Pôrodnica Topoľčany. Viete niečo viac?

melory
8. jan 2007

hladala som v teme porod - porodnica topolcany a nenasla som nic okrem porodu do vody. ja o porod do vody zaujem nemam, ale mala by som o porodnicu. mozem si tam vraj vybrat lekara s ktorym budem mat konzultacie a odvedie mi porod. viete nieco viac? este raz , nejde mi o porod do vody.

weroni
14. okt 2008

dejna ty si nechcela vediet pohlavie alebo sa vam len drobec nechcel odhalit? 🙂

ika8
14. okt 2008

tak baby, bola som dnes v poradni ešte u svojho dokiho, zobral krv a ster a na moje prekvapenie ma ešte objednal k nemu na poradňu 28.10., veď to už budem v 37+1tt. Je to takto OK? A vtedy mi má robiť ešte sono, lebo dnes mi nerobil. A do knižky napísal údaje do 35tt, hoci som už 35+1tt, t.j. 36tt. Alebo to berú deň hore-dole??? 😕
A sestrička mi dala papierik, nech si kúpim v lekárni:
- arnica montana 9CH
- caulophylum 5CH
- actaca racemosa 5CH
To sú čo za lieky, nemáte s tým skúsenosti, treba to? 😕
Nechcem tbytočne niečo tlačiť do seba, hlavne keď sa necítim zle a doteraz som nemala žiadne problémy.

audreyd: bígl je pekný psík, ale pokiaľ sa rozhodneš pre psa a nie sučku, tak rátaj s tým, že pes si robí rád vychádzky, ktoré nie sú naplánované 😀 😀 😀 , rád sa zabieha a treba preto na neho dávať väčší pozor, je to taký túlavý týpek 😉

dejna3
14. okt 2008

weroni, a Ty tu čo strašíš o 4 ráno? 😀 😀 😀
chceli sme vedieť pohlavie a veľmi, ale náš drobec s nami máva a to sa ešte ani nenarodil 😀 nebolo to dobre vidieť, dokonca ani na 3D, tak ja som to už potom nechala tak... 😉

ika, mne tá PA - Ľudka - u dokiho, tiež spomínala nejaké homeopatiká, ale to až teraz, keď som tam bola pred týždňom a napokon tam bol taký frmol, že na to zrejme úplne zabudla 😔 no ale myslím, že pre mňa by to už bolo aj tak asi neskoro... oni majú tuším uľahčiť pôrod, ja by som sa toho neobávala, rozhodne Ti to neuškodí 🙂

audreyd, a Ty si prenášala, keď si tam tiež tak často chodila? A potom to išlo samo alebo vyvolávali? Ja začínam mať trochu obavy z toho, či nebudem mať väčšie bolesti po vyvolávačke, než keby išiel krpček sám 😕

trošinku ma pobolieva podbruško, ako pri ms, ale fakt len slabučko a inak sa nič nedeje 😀

endy
14. okt 2008

Katka,pekné fotky.Aj ja som pridala dve.Boli sme v nedeľu v Tovarníckom parku.

Podobnú KLOKANKU sme mali aj my.Z lidla.Malej sa v nej veľmi páčilo.

Tak vo štvrtok o jednej pred kostolom.Ak by ste mali ešte niektorá záujem,s Katkou sa stretávame,dobehnite.Budeme tam.

Teším sa!!! 😉

katinka0000
14. okt 2008

ahojte!

audreyd: veru myslim. no vidis, to je ako ty, ked si deticky nebalila na siroko.

dneska vyzera krasny den.

endy: krasne fotky. 🙂

weroni: som rada, ze tu existuje dalsi clovek, co ma pozitivny vztah k zvieratkam.

audreyd
14. okt 2008

dejna, neprenášala 🙂 adeli sa narodila presne deň pred termínom. adamko sa narodil týždeň pred a teraz som mala kontrakcie už od 34 alebo 35tt, raz som to prehnala s upratovaním a sťahovaním izby 😖

ika, mala by si ísť ešte v 36tt na prietoky. nerobili ti ešte?

tie homeo som mala aj ja. tu na MK som dokonca založila diskusiu o nich a trošku som ich študovala 🙂 zistila som si presné dávkovanie aj riedenie, kuk tam, je tam presný rozpis 🙂 myslím si, že mne pomohli. ale neviem to povedať s určitosťou, či to bola zhoda náhod, že som mala druhý pôrod ľahší, či to bolo tými homeo, skúsenosťou, dobrou epi alebo kombináciou všetkého 🙂 ale myslím si, že určite mi neublížili 😉

weroni, my sme mali škrečkov doma celú armádu 😀 raz dokonca 9 mladých naraz! mali sme aj dve labolatórne myšky 🙂 rybičky nepočítam... ale niečo väčšie sme si nikdy nemohli dovoliť, tiež sme bývali v bytovke... véééľmi som túžila po fretke ako malé decko 🙂

audreyd
14. okt 2008

som to skopírovala... 🙂

Homeopatiká a pôrod (BOIRON)

Preventívne pred pôrodom:

Arnica montana 9 CH
– užívať 7 – 10 dní pred pôrodom
- 5 granúl 2 x denne
- preventívne proti bolesti, krvácaniu, opuchu a tromboembólii

Gelsemium 15 CH
– užívať 7 – 10 dní pred pôrodom
- 5 granúl denne
- preventívne proti strachu z pôrodu

Počas pôrodných bolestí:

Caulophyllum 5 CH
- 5 granúl každých 10 minút striedať s Actaea racemosa 5 CH
- uvoľňuje svalovinu krčka maternice, uvoľňuje prudké a neúčinné kŕčovité bolestivé sťahy, zmierňuje bolesti vyžarujúce do slabín a stehien

Actaea racemosa 5 CH
- 5 granúl každých 10 minút striedať s Caulophyllum 5 CH
- silné nepravidelné bolesti, spazmus krčka maternice, intenzívne bolesti vyžarujúce do bedrových slabín

Po pôrode:

Arnica montana 30 CH
- 5 granúl 2 x denne počas 7 dní po pôrode
- urýchlenie hojenia, vstrebávanie hematómov, špecifický účinok na kapiláry

Staphysagria 5 CH
- 5 granúl 2 x denne počas 7 dní po pôrode
- hojenie rezných chirurgických rán (epiziotómia)

Pyrogenium 9 CH
- 5 granúl 2 x denne počas 7 dní po pôrode
- prevencia vzniku infekcie

- ostatné druhy (proti rannej nevoľnosti, na podporu tvorby mlieka, ospalosť, slinenie...) – info v lekárni

bylinky:
list ostružiny malinovej, alchemilka - posilnenie maternice, spasmolytický účinok pri bolestivých kŕčoch maternice, uvoľnenie panvového dna – piť čaj cca od 34tt

ľanové semeno: proti zápche, pomáha pri priechodnosti dieťatka pôrodnými cestami – preventívne polievkovú lyžicu celých semien zapiť vodou

bio kozmetika weleda – rôzne masážne oleje na masáž pokožky, prsníkov, perinea...

všetko sa dá v poho zohnať v každej lepšej lekárni

teri3
14. okt 2008

Je to podozrivé, Dejna sa neozýva 😲 . Žeby už?

katinka0000
14. okt 2008

teri: no neviem, mozno aj.

endy
15. okt 2008

Ahojte,Terka všetko najlepšie k meninám!!! 😉

dejna3
15. okt 2008

ahojte 🙂

ešte stále 2v1 😀 bambulček sa nebojí ani čerta, nie to vyvolávačky 😀 😀 😀
zohnali sme autosedačku ku kočíku (za polovičnú cenu) a dnes ju ideme kúpiť... tak drobec asi čaká, kým ju nebude mať doma, aby mal istotu, že sa mu nič nestane na ceste z porodky 😀
a ešte som kázala drahému, aby sa oholil, lebo možno má obavy, že keď sa s ním zarastený tatinko pomazná, tak ho popichá 😀

Terka, aj my želáme všetko najlepšie k meninám 😵

katinka0000
15. okt 2008

ahojte!

terka: aj ja sa pripajam k endy. VSETKO NAJLEPSIE!!!

dejna: no toto. drobcekovi tam teda musi byt fakt uzasne.

endy: dufam, ze zajtra nebude taketo pocasie, lebo zase z toho nic nebude. ☹

ika8
15. okt 2008

Čaute,
Takže, robila som redukciu v taške do pôrodky podľa vašich rád, ale ešte dačo: zavinovačku potrebujem do pôrodky alebo na prenos krpca domov? Určite domov pôjdeme autom a v autosedačke.
A treba nejaké oblečko na dobu v pôrodke pre mimčo? či je všetko myslené ma odchod domov?

Terka: pripájam sa k pozdravu k meninám 😉

Dejna: aká veľká je tvoja taška do pôrodky??? Moja je veľká, no gro tvoria plienky, podložky, vložky a župan. Ostatné by sa vošlo do malej taštičky 😀

Audreyd: ďakujem za tie homeopatika. Idem ich kupovať. Tie pred pôrodom sa isto zídu, len dúfam, že ich vôbec začnem užívať. Alebo skončím ako dejna a budem ich užívať 3týždne 😀

katinka0000
15. okt 2008

ika8: zavinovacku do porodnice nepotrebujes vobec. ja som synceka niesla domov z porodnice v autosedacke, takze som zavinovacku nepotrebovala vobec. v porodnici ti taktiez daju vsetko oblecenie, ktore babo potrebuje. ani latkove plienky nepotrebujes.

dejna3
15. okt 2008

ika, ja mám dve menšie tašky, lebo veľkú som nezohnala... v jednej, takej fakt malej, mám vecičky pre mimi - teda kozmetiku, plienky a tak.... a v druhej, asi strednej veľkosti, veci pre seba..
tiež mi tam najviac miesta zaberajú vložky, župan, plienky ....
ja som si pre bábätko pribalila rukavičky, aby sa nepoškriabalo, lebo ak to bude taký divoch, ako je teraz vnútri, tak veru dlho nebude mať ručinky "spútané" v perinke 😀

katinka0000
15. okt 2008

no tak zajtra ideme znova ku doktorke. maly ma ten vysyp uz aj na hrudi a na pleci a aj v hlavicke. som z toho hotova, lebo neviem, co to moze byt. ten krem mu vobec nepomaha, len mame asi 3 body z toho take spinave, ze ich uz mozeme rovno vyhodit.

mal aj niektory z vasich drobcekov takyto problem s vyrazkami. od narodenia mal krasnu cistucku plet a teraz posledne dva tyzdne sa nam to zacalo vyhadzovat.

audreyd
15. okt 2008

kati, naša malá mala ešte v pôrodnici vyrážky na brušku a na nožičkách ☹ až také akoby hnisavé, aj preto nás pustili o deň neskôr. dávala som je jna to kalciovú masť a pekne sa zahojilo. ty čo dávaš?

audreyd
15. okt 2008

Čo by nemalo chýbať v taške do pôrodnice

pre seba:
- občiansky preukaz
- kartička poistenca
- tehotenská knižka
- sobášny list
- toaletné potreby – zubná kefka a pasta, mydlo, hrebeň, gumička do vlasov, pleťový krém, toaletný papier, 3-4 balíky pôrodníckych vložiek, šampón, balzam na pery...
- 2 – 3 uteráky tmavšej farby
- vložky do podprsenky
- 2 -3 ks jednorazové nohavičky (dostanete v lekárni)
- podprsenky na dojčenie približne o 2 čísla väčšie ako ste zvykli nosiť pred otehotnením
- jednorazový holiaci strojček
- niekoľko nočných košieľ vhodných na dojčenie
- župan
- papuče, gumené prezuvky do sprchy, bavlnené ponožky
- teplomer
- kvapky do nosa v prípade nádchy, aby ste mohli predýchavať kontrakcie
- pohár
- príbor
- odsávačka mlieka
- ochranné klobúčiky na dojčenie
- jednorazové podložky do postele

pre dieťa:
- meno, adresu a telefónne číslo detského lekára
- 2 balíky jednorazových plienok veľkosti mini alebo newborn
- vlhčené utierky
- masť proti zapareniu
- lieh
- kefka na vlásky
- vatové tyčinky
- vatové tampóny
- detský šampón
- telové mlieko

pre manžela:
- prezuvky
- niečo na občerstvenie

pri odchode z pôrodnice:
- oblečenie pre seba - pravdepodobne bude pre vás najvhodnejšie ešte tehotenské oblečenie
- 3 vyvarené a vyžehlené bavlnené plienky
- kabátik, čiapočka, košieľka, dupačky
- ortopedické nohavičky
- zavinovačka s flanelovou vložkou
- v zime navyše zimná teplá súpravička, deka alebo nánožník
- autosedačka „škrupinka“ pre bábätko

zídu sa aj:
- masť na popraskané bradavky
- fotoaparát
- niečo na čítanie
- masť na hemoroidy
- pero a zápisník
- mobilný telefón (nabíjačka)
- v prípade potreby ďalších vecí vám ich môžu vaši najbližší kedykoľvek doniesť

audreyd
15. okt 2008

Právne rady

kam po úradoch:

pred pôrodom:
- odhlásenie rod. príspevku (druhorodičky) ÚPSVAR
- nahlásenie materskej dávky SOCPOIST
- zdrav. poist. - prechod na materské
- pediater (dohodnúť sa)
- v prípade patrnerov vyhlásenie o otcovstve - kvôli priezvisku - matrika

po pôrode:
- rodný list - matrika (treba k tomu OP, sob. list, RL - oboch)
- prihl. na dôchodkové poistenie (kópia RL) SOCPOIST
- vyplácanie materského SOCPOIST (kópia RL) SOCPOIST
- uplatnenie daňového bonusu (kópia RL) zamestnávateľ
- prídavok na dieťa (kópia RL) ÚPSVAR
- príspevok pri nar. dieťaťa (kópia RL) ÚPSVAR
- príplatok k príspevku - pre prvorodičky (kópia RL) ÚPSVAR

- návšteva pediatra - prepúšťacia správa z pôrodnice
- zdrav. poisťovňa - nahlásiť novorodenca do 60 dní (prihláška, kópia RL, OP rodiča)
- trvalý pobyt - nahlásenie - do 3 dní od vydania RL (RL, OP matky) MsÚ, matrika

+ si navyše pripravte niekoľko kópií OP oboch rodičov, kópií RL oboch rodičov aj dieťaťa, kópií kartičky k účtu, kam budú z úradov posielať dávky a príspevky a pre istotu aj splnomocnenie pre druhého rodiča, že ho splnomocňujete na vybavenie niektorých vecí... (problémy robia najmä vtedy, keď rodičia nemajú spoločné trvalé bydlisko), no a samozrejme kopec pevných nervov!!!

audreyd
15. okt 2008

Dojčenie – dar pre život

Až 98% žien je schopných dojčiť svoje deti a predčasné odstavenie je najčastejšie spôsobené nedostatočnou motiváciou a podporou rodiny a okolia. Používanie cumlíkov a prikrmovanie z fľaše techniku dojčenia narušuje. V každom väčšom meste fungujú poradkyne dojčenia, ktoré mamičke v prípade ťažkostí poskytnú odbornú radu a psychickú podporu.

Poradkyne dojčenia v Trenčíne nájdete v MC Srdiečko.

Prečo dojčiť?

Pretože...
- materské mlieko je tou najkvalitnejšou potravou, akú dieťa môže dostať,
- dojčené deti sú zdravšie,
- dojčené deti sú chytrejšie,
- dojčením chránite aj svoje dieťa,
- dojčením dávte svojmu bábätku najavo, že ho ľúbite,
- dojčením šetríte námahu, čas aj peniaze.

Mnohí rodičia, starí rodičia a nanešťastie aj zdravotníci si myslia, e dojčenie a umelá výživa (t.j. kŕmenie umelými mliekami z prášku) sú rovnocenné. To je však omyl. Žiadne umelé mlieko sa nemôže vyrovnať vášmu materskému mlieku. To najlepšie, čo môže vaše dieťatko dostať, je materské mlieko. Umelá výživa nie je alternatíva – je to posledné východisko. Je potrebné iba vo výnimočných prípadoch, ktoré musí zvážiť lekár.

Dôvod prvý.
Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je materské mlieko tou najideálnejšou stravou pre dieťatko v prvom polroku dieťatka.
Počas miliónov rokov vývoja sa zloženie mlieka rôznych cicavcov presne prispôsobilo potrebám mláďat jednotlivých živočíšnych druhov. Kravské mlieko, z ktorého sa vyrábajú umelé prípravky pre dojčatá, je preto „šité na mieru“ teliat a nie detí. Napriek tomu, že jeho zloženie priemyselným spracovaním upravuje tak, aby sa viac podobalo na mlieko materské, zostáva iba viac či menej vydarenou napodobeninou. Ani to najkvalitnejšie, najdrahšie najkrajšie zabalené umelé mlieko sa nemôže vyrovnať vášmu materskému mlieku. Kŕmenie umelým mliekom je preto krokom proti prírode, na ktoré mnohé deti doplatili svojím zdravím. Veď uvážte, poznáte okrem človeka živého tvora, ktorý by nanucoval svojim mláďatám mlieko iného živočíšneho druhu?
Materské mlieko síce v porovnaní s mliekom prežúvavcov (kravy, kozy, ovce) obsahuje podstatne menej bielkovín, dieťa ich však dokáže oveľa lepšie stráviť. V kontakte so žalúdočnou kyselinou bábätka vytvára materské mlieko jemné zhluky bielkovín, zatiaľ čo bielkovina kravského mlieka (kazeín) sa premení na veľké, zle stráviteľné tvarohové hrudky.
Pomer základných bielkovinových zložiek mlieka (kazeínu a srvátky je v materskom mlieku 40:60 a v kravskom mlieku 80:20) ako aj unikátne spektrum aminokyselín je presne prispôsobené metabolickým požiadavkám organizmu dojčaťa. Dominantnou bielkovinovou zložkou materského mlieka sú srvátkové proteíny (alfa-laktalbumín, laktoferín). Naopak, hlavnou zložkou kravského mlieka je kazeín, pričom jeho hlavnú súčasť – beta-laktobukín je silným alergénom vyvolávajúcim často alergiu na kravské mlieko.
Približne polovica kalorickej hodnoty ženského mlieka je obsiahnutá v tukoch. Mastené kyseliny ne sú len zdrojom energie, ale aj dôležitou stavebnou látkou (najmä pre tvorbu nervového tkaniva a očnej sietnice). Dôležité je vysoké zastúpenie esenciálnych a polynenasýtených mastných kyselín v materskom mlieku (viac ako štvornásobné v porovnaní s kravským mliekom). Unikátnou zložkou ľudského mlieka je enzým lypáza umožňujúci deťom lepšie stráviť a využiť mliečne tuky (okrem nás ho majú iba gorily, v kravskom mlieku chýba!).
Mliečny cukor (laktóza) okrem toho, že dodáva organizmu takmer polovicu kalórií, čiarka podporuje rast a rozmnožovanie baktérie Lactobacillus bifidus. Táto tvorí prirodzenú flóru dojčenského čreva, ktorá chráni dieťa pred hnačkovými ochoreniami. Osídlenie čreva laktobacilom podporuje aj tzv. bifidus faktor, čo je látka prítomná v materskom mlieku.
Obsah vitamínov v mlieku matky výrazne kolíše v závislosti od jej výživy. Racionálne a zdravo sa stravujúca mamička má v mlieku dostatočné množstvo vitamínov. Dojčené dieťatko nepotrebuje žiadne vitamínové prípravky, či nápoje. Výnimku tvoria vitamíny K a D, ktoré sa podávajú v kvapkách. Len prísne vegetariánky majú v mlieku nedostatok vitamínov B (najmä B12). Preto je dôležité, aby tento vitamín počas dojčenia užívali. Takisto prívod minerálov prostredníctvom dojčenia je dostatočný. Ľudské mlieko síce obsahuje menej železa ako kravské, to sa však z materského mlieka vstrebáva oveľa účinnejšie vďaka väzbe na bielkovinu laktoferín. Vďaka jodizácii kuchynskej soli je aj prísun jódu materským mliekom dostačujúci. Materské mlieko obsahuje aj tzv. rastové faktory podporujúce dozrievanie a rast detského organizmu (zažívacieho traktu, mozgu, sietnice), hormóny, ako aj mnohé iné látky.
Zloženie materského mlieka sa v závislosti od veku dieťaťa mení a prispôsobuje jeho meniacim sa potrebám. Prvé mlieko kolostrum (mledzivo) je husté, nažltlé a obsahujúce relatívne veľa bielkovín (najmä protilátok chrániacich dieťatko pred infekciou), zato však menej cukrov a tukov. Po štyroch až piatich dňoch sa začína tvoriť prechodné a po dvoch týždňoch zrelé mlieko. Toto má už typicky namodralo – bielu, trochu priesvitnú farbu. V porovnaní s kolostrom obsahuje menej bielkovín, ale viac cukrov a tukov. V porovnaní s kravským pôsobí materské mlieko „vodnato“ a mnohé mamičky si myslia, že majú riedke mlieko , a preto začnú svoje deti prikrmovať umelými prípravkami. To je však omyl! Takto má materské mlieko správne vyzerať. Žiadne riedke mlieko neexistuje – ešte aj mlieko hladujúcich žien obsahuje adekvátne množstvo základných živín. Zloženie mlieka od jednej mamičky sa mení nielen v závislosti od veku dieťatka, dennej hodiny, ale aj v priebehu jedného kŕmenia. Tzv. predné mlieko (t.j. zrelé mlieko, ktoré dieťatko vytiahne v úvode dojčenia) obsahuje relatívne viac cukru, zatiaľ čo zadné mlieko (približne dve tretiny objemu zrelého mlieka) obsahuje viac tukov, takže je aj bohatšie na energiu. Ak mamička počas dojčenia strieda prsníky, môže sa stať, že dieťatko pije prevažne predné mlieko a napriek dostatočnému objemu dostáva relatívne menej kalórií. Zvýšený prísun mliečneho cukru v prednom mlieku sa môže prejaviť zeleným sfarbením stolíc, ktorý sa mylne považuje za prejav hladu. Preto by malo dieťa vypiť najprv jeden prsník „do dna“ tak aby dostalo aj kaloricky bohatšie zadné mlieko) a až potom prejsť na druhý prsník.
V prvom polroku života dieťatko okrem materského mlieka nepotrebuje žiadnu inú potravu alebo nápoje. Netreba ho prikrmovať ovocím, zeleninou, ovocnými džúsmi. Prikrmovať sa má začať až po dovŕšení šiesteho mesiaca života, v dojčení je však vhodné pokračovať minimálne do konca prvého roku, v ideálnom prípade aj dlhšie (2 – 3 roky).

Dôvod druhý.
Dojčené deti sú zdravšie ako ich vrstovníci vychovávaní na umelých mliekach.
Dojčenie chráni dieťatko pred rôznymi ochoreniami, a to nielen v rannom detstve ochranný účinok pravdepodobne pretrváva až do dospelosti.
Najlepšie zdokumentovaný je ochranný účinok materského mlieka pri infekčných ochoreniach. V materskom mlieku je prítomných mnoho dôležitých obranných látok, ako aj živých buniek, ktoré priamo ničia choroboplodné baktérie a vírusy. Okrem toho obsahuje faktory, ktoré „naštartujú“ a správne „doladia“ imunitný systém dieťaťa, aby sa v budúcnosti vedelo samo brániť rôznym infekciám. Vedecké štúdie jednoznačne dokázali významne nižší výskyt hnačiek u dojčených detí v porovnaní s umelo živenými vrstovníkmi, a to nielen v rozvojových, ale aj bohatých krajinách s dobrými hygienickými podmienkami. Dojčenie znižuje aj riziko zápalu stredného ucha, infekcií dýchacích ciest, močových infekcií, meningitídy (zápalu mozgových blán), sepsy (otravy krvi), či nekrotizujúcej enterokolitídy (život ohrozujúceho zápalového ochorenia čreva typického pre nedonosené deti). Dojčené deti menej často trpia horúčkami či kašľom. Protiinfekčný účinok dojčenia pretrváva aj po jeho skončení. Naopak, u detí kŕmených umelými mliekami sa tieto ochorenia vyskytujú častejšie. Umelé mlieka nielenže nemajú ochranné protiinfekčné vlastnosti, ale samy sa nezriedka stávajú zdrojom infekcie. Aj pri dlhodobej starostlivosti môže dôjsť k nakazeniu umelého mlieka, fľašiek a cumlíkov baktériami vyvolávajúcimi hnačkové ochorenie.
Existuje veľký počet prác zaoberajúcich sa súvislosťou medzi umelou výživou v prvých šiestich mesiacoch života a rozvoja diabetes mellitus I. typu (cukrovka vyžadujúca pichanie inzulínu). Je to autoimúnne ochorenie (podmienené útokom imunitného systému proti vlastnému organizmu), na ktorého vývoji sa podieľa veľký počet faktorov: dedičná výbava, ako aj vplyv životného prostredia (pravdepodobne vírusové infekcie, stres, toxíny, strava). Výsledky vedeckých štúdií nasvedčujú tomu, že predčasný kontakt s bielkovinou kravského mlieka môže u geneticky predisponovaných detí vyvolať tvorbu špecifických protilátok, ktoré neskôr napadajú bunky pankreasu vytvárajúce inzulín. Iné štúdie ukázali epidemiologickú súvislosť medzi poklesom dojčenia, vysokou spotrebou kravského mlieka a nárastom výskytu cukrovky u detí. Rovnako predčasné zavádzanie tuhých príkrmov do stravy pred 3. mesiacom života je pravdepodobne rizikovým faktorom pre rozvoj cukrovky. Hoci súvislosti medzi umelou výživou a dojčením dosiaľ ešte nie sú detailne preskúmané, najmä u detí z rizikových rodín (diabetici v príbuzenstve) získava výlučné dojčenie po dobu šiestich mesiacov ešte väčší význam ako u zvyšku populácie.
Väčšina vedeckých výskumov taktiež nasvedčuje tomu, že dojčené deti menej často trpia na alergie. Naviac, hlavná bielkovina kravského mlieka (beta-laktoglobulín) je silným alergénom a môže spôsobovať pomerne častú alergiu na kravské mlieko. Prejaví sa príznakmi zo strany zažívacieho traktu (bolesťami bruška, neprospievaním alebo hnačkami), ale môže mať aj kožné alebo dýchacie prejavy. Zdá sa, že dojčenie znižuje riziko neskoršieho rozvoja celiakie (autoimúnneho ochorenia čriev podmieneného znášanlivosťou lepku, látky obsiahnutej v pšeničnej múke, ktoré si vyžaduje dlhodobú diétnu liečbu). Príkrmy s obsahom lepku by sa mali podávať až po siedmom mesiaci života a ideálne pod „ochranou“ materského mlieka. Uvažuje sa tiež o ochrannom efekte dojčenia ja pri črevných zápalových ochoreniach Crohnovej chorobe a ulceratívnej kolitíde.
Podľa niektorých vedcov môže výživa v prvých mesiacov života môže ovplyvňovať aj výskyt onkologických ochorení v detskom veku. Zdá sa, že dojčenie znižuje riziko akútnej leukémie, Hodgkinovských a non-Hodgkinovských lymfómov. Mechanizmus tohto účinku dosiaľ nebol objasnený – uvažuje sa o imunomodulačných účinkoch materského mlieka („naladenie imunitného systému“); okrem toho bol v ľudskom mlieku identifikovaný proteín zabíjajúci nádorové bunky.
Predpokladá sa, že dojčenie chráni deti pred rozvojom civilizačných ochorení v dospelom veku. Dojčené deti majú v neskoršom veku údajne menej často zvýšenú hladinu cholesterolu (rizikový faktor aterosklerózy). Tento efekt dojčenia by mohol byť podmienený vyšším obsahom cholesterolu v materskom mlieku. Organizmus dojčeného dieťaťa je vystavený vyššiemu prívodu cholesterolu, takže si naň „zvykne“ a dokáže jeho hladinu v dospelosti lepšie regulovať. Arterioskleróza a ňou podmienené ohorenia majú na svedomí viac ako polovicu úmrtí v dospelom veku (infarkt myokardu, angína pectoris, cievne mozgové príhody). Popisuje sa znížený výskyt obezity u detí, ktoré boli dojčené. U dojčených detí sa menej často vyskytuje SIDS syndróm náhleho úmrtia dojčaťa v spánku.

Dôvod tretí.
Dojčené deti bývajú chytrejšie ako ich umelo živení vrstovníci.
Dojčené deti začínajú skôr rozprávať, rýchlejšie sa vyvíjajú po pohybovej stránke, lepšie sa učia a v dospelosti majú vyššiu inteligenciu. Zistilo sa, že materské mlieko obsahuje rôzne látky (aminokyselinu taurín, kyselinu dokozahexaénovú a iné) podporujúce vývoj mozgu. Pozitívny dopad dojčenia na intelektový vývin je pritom výraznejší u nezrelých než u donosených detí.

Dôvod štvrtý.
Dojčenie ako možnosť kŕmiť svoje dieťa vlastným mliekom predstavuje pre mamičku neopakovateľný citový zážitok.
Vytvára sa tak pevná citová väzba medzi a novorodencom, dáva mu pocit bezpečia a lásky. Okrem toho predstavuje blízky kontakt s matkou silný podnet pre intelektový a citový vývoj dieťatka. Fľaša s umelým mliekom nikdy nemôže nahradiť dotyk a teplo materského tela.

Dôvod piaty.
Dojčením chránite aj svoje zdravie.
Je dokázané, že matky, ktoré svoje deti dojčili, majú podstatne menší výskyt rakoviny prsníka a vaječníkov. Okrem toho včasné priloženie dieťatka po pôrode podporuje stiahnutie maternice, a tým znižuje popôrodné straty krvi. Takisto sa uvažuje o ochrannom účinku dojčenia na výskyt osteoporózy v období po prechode.

Dôvod šiesty.
Dojčením ušetríte čas, námahu a peniaze.
Materské mlieko je zadarmo, vždy je po ruke, je vždy čerstvé, má správnu teplotu a je sterilné. Okrem toho je bezpečné – na rozdiel od umelého mlieka sa neznečistí baktériami a nemôže dôjsť k zámene za inú tekutinu. Ak dojčíte, ušetríte peniaze za umelé mlieko, fľašky, cumlíky a dojčenskú vodu. Odpadnú vám starosti zo zohrievania vody, riedením mlieka, vyváraním fliaš a cumlíkov. Ak cestujete, nemusíte so sebou nosiť celú výbavu na prípravu mlieka. Pretože dojčené deti bývajú menej často choré, majú ich matky menej absencií v práci ako tie, ktoré kŕmili svoje deti umelým mliekom.
Dojčením šetríte peniaze nielen sebe, ale aj celej spoločnosti. Podľa niektorých amerických štatistík dosahujú náklady na liečbu ochorení podmienených nedojčením každoročne sumy niekoľko sto miliónov dolárov. Berúc do úvahy, že dojčené deti sú inteligentnejšie a rýchlejšie sa vyvíjajú, je spoločensko – ekonomicky význam podpory dojčenia oveľa väčší. Vyjadriť presne ekonomický prínos zdravších a inteligentnejších generácií je prakticky nemožné, jednoznačne pozitívny dopad na celú spoločnosť je však nepopierateľný.

Dôvod siedmy.
Dojčenie je „IN“.
Časy, kedy sa dojčenie považovalo za prekonané, či nebodaj za prejav primitivizmu, a naopak umelá výživa za prejav pokrokovosti, sú už našťastie za nami. Obrovské množstvo vedeckých dôkazov o nadradenosti prirodzenej výživy, ako aj lepšia informovanosť laickej i odbornej verejnosti, podnietilo v posledných dvadsiatich rokoch renesanciu dojčenia. Sú to najmä vzdelané, inteligentné a dobre situované mamičky, ktoré sa rozhodujú kŕmiť svoje dieťa vlastným mliekom. Naopak, rozhodnutie vôbec nedojčiť (ani sa o to nepokúsiť) a hneď na pôrodniciach dieťatko nastaviť na umelú výživu, začína byť čoraz typickejšie pre menej vzdelané, primladé mamičky s horším sociálnym zázemím.

Preto:
Dojčite svoje dieťa výlučne aspoň šesť mesiacov!
V dojčení pokračujte aj po zavedení príkrmov po zavŕšení šiesteho mesiaca veku, a to prinajmenšom do roku života, ideálne do dvoch až troch rokov.

MUDr. Katarína Vicianová, MUDr. Daniel Polakovič, Doc. MUDr. Marta Benedeková: Takmer všetko o dojčení alebo Učebnica dojčenia pre mamičky. Pro Vita, Bratislava, 2002.

Desať výhod dojčenia

• Materské mlieko je najoptimálnejšou výživou v novorodeneckom veku, druhovo špecifickou stravou a až do ukončenia 6. mesiaca veku dieťatka pokryje všetky jeho výživové požiadavky.
• Materské mlieko je vždy čerstvé, sterilné a má správnu teplotu.
• Materské mlieko je pre trávenie a vstrebávanie najoptimálnejšie, živiny sa z neho získavajú najefektívnejšie q nezaťažujú obličky, pečeň a tráviaci systém dieťatka. Mení sa jeho zloženie nielen od kolostra (prvé mlieko žltkastej farby) cez zrelé až po neskoré materské mlieko, ale jeho zloženie sa mení aj počas dňa. Mení sa aj počas jedného dojčenia. Predné mlieko uhasí smäd a zadné mlieko dieťatko zasýti.
• Materské mlieko obsahuje obranné bunky (leukocyty), obranné bielkoviny (imunoglobulíny) a ochranné enzýmy (lyzozým), ktoré sa spoločne podieľajú na likvidácii choroboplodných zárodkov a zabraňujú rozvoju infekcie.
• Materské mlieko zabezpečí najlepší štart do života a zároveň priaznivo ovplyvňuje aj zdravotný stav jedinca v dospelosti (znížený výskyt alergických ochorení, obezity a vysokého krvného tlak) a matky (znížený výskyt rakoviny prsníkov).
• Psychologický význam aktu dojčenia spočíva v podpore citovej väzby matky a dieťatka.
• Vzájomný kontakt matky a dieťatka priaznivo vplýva na psychomotorický a sociálny vývin dieťatka, dodáva mu pocit bezpečia a istoty, čo je základom jeho citovej stability.
• Z ekonomického a ekologického hľadiska ide o najmenej náročný spôsob výživy, praktický, lacný, bez potreby ďalšieho vybavenia.
• Zdravý donosený novorodenec, ktorý je dojčený podľa jeho potrieb, nepotrebuje okrem materského mlieka iné tekutiny ako sú čaj či glukóza.
• Odstriekané materské mlieko možno uchovávať 24 hodín v chladničke alebo sa môže uskladňovať v mrazničke na 3 až 6 mesiacov. Po rozmrazení sa podáva dieťatku lyžičkou.

audreyd
15. okt 2008

Nosenie detí

Prečo by sme mali deti nosiť.
Pre svoj zdravý vývoj, potrebuje mať dieťa splnené nielen fyzické potreby ako je jedlo, spánok, čistá plienka, ale aj psychické potreby. Tou psychickou potrebou je, že dieťa potrebuje cítiť, že sa o neho niekto stará, že niekam patrí, že nie je osamotené.
Rodičia ktorí nosia svoje deti v náručí (nemusí to byť v žiadnom nosiči), nie sú nijako „manipulovaní“, Len odpovedajú a napĺňajú fyziologické a psychické potreby svojho dieťaťa. Bábätká častokrát plačú len preto, že sa cítia byť opustené a chcú – potrebujú, aby ich niekto držal v náručí - aby ich obklopoval, pohupoval s nimi, dotýkal sa ich, tak ako tomu bolo v maminom brušku.
Deti neplačú preto, aby s nami manipulovali, ale preto, aby s nami komunikovali. V prvom polroku života sa bábätko ani nedá rozmaznať. A je na mieste uspokojovať všetky jeho potreby. S pribúdajúcim vekom sa postupne naučí, že nedostane všetko hneď.

Nosenie deťom neškodí, ale prospieva.
Nosené deti, s ktorými rodičia často pestujú telesný kontakt sú pokojnejšie, menej plačú a lepšie spia.
Nosenie napomáha k lepšiemu spánku: Hlboký spánok dieťaťa, zatiaľ čo je uviazané na tele matky, napriek tomu, že sa s ním intenzívne hýbe a spí v hlučnom prostredí, dokazuje, že nosenie dieťa dokonale ukľudňuje, pretože pohyby signalizujú prítomnosť blízkej osoby.
Nosenie redukuje plač: Podľa Hunzigera, deti nosené asi 4 hodiny denne plakali od 3 týždňa života výrazne menej, než deti z kontrolnej skupiny, naviac boli po prebudení dlhšiu dobu v dobrej nálade, čo je pre celkový vývoj prínosom. Podľa R. Searsa, prebehla štúdia, kde sa zistilo, že bábätká z kultúr, ktoré svoje deti nosia, plačú neporovnateľne menej. V západnej kultúre je bežným javom kojenec plačúci niekoľko hodín denne, zatiaľ čo v „nosených“ kultúrach sa táto doba meria na púhe minúty.
Keď rodičia často pestujú svoje dieťa v náručí, stávajú sa vnímavejší k jeho potrebám, lepšie ho poznajú, vedia vycítiť zmeny v jeho správaní a vedia rýchlejšie pochopiť, čo im ich dieťa signalizuje (napr. matka často dokáže už len podľa plaču rozpoznať, čo jej dieťa práve potrebuje, rozozná hlad, únavu, potrebu vziať na ruky).

Vytváranie „vzťahovej väzby“
Takouto starostlivosťou dávate základy tzv. vzťahovej väzby. Je to vlastne vytvorenie silného puta medzi rodičom a dieťaťom. Podporuje sa tým dôverný vzťah, umožňuje im dobre sa spoznať a aj neskôr, keď sú deti v puberte, spolu čo najlepšie vychádzať.
Výskumy dokázali, že deti, ktoré mali s rodičmi v útlom detstve úzky vzťah, boli sebavedomé, starostlivé, empatické a mali menej problémov so správaním ako deti, ktoré boli vychovávané inak
Kladú sa základy dobrého psychického zdravia v budúcom živote dieťaťa, Z týchto prvých rokov človek čerpá po celý svoj život. Je odolnejší voči úzkostným poruchám, depresiám.

Nosenie je prístup k výchove dieťaťa, k tomu kto a čo vlastne dieťa je a nakoľko sú rodičia ochotní vyjsť v ústrety potrebám dieťaťa. Je pravda, že pokiaľ majú rodičia takýto prístup k dieťaťu, pokiaľ ho často nosia, pravdepodobne sa na nich silno naviaže. Netreba sa toho báť. Takáto starostlivosť je možno v jednom smere náročnejšia – vyžaduje si celého človeka, na druhej strane prináša mnoho pozitív a robí vlastne starostlivosť o dieťa a jeho výchovu jednoduchšou. Naviazanie môže trvať až do veku 2-3 rokov, čo sa skutočne zdá ako dlhá doba, ale v skutočnosti je to len veľmi krátky časový úsek v dlhom živote človeka. Pričom práve v prvých rokoch života môžu rodičia do dieťaťa vložiť „silu“ z ktorej bude čerpať celý život.

Zásady správneho nosenia

Sú nejaké pravidlá na nosenie dieťaťa? Nemôžem dieťaťu nosením ublížiť? Tieto otázky sa pýtajú mnohí rodičia, ktorí sú noseniu naklonení ale obávajú sa o zdravý telesný vývoj svojho dieťatka.

Zo strany odborníkov – lekárov, ortopédov, fyzioterapeutov – je najväčšia obava o chrbticu dieťaťa, ktorá po narodení dieťaťa nie je podporovaná dostatočne silnými chrbtovými a brušnými svalmi. Preto, ak novorodenca pritiahneme do sedu, nedokáže sedieť s rovným chrbtom ako dospelý človek, ale chrbátik bude mať zaguľatený. Toto zaguľatenie tiež súvisí so správnou polohou bedrových kĺbov. Až postupne počas prvých mesiacov života, tak, ako si dieťa postupne spevňuje svalstvo, najprv na krku a šiji, potom na chrbte a brušku, dochádza k postupnému narovnávaniu chrbtice do esovitého tvaru.

Z týchto poznatkov odvodzujeme aj isté pravidlá pre nosenie našich detí:

Pre novorodenca je najvhodnejšia poloha Kolíska, kedy nosíme dieťa ( na rukách alebo v nosiči) stočené v klbôčku, podobne ako tomu bolo v maternici. Pri tejto polohe je vylúčený tlak hlavičky dieťaťa na chrbticu a túto polohu vám bez výhrad doporučia aj fyzioterapeuti.

Ďalším spôsobom, ktorým je možné dieťa nosiť, je vertikálna poloha, kedy je dieťa nosené hlavičkou hore. V tejto polohe sa nosia deti predovšetkým v klokankách alebo v šatkách. Pri nosení takýmto spôsobom je veľmi dôležité aby sme dbali na určité zásady:
- Dieťa by malo byť tesne pritisnuté k telu osoby, ktorá ho nesie, nemalo by mať možnosť rúcať sa do strán, ani byť príliš navoľno umiestnené v nosítku.
- Dbáme na to, aby malo dieťa podsadený zadoček, nožičky vo výške zadočka, alebo vyššie a s tým súvisiaci zaguľatený chrbátik. Dieťa by malo byť v akejsi vertikálnej kolíske - dôležité je dbať na pevnú oporu chrbátika.
- U novorodenca vždy istíme hlavičku, rukou alebo látkou nosiča. U väčších detí, ktoré si hlavičku samé aktívne držia, istíme hlavičku len v čase spánku, kedy svalový tonus povolí.
- Pri nosení v takejto polohe tiež dbáme na to, aby dieťaťu neviseli nožičky rovno nadol. Nožičky by mali byť doširoka roztiahnuté z dvoch dôvodov: Je to pohodlnejšie pre dieťa aj osobu, ktorá ho nesie a zároveň pri takto roztiahnutých nožičkách zapadá bedrový kĺbik presne do kĺbovej jamky, takže nevzniká riziko dysplázie bedrového kĺbu. Zároveň dochádza k dostatočnému prekrveniu tejto oblasti, čo úzko súvisí so zdravým vývojom bedrových kĺbikov.

Na záver použijem citát od nemeckej psychologičky českého pôvodu, autorky terapie pevným objatím, Jiriny Prekopovej: „Mali by sme často pestovať telesný kontakt dieťaťa s matkou (otcom). Tesné spojenie s dieťaťom je nenahraditeľnou skúsenosťou. Podobne, ako strom ktorý je svojimi mnohými jemnými koreňmi pevne spojený so zemou a tak v nej bezpečne drží a čerpá z nej energiu pre celú korunu a plody, tak potrebuje dieťa čerpať podporu a energiu z pevného zjednotenia s matkou a otcom, aby neskôr mohlo byť samostatné.

audreyd
15. okt 2008

ospravedlňujem sa za zapratanie, ale verím, že týmito riadkami som niekomu pomohla 😉

teri3
15. okt 2008

Ahojte babenky, ďakujem za gratulácie. Som dosť unavená, ale chodím sem večer si čítať pri odsávaní a hlavne zo zvedavosti, či už je Dejna v pôrodnici, alebo si ešte drobček lebedí v jej brušku. Inak aj tomu môjmu sa nechcelo, však ma museli "rezať" 😉 .
Inak zajtra má pršať, akosi to stretko nevychádza, ale ja som zajtra cestu do mesta nemala. Asi sa to stretko podarí až keď bude mať Dejna bábo 😀

ika8
15. okt 2008

audreyd: vieš, ja sa radšej spýtam 2x 😀 😀 😀 , akoby ma potom mali zhúkať v nemocnici, či neviem, čo si mám doniesť. A ten zoznam z pôrodky je teda úplne nanič 😠

Tak dikyyyy všetkým

ika8
15. okt 2008

audreyd: na prietoky som ešte nebola a dnes som 35+2tt. Toto vyšetrenie robí lekár v ambulancii alebo iba lekár v nemocke? Mám ísť ešte ku svojmu 28.10. a to budem 37+1tt. Mám sa spýtať, či sa nepomýlil??? Oni sú ale na to hákliví akoby boli neomylní 😖 😖 😖

weroni
15. okt 2008

teri gratulujem aj ja dodatocne 🙂 ako sa citi novopecena mamicka? (okrem unavy samorzejme 😉 😀 )

audrey no ja som si uvedomila ze pri tych skreckoch som sa tak rozpisala ze som zabudla dodat ze takisto rybicky dlhe roky, potom pieskomily, korytnacka, zabka a zajaciky 😀
takisto - bytovkove dieta takze co priestor dovolil 😀

audrey aka akcna 🙂

endy
16. okt 2008

Ahojte,ďakujem dobrej duši,ktorá mi včera vymazala príspevok. 🙄

Katka dnes o jednej pred kostolom.OK?

delilah1
16. okt 2008

Ahojte kočky čo ste rodili v Topoľčancoch, práve tu čítam tému cievkovanie a tak ma napadá či aj v To po pôrode cievkujú, či dávajú misu pod vás ešte na sále a nútia vás cikať inak, lebo vás potom musia cievkovať....kamarátky čo rodili sa zhodli v tom, že po pôrode cikať iba ak tak do sprchy bo to štípe.....

miskinadamko
16. okt 2008

deliah, ja som rodila v to, nikto ma cikat nenutil ani necievkoval a uz vobec som nemala problemy ze by ma to stipalo alebo podobne.takze neviem 😒, ako sa dari ostatným mamickam a detickam? 🙂

teri3
16. okt 2008

delilah, ja som rodila neplánovaným cisárskym a pred operáciou ma cievkovali (nebolo to také hrôzostrašné ako som o tom počula, zažila som aj nepríjemnejšie veci 😖 ). No a potom ak bolo treba, tak podkladali misu, lebo sa 4 hodiny nesmie vstávať a potom už podľa potreby, ale po cisárskom by si asi nezvládla ísť do sprchy, neskôr už ako Ti je lepšie. To len pre prípad, že by... Pri normálnom pôrode nech Ti napíšu ostatné. Myslím, že keby si nešla veľmi dlho po pôrode, tak cievkujú, myslím vo všeobecnosti, lebo treba ten mechúr pravidelne vyprázdňovať - kvôli sťahovaniu - zavinovaniu maternice. Chodievaj tak často, ako môžeš, nesnaž sa "ešte vydržať".
weroni ďakujem, už nie som až taká novopečená, dokonca ma dnes drobček aj nechal vyspať. Však po včerajšej 5-hodinovej večernej párty 😅 bol asi patrične unavený 😔 . No a našťastie vnoci sa len napapá a ak ho netlačí bublinka v brušku, tak aj hneď zaspí, no najčastejšie zaspí už počas toho jedenia - niekedy aj 4-krát a ja potom vyzerám asi takto 🙄 .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre