Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

dadika2504
15. aug 2012

@michaelamilan ja už 2x a chystá sa ja teraz 😉 Bola som rada, že tam je. Síce mi to od bolesti nepomohlo, ale ako psychická podpora je to fajn, keď tam nie si v tom utrpení sama. Na vzdychárni pomasíroval kríže, poľutoval ma.... Keď som nevládala držať hlavu hore pri tlačení, tak mi pomáhal a podoprel ma....🙂 to bola asi celá jeho pomoc, ale deti videl hneď, bol pri umývaní, meraní, pofotil a potom bol so mnou až kým ma neodviezli 🙂

michaelamilan
16. aug 2012

@katkatt ja si myslím, že je pekné keď je aj otec pri pôrode.......a vraj si ani sestričky potom po mamičke nevyskakujú a sú príjemnejšie 🙂......

michaelamilan
16. aug 2012

@dadika2504 🙂 pekne napísané......podľa mňa to aj posilní vzťah keď ste spolu, muži ocenia, keď vedia že ich "potrebujeme" a pohľad na bábätko hneď po narodení je určite na nezaplatenie......Som rada, že aj môj miláčik chce ísť somnou k pôrodu!!!!!

dulkagabulka
16. aug 2012

V minulosti ženy rodili so ženami...Muži mali za úlohu zohrievat veeela a veela vody a na scénu prichádzali vtedy,ked už dietatko bolo na svete...
Poďme sa pozriet, čo sa robí pri porode so ženou a čo to robi s mužom
žena pre dobrý a lahký porod potrebuje veeela a veela a veela oxytocínu. Je to tzv hormón lásky ,ktorý sa vylučuje pri milovaní, orgazme, hladení, túlení, spoločnom stravovaní atd.. Tento hormón má prezývku aj "hamblivý"- lebo on sa hambí a neukáže sa len tak pred hocikým- potrebuje istú intimitu...
žene robí dobre spoločnost dalších žien, ktoré sú tiché, rešpektujúce a materské osobnosti....tie jej napomáhajú ,aby mohla vytvárat viac a viac oxytocínu...
Ak je žene zima, ak je hladna, smadná, ak ma velky strach, ak je v jej blízkosti niekto, kto vytvára atmosféru strachu, vytvára ženino telo nie oxytocín, ale, čo sa pôrodnej činnosti tyka, jeho akýsi "opak"- teda adrenalín. Adrenalín, ako vieme, sa prenáša aj akoby vzduchom. Všimnime si stádo zvierat, kde sa splaší jedno a splašia sa aj všetky ostatné- to adrenalín sa "rozletel" všade okolo.
Pri porode platí priama úmera- čím viac adrenalínu, tým menej oxytocínu . /to neplatí pre fázu tesne pred vypudením babatka, vtedy žena vylučuje aj adrenalín/

Muž ale pri ženinom porode oxytocín neprodukuje /hmm..mal by erekciu a tu nema/...muži, bohužial, často produkuju adrenalín..je to ako pri autonehode, kedy aj zraneny muž ošetrí všetkých viac zranených,ako bol on a až potom skolabuje...to adrenalín ho držal "nad vodou"..

Nuž , teda, ak je pri žene muž, ktorý má velky strach (vidí ženu kričat, vidí nástroje, krv adt)...čo produkuje?.....adrenalín...a čo teda ponúka , nechtiac, svojej polovičke? čím ju "zásobuje"? ano..adrenalínom..čím vačší ma o nu a o babatko strach, tým vačšie dávky žena dostáva...
Francúzsky pôrodník Odent píše, že prítomnosť muža pri pôrode je často príčinou nepostupujúceho pôrodu..
v takych pripadoch žene prospeje viac indiferentný personál, ako muž...lebo v takych pripadoch často porod nepostupuje a nepostupuje..ale mužom to nemožeme mat za zle...oni skratka funguju hormonalne inak..

Práve preto má byt účast otca na porode podmienena splnenim 3 podmienok vzajomnej dohody, teda ma to byt:
1,Dobrovolná
2, Z ktorejkolvek strany /z ktorejkolvek !!/
3, Kedykolvek vypovedatelná /kedykolvek je kedykolvek!!/
DOHODA

Ak je muž pripravený na to, čo bude vidiet, počut, citit a dokáže udržat v sebe pokoj, može byt žene neuveritelnou pomocou...a porod može byt pre oboch nadhernou životnou situaciou..

Tiež muž, ktorý sa porodu nezúčastní a príde do atmosféry "zlatej hodinky", kedy je mamička s babatkom-najlepšie koža na kožu- kedy mamička k dietatku cíti obrovskú dávku lásky, nehy a bezpodmienečnej lásky, ak muž príde do tejto atmosféry, aj on je zahrnutý do tejto bedpodmienečnej ženinej lásky

Zhrnula by som to takto...muž ano...ak je tam dobrovolne a dokaže byt pokojny ....avšak ak žena v kutiku duše citi ,že ho tam už nechce mat,alebo ak citi muž, ze tam byt nechce,/to može prist v ktorejkolvek faze porodu/ mali by mat tolko zodpovednosti k ženinmu telu a dietatku, že muž odide a dovoli žene aby sa mohla uvolnit...
konieckoncov- može prist po porode,ked ma matka oxytocinu a endorfinu najviac vo svojom živote..

dulkagabulka
17. aug 2012

separácia od matky stresuje dieťatko

http://www.prirozeny-porod.eu/separace-stresuje...

dulkagabulka
18. aug 2012

a do tretice : O pozitívach kontaktu koža na kožu u nedonosených detí a ich mamičiek

http://www.parenting-with-love.com/kangaroo-mot...

ankat
18. aug 2012

ahojte 🙂 mate niektora zoznam veci do porodnice v Trnave?dakujem

dadika2504
21. aug 2012

@ankat ahoj, ja som už dostala, tak ti ho napíšem 😉
Dokumenty: tehu.preukaz, kartička poistenca, OP, sobášny list-kópia, ak nie si vydatá, tak zápisnica o určení otcovstva so súhlasným vyjadrením rodičov.
Osobné veci pre matku: toaletné potreby, toal.papier, vložky pôrodnícke, osuška, 2 uteráky, osobná bielizeň, 2 materské podprsenky, niečo na bradavky, jednorázové nohavičky, prezuvky + šľapky do sprchy, nesýtené minerálky, ponožky a jednorázové podložky do postele, ostatné podľa tvojho uváženia. Ešte mi povedali, že teplomer, lebo že nemajú.
Pre dieťa: jednorázové plienky 1 bal., vlhčené utierky, krém na zadoček, detské mydlo, látkové plienky 4-5 kusov
Keď idete domov:košieľka, kabátik, dupačky, body, čiapočku, zavinovačku, autosedačku-stačí keď prinesie otecko na cestu domov 🙂
A ja som dostala aj papier Hlásenie mena dieťaťa do matriky, tam sme napísali meno pre dievčatko a chlapca a podpísali. To mám priniesť tiež so sebou.

ianitka
21. aug 2012

@ankat
zober si aj pohar prip. hrncek a pribor, teplomer
ak chces pouzivat tie ich kosele tak aj zapinaci spendlik, prip. nieco podobne na tie mega vystrihy (napriek tomu si pribal nejake nocne kosele aj svoje, lebo nie vzdy maju dost cistych...

tie vlhcene utierky na zadocek maju v zozname, ale neodporucaju pouzivat - len voda

ankat
23. aug 2012

@dadika2504
@ianitka Dakujem Vam 🙂

dominika241
23. aug 2012

ja som snu neni spokojna nato zesa sestricky pri porode zle kemne spravali ked som mala kontrakcie a ked mi davali klistir.

dominika241
23. aug 2012

@melory stefanikova je na jednotku doktorka

dulkagabulka
25. aug 2012

Takto vyzerá podpora raného kontaktu mamičky, otecka a bábätka počas cisárskeho rezu v Krnovskej pôrodnici... rovnaké fotky som už videla aj z jednej Bratislavskej pôrodnice...
Mamička vrati toto: Takto se mnou (a manželem) byla má dcera od jejího narození až do konce operace, a pak už stále ... díky krnovským zdravotníkům za podporu v této nádherné chvíli...
Česka psychologička M. Mrowetz vraví: Z psychologického hľadiska je pre podporu zdravia celej rodiny vhodné vybrať miesto pôrodu tam, kde podporujú zdravé procesy 😉

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=5091961...

majula25
26. aug 2012

ahojte mamičky, budúce mamičky,ja sa chcem podeliť s vami o moju skúsenosť s trnavskpu nemocnicou.rodila som prvýkrát tak som nevedla do čoho idem. nemala som zaplateného žiadneho doktora, tak som sa toho trošku obávala, ale zbytočné. bolo o mna veľmi dobre postarané, vedeli o mne od štefánikovej až po upratovačky 🙂 i ked som bola prvé dni na rizikovke, ale už sme dlhšie nechceli čakať a nabralo to rýchly spád.rano prišla doktorka, či to ešte necháme tak (mala sa nepýtala na svet)alebo to začneme vyvolávať a prinajhoršom ukončíme sekciou.tak sme išli do toho, lebo ani ja som už nechcela čakať.o 12hod.mi spustili plodovú vodu o 13hod.prišiel manžel a 13.25sa mi narodila krásna dcerka.bez epidurálky, v slabých ale zato intenzívnych bolestiach, napichaná všetkými možnými vyvolávacimi sposobmi ktoré skušali na mne 3dni aby sa mi to rozbehlo....týmto chcem podakovať všetkým doktorom a sestrám...

ponka73
27. aug 2012

Ja som rodila 9.7. dvojičky u Dr.Dečkova.Ráno som prišla na príjem a ani ma nenapadlo,že budem poobede rodiť. Bolo tam veľa budúcich mamičiek a čakala som tam asi 3hod. Trpezlivo,lebo sestričky robili, nesedeli na káve.Dr.D mal zrovna dovolenku,tiež netušil, že to na mňa príde. Myslím,že som nebola jediná, ktorú odrodil v ten deň.Zrušil svoje voľno a bol tam. Tým chcem len povedať, že lekári sú tiež ľudia ako my. Majú svoj život, rodiny, záľuby a tiež potrebujú oddych. Viem, stáva sa... Tiež som skončila s komplikáciou,možno som tu už ani pýsať nemusela,verím, že lekári robili všetko, čo bolo v ich moci. Za čo im veľmi ďakujem.Takže niektoré kritiky , nie sú moc na mieste.Na TT nemocnicu nemôžem povedať krivé slovo a Dr. Dečkova určite odporučím každej budúcej mamičke. Je to PÁN DOKTOR.Buďme radi, že ešte takí sú v našom biednom zdravotníctve.Že nám neusli za hranice,kde by mali iné "lóve" 😉 😉 😉 😉 😎

dulkagabulka
7. sep 2012

Srdečne Vas pozyvam na oslavu 1. výročia založenia OZ % %Zenské kruhy , na ktorom sa bude konať premiera dvoch dokumentárnych filmov s tematikou prirodzeného pôrodu a uplatnovania prava žien pri pôrode
http://www.zenskekruhy.sk/akcie/pozyvame-vas/it...

suncana
12. sep 2012

Ahojte, ja by som tiez chcela prispiet svojou skúsenostou s trnavskou porodnicou. Rodila som 31.8. u dr. Ondrusovej. Bola som velmi milo prekvapena milym pristupom a ustretovostou celeho personalu, od upratovacky po doktorov. Doktorka bola velmi prijemna, spravila mi iba minimalny nastrih, hoci babatko bolo dost velke. A tiez sestricka na vzdycharni mi radila ako prekonat najsilnejsie kontrakcie, aj vdaka tomu to vsetko prebehlo rychlo a zostal mi z porodu krasny pocit 🙂 Babatko mi prilozili hned po porode, chvilku sme sa z neho mohli aj s manzelom potesit, no bohuzial ma potom previezli na oddelenie gynekologie, pretoze na sestonedeli miesto nemali, takze som mala dcerku pri sebe az o 1,5 dna. ale chodila som ju kazde 3 hodiny kojit, takze mliecko sa rozbehlo a stihli sme si vybudovat aj krasny vztah. Nakoniec to bolo mozno aj dobre, aspon som sa vyspala a zotavila z porodu a mohla som sa plnohodnotne o dcerku postarat.
Sestricky boli velmi napomocne, naucili ma vsetko co treba. chodili sa pytat ako sa mame, ci nemame nejaky problem. pomahali radami ohladom kojenia. babatko ochotne postrazili ked mi prisla navsteva.
Ja osobne si odnasam iba pozitivne pocity z porodu a porodnice a prajem to aj vam všetkym 🙂

depi
13. sep 2012

zdravim..chcela by som sa len infomovat na MuDr.Hlaveka , nakolko teraz k nemu prestupujem 🙂 vsade mi bo vychvaleny a nasla som minimum staznosti ale tak opytam sa pre istotu este raz ci mam panikarit 🙂

franzziska
13. sep 2012

@depi on je v nemocnici?

sevzuz
13. sep 2012

@depi len ked si precitas tuto diskusiu tak najdes kopec referencii na Dr. Hlaveka, a teda vraj nie je velmi citlivy a ohladuplny, ale tak to su subjektivne nazory; sestranicauneho rodila dve deticky a bola spokojna, ale bola s nim dohodnuta 🙂

depi
13. sep 2012

aj v nemocnici ale ordinuje tam kde ma ordinaciu Strbo
@franzziska

depi
13. sep 2012

@sevzuz ja som chcela nieco cerstve info 🙂 ale tak suseda si ho nevie vynachvalit a nasla som viac pozitiv ako negativ...kazdy mame svoj blby den

sevzuz
13. sep 2012

@depi ja tachapem staci precitat poslednych dvadsat stran myslim, len ked si precitas najdes referencie, kazdemu vyhovuje nieco ine; ja napriklad nedam dopustit na Dr. Deckova, ale naopak je tu kopec bab ktorym nevyhovoval, ked si rozhodnuta k nemu ist tak nehladaj negativne referencie, vzdy budes vediet argumentovat 😉

depi
13. sep 2012

@sevzuz ved to kazdy lekar ma aj pro a proti...prestupujem od p.ugorovej ale nakolko ja som s nou problem nemala a sestricka bola tiez super hladam viac komunikacie a odbornosti..pani doktorka nebola zla ale len pozdravila odzdravila a hlavne tie poplatky za sono ma stvali

sevzuz
13. sep 2012

@depi ugorova nebola zla???? podla mna toto je zly lekar ked hladas viac odbornosti 😖

depi
13. sep 2012

@sevzuz nakolko planujeme babatko chcela som viac odbornosti a zaujmu o pacienta ...asi tak

sevzuz
13. sep 2012

@depi pochopitelne, vela stastia pri snazilkovani🙂

depi
13. sep 2012

@sevzuz dakujem 🙂

matamm
13. sep 2012

ahojte mamicky, buduce mamicky ak sa rozhodujete ci rodit alebo nerodit v trnavskej nemocnici tak ju urcite odporuram bola som prvorodicka a mala som obavi z porodu ale nemala som sa coho bat aj ked som nemala vybaveného lekára ale pri porode som mala kamaratku detsku sestricku na novorodeneckom je to na nezaplatenie /pomahala mi predychavať kontrakcie komunikovala so sestrickami a lekárom ohladne vyšetrenia/ tak porod prebehol bez komplikácii a mam len príjemné spomienky rodila ma pani Dr.Štrbová príjemná mlada lekárka mozem len odporúcat. Co sa tyka sestriciek na novorodeneckom boli velmi mile a prijemne stale sa chodili pytat ci nieco nepotrebujeme aj v noci, postrazili babetka ked prisla návsteva. Mile mamicky prajem aj vam aby ste mali len prijemnu skúsenost.

dulkagabulka
14. sep 2012

rozhovor z francúzskym pôrodnikom Michelom Odentom...ako povedala po prečítaní kamoška- obyčajný sedliacky rozum a láskavé srdce k tomu:
http://www.porody.net/2012/05/15/nemuzeme-popri...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre