Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

dulkagabulka
22. máj 2013

@sissik myliš sa, pri dule to určite neide..

elise
22. máj 2013

@panarka ja som sa tiež bála ono pri IFV ide o to že cisársky je bezpečnejší pre dieťa, ak by sa zaseklo vpôrodnývch cestách ide o sekundy a robia urgentný cisársky tak nebudu riskovať teda vek mám 3 rokov ale vek mi nikto pred pôrodom neriešil. pri prvom som mala rodiť cisársky ale den predtým sa mi malý pretočil z polohy kp tak som cisársky nechcela rodila som prirodzene ale veľmi ťažký pôrod som mala akurát štefánikováí bola pri tom, malý sa narodil pridusený ona bola celý čas pri mn a zachránila mi syna.

elise
22. máj 2013

@panarka držim ti palce nch ti to dobre dopadne a zdravého drobčeka v náručí a to j jdno kde pride na svet len nch ste obaja v poriadku a ty v pohode

simisi
22. máj 2013

@elise ved v porodnych cestach sa ti moze dieta zaseknut be rozdielu ci bolo ivf ci prirodzene oplodnenie,ziadny rozdiel medzi ivf a prir.pocatim nie je 😉

sissik
22. máj 2013

@dulkagabulka ako citam skusenosti mamiciek, tak tie, co pisali, ze mali dulu, tak bolo napr. stlmene osvetlenie pri prerezani hlavicky, mali babo prilozene hned az potom osetrene...... a "standardne rodicky" o tomto nepisu, dokonca niektore skusenosti boli take, ze im to odmietli.
nemyslela som tie materialne veci. ale to, co by sa v ramci moznosti zmenit dalo. a nech sa to zmeni pre vsetky rodicky, ktore si to praju, ak je vsetko v poriadku.
o polehe tu pisete vy duly vela - je problem lezat napr. na boku, ak si to rodicka zela a citi sa tak dobre?

dalsia vec je, ze ci aj pocet nastrihov znizia na uroven, aka je vo svete? preco chcu "nasilne" znizit len pocet sekcii. nech ide vsetko v sulade s trendom vo vyspelych krajinach.

dulkagabulka
22. máj 2013

@sissik
to ano, čo sa tyka priloženia babatka koža na kožu (aj počas celych 2 hodin po pôrode), samoprisatia, tak to naozaj v Trnave ide (chvála primárke MUDr. Mišovej , zlatej milej ) a s dulou je to asi lahšie dosiahnutelné...myslela som tie ostatne veci,ktoré sa netýkajú bábätka, ale mamičky

sissik
22. máj 2013

@dulkagabulka jasne, ze vsetko sa neda zrealizovat a hned. ale su veci, na ktore netreba nic ine, len volu urobit ich.
a ked citam o tom, za aku cenu sa momentalne v trnave presadzuju "prirodzene" porody, tak som rada, ze mam odrodene 😔

stanislavao
22. máj 2013

pred 2 rokmi zomrela v TT porodnici manzelka kolegu. zostal sam na deti. zanedbana starostlivost. pred 3 tyzdnami zomrel v TT porodnici novorodenec manzelovho kolegu, lebo sestricky ani za svet nevedeli najst ziadneho lekara a dieta sa udusilo. pred par dnami dalsie umrtie v TT porodnici. nesla by som tam ani keby mi za to zaplatili.

ajka30
22. máj 2013

@stanislavao Netvrdim, ze sa nema o negativnych veciach pisat, ale bolo by vhodne trosicka mysliet aj na psychiku nastavajucich mamiciek. Naozaj to cloveku par dni pred porodom dobre nepadne. Osobne si myslim, ze bohuzial, taketo cosi sa stalo/moze stat v ktorejkolvek nemocnici. Nemyslim, si, ze je to iba zalezitost Trnavy a nie je to len vec odbornosti/neodbornosti personalu, ale aj velmi nestastnych okolnosti. Netreba zovseobecnovat a strasit vsetkych dokola. Urcite je velmi vela mamiciek, ktore za zdravie seba a svojich deticiek su vdacni prave trnavskej porodnici a jej lekarom.
Mimochodom, taketo informacie rozhodne nevyhladavam, ale nanestastie nahodne som k nim prisla na tomto fore.

bebuska1
22. máj 2013

@ajka30 úplne súhlasím.Po tom čo tu čítam,mám tiež zmiešané pocity.Ale verím,že čo sa má stať sa stane kdekoľvek by som rodila.Je dobré o tom vedieť a byť možno ostražitejší a hlavne si myslím,že je dôležité mať pri pôrode blízku osobu,ktorá nás psychicky podporí.Pokiaľ viem,momentálne je v TT pôrodnici veľa odborníkov s ľudským prístupom,preto verím,že všetko dobre dopadne.Ajka,držím palce,už sa Ti to asi blíži 😉

ajka30
22. máj 2013

@bebuska1 Ano, ja budem mat manzela 🙂 Dakujem a aj vam prajem vsetko dobre 🙂

elise
22. máj 2013

@simisi to je pravda to môže hociktore dieťa ale preto sekciou neriskuju aby sa bábenku niečo stalo. ja som prešla aj prirodzený pôrod aj sekciu tak to viem porovnať. malý sa mi pri prvom narodil pridusený ale pupočnik nchali dotepať a dali mi o na bruco tam ho ošetrovali aj sa prisal a potom o presunuli obliecť a do inkubátora lebo bol ubolený... dcerka pri sekcii mi ju dali pohladiť a aby som jej mohla dať pusku mi ju dali ku tvári, potom dcrku donisli ukázať umytu oblčnu tiž som ju poladila povedala že ju lubim a na izb ked som ležala chodili mi ju dávať prikladať. takže som bola oba razy maximálne spokojná. ked sa malý rodil tak dokyna mi vštko hovorila chcela som ž ak by sa ničo komplikovalo nech hovoria a nemlčia aj pri skcii som vštkých poprosila nch rozprávaju tak sm sa normáln aj zasmiali 🙂

mahulenka87
22. máj 2013

@bebuska1
@ajka30 nikto tu nechce strašiť... Skôr pripraviť nas na situáciu že sa mudeme musieť za seba a svoje detičky aj postaviť,pohadat,pobiť... Proste žiadať si čo chceme a čo je pre nas lepšie. Treba s tým rátať, mať odvahu a zdravú mieru drzosti. Žiaľ 😠

bebuska1
22. máj 2013

@mahulenka87 preto si berieme k pôrodu manželov 🙂 Keď už nebudem vládať ja,bude za nás bojovať manžel 😉

tinkerbell
23. máj 2013

@dulkagabulka ty si to uplne vystihla, presne takto to je v trnavskej nemocnici ( a aj v mnohych inych). Ak by som mala jednou vetou opisat moj porod, tak to bolo hadzanie polien pod nohy od zaciatku do konca a este aj takmer 48 hodin po porode (nemohla som mat syna pri sebe, lebo na sestonedeli bolo "plno" a ja som lezala na rizikovom)

tinkerbell
23. máj 2013

@bebuska1 mna manzel pri porode zachranil, inak by som mozno ani nebola medzi zivymi. Prislo mi strasne zle po porode, uz som pomaly stracala vedomie a sestricky uz boli niekde v inej miestnosti (pritom jediny, kto tam v ten cas rodil som bola ja - jedina pacientka na ich oddeleni). Manzel ich rychlo zalarmoval, nech so mnou nieco robia, lebo uz som mu nevladala ani odpovedat. Museli mi dat hned 2 infuzie naraz.

stanislavao
23. máj 2013

@ajka30 ja nechcem nikoho strasit. ale kazda buduca mamicka by si mala rozmysliet, kam pojde rodit. a v dnesnej dobe, ked je moznost si pred porodom dohodnut porodnika, tak sa divim zenam, ze idu rodit bez toho, aby mali svojho porodnika dohodnuteho. samozrejme, pokial maju dulu, tak je to ine, lebo sa ona vie o vsetko postarat. ale je mnoho rodiciek takych, co nemaju dohodnuteho nikoho. a viem, ze v porodniciach, nie len v TT je to tak, ze ked neplati, tak kaslu na tu zenu. je to hanba dnesneho zdravotnictva. buduce mamicky, ked idete rodit, vzdy majte dohodnuteho lekara, alebo dulu, co bude pocas porodu pri vas a bude vediet rychlo reagovat, ked nastane nejaka komplikacia. nedovolte, aby boli na porodnej sale iba zdravotne sestry, lebo oni nevediqa, co treba rodit, ked sa napr dieta dusi pupocnikom.

magdav
23. máj 2013

Uz mi cela ta situacia lezie na nervy! Som tehotna prvy krat, ked sme povedali ze cakame babo hned sa zrutila lavina noviniek o TT nemocnici. To ze kamaratka rodila pred 5 rokmi a v nemocinici bola nejaka bakteria, ze dalsej sa nepacila sestricka, a ze jedna zmena sestriciek je fajn ale ked natrafis na druhu tak mas smolu, a ze nechcu robit cisara alebo ze nepocuvaju mamicku a musi mat konecne pri sebe niekho dalsieho niech ju strazi. Vsetko to vyzera tak ze lekari aj sestricky su len na to aby ublizili nam alebo nasim detickam. Chcem rodit prirodzenie bez epiduralu v TT je to moje telo, moje detia, moje rozhodutie! Preco musim stale pocuvat "si si ista?" "vsak to boli" "uvidis ked sa zacnu konrakcie tak budes ich prosit na koleach o epi". Mozno aj ano, mozno budem ale bude to len moje rozhodnutie a nie vsetkych tych "dobrych" dusiciek okolo ktore takto chcu pomoct.
Co chcem povedat to to ze dajte sancu aj nam to zazit! To ze sa budete predbehat v tom kolko zlych pripadov poznate v nicom nikomu nepomoze!
A este posledna vec, preco uz ked sa nieco taketo pise tak vzdy je to pripad sestry, kamaratky atd. Nikdy nenapise to ta zena ktora to naozaj prezila!

magdav
23. máj 2013

@tinkerbell ale za to ze bolo plno asi sestricky ani lekari nemozu...

dulkagabulka
23. máj 2013

@stanislavao
musim ta opravit...dula nie je zdravotník a teda ani nevie ako reagovať,ked nastane komplikácia a ani nezasahuje do zdravotníckych kompetencii...dula je tam ako psychická opora ženy..

to čo som tu pisala bolo o tom, že zdrava žena so zdravým tehotenstvom a zdravym babatkom v zdravom postavení by mala rodit pri tichej materinskej osobe, ktorá je vzdelaná a vie rozpoznať, či je fyziologický pôrod ešte stále fyziologický, čo nie je lekár, ale práve pôrodná asistentka....
poznam veľa pôrodných astentiek zo zahraničia, niektoré osobne, iné sprostredkovane, alebo iba z dokumentárnych filmov, ktoré majú za sebou tisícky pôrodov....vedia ako podporiť ženu,
vo svojej praxi napriklad majú 0,2 % epiziotómií, ešte nikdy nepoužili kristelerovu expresiu- tak hojne využívanú u nás- jedna z nich mi povedala , že to je ukon ,ktorý môže mať fatálne následky- tak pre dieťatko, ako pre matku- namiesto neho je podla nej na mieste uviesť ženu do zvislej pozície...podla nej su bezpečnejšie kliešte,ako tlačenie na brucho...tie pôrodné asistentky odvádzajú fyziologické pôrody, do pôrodného procesu nezasahujú- nepichajú vodu, injekcie atd...dalšia z nich mi povedala,ze za 32 ročnú prax mala iba jeden jediny pripad,kedy museli prepichnút plodove obaly a "pustit vodu"..
naše pôrodné asistetnky však už nie sú vačšnou pôrodné asistenky, ale pôrodníkove asistentky- nemajú kompetencie..nie že by nevedeli..

pravdou je, že tie zahraničné PA majú dobré vysledky preto,lebo odvádzajú iba fyziologické pôrody, zatiaľ čo v pôrodnici musia odviesť všetky- aj tie komplikované- a práve pri tých je lekár ten,komu by sme mali bezvyhradne dôverovať..mali by sme..

bezpečnosť takého pôrodu zabezpečuje intimita, nevyrušovanie ženy, jej podpora a v prvom rade pocit bezpečia...

stanislavao
23. máj 2013

@dulkagabulka a viem, ze dula nieje porodnik, ale je tam pre tu rodicku a ked nastane nejaka komplikacia, tak aspon vie pomoct s tym, ze zozenie niekoho, nahana snad niekoho. kolegovu manzelku tam nechali samu s nejakymi debilnymi sestrickami, ktore nevedeli, co maju robit, nevedeli snuru odmotat, nevedeli lekara zohnat a to dieta, ktore by bolo inak zdrave, tak do 10 minut po porode zomrelo udusenim. ved to nieje normalne.

luci66
23. máj 2013

Ahojte baby,nechcem sa extra zapajat, je to nadlho,len chcem vseobecne prispiet a reagovat...Na zaciatok som rada, ze som tehotna prave v SR a nie napr. v UK alebo v inych krajinach,kde ta starostlivost o buduce matky, take mnozstvo poradni a utz nie je vobec ako u nas.... A co sa tyka TT nemocnice, rodila som tam cisarskym pred 2rokmi necelymi, neviem, cim to bolo, nemala som nikoho dojednaneho,absolutne nic, ale od rana ako som tam prisla,ze mi odteka voda, okolo mna stale behali lekari, monitorovali mi ozvy a rozhodovali co so mnou,kedze som nemala kontrakcie vobec...vecer mi navrhli cisarak kedze voda od rana odtekala a ja unavena suhlasila, vsetko prebehlo bez problemov, na 2lozk. izbe som bola sama, co mi vyhovovalo, ale tak to je asi nahoda,ze bolo volne, a mimo toalet, za ktore personal nemoze ale celkovo nase zdravotnictvo bolo vsetko fajn..sestricky ochotne a ak sa obcas nasla nejaka nervozna tak som jej narovinu povedala, ze nechcem otravovat, ale je tu na to a hned zmenila pristup....nemozem sa stazovat a tiez ma vsetci plasili z TT nemocnicou..jedine co mam teraz obavy je,ze mam doporuceny 2.cisarak a je tu nejaky novy primar, ktory s tym zevraj robi problemy a uz ma na krku aj niekolko problemov tak nebudem vediet do konca co vlastne so mnou, ale prirodzenemu porodu sa nebranim, ale dam rady na svojho gynekologa ako na nej.primara, ktory ma nepozna a chce len vylepsit statistiky....a mamicky myslite pozitivne,pekny den 😉

ka3n
23. máj 2013

@stanislavao SUHLASIM a dalsie pripady, o kt. ludia nevedia, lebo neboli medializovane..

Za 5 mesiacov 6 staznosti na trnavsku nemocnicu-pôrodnicu!!!!

ka3n
23. máj 2013

@luci66 ja tiez mam v TT za sebou 2 sekcie, nemozem sa stazovat, ale čo sa udialo v poslednej dobe ma dost nahnevalo mozno aj preto,ze ta pani elenka je moja kamaratka..

no viem, ze pred dvomi rokmi v roku 2011 ako som rodila dcerku im tam presne mesiac predomnou zomrela matka s dietatom po sekcii...takze potom okolo mna behali ako okolo princezni 🙂

ka3n
23. máj 2013

@luci66 no lenze ta pani elenka mala nutny cisarsky, bolo to aj v knizke pisane aj napriek tomu jej spravil normalny..k tomu nemam co dodat..hned by som toho dr. odvolala!

panarka
23. máj 2013

@elise ďakujem veľmi pekne, ved to hlavne aby sme boli zdraví i keby pôrod ma trvať vecnost 🙂

luci66
23. máj 2013

@ka3n no pekne,ja ked bude treba sa tam budem hadat a zavolam aj media, ide predsa o moje dieta....ale nenecham aby o mne rozhodoval niekto kto ma nepozna...ved uvidime

kveta
23. máj 2013

@simisi IVF nie je indikaciou na cisarak na Slovensku.. Ale na Slovensku nemame ziadny oficialny zoznam indikacii na cisarak. Je to na rozhodnuti jednotliveho porodnika, co povazuje za indikaciu cisaraku. V Rakusku je IVF indikaciou na cisarak. Je to zrejme preto, ze ked beznej zene umrie pri porode dieta, urobi si druhe. Pri IVF uz dalsie tehu nemusi vyjst. Ospravedlnujem sa za drsny popis.

simisi
23. máj 2013

@kveta neviem ako je to v Rakusku...aj ked to vysvetlenie je podla mna hlupost,ak sa podari zene otehotniet a vynosit dieta raz,neznamena to,ze sa jej to podari opat a naopak,vela zien otehotnelo po Ivf prirodene,takze 😉 😉

tinkerbell
24. máj 2013

@magdav nehovorim, ze mozu za to, ze na sestonedeli nebolo miesto. Ale ja som sa nedokazala postavit na nohy, lebo som stratila velmi vela krvi a nikoho nenapadlo, ze ta mamicka by aj chcela vidiet svoje dieta a privinut si ho, prilozit na prsnik. Mohli mi maleho priniest, alebo ma odviest na voziku na novorodenecke. Kazdy na to kaslal. Ja som mala potom obrovske problemy s dojcenim, nemala som takmer ziadne mlieko a 3 mesiace trvalo, kym sa to za pomoci laktacnej poradkyne ako tak rozbehlo. A velmi dlho som mala vycitky, ze som nebola pri svojom babatku v to najdolezitejsie obdobie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre