Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

sharmana
20. júl 2014

@mia_1979 tak pozri príspevok nižšie pod tebou, mamička ktorá rodila po tebe 😉 tak asi niečo na tom bude... okrem toho, mala si problém s kojením? lebo ak by som nebola vyčerpaná na smrť, mala mlieko a mohla sa aspon 1,5 hodiny v kuse vyspať, tak by som kludne odkojila aj pred tým údržbárom, zavrela dvere po sestričkách aj 100 krát a ešte s úsmevom im urobila kávu 😅

sharmana
20. júl 2014

@phoebe28 ja tiež viem že tam bola jedna, ktorá dávala mlieko v mliečnej kuchynke a tá bola fajn, ale ked tam je človek 5 dní, tak sa nestretáva práve s nou každý den... bola tam aj jedna sestrička gynekologická, volám ju anjel, mala blond vlasy a volala sa tušim janka, tej dakujem z celej duše za jej prístup, že ma dostala na nohy po sc, bez problémov prezliekla mna aj postel... takže nebudem neobjektívna.. ale ostatné odmerané, nepríjemné ale hlavne neochotné sestričky, podotýka "na nadštandarte" lebo o štandarte som počula, že sú ochotnejšie sestričky

margarita
20. júl 2014

tak neviem, ja som mala skor opacny problem, rodila som v Ruzinove 3x, z toho 2x som sa dostala na nadstandart a teraz naposledy som umyselne skusila "len" klasicke oddelenie.
a vzdy, fakt vsetky 3 razy som stretla sestricky, co mi priam vnucovali prikrm, ze mam velke a spave dieta, a ze ONO to potrebuje....vobec neplakalo, nepytalo si, skratka nasilu chceli asi uvolnit miesto v chladnicke 😀

a sestricky su mile aj divne, ale vsak kazdy sme nejaky a ako sa vravi
Aky pozicaj, taky vrat 😉
ja som jednala slusne a uctivo s kazdou, aj s upratovackami, takze som nemala problem s nikym.
no hormony a unava po porode robia svoje, tak som si aj poplakala 😵

a sestricka Janka je anjel, to musim potvrdit. ta by si zasluzila medailu za ludskost 😎

phoebe28
20. júl 2014

@sharmana presne, nasli sa aj vynimky, nemozeme vsetkych hadzat do jedneho vreca, ale napr. ja som mala transfuzku a nevedeli mi napichnut zilu, a zistili, ze dva dni davali antibiotika zbytocne, bo isli mimo.. az prisla porodna asistentka, ktora ma rodila. ale ja si nestazujem, a asi to tak malo byt a ja som tiez typ cloveka, ktory je ticho, mozno sa trebalo drzejsie ozyvat... ale proste ma to prekvapilo, bol to moj prvy pobyt v nemocnici, na trn uplne pri narpdeni si nepamatam 🙂, a ma to trocha sokovalo. ako nechcem nejak ociernovat, ale este aj zle papiere vypisali, mala som ist domov kvoli rane o den neskor a spokojne som spala, a zrazu za mnou prisli, ze idem domov, manzel si musel urychlene vziat volno, a bolo take strasne chaoticke 🙂. ale som rada, ze mam zdrave babatko, rana sa zahojila prekvapivo rychlo, po 4 tyzdnoch som uz aj krasne sedela na zadku bez kolesa 🙂 a maly nam robi radost. takze aj tak im dakujem za vsetko 🙂

phoebe28
20. júl 2014

@margarita ja si nemyslim, ze jedna nejak neslusne, prave naopak, snazila som sa aby bol maly tichucko, aby nikoho nerusil, ale proste on plakal od hladu... a oni, ze nech ho utisim, tak som ho mala pritisnuteho na prsiach stale, ale jednoducho netieklo a on len zaspaval a ked sa odtrhol, tak plakal... netusim, ako to maju s pridelom mlieka, ale mna to prekvapilo. a ja som skor tichsi clovek, tak som len plakala radsej na izbe.. mozno v tom bola moja chyba... ale ako vravim, vdacim za zdrave dieta, a toto bolo aj poucenie pre mna, nabuduce si bud vypytam aj drzejsie, alebo donesiem...

margarita
20. júl 2014

@phoebe28
ale ved ja nepisem,z e nejednala si slusne 🙂
len tolko, ze som za tie moje 3 pobyty zazila aj maminky, co sa k sestricke spravali ako k sluzke pomaly, a to sa potom nedivim, ze im skor odvrkli a boli hnusne. takto som to myslela.

a k tomu dokrmu, mne je prave divne, ze mne vnucovali Nutrilon aj ked som on nikdy nikoho neziadala, a teraz naposledy to bolo az trapne, ked mi jedna sestricka na druhy den po porode tvrdila, ze uz mam mlieko, co som ja sama vedela, ze to este je len kolostrum, ze mlieko to este nie je, donutila ma na tu ich skusku dojcenia, jasne, ze dopadla slabo a potom mi doniesla striekacku, nech malu dokrmim, ale ona spokojna spala uz vyse 3 hodin. takze nechapem, tato dotycna to robila komplet celemu oddeleniu, ako sme potom pri veceri zistili...kazdej jednej mamicke vnucovala dokrm....

phoebe28
20. júl 2014

@margarita imak tam jedna taka bola, tusim sa Hana, alebo nejak tak volala, lebo aj mojej spoluleziacej, co mala mlieka vela davala prikrm, a pritom jej mala sa len nevedela prista, co potom uz doladili 🙂. ale inak ine nechceli davat, stale, len ze prikladat a prikladat a moj maly ked uz videl prso. tak sa az bal, som mu ho priam nutila a postupne doma uz mal az averziu z toho...
a tal to vyznelo, prepac, ze akoby som nebola slusna, ako vravim,skor naopak, som nechcela zavadzat, este aj cipok mi doniesol manzel od kamosky sestricky na inom oddeleni 🙂.
ja viem. ze teraz sa tlaci na dojcenie a rada by som aj ja dojcila prve mesiace, ale ked to nejde, tak nechapem, preco je taky problem dat um mamickam, ktore o to poziadaju... a teda urcite to je o pristupe, ale mna moja skusenost ovplyvnila, ale urcite by som nikoho neodhovarala rodit tu.. pretoze mam kamosky co rodili v ruzinove a boli spokojne. a mozno na to za rok zabudnem a dam tomu druhu sancu a zmenim pristup 🙂 i ked skor to vidim na antolsku 🙂

margarita
20. júl 2014

no Hana je zase ine liga 😀 to som tu uz niekde tusim aj pisala, ze tu sme volali Gestapacka 😀 😀 😀 taka drsnacka a trochu nasilna bola, ale inak sa s nou da ked vies, co mas od nej cakat.

podla mna je cely problem Ruzinova v tom, ze by tam mali mat jednu serioznu laktacnu na oddeleni, a ubudli by im problemy s dojcenim. ale tam kazda sestricka co ma sluzbu, inak hovori a robi, a uci...tak su potom najma chudata prvorodicky v strese zbytocne z toho.

ja som tu bola 3x spokojna, ale rady a ukazky dojcenia som mala osobne od 4detnej kamosky este pred prvym porodom, takze u mna problemy nenastali, kedze je lepsie RAZ vidiet, ako 100 krat teoreticky pocut...

mia_1979
21. júl 2014

@sharmana ja som len prezentovala svoju skusenost a ako som pisala, nespochybnujem tu tvoju ani nikoho ineho... vlani pred vianocami tam bol naozaj natresk a boli neskuotocne mile a ustretove, nemozem jedine krive slovo povedat na nikoho.. a nemysli si, ze ja som tam bola na dovoleke, tak isto som bola nevyspata, unavena, ubolena, plna hormonov, ktore zo mna spravili ineho cloveka 🙂 , ale asi je to presne tak, ako pisala @margarita - ake pozicaj, take vrat... za moj pobyt v porodnici sa u mna na izbe vystriedali 3 maminy (bola som na nadstandarde), takze som mala moznost vidiet, ako sa spravali aj k nim a bolo to rovnake, ako u mna.... so vsetkymi 3 sme sa zhodli na tom, ze su vsetci super a ze im patri nas obdiv za ich pracu.. a este k tomu kojeniu, ja celkom nerozumiem tomu, preco sa tu tolko pise o laktacnych poradkyniach a celkovo o technikach dojcenia a vecami s tym suvisiacimi.. podla mna kazda matka instinktivne vyciti, co jej dieta potrebuje a ako im to spolu vyhovuje najlepsie.. ja som rodila prvy krat, nemala som o dojceni nic nastudovane (detto o porode), pretoze je to zbytocne, prax je vacsinou aj tak uplne ina... jednoducho, ked to pride, tak to pride a kazda matka, pokial nie je uplna ignorantka, predsa musi vediet nakojit svoje dieta.. ona najlepsie pozna svoje telo a za kratky cas spozna aj potreby svojho dietata a musi to fungovat aj bez poradenstva laktacnych poradkyn.. iste, ked nie je mlieko, tak sa s tym neda nic robit a presne na to je tu UM.. priroda to takto zariadila a funguje to nielen u cloveka, ale aj u inych cicavcov - jedna matka ma viac mlieka, ina menej, niektora vobec - (nielen) na tomto funguje prirodzena selekcia.. clovek ma vsak tu obrovsku vyhodu, ze moze dokrmit UM 🙂 slak ma triafa z toho, ako niektore zeny pisu, ze im v nemocnici nemal kto poradit s kojenim, a preto sa im kojit nikdy nepodarilo... :-/

sharmana
21. júl 2014

@mia_1979 no takže takto... napísala si tu nepriamo, že som sa správala asi ja zle a preto som si to zaslúžila ako sa správali ku mne sestričky...CItujem ťa: "ale asi je to presne tak, ako pisala @margarita - ake pozicaj, take vrat... "

Takže toto si vyprosím...ty si tam nebola so mnou a samozrejme, všetky, ktorým nám nešlo mlieko a žiadali sme o UM, tak sme boli asi drzé.Dokonca som si to asi ja svojim správaním zaslúžila, že mi vletel údržbár do izby a my sme tam kojili. Vlastne za všetko som mohla ja, či ako to mám chápať?

O kojení a radách sestier som tam písala na margo toho, že ignorovali fakt nedostatku mlieka a nechali mi dieťa dehydrovať, o kojení hovorili každá niečo iné a ja som kojiť chcela a aj som kojiť vedela od prvého momentu, mne sa aj dieťa veľmi dobre prisalo. ALE ked nemá čo piť, alebo mu nestačí tak je proste hladné. A veľmi by som sa takto nepovyšovala, že sú laktačné poradkyne zbytočné a podobne. Asi si nemala problémy. Ale niektoré mamičky majú vpadnuté bradavky, rozne zápaly a podobne, a tam je veľmi dôležitá každá rada, každá pomoc. Neviem či s tebou budú súhlasiť matky, ktoré sa snažili kojiť o dušu, ale nebyť poradkýn, asi to vzdajú, lebo by nevedeli správnu techniku prípadne prekonať zdravotné problémy brániace kojeniu. Zato že ty si nemala problém, neznamená, že iné matky ten problém nemôžu mať. A že každá má inštinktívne vedieť kojiť? To už asi komentovať netreba.
Nechce sa mi hádať, väčšinou boli spokojné mamičky, ktorým šlo mliečko a to je základ, o tom som aj ja písala. Vtedy nie je čo riešiť. A nepísala som tu o nespokojnosti len ja.
Ešte raz zvýrazním: nechali mi dieťa "dehydrovať", lebo neakceptovali moje žiadosti o prikrmenie a fakt že mám nedostatok mlieka. Nebola som drzá, nebola som nevychovaná, pýtala som si to slušne, avšak slušné nepovažujem odvrknutie a neustále odmietanie, vyhováranie sa. A šlo o moje základné právo, dostať mlieko pre dieťa, ktoré mi popierali!

jana_eyre
21. júl 2014

@margarita s tou hanou - prvy krat som myslela, ze ma z nej porazi /aj kvoli nej som dostala hysak, ked sa moj maly zacal dusit a medzi dverami ho odniesla na novorodenecke s vykrikom.. ked som sa jej pytala, co sa deje, povedala mi len, ze "zle sa vravi hned, dobre az po prevereni" a odisla.. uz som myslela, ze zomrel, tak som samozrejme hysacila/ to bolo v roku 2012 a mala som na nu tazke srdce.. druhy krat som bola v roku 2013 a kedze som uz vedela aka je, tak som si s nou aj celkom dobre rozumela.. :D ale to bolo zrejme aj tym, ze som od nikoho nic nepotrebovala - mala rastla, pila, neplakala.. nie ako prvy syn - ten reval, nepriberal, zltackoval a boli sme tam 10 dni.. ako si povedala, s nou sa da, iba ak uz vies co ocakavat.. cize pre prvorodicky je to semetrika riadna :D

ale inak mam s ruzinovom len a len dobre skusenosti, sestricky aj doktori su fajn.. nabuduce idem znova ak sa podari a znova na standard, lebo mi to stacilo.. /hlavne ked si predstavim, kolko by som platila, keby malo dieta zltacku..../

jana_eyre
21. júl 2014

@sharmana ked tak citam tvoje skusenosti, mam dojem, ze sa v nemocnici museli trocha zmenit /zrejme dostali par staznosti/ lebo moja kamaratka, co rodila pred 4 rokmi ma skusenosti zle, ale dalsi porod mala tento rok a uz sa jej tam pacilo.. ja mam tiez skusenosti iba fajn, ale prvy krat som tam bola v 2012..

sharmana
21. júl 2014

@jana_eyre rada by som tomu verila, už len kvôli mamičkám,ktoré budú mať problémy s kojením, ale jedna mamička tu rodila pred ani nie pol rokom a píše že jej tiež mliečko odmietali dávať. Jaj tak neviem 😒 Ale ja prajem každej matke, aby mala radšej dobré skúsenosti, aj ked sa rozhodne pre Ružinov či vlastne ktorúkolvek pôrodnicu. Ja už si zničiť kojenie takýmto prístupom nechcem dať, preto tam rodiť nejdem, inak by mi Ružinov vyhovoval polohou určite najviac.

jana_eyre
21. júl 2014

@sharmana tak to asi musi byt tym, ze clovek natrafi na viac zlych smien.. alebo si to inak vysvetlit neviem, lebo prvemu synovi nemali problem davat umele mlieko, kym sa mi moje poriadne rozbehlo /pri druhej som mala mlieko hned, kedze som syna odstavovala pocas tehotenstva a mlieko mi vlastne ani nezmizlo/.. co sa mi vlastne rozbehlo az doma, lebo v porodnici nepriberal, kedze bud stale spal, alebo plakal... prajem vela stastia k porodu a vela zdravia babatku.. 🙂

sharmana
21. júl 2014

@jana_eyre dakujem si zlatá... a ty si rodila na štandarte alebo nadštandarte? lebo ja hovorím len o nadštandarte

jana_eyre
21. júl 2014

@sharmana ja som bola dvakrat na standarte.. a som aj rada, vzdy som mala izbu hned vedla novorodeneckeho /dokonca som bola aj druhy krat na tej istej posteli :D/ a kedze som tam prvy krat bola 10dni a druhy krat 6, tak som vlastne usetrila :D ta kamaratka, ktoru spominam, bola na nadstandarde.. tie toalety som si povedala, ze nejako vydrzim a dalo sa..

sharmana
21. júl 2014

@jana_eyre o štandarte som počula celkovo, že sú empatickejšie sestričky, neviem či to nebude tým... na nadštandarte bola jedna sestrička v mliečnej kuchynke, ktorá mliečko dávala, ale tá nemala službu každý den...
asi skôr obetujem pohodlie aj tie wecká nabudúce a pôjdem aj na štandart, len nech je prístup sestier milší 😉

jana_eyre
21. júl 2014

@sharmana mozno to tak bude lepsie.. inak, ja som si povedala, ze ak tam pojdem nabuduce, tak tam donesem aspon funkcnu sprchovu hlavicu, lebo tie ich striekaju na vsetky strany 🙂

len sa obrn pred Hankou, ako pisem vyssie - ta je taka svojska.. :D ale inak vsetky ostatne sestricky boli fajn..

mia_1979
21. júl 2014

mila @sharmana prepac, ale ak vies dobre citat, tak som napisala, ze rozhodne nespochybnujem tvoje skusenosti (ani nikoho ineho) s porodnicou v Ruzinove!!!! a chcem len prezentovat svoju skusenost, nakolko mnoho zien sa do Ruzinova chysta rodit, aby nemali pocit, ze ich tam vsetky zakonite psychicky zdeptaju a detom nedaju najest... to je cele - nic viac, nic menej som nenapisala, skonstatovala som uz len to, co napisala @margarita, podla mna to tak v zivote funguje, avsak nikde nebolo uvedene, ze je to konkretne o tvojom pripade z Ruzinova, tak sa hod do kludu, pls a neosocuj ty mna 🙂 a rovnako nedehonestujem a nebagatelizujem prinos prace laktacnych poradkyn, len som tym chcela povedat, ze kazdemu vyhovuje nieco ine, a teda mi pride trochu scestne, ked sa matky striktne za kazdu cenu snazia dodrziavat vsetky rady a navody, ktore v zasade nie su zle, len nemusia byt pre kazdeho vhodne, vyhovujuce, pohodlne... to vsetko su len moznosti, z ktorych si ale kazdy musi vybrat sam to, co mu najviac sedi 🙂

monciky
21. júl 2014

ahojte baby, akurat dnes idem zazmluvnovat lekara v Ruzinove a ako to tu tak citam, tak mam zmiesane pocity, ale viem, ze kazda z nas je ina, kazda zazila inu situaciu so svojim babatkom, takze sa necudujem ziadnej reakcii...., keby som sa mohla Vas baby spytat, co ste tam uz rodili- potrebujem zobrat pre babatko nejake oblecko ked budeme v porodnici alebo maju dostatok erarneho? a ako je to s tym mliekom? oni maju nejaku univerzalnu znacku, ktoru davaju detom, ked ma mamicka malo mlieka alebo nema vobec? lebo viac vas tu pisalo, ze si nabuduce pribalite do tasky, ako mam vediet ake mliecko by som si mala kupit? ci mam pockat aka u nas nastane situacia a podla toho, ake mlieko by dostal maly v nemocnici, tak take dam kupit manzelovi v lekarni a donesie mi ho?

johnirabor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sharmana
21. júl 2014

@mia_1979 mia treba po sebe niekedy čítať, inak sa to nedalo pochopiť... ale prajem ti všetko dobré, ja som v úplnom klude.
Predpokladám že fora číta personal nemocnice, takže ak je kritika, aspon to zlepšuje zázemie pre dalšie mamičky rodičky 😉

mia_1979
21. júl 2014

@sharmana napodobne, prajem ti, aby tvoja dalsia skusenost s porodnicou bola len a len pozitivna 🙂 pripustam moznost, ze nie vzdy maju aj sestricky svoj den - napokon je to uplne normalne a ludske, stava sa to kazdemu a mamicky su vplyvom hormonov casto prilis precitlivene a mozno si mnohe veci pripustaju viac, ako je potrebne a za normalnych okolnosti by si ich ani nevsimli a nepripisovali im ziadny vyznam 🙂

sharmana
21. júl 2014

@mia_1979 súhlasím, ale ťažko si nevšimneš, že ti dieťa plače 16 hodín s krátkymi prestávkami na rukách od hladu a potom je zachranované na novorodeneckom kvôli dehydratácii... iné sa preglgnúť dá, to je pravda 😉

jana_eyre
21. júl 2014

@monciky ahoj, s oblecenim pocas mojich dvoch pobytov problem nebol vobec - ked sa babo ocikalo, alebo ogrckalo, normalne som si isla vymenit za nove erarne.. tak isto ich obliekaju vzdy po kazdom kupani do noveho.. mozes si doniest aj vlastne, ale sama si musis odsledovat jeho navrat..

a co sa tyka mlieka, u mna s tym nebol ani raz problem - teda potrebovala som ho len prvy krat, kym sa mi rozbehlo.. aj som si odstriekavala, lebo maly bol najprv na infuzkach a potom pod lampou, ale bolo ho hrozne malo, tak mu davali nutrilon..
ked som tam bola druhy krat, stale tam mali nutrilon, lebo mamicky okolo ho potrebovali, ja som mala mlieka dost.. aj ked myslim, ze raz sme ho malej dali, lebo bola hrozne nekludna a stale chcela sat.. potom uz bolo dobre.. /bola som tam v rokoch 2012 a 2013/

ale myslim, ze je lepsie pockat ako to u vas bude, nemusite hned mliecko kupovat.. prvych 24h babo aj tak nepapa /sice moja dcera bola vinimka/ a potom sa ti uz bude mlieko urcite rozbiehat.. ak bude babo nekludne, sestricky urcite daju troska mliecka do striekacky.. vela stastia..

monciky
21. júl 2014

@jana_eyre
dakujem za odpoved🙂 pockam ako na tom budem s mliekom a potom budem konat🙂 oblecko si pre istotu zoberiem, ale tiez dufam, ze tam bude dostatok....

petrapk
22. júl 2014

Ahojte. V Ruzinove su dve perfektne detske sestry, ktore pomozu s kojenim a so vsetkym co treba okolo babatka. Naozaj netreba ziadne kurzy. Prva sa volala Hana Galkova a meno tej druhej som zial zabudla...ale bola tiez super. Naozaj skvele detske sestricky s vysokou odbornostou a ludskym pristupom. Ja som bola nadmieru spokojna.

petrapk
22. júl 2014

Co sa tyka lekarov, tak ja som mala zazmluvnenu MUDr. Linhartovu a bola uplne skvela. Odbornicka s prijemnym a ludskym pristupom. Ked pojdem rodit este raz, tak si ju urcite opat zazmluvnim! Bola som velmi spokojna!

mariamaria88
22. júl 2014

Ahojte.pridám svoju skúsenosť. Rodila som v marci, prvorodička. Pôrod som mala dlhý, bez Epi, bez zazmluvneného lekára. Napriek tomu nemôžem povedať na lekárov ani sestry krivé slovo. Po pôrode mi pomáhala "ružová" sestra hneď priložiť malú Čo sa týka šestonedelia - štandard - kvôli prerábke Antolskej narváno 😀 ,na izbe po štyroch. Sestry tam sú fakt rôzne... Na prvorodičku som dosť stresovala..mlieko samozrejme nikde (ale prikladala som stále statočne, rozbehlo sa mi asi do týždňa) a ani jedna mi nikdy nepovedala Nie ak som požiadala o príkrm pre malú, alebo otázok ohľadne kojenia... A keďže nás tam bolo fakt veľa, majú môj obdiv že to zvládali. Pediatrička výborná, gynekologické sestry tiež super... 🙂

wera.g
22. júl 2014

ahojte, uff tak takéto referencie som rozhodne nečakala 😀 1x som rodila na antolskej, aj mi vyhovovala celkom polohou /som zo záhoria, tak po diaľnici sa celkom dá/, no teraz keˇd čakám malinkú uvažujem, či neskúsim ružinov... mala som na vás, čo máte skúsenosť aj veľa otázok, ale po prečítaní diskusií na posledných 3 stranách sa mi už ani nejako do ružinova nechce.. len pre istotu otázočka 😀 na nadštandarde nie je nikdy možnosť zaplatiť si, že tam budem úplne sama? a smie v prípade nadštandardu manžel za mnou na izbu? ˇDakujem vám moc za info, krásny večer vám želám 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre