Pôrodnica Trnava. Aké máte názory?

melory
15. jan 2007

budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 v zahraničí mám dosť početnú rodinu a aj tam dievky rodili a v zdravotníctve pracujem a som často aj na pôrodnici a celkovo gyn.....

slniecko77
30. nov 2013

@aristka neodpovedala si mi na otazku preco rutinne nastrih a klystir..ale to je u teba normalne, neodpovedat kedze nemas dostatok info...je to smutne.
Informovany suhlas je pekna vec, neverim vsak, ze tam pisu o rutinnom vykonavani klystiru a nastrihu a podavani oxytocinu...tiez o tom, ze ti dieta odnesu na dve hodiny prec..to by im totiz legalne velmi tazko preslo.
Ty zrejme nemas paru ako sa rodi....skus mi objasnit ako sa dostane pupocnik do styku zo stolicou rodicky?? 😅 pokial PA robi pracu ako ma tak si rodicka mnohokrat ani nevsimne, ze jej stolica usla.
Co sa tyka nastrihu, ja som ziaden nemala, nemala som ani ziadne poranenie a to som teda nebola najmladsia prvorodicka 🙂 za dve hodiny od porodu som sla sama zo sprchy (uz vidim tvoje zhrozenie v tvari 😀 ) a po par hodinach sme boli vsetci doma 😉 dobry porodnik vie odhadnut kedy epiziotomiu treba a kedy nie. Ja osobne zastavam nazor, ze je lepsia ako ruptura 3.stupna, ale to je moj nazor a nikomu ho nevnucujem 😉 co sa v nasich porodniciach casto deje 😖
Oxytocin..hm, opakujem sa, rodicka je svojpravna, takze by mala rozhodnut o tom ci chce, aby jej bol podany alebo nie..inak nenapadla ta varianta, ze zrejme aj preto si bola po porode dotrhana, lebo si dostala oxytocin, a pri porode si lezala? 😉

slniecko77
30. nov 2013

@aristka vies, ine je jedna babka povedala, ine je si zazit na vlastnej kozi 😉
Mne stacil pribeh tvojho bratranca o tom ako si MUSEL po porode obliect vlastne dieta 😀 nieco skutocne neslychane a strasne 😀

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 chcem vedieť či si pôrodná asistenka aj v ip ,lebo ja páru mám aj o klyzme a duplom v modernej dobe neočkovania aj proti tetanu sa mi zdá kontaminácia pupočníka stolicou nie mos bodrá kombinácia a nástrih som ti tiež vysvetlila ,dopriala by som ti moje chodenie na wc ,potom by si to ut nepísala ,že nástrih nie ....opakujem hovorme A aj B....a odpovedám a k veci....

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 čo je na tom neskutočné ,aj si svoju dcéru obliekol po pôrode ....

slniecko77
30. nov 2013

@aristka si popisovala ,ze co preboha od neho chceli 😕
Aj ja mam paru o klystire a aj o nastrihu 😉 a nie, porodna asistentka nie som 🙂 este si mi stale nevysvetlila ako sa dostane do kontaktu stolica rodicky s pupocnikom dietata, rada si tu odpoved precitam a "dozviem" sa nieco nove..
A vies co je zaujimave? V UK nedavaju klystir a nemaju zvyseny pocet tetanusu u novorodencov, hm, vies mi to nejak logicky zdovodnit? Tiez si rada precitam odpoved..
To, ze mas problem pri vyprazdnovani este neznamena, ze epiziotomiu musia podstupit vsetky zeny rutinne, kazdy ma pravo volby. Precitaj si par pribehov zien co mali problem prave s epiziotomiou...

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 inak neviem prečo si myslíš ,že ženy tu v pôrodnici nejdú po pôrode do sprchy v sprievode sestričky ak sa žena na to cití po príchode na šestonedelie a ak nie opláchnu ju na postely .....a robia to aj v trnavskej nemocnici ...a prosím ťa čo má oxytocín s dotrhaním ,to je vtip ....a dokonca ,keď mamička rodí je normálne ,že lekár rukou chráni hrádzu ,to asi nevieš ,že ja taký hmat a používa sa a žena sa nepotrhá pre podanie oxytocínu ,ale pre tlak hlavičky v pôrodných cestách na hrádzu rodičky a záleží na pružnosti hrádze ako to zvládne ....ozrejmi si na čo je oxytocín ...

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 mám pocit ,že je tam vysoká zaočkovanosť rodičiek ,plus pokiaľ viem nemajú problém očko aj tehu a asi sa nepokaká každá ....a ak nie si z fachu bohužiaľ diskusia čo sa týka liekov sa skončila .....inak som si aj myslela ,že nie si z fachu...ja som mala problém ,že som bola dotrhaná a dotrhala som sa k análnemu otvoru ...to je to povedané to B ,že ak sa žena potrhá aké následky to môže mať ...tie čo mali 2 stehy chodili hneď jak baletky ,ja som veľmi dlho ako baletka nechodila a následky mám doteraz .....

slniecko77
30. nov 2013

@aristka ja si nepotrebujem ozrejmovat co je oxytocin, viem to velmi dobre 😉 skys si nacitat viac o oxytocine ty.
Umelo podany oxytocin vhana dieta do porodnych ciest rychlejsie a s vacsou silou - vacsia pravdepodobnost ruptury, dieta sa vacsinou nachadza v stresovej situacii, ktora moze vyvrcholit cisarskym rezom, ale to by si mala vediet ked si vseveduca a ovladas medicinu z kazdeho odboru 😀 no toto si nedovoli tvrdit ani navzdelanejsi profesor a robit "mudreho" v inom odbore ako je ten jeho.
Tym, ze som sla do sprchy po svojich som chcela napisat/povedat, ze som nemala najmensi problem, kedze som bola bez poranenia..a nechcela som tym napisat/povedat, ze na Slovensku sa nerobi zakladna hygiena u pacientov, si to nespravne pochopila.

katkatt
30. nov 2013

@aristka kto sa moze vyjadrovat k liekom? lekari? zdravotne sestry? porodne asistentky? farmaceuti? a koniec? prave taketo nadradene spravanie mi v tej nemocnici vadilo. Ja som zdravotnik, kto je viac? Mala som verit na prijme, ze naozaj nerodim a odist domov?

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 moja oxytocín a jeho účínok patrí k základným veciam ,čo sa učí na školách ,plus je nám prirodzený ,keďže je to hormón ,ktorý sa tvorí v hypotalame ,takže máš smolu a to ovláda aj pracujúci z iných odd. plus gynekológiu som mala ,plus som často aj na gyn....takže smola ,s tým či sa žena potrhá alebo má nástrih oxytocín nemá nič a nechal by som to na dr, či je ho treba alebo nie je....

slniecko77
30. nov 2013

@aristka preco myslis, ze nie som od fachu, lebo nie som porodna asistentka 😀 zaujimava dedukcia.
Vysvetli mi prosim ta co ma spolocne zaockovanost matky s novorodencom, ktory podla teba moze dostat tetanus z matkinej stolice? A dalsia otazka, na SVK nie je vysoka zaockovanost ked u nas v porodnici novorodenec moze dostat tetanus z matkinej stolice? 😀 zamotavas sa dievca 😀

slniecko77
30. nov 2013

@aristka juuuj, ale my sa bavime o umelom oxytocine...ako som par krat spomenula..dochadzaju ti nezmyselne argumenty?
Btw vyorosim si oslovenie MOJA, ako tvoja sa skutocne necitim 😀 a ani sa necitim nesvojpravna..

aristka
30. nov 2013

@katkatt lieky ordinuje lekár a kto má ordinovať rodička ,to je vtip ,sestrička môže podať a iv ak má podpísaný iv papier ....ovládaš lieky a všetko okolo toho a vieš smerodajne zhodnotiť či je alebo neni treba nejaké liečivo tj zhodnostiť ozvy ,kontrakcie a pod. ..

slniecko77
30. nov 2013

@aristka a este dodatok...skus menej davat na svoje pocity a viac studuj a overuj si veci 😉

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 na tému lieky sa nebudem s tebou baviť a ani s dulou,na to je lekár ,ktorý ich ordinuje na základne zváženia stavu rodičky .....nemáš vzdelanie ,aby si tu mohla hovoriť o liekoch ...

slniecko77
30. nov 2013

@aristka ty fakt nechapes 😲 nikto tu netvrdi, ze ordinovat potrebnu liecbu ma rodicka, ale chce to viac slusnosti, tolerancie a hlavne pacient MUSI vediet o vsetkom co sa s nim deje a MUSI s tym suhlasit! Samozrejme za vsetko si nesie naslednu zodpovednost. Pochop to! Nie sme OVCE!

slniecko77
30. nov 2013

@aristka ano, nemas vzdelanie hovorit/pisat o liekoch 😉

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 ja odporúčam každému laikovi,ktorý sa pasuje za odborníka sme r špitál a isť robiť aspoň pomocnicu a niečomu sa tam podučiť ..lebo pôrodiť dieťa nerobí z nikoho odborníka na pôrodníctvo a gynekológiu ani odborníka na lieky ,aj keď googl je pekná vec....

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 bohužiaľ si asi nečítala čo som písala ja som o oxytocíne mala vyložené z pravej ruky tj.dr.plus štúdium ,plus pôrodnica je mi moc dobre známa ,aj tí trnavská....

slniecko77
30. nov 2013

@aristka kde ty beries istotu, ze som v takom spitaly nerobila??? Kde ty beries tu bohorovnost?? Kde ty beries tu sebaistotu?? Uf, mat tvoje superego, chcelo by to trosku pokory..

katkatt
30. nov 2013

@aristka ja som nehovorila o ordinovani liekov, ale o diskusii o liekoch (lebo podla prispevku 16:16 sa diskusia skoncila...), ale tu sa teraz nepripusta ani diskusia o tom, vlastne nic

aristka
30. nov 2013

@slniecko77 lebo by si tu nenapísala takú hlúposť ako je spojitosť podania oxytocínu a dotrhaniahrádze ženy a to môže byť anonymné foŕum koľko chce.... 😉 ,takže dohovorené...

aristka
30. nov 2013

@katkatt samozrejme to som aj napísala ,že rodička má byť info prečo podať na čo podat a či podať a tiež za a proti ...a tak to má byť pri každom lieku ... 😉

slniecko77
30. nov 2013

@aristka aj u vas v spitali robili IQ testy ked prijimali stredny zdravotnicky personal?

aduskatt
30. nov 2013

Prosim vas, trosku som sa zacitala do debaty.vie mi niekto vysvetlit, pripadne ma nasmerovat na nejake vierohodne zdroje, ktore mi vysvetlia, ako sa moze novorodenec nakazit z matkinej stolice tetanom? dakujem za ochotu

slniecko77
30. nov 2013

@aristka dokaz mi, ze to nema suvislost?

slniecko77
30. nov 2013

@aduskatt pokial je dieta porodene v standartnych podmienkach, pupocna snura resp. kypet snury novorodenca neprichadza do styku so ziadnou stolicou, sterilne sa uchyti napr. do peanu a prestrihne sa sterilnymi noznicami 😉 to bol len vykrik a pokus osoby, ktora neovlada zakladne informacie.
V UK sa nedava klystir, midwives spominali, ze niekedy sa stane, ze stolica rodicky moze uniknut, okamzite to upracu a umyju..mne sa to nestalo, ja som sa prirodzene vyprazdnila ked som sa otvarala. A nemam vedomost, ze by v UK novorodenci hufne zomierali na tetanus.

aristka
30. nov 2013

@aduskatt stačí si naštudovať kliniku tetanu ,odkiaľ sa berú spóry tetanu a prečo majú v 3 krajinách sa infikujú a zomierajú detičky na novorodenecký tetanus ,plus dieťatko sa môže infikovať aj inými baktériami zo stolice ,nielen tetanom ak matka nie je očko ,pretože tam dochádza k znesterilneniu ,pôrodných ciest a aj rúk pôrodníka ,jednoducho celého okolia rodidiel a naša stolica obsahuje dosť baktérií ,ktoré sú v čreva neškodné ,ale v rane ,čo tu je vstupná brána pupočník tj.krvná cesta ,narobia šarapatu....

zuzana723
30. nov 2013

Môj názor na Trnavskú pôrodnicu? Uff.... či možno aj celkovo na trnavskú nemocnicu...

Nikdy, ale nikdy som nechcela ísť rodiť do trnavskej nemocnice. Vzhľadom na to, že som z PN a tam sa môže rodiť len od ukončeného 36 tt mi to dosť reálne hrozilo, kedže už v 29 tt som začala mať trošku problémy. Lekárom v PN som výslovne hovorila, že chcem ísť rodiť do Nitry, ale aj tak si spravili po svojom a šup ma v stave, kedy som sa nemohla brániť, do Trnavy. A mimochodom, pôvodne ma tam totižto viezli na neurologiu. Ale aj to som v mojom vtedajšom stave opakovala, že chcem ísť do Nitry. Trnavskej nemocnici som nedôverovala už aj kvôli tomu, že sa tam stávajú pri pôrodoch tak absurdné prípady, že sa rozum zastavuje. V 34 tt som však neočakávane porodila a ani som o tom nevedela. Odvážali ma v piatok večer na neurologiu a zobudila som sa v sobotu poobede na gynekologii. Bez brucha, bez náramku, že mám dieťa!!!! Asi si viete predstaviť moju rekciu. S plačom som si volala sestričku, ktorá mi následne povedala čo sa stalo.
Museli mi urobiť akútny cisársky, nakoľko sa neurolog a doktorka s neonatologického oddelenia (JIS-ky) nevedeli dohodnúť, že čo dalej. Neurolog bol za ukončenie tehu, doktorka za pokračovanie a takto sa doťahovali. No neurolog mi pichol mega dávku Diazepamu, na čo samozrejme doktorka už nemala iné východisko a malá musela von. Vdaka úžasnému pánovi neurologovi sa malá narodila a nedýchala, čomu sa ani nečudujem, kedže tá dávka Diazepamu by uspala aj kona. Ďakujem doktorke, že tam bola a urobili pre záchranu malej všetko. Videla som ju až po dvoch dňoch, kedže putovala rovno do inkubátora. 42 cm a 1875 g
Na tému klokankovanie - určite to má svoj význam, ale kedže na Jisku vás k dieťaťu pustia 2x denne na pol hodinku, tak neviem, no.... kamarátka tam mala tiež malú a v inkubátoroch strávila 2 mesiace a jeden jediný krát jej ju takto dali. Moja strávila po inkubátoroch "našťastie" len 9 dní, no aj tak si na JIS-ke pobudla dokopy 38 dní. Na lekárov a sestričky na JIS-ke nemôžem povedať pol slova, ani na sestričky na gynekologii. Viem, že mali v ten týžden vela práce, kedže v PN sa vtedy maľovala pôrodnica, tak všetky pôrody smerovali do TT - takže narvané.
Strava - no to je teda iná téma, lepšie sa nevyjadrovať a myslím, že za všetko hovorí jedna večera, kde vám dali do ruky konzervu giana sardiniek 🙂
Pár dní strávila v tejto úžasnej nemocnici aj sestra - na infekčnom. Mala prísnu diétu a raz jej priniesli polievku so slovami: Priniesla som vám hrachovú polievku, ale hrach nejedzte 🙂 🙂 🙂 🙂

Pôrody doma - nech si každá matka zvolí sama, ale myslím si, že je to nezodpovedné. Môže byť pripravená na hocičo a mať okolo seba aj 10 dúl, niečo sa skomplikuje a čo potom?

Celkový názor na trnavskú nemocnicu = NIKDY viac

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre