Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

gilly
21. okt 2010

@algi jeeeeeeej ty mas termin, ako sme my mali nas povodny 🙂
sa tam mozno aj stretneme 🙂
mas uz tasky pripravene? ja mam pocit ze je to este daleko, a potom ma zrazu prepadne strach ze to moze byt cochvila...niekedy som celkom v strese 🙂)

gilly
21. okt 2010

@zucha teraz sa asi opytam halusku, ale ked si odsavas v nemocke mlieko, tak potom ho pouzivas pre vlastne babo? pouzivas striekacku? ukazu ti to sestricky? alebo to mlieko pouziju aj mamicky ktore nemaju vobec mliecko?

zucha
21. okt 2010

@gilly ked si odsajes, tak ho zanesies sestrickam a oni ho daju do nadobky s tvojim menom a ked potrebujes svoje babatko dokrmit, tak ti daju to tvoje. Ak este nemas mlieko a potrebujes prikrm, ak maju nejake nazvys, tak ti daju materske (hlavne tu prvu davku sa snazia dat). Ostatne prikrmy uz davaju zvacsa Nutrilon.
Stane sa, ze maju nazvys, napriklad po mamickach do mali odsate a uz isli domov. Aj ja som si odsala a po odchode som tam to odsate nechala, tak ho urcite pouzili pre nejake babatko.
Co sa tyka toho, co ti sestricky ukazu.........nemozes sa bat a pytaj sa. Same od seba zvacsa neukazu nic, ale ak sa opytas, vzdy mi poriadne vsetko vysvetlili. Toho sa nemusis bat. Hlavne tie mladsie sestricky su uplne super. Jedna jedina tam je neochotna - ma tmave vlasy a nosi ich zvacsa do copu. Je tak v strednych rokoch. Ta mi pride aj taka necitliva. Vzdy ale maju sluzbu aspon dve, tak zas netreba stresovat, ze tam je aj ona. Opytaj sa tej druhej 😉

gilly
21. okt 2010

@zucha dik za dobre rady
a to odsavaju vsetky mamicky, ci sa moze stat, ze neodsavas?
podla coho vies, ze kedy odsat?

zucha
21. okt 2010

@gilly to spoznas podla toho, ze ti stvrdu prsia kvoli tomu, ze sa naleju a zacne to byt bolestive. Vtedy treba odsavat. Niekedy sa to stane az v den odchodu z porodnice. Ale nemusia odsavat vsetky. To odsavanie niekedy aj pomaha spustit laktaciu.
Neda sa to povedat vseobecne, treba sa popytat potom sestricky a podla toho, ako to bude s tebou, ona ti poradi

gilly
21. okt 2010

@zucha dakujem 🙂
dam si ta do pripomienky, ked budem mat este nejake otazky 🙂

sirinka
21. okt 2010

@gilly ja som mala dost mliecka, takze som si nechala u seba a ked bolo treba, tak som dkrmila striekackou, hlavne vecerne som si nechavala na noc u seba.
odsavat je vhodne po kazdom prilozeni na zaciatku aspon chvilku aj ked este mas pocit, ze nemas mliecko...vhodnejsie a pre prsia menej drasticke je spravne odstriekavanie rucne.
v ziadnom pripade necakaj na chvilu, ked ti prsia stvrdnu a zacnu boliet, to je najrychlejsia cesta k zapalu prsnika. na zaciatku sa to samozrejme moze stat, ale prave pravidelnym prikladanim hned po porode (aj ked este mliecko netecie) sa da tomu predist. kolostrum ide na zaciatku naozaj iba po kvapkach...
je dobre v sprche kruzivymi pohybmi masirovat prsia teplou vodou. uplne idealne je, miminko vobec nedokrmovat glukozou alebo aj mlieckom so striekacky, kym sa ti laktacia nerozbehne, ale to maloktora maminka zvladne. priznam sa, ze pri prvej som aj ja dala glukozu.
moze sa ti stat a je to celkom bezne, ze prve dni a tyzdne budes mat ovela vyssiu tvorbu mliecka ako bude babatko potrebovat, tiez treba radsej po kazdom krmeni odsat mliecko, nech v prsniku nestoji. lebo na dostatocne kojenie nemusis mat pocit plnych prsnikov, to je skutocne dobre iba na zapal, ale pravidelne uplne vyprazdnenie, aby sa mohlo tvorit dalsie mliecko...jedna lakt. poradkyna raz povedala...prsia nie su sklad ale prietokove ohrievace.
mliecko sa tvori najme pocas kojenia, takze zaroven ako mimi pije, tvori sa nove a nove mliecko...
len si treba uvedomit, ze aj nase telo sa musi nastavit na potreby babatka a moze to trvat aj par dni...vtedy maju niektore mamicky pocit, ze maju malo resp."slabe" mliecko...

emily327
21. okt 2010

@gilly rodila som prirodzene s epi. A mala som zazmluvneneho lekara 🙂

gilly
22. okt 2010

@sirinka tak tu vidno skusenu mamicku 😉

algi
22. okt 2010

@gilly no jo mozno sa stretneme sak uvidime ako sa drobcom bude chciet. ja som natom tak ze chvilu si vravim ze mam vsetko, a tiez ze casu dost, potom zas este ze mi nieco chyba, ze by som uz aj tasku si mohla zbalit a pod... ; 😀 a nakolko som prvorodicka tak mam dost chaoz zo vsetkeho 😅 a podobne. ty kedy ides do poradne do nemocky?

Baby dik za rady 🙂

sirinka
22. okt 2010

@gilly ja som pri prvej mala problemy a tak som potom chodila aj na kurzy pre laktacne poradkyne...len zaverecna skuska v ba bola akurat v case mojho porodu 😝 a potom uz boli iba mimo tohto kraja...

sarias
22. okt 2010

@emily327 no tusim mame obidve rovnake skusenosti z porodu v ruzinove ale podstatne je ze obe mame male doma a zdrave. Na ostatne clovek rychlo zabudne a tesi sa z toho maleho cloviecika a ako si napisala, aj ja by som si to zopakoval aj zajtra len koli tomu malemu stvoreniu ta bolest stoji zato. A ten porod ak je dobre nastaveny je to kraaasny zazitok a ja mam nan naozaj pozitivne spomienky. Uz to co bolo potom nato by som radsej zabudla.... ja som sa aj rozplakala pri jedne sestricke neviem ci to boli hormony ale nebola som jedina ostatne 2 co boli na izbe so mnou plakali tiez, jedna ze srdiecko jej maleho nebilo ako malo a druha, ze ide domov a ma choreho doma maleho syna. Ja som plakala lebo mi sucho sestricka povedala ze nema pre malu mliecko a tiez mi plakala celu noc a nevedela som co s nou kedze to mmoje mlieko sa spustalo strasne pomaly. To je pomoc vsak?
Strasne... zena je unavena, vystresovana aby malo jej babo mliecko a oni ta este zdepkuju. Jedina jedna sestricka na novorodneckom bola super, hned po porode v noci som ju volala asi 3 krat a rozpravala soa so mnou pomohla mi na wc. Tak nech zabudneme na to zle a nezabudneme na to dobre 🙂

gladiola
22. okt 2010

ako je preboha mozne, ze nemali mliecko?? to co je?? ja som bola po cisarskom, mne mlieko prislo az na piaty den, kokso, co by som jej v nemocke dala? kolu?

heni79
22. okt 2010

K tej odsávačke - mne nechali tú istú dva dni! Nikto!, ešte raz NIKTO, vôbec žiadna sestra sa ani len nespýtala, či ju chcem vymeniť, ani nič podobné! Je pravda, že na ten druhý deň sme šli domov, ale to ráno ešte nemohol nik vedieť (nevedela som to ani ja - nebola som tam štandardné 4 dni). A nevedela som ani okolo obeda, či nás pustia, teraz zas kvôli tomu, že ma museli opätovne šiť. (To napokon pre nich nebol problém, nakoľko aj prepúšťaciu správu edecha napísal úplne falošnú, teda presnejšie nie je v nej ani slovko pravdy o mojom zdravotnom stave. Zrejme si "kryl chrbát", resp. svojmu pracovisku pred možnou žalobou.)
Čiže sestričky sa určite nemohli spoliehať na to, že dnes aj tak pôjdem domov a preto mi druhú nedali (nevymenili). Keď mi tú odsávačku sestričky dávala, aj vtedy to bola posledná a tvrdila, že všetky sú na izbách rozdané. Neviem koľko je všetky. Ja som rodila koncom marca a to bol brutálny nátresk.

sirinka
22. okt 2010

@heni79 heni ale to nie je ziadna tragedia, pokial si ju pouzivala iba ty a pouzivala si ju iba na odsavanie mliecka... 😝
a ked uz, mohla si sestricky na to upozornit a vyziadat si sterilizaciu....

sirinka
22. okt 2010

ved baby...preboha vlastne prsniky si ako casto sterilizujete??? co myslite, ze co tam mate...ak tu odsavacku po kazdom pouzity dokladne umyjete v teplej vode tak sa nic nedeje...

heni79
22. okt 2010

@sirinka
Veď ja to neberiem ako tragédiu. Len k tomu, že sa tu písalo, že sa každý deň menia. Tak nemenia. Pokiaľ nie sú odsávačky, alebo pokiaľ to odignorujú.
Jasné, že odsávačku som vždy dôkladne umyla. Hopršie to bolo s tým, kam ju položiť. Umytú - čistú. Vyriešili sme to so spolubývajúcou jednoducho. Dali sme ju na moju čistú utierku z domu (dovtedy nepoužitú, iba kúpenú a opratú a ožehlenú). Ja erárnu, ona vlastnú, ktorú tam verejne používala 3 dni.

karmelka77
22. okt 2010

@sirinka no neviem v mojom mlieku v tej troske co som odsala, bolo toho dost ineho ako mlieka...to je odpoved na to ze co si myslime ze tam mame...

sirinka
22. okt 2010

@karmelka77 prepac, ale tvojej odpovedi nerozumiem... ja som mala na mysli prsia zvonku a bradavku, ktoru musi mimi oliznut pri kojeni aby sa k mliecku dostalo...takisto odsavacka prichadza do kontaktu prave s tymto miestom na tele...takze ak si prsia nesterilizujes, tak na odsavacke bude presne to iste co na prsiach...jednoduche...

@heni79 jasne...ja netvrdim, ze sa im to nestane...ale prave preto, ak ony zabudnu, treba sa pripomenut...aby sa naucili poriadne kontrolovat co ako a kedy robia...
vies casto pocujem o tom, ako napr. v rakusku je uzasny personal...ale cele je to o tom, ze tam sa kazdy klient-pacient okamzite na sestricky postazuje, vyziape, v pohode pourazaju ak sa im nieco nepaci...tak sa tam za tie roky naucili inac spravat. u nas ludia sa stale boja a drzia pusu...ale aj tam sa taketo chyby stavaju celkom bezne...bohuzial...niekedy maju proste sestricky nakopenu robotu, akutny stav a pod. a na menej podstatne veci zabudnu... 😖

zucha
22. okt 2010

@heni79 tak s tou odsavackou som prekvapena, lebo mne sa take nic nestalo. A ak by sa stalo a mala by som pocit, ze potrebujem cistu vysterilizovanu, tak jednoducho pridem a poviem. V tom by mal byt predsa najmensi problem.
Porovnavat starostlivost u nas a v zahranici sa asi ani neoplati. Od nasich sestier chceme, aby nam cistili postele, vysvetlovali nam starostlivost o babatko, kupanie, krmenie,........ menili odsavacky, starali sa o zeny po cisarskom,..........no proste vsetko. V zahranici je to pekne rozdelene. Dokonca aj u nas v niektorych mestach (napr. Zilina) zeny po cisarskom su na JIS. V Ruzinove sa o ne staraju sestry na sestonedeli, co je pekne zlozita praca popri tych maminkach, co robili normalne. Mne priviezli na izbu mamicku po cisarskom a chuda tam grcala niekolko krat za par minut, takze ju museli osetrovat a naozaj sa o nu starat. Vtedy si ziskali moj obdiv, pretoze takych zien po cisarskom je tam viac. A o vsetky sa musia postarat co najlepsie.
Fakt by sme sa niekedy mohli na ich pracu pozriet aj ich ocami a nerobit tragediu z toho, ak si musime nieco same vypytat.

karmelka77
23. okt 2010

@sirinka ja som mala v mlieku nieco ako piesok...to som tym myslela...🙂)

karmelka77
23. okt 2010

@zucha ja som napr ani nevedela ze sa tie odsavacky kazdy den sterilizuju, dosli preto az v posledny den ked som odchadzala rano ze mi ju vysterilzuju...inak co sa tyka tych sestriciek na sestonedeli - ja som tiez rodila cisarskym a boli naozaj super, hlavne jedna taka mladunka, aj mi pichla dva krat injekciu proti bolesti v noci, aj ked nemusela...chodila pozerat na mna dost casto...ale ostatne veci co sa tykaju aj tych odsavaciek sa predsa tykaju sestriciek z novonarodencekeho...a to uz je sakra rozdiel...

emily327
23. okt 2010

ahojte, ja som toho co pisete zivym dokazom. Ja som po porode nemohla ist na wc bez sestricky a tie ku mne chodili kazdu pol hodku, kedze som mala pocit,ze mi treba curat stale. Kedze som im na wc 3 krat odpadla, tak ma museli nalozit na vozik a doviest na izbu a poviem vam,ze nikdy som na ziadnej nevidela,ze ju otravujem alebo,ze ma maju plne zuby. Prave naopak, povzbudzovali ma a boli hrozne mile. A to pisem o gynekologickych sestrickach. Ale o ochote z novorodeneckeho sa to povedat neda. Vzdy ked som si prisla pre mliecko, tak sa tvarili,ze co zas chcem. Hlavne v noci.Velmi si ich pracu vazim. Nie je jednoduche kazdy den v praci sa o niekoho takto starat. Viem,ze toto je ich pracovna napln, ale je ich velmi malo, co sa pri tom aj usmievaju, ked pracuju 😉

manifika
24. okt 2010

@emily327 Ahoj Emily. Konečne som si precitala aj veľa pozitívneho na Ružinov od teba. Ja mam termín v januári a čo si tu vsetko pisala mi dost pomohlo 🙂 Pekný večer

emily327
24. okt 2010

@manifika Ahoj moja, netreba cakat nejaky nadstandard. Ja som vedela,ze idem do nemocnice preto,ze chcem priviest malu na svet a preto mi pliesen na obrovskych oknach, kde som ani nedovidela mi vobec nevadilo. Dolezity si ludia a okrem jednej lekarky co mi davala epi sa nemam na co stazovat. Dolezite boli hodiny po porode a tie mi pomohli prekonat sestricky, ktore boli fakt super. A neskor treba sa pytat a pytat. Hlavne pediatrov, ohladom kojenia, prikladania, ked babatko nema stolicu, treba povedat. zoberu ho na sono bruska atd. Len treba povedat a nebat sa,ze ta niekto odmietne. Lebo ja som sa v nemocnici vela naucila. Sledovala som sestricky ako narabaju s babatkami, ako im pomahaju odgrgnut si, ako ich kupkaju atd. Drzim velmi palce. Hlavne si treba povedat,ze je to len chvilka ten pobyt v nemocnici 😉 cmuk Som rada,ze som pomohla.

dany03
24. okt 2010

Ahojte, ja som rodila v Ruzinove v r. 2002 a o dva mesiace sa tam chystam znova s druhym dietatkom... bez zazmluvneneho gynekologa, "na blint" a termin nam vychadza okolo vianoc ☹ pri prvom porode som nebola spokojna, neochota personalu, dusili nas tam 9 dni... desim sa co sa tam za tie roky zmenilo a ako dopadneme po druhykrat... uz teraz si prajem, aby sme boli doma, obaja zivi a zdravi 😅

janula13
24. okt 2010

Ahojte aj ja som rodila cca pred 1.5rokom v ruzinove a teraz sama neviem kam...lezala som aj na 1poschodi na gynekologii a tam nemozempovedat kriveho slova na jedinu sestricku, boli fantasticke a to neprehanam... na 9p, uz to nebolo take euforicke jednak bol naval, nemohla som na nadstandart, izby natrieskane, no veselo, ale ja nie som narocna, akurat ze po sekcii odkrivkat do sprch ac na wc, kt su v dost " veselom" stave..nic moc, ale dalo sa..co sa tyka sestriciek,ako ktora ale nic hrozne aj sa mi zdalo ze sa celkom venuju kojeniu a prikladaniu, naozaj, na novorodeneckom ako ktora...a kto stretol sestru hanu na nadstandarde tak vie svoje, riadna raketa ale teda nauci, domov som prisla s tym ze som sa ich nebala okupat ci chytit ci prebalit...ale teraz ma laka uz len kvoli soc zariadeniam antolska kedze su na izbe a vravim si ze vsade natrafim na nasratu sestricku, a tych pardni vydrzim vsade, teda dufam ze tentokrat to bude len nevyhnutny cas...
a ako pislaa emily, tez v noci boli trosku mrzute niektore alebo som sa tam nevedela doklopat a ked som 10 min kvoli tomumeskaa s krmenim tak ma zdzubali ze idem neskoro🙂 no ale ze ked som bola nacas a nikde nikoho..no jo co uz..

karmelka77
25. okt 2010

@dany03 preco nejdes inde ked mas takuto skusenost??? Ja som spravila chybu ze napriek velmi zlej skusenosti s touto nemocnicou ked som mala 19 rokov lezala som dva tyzdne na 10tom) som tam znovu vliezla...lebo aj pre tieto zle spomienky som mozno k celemu mojmu pobytu v nemocnici pristupovala tak ako to bolo...a zas na dva tyzdne som si tam isla lahnut...ale uz tam nevrkocim...rozmysli si to...

dany03
25. okt 2010

karmelka77, 8 rokov je dlha doba... mam priatelky ktore rodili v Ruzinove, na Kramaroch, alebo na Antolskej a naozaj plati, ze sto ludi - sto nazorov 😒 Tazko sa rozhodnut, mam okolo seba aj znamych pracujucich v zdravotnictve a ani to nie je vyhra, kedze samotne zdravotacky boli sklamane vlastnymi skusenostami s porodmi... dokonca ma vsetci presviedcaju o tom, ze v ziadnom pripade nezazmluvnovat gynekologa k porodu, lebo je to zbytocne... kto si zazmluvnil v mojom okoli, ten bol nakoniec totalne sklamany... obzvlast ak mi vychadza termin na sviatky, budu dovolenky... je velka pravdepodobnost, ze pripadny zazmluvneny doktor by sa mi aj tak k porodu nedostavil... za vyse 7 mesiacov tehu sme sa k nicomu nedopatrali, zistovali sme, radili sa s kde kym... ale nakoniec to vsetko skoncilo rodenim normalne v Ruzinove - kam patrim, a lekarom, ktory proste bude mat prave sluzbu... ako jedinu istotu berieme to, ze manzel bude opatovne aj pri druhom porode, aby to odsledoval, v pripade potreby zasiahol... okrem toho mam neskutocnu smolu na gynekologa, prveho som vymenila, lebo si povymyslal nalezy na maternici a vajecnikoch s tym, ze ma treba komplet vykuchat, ze jedno dieta uz mam tak na co by mi bolo druhe... nastastie som nenaletela ale odisla k druhemu doktorovi, ktory mi samozrejme ziaden z tychto nalezov nepotvrdil... otehotnela som druhykrat...ale s tymto lekarom bol zasa problem, ze ako clovek bol velmi ludsky a prijemny ale ako odbornik 0 biodov ☹ na vsetko mi odpovedal - mame cas, na migrenu sa ma nepytajte, to musite ist inde... UTZ v 9tt som si doslova vyprosila, druhy v 22tt detto... na vsetko mal cas, vsetko oddialoval, zakazdym ma vysetril len zospodu a nakoniec prilozil ucho na brucho a pocuval vraj ozvy srdca... teraz som v 32tt a treti UTZ som dodnes neabsolvovala, len mu vyvolavam kedy? a dostavam odpovede, ze kam sa ponahlate, mate cas, uvidime, ja teraz neviem, snad o tyzden alebo dva budem vediet kam Vas poslem... on totiz UTZ ma ale nevie s nim robit, tak mu chodia bud ini doktori na nom pracovat, alebo posiela na UTZ k svojim kamaratom... a bonus bol, ze som sa dozvedela, ze uz dobrych 17 rokov nerodil...vraj nieco spackal a odvtedy nerodi... tak som sa nastvala a teraz o par dni idem k dalsej gynekologicke, ktoru mi odporucili kolegyne v robote... dufam, ze do tretice vsetko dobre a konecne sa dozviem ako je na tom babatko... doteraz nam nezistili ani pohlavie 😖 uz nech je to za nami, lebo toto nase zdravotnictvo je na zaplakanie, skutocne 😢 som sklamana ☹

algi
25. okt 2010

Ahojte kocky 🙂 mate niektora cislo na anestezilogiu? ci tam kde sa robii ten,,pohovor´´ ohladom epi? predpokladam ze sa treba objednat a nechce sa mi tam behat zbytocne tak by som tam cinkla diky 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre