Pôrodnica Ružinov. Aké máte skúsenosti?

tigri
6. okt 2006

Budem rada, ak mi mozete dat nejake referencie na Mudr. Behunovu, ak nechcete na webe, kludne mi poslite mail na tigri@centrum.sk DAKUJEM 🙂

smejko1
22. aug 2010

@sirinka keby som mohla ist rodit inde tak idem....... ale v BA to je vsetko jedno........ mna na tom clanku najviac rozrusilo, ze jej nedali babo hned po porode a potom ho videla na MOBILE!!! no sorry..... to ja sa aj doplazim za nim na izbu, ked bude treba........

@heni79 dakujem za nazor...... ja sa snazim necitat, ale ono to moc nejde, ked sa chcem pripravit 😉

karmelka77
22. aug 2010

@smejko1 ale po cisarskom ti ho nedaju hned, preto ho nemala...aj mne maleho priniesli az po niekolkych hodinach na chvilku po tom co som ich prosila aby ho priniesli ukazat, a ked prisli polozili ho vedla mna a ja som sa nemohla hybat tak som iba poskulovala...ja som ho v podstate videla az po vyse 12 hodinach potom normalne, ked som sa postavila na druhy den. a bohuzial ked je plno na 9tom davaju baby na 10te a nemaju lahky pristup k babu...a kde si rodila prve dieta???

sirinka
22. aug 2010

@smejko1 tak vidis, zbytocne to citas...ona mala cisarsky a netusim preco, ked bola iba v spinalke jej ho nepriniesli, lebo mne hej a hned mi ju aj nosili na sestonedelie prikladat a na druhy den uz som si ju pytala k sebe, standart je na treti...
ona nepise, preco maleho nepriniesli ukazat, ci mal nejake komplikacie a preco ona lezala na pooperacnom, to je vynimocne, napr. ked sa jedna zena nevedela prebrat z celkovej narkozy, tak ju tam supli na pozorovanie potom, ale po malych zakrokoch aj v celkovej narkoze ostavaju pacienti na pooperacnom iba kym pridu k sebe a potom sup na odd...robila som na chir a to je bezna prax...takze ak ty budes rodit vaginalne, daju ti babo hned, samozrejme pokial nebudu komplikacie a uz ho aj u teba nechaju...ak CR bez komplikacii tak ti urcite babatko ukazu hned a budu ti ho nosit aj na kojenie...a vies co...po prvom porode som bola tej porodnice aj ja vcelku zhrozena a po druhom uz som to videla celkom inak...takze skutocne sa uz úrestan stresovat, radsej sa este poriadne vyspi kym sa da a uzi si ake take volno... 😉

sirinka
22. aug 2010

@karmelka77 mne ukazali babo aj po CR hned...akurat ju zvazili, skontrolovali a uz v perinke este kym ma sil dr. mi ju priniesli na salu...akurat oproti vaginalnemu mi ju neprilozili, lebo tam akurat ta plenta bola a ruky napichane hadicami vsak to poznas...

heni79
22. aug 2010

@karmelka77
Máš úplnú pravdu. Ja sama som na tomto fóre opísala svoju negatívnu skúsenosť ako vysvetlenie toho, že som vyhlásila, že by som viac do Ružinova nešla. No nie kvôli tomu, aby ma niekto ľutoval (i keď prejavy solidarity ma potešili, že nie som sama, za čo ďakujem všetkým babám 🙂 ), ale aby som upozornila, že aj toto sa tam stalo.
Presne, nech sa môžu ľudia učiť na zlých skúsenostiach iných. To menej bolí.

karmelka77
22. aug 2010

@sirinka ale po spinalke sa naozaj nemozes 12 hodin hybat, iba lezat na chrbate a otacat hlavou max. do stran...ano ked sa na to citis mozes poziadat aby ti babo dali skor, ale myslim ze pri prvom to malokto spravi...ale jasne pri dalsich detoch to clovek vidi uz inak...🙂))

karmelka77
22. aug 2010

@heni79 presne preto som to aj ja spravila🙂) dik...🙂) hovorila som o tom aj s porodnou asistentkou, s ktorou budem urcite prezivat cele dalsie potencionalne tehotenstvo a porod, a ona sama hovorila ze musime o zlych skuesnostiach hovorit nahlas, ze iba tak to zo seba dostaneme a budeme pripravene na dalsie. Mne to pomaha, uz je to celkom fajn, aj ked je to v BA o tom istom, ale na buduce to bude urcite inde, aj ked mam ruzinov 5 minut od domu🙂)

heni79
22. aug 2010

@karmelka77
Súhlas. Síce ešte neviem, či nejaké nabudúce bude, ale ...
Inak pozerám, že tvoj malý je o týždeň mladší od mojej baby. 😀
Inak, prajem mu všetko najlepšie k zajtrajším meninám. 😉
Keby som mala syna, bol by tiež Filip. To meno mám vysnívané asi od 12 rokov. 😀

karmelka77
22. aug 2010

@heni79 tak sme sa tam mozno aj stretli🙂) ja som bola tyzden pred porodom uz v nemocnic🙂) a dakujeme🙂) Filip nebolo moje vysnivane meno ale potom mi to nejak padlo do oka🙂) a som rada aj sa to k nemu hodi🙂)

gangulienka
22. aug 2010

ja som rodila prirodzene, vsetko prebehlo ok a tiez mi malu neprilozili...len ukazali v perinke a odniesli prec....bolo to o 21.00 a priniesli mi ju potom az rano... ale zase ako nejaku velku tragediu som to nevnimala ...

zucha
22. aug 2010

mne prilozili obe deti, hned po tom, ako ich pozrela lekarka a dala do perinky

sirinka
22. aug 2010

@karmelka77 ja viem, som zdrav. sestra, ale za to ti babo ukazat mozu aj prikladat ti ho mozu...vedla mna lezala baba po spinalke a sestricky jej pomahali prikladat maleho...ja som mala CR v epiduralke a tiez mi na zaciatku sestricka pomahala malu prilozit...

karmelka77
23. aug 2010

@sirinka no vidis tie rozdiely su neskutocne...si ani neviem predstavit tu sestricku ktora mi maleho prvy krat priniesli zeby take nieco spravila, zeby maleho prilozila kedze ja som sa nemohla pohnut to by jej asi ruky odpadli, ved ona ho polozila vedla mna bez snahy dat ho najako aby som nanho videla, a odisla prec, ved oni maju vela roboty a je ich malo...mozno prave pre tieto chyby na zaciatku sa maly nechcel prisat...ale uz mi to nejak nevadi...nie je jediny na um a mozno bude zdravsi ako keby bol kojeny...🙂))

heni79
23. aug 2010

Baby ja neviem. Mne síce malú "priložili" hneď na sále, ale vnímala som to skôr negatívne, ako pozitívne. Prečo? Keď sa narodila, ihneď ju odniesli a videla som ju, až keď sa vrátili. Už zabalenú, čistučkú. Pozrela som sa na ňu a bola som celá dojatá. Samozrejme som aj zaslzila. Pozdravila som ju a chabo som sa pokúsila sa jej aspoň dotknúť. No a v tomto okamihu mi ktosi vyhrnul košeľu a sestrička, ktorá malú držala, mi ju zrazu akože priložila na prsník. Samozrejme malá ani neotvorila ústa. Ja som nevládala ani ň a podotýkam, že ešte stále som mala nohy priviazané v strmeňoch a súčasne sa pripravovali na šitie. Myslím, že na takúto procedúru sme obe boli príliš vysilené a ešte v šoku.
Takto som si to teda určite nepredstavovala.
A vzápätí ju odniesli. No novorodenecké, lebo mňa po pôrode šupli na 10.posch., lebo na šestonedelí nebolo miesto.
Za malou mi dovolili ísť na druhý deň ráno okolo pol ôsmej. (Naroidla sa 19.42) Až vtedy som ju videla naozaj. Tam mi sestrička (na novorodeneckom) povedala, že si ju mám skúsiť priložiť. Tak som to spravila. Sama, inštinktívne, bez akejkoľvek pomoci a asistencie. Malá sa síce chytila, aj začala reflexívne sať, ale.... Čo som ja vedela, že to robím zle? 😲 Teda podľa sestričiek už na šestonedelí. Tam mi inak povedali,že kojiť nikdy nebudem, lebo mám ploché bradavky (taká jedna tmavovlasá). Mlieko som 4 dni nemala, takže malá bola hladná a stihla mi zničiť bradavky. Tak nasledovali klobúčiky, trápenie, predĺženie pobytu, lebo schudla atď. Príchod domov bol pre mňa vykúpením.
Napokon som ju kojila 3 mesiace. Nie je to síce rekord, ale aj tak lešie, ako nič.

Len tak mimochodom, techniky kojenia som dopredu študovala. Teoreticky. No bola by som ocenila, keby mi bol niekto aj pomohol priamo v nemocnici. Lebo teória je jedno a prax druhé. Tak sme si napokon cestu ku kojeniu museli nájsť my dve spolu.

aktak
23. aug 2010

@heni79
ked si si pozerala pred porodom kojenie mala si sa dozvediet napriklad aj to, ze saci reflex je najsilnejsi do 6 hodin po porode, ked sa babo neprilozi tak postupne slabne az do tej miery ze sa potom treba s babom trapit aby zistilo ako sat, tomu sa da predist prave prilozenim hned po porode, samozrejme SPRAVNYM PRILOZENIM 😒 nehovoriac o otom ze mliecko nastupi ovela rychlejsie, mne najmensiu prilozili na sale a doniesli na izbu 4 hodiny po porode (nedoniesli, bola som si pre nu lebo mi ju nechceli dat ze je skoro, ale ja som si ju chcela prilozit tak som klopala a stala pred dverami kym mi ju nedali) a mliecko som mala za par hodin (sice som uz pred tym kojila dve deti, ale vo vseobecnosti prikladanie spusta mliecko skor)

lea79
23. aug 2010

@aktak no to je úžasné....mne malého sestrička nepriložila, iba ho položila vedľa mňa a čumela na mňa...stihla som ho iba pohladkať a už s ním utekala preč 😖

tikuska
23. aug 2010

Ahojte, čítala som si Vaše príspevky, zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy .
Ja som rodila v Ružinove v Marci u Dr. Divekyho úžasný lekár a ešte lepší pôrodník, na detskom bola jedna veľmi milá sestrička ktorá mi ukázala ako sa kojí a o môjho drobca sa mi tam veľmi dobre starala kým nevybral infúzie, lebo po narodení sa nechcel rozdýchať.

Teraz som zistila že som tehotná a som pevne presvedčená že idem zase do Ružinova k pánovi Dr. Divekymu 😀

heni79
23. aug 2010

@tikuska
Blahoželám k pozitívnej skúsenosti.
Zaujímalo by ma, čo ti "pripadá pritiahnuté za vlasy". Chceš tým povedať, že si všetky vymýšľame? Lebo tebe sa to nestalo? Buď iba rada, že u teba všetko prebehlo hladko.
Ja by som bola rada, keby to nebola pravda. Ale žiaľ, moja skúsenosť je taká, ako som ju opísala.

karmelka77
23. aug 2010

@tikuska Divéky rodil aj mna, za zvlastnych okolnosti, ale nakoniec bol pre mna jedinym vykupenim - je super to fakt, ale aj ta poporodna starostlivost je dolezita a to je dovod preco do Ruzinova uz nepojdem...bud rada ze to je u teba ako je, ale u nas to bolo o niecom inom!!! ja som koli nim vobec nekojila:((

zucha
23. aug 2010

@tikuska tiez si myslim, ze zbytocne niekto hadze spinu na Ruzinov. Chapem ale, ze ked je zla skusenost, ovplyvni to pohlad na porod na cely zivot, ale ak si si aj ty vsimla, stale o tom pisu tie iste mamicky. Je nas tu vela aj spokojnych, nastastie 😉

aktak
23. aug 2010

ja mam s Ruzinovm len dobru skusenost, ale to aj preto ze som ziadne zazraky necakala, porodnost je vysoka, sestriciek je malo a su mizerne platene....
poznam vela pribehov, nespokojnych mamiciek a vselico, ale to sa stava vsade, ja Ruzinov kazdemu odporucam lebo doktori su velki odbornici (ktori ale tiez maju svoje dni a nemusia byt vzdy prijemny a ochotni), ja som bola naozaj spokojna, aj na standarde aj na nadstandarde

sirinka
23. aug 2010

@karmelka77 prepac, ale kojenie je najme zalezitost matky a nie zdrav. personalu...oni su len pomocna ruka, ak nie, treba hladat aktivne inde... 😉

osobne si myslim, ze v ruzinovskej nemocnici, porodnici a spol. je toho vela co zlepsovat, pocnuc pristupom personalu, zvysovanim vedomosti a vybavenim odd... ale tiez mam pocit, ze niektore to tu opisujete ako sceny z hororu... proste slov. realita je takato, dakujme vsetkym socialnym vladam, ze sme sa dostali takto "daleko", tak sa dievcata bud na to pripravite, alebo chodte skutocne rodit inde a nepodporujte porodnice, ktore podla vas za to nestoja...

zucha
23. aug 2010

ono je to aj o mamickach. Pre mna bolo samozrejme, ze ked som nieco nevedela, tak som sa opytala. Necakala som, ze za mnou niekto pride a bude mi sam od seba rozpravat. Ako hovori Aktak a aj ostatne mamicky, co uz rodili - porodnost je velka, denne rodi vela mamiciek a musi sa lezat aj na 10. poschodi. Takze naozaj pri troch, ci kolko tam je sestriciek sa neda ocakavat, ze budu s kazdou viest ten isty rozhovor a este mat cisto na izbach, postarane o deti,.......... Ja som si ani raz nevsimla, ze by niektora sedela len tak a nemala co robit. Takze ak som aj na nejaku sestricku nadabila, tak som sa popytala a bolo.

tikuska
23. aug 2010

Ja samozrejme pripúšťam že aj zlá skúsenosť môže byť a neprajem to nikomu!
S kojením súhlasím, je to väčšinou mamičkovská záležitosť, mne dosť výrazne pomohla po pôrode kniha mama a ja čo sa dostávala v nemocnici. Aj s kojením a aj s malým aspoň som vedela čo každý mesiac od neho očakávať ako s ním cvičiť koľko má spávať kedy ho ukladať a tak 😀

karmelka77
23. aug 2010

hovoria tie co nemali ziadny problem, sorry asi som blba potom ja!!! neznasam tieto mudre reci vsetkych co sa mali super, moje zlate prezite si jeden zly porod a to potom a potom sudte a hadzte svoje nazory, ja len dufam ze casom sa potvrdi ze kojenie je o nicom tak ako sa stale nazory menia aj toto raz pride...ktora z vas bola kojena dlhsie ako rok??? Opytajte sa svojich mam ako to bolo...uz mam plne zuby toho ze je malo sestriciek, malo su platene!! Ja keby som si nerobila svoju robotu dobre, uz davno som nezamestnana alebo sedim!! a oni aky maju postich zato??? Je to poslanie byt sestricka, nie vynosny obchod na to nezabudajte, a ked to niekto nechce robit nech ide prec!!!

sirinka
23. aug 2010

@karmelka77 trosku si od veci... vyskusaj si tu robotu a potom tu hadz svoje jedovate sliny...za prve...
a za druhe...prave preto, ze moj prvy porod a dojcenie neboli ukazkove, ze som mala problemy, som sa o to zaujimala, doplnila som si vedomosti a druhy porod uz vobec nebol ukazkovy, kedze islo o porod KP, ktory nakoniec skoncil CR. a nie som teraz z toho posrata a na nikoho nezhadzujem vinu alebo zodpovednost. a ked podla teba je kojenie o nicom...tak ani nebud nasrata, ze si kojit nemohla... 😉 vlastne ti sestricky urobili dobru sluzbu...

gangulienka
23. aug 2010

len pre povzbudenie : aj ked som zastanca prilozenia dietata tesne po porode, ak sa tak nestane nie je to tragedia...ako som pisala malu mi priniesli asi po 9 hodinach od porodu a nik mi kojenie neukazal....tak sme sa trosku spolu potrapili...kym sa prvy krat poriadne napila preslo viac ako 36 hod. od porodu....nakoniec som kojila 26 mesiacov 😉

smejko1
23. aug 2010

@karmelka77
@sirinka ja som rodila v Holansku, mala som cisarsky rez a maleho som mala prilozeneho hned ako ma previezli na pooperacne a odvtedy bol stale so mnou........ bolo to uzasne, lebo len spinkal a ja som sa na neho divala....... ked som ho potrebovala podat len som zavolala na sestricku, alebo mi ho podal mm, ktory spal prvu noc s nami............ takze pre tento nadherny zazitok som sa tu rozpisala ako sa stresujem, lebo viem, ze sa to vsetko da........ a chcem to zazit aj s dcerkou...... momentalne je moj porodnik Drabek..........
@karmelka77 suhlasim s tebou, ja nerodim dieta 100x za den......... mam jedno, alebo dve a porod je zaciatok nasej spolocnej krasnej cesty......... a to ze je sestricka malo platena je mi bohuzial luto, ale to ma riesit inde a nie na mamickach........ som naozaj zvedava ako dopadnem tu a co Vam po pricode z nemocnice zreferujem...... velmi dufam, ze budem do neba vychvalovat ochotu a obetavost sestriciek a lekarov.......
@sirinka naozaj nerozumiem kam stale posielas rodit mamicky, ked sa stazuju na ruzinov.......... ved u vyber nieje ziadny a teda neviem ci si z materskej a popri inych detoch moze dovolit cestovat kazda do zahranicia!!!!??? 😕

heni79
23. aug 2010

Baby, táto téma má názov: Maminy, ktoré rodili v Ružinove! A tam podľa mňa spadajú všetky maminy, či už spokojné, alebo nespokojné. A myslím si, že každá z nás má právo napísať svoj vlastný názor na pôrodnicu, či skôr na svoj vlastný pôrod a popôrodnú starostlivosť. A že to bude názor čisto subjektívny, je úplne jasné. A myslím si, že je dobré, že sa tu prezentujú obe strany, teda aj pozitívne, aj negatívne veci. Ak sa totiž nejaká budúca mamička chce rozhodnúť pre niektorú pôrodnicu (ktorúkoľvek na Slovensku, či v zahraničí), má právo na informácie. A nejaké oficiálne tabuľky a prezentácie jednotlivých pracovísk jej asi povedia menej ako skutočné zážitky jednotlivých mamičiek. A keby mala možnosť čítať iba názory tých spokoných, asi by to nebol celkom reálny obraz.
Neviem z akej štatistiky vychádza tvrdenie, že spokojných je viac. Ale bodaj by to bol pravdivý údaj. Nič iné si neprajem, iba čo najviac spokojných mamičiek.
No mrzí ma, ak niekto tvrdí, že zverejnenie svojho postrehu, či zážitku, ktorý žiaľ nebol dobrý, niekto označí ako "hádzanie špiny", či informáciu "pritiahnutú za vlasy". Tým totiž preukazuje, že nerešpektuje osobnosť druhého človeka. Alebo je to iba o nepochopení?
Ja osobne som napr. na tomto fóre písala aj o pozitívnych momentoch môjho pobytu v nemocnici. No žiaľ, bolo ich menej, preto to moje rozhodnutie, že by som tam viac nešla. Ak sa tam však niekto s radosťou vracia, ja mu iba prajem, aby s rovnakou radosťou odchádzal aj nabudúce.
Som dosť smutná z toho, ako sa tu dnes tá diskusia podivne zvrhla.
P.S.
Už som to raz vysvetľovala, ale pre istotu ešte raz. Ja som svoj zážitok napísala ako odpoveď na otázku, ktorú som dostala. A prekvapivo sa mi ozvalo niekoľko ďalších mamičiek, ktoré mali podobné pocity, či negatívne zážitky. A dosť mi to pomohlo, že nie som sama, kto mal také trápenie.
No na túto tému som primárne nakukla s očakávaním, že tu možno spoznám niektorú zo svojich "spolubojovníčok pri váhe", ako napísala jedna z nich. A to sa mi aj podarilo.

sirinka
23. aug 2010

@smejko1 tak napr. si velmi chvalia porodnicu v trencine, je naozaj nadstandartna...a mnohe baby odtialto sa rozhodnu ist rodit radsej tam ako v Ba....alebo porodnicu na antolskej si mnohi chvalia ako najlepsiu bratislavsku... no a ked uz sme pri tom, porod v hainburgu mnohi volia ako riesenie z okolia ba, lebo ked si spocitas co zaplatis za zazmluvnenie, nadstandart, parner pri porode, epidural, tak si este trochu priplatis a mozes rodit v nadstandartnych podmienkach... niektore baby dokonca cestuju do brna...je to tam asi lacnejsie ako v rakusku...moznosti mas habadej, alebo topolcany...porod do vody a tiez nadstandartne sluzby...
lebo to, co si zrejme zazila v holandsku v ruzinove ani zdaleka nezazijes....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre