Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

pupavka_pupavka
8. nov 2017

@margaret17 a este je zadarmo alebo sa plati epiduralka?

miri_kiri
12. nov 2017

@pupavka_pupavka platí sa už 130€

dijany
12. nov 2017

@margaret17 este som sa zabudla opytat. Musim ist pred tym aj na odber krvy? Ci mozem prist rovno tam? A peniazky platim tiez tam ci ako? Dakujem :(

pupavka_pupavka
13. nov 2017

@dijany plati sa az ked ides domov z nemocnice

amna
4. dec 2017

Ahojte. Chcela by som aj ja pridať môju skúsenost s trnavskou porodnicou. Rodila som v júni 2016 a bol to môj najhorši zážitok. Všetko sa vyvijalo pekne, ako prvorodicka som mala aj skoro hneď pravidelné kontrakcie, ktoré začali okolo 8 hod rána. Pri pôrode som mala kamosku, nakoľko muž bol po nočných a všetko nasvedcovalo tomu, že to bude ľahký a rýchly pôrod. Epiduralku mi nepichli, aj keď som ju nezamietla. Kontrakcie som zmiernovala na fitlopte v sprche. Okolo 12 už boli bolesti neznesiteľné, okolo 13 ma dali tlačiť, no malinka stále nevychádzala. Tak ma opreli o kozu, že si mám cupnut a tlačiť, že sa nemusím báť, určité dieťa len tak nevypadne. Potom ma asistentka dala opäť na kozu a že nech tlačím. Boli pri mne až dvaja v úvodzovkách uzasni doktori, ktorí sa pri mojom tlaceni opreli o parapetnu dosku, ruky prekrizili na bruchu a pozerali na mňa, ako sa v bolestiach trápim. Tento kolobeh trval asi dve hodiny. Nakoniec sa malinku snažili vybrať pomocou vakuumextraktora, pravdaže bez úspechu. Tak ma pre istotu ešte aj nastrihli. Ani to nemopohlo. Medzitým mi tam strkala ruky aj úžasná pôrodná asistentka,(ci co bola zas) že ona už vidí hlavičku, že musím porodiť. Medzitým došlo mojej známej z toho všetkého tak zle, že ma čakala na chodbe a dnu ju už nepustili(ta zatiaľ volala mužovi, že zle je). A doktori opäť skúšali. Nezabral vakuumextraktor, tak použili kliešte. A to bola teda bolesť. No ani to nepomohlo. Tak úžasný doktor s úžasnou asistentkou mi začali s celou silou tlačiť na brucho a asi aj hrudník, až tak, že som skrikla, že nemôžem dýchať. Kontrakcie sa strácali,tak v poslednej minúte volali anesteziologa a rýchlo cisarsky. Pamätám si, keď ma viezli do vedľajšej miestnosti na zdesenu tvár známej, keď uvidela koľko krvi bolo podo mnou. Kým ma uspavali, upadla som do šoku, bola mi neskutocna zima a chcela som už len zaspat. Moje dievčatko sa nastastie narodilo zdravé, len hlavičku malo doskrabanu a citlivú na dotyk a na licku ma malý fliacik,tzv ohník( asi z toho, ako bola dlho stlacena). Pri prepustani mi pediater zdelil, že chýbala len chvíľka aby bola ozivovana. Ja som ju ale pri sebe nemala ani jednu noc, nakoľko som stratila veľa krvi, nedokázala som sa ani postaviť a bola mi podaná transfuzia krvi - dve konzervy. Keď prišiel muž hneď po pôrode za lekármi, len uhybali pohľadom, že si nedokážu vysvetliť co sa stalo. Na sestonedeli boli sestričky super, mi vraveli, oni vás donicili, my vás musíme dát dokopy. A ceresnicka na torte. Asi o 3 hodiny po pôrode za mnou prišiel jeden z tych úzasnych doktorov so slovami :" ospravedlňujem sa Vám, že sme na Vás vyskúšali všetky muciace nástroje ". Tak asi toľko k trnavskej porodnici. Viem, že pôrod je bolestivy, no mne z neho spravili nočnú moru. Lekári, ktorí majú privádzat na svet detí, sa správajú k ženám ako k hovadam. Ani rodiť k zvieratám by som ich nedala. Asi toľko.

mia407
4. dec 2017

Tento rok som rodila.cisarskym a uz nikdy viac..po prve mi zle vyratal anestezu a plakala som na sale od bolesti a on mi vravi,to si vymyslate..dement.az ked som bola fialova mi nieco dopichol,ked mu sestricka povedala ze aha,ona neklame.s prepacenim zasili ma jak prasa.prosila som,aby mi pomohli nasat maleho na prsnik a oni,ze tam su obrazky,pozrite sa a skusajte..takze tak.mohla by som toho napisat veeeela,ale to by som pisala asi do rana.je to jedna arogantna skupina zdravotnikov,cest vynimkam..a asi si pomylili,ze na akom oddeleni by chceli pracovat.treba rychlo pretrpiet a utekat prec!😂

itmama15
4. dec 2017

@amna Otras, chvalabohu, že to všetko dobre dopadlo., ja som sa vyhla kliešťam a váukovému pôrodu len tak tak, ale zato mi museli malého oživovať☹ Pri mne bola vtedy doktorka Havlíková, to som si myslela, že bola fušerka, ale urobila vtedy taký nejaký chmat a dieťa nejako vybrala zo mňa, lebo "skákanie po bruchu" od super pôrodnej sestričky ma akurát tak ešte viac odrovnalo, a nevládala som dýchať a už som necítila absolútne nič a odpadla som im tam... ale tých opretých doktorov o parapetnú dosku si tiež pamätám, lebo keďže malý nedýchal, prišli všetci z oddelenia aj detského aj pôrodníckeho... rovnako ako u Vás transfúzie atď... len mňa ešte po pôrode dobre "naložili" že si zato všetko môžem sama... ospravedlnenie prišlo až na druhý deň, keď ma prišiel primár ratovať, lebo ma museli ísť dávať dokopy operačne... Držte sa...

tinkerbell
6. dec 2017

@amna Nevieš, ako sa volali tí lekári?
Ja si chcem teraz niekoho zazmluvniť, len neviem, komu sa treba určite vyhnúť.
Tiež som mala veľmi zlý zážitok, tiež mi asistentka tlačila na brucho tak, že som sa skoro zadusila, vo vnútri som sa roztrhala - zašívali mi to bez umŕtvenia (len zvonka mi napichali okolo nástrihu) a stratila som aj veľa krvi, takže som sa 2 dni nemohla ani postaviť na nohy, potom našťastie jednej sestričke napadlo, aby mi dali transfúziu.

amna
6. dec 2017

Bol pri mne Dr. Bartkovjak a Braticak. Kamoska mala pri pôrode jedného Z nich a nestazovala sa. No pri mne to bola hroza.

tinkerbell
7. dec 2017

@amna Ja som mala tiež Dr. Bartkovjaka a nejakého medika. Aj pri mne mal Bartkovjak prekrížené ruky, kým chudák medik ani nevedel, čo má robiť. Zašívať ma musel Bartkovjak, lebo ten medik nejako nevedel "nájsť" miesto odkiaľ krvácam - vďaka čomu som stratila veľa krvi. Dúfam, že druhý krát to bude lepšie.

mausy30
10. dec 2017

Ja len chvaaaalim..rodila som 5/2017..ako tretorodicka a vsetky svoje deti som odrodila v TT porodnici.Bola som spokojna rodil ma Bratičak ci Bartičak😉..a so vsetkym som bola velmi spokojna aj sestricky boli v poho.hned ked sa mala narodila mi ju dali na brucho a nechali dotepat pupocnu snuru...potom prestrihli...zobrali malu nachvilku vedla poutierat a asi o 10 min mi ju doniesli..s manzelom sme si to uzili a nechali nas este asi 1.5h na sale spolu...potom prisla novorodenecka sestra prilozila mi malu na prsnik...ta sa hned chytila a povedala ze super s kojenim nebude problem...mala pravdu..potom ju odniesla na oddelnie...kedze nemali volne lozka lezala som na rizikovom a kazde 2 hodky som si chodila za malou..uplne super v pohode ..na druhy den sme uz boli spolu...jedine co nebolo dobre..bolo to ze mi epi vobec nezabrala..len trosinku a na jednu stranu...ale tak zasa ma dopichli pri siti tak to bolo bezbolestne.chvalim naozaj mili a ustretovi personal..vzdy je co vylepsovat samozrejme ale to vsade a v kazden nemocke.takze asi tak moja skuusenost.

babulka222
19. dec 2017

Ahojte, chcem sa spýtať mamičiek, ktoré v poslednej dobe rodili v Trnave - je tu už bežný postup dávať novorodenca hneď po pôrode na brucho matky a nechať ho, nech sa prisaje? Alebo o to treba špeciálne žiadať, resp. závisí to od pôrodníka? Ako dlho s vami bábätko takto ostalo na sále? Rodila som pred 8 rokmi a vtedy to veru bežné nebolo, ale dúfam, že sa dosť vecí pomenilo...

tinkerbell
28. dec 2017

@babulka222 na exkurzii asistentka tvrdila, že je to bežný postup, dokonca nechávajú dotepať pupočník, tak som sama zvedavá. Ja som rodila pred 7 rokmi a vtedy mi malého doniesli už zabaleného v perinke a položili ho pol metra odo mňa, tak som sa ho ani nemohla dotknúť. A po 20 minútach ho zobrali na novorodenecké.

veronika1603
28. dec 2017

@babulka222 ano davaju pp porode prisat sa len neviem ci hned alebo ked ho vyšetria.ja som bohuzial bonding odmietla bola som KO z pôrodu a maleho by som asi neudrzala...po porode bol vedla mna cely cas ako som tam lezala

babulka222
28. dec 2017

@tinkerbell Presne tak aj u mňa, po pôrode doniesli dcéru už v perinke a položili vedľa do postieľky, musela som im sama povedať, nech mi ju aspoň na chvíľu dajú, či sa neprisaje, celé to bolo také nasilu a po pár minútach ju aj tak odniesli a už som tam ležala 2 hodiny len s manželom. Tak som rada, že sa to za tie roky takto výrazne zmenilo a teda dúfam, že to tak aj bude 🙂 Vidím, že to už máš "za pár", tak keď budeš mať po pôrode čas, môžeš napísať skúsenosti, budem rada 🙂

tinkerbell
30. dec 2017

@babulka222 určite dám vedieť 🙂

mskorica
30. dec 2017

@babulka222 ja som rodila teraz v novembri spontánne a s malým som bola asi 1h hneď po pôrode položili,nechali dotepat pupočník. Potom na chvíľu zobrali a gratulujem ho. S pridávaním mne nikto nepomáhal. Mala som relatívne ľahký bezproblémovy pôrod. Personál ok,len lekár sa akosi opozdil neviem kde lebo keď ma prijali bola som už na 7 CM otvorená a som povedal že to po pustení vody pôjde rýchlo. Nevadí rodila som s porodnimi asistentkami. Ja som bola celkom spokojná s pôrodnicu. Držím palce nech všetko dobre dopadne 😉.

tinkerbell
2. feb 2018

No čo, dievčatá, žiadne nové skúsenosti?

tinkerbell
26. feb 2018

@babulka222
Tak už som si aj ja odrodila svoje druhé dieťa v Trnavskej pôrodnici. Síce som po prvom pôrode tvrdila, že do tejto pôrodnice už nikdy nevkročím, nakoniec som sa predsa len rozhodla rodiť tu. Keďže mám z prvého pôrodu veľmi zlý, doslova traumatizujúci zážitok, bála som sa, čo ma čaká. Mala som hrôzu z toho, keď ma bude pôrodná asistentka vyšetrovať, pretože pri prvom pôrode ma vyšetrovala veľmi bolestivo. Tak necitlivo ma žiaden lekár nikdy v živote nevyšetroval. I keď za celkový hrozný zážitok pri mojom prvom pôrode vďačím najmä dotyčnej pôrodnej asistentke, zazmluvniť si lekára bola moja jediná nádej, že teraz to bude o niečo lepšie. Aspoň som vedela, kto ma bude vyšetrovať a bude pri mojom pôrode. Už som nechcela zažiť to, že lekára uvidím prvý krát až počas tlačenia na pôrodnom stole bez toho, aby som poznala jeho meno.
Zazmluvnila som si MUDr. Hlávka, ktorého som si pamätala ešte z poradne, keď som bola tehotná prvý krát. A dobre som urobila. MUDr. Hlávek na mňa pôsobil veľmi príjemne. Pokojným hlasom mi hovoril, čo mám robiť a ako mám tlačiť. Veľmi mi tým pomohol, lebo ja som bola vystrašená ešte z toho prvého pôrodu. Bála som sa, že budem opäť tlačiť pol hodiny, že lekár so mnou nebude vôbec komunikovať, a že sa mi sestrička bude váľať po bruchu. Ale teraz bol malý do 5 minút vonku. Ani mi nerobil nástrih, len som sa trošku natrhla - na pol centimetra, ale to je nič oproti tomu, aká som bola pozašívaná po prvom pôrode. A celkovo som z toho mala veľmi dobrý dojem, nikto po mne nekričal, nikto ma nestresoval. Taký úplne prirodzený pôrod. A najkrajšie bolo, keď mi lekár hneď po pôrode položil bábätko na brucho ešte s pupočnou šnúrou. To bol absolútne nezabudnuteľný zážitok.

S lekárom som bola skutočne veľmi spokojná, ale pri tomto pôrode som pochopila, že to nie je len o tom, keď sa už dieťa tlačí von, ale aj celá tá prvá doba má veľký vplyv na to, ako sa pôrod bude vyvíjať. Teraz tam bola skvelá pôrodná asistentka, ktorá mi veľmi pomohla zvládnuť kontrakcie. Stále mi opakovala, že sa mám sústrediť na dýchanie, nie na bolesť. Doslova mám pocit, že tie kontrakcie predýchavala spolu so mnou. Psychická podpora a pocit dôvery sú veľmi dôležité v takejto náročnej chvíli. Nechcem ani pomyslieť na to, ako by to prebiehalo, keby tam nebola práve ona. Aj ma raz vyšetrila, ale vôbec to nebolo také bolestivé ako pri prvom pôrode. Priebežne sa ma pýtala na moje pocity, a či už cítim, že sa dieťatko tlačí. Vôbec ma nenaháňala, ani do ničoho nenútila. Keď už som cítila tlak, pomohla mi prejsť do pôrodnej sály. Tá asistentka sa volá Zuzka Mesárošová a ak na ňu budete mať pri pôrode šťastie, tak to všetko zvládnete oveľa ľahšie. Ak by sa ku mne takto správala tá asistentka, ktorú som mala pri prvom pôrode, tak som mohla mať úplne iný pôrod. Ona ma vtedy poslala na ten stôl príliš skoro. Asi si myslela, že aj skôr porodím, ale "príroda" takto nefunguje. Škoda, že sa u nás nedajú zazmluvniť aj pôrodné asistentky.
Keď si spomeniem, čo všetko som si musela vytrpieť pri prvom pôrode len kvôli ľuďom, ktorí by v pôrodnici asi ani robiť nemali, tak mi je až do plaču. Teraz som mala nádherný pôrod, hoci kontrakcie boli naozaj veľmi intenzívne a bolestivé, ale vďaka lekárovi a asistentke, ktorí sa ku mne správali "ľudsky", rešpektovali ma a komunikovali so mnou, mám naozaj výborný zážitok, ktorý ma v žiadnom prípade netraumatizuje, ale dodáva mi silu. Myslím si, že momentálne v Trnavskej pôrodnici záleží na tom, na koho pri pôrode natrafíte, pretože je to najmä o ľuďoch, ktorí tam pracujú.

babulka222
26. feb 2018

@tinkerbell Dakujem za podrobny prispevok a blahozelam k uspesnemu porodu 🙂 Ja som mala prvy porod nastastie velmi rychly, cize prvu dobu som absolvovala doma a po prichode do porodnice som hned isla rodit, ani som nemala cas zaregistrovat doktora 🙂 Ale tiez som sa stretla s negativnym pristupom pri prijme, aj potom od niektorych sestriciek na sestonedeli. Ale to uz bolo davno a je pravda, ze vzdy to zavisi hlavne od ludi. Najviac ma tesi, ze dnes to uz na porodnej sale vyzera uplne inak, babatko polozia matke na brucho a moze s nim stravit cas, nie sa nan len par minut z dialky pozerat. Chcem sa Vas este spytat hlavne na toto, ze ako to vyzeralo tesne po porode - viem, ze babatko hned polozia matke na brucho, ale po niekolkych minutach ho vraj beru na vysetrenie a potom zase vratia vyzlecene na matku a nechaju ho na nej tie 2 hodiny (ak ma matka zaujem). Bolo to takto aj u Vas? Nechali bábo, nech sa skusa samo prisat? A potom zhruba po akom case Vam ho doniesli na izbu? Dakujem za odpoved.

tinkerbell
27. feb 2018

@babulka222 po pôrode mi ho položili na brucho asi tak na 5 minút, potom ho sestrička na chvíľu zobrala. Myslela som, že mi ho donesie len v plienke a položí ho na mňa, aby sa mohlo samo prisať, tak ako je to odfotené na plagátoch mamily dolu pri príjme. Ale doniesla mi ho už oblečeného a zabaleného v perinke. Takže odporúčam povedať jej hneď po pôrode, že chcete bábätko len v plienke, aby ho neobliekali. Keď som chcela, aby ho vybalila z perinky kvôli prisatiu, tak povedala, že ho nemusí vybaľovať a pomohla mi ho priložiť na prsník. Bolo to síce riešenie, ale keby som vedela, že to takto bude, tak by som jej hneď povedala, že ho chcem len v plienke. A ešte mi nezabudla dať "výbornú" radu, že s mojimi bradavkami budem potrebovať klobúčiky (vďaka ktorým som pri prvom synovi takmer prišla o mlieko - nakoniec som úspešne dojčila bez klobúčikov 2 roky). Takže, čo sa týka podpory dojčenia, odporúčam radšej si všetko naštudovať v predstihu na mamila.sk, než spoliehať sa na tie ich "babské rady".

tinkerbell
27. feb 2018

@babulka222 ale nechali mi ho tuším aj hodinu pestovať v náručí, sestrička nás zakryla s paplónom, tak nám bolo spolu teplučko a príjemne. Na šestonedelí nebolo práve voľné miesto, tak ma dali na gynekológiu. Inak prinesú bábätko hneď ako je mamička schopná chodiť a postarať sa o seba a bábätko. Len nie ak porodíte v noci, vtedy ho mamičke dajú až ráno.

Mne sa páčilo aj na šestonedelí, sestričky sú milé aj ostatný personál, stále sa chodili pýtať, či niečo nepotrebujeme. Teraz som mala naozaj veľmi dobrý dojem zo všetkého.

A určite odporúčam zazmluvniť si lekára a nespoliehať sa na náhodu.

babulka222
27. feb 2018

@tinkerbell Ja som mala pri prvej dcére problémy s kojením, preto som teraz chodila na kurz Mamily, aj si študujem ich materiály a vidím teda, že s podporou dojčenia je to v pôrodniciach stále bieda. Jediné, čo mi vtedy poradili, bolo, aby som ju prikrmovala mliekom z fľaše, lebo sa im zdá ešte hladná... Viem, že klobúčiky sa vôbec neodporúčajú, ani nejaké nasilu prisávanie na sále v perinke. Niektorým bábätkám to možno nevadí, iným hej. Na kurzoch nám zdôrazňovali, aby bolo dieťa s matkou v kontakte koža na kožu prvé dve hodiny a skúsilo sa samo prisať. Tak im veru budem musieť dopredu povedať, nech ho nebalia. Aj keď vraj ani odnášať by sa vôbec nemalo, až po tých dvoch hodinách, ale tak nedá sa s nimi vo všetkom bojovať. Aj o tých ich radách si treba len pomyslieť svoje a potom si robiť po svojom. Fakt je asi najlepšie, keď si matka všetko dopredu naštuduje a spolieha sa hlavne na seba. Ešte poslednú vec by som sa chcela spýtať, aby som vás stále neotravovala 🙂 - ako je to s prikrmovaním na šestonedelí? Stále mamičkám núkajú fľaše, keď je nejaký problém, alebo sa snažia aj nejako inak pomôcť?

tinkerbell
27. feb 2018

@babulka222
aj ja sompri prvom mala problémy s kojením, pomohla mi až laktačná poradkyňa. Môj malý bol teraz na JISke, lebo chytil nejakú baktériu, dali mi ho až po 3 dňoch, ale našťastie sa mi kojenie podarilo zachrániť. Zatiaľ som si pravidelne odsávala mlieko, aby mi neklesla tvorba. Keď mi ho vrátili z JISky, tak sa skoro vôbec nechcel prisávať a jedoval sa na prsníku, lebo si zvykol na to, že z fľaše mu to tečie samé. Tak som ho začala dokrmovať pomocou cievky na prsníku a o 2 dni sme už ani tú cievku nepotrebovali. Sestričky by sa mohli viac posnažiť, aby mamičkám pomohli s dojčením, než riešiť všetko fľašou. Aj na šestonedelí ponúkajú fľašu, mohli by aspoň mamičkám ukázať ako sa to dá urobiť pomocou cievky a nech si potom každá vyberie, aký postup zvolí.

tinkerbell
27. feb 2018

@babulka222 a ešte musím povedať, že teraz som rodila na tom novom ružovom pôrodnom kresle. To sa vôbec nedá ani porovnať s tou starou haraburdou, kde sa nohy zavesia do tých popruhov. Na tom starom stole som mala pocit, akoby som tlačila hore kopcom, nohy sa mi triasli, bolo to veľmi fyzicky náročné a zároveň mi to tlačenie pripadalo byť neefektívne. Na tomto novom kresle som bola v polosede, nohy som mala zapreté o také "stupienky", a keď som tlačila, tak som cítila, že bábätko vychádza smerom dolu. Určite aj gravitácia urobila svoje, keďže mi lekár hovoril, aby som netlačila tak silno, ale jemnejšie, aby som sa nepotrhala. Viem, že niektorí lekári rodia radšej na tých starých stoloch kvôli lepšiemu prístupu, ale ak je voľný ten nový stôl, tak si ho treba pýtať.

tinkerbell
28. mar 2018

@babulka222 aj si chceš zazmluvníť nejakého lekára?

gabci13
21. júl 2018

Prosim Vas, je tu nejaka mamicka ktora v poslednej dobe rodila v TT porodnici? Pocula som ze vraj na sestonedeli uz nedavaju pre babatka tie sklenene flasky s umelym mlieckom, ale treba si priniest svoje flasky. Co je prosim na tom pravdy? A co myslite, mozem si do porodnice vziat aj svoje umele mliecko, ci budu mat nejake namietky?

prdelkamm
21. júl 2018

@gabci13 napíš do skupiny Porodnica Trnava, tam určite dostaneš odpoveď.je to tam živé

gabci13
21. júl 2018

prdelkamm dakujem 🙂

katuskatt
7. aug 2018

Mamicky je pravda, ze epidural je zadarmo?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre