Pôrodnica v Galante. Aké to tam je?

biba12
5. jan 2008

Ahojte,

nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.

manika77
2. nov 2010

@strapco13 skoda ja som si myslela ze uz to tam je inak...premna su to hrozne spomienky ani nie tak na porod ale vsetko okolo ☹ bola som tam devat dni tak som tam zazila a videla hocico...lenze keby idem teraz rodit tak som uz mudrejsia hold clovek sa uci na vlastnych chybach 😒

leanela
2. nov 2010

@strapco13 preco si chcela nastrih? Da sa dohodnut aj o tom ked ho rodicka nechce?? Myslela som ze ho robia iba ked je to potrebne

strapco13
2. nov 2010

@manika77 pokial matky neprevezmu za seba a svoje dieta plnu zodpovednost a nebudu sa dozadovat svojho podla pravidiel baby friendly hospital ..tak sa nezmeni nic
ved odkial maju lekari vediet, ze pac. chce nieco, ked to nepovie..nememu decku ani vlastna mat nerozumie

@leanela to suvisi s mojou povahou a jednym blbym porodom, co som videla ako medicka..vo mne to zanechalo stopy 😝
mozno teraz pri druhom /ak bude/ budem rozmyslat inak..ale asi nie
preto pisem, ze si to treba prebrat s dr pred porodom /tym nemyslim hodinu pred/, mat to v hlave urovnane, co chces a co nie

ja netvrdim ani nebudem pisat co je lepsie..to je na kazdej z nas, a kazdy porod a tehu je ine

manika77
2. nov 2010

@leanela ja si myslim ze s nastrihom je asi porod lahsi..teda sudim podla seba..mne sa osobne ulavilo ked ma nastrihli i ked sa ma nepytali..:-/ ale ja som mala dost velke babatko..mozno preto

manika77
2. nov 2010

@strapco13 lenze chovanie sestriciek na novorodeneckom oddeleni bolo priserne..ine nerobili len sa do telefonu hadali kto bude robit na silvestra ☹ a kto kolko robi..ked sme sa cokolvek spytali tak sa na nas iba ohucali ze oni maju vela roboty..musia zehlit plienky atd... ☹

strapco13
2. nov 2010

@manika77 ved si dieta zoberies k sebe a nemusis ich pocuvat
ale ja mam inu skusenost a aj kamosky..boli zlate ochotne

manika77
2. nov 2010

@strapco13 nemohla som lebo bol na tej fototerapii mal silnu zltacku.. ☹

strapco13
2. nov 2010

@manika77 jasne..chvilu sa musel podrobit..ale nebol tam stale predsa

a casto pokial sa mamicka riadi svojim instiktom materinskym..tak ani pomoc /okrem kojenia/ nepotrebuje..prebalit vie, ved to ukazu, umyt vie /aj takj v nemocke v GA len sprchuju, utisit dieta je na matke

ja som napr sesticky potrebovala na zaciatku, pri kojeni, a potom, kedze som bola sama na izbe /az posledny den som mala spolubyvajucu, tak som ho dala na novorodenecke, ked som sa sal najest, osprchovat..proste, ked som mala byt mimo izby
pri dalsom si donesiem satku do nemocky a male pojde so mnou aj do jedalne...len do sprchy asi nie

strapco13
2. nov 2010

@svetluska4 len k bradavkam
Je vhodné nosenie formovačov bradaviek v podprsenke počas tehotenstva v rámci prípravy na dojčenie? Je vhodné vyšetrovanie prsníkov a bradaviek pred pôrodom? Štandardné odporúčania to neodporúčajú, kým niektorí odborníci z Čiech áno.

Odpoveď:

Konzultovali sme túto otázku s dr. Newmanom (ešte keď tu bol) a on potvrdil náš názor:
Prikláňame sa k štand. odporúčaniu pre EÚ, a síce, že nie je vhodné vyšetrovať tehotné ohľadom stavu bradaviek a komentovať ich tvar.
1. Bežné vyšetrenie nemusí nič napovedať o budúcej úspešnosti dojčenia. Bradavky hlavne u prvorodičiek bývajú málokedy vyklenuté, ich tvar sa zväčša upraví satím bábätka. Bradavky sa vyvíjajú v priebehu dojčenia, rozvíja sa aj ich tkanivo.2. Čiže ženu zbytočne vopred stresujeme, oberáme ju o sebadôveru, ktorá môže byť rozhodujúca v úspešnosti dojčenia. Zvlášť stresujúce je to u druhorodičiek, v prípade, že sa im ich prvé dieťatko nepodarilo dojčiť, možno bol nasadený klobúčik už v pôrodnici - celkom rutinne a teda na škodu (je to bohužiaľ bežná prax) a matka dojčila len krátko. Sú poznačené reálnym neúspechom, ktorý mimoriadnym spôsobom ochromuje ich sebadôveru.

3. Pri prisávaní nie je taký rozhodujúci tvar bradaviek ako miera účinnej a kompetentnej pomoci, ktorú matka dostane. Preto matkám nie je potrebné odporúčať nosiť formovače bradaviek počas tehotenstva. Navyše naša skúsenosť z poradenstva s takými matkami ukazuje, že dieťa dokážeme prisať aj na akýkoľvek typ bradaviek. Takej matke treba skôr odporučiť, aby čo najskôr po pôrode kontaktovala poradkyňu pri dojčení, ktorá by jej mala vedieť pomôcť - s prisávaním prípadne s ďalším postupom. Niekedy treba len čakať (porov. prezent. i protokol dr. Newmana Keď sa dieťa neprisáva).

4. A čo sa týka edukácie tehotných, je dôležité im čo najnázornejšie ukazovať, čo majú spraviť, aby sa im dojčenie podarilo: ako vyzerá správna poloha, prisatie, kedy dieťa pije, stláčanie prsníka, skorý začiatok atď., prípadne ich viesť k tomu, že dieťa sa neprisáva na bradavku ale na dvorec. Určite by som ich inštruovala, že ak sa im náhodou dieťatko nebude po pôrode prisávať, aby čo najskôr kontaktovali poradkyňu pri dojčení a vyhli sa kŕmeniu z fľaše.

manika77
2. nov 2010

@strapco13 bol pat dni :-/ s kojenim nam tiez moc nepomohli..ich reakcia bola ze maly je moc velky moje mlieko mu aj tak stacit nebude..potom mi nasa detska povedala ze to je najvacsia hlupost aku pocula..sestricka mi priniesla maleho stylom ze on stale reve si ho upokojte..bola tam somnou kamoska ktora je sestra na novorodeneckom v BA a ta mi povedala ze tak takyto pristup este nezazila..po porode som mala rozpadnute cele sitie mala som co robit sama zo sebou..plus to ze sme tam trcali tak dlho to vsetko nieje bohvie co na psychiku zeny :-/
a mam kamosku ktorej sa narodilo chore dieta..to ako jej to tie sestricky oznamili tak to by som zazit nechcela nebudem to tu rozoberat nechcem ale sam porodnik jej povedal ze on by do GA rodit nesiel keby bol zena :-/ uz len kvoli pristupu sestriciek..mozno ty si mala stastie..mozno to bolo tym ze boli Vianoce tak boli podrazdene..bohvie..

manika77
2. nov 2010

@strapco13 dalsia vec co nieje podla mna normalne ze dieta na tej fototerapii nema zakryte ocka..ked som sa sla spytat preco ich nema zakryte odpoved ze on je nepokojny..nakoniec sme skoncili na ocnom..
sestricka ho poskriabala na tvari ze nechcela..ale ze sa stalo pri obliekani...ale bol to taky skrabanec co mu je este stale vidno..tak co k tomu dodat

strapco13
2. nov 2010

@manika77 tak to je chyba 😠 ☹
ja som tam videla deticky pod Uv lampou..vsetky mali zakryte ocka

manika77
2. nov 2010

@strapco13 vsetky okrem nasho ☹ ☹ teraz je citlivy na ocka nevieme ci to moze byt z toho...lebo ich ma hned vyfukane..ale on mal vtedy akoby spalene vieco...tak to vyzeralo

strapco13
2. nov 2010

@manika77 to mi je luto ☹

manika77
2. nov 2010

@strapco13 myslim ze uz chapes preco ja mam take zle spomienky na porodnicu..aj ja mam kamosky ktore si chvalili..aj take co nadavali..chapem aj to ze sme ludia nie vzdy mame rovnaku naladu rovnaky den, ale deticky by si to nemali odskakat..a preto nie kazdy moze robit taku pracu..ja si priznam ze by som tiez nemohla..nemala by som nato nervy..ale uz ked sa nato niekto da by sa mal patricne k tomu aj stavat ci uz su Vianoce, Novy rok, ci je teplo, zima, ci ma problemy 😔

svetluska4
3. nov 2010

@strapco13 jajaj, no len u mna aj vsetky klobuciky boli velke 😀 no zasa som nieco extra. Ale neva naucili sme sa kojit aplne som kojila do 6 mesiacov. teraz uz nekojime lebo maly sa sam odstavil v 10. mesiaci. Ale hlavne je ze ten zaklad dostal, rastie a chvalabohu nebyva chory (klop klop na drevo).

strapco13
3. nov 2010

@svetluska4 preto klobuciky netreba 😉 ..v podstate tvar bradavky vobec nie je dolezity...bradavka je len ako vyvod mliecka..podstata je stlacanie dvorca a podtlak, co vyrobi dieta

secret
3. nov 2010

ahojte,chcela by som sa pridať ak môžem 😉..ja chodím k primárovi Ščasnému som na začiatku tehotenstva a chcela by som sa Vás spýtať ako je to s poplatkami za ultrazvuk a pod.nakoľko som bola zatial len dvakrát a bola som telefonicky objednaná- 9 eur,sestrička mi vysvetlila,že ak sa budem vždy objednávať,nebudem musieť platiť ultrazvuk,ktorý sa robí vraj 3-krát počas tehotenstva aj s obrázkami..trochu tomu nerozumiem nakoľko neviem či je pod tým myslený aj ultrazvuk,ktorý sa vykonáva v ambulancii na prízemí ( ten mi bol robený dva-krát),teda zakaždým ako som tam dosiaľ bola,alebo nejaký špeciálny na 10.tom poschodí ako tu v diskusii spomínala,myslím pisateľka -novan..Predo mnou bola jedna pani,ktorá vyšla z ambulancie a sestrička od nej vypýtala 9 eur za ultrazvuk a nebola objednaná..takže ak sa aj neobjednám telefonicky,budem tam čakať pol dńa a nakoniec dám tak či tak za ten UZV. poplatok,asi bude výhodnejšia tá varianta,stále sa objednávať?Ospravedlňujem sa ak som náhodou niečo poplietla,alebo zle pochopila 😝 ,budem vďačná ak ma uvediete do "obrazu" 😉 ďakujeem

janqa13
3. nov 2010

@secret co ja viem,za ultrazvuk sa plati len raz a potom to uz mas zdarma🙂

marika1977
3. nov 2010

ahojte dievcata...neviete nahodou,aky stav maju teraz na porodnickom?resp.ze kolko rizikovych zien lezi v nemocke?som zvedava,lebo musim ist aj ja...mame komplikacie... 😒 velmi sa mi tam po pravde nechce,a pri predstave ze doma necham dve deti,nic moc...je mi az do placu bo to vyzera u mna na dlho...co myslite,mam sancu ze ma este pred porodom pustia domov?asi uz nie ze... ☹

evitkamalicka
3. nov 2010

@marika1977 juuj moja nezavidim ti, tak sa drz

marika1977
3. nov 2010

@evitkamalicka dakujem...len som na pokraji zrutenia ...je toho vela naraz..z chlapca sa nam vyklulo zas dievca a ja nakupene vsetko pre synka ☹ a este aj nemocka aj sesternica dopadka katastrofalne.....ze vraj mam prezretu placentu a ma hrubku 4,7cm to je asi dost...len neviem co to znamena...mala si pravdu,janicek je velmi prijemny ochotny chlapik...nelutujem ze som ho vybrala 😉

devu10
3. nov 2010

@manika77 ja som rodila pred dvoma tyzdnami v GA, rozhodla som sa pre danu nemocnicu, lebo sa mi zdala od TT blizsie ako BA a do TT som ist nechcela, moj doktor v TT mi GA neodporucal, nakolko v TT je lepsie vybavenie a v BA tiez. V GA som si vybrala porodnika, nemocnicu som pozerat nešla predtym, lebo som ani nevedala, ze sa to v GA da, a navyse nemocnica vyzera asi kazda rovnako, cize je to jedno. S porodnikom som sa len dohodla na eliminicii injekcii pocas porodu, pokial to bude mozne. Sestricky mi same od seba hned po porode prilozili dieta k prsu, doniesli mi ho prvu noc na kojenie, rano uz na stalo. Dokrmovat mne nemuseli, ale spolubyvaju informovali vopred o doktrmovani. Sestricky chodili same za nami, či ide v pohode kojenie, ukazovali a vysvetlili same, tak ako cez den aj v noci prisli pozriet. Takze na sestricky nemozem povedat nic zle, boli mile a ochotne, Urcite aj vdaka ich pristupu som si nemusela volat laktacnu poradkynu, co mnohe ostatne kamosky, ktore rodilik v TT volali hned. Takze v GA sa mne osobne velmi pacil pristup sestriciek, prvu spolocnu noc ked maly plakal dlho a nevedela som preco tak sestricka mi dala tipy co skusit atd,

evitkamalicka
3. nov 2010

@marika1977 som rada, ze si s nim spokojna 😉

marika1977
3. nov 2010

@evitkamalicka na malinkej mi vseeetko ukazal...oblycky srdiecko mechurik...aj tvaricku 😀 akurat si polezkavala na placente rucicky mala pred nosikom skrizene otvarala ocka aj sa jej zyvalo...taka mala gulata hlavicka s velkymi lickami a naspulenou puskou...no tak som na ultrazvuku este vzivote dietatko nevidela...moj prvy dojem bol,ze sa snazi na 100%postarat o svoje pacientky 😀

marika1977
3. nov 2010

@devu10 oni sestricky by mali byt ochotne...no ja som bola v pondelok na ozvy a vysetrenie a fakt su napomocne a to sa mi stala hned neprijemnost...dali ma na pristroj a sestricka nepocula ozvy...trapila sa tm 5-10min a potom volala druhu sestricku ani te nic nepocula tak prisla 3tia a uz spolu so mnou zacali stresovat..moj doki akurat rodil,tak volali druheho a ten ma hned bral na ultrazvuk...ja uz slzy v ociach ze co sa deje...ale vsetko ok srdiecko bilo,bije dietatko je cule...len pristroj sa im pokazil aj mi to vysvetlili aj sa mi ospravedlnovali za sposobenu paniku...no horor...ale boli ochotne to je pravda...

devu10
3. nov 2010

@marika1977 no neprijemna skusenost, to na desine hore robil pristroj? bo ak hej tak ten pristroj je tam asi vazne pokazeny, lebo mne to tam blbo len chvilu , ale spolubyvajuca tam mala z toho vazne stresy lebo tiez to nezachytavalo ozvi dietatka ..... tak drzim palceky nech je vsetko v pohode aj porod

chrenkovae
3. nov 2010

@marika1977 vidim že ste mali debatu o janičkovi ja som k nemu tiež chodila do poradne a lutujem že som si ho nevybrala ako pôrodnika lebo som dostala takeho neprijemneho dokiho ani na meno mu neviem dojsť radčej.držim palčeky kamoška si tiež vibrala janička a nevedela si ho vynachvaliť

novan
3. nov 2010

@secret no tak ja už vôbec neviem ako to teda s tým ultrazvukom je ale ja som platila už 3 x po 10 eur za ultrazvuk a viac by som nemala, aspoň tak mi bolo povedané že sa ult. platí 3x za celé tehotenstvo. A fotky z ultrazvuku som si platila ešte k tomu zvlášť, jedna fotka 4 eurá. Ináč až doteraz, do dnešného dňa mi iba 2x nerobil dr ultrazvuk, doteraz vždy áno tak nechápem ani tomu že za celé tehu sa robí iba 3x ked ja už teraz mám viac ultrazvukou za sebou, dokonca pri jednom (dole na prízemí) bol vnútry aj manžel a dr mu všetko pekne poukazoval na monitore čo je čo atd. Ale akurát dnes som bola na poradni už hore na desine a tam mi nerobil lebo dr ultr. že vraj mi naposledy robil dole na prízemí, ale zase povedal, že nabudúce spraví hore na desine. Ja som nepísala, že hore na desine má nejaký špeciálny ultrazvuk (o tom neviem ani ja) ale že hore ma dr nejaké iné stroje čo dole nemá. Je to stroj na tlkot srdiečka bábätka a sťahy kontrakcie či niečo také. Dnes som akurát na tom monitore bola a čo sa tu bavili MARIKA1977 a DEVU10 tak aj mne na chvíľku blbol monitor, na chvílu neukazovalo tlkot srdiečka bábätka ale všetko bolo o.k. 🙂

svetluska4
3. nov 2010

teda kocky, ja mam ineho lekara ale za utz som nikdy neplatila, a doky mi ho robil pri kazdej kontrole. a obrazky tusim vytlacil 4.
joooj a s tym monitorom na 10. mam aj ja skusenosti. ked som isla rodit tak ma dali na monitor a tam ziadne kontrakcie, a pritom som ich mala minimalne 3 co sestricky na men aj videli. Esteze prisla starsia sestricka a hned ze to bude porod tak ma hned prijali, hehe a maly bol do dvoch hodin na svete. Neviem co by bolo keby ma poslai domov, uz by sme to asi nestihli 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre