Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

mitinka
5. jan 2010

ahojte ja som už ,,pobalená" a beriem si aj župan,ved ked pridu pozriiet babo tak nech nechodím ako ,,dilino" 😉 beriem si aj odsavačku aj dudlík aj jednu flašu pre istotu.Ked som čakala malú mala som dve cestovné tašky,teraz už len jednu som to skratila 😀 😀 a hlavne nohavičky poporodné som si kúpila aj vložky.

Isabelah:aj ja chodím k Ilavskému,teda už dva týždne do nemocnice.Dnes som bola u neho ešte pre jeden výsledoka má zasa novú sestričku 😒 stále ich strida 😒 ale tá,čo tam bola teraz naposledy bola úžasná 😀 a táto??pol hodinu som si vystála jamu,kým mi dala výsledok a nestíhala.Som myslela,že mi nohy odpadnú a kríže odídu 😀 už sa nevládzem ani hybať a ani stáť ☹

sissik
5. jan 2010

kym nekaka, tak staci ritku umyt v cistej vode, ale potom som umyvala mydlom. aj na izbe v umyvadle. nikto ma nepresvedci, ze zakakanu ritku umyje cistou vodou 😉
obyc. plienky su dobre na vlozenie do ich perinky, ja som ich mala aj malo. aj podlozit pod tvaricku, nech je pokozka co najmenej v kontakte s ich pradlom pranym ktovie v com agresivnom.
ortop. nohavicky si berte iba v pripade, ze si same nasiroko zabalite, inak sa v porodnici na siroko nebali.
flae som mala 2 a bola som rada. erarne mali dieru v cumli jak slak a do deti UM len tak natieklo 😖

isabelah
6. jan 2010

NO veď ja si beriem tie balvnené plienky práve na to, aby som ich podložila pod babuľku aj pri prebaľovaní, aj pri kojení - sem tam niečo predsa vybehne, odgrgne si a tak... aj pod tváričku som podkladala aj synčekovi, aby nebol opretý o tú ich výbavu. ešte teda fľašky zoberiem, na tie som nemyslela, mne pri prvom nijakú fľašu nedovolili, len som kojila a kojila. A mydielko presne kvôli kakaniu - veď kakalo hneď v prvý deň, dokonca viackrát, tak ja si ju pekne poumývam. Ale jasné, že ako kto chce, možno to preháňam, no viem, aká galiba sa vie narobiť, ak človek nie je pripravený... sestričky určite robia, čo môžu, ale jednak - nie je to ich dieťa, takže tá citlivosť je u nich už otupená a jednak sú spoľahnuté aj na maminy, že si trošku poradia. Ak ju budú kúpať ony, tak nech urobia ako chcú, ale pokiaľ budem kúpať ja, použijem aj mydielko a nikto mi v tom nezabráni. Môj synček mal toľko problémov so zapareninami ako novorodenec, že už to naozaj nechcem riešiť. Srdce mi pukalo, keď som videla tie pľuzgiere na tej malej riťulke...
Jaj a maľovať sa nebudem ani je nijako extra, aj viem, že návštevy nebudú, ale skôr kvôli sebe aspoň troška zdravíčka na líčka 🙂 . Ale to si nevšímajte, ja som v tomto mierne postihnutá 😝 .
Pre seba inak neberiem ani košeľu, ani župan, len nohavičky, vložky, podprsenku a ponožky a papuče. Som celkom rada, že mi dajú erárne obelčko, nemusím to brať potom domov a prať od krvi a pod. Ja som teda poriadne zamazala asi tri košele po pôrode, nikto to už nikdy z noch nevypral, išli rovno do koša...

Mitinka, táto nová sestrička už by mala bať nastálo u Dr. Ilavského, ja som sa s ním rozprávala o tom, tiež som chválila tú pani Moniku, čo tam bola teraz dlhšie, ale nechcela tú prácu zobrať natrvalo, on by ju tam veľmi chcel a ja som sa tiež snažila ju nahovárať, dokonca som jej aj zavolala v jeden deň, že či vie, ako ju pacientky majú rady a že by sme viaceré boli veľmi rady, keby tam ostala, ale mala svoje dôvody, prečo nechcela, je to jej rozhodnutie... Táto mladučká je nová a treba jej dať asi čas. Veď uvidíme.... Ale s Dr. som veľmi spokojná. 😎

Ozaj ZAZALIENKA a načo mám brať deku?Detičky nie sú v perinke? Ja by som radšej teda zobrala zavinovačku, ak treba niečo... či to na cestu domov myslela? To budem mať takú fleesovú deku do vajíčka. Pre maličkú beriem bodynká a tiež také overalíky, to je úplne najlepšie, lebo je bábo celé zakryté. Ak mi to dovolia použiť... A dvoje dupinky. Akurát som to včera ešte raz poprala a zajtra to požehlím.

isabelah
6. jan 2010

Ozik a vy nebudete baliť naširoko? Ja som balila od prvého dňa, nikto sa na to ani nepýtal, rovno mi tak synčeka zabalili a tak som pokračovala až po porvú kontorlu u ortopéda. Našťastie ten posúdil, že už nemusíme, lebo synček bol odjakživa silný človiečik a mal krásne vyvinuté jadierka. No u dievčatiek viem, že niekedy sa tak balí aj do pol roka 😒 . Ja s tým chcem začať už v pôrodnici, tak aj na to tie plienky a poštolky.

sissik
6. jan 2010

isabela ja som sa na siroke balenie pytala, lebo som mala dlahu takmer do roka a drobec mal k tomu dispozicie, ale detska doki mi v nemocke povedala, ze nemusim, az ked po sone povie ortoped. a od 4. mesiaca povedadl, ze je vsetk ok a balit netreba. balenie mi odporucil vyslovene preventivne. a detska doki povedala, ze ak je naozaj problem, siroke balenie nepomoze a treba dlahu alebo remence.

ja som tam bola v januari a bolo tam pekelne teplo. svoju zateplenu perinku som pouzila tak na pol hodinu, potom sa zacala prehrievat, tak som znovu zabalila do erarnej. deku sme nepotreboli. teda aj erarnu som mala vacsinou rozviazanu, nech jej nie je tak teplo

myslim, ze teraz proti vlastnemu obleceniu pre mimi nemaju nic, koli ekzemom a infekcii. pri vlastnom pradle je mensia pravdepodobnost, ze to mimi dostane

isabelah
6. jan 2010

Tak super, bolo by fajn nebaliť naširoko... díkesko za info. tak to asi nebudem teda vliecť, prípadne mi to manžel donesie, ak by bolo treba. A o tom teple si tiež myslím, že je to fakt, lebo ja som síce ležala na iných dvoch odd. - na detskom minulú zimu so synčekom a na infekčnom pred 5. rokmi sama, ale teda tam bolo takéééééééééééééééééééé teplo, že by som najradšej behala len v gaťkách 😉 . Takže myslím, že deku, ani zavinovačku niesť nemá význam, až na cestu domov.

vierka
6. jan 2010

ahojte baby 😀

co sa tyka balenia do porodnice, tak ja som uz pobalena a poviem vam, ze najvacsiu cast tasky zaberaju plienky, vlozky a podlozky 😅 beriem uteraky a osusku pre maleho, nohavicky, podprsku na kojenie + vlozky do nej, ponozky, papuce na chodenie a do sprchy, kozmetika (sampon, sprchovy gel, kefka, pasta, hreben, gumicky do vlasov, pre maleho mydlo, mlieko na natieranie a kremik na prdelku - ale to este uvidim co povolia pouzivat), latkove plienky tak pod hlavicku a este toaletny papier, vlastny pribor a poharik...
zupan ani nocnu koselu si neberiem - vydrzim to tych par dni aj v ich a clovek si nemusi zbytocne nicit vlastne... ved ta taska je aj tak plna a pomaly nic v nej nie je 😅
chcem zobrat aj vlastne cumliky, ale nechcela by som ich malemu moc davat, nech sa nejako nenauci 😀

magnetika
6. jan 2010

Kočky, tak ešte raz mi to prosím zrekapitulujte, čo všetko si beriete pre mimi na oblečko ? 😵

vierka
6. jan 2010

no ja si pre mimi na oblecenie neberiem nic - budeme pouzivat to ich erarne, len keby nieco, tak lahko manzel nieco prinesie... a potom manzel prinesie veci na oblecenie az ked pojdeme domov do coho maleho oblecieme...

isabelah
6. jan 2010

Magnetika, tak ja beriem:
- bavlnené plienky tak cca 4-5 ks
- bodynká s dlhým rukávom 3 ks
- dupinky 2 ks
- rukavičky proti poškriabaniu tváričky 1x
- dudlíky 2 ks
- možno ponožtičky
a veci na cestu domov donesie potom manžel 😉

magnetika
6. jan 2010

Ďakujem isabelah,vierka za odpoveď. Bavlnené plienky si beriem určite , tie mu budem dávať do zavinovačky.
Je to také hrozné s tým erárnym prádlom ? Počula som síce o alergii na nemocničné prádlo /vraj to su tie dezinfekcne prípravky, čo v tom perú/ ale na druhej strane nechcem malého nejak prehnane "šetriť". Viete ako sa to hovorí, niekedy aj veľká starostlivosť škodí.... Ale to prádielko si tam vezmem a ak by sa mu niečo začalo za tých pár dní objevovať, tak ho budem obliekať do svojho.

petula162
6. jan 2010

zazalienka:tak po tom co si mi napisala mam aj ja nazor na teba.....v pohode neberem ty to...ved ty ma poznas,vies ako sa vyjadrujem fajn aspon viem aky dokazu byt ludia,ale jasne nebudem sa tu s tebou natahovat o tom neni tato tema....maj sa pekne 🙂

petula162
6. jan 2010

magnetika:kamsoka ktora teraz prisla s porodnice s tt mala takyto problem...malinka sa jej vyhadzala s toho ich pradla,nejake cervene falciky po tele mala a v momente sa musela aj ona prezliect do svojho....jej to neskodilo ale vraj je lespie ze ked uz to skodi jednemu nech uz su obdivaja vo svojom vyvonanom...po tejto skusenosti co ma si beriem aj nocnu koselu a aj zupan...pre istotu 🙂

sissik
6. jan 2010

niektorym detickam tie pracie prostriedky vadia, inym nie. ale naco riskovat? podla mna to prehnana starostlivost nie je. su este malicke, naco zatazovat ich pokozku humusmi? 😉
ak sa to objavi, potom odporucaju kupat v otrubach.
a davajte si pozor, lebo okrem reakcie na pradlo s jemnym vysypom moze este dostat nem. infekciu (koli ktorej su aj zakazane navstevy). ta sa prejavuje fliackom, ktory ma neskor v strede hnis a potom to zacne byt cele zlte. na to treba ATB. ak to objavite, treba to hned nahlasit

zazalienka
6. jan 2010

ja nachystám doma manželovi pre malého veci, keď sa náhodou vyhádže, ľahko donesie, máme to kúsok.. tiež mu musím pobaliť veci na odchod z pôrodnice, a oblečenie pre mňa .. nebudem to tam všetko opatrovať.. ja len dúfam, že viac ako max. 5 dní sa tam nezdržíme.. bolo by fain keby vyšla tá moja sekcia na stredu a do nedele by sme boli doma.. a v pondelok môžeme ísť znova, lebo len v pondelky očkujú bábence..

ja spom sa rozhodla že košeľu ani župan nebudem brať so sebou, na chodbu sa nesmie von vyjsť, tak neriešim.. a príde za mnou a malým asi len manžel, návštevy sú zbytočné, pokiaľ nesmieme ísť na chodbu, len cez sklo..

sissik
6. jan 2010

zazalienka von mozes vyjst, ale len sama.
ked som vsak videla, kolko ludi tam je cez "navstevne hodiny" a zvlast v nedelu, ani som nesla von.

zazalienka
6. jan 2010

viem že bábätká sa nemôžu vynášať už hodne dlho, ale teraz naposledy cez sviatky bol zákaz aj maminám ísť na chodbu, kvôli chrípke.. je tam viacero obmedzení..

sissik
6. jan 2010

koli chripke mavaju v sezone asi vsetky nemocky

zazalienka
6. jan 2010

asi tak, takže s manželom si pokecám cez sklo, keď sa tam vôbec dopelhám, a ostatní nech si počkajú na ofic. návštevu u nás doma.. je zbytočné tam ísť, pokiaľ je zákaz návštev.. je to na každých dverách..

sissik
6. jan 2010

ale dopelhas😉 postav sa co najskor a potom sa co najviac hyb. cim viac sa budes hybat, tym rychlejsie sa zotavis. mne nechcela detska doki verit, ze som po sekcii, ked videla, ako chodim 😔 isli sme k nej hned z porodnice

zazalienka
6. jan 2010

ja dúfam, že max. na piaty deň pôjdem domov, že nebudú žiadne komplikácie.. aj keď stále neviem či spinál, alebo celková.. zajtra sa snáď dozviem..

sissik
6. jan 2010

ja som sa to dozvedela pol hodku predtym, jak som isla na sal 😝
nebudu, mas to planovane. vsetko dobre dopadne. ci pojdes domov, zalezi hlavne od stavu mimca. ak bude v poriadku, tak vas pustia. mne robili stvrtok a pondelok nas pustili

zazalienka
6. jan 2010

dúfam, že máš pravdu.. už som nejak rezignovala s hysterickými teóriami ako to môže dopadnúť.. spolieham na moju pani doktorku že to má všetko pevne v rukách a nebudem sa trápiť.. ešte zvládneme toto bruchaté obdobie, posledné dva týždne a potom začne nový život..

lulupopo
7. jan 2010

caute baby, super, ze riesite oblecko do porodnice.. ja som sa cez sviatky snazila, nejako pobalit... ale teraz mam spatnu vazbu od vas takze trosku upravim svoje "balicky"... inak ja som trosku v tomto trapna...ale spytam sa vas skusenejsich... v porodnici ucia sestricky balit nasiroko? Ja by som chcela balit nasiroko od zaciatku...
k Dr. Ilavskemu a jeho UZASNEEEEj sestricke pani Monike... ach ach ach... taka skoda... to bola skvela mila sestricka... teraz v pondelok som tam bola a ma novu... snazi sa snazi....ale na pani Moniku nema... a vraj tato nova tam bude tiez len docasne... a pride zas nova sestricka nejaka Zuzka... to mi povedala ta nova sestra v pondelok ☹
Isabelah... ty sa nevzdas... ja ta za to obdivujem, ze aj v porodnici budes mat silu upravit sa, ty si vzdy tip-top upravena, nalicena.... odkedy ta poznam....tento level by som aj ja chcela dosiahnut....chyba mi sebadisciplina v tomto smere 😒

sissik
7. jan 2010

lulupopo skus sa opytat sestriciek, ci ti ukazu ako balit. ja som sa neopytala, ale keby som sa, mozno ukazu. vsak oni ako matky urcite balievali a balilo sa dlho v porodniciach od zaciatku.

mitinka
7. jan 2010

sissik myslím,že máš pravdu.Ja si pametám,že v porodnici som malú nebalila a ani mi to nikto neukázal 😒 a keď som prišla prvý krát na ortopédiu,sestrička po mne revala,či mi nikto neukázal,ako sa balí na široko 😠 Tak som jej oznámila,že nie a nech sa tam ide spýtať a zastala si ma jedna pani,ktorá mala o mesiac staršiu malú a tiež jej povedala,že to nikto neukazuje a ani sa tam tak nebalí 😒 Podľa mňa by sa to malo aspoň ukázať už ked sa nebalí,....

Lulupopo:tá Monika bola fakt úúúúúúúúúuúúúúúžastnáááááááááááááá 😀 škoda,že tam nechce ostať.Boli sme už skoro ako ,,kamarátky" 😀 😀 😝 a táto sa ozaj len snaží,.... 😖 Som zvedavá teda na tú Zuzku,... až tam bude aj po mojom šestonedelí 😉 😀

Mňauž tak bolia kríže ☹ neviete niektorá dať radu,kedy približne odteče plodová voda??Bolelo Vás pred tým niečo?Alebo ste niečo cítili??Alebo to prišlo len ako modré z neba? 🙂

isabelah
7. jan 2010

Lulupopo, ďakujem za pochvalu 🙂 , no veď som písala, že som v tomto smere trošku "líznutá". Dúfam, že aj teraz budem vládať sa aspoň ako-tak o seba postarať, pri Leonkovi som to zvládala. Mne ten pocit, že som čistá, upravená pomáha prekonať aj bolesť, aj prípadné depky, pomáhalo mi to aj pri homronálnych výkyvoch, ktoré po pôrode sú... Ja som teda padla do veľkej depky, nikomu to neprajem, skončilo to až odstavením synčeka v 6. týždňoch, ale v tomto smere som sa naozaj ešte nikdy nevzdala a nalíčila som sa každý boží deň, hoci synček vstával do 1 roka o 4.45 pravidelne. Mne to proste pomáha. Možno by sa k tomu mohol vyjadriť nejaký psychológ alebo psychiater a vymyslel by o mne teóriu, že čo nemám v hlave ok 😀 .
A k baleniu na široko-mne to tiež v pôrodnici neukázali, ale keďže bol synček rovno tak zabalený, tak ani nebolo treba, len som to poriadne omrkla, ako to zabalili a balila som rovnako. Inak to nie je ťažké, pokojne by som vám to ukázala, keby sme sa stretli. Ja som to robila takto: veľkú bavlnenú plienku som si rovno pri žehlení poskladala na tretinky alebo na štvrtinky (podľa rozmeru plienky) a potom na polku. Takto upravené som ich potom dávala dve na pampersku synčekovi a na to ešte poštolky na suchý zips. Na prvý pohľad to vyzerá strašne, lebo je to fakt veľký balík na tom malom telíčku, ale je to len zvyk.

Mitinka, aj mňa bolia kríže a príšerne, aj panvové dno a keď maličká krúti hlavičkou, tak až škrípem zubami, tak to bolí. No je to v tomto štádiu už normálne. No a čo sa plodovej vody týka, tak je vraj len 15% žien, ktorým odtečie, takže to neočakávaj až tak veľmi, vôbec sa Ti to nemusí stať. Mne odtiekla sama, keď ma prijali do pôrodnice a akurát som si natiahla nočnú košeľu a odrazu to zo mňa vyletelo absolútne nečakane, nič som pred tým necítila, zaskočilo ma to. Len sa zo mňa vyvalila taká teplá voda. Nie veľa, ale viac ako, keď sa vycikáš. Zvyšok už potom odtiekol za pomoci môjho pôrodníka na kresle, to už oni vedia, ako to majú urobiť, aby to vytieklo, nebolo to.
Mňa už posledný mesiac bolievalo všetko tam dolu a mala som taký ružovo sfarbený výtok, ako odchádzala hlienová zátka. To Ti budú potom asi sledovať, mne to sledovali aj podľa vložiek.

Babuľky, chystáte sa používať nejaký sterilizátor na fľaše a cumlíky? Ak áno, aký??? Mne sa pozdáva od Aventu/Philipsu ten elektrický parný. Máte s ním niektorá skúsenosť? Pri Leonkovi som mala taký do mikrovlnky, ale už je dosť taký zájdený, čudný po 3 rokoch v krabici, tak ho už nechcem.

mitinka
7. jan 2010

aha,takže len taká náhoda 😒 no ja neviem ešte či pojdem znovu cisarskym alebo spontanne,no pevne verím,že cisárskym 😖 ,ale dúfam,že to nebude skor ako sa dohodneme s lekárom,... 😔 Vobec neviem,ako prídu bolesti a ani nič,lebo som to nezažila.... Idem zajtra do nemocnice na poradňu a mal by mi dr. povedať,ako vlastne budem rodiť,tak som zvedavá.Dosť sa spontánneho porodu bojím,aby sa mi nenatrhla jazva z vnútra 😖 počula som že veľa žien malo s tým problém a zomrelo dieťa,alebo obaja.Muž je zdravotník a stále mi hovorí,že sa to deje častejšie,ako si ženy myslia.On tiež chce,aby som mala cisársky 😒 tak neviem,... nechám sa prekvapiť.Ale keby som vedela,že to pojde rýchlo a nebudem ani natrhnutá ani nastrihnutá ani nič podobné 😖 rada by som to vyskúšala 🙂 Malý mal teraz naposledy 2620g takže bude malinký.Myslím,že to nevadí.Malá sa tiež narodila keď mala 2860g a potom schudla ešte 200g 😕 takže by to aj mohlo byť celkom normálne bez nástrihu 😒

isabelah
7. jan 2010

Mitinka, tak daj zajtra vedieť, čo Ti Dr. povedal... Keď už si po cisárskom, asi by Ti aj druhý mali radšej urobiť, fakt tá rana by si to mohla odniesť, tiež som o tom počula... Prirodzený pôrod je asi skôr, keď nemáš nijaké takéto rany na bruchu lepší. A neviem, či by to šlo bez natrhnutia a nástrihu, hoci by maličký mal byť maličký ako píšeš 🙂 . Aj ja som zvedavá, aká bude naša princezná veľká, ale vraj každé ďalšie dieťa je o trošku väčšie, tak uvidíme. Synček mal 3560g a 51 cm, takže celkom veľký na prvé dieťa a veru ma aj poriadne potrhal ☹ . Ale jazva po cisárskom je asi ešte horšia, moja sestra mala obidve deti sekciou a dlho sa hojila a aj dodnes, keď majú baby 12rokov a 10 rokov ešte stále má problémy v miestach tej rany 😖 . Ach jo. NO čo už, si to odnášame my ženy... ale zase stojí to za to. 🙂

lulupopo
7. jan 2010

mitinka, nerob si stresy s tym, ci bude maly, hlavne nech je zdravy... sak narastie, Isabelah... no tak sa mi zda, ze ak sa v porodnici nenajde nik, kto mi ukaze balenie nasiroko, asi mi budes musiet nazorne ukazat... a dobre, ze sa pytas na ten sterilizator flias uvazujem nad Aventom, alebo Philipsom... taktiez uvazujem aj o odsavacke mlieka.. ale tu kupim, az ked bude problem s kojenim... a k tomu, ze si tip top a ze ti to pomaha... uplne to chapem... len akurat ked som teraz tehu a PN stale je mi zle, tak sa mi nechce licit.. a mozno by to pomohlo mojej psychike... lebo ked som chodila do prace, tak som isla vzdy upravena... lebo zas az tak vela casu to nezaberie...len to chce cvik... ale uz sa tesim, ked sa maly narodi, tak sa tesim na to, ako budem zase ok.. a upravena... i ked mnohe hovoria, ze na to nie je cas...ale naozaj aj mne to psychicky pomaha... inak nas maly mal na poslednej poradni 1920g, tak som zvedava, kolko bude mat, ked sa narodi..i. inak bolesti panvoveho dna... bleee, ma trapia uz od konca 5 teho mesiaca

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre