Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

jullinkka
29. mar 2012

baby berie si z vas niektora doprovod k porodu?? ja by som chcela manzela ale docitala somsa ze musi absolvovat nejake preskolenie nieviete o tom nieco ???

monuska342
29. mar 2012

@jullinkka ja som mala pri prvom a budem mat aj pri druhom....jedine skolenie co absolvoval bolo podpisanie suhlasu ze sa bude drzat ich podmienok ak nastanu komplikacie 😉

zuzanky
29. mar 2012

@jullinkka ahoj ja som rodila cca pred 2 rokmi a teraz keď budem tak chcem manžela tiež k pôrodu ale neabsolvoval žiadne školenie len mu lekár povedal kde ma byť a čo ma robiť 🙂 a tak ako monuska342 písala a zaplatil im 🙂

lyongirl
29. mar 2012

@jullinkka ani MM nič neabsolvoval a ani neviem, či niečo podpisoval, iba zaplatil/myslím, že až po pôrode/, prišlo sme na poslednú chvíľku, takže bol rád, že sa stihol postaviť k pôrodnému stolu...

elise
31. mar 2012

môj manžel bol pri pôrode nič neabsolvoval iba mu dokyna povedal kde má stáť ked som tlačila a ridržiaval mi hadičku s kyslikom a fotil. platila som na vzdychármi 500 korun, klasika prijmový doklad epidurálka bola v roku 2006 grátis

katpetdo
31. mar 2012

Ahojte, prispejem so svojou skusenostou. ROdila som v TT zaciatkom februara a bola som som s pristupom pri porode maximalne spokojna. Rodila som v 35tt. SLuzbu mala MUDr. Havlikova. Nemala som pisomny porodny plan a kedze som dlhsie lezala pred porodom na rizikovom, pamatala si ma z jednej vizity este na zaciatku mojho mesacneho pobytu a vedela, ze chcem mat pri porode hlavne klud, bez zbytocnych vysetreni a prirodzeny porod vramci moznosti. Vsetko sa snazila dodrzat, pokial to len slo. ROdila som inak bez doprovodu (pre mna super rozhodnutie nakoniec), na vzdycharni ma nikto nerusil ani z personalu, len obcas prisla PA skontrolovat ozvy. Neabsolvovala som klystir, nastrih, oxytocin som dostala az na placentu. Napriek tomu, ze maly sa trochu ponahlal a mal nejake problemy hned, po porode mi ho Dr. polozila na brucho ,aby som ho aspon trochu videla a citila. Cize ak budem este niekedy rodit v pohode aj v TT. Inak aj rizikove sa dalo prezit aj ked po mesiaci mi to uz liezlo trochu na nervy. Najhorsie bolo pre mna 600nedelie. Personal v pohode, len tam uz klud vobec teda nebol.

dulkagabulka
4. apr 2012

Otvoreny list Dr. Cupanikovi o bolestiach po nastrihu, prosim sirte dalej:

Vážený pán doktor,

v relácii Medicína, ktorá bola odvysielaná dňa 26.3.2012, ste ohľadom bolestí po nástrihu povedali: "...Tie bolesti v priebehu pár mesiacov ustúpia. A nepoznám žiadnu rodičku, alebo ženu, ktorá by si sťažovala, že pred piatimi rokmi bola šitá a v dôsledku toho má nejakú poruchu. Pokiaľ samozrejme... tam nebol iný dôvod...." Táto téma je pre nás veľmi intímna a nie je pre nás jednoduché o nej hovoriť a zdá sa, že je tomu tak pre väčšinu žien, keďže ani Vy ako gynekológ ste sa s takouto ženou nestretli. Preto sme sa rozhodli, ze je načase túto tému odtabuizovať a týmto listom sa Vám verejne zdôverujeme, že hoci od nástrihu ubehli roky a iný dôvod ako nástrih tam nebol, neustále nám jazva po nástrihu spôsobuje problémy (nielen) v intímnom živote.

Dovoľujeme si Vám taktiež zaslať knižku, ktorú vydala SKSAPA "Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze opodstatnený?". Veľmi by nás zaujímal Váš názor na túto publikáciu.

S pozdravom,

Ing. Zuzana Krišková, PhD. (2009, Bratislava)
Mgr. Miroslava Kotríková Rašmanová (2009, ČR)
Ing. Ivana Antalová (2000, ČR Zlín)
.....
.....

Ak sa chcete aj Vy pod uvedené vyhlásenie podpísať, napíšte nám na zenskekruhy.oz@gmail.com, do predmetu uveďte prosím "Nastrih" a uveďte prosím, ako sa chcete podpísať. Napríklad len Zuzana z Bratislavy (ideálne však celým menom). A taktiež rok pôrodu a mesto, kedy a kde Vás nastrihli (prípadne ak ste boli nastrihnutá viackrát, tak aj tie ďalšie roky). List zašleme Dr. Cupaníkovi poštou spolu s publikáciou http://www.sksapa.sk/2009031159/Publikácie/nova.... List zverejníme na www.zenskekruhy.sk

dulkagabulka
5. apr 2012

reakcia na reláciu Medicína na temu Moderné metody porodov
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...

mirka1210
5. apr 2012

@vera_t ja som ju mala pred 2.5 rokom a bola úplne super - a to som rodila vyše 4kilovú babu bez akéhokoľvek oblbováku - síce s nástrihom, ale teraz by som ju mala tiež rada, ak by to vyšlo 🙂

ianitka
5. apr 2012

@dulkagabulka
ja som si tiu relaciu tak zbezne pozerala v archive, ale ta moderatorka bola nejaka "ujeta",
ja sice nie som za uplne prirodzene porody (tie, ktore sa nazyvaju alternativne / teraz myslim domace, bez vsetkych medikamentov a tak),
skor za taky zlaty stred... ale budiz,
ta moderatorka bola v tej casti o domacich porodoch uplne neobjektivna... ma to tak vytocilo, ze som to ani nedopozerala 😝

ianitka
5. apr 2012

@dulkagabulka jaj, az teraz citam, tu reakciu na stranke 🙂

maca_p
5. apr 2012

@dulkagabulka gabi a ked sme neboli "nastrihnute" - z akehokolvek dovodu, ale na 100% sme proti rutinnej epiziotomii? kde mozme podpisat?

dulkagabulka
5. apr 2012

@maca_p maci tu nie...pod tymto listom budu iba podpisy žien, ktore maju aj po rokoch problemy po nastrihu
ved sleduj aktivity na stranke, možno sa najde niečo, čo budeš moct podporit
🙂

maca_p
5. apr 2012

@dulkagabulka skoda - jasne mi to bolo, ze tu nie 😎... mali by ste o jeden podpis viac 😉 ja som sa toho bala ako cert svacenej vody 😀

zelam vela uspechov OZ 🙂

gulka63
6. apr 2012

nastrih hradze sa robi ako prevencia vacsich a tazsich poraneni ktore mozyu nastat bez nastrihu. lepsie sa hoja rany s rovnym okrajom ako potrhane nepravidelne. myslim ze lekar nastrihuje len vtedy ked je to potrebne . ma dostatok skusenosti aby to vedel posudit.

dulkagabulka
6. apr 2012

viete si predstavit takyto pôrod?

http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

@gulka63 , čo si mysliš konkretne o tejto otazke o nastrihoch? zaujima ma tvoj nazor 🙂
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/nase-aktivity/i...

dulkagabulka
6. apr 2012

@gulka63 žene z toho pribehu rakuska porodna asistentka namiesto nastrihu priložila teply obklad na hradzu 🙂

katkatt
8. apr 2012

@dulkagabulka ja som sa stretla aj s nazorom, ze prirodzene natrhnuta hradza sa zahoji lepsie a rychlejsie ako nastrihnuta, len sa horsie zasiva. Co si o tom myslis? Tiez ma davnejsie napadlo, ako na tom asi boli s hradzou nase babicky, co rodili doma...

dulkagabulka
8. apr 2012

@katkatt v knihe "Je rutinný , profilaktický nástrih oprávnený?" je opísaný historický vývoj nástrihov . V knihe sú výsledkami nielen retrospektívnych /ktoré môžu byt nepresné/ , ale najmä prospektvínych štúdií, vyvrátené mýty
- o tom,že nástrihom hrádze sa zabráni natrhnutiam tretieho a štvrtého stupna /študie , staršie i tie nové , ktoré nie sú zohladnené v tejto knihe, vravia , že rutinné , alebo liberálne použitie epiziotómie zvyšuje predpoklad takych poranení/
- o tom, že rutinný nástrih hrádze znižuje celkový počet natrhnutí,
- o tom, že rutinne nastrihnutie sa hojí ľahšie ako natrhnutie,
- o tom, ze nástrih hrádze vykonaný v správnom momente je racionálenjší, dá sa lepšie ošetriť , má menej nevýhod a nepríjemných následkov ako natrhnutie
- o tom, že rutinným nástrihom hrádze a zabráni kompresii detskej hlavičky pri prechode cez panvové dno

V lekárskej knižnici je dostat kniha od nemeckého profesora MUDr. Hansa A. Hirscha s názvom Episiotomie und Dammriss /trošku nepresne preložená ako Epiziotómia a nastrihnutie/ . Na jeho klinike sa s prevádzaním rutinnej epiziotómie prestalo.
Nikto nespochybňuje užitočnost nástrihu v prípade fetálnych indikácií , na druhej strane počet nástrihov hrádze dosahuje v niektorých slovenských nemocniciach 80-95%, v úplnom protiklade s 20% odporúčanými WHO.

ČLenky OZ chystaju seriu člankov o nastrihu, ale kedže pracuju dokladne a čerpaju iba z kvalitnych zdrojov, chvilu potrva, kym všetko spracuju.. V člankoch budu aj informácie o histórii i to om,ako na tom boli naše babky .

bbarboraa
8. apr 2012

je mozne v TT porodnice hned prikladanie babulka po narodeni? a este som v nejakej recenzii citala ze umoznuju aj porod v pololhu alebo v podrepe? rodila tam tak niktora? 🙂 diky

strana
8. apr 2012

@bbarboraa My sme boli teraz v pondelok na tej prehliadke v porodnici a sestricka hovorila, ze babatko po narodeni prikladaju (samozrejme zalezi na zdravotnom stave), ale o polohach pri porode hovorila, ze sa rodi klasicky v lahu a zatial ziadne ine polohy neumoznuju.

erika1977
8. apr 2012

@bbarboraa ja som rodila dvaktrat ale cisarskym a nepriložili mi detičky ani raz.a ta ina poloha no neviem,že by aj v Trnave pokročili.Lebo to je hruza tam.

bbarboraa
8. apr 2012

@strana
@erika1977 o tych polohach som si to aj myslela...

amsi
8. apr 2012

baby,ako dlho ste boli v pôrodnici pri cisárskom? a využili ste niektorá izbu nadštandard? čo všetko sa tam dá využiť? dá sa aj dopredu zajednať, či nie?

gabulka15
9. apr 2012

@amsi ahoj , ja som mala cisarsky a bola som v porodnici 5 dni , stoho 24hod. na jiske . 3 dni som mala nadstandard izbu , ktoru mi vobec nechceli dat aj ked sa uvolnila , no nakoniec som si ju vyprosikala .. cize urcite sa neda zajednat skorej , teda jedine keby si tam mala neakeho lekara znameho ktory by ti pomohol , mala som skusenost s jednou mamickou . ..

amsi
9. apr 2012

gabulka a ako si si ju vyprosikala, ak sa smiem spytat? no ja by som ju velmi chcela 😒 .. nikoho znameho tam nemam a pocitam s tým, ze davaju prednost tym, co maju znamosti..kedy a komu to treba nahlasit, ze by som mala zaujem? mohol za tebou prist na izbu aj partner? to by bolo pre mna velke plus.

vera_t
9. apr 2012

@mirka1210 dakujem ti krasne za odpoved 🙂 ja uz som sa rozhodla, ze si ju zajednam 😉 je fakt mila 🙂

fuska
10. apr 2012

@amsi Podla mna zaujem o nadstandard treba hlasit pri prijme. A zjreme sa potom stale pytat, ak budes na sestonedeli. Na izbu za Tebou moze prist ktokolvek, samozrejme, nie cela rodina "Hujerovych". Myslim, ze aj cas navstev je trosku benevolentnejsi. Zrejme zavisi od personalu, ktory ma vtedy sluzbu.

elise
10. apr 2012

@fuska ja som rodila v 2006 a pýtala som si nadštandardku ale nemali voľnu dali mi aspon dvojku s vlastným WC a sprchou , dopredu sa nedá rezervovať ☹ mne sa nadštandardka uvolnila noc pred odchodom ale to mi bolo už jedno kde spim poslednu noc🙂

fuska
10. apr 2012

Trnavcanky, viete mi odporucit niekoho, kto mi pekne a rychlo vysije kosielku ku krstu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre