Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

sirinka
26. jan 2011

@daniela1974 a k tomu ockovaniu...
http://www.ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-...
to je dost zlozita vec...

dari
26. jan 2011

@gangulienka dakujem, to si ma potesila. ja som bola s ruzinovom tiez spokojna. idem rodit druhy krat /prvy bol SC/, tak by som si to chcela viac "uzit" 😀 z prveho porodu som bola vyhukana, ale teraz mi k spokojnosti staci epiduralka 😀 a keby sa podarilo prilozenie hned, bola by som rada 🙂

daniela1974
26. jan 2011

@sirinka vies ani sa mi to nechce citat, vo vseobecnosti nemam rada ziadny SYSTEM ani system moci ani system politicky a system je casto horsia volba alebo slobodna volba, mozu byt radi ze som sa podradila v tehotenstve tomuto primitivnemu verejnemu zdravotnemu systemu co zo zdravej tehotnej zeny spravi patologickeho pacienta a 70% ockovani v SR je povinnych z EU uz len v SR len tu vsetko tak dlho trva.
Takze im mozem ich povinne ockovanie akurat tak zdialky vies co 😀
A zavriet ma nemozu, moje deti ockovane nie su a ja tiez nie a zijeme. 😉
JEJEJE teraz vidim ze mas Magdalenku aj ja budem mat Magdalenkocku tuto tretiu dcerenku.

sirinka
26. jan 2011

@daniela1974 no vidis...a ja zijem v okrese kde je momentalne najvyssi vyskyt cierneho kasla...ja nejako extra z ockovania nadsena nie som, tehu kontroly mi nevadia, aspon aj ja som spokojna, ze je vsetko ok....
ked som zacala pracovat vo viedni, tam sa akurat rozmohla tuberkuloza pluc...ktosi cosi ju odniekial privliekol....bola som rada, ze som ockovana...kedze robim v zdravotnictve...vsetko ma svoj rub aj lic a podla mna je zbytocne veci prehanat...

arrett
26. jan 2011

Mne malú teraz po pôrode prilozili a ani som o to neziadala. Ja som to ani nechcela. Mne stačilo, že mi ju dali do narucia a tak sme spolu boli. Neviem si predstaviť kojit ju hneď po pôrode s vyvesenymi nohami a pri siti a ani potom. Mne stačilo to objatie. Potom keď mi ju dali na izbu, tak sme sa pekne kľudne v súkromí prisali a krásne nadojcili.
Nástrih mi nerobili, trosku som sa potrhala.
Ja keď som odchadzala, doniesli dalsiu pacientku a s ňou aj jej mamu, bola s ňou na izbe

sirinka
26. jan 2011

@arrett hej, to je tiez jeden z problemov skoreho prisatia, ziadny klud, prostredie...
ale skore prisatie je dost dolezite na spravny rozbeh laktacie, nejde ani o klasicke dojcenie, aale najme o stimulaciu prsnikov ku tvorbe mliecka....
vacsina zien s tym problem nema...ale najde sa par maminiek, ktore maju nizsiu laktaciu, problemovu a u tych je to velmi dolezite...
navyse ked si k tomu priratame x chyb, ktore potom naucia maminy hned na zaciatku, cim sa castokrat aj dobre rozbehnuta laktacia pokazi....

arrett
26. jan 2011

@sirinka No, s tým sme problém nemali. Mliecka mame dosť aj pre staršieho braceka🙂
možno keby mi ju nechali tie dve hodinky čo "musí" byt žena ešte na boxe, tak by som ju nakojila...
Ale žiaľ, 5 minút po pôrode som musela uvoľniť porodny box, takze sup na vozíku a na chodbu🙂

sirinka
26. jan 2011

@arrett uf tak si si uzila chodbovicu...to sa mne zatial nepodarilo...a dufam, ze ani nepodari 😝

dari
28. jan 2011

@arrett
jeeej arrett, tak sa mi zda, ze ruzinov napreduje 🙂 dufam, ze mi to takto nejako dopadne... 🙂

aderka
28. jan 2011

kočky chodi niektora z Vas cvicit niekde v Ruzinove pocas tehotenstva? a do ktoreho tyzdna a moze cvicit?

janka830
28. jan 2011

@aderka ahoj ja idem prvýkrát teraz do ružinovskej polikliniky... 🙂

aderka
28. jan 2011

@janka830 Ahoj Jani ides k tej Dvorskej do polikliniky?

janka830
29. jan 2011

@aderka fúha, toto je ťažká otázka..ja som dohodnutá na útorok, normálne na to rehabilitačné čo hradí poisťovňa ..to býva útoroky a štvrtky (na to ma poslala moja pani doktorka, aj s lístkom ) 🙂 vôbec neviem ako sa tá pani volá ale v útorok ti napíšem jej meno.... potom mi tam vraveli že je tam ešte jedno cvičenie stredy a za to sa platí.. 🙂 mne to vyhovuje tie útorky, aj časovo a aj preto že nie som z BA 🙂 ..a často mávam útorky aj odbery krvy čiže sa mi to hodí celkom...aj moju gynekologyčku mám v Ružinove...

aderka
30. jan 2011

jaaaaaaaj ok tak potom napis ako bolo ok?

broonislava
30. jan 2011

ahojte buduce mamicky. Ja som rodila v Ruzinove 3x, naposledy 20.1.2011. Mozem konstatovat, ze sa to tam oproti minulym rokom ovela, ovela zlepsilo. Samozrejme hovorim skor o personale, nez o samotnom oddeleni. To vyzera tak, ako v roku 2002, ked som tam bola druhy-krat. Ale lekari a sestricky uplna parada. 🙂 Bola som veeelmi prekvapena. Ono dost zalezi aj na tom, s kym ste na izbe. Chcela som sice nadstandart, ale nebol volny, ale nakoniec sme boli na izbe 3 a vyborne sme si pokecali, navzajom sa podporovali. Prvykrat som si zazmluvnila lekara /doporucujem dr. Kozolkovu/, dala som si aj epiduralku /za to by mali davat Nobelovu cenu- kto to vymyslel/, manzel ani nestihol dobehnut k porodu, taky bol rychly. Setricky a lekarov naozaj staci poziadat o pomoc a oni pomozu. My sme boli fakt vsetky tri prekvapene, ake boli sestry zlate. Aj babätko postrazili aj ucicikali, ked poculi, ze na niektorej izbe dlho place. Ked som citala diskusiu, ozaj som mala obavy znova sa vratit do Ruzinova, ale ak neocakavate ziaden luxus, ale uprednostnujete pomoc a rady, tak sa nemate coho obavat. Ja som rodila vo stvrtok o 19-tej vecer a v pondelok doobeda sme uz boli doma. Tak drzim palce.

skippy7
30. jan 2011

@broonislava jeej, tak to si ma potešila, lebo ked som čitala tie kritiky na sestričky, tak som začala mať hrozné obavy...tak mi docela teraz odľahlo,dik 🙂 ...len ja sa nechystam si zazmluvnovať, mysliš, že aj tak to bude ok? tie ostatné ženy mali tiež zazmluvneného lekara? s epi som ešte neni rozhodnutá, však predplatiť si možem,ked tak mi vratia peniaze...

miika
30. jan 2011

Ahojte, pripajam sa s osobnou cerstvou skusenostou s Ruzinovom. Rodila som treti krat v Ruzinove, teraz 18.1., a bol to moj najlepsi porod - kvoli epidrualu.
Od 14.1. som lezala na 10.posch. kvoli "priecke". V 39+0 sa mi totiz moj tretorodeny rozhodol pretocit z hlavy na priecne polozenie, co je indikacia na cisarsky. Bola som teda hospitalizovana na pozorovanie a keby sa nahodou rozbehol prirodzeny porod a dieta by bolo nadalej priecne, urobil by sa akutny cisarsky. Nastastie sa mi na druhy den maly pretocil znova hlavou dolu, este si ma tam nechali dva dni a v utorok som sla 10 dni pred terminom na vyvolavany porod. Pred terminom som mala rodit kvoli tehotenskej cukrovke, aby dieta nebolo prilis velke.

Vecer pred vyvolavanym porodom mi dali glycerinove cipky aby som sa vyprazdnila, plus ma sestricka oholila - kedze som to nestihla urobit doma. Na druhy den rano o 6tej sme uz tri maminy cupitali na 9.posch., kde s nami sestricka vybavila zakladne papiere, dali nam vsetkym vyvolavaciu tabletku ku krcku a cakali sme 3 hodiny na to ako sa to bude vyvijat. Po 3 hodinach som bola otvorena na 4cm, ziadne kontrakcie. Potom ma dali na monitor, a v momente ako som bola v lezatej polohe kontrakcie prisli. Potom znova prechadzanie sa, neskor infuzia, potom zobrali manzela dovnutra a o 13tej mi - ked som bola otvorena na 6cm - zaviedli moj vysnivany epidural (pri prvom porode mi ho nestihli dat a pri druhom som si ho blba nedala - ze netreba a veru som to potom lutovala, lebo dieta bolo velke, tazko sa tlacilo von a tiez hodinove bolestive sitie kvoli velkemu nastrihu).

Epidural zabral takmer okamzite, trochu sa stlmili kontrakcie, ako by sa porod zastavil... Isli sme sa s muzom prechadzat a po hodinke ma zobrali znova na box a na monitor. Kedze kontrakcie boli slabsie, dali mi oxytocinovu kapacku a nasledne mi pustili plodovu vodu. Asi po dvoch hodinach mi prestala prva davka epiduralu ucinkovat, kym mi napichli dalsiu, predychavala som 20min. silne kontrakcie (to bola vsak moja chyba, nedala som si pichnut druhu davku vcas, stale som trvrdila ze netreba, ze nic necitim). Nastastie v case ked som dietatko tlacila von a ked ma zasivali, mi uz druha davka ucinkovala a nic som necitila a na porod mam super spomienky. Syn mal 4kg, takze vobec nebol malicky, ale nemuseli ma nastrihavat, len som sa trosku potrhala, ale spravilo to 5 stehov.

Cely porod sa o mna starali super sestricky, nemala som ako vzdy - zazmluvneneho ziadneho porodnika - a opat sa mi potvrdilo, ze to nie je potrebne - v Ruzinove urcite nenarazite na ziadneho neprofesionalneho porodnika. Mna konkretne rodila doktorka Svobodova, bola uzasna, aj sestricky, velmi im tymto dakujem za super porod.

Maleho mi doniesli prilozit, ale moc sa to nepodarilo - bol tuhy, spinkal, na prilozenie nereagoval. A kedze mamine nosia dieta v case, ked rodi placentu a ma nohy vylozene a tak, tiez sa mi to nezda bohvieako intimna chvilka na rozbehnutie laktacie... Mozno by bolo lepsie doniest dieta pocas tych 2 hodin, ked lezi mamina na boxe a muz jej tlaci na maternicu, aby sa stiahla, to uz je po siti, po porode, klud, pianko. Ok, ja som mala to stastie, ze po mne nikto prave nerodil (rodila som o 15.38), ale boli maminy predo mnou, ktore supli na chodbu po porode, pretoze sme tam boli na chodbe dalsie rodicky-cakatelky a potrebovali sme prazdny box. Rodila som v Ruzinove 3x a nastastie som ani raz neskoncila po porode na chodbe a ani som nikdy nerodila v case ked rodilo kvantum mamiciek, takze vsetky tri porody prebehli vzdy v pohode.

Po 2 hodinach ma presunuli na izbu - bola som na standarde, v izbe s 4 postelami, ale takto som bola aj v roku 2009, takze ma to neprekvapilo. Dietatko mi priniesli dost rychlo, prilozila som si ho teda az na izbe, mliecko som mala uz druhy den po porode, ale to bude mozno aj tym ze som ho casto prikladala a este pred 4 mesiacmi pred porodom som kojila druhorodeneho.

Este k sestrickam z novorodeneckeho - jedna mamina-druhorodicka na izbe mala problem s kojenim a veru jej stale pomahali si malu prilozit. Len to robili velmi necitlivo v tom zmysle, ze sa jej snazili pomahat casto vtedy ked jej to nevyhovovalo. Mala jej stale plakala a aktivna sestricka prisla pomoct prilozit zrovna ked ju po dlhom case uspala. Ked sa spytala ci to nemoze byt inokedy, tak jej povedali, ze musi prikladat, aby sa rozbehla laktacia, oni proste kaslali na to, ze dieta pracne uspala, chceli jej pomoct teraz a hned, lebo inak neviem co by sa stalo... to sa mi zdalo dost drsne voci tej mamine, ktora si chcela spolu s malou pospat a vzdy jej ju kvoli tomu kojeniu zobudili...

Domov sme sli 4.den po porode, hoci ma maly zltacku, vraj to nie su vysoke hodnoty... ale zlty je teda dost, ani pod lampu ho nedali. Proste chybali volne postele, tak sme sli skor ako by sme mozno sli inokedy, kedy by bolo na oddeleni volnejsie.

Este taka poznamka - rodila som 18.1. a potom bol 19.1. spln a 20.1. vraj rodilo 16 mamiciek, z ktorych mnohe skoncili na 10.poschodi, bez babetka, ktore chodili prikladat k prsu dole na 9.posch. Ak teda mozete nejako ovplyvnit kedy budete rodit, neplanujte si porod (napr. planovany cisarak) presne v case splnu, lebo vtedy sa vraj rodi prirodzene velmi vela deti a mohli by ste mat potom problem dostat sa v Ruzinove na oddelenie sestonedelia 😖

skippy7
30. jan 2011

@miika vdaka za prispevok , tak aj ty si ma ukludnila 🙂 , a doktorka Svobodová je moja kamaratka, tak jej poviem a odovzdam pochvalu, isto ju to poteší 😵

sirinka
30. jan 2011

@miika super info...a gratulujem k malemu... 🙂
a s tym kakanim je to normalne...

miika
30. jan 2011

@skippy7 urcite si EPI zaplat, ja som ju mala az pri tretom porode, ale som rada ze som to vyskusala aj takto a keby som sa mohla rozhodnut spatne, dala by som si ju pri kazdom porode, len nie vzdy sa to podari...
napr. pri prvom mi ju nedali lebo som prisla do porodnice uz s odtecenou plodovou vodou a pri druhom - aj keby som ju mala zaplatenu, by mi ju asi tiez nedali, lebo som nemala ziadne kontrakcie a tie zacali az ked mi pustili plodovu vodu a dali oxytocin. A podla informacie od jednej sestricky viem, ze epidural nepodaju v case po pusteni plodovej vody a bez pravidelnych kontrakcii uz vobec nie.
Takze mne sa podarilo mat EPI az teraz - ked bol porod vyvolavany, trval v podstate od vyvolania po porod 9 hodin, bolo to postupne otvaranie, ziadna rychlovka ako porody predtym a kvoli EPI nemam nan ziadne zle spomienky. A kedze si prvorodicka, u teba to mozno tiez pojde pomalicky a s EPI to bude super zazitok.

miika
30. jan 2011

@dari vsimla som si ze pises ze si prveho rodila CS, a teraz by si chcela epidural - myslis si ze ti ho odsuhlasia? znama ma termin vo februari, je to jej tretie tehotenstvo, prvy krat rodila pred 8 rokmi tiez CS, druheho normalne a teraz chcela epidural, a kvoli tomu prvemu CS jej ho porodnik neschvalil a odporucil jej znovu sekciu. Ona je s tym uz zmierena, lebo rodi velke deti (4,6 a 4,3kg) a bez epiduralu uz rodit velke dieta prirodzenym porodom veru nechce ani za svet.

broonislava
31. jan 2011

ja som lezala na izbe hned oproti sestrickam, takze ked sme nieco potrebovali, prisli. Ale je jasne, ze je kazda z nich ina. Ak bola v sluzbe nejaka sestricka, ktora nam nebola sympaticka, tak sme ju nevolali, pockali sme si na inu, z novorodencov, alebo na vymenu sluzby. Ja som ostala na 9.poschodi hlavne kvôli tomu, ze som mala zazmluvnenu lekarku, takze ona ked vedela, ze v ten den urcite porodim, uz mi zabukovala jednu postel. Ja som 2x isla do porodnice bez vsetkeho, ani lekar, ani epi, ani doprovod pri pôrode, ale kedze som vedela, ze to je "naposledy", tak som si chcela uzit trocha "rozmaznavania". 😉

dankadina
31. jan 2011

ahojte Chcem si zazmluvniť dr kriška mladšieho. Máte s ním skúsenosti. Môžete mi baby napísať postup pri zazmluvnovaní?

lera
31. jan 2011

ahojte, rodila som 20. jan. sekciou v Ruzinove a musim povedat, ze na sale som mala pocit, ze sa mi sniva, mala som spinalku, takze som bola pri vedomi ..pristup vsetkych ludi na operacke bol absolutne skvely, zial neviem mena, ani anesteziologicky, ktora mi spinal pichala, ani nepoznam tvare ostatnych ludi, ktore boli ukryte za ruskami, ani neviem, ci na tieto stranky niekto z nich chodi, kazdopadne, sa chcem z celeho srdca vsetkym podakovat, lebo boli absolutne uzasni...
co sa tyka sestonedelia a novorodeneckeho, vacsinou som a stretla s dobrym pristupom, zopar sestriciek nemalo sem tam svoj den, ale viem, kde zijem, a necakala som zazraky, celkovo som tam isla s myslienkou porodit a vyjst odtial ziva a zdrava so zivym a zdravym dietatom, tym padom pobyt v ruzinove prekonal moje najoptimistickejsie predstavy

jankaslamka
31. jan 2011

Babulky vedeli by ste mi dat kontakt na MUDr. Krizka ml. do IP? a kedy ordinuje? dakujem 🙂

sonicka315
31. jan 2011

@lera ahoj lera, najprv gratulujem k babatku a chcela by som sa ta opytat, ako si sa zotavovala po CR? su to naozaj take velke bolesti?

tara2
31. jan 2011

@jankaslamka - vedeli 😉 mas to mat

jankaslamka
31. jan 2011

@tara2 dakujeeem 🙂

dari
31. jan 2011

@miika ahoj miika,gratulujem k babatku. asi sa zacnem na porod tesit, co sa tyka epi, nastrihu a prilozenia babatka hned po porode. nejde mi o prilozenie, ja kojim uz 5,5 roka nonstop 😀 ale by som si ho rada aspon na chvilu podrzala.
ano mala som epiduralku po sc po 2,5 roku a mala vazila 4,2kg. tiez tu citam, ze z toho lekari asi nie su nadseni, ale teda mne ju dali 🙂 a dufam, ze daju aj teraz
prosim ta ta dr. Svobodova nebola taka mlada blond dlhe vlasy? rodila som u nej s hankou a bola velmi mila
dik

lera
31. jan 2011

@sonicka315 ahoj, kedze som mala spinal a nie celkovu anestezu, tak ma tahali z postele a nutili chodit uz po 12 hodinach a je fakt dobre zatat zuby a snazit sa postavit... tych prvych 24 hodin po porode bolelo, to nebudem klamat, ale pichaju injekcie proti bolesti, zial mne skoro vobec nezabrali, mojej spolubyvajucej vsak zabrali uplne skvele, nic necitila, je to individualne..
teraz po vlastnej skusenosti tiez potvrdzujem to, co ine baby... to najlepsie, co sa da robit, je to cim skor rozchodit, proste sa snazit vstat a chodit..na druhy den na vizite, sa lekarom nepaci, ak zistia, ze si sa nepostavila, moze sa ti stat, ze budes musiet byt potom dlhsie o jeden den v nemocnici ( ja som chcela cim skor vypadnut) okrem toho, ti daju dieta a jeho plac ma tak dal do pucu, ze som ani nevedela, ze mam po cisarovi

.celkova anesteza je urcite vacsia zataz ako spinal, aj to zotavovanie je urcite tazsie...aj samotni lekari sa vzdy radsej snazia o spinal, ak sa da.... fakt sa nemas coho bat, bolesti su, ale ziadne hororove

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre