Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

maggie2
23. nov 2010

@sandra1005 nemala si sa za čo hanbiť. To oni sa majú za čo hanbiť. Pána doktora treba na ten pacientsky hajzlík vyhnať nech sa pozrie, ako jeho pacientky v nedôstojných podmnienkach musia vykonávať toaletu a nakopne do zadku toho kto je zodpovedný za volanie inštalatéra.

sandra1005
23. nov 2010

@maggie2 jaj, to by tam musel byt stale ten instalater 😀 tie zachody v Ruzinove su proste otrasne. A este k tomu na sestonedeli, kde je intimna hygiena fakt dolezita, zena po porode atd...

Baby, co ste este nerodili a chystate sa do Ruzinova, fakt si obhliadnite zachod a sprchy. Mna to pri obhliadke ani nenapadlo, lebo som chcela ist na nadstandart, ale realita je taka - vela porodov, malo miesta, nemoze mat nadstandaet kazdy.

sirinka
23. nov 2010

@arrett mne ho doniesli do porodnice... 🙂

peach
23. nov 2010

@sandra1005 no wc nam radsej neukazali, co uz narobim 🙂

misha8
23. nov 2010

@udada ahoj a prosím ťa koľko si mám zobrať jednorazových plienok a vložiek ???

misha8
23. nov 2010

kočky koľko plienok a vložiek si budete brať ???

kwetinnka
23. nov 2010

@misha8 ja som brala len par plienok a asi balik vloziek..ale dali nam vsetko tak ani nebolo treba.

aspinka
23. nov 2010

@misha8 vlozky davaju ale ja som si pre istotu jeden balik zabalila a plienocky 4ks ti daju spotreba je asi 8 na den tak si to vyrataj 😉

misha8
23. nov 2010

@kwetinnka ja sa chystám do ružinova .....neviem ako tam to je

kwetinnka
23. nov 2010

nam dali tolko plienok kolko bolo treba...este som si zbytne zobrala domov...a tiež to bolo v ruzinove

aspinka
23. nov 2010

moze byt ale vela zalezi ci maju dobreho sponzora aj ja som mala pred 5rokmi dost teraz aj na oficialnej stranke ruzinovskej nemocnici je napisane ze davaju 4 na den a spotreba je 8 nech si mamicky radsej prinesu tu je stranka kde som sa to docitala http://www.fnspba.sk/pacient/rady-pacientom.htm
myslim ze nie je problem ked aj neskor otecko prinesie. ja som pri malej mala plnu tasku vsetkeho mozneho a sestricka mi hned povedala nech mi to muz vezme domov a vsetko dostanem aj tak bolo podlozky, vlozky, dostali sme taky setik na osetrovanie pupceka masticku na ritku a kazdy den nam nosili plienky.

arrett
24. nov 2010

Áno, pre deticky všetko dajú. No jeden deň sa stalo, že nám plienky nerozdali😀, nie je problém si ísť ale vypytat. V každom prípade si treba zobrať rezervu plienok a tiež vlhcene obrusky. Aj keď som taaaak veľmi proti ním. Neviem ako to tam 4 dni s tými obuskami vydrzim😀

sandra1005
24. nov 2010

@arrett ja som mu tam zadocek cistila namocenou vlozkou vo vode. Tiez som sa chcela vyhnut obruskom a mne to prislo ako dobry sposob, navyse vloziek ti daju kolko potrebujes 🙂

trinity525
24. nov 2010

@arrett
@sandra1005 nechápem čo je na vlhčených obrúskoch ...

arrett
24. nov 2010

@trinity525 Nic nie je, len ja neznasam "utierat" hovienka obruskami. Od prvej chvíle čo sme boli doma som dávala Simonka pod tecucu vodu. Aj teraz. Raz dva oplachnem a nerozmazujem to po celé riti obruskami. No každej mamičke niečo iné vyhovuje. U mna obrusky ee.

udada
24. nov 2010

@misha8 vložky dávajú, tie nepotrebuješ, plienky pre bábo som si zobrala celý taký malý balík, ale minula som možno 5 plienok, podľa toho, či mi sestričky dali - dávajú 5 na deň

gladiola
24. nov 2010

@arrett aj ked sa pocura tak davas pod vodu? nie je poto dieta prilis vela vo vode? a co vonku alebo na navsteve? aj ked je starsie?

slniecko.15
24. nov 2010

No ja som doniesla velikánsku kiticu bielo ružových ruží kamarátke do Galanty, všetci ju obdivovali, aj lekári aj sestričky, ale na tretí deň tam vraj došla doktorka ktorá po nej začala hučať, či je normálna, že i potrebuje aby malá mala alergie, zobrala jej ich a povedala, že pri odchode si ich môže vypýtať, lenže realita bola taká, že keď si ich pri odchode na druhý deň išla pýtať setričky jej oznámili, že p.doktorka odišla aj skvetmi domov, potvora jedna, dúfam, že znich dostala alergiu ..hihihihi. Inak je to úplná sranda zakazovať kvietky, keď ona rodila v lete, okná mali pootvárané, vonku bolo pravdaže všetko rozkvitnuté a aj kázali hneď od 1.dňa doma chodiť von na vzduch.... tie kvietky už asi bábenku nevadia .....no neviem. Ja si myslím, že taká pekná mini kitička tú maminku len poteší a ten sterilný nemocničný priestor len rozjasní a človek sa cíti lepšie a príjemnejšie....

arrett
24. nov 2010

@gladiola Ked sa pocura nie🙂 To len prebalim😀. Teraz kaka raz za deň do nocnika, potom ho umyjem a je to. Kupem ho celého každý druhý deň. Takze maximálne je 2x za deň pod vodou😀. Keď sa mi pokakal na návšteve, tak som saopytala, či ho môžem umyt. Vonku sa mi ešte nepokakal, jedine keď sme boli v nejakom nákupnom centre. A tam sú tiež prebalovacie miestnosti vybavené veelkym umyvadlom a vodou. Utierky naozaj iba v krajnom prípade. Keď sme cestovali a musela som ho v aute prebalit🙂

slniecko.15
24. nov 2010

A ja si kladiem otázku:

Dokedy ešte budú musieť ženy v bratislavskom kraji znášať absolútny nedostatok miesta na pôrodniciach?
To naozaj nikomu nevadí, že:

* ženy trávia prvú dobu pôrodnú na chodbe, kľudne aj v počte 12 kusov (plus prípadne partneri)?
* rekord (mne známy, možno ho už tromfli) Kramárov je 19 pôrodov za deň?
* na niektorých oddeleniach alebo v niektorých konšteláciách personálu nepustia partnera dovnútra, pretože majú plno a rušil by súkromie ostatných?
* zároveň sa im ale na taký prídel rodičiek zúfalo nedostáva personálu a žena rodí sama, bez emocionálnej pomoci?
* sa vám nemusí na pôrodnici ujsť ani posteľ?
* pri takom počte je na oddelení jedna – maximálne dve sprchy a záchod?
* dieťa proste nemôže po pôrode zostať s matkou na pôrodnej sále dve hodiny po pôrode (aj keď všetky majú titul BFHI, čiže sa k tomu zaviazali), pretože pôrodnú sálu potrebujú pre ďalšiu ženu a ona trávi ten čas na lehátku, na chodbe so všetkými ženami, čo ešte neporodili?
* sa vám môže stať, že vás ubytujú na izbe so štyrmi mamičkami a deťmi (lepší prípad), prípadne celé obdobie budete na gynekologickom oddelení (hm, šestonedelie je proste plné, smola) a dieťa na novorodeneckom oddelení (rooming-in, BFHI? Nie MASH!)
* mohla by som rozoberať aj iné aspekty, riziko chýb, rapídne stúpanie krivky CS (zo 17,2% v roku 2000 na 32,11 v roku 2008), ale mne tu nejde o kritizovanie práce zdravotníkov.

Mňa by naozaj zaujímalo:
Žiadne systémové riešenie nebude?

Na koho sa majú tehotné obrátiť?

Na svoju zdravotnú poisťovňu a tam sa domáhať dôstojnejších služieb?

Pretože ja túto situáciu sledujem už sedem rokov. To, že pôrodnosť v bratislavskom kraji neklesá, ale stúpa, jasne (okrem ambulancií a pôrodníc) ukazujú čísla. Aj keď zdravotnícka ročenka za rok 2009 ešte nie je spracovaná a údaj za rok 2007 sa mi nepodarilo nájsť, trend je na nasledujúcom grafe vidieť.

V porovnaní roku 2003 a 2008 pribudlo v bratislavskom kraji 1739 pôrodov (nárast o 34%) a pôrodnice sú, na rozdiel od roku 2003, len tri.

Ešte pre ilustráciu aj počet živonarodených detí:

Tto som našla a naozaj by sa stým už mohlo niečo robiť ....
Takže: dokedy ešte?

Ak máte pocit, že treba urobiť viac, ako len článok, pomôžte nám sformulovať otvorený list pre všetkých kompetentných. Vaše návrhy si radi prečítame pod článkom, alebo nás kontaktujte na hana(at)rodinka.sk.

Zdroje:

* Databáza regionálnej štatistiky, Štatistický úrad Slovenskej republiky;
* Zdravotnícke ročenky za rok 2000-2008, Národné centrum zdravotníckych informácií;
* Starostlivosť o ženu v SR za rok 2005-2008, Národné centrum zdravotníckych informáci.

misha8
24. nov 2010

@udada a ešte sa chcem spýtať je dovolené byť len v nočnej košeli ??? alebo môžeš cez deň behať v niečom inom ?? a dakujem za všetky infošky 😉

heni79
24. nov 2010

@misha8
Mopja spolubývajúca napr. chodila v tričku a v nohaviciach. Látkových, normálnych nohaviciach. Keď prišla napr. návšteva a šla von. Na izbe mala tak triško a tie sieťované nohavičky. Nočnú košeľu mala asi raz.
Ja som mala nočnú košeľu a župan.
Myslím, že ti nik v tomto rozkazovať nemôže. I keď určite tá košeľa je najlepšia, kvôli vetraniu sa rany po pôrode. veď vieš.
Inak, vtipné boli rady, že máš chodiť bez nohavičiek, iba s vložkou. Si neviem predstaviť ako. A ísť tak napr. na chodbu za manželom počas návštev? 😅 Na izbe, na posteli, to je iné.

arrett
24. nov 2010

@heni79 Vdaka Tej osobe, ktorá vymyslela sietovane nohavicky😀 KJa som mala nočnú kosielku, takú tu s tými otvormi na kojenie. Keď som bola na posteli, tak som vetrala aj pindulu aj prsia🙂. Keď prišla návšteva tak sietovane nohavicky samozrejmosť a zupan. No mne v nemocke bolo straasne teplo. Viem že kvôli babatkam, no ja som bola furt taká spotena... Neviem si predstaviť byt zasivana v nohaviciach, veď by som sa tam sparila🙂

maggie2
24. nov 2010

@misha8 bože dievčatá, trošku viacej sebavedomia a úsudku 😉 /myslím to v dobrom/ - nik Ti nemôže nakazovať, čo máš mať oblečené. Jednoducho si oblečieš vždy to, čo Ti je pohodlné 🙂 podľa vlastných možností

maggie2
24. nov 2010

@arrett vo všetkých pôrodniciach je otrasne teplo. Pričom ideálna teplota pre spiace bábatko je 18 stupňov Celzia, pri normálnom oblečení a prikrývke. Aj keď prídete domov, treba dbať radšej na nižšiu teplotu. Znižuje riziko SIDS

heni79
24. nov 2010

@arrett
Jáj, zabudla som župan napísať. Ten bol úplne najsuper. Bolo by mi trápne, ísť medzi návštevy iba v nočnej košeli.
🙂
Sieťované nohavičky tiež veľmi chválim. Majú ich inak aj v zdravotníckych potrebách v Ružinove, pri vchode. Čiže sa dajú kedykoľvek aj dokúpiť, pokiaľ ale neporodíte cez sviatky, čo bol môj prípad. 😅 Ale našťastie som mala dobrú zásobu.
A teplo bol aj mne. Som sa bála, že bude zima, ja som dosť zimovravý človek, ale bolo mi teplo. Až príliš. Ešteže som amla dosť košieľ, lebo by som nezniesla byť v spotenej. A mm sa dokonca blysol, po pôrode mi vzal nejaké domov oprať a priniesol ich aj vyžehlené.

arrett
24. nov 2010

@maggie2 veď práve. Aj ja všade čítam, že dokona 16-19 stupňov a tam bolo aspoň 40🙂 Doma mám v spalni vypnuty radiator. Tak sa nám lepšie spinka a Simonko je ráno teplucky🙂 Cez deň 21. Podľa mna, prehriate byty je to najhorie pre deti a najlepšie pre choroby.

maggie2
24. nov 2010

@arrett máš úplnú pravdu. Moja dcéra od narodenia spávala bez vankúša len vo voľnom váčiku, oblečená v dupačkách pri 17-18 stupňoch (v zime), v lete keď sa teplota nedala ovplyvniť spala len v tielku a plienke v ľahkom voľnom váčiku. A bola zdravá vždycky po celý čas, nebola vôbec chorľavá.

arrett
24. nov 2010

@heni79 Sikovny manžel🙂 Moj ani nevie kde mám zehlicku🙂 Ale oprat by opral keby bolo treba. No tým spôsobom, že mobil na uchu a diktovala by som mu presný navod🙂 Snad vyvesiť by zvládol aj sám🙂 Akebo by mi išiel kúpiť nové a doniesol take😀 😀

heni79
24. nov 2010

@arrett
No, len je nešťastný, že vtedy ukázal, že to vie. Lebo som ho už 2x odvtedy donútila pomôcť so žehlením. 😀
Ale neviem, čo si sťažuje. Ja som od narodenia malej žehlila už asi 1000x a to nepočítam to všetko žehlenie pred tým.
Ja som ho prezieravo naučila ovládať práčku už prv. 😀 Síce sa vyhováral, no vždy som mu povedala, že to nie je raketa a je predsa Ing., tak azda také niečo ako bežný domáci spotrebič dokáže zvládnuť. 😀 Zabralo.
Ja totiž nemám rada bezmocných chlapov. Akože žena je preč a ja som bezradný. Ani najesť sa, ani upratať, ani nič. Našťastie, on taký nie je. A je vzdelávateľný aj ako dospelý, za čo som vďačná. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre