Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

sasettka
8. jan 2013

@nicearty na mna ani tak nezazerala, ako robila velky stres a krik kvoli tomu a zacala tam vymenovavat vsetky tie strasidelne veci, preco je kanyla potrebna - co som ja viac-menej nevnimala, vsetko to adresovala mojmu manzelovi 🙂 ... Aha, tak to si mala dlhy porod, aj moj prvy bol dlhy a vycerpavajuci... zato pri druhom to bola rychlovka, preto som sa citila velmi dobre 🙂 aj nastrih som odmietla, trosku som sa natrhla, ale to bolo neporovnatelne, velmi rychlo sa to zahojilo a aj sediet som hned mohla 🙂 ja som mala celkom komornu atmosferu, rodila som az navecer, ked tam nie je taky frmol, ako doobeda 🙂)) jedine teda ta PA a este jeden dr. mi trosku pokazili dojem z krasneho porodu 🙂)))) inak tam bola este dalsia PA a ta bola tiez paradna 🙂 a uzasni boli aj ludkovia z novorodeneckeho, ze mi maleho nebrali, vysetrili vsetko priamo na mne a az po takmer 2 hodinach ho sli obliect, odvazit a kvapnut mu vit. K.....Pri prvom som bola na vzdychacke celu noc, aj doobeda a teda nemohla som sa vobec sustredit na nic, hlavne rano tam zacali riesit sekcie, stale okolo mna niekto chodil, sucitne pozeral, no citila som sa ako ovca na trhu 😀 Mne zas uplne najvacsie problemy robilo lezat na chrbte na pasoch, to som mala neskutocne bolesti, vobec som ich nedokazala predychavat, ked som sa spytala, ci sa nedaju dat poleziacky, tak vraj nie, ze len poleziacky 😒
ja mam gynekologa Peciho a ked som unho bola naposledy, tiez vravel, ze na 100% sa vidime aj o tyzden a lala, o 5 dni mi praskla voda 🙂 a to bolo 18dni pred terminom... malinky sa poponahlal, resp. citil, ze by som bola radsej, ak by uz bol vonku 😅

depi
8. jan 2013

@gulka63 vdaka ..a kanila je prosim ta co ? ja som hrozny laik a mozno vyzeram ako pako ale fakt neviem

sasettka
8. jan 2013

akurat citam po sebe a mam tam poleziacky namiesto posediacky 😅

nicearty
8. jan 2013

@sasettka po tomto porode viem, ze sestricky strasia neuveritelne a pritom sa nic nedeje..mne povedali, ze oni mi ho nemozu dat po porode, lebo oni maju zodpovednost za babatko 6 tyzdnov alebo taky uplne cas dala, co je pekna blbost, kedze v porodnici si tak max. 5 dni..proste uplna hlupost 🙂 ja si myslim, ze nastrih mi robit nemusel,ale kto vie, to uz nezistim...a ze vraj vacsie babatko ako sa syncek narodil by som neporodila 😠 ja som dost dlho okrvacala po nastrihu a ist na wecko, no to bolo..brrr..aj kojit som kojila postojacky a to bola dalsia komedia, lebo ked to videli sestricky, sa bali, aby mi malicky nespadol, lebo vies, tam sa musi furt nosit v postielke..tak to bola dalsia vec, ktoru som si urobila po svojom a im sa to nepacilo..tak to si mala pekny porod ako tak citam 🙂 ja ked som rodila bolo tam vela rodiciek a tie kontrakcie nesli celkom ako mali, ale inak v pohode 🙂

katkatt
8. jan 2013

@gulka63 na co je dobre takeho porovnavanie? ak trpia PA syndromom vyhorenia, nech idu pracovat inam

aotrnavska
9. jan 2013

caute babizne,neviete mi nahodou povedat,ako by som mohla zistit,ktory den ma aky lekar sluzbu?ci je to vobec mozne?dakujem

gulka63
9. jan 2013

@depi kanyla je taka plastova ihla ktora sa picha do zily miesto klasickej kovovej ihly, moze byt v zile aj dva dni ,aspon tak mi to vysvetlili na RT

gulka63
9. jan 2013

@katkatt nechcela som porovnavat. Niekto sa tu pytal kolko berie dula. A zda sa mi prirodzene ze dula bude milucka ked nema zodpovednost a PA obcas aj nervozne hlavne ked sa vyskytne problem alebo maju tolko porodov ze nevedia ku ktoremu ist skor. Ja ked som rodila mali na sluzbe 9 porodov a tom som ich teda obdivovala a napriek tomu boli velmi mile

depi
9. jan 2013

Mohli by ste sa pochavlit kto vas aj rodil 🙂 ja si nepalnujem platit porodnika tak som zvedav kto a co ma tam caka

suncana
9. jan 2013

tak pripojim sa tiez do diskusie, tiez som chodila na predporodnu pripravu do kvapky ako @nicearty . nacerpala som tu vela potrebnych informacii, ale hlavne to, ze porod je uzasny okamih v zivote zeny, a takto som sa nastavila. tesila som sa a vedela som, ze vsetko bude ok. dokonca som si priala aby som rodila v piatok vecer, lebo... skratka to bol moj oblubeny den a vecer preto ze je to take komornejsie a tichsie. a teda aj mi to vyslo 🙂 vedela som ze chcem mat pri sebe blizku osobu. nepochybne by mi dula pomohla, ale bola to pre mna cudzia osoba, a ja som chcela mat pri sebe niekoho komu budem plne doverovat. mne pritomnost manzela, hlavne na vzdycharni nesmierne pomohla, stacilo ze tam bol, podaval mi uterak ked som bola v sprche, zavolal sestricku ked bolo treba, ta nemusela byt vobec pri mne.
este k porodu, takmer cely som ho prezila doma, skakala som si na fitlopte, lezala som vo vani....manzel bol tiez uplne v klude, obaja sme vedeli, ze ochvilu "to" pride a boli sme kludni. v porodnici som bola asi len 3 hodiny, z toho hodinu na prijme (co bolo asi najhorsie), len co ma zobrali na vzdycharen, dali mi klistir - to som netusila ze bude tiez uplne super, uplne mi to uvolnilo kontrakcie a vyslo zo mna uplne vsetko vratane zatky a plodovej vody. potom sa to uz rozbehlo velmi rychlo. iba minimalny nastrih a babatko mi po umyti prilozili, hned sa mi pekne prisala a trosku pocuckala 🙂 sestricky na sestonedeli aj na novorodeneckom boli uplne super. pomohli mi aj s dojcenim, kedze k jednemu prsniku sa mi nechcela prisavat. druhy den po porode som uz iba kojila, ziadna flaska. nikdy ma neodmietli ked som k nim prisla po radu. bola som prvorodicka, v zivote som neprebalovala babatko a vsetko mi ochotne ukazali a vysvetlili 🙂

amalka389
9. jan 2013

Mna rodila pani Dr.Havlikova..bola neskutocne prijemna,privetiva..bola som s nou neskutocne spokojna..velmi prijemna osobka,mozem ju vrelo odporucit..🙂po porode ma bolaaj niekolko krat pozriet co sa mi po porode prvej dcerky nestalo pri druhej pani doktorke..

sasettka
9. jan 2013

@gulka63 hehe, ale ved to je samozrejme, ze bude mila! ale nie preto, ze nema zodpovednost, ale preto, lebo vie, co prezivame, je tam na to, aby nam bola oporou, pomahala nam! Do porodnice pride prvorodicka vystrasena, ze co ju to vlastne caka, casto ma velke bolesti a hlavne, co potrebuje je klud, podpora... bohuzial nie vzdy to tak v porodnici je, ani na mna neboli pri prvom porode dve PA a dvaja dr. zrovna prijemni, a co som im ja spravila? prisla som tam porodit svoje dietatko, mala som bolesti a jedna mi zahlasi, ze co stonam, ze teraz na pasoch neboli ziadne kontrakcie, ze sa mam tesit, ked pridu tie skutocne /a tie boli len o nieco intenzivnejsie/.... no je toto podla vas nejaka podpora?? viete, co by v tom momente pre mna znamenalo, kebyze ma nedajboze chyti za ruku a milo mi povie, ze nech sa nebojim, prijmem tu bolest, lebo kazdou dalsou je babatko blizsie a blizsie a ze je tu, aby mi pomohla??? no sak ja bych asi v tom momente odpadla, ci co 😀 😀 vela by som chcela, co? 🙂)) a to nehovorim o doktoroch, na jedneho mam velmi tazke srdce... a to, ze je to rutina, ich neospravedlnuje... je tam nastastie viac dr. aj PA, ktori su ochotni, prijemni, nevybijaju si svoju nervozitu, ci unavu na rodickach... a tak necakajte, ze zeny budu vysmiate rozpravat ci pisat na forach, aka je to parada rodit v TT, ked nie kazdej sa to postasti...
A ten polosed.... trosku vyvyseny chrbat rodicke velmi nepomoze....Ja sa budem opakovat, na ruzovom kresle som bola v polohe, kedy to tlacenie bolo urcite prirodzenejsie, ako takmer poleziacky s nohami hore v strmenoch...

@depi mna rodila moja mama 🙂))) a pri mojich porodoch boli mladi doktorkovia Bucko /toho som ale zaregistrovala, az ked ma sil, dovtedy som si teda vobec nevsimla, ze tam je/ a potom Strbova... no a Strbova bola paradna, odporucam 🙂 a tiez na mna velmi dobre posobila Havlikova 🙂

@suncana juj, to bola aj moja predstava, byt doma co najdlhsie, ale ani pri druhom mi to nevyslo, praskol mi plodovy obal, a nic sa nedialo, tak som sla, ked uz mi odtekala voda....a preco si hodinu cakala na prijme? bolo tam tak vela rodiciek? mala si si zobrat z domu fitloptu a v cakarni na nej poskakovat 🙂)))

suncana
9. jan 2013

@sasettka ano, mali niekoho vo vnutri, potom som tam dlho lezala, co mi sledovali kontrakcie, a strasne dlho vypisovali vselijake udaje, co robim ja, co manzel, ake mame vzdelanie, no hruuuza, uz som myslela ze tam porodim 🙂

depi
9. jan 2013

@sasettka akoze tvoja mama???? 🙂

ianitka
9. jan 2013

@depi aj mna rodila moja mama 🙂

depi
9. jan 2013

@ianitka je sestricka alebo ako ? 🙂 nechapem

ianitka
9. jan 2013

@depi
nie 🙂
ja som len trosku alergicka na otazku - kto Ta rodil? (neber to v zlom, prosim)
Proste mna porodila moja mama a moje dieta som rodila JA . Lekar a PA pri porode asistuju.

A odpoved na Tvoju povodnu otazku - pri mojom porode bola Dr. Strbova a dve skvele PA. Z ludskej stranky som bola absolutne spokojna, z tej "prevadzkovej" by som rada nejake veci pri dalsom porode zmenila.

kotatko1232
9. jan 2013

a chcem sa opytat ze ak by som chcela DULU odkial sa da zohnat

ianitka
9. jan 2013

@kotatko1232 hod si do googlu "slovenske duly"

kotatko1232
9. jan 2013

no citala som ze dula stoji od 60e do 150e ak ju chcete aj pri porode

aldream
9. jan 2013

@depi ja som tiez rozmyslala,ci si mam zaplatit porodnika,kedze som chodila do poradne k Dr.Cechovi 🙂 Nakoniec som sa rozhodla,ze nebudem vyhadzovat zbytocne peniaze na porodnikov.Lezala som mesiac pred porodom na rizikovom v TT, a vsetci lekari sa mi tam zdali OK,takze som si povedala,ze je jedno pri kom budem rodit..nemala som na nikoho nic...Nakoniec som rodila pri Dr. Stefanikovej a Dr.Cervenkovi 😉 takto to vyslo v ten den,a bola som s nimi spokojna.Porod prebehol cisarskym rezom 🙂

katkatt
9. jan 2013

@gulka63 ja ked som rodila, tak tam nerodil niekto okrem mna, ale niektore nevrle vety PA (ak chces napisem ti do IP) si budem pamatat do konca zivota - a to nie som citlivka, snazila som sa spravat milo, nemala som porodny plan a vo vsetkom som posluchala ...mozno mali zly den, ja neviem...

dulkagabulka
10. jan 2013

@gulka63
česká psychologička Michaela Mrowetz na konferencii slovenských PA im položila otázku, aby sa zamysleli, prečo šli študovat porodnu asistenciu. Či preto,aby podporovali ženy, alebo preto,aby podporovali systém. Vačšina našich PA totiž v dosledku toho, že boli zbavené kompetencií, zabudli, aké to je podporiť Ženu. Aby jej porod bol taký, aký si ho sama predstavuje.
V oktobri rodila v trnavskej pôrodnici mamička, ktorá mala jedno jediné prianie -dostat dieťatko skin to skin. Napísala mi po pôrode mail, z ktorého si dovolím citovať : "Nemala som šťastie na sestričky ženské ani detskú a ani pochopenie pre moje želania. ženská sestra mi neustále tlačila na brucho aj keď som ju viac krát upozornila, nech mi ide z brucha dole, že budem tlačiť sama. bola nepríjemná, počas pôrodu ju zaujímalo, že som stratila ihlu - kanilu... ale nakoniec keď som pri kontrakcii tlačila zo všetkých síl, smekla mi aj s druhou sestričkou na brucho, maličkej vyšla hlavička a ja som sa roztrhla zvonku aj zvnútra až k zadku....malinku mi ukázali a samozrejme hneď odniesli... pýtam sa kde je nech mi ju dajú, mám prichystané vecičky... a že nie, to je v poriadku, musia ju vyčistiť a hneď ju donesú a ja: ona tam plače doneste mi ju. ,,to je dobre, že plače aspoň si precvičí plúcka" takéto hovädiny mi 3 sestričky hovorili...doktor ma zašíval, čo brutálne bolelo, ja som si z jednou rukou držala misku, a po šití mi do roztrasenej ruky položili malinkú moju dcérku, oblečenú.... vyzliecť že nie... čo by som to chcela, to mám zo ženských kruhov, že? bolo to o ničom, strašne, strašne mi to je ľúto, ale je pravda, že keď som tam sama, nič nezmôžem sama na 3-4 ľudí, ktorí vedia čo je pre mňa a pre dieťa to najlepšie, lebo tak to funguje už roky......takto teda prebehol môj pôrod. nič s toho čo som si myslela, že bude a že si vybojujem sa nestalo. takže celé zle, zle ZLE.! !...koniec citátu
Tá mamička porodila do hodiny od príchodu do pôrodnice, bola sama a nebola "problematická" ani nemala komplikácie.Ja sa pýtam sama seba, koho podporovali tieto PA? Je divné, že po takýchto skúsenostiach chcú ženy pri sebe niekoho, trebars tu vami nenavidenu dulu?
Aký priepastný rozdiel medzi pôrodom iných žien, ktorým v tt pôrodnici vyšli v ústrety, napr. @sasettka , kedy tam bola naozaj podporujúca PA aj pôrodníčka (MUDr. Štrbová), aj sestričky z novorodeneckého - ktoré všetky do jednej podporovali Sašku a jej dieťatko...a nie zabehnutý systém....

PA Maťka Ološtiaková, ktorá pôrodnú asistenciu vyštudovala a prevádza v Nemecku , sprevádzala jednu mamičku v slovenskej pôrodnici...bola zhrozená, povedala mi, ze za celú svoju kariéru v Nemecku nevidela ani jednu jedinú ženu rodit v takej polohe, v akej musia rodit tu ...za 5 rokov práce na klinike H. Hirscha videla iba 2 nástrihy...nikdy by si nedovolila zobrat po pôrode zdravej rodičke zdravé dieťa a podporuje všetky ženy v zvyšovaní ich materinských kompetencií...

A ešte sa vrátim k tomu príbehu. Pani primárka Mišová mi povedala, aby každá mamička,ktorej by sa ešte nebodaj opakovala podobná situácia, riešila problém s nou. Pretože ona podporuje ženy v tom, aby dieťatko mohli mať pri sebe skin to skin na pôrodnej sále...

Verím, že raz príde deň, kedy naše PA znovu získajú naspäť kompetencie a následne aj dôveru žien a žiadnych dul tu nebude treba...A to vam aj vašim kolegyniacm zo srdca želám 😉

😉

janulka188
10. jan 2013

@amalka389 ahooj 🙂 dr,havlikova je super ,bola som u nej na pohotovosti ked som spadla doma a narazila si chrbat ,,,ona tam robi normalne alebo len ked si ju objednas ?

ianitka
10. jan 2013

@dulkagabulka no fasa ☹ citala som tento porodny pribeh uz a vtedy nebola uvedena porodnica - ale nejako som citila, ze ide o TT

dulkagabulka
10. jan 2013

@ianitka
tá mamička má doteraz nočné mory , pri ktorých prežíva tú bezmocnosť pri pôrode znova a znova ..a pri každej spomienke na pôrod plače...
smutné je, že ono by sa to mohlo stat v ktorejkolvek našej pôrodnici...v podpore privitania dieťatka spôsobom kontaktu koža na kožu a samoprisatia je tt pôrodnica na Slovensku jedna z tých naozaj pokrokových 🙂 ..v Trnave sa to naozaj dá, o čom svedčia ženy, ktoré tu píšu a ktoré bábatko takto mali...to v niektorých iných slovenských pôrodniciach sa to nestalo ešte nikdy ...preto vdaka všetkým láskavým bytostiam s otvoreným srdcom,ktoré pracujú v tt pôrodnici a ktoré sú naklonené zmenám k láskavejšiemu privítaniu našich detičiek... 🙂

amalka389
11. jan 2013

janulka188..ahoj 🙂 ona tam pracuje uz dlhsiu dobu..🙂ale jej pristup je naozaj obdivuhodny,pretoze v ten vecer ako som rodila,mali toho naozaj velmi vela,ale ona bola stale usmiata a velmi mila,trpezliva....co sa o niektorych neda povedat..🙂

ianitka
11. jan 2013

@dulkagabulka ach jo... ved to, ze na take stavy sa velmi tazko zabuda...to chce velmi vela lasky na spracovanie takeho niecoho.
Ja mam pocit arogancia moci (v tomto pripade pseudomoci) sa prejavuje na miestach, kde fakt nema, co robit.

cokoladka79
11. jan 2013

@dulkagabulka neda mi nezareagovat ,,tá mamička má doteraz nočné mory , pri ktorých prežíva tú bezmocnosť pri pôrode znova a znova ..a pri každej spomienke na pôrod plače..." tak tu treba akurat tak dobre preplieskat, chcela som napisat že su to infantilne maniere ale je to doslova ruhanie sa Bohu. To je take predvadzanie sa. Čo maju potom hovorit matky, ktorym pri porode išlo o život, alebo ich detičkam - ako mne. Bola som najštastnejšia ked sa maly rozplakal že žije a čerta mi zaležalo na tom, či mi ho dakto priloži, či je oblečeny alebo vyzlečeny. Bezmocnost pri porode je, ked vam povedia že už nemôžu zachytit ozvy dietata a nie tamto. Alebo ked sa narodi dietatko predčasne a musi hned do inkubatora! Nech dakuje Bohu za zdrave dieta a lahky porod!

dulkagabulka
11. jan 2013

@cokoladka79
Máš pravdu, že živé a zdravé dietatko je najdoležitejšia vec...a k tomu musí byť aj živá a zdravá mamička..a zdravie nie je len to, že odídeš po svojich z pôrodnice s bábatkom v náručí... zdravie je to, ked je zdrave telo aj duša...zdrave telo ti k zdraviu nestačí, ked duša bolí... Žiadna žena nikdy , nikdy, nezabudne na to, ako sa cítila, keď rodila. A tento jej pocit ju môže ovplyvniť na celý jej život- to, ako bude fungovať ako matka, milenka, partnerka... Viaceré psychologičky mi povedali, že ked k nim pridu aj ženy po 50-tke, trebárs pri rakovine prsníka, maternice atd..tak prvé čo z nich pri psychoterapii vypláva je ich nespracovaná pôrodná trauma.

Bohužial, u nas je nasilny porod normou. Nad tym sa nikto nepozastavuje. To je predsa úplne normalne- bud rada, ze zijes, ze ano... Tu ide o obrovsky celospolocensky problem. Pokial budu ludia reagovat takto, tak sa nic nezmeni. Vsetko je to o verejnej mienke.

Vieš, čokoladka, ja to cítim tak, že ruhanie sa Bohu a je konat nasilie na ludoch v tych najsvatejsich momentoch ich života a este chciet aby si bola zato vdacna. ..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre