Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

ziza55
3. nov 2010

@radana82 no ja som bola prvu noc tiez na normalnom a potom na 939..porod v pohodke trvalo to 3-4hodky...museli sme sa tam vidiet..pustali nas domov v pondelok25.10

heni79
3. nov 2010

@silvia1124
Ja som bola na poradni v Ružinove 1.x v 36tt. A vtedy mi povedali, že sa mám objednať na UZV. Tak som sa objednala, ale najbližší voľný termín bol taký, že som mala byť v 40tt. To sa mi zdalo neskoro. Vtedy som si ešte myslela, že v tom čase budem už možno mať aj po pôrode. (Malá sa narodila po ukončenom 42tt !!!! )
Tak som sa z vlastnej iniciatívy aza vlastné peniaze objednalal na UZV aj do Gyn-fivu. (Tam som bola aj na šijové prejasnenie v 11tt, nakoľko môj lekár naň nemá certifikát a inde som sa nedostala. A v Ružinove už duplom nie!) Tak som si to opäť zaplatila, ale bola som spokojnejšia, že je všetko ok.
Neviem, kam si chodila prv.
Ale tá kamoška, čo som ju spomínala, tiež šla na UZV k svojmu lekárovi, hoci to platila, v čase keď už chodila do Ružinova k pôrodníkovi. (Ona platila za každú návštevu 50,-€!) Pre pokoj svojej duše.
Ja som v tom 38tt zaplatila v GYN-FIve iba 11,-€ nakoľko som tam už bola prv na UZV. Za ten rpvý som platila cca 25,-€.
A druhý - morfologický UZV som zas bola v GPN v Ružinove. Tak ten stále cez 40,-€. 😒 Skoro ma vtedy pleslo.

sirinka
3. nov 2010

posledny mesiac by sa malo natacat ctg kazdy tyzden...mne vtedy uz dr. usg nerobi....

heni79
3. nov 2010

@electra
Nemôžeš byť sklamaná. Čo si čakala?
Ono to funguje nejak tak, že my, čo máme blbú skúsenosť sme viac ochotné uveriť tej pozitívnej. Keď ju opíše iná mamina. A ja som iba rada, že tých pozitívnych je dosť. Však by bolo úplne nahlavu, aby boli iba negatívne. TO by bola úplná katastrofa.
Tie, čo mali pozitívnu skúsenosť, akoby si možné negatíva ani pripustiť nechceli. A nemôžeš sa čudovať. Ty im svojim negatívnym zážitkom berieš ilúzie, snovosť, imagináciu, pocit, že pôrod je úplne naj vec na svete. (Je, ale závisí od priebehu. 😉 )
Česť výnimkám na oboch stranách.
Ty si sa rozhodla riešiť to aj oficiálne. Iba ti môžem držať prsty (palce nie, lebo sa vraví, že koľko palcov, toľko chýb 😉 )
Ja som sem svoju negatívnu skúsenosť napísala tiež. A tiež som si "vyslúžila" aj kritiku. Ale písala som nie kvôli tomu, aby som budúce maminy odradila. Iba pre to, aby som ich upozornila. Že nie vždy a všetko je ružové.
V zmysle očakávaj najhoršie a ak to bude lepšie, blahoželaj si.
Pre mňa Ružinov viac nie.
Ale tým nechcem povedať, aby tam nik viac nešiel.
Iba chcem povedať svoju skúsenosť.
Ak budú ďalšie maminy spokojné a budú mať spokojne bábätká, budem iba rada. Hoc aj v Ružinove. Veď sa nemusí každej stať to, čo mne.

Ja každej prajem len to najlepšie.

Ale, aby som sa vrátila k tebe. Chápem, tvoje sklamanie. Ale skús sa teraz sústrediť na tvoje bábo, vychutnať si každú sekundu s ním a to ostatné rieš iba pomimo. Bude ti lepšie. 😉
Teda, ak sa ti to dá.

heni79
3. nov 2010

@sirinka
Malo by sa. 🙂

algi
4. nov 2010

@gilly citam ze dnes idete na tu obhliadku do porodnice, netreba sa nahlasovat? staci ked tam dojdem? na to deviate posch.?

gilly
4. nov 2010

@algi nemala som z tej tety pocit ze sa musia nahlasit vsetky baby. Teta len povedala ze zajtra je stvrtok, tak to bude o jednej. Nepovedala ze je tam nejake poctove obmedzenie...tak snad to bude do pohody, ked dojdes 😀

silvia1124
4. nov 2010

@heni79 dakujem ja sa spytam dr. ked pojdem nabuduce. 🙂

algi
4. nov 2010

@gilly tak sa tam vidime, tiez ma iste spoznas podla foto 😀 budem mat fialkove tricko na sebe a ,,,medicimbal ´´ predsebou 😀

peach
4. nov 2010

@algi ja som sa tiez neobjednavala, len tam pridem

maznacik007
4. nov 2010

nuz ruzinov ma u mna dalsi minus.. poslali rodicku s odtecenou plodovkou do antolskej.. pricom spadovo patrila do ruzinova a mala tam zazmluvneneho lekara

sirinka
4. nov 2010

@maznacik007 a preco ju poslali prec? ako to, ze ked mala zazmluvneneho, nepostaral sa o jej prijem...?

maznacik007
4. nov 2010

@sirinka IP.... 😉

monic72
4. nov 2010

@electra ,som rada,že si sa ozvala,aj keď to nepadlo na úrodnú pôdu,my však vieme svoje.... .Mám teba aj malinkú veľmi rada 🙂 a posielam jej pusinku.

argyro
4. nov 2010

Nedá mi nereagovať, prečítala som si pred pár stranami o priebehu jedneho pôrodu v Ružinovskej nemocnici /písala Monika, ktorá bola pri pôrode ako sprevádzajúca osoba/ - Monika, držím palce, aby vaša žiadosť neupadla do zabudnutia a aby prednosta nemocnice naozaj podnikol potrebne opatrenia.

Prečítala som si aj reakcie PA prítomných pri pôrode - no, neprekvapili ma, stále tie isté frázy "nespolupracujúca pacientka", dokonca "nedisciplinovaná".. prepáčte, ale kto s kým má spolupracovať? Kto rodí, ona alebo vy? To ona má počúvať vás, alebo vy máte sledovať ju, jej stav, jej konkrétny priebeh pôrodu a pomáhať jej tak, aby pôrod prebehol čo najhladšie? Ešte raz, kto porodí to dieťa? Vy alebo ona? A kto tam je ako asistencia? Ako argument uviesť, že matka bola /opäť veľmi obľúbený výraz na adresu rodičiek/ "hysterická", že počas pôrodu, v čase psychického vypätia nazvala svoje dieťa decko a starala sa len o seba? A najlepšie riešenie na toto všetko je, citujem "zvýšený hlas"?! To naozaj? Keď je vaše dieťa/muž/matka, kamoška v strese, v zlom psychickom rozpoložení, keď plače, tiež na nich zvýšite hlas, aby sa uvoľnili a spolupracovali? Toto naozaj zaberá? Je to osvedčenou praktikou vo vašej praxi? Zvriesknete na pacietnku a hop! odrazu "spolupracuje" odrazu pôrod postupuje lepšie? Naozaj ma zaujíma odpoved PA na otázku, či z vašej praxe zvýšený hlas znamená zlepšenie komunikácie medzi vami a pacientkami.

Lebo ak nie, čo takto hľadať iné riešenia.. čo tak trošku empatie? čo tak raz vyskúšať rodiacu ženu povzbudiť, povedať jej jednoduché "my vás chápeme, že vás to bolí, vieme, ale skúste to vydržať, určite to zvládnete, sme tu s vami" je to naozaj také ťažké vypustiť toto z úst? Čo napr. osloviť ju krstným menom, vytvoriť si k nej dôveru, aby sa uvoľnila a verila, že tí ľudia, ktorí tam sú jej chcú pomôcť a nie naopak.

Milé PA, darmo sa budete v prípade Romany obhajovať, tých zlých zážitkov z pôrodov už bolo toľko, že vaše vágne obhajoby už dávno znejú ako klišé. Je najvyšší čas s tým začať niečo robiť, a síce začať od seba. Nie je predsa možné, aby všetky tie príbehy boli vymyslené, aby všetky tie ženy boli nedisciplinované hysterky, a vy, s prepáčením, nevinné snehulienky. Prečo slovenské rodičky odchádzajú rodiť do vzdialeného Vrchlabí, prečo sa rozhodujú pre pôrod doma, prečo chodia rodiť do Rakúska?

maggie2
4. nov 2010

@argyro lebo na Slovensku je pacient stále vnímaný ako menejcenná, nesvojprávna, hlúpa a neposlušná bytosť a nie je vnímaný ako klient.

karmelka77
4. nov 2010

@argyro mne raz jedna doktorka povedala, ze sa nemozu k pacientom spravat tak ako by sme mi chceli, lebo sa neda vkladat do kazdej pacientky tolko omocii kolko by sme potrebovali, lebo by sa z toho zblaznili, ze sa musia odosobnit...Romana, Klara, ci niekto iny, pre nich je to len robota, odrodit aby dieta a matka boli v poriadku (v poriadku myslim aby neumreli) a ide sa dalej...a hlavne sa velmi nenarobit v tej smene...jasne ze je lahsie spravit 15 porodov za den jednoduchych ako 2 zlozite...

maznacik007
4. nov 2010

nuz slusne chovanie a isty stupen empatie je podla mna pri praci s ludmi samozrejmost...

argyro
4. nov 2010

@karmelka77 No ale oni emocie do pacientok vkladaju, ibaze negativne, tu ide o to, aby ich premenili na pozitivne /alebo radšej žiadne ak to nejde/, napokon, pomohli by aj sebe, tolko negtivnych emocii čo musia za smenu vychrlit ich raz zničí, takže toto je aj pre ich dobro.. a očividne to funguje bez problemov v iných krajinách vo svete, kde je ľudský prístup úplnou samozrejmosťou a kde by podobne vyjadrenia ako odzneli tu znamenali odobratie diplomu a zakaz činnosti v tomto odbore. Veď aj medzi našimi PA sa nájdu také, ktoré to dokázali a denne dokazujú, takže ide to.

maggie2
4. nov 2010

@argyro áno to si vystihla, jednoducho stále niekto v štáte nevie pochopiť, že profesionálny prístup je odosobnenie sa.

Lenže bohužiaĺ mnoho ľudí nechápe, čo to znamená odosobniť sa. To neznamená sa zbaviť empatie a altruizmu ale nežiadúcich emócií - ako je ľútosť, precitlivelosť (precitlivelý doktor ktorý by plakal s pacientom sebe ani pacientovi tým nijak tým nepomôže) ale takisto i emócie vyložene negatívne ako je zlosť, pohŕdanie, zlomyseĺnosť, ješitnosť, vzťahovačnosť, pýcha a podobne.

Lenže problém je v tom, že mnohých zdravotníkov už postihol burn out syndrome a oni nedokážu prirodzene mať rád ľudí, ale pacienti naopak, im idú na nervy.

Takisto nie nič ponižujúce byť v takom postavení a byť si vedomý, že som tu K SLUŽBÁM pacienta - klienta a je mojou úlohou a pracovnou náplňou sa mu patrične venovať po odbornej aj ľudskej stránke. Ľudskou stránkou rozumieme to, čo sa v praxi nazýva slušným správaním. To keby sa dodržiavalo v nemocniciach tak, ako je zaužívaná norma v bežnom spoločenskom styku založenom na vzťahu poskytovateľ služby - klient , by úplne postačovalo.

logout
4. nov 2010

argyro, palec hore, udrela si klinec po hlavicke!

magdal1
4. nov 2010

@maggie2 presne, suhlasim 🙂 s tvojim nazorom o spravani sa...

zucha
4. nov 2010

zas mi neda nereagovat na to, co tu pisete. To, co tu popisala PA Monika bolo len to, co videla ona, ked prisla uz k vystresovanej pacientke, ako jej stav popisala. Ale nikto neviem, ako sa lekari a sestry k pacientke spravali predtym, nez ta situacia nastala. Kazdy uz zazil nejaku stresovu situaciu u niekoho ineho a verim tomu, ze ste zazili aj skusenost, ze v urcitych situaciach nepomoze vludne slovo, ukludnenie, povzbudenie,.......ale zaberie len razne zakrocenie. A ak naozaj pacientka bola taka, ako hovori pani Andrea z personalu, tak asi toto bol ten pripad. A navyse, ze sa naozaj jednalo o jej zdravie a zivot nenarodeneho dietata.
Hoc rodicka mala dobru fyzicku kondiciu, s tymto to zrejme vobec nesuvisi a je to uplne jedno. Ani to, ze prezila otvorenu zlomeninu este neznamena, ze vie adekvatne reagovat na porodnu bolest.
Hadam sa dockame aj vysledkov stretnutia PA s prednostom, ci s kym to mala naplanovanu schodku. Moc by ma to zaujimalo

maznacik007
4. nov 2010

@zucha
nuz povedzme si nie kazdy zvlada bolest rovnako.. napriek tomu su rodicky ludia a maju narok na taku starostlivost..

ja chapem ze je toho na PA privela, vela porodov takmer ziadna intimita... kto tam rodil vie ze ta uzka chodbicka ak je muz s rodickou na porodnej sale tak chtiac nechtiac moze vidiet ostatnym az do... prosto to nie je dostojne prostredie a povedzme si kolkym z nas ktore sme tam rodili sa ponukla PA s moznostou masaze pripadne pustila nasu oblubenu hudbu aromalampu... alebo mozno priatelske potlapkanie ze vsetko bude ok?
alebo kolke sme sa museli dozadovat takej samozrejmosti ako je lokalne umrtvenie pri siti /ak nebola EPI/ co teda dnes uz aj veterinari siju zvierata s umrtvenim...

ono nie kazdy si vie svoje prava vydupat a aj slusne jednanie.. to by mala byt samozrejmost... aj ked to je dnes uz 12 rodicka a mozno hovori veci ktore ani tak nemysli... aj tak si zasluzi aspon mile slovo mozno usmev , mozno staci sa zakusnut do jazyka ked sa tam tlaci nejaka drsna poznamka...

zucha
4. nov 2010

@maznacik007 ved prave chcem povedat, ze mozno sa spravali k pacientke primerane. Ale ak sa udialo, ze zpanikarila a len vludne slova nezabrali, tak pouzili nejake raznejsie. Ved to je to, ze nikto nevie, ako to vlastne bolo. Mozno len zvysili hlas, aby prekricali pacienku, lebo ona kricala a uz z toho vzniklo, ze vrieskali na pancientku oni.
Fakt som zvedava na tie vysledky presetrenia celeho pripadu.

Dalej si treba uvedomit, ze pri troch porodnych boxoch a tolkych porodoch sa asi neda urobit prijemne prostredie a pustat hudbu, ci cosi take. Na to by mali byt sukromne kliniky, ktore aj u nas zanikly, takze mame smolu. A tri porodnice na BA je tragicky malo

misha8
4. nov 2010

@peach ahoj chystáš sa do ružinova???

ciernovlaska
4. nov 2010

argyro - uplne s tebou suhlasim.

peach
4. nov 2010

@misha8 ano chystam, dnes som tam bola na obhliadke nemocnice, trocha o nicom, lebo viac menej len rozpravali

peach
4. nov 2010

inak chcela som sa spytat co si myslite o tom, ze ked su tie navstevne hodiny, tak vlastne mozme babo zaniest sestricke a ist niekam von a tak, nie? na tie dve hodky. Mohla by som sa ist napr. domou osprchovat ? Podla mna by si to nikto ani nevsimol. Na taky druhy alebo treti den.

maznacik007
4. nov 2010

@peach oficialne to mozne nie je. A s tym odlozenim babetka sestrickam to nie je take jednoduche.. je tam rooming in a sestricky se beru deticky len po samotnom porode, potom na kupanie, alebo ked ide babetko pod modre svetlo kvoli zltacke..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre