáčikov ťahali zvonom, alebo klieštami, potom sa nečudujte, že maminky sú už tak ubolené, unavené a vyplašené, že kričia v amoku aj hlôposti ktoré určite nemyslia tak ako to vtedy vyznie ..... Je to aj o rýchlom rozhodovaní a nie vždy je prirodzený pôrod za každých okolností tá správna voľba...

monic72
2. nov 2010

monic72, milé tehulky a maminky, toto je môj úplne posledný príspevok ........................... .Som totiž strašne rozčarovaná z toho,ako ma začali pôrodné asistentky,ktoré "vraj pri Romankinom pôrode boli"bez príčiny osočovať a obviňovať z toho,že rodička nebola pripravená na pôrod.Preboha, to kde žijeme?Veď toto je jedno diskusné fórum,kde sa má diskutovať,a nie "vyhrážať ".
Takže ak fakty,tak tu ich majú:ráno ma prijal o 7.45 pán prednosta,myslíte,že "nejaká pôrodná asistentka "prišla na vzájomnú konfrontáciu?Správne,ani J E D N A . Každá má SILNÉ REČI, len vtedy ,keď ju nikto nevidí a je v anonymite.
Pán prednosta,ktorý sa zdržal na oddielenskej vizite,nás prijal,mňa a Romčinho otecka a zároveň šťastného starého otca.Pán prednosta už o celom prípade vedel.................. .Vypočul si ma a OSPRAVEDLNIL SA ZA SVOJ PERSONÁL!ZA JEHO NEADEKVÁTNE CHOVANIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Keď som mu povedala,že on sa ospravedlňovať nemusí,veď on tam nebol,jeho slová boli:"Ale ja som za ich správanie zodpovedný!"Tak tomu sa vraví profesionál,pred ktorým hlboko skláňam klobúk.Celú vec dôkladne PREŠETRÍ a koncom týždňa mi dá vedieť,ako sa voči VINNÍKOM zachová.
Mojim cielom nebola pomsta,ale aby sa podobná situácia už žiadnej rodičke nestala,a aby s každou jednali slušne .
Všetkým ,čo nám držali palce, patrí moje veľké ĎAKUJEM a zvlášť BEY ,bez ktorej by som to už vzdala,to ona mi dodala silu na tento boj,ktorý stál zato.A vy milé žienky,NEBOJTE SA SŤAŽOVAŤ,veď pôrod je jedna z najkrajších vecí na svete,tak prečo máte pri ňom tak trpieť.
P.S.Z Romči je jedna ÚŽASTNÁ MAMINKA ,nech si pôrodné asistentky myslia ,čo chcú,ja som s ňou a malinkou každý deň,takže viem o čom píšem,pekný deň Monika

slniecko.15
2. nov 2010

@monic72 Patrý Ti Velikánske ĎAKUJEM, za Nás všetky ktoré pôrod čaká. Nemyslím si, že sa od tejto príhody zmení personál o 180.stupňou, ale aspoň si začnú dávať vačší pozor na to čo robia, kedy a pred kým. Ešte raz Ďakujem za tvoju odvahu a, že si to dotiahla až sem, dôfam, že Nám dáš vedieť, ako to nakoniec dopadlo.

heni79
2. nov 2010

@monic72
Ahoj. Čakala som, čo napíšeš. Tak pednosta milo prekvapil. Aspoň niekto. 🙂
Pozdravuj maminku a jej bábo a nech sa im obom darí.
A prajem im veľa krásnych dní. 🙂

bubulka722
2. nov 2010

@sirinka o.k. v pohode 😉

bubulka722
2. nov 2010

@monic72 Tak aspoň nejaké uznanie pochybenia. Aj to je myslím v našom zdravotníctve veľkým úspechom. Dúfam, že to zo strany prednostu neboli len tláchačky a voči zodpovednému personálu vyvodí dôsledky. Pre všetky ženy by to malo slúžiť ako ponaučenie, že pokiaľ nie sú s niečim spokojné, treba sa ozvať pretože len takto sa môžu meniť veci k lepšiemu.
Romanke a malinkej prajem veľa zdravíčka! 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre