Pôrodnica v Leviciach. Máte skúsenosti?

nattie
22. jan 2008

Ahojte maminky a buduce maminky 😉
velmi by ma zaujimali vase osobne skusenosti - ci uz pozitivne alebo negativne ktore mate o tejto porodnici a tiez referencie z pocutia 😉

...nakolko sa mi termin porodu blizi a tuto porodnicu mam z domu najblizsie uvazujem, ze babatko prinesiem domov prave z Levic 😵

sny
27. nov 2011

Ahojte,tak ja pridávam svojui čerstvú skúsenosť z pôrodnici v LV:Rodila som v pondelok v noci,bola tam dr.Hoesová,fakt úplne super,bola som rada,že je tam žena,úplne ma upokojila a bola veľmi milá a jemná.Ďalej pôrodná asistentka Gondová-vďaka nej bol pôrod asi fakt rýchli,som im obom moc vďačná.Celkovo pôrod trval len 2hodiny,bolo to super.Na oddelení boli všetci milý,sestričky aj novorodenecké,nemala som žiadne problémy s nikým,okrem tej stravy a hygieny som bola max.spokojná 🙂 Netreba sa báť,všetko je na dobrej ceste,prajem každej tehulke krásny pôrod 🙂

majka21
27. nov 2011

ahoj @sny, gratulujem k malinkej, vela zdravíčka malej ak maminke. Ty si bola potom poriadna šikulka 🙂
Mala si aj epi?

gabuci
28. nov 2011

@monci78 V NZ sa nedávalo číslo desať ked som rodila,len 9,potom po 10-ich minútach 10.
PRVý TEST ŽIVOTA

Bezprostredne po narodení sa teda bábätkám na základe vyšetrení robí tzv. Apgarovej test. Je nazvaný po anesteziologičke Virginie Apgar, ktorá ho do praxe zaviedla v roku 1953. Ide o prvý test maličkého dieťatka v jeho najkritickejšom momente života, s určením stupňa ohrozenia, či potreby okamžitej resuscitácie.

Dieťatko sa testuje trikrát: prvej, piatej a desiatej minúte po narodení. Pôrodník, resp. pôrodná asistentka v ňom skúma a zhodnocuje:

*

dýchanie
*

srdcovú frekvenciu (pulz)
*

svalový tonus (pohyby, aktivitu)
*

farbu kože
*

reakciu na podnety

Jednotlivým uvedeným životným funkciám sa pridelia body od 0 po 2 (pozri nižšie uvedenú tabuľku) a podľa výsledku sa celkovo zhodnotí životaschopnosť bábätka a nutnosť lekárskej liečby. Pokiaľ výsledok testu vyjde nulový, dieťatko pôrod, žiaľ, neprežilo.

V 10. minúte sa test robí len ak jeho hodnota vyšla v predchádzajúcom teste menej ako 7. Inak to nie je potrebné.

Tabuľka




0 bodov

1 bod

2 body

srdcová činnosť

chýba

menej ako 100/min.

viac ako 100/min.

dýchanie

chýba

pomalé, nepravidelné

dobré, pravidelné

reflexy

žiadne

slabé

dobré

farba kože


bledá, modrá

ružová, ale s modrými miestami, končatiny modré


ružová

svalový tonus

žiadne

slabý

spontánne pohyby

Zhodnotenie

10 – 8 bodov: zdravý novorodenec

7 – 4 body: nutná krátkodobá lekárska pomoc

3 – 2: nutný okamžitý nástup liečby

0 bodov: dieťatko neprežilo

Približne 80% novorodencov dosahuje v 5 minúte života 8 – 10 bodov, zvyšní menej ako 8. So znižujúcim sa počtom bodov sa zvyšuje úmrtnosť, chorobnosť a riziko neskorších zdravotných komplikácií. Treba však poznamenať, že spoľahlivosť tejto metódy však klesá u predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1 500 g.

K zníženiu skóre prispieva najmä nedostatočný prietok krvi a okysličenie vitálnych orgánov plodu, ale vzniká aj ako následok podania niektorých liekov matke (napr.: anestetík a analgetík).

Nízke Apgarovej skóre (pod 7 bodov) ešte neznamená, že sa dieťatko nebude v budúcnosti dobre psycho-motoricky vyvíjať. Veľký vplyv na to má následne nasadená liečba. Na základe pozorovaní a výskumov v tejto oblasti bolo dokázané, že len nízke hodnoty (3 – 4 a menej) v 5. minúte života, ktoré sa aj napriek lekárskej starostlivosti nezvyšujú a naďalej pretrvávajú aj v 10. ,15, a 20. minúte majú za následok nepriaznivú prognózu dieťatka vo forme trvalého poškodenia zdravia. Lekári však vyvíjajú všetko úsilie na to, aby sa tak nestalo.

hankahc
28. nov 2011

Caute baby 🙂 ...ja som rodila v Lv a mozem povedat ze nikdy viac.. ja som si priplatila za mojho doktora vtedy to bolo 5OOO korun chcela som mat istotu ze to prebehne v poriadku, lebo maly bol dost velky, skoncilo to tak, ze pan doktor mi vytrhol obal z maternice co ma stalo vnutorne zasivanie cca 60 stichov plus vonkajsie zasivanie, transfuzia krvi...nevadi stava sa som si povedala, ale to co napisal do spravy, napisal mi uplne inu adresu ze Čata c.d. 248 a ze pacientka rodila cisarskym 😀 , po dvoch tyzdnoch z nemocnice som sa zobudila na velke krvacanie idem opat k mojmu doktorovi a ten zahlasil okamzita hospitalizacia, vysledok nespravne vycistinie, zanechal kusky placenty vnutri. takze mna museli uspat, musela som brat silne antibiotika co znamenalo ze s kojenim som sa mohla rozlucit 😠 asi tak a toto vsetko ma stalo tych 5OOO korun, radsej do Hrona som ich mohla hodit 😅

mmatulka
28. nov 2011

@hankahc Ahoj. tak to bol asi iba nesprávny výber lekára. Treba si to lepšie zvážit 🙂 No ale stáva sa naozaj všeličo a v ktorejkolvek nemocnici ☹

lowike
28. nov 2011

@sny ahoj, gratulujem k rýchlemu pôrodu 🙂
potrebovala si, resp. si mohla používať aj svoje nočné košele? neviem, či ich zbaliť do tašky, alebo nie 😕

sny
29. nov 2011

@lowike Ahoj,no ja som svoje nepoužívala,ale čo boli tam baby,tak používali aj svoje,je to na tebe,mne ich bolo ľúto špiniť 😀

babenka32
29. nov 2011

@majka21 ahoj.......nie nemala som........bola pri mne Ďurovská bola super ale sestričky boli ešte užastnejšie.....vobec sa neboj.....rob len to co ti povedia sestričky....su velmi zlate a chcu len pomoct....bud na lopte aj ked nebudes vladat velmi to pomaha...ja som bola len na zemi na koze som sa necitila dobre...chodila som sa aj sprchovat horucou vodou to mi pomahalo tiez.....a ked vyjde maly von zabudnes ze si mala nejake bolesti je to uzasny pocit......neboj sa ..chod tam s tym ze tie chvilkove bolesti stoja za to co pride potom.....drzim palceky

lowike
29. nov 2011

@sny super, tak vykladám z kufra 🙂 a ešte jedna otázka - očkovali ti tam malú aj proti TBC? a ak áno, oznámili ti, že ju idú zaočkovať? ja totiž nechcem dať svoju očkovať v pôrodnici, tak nech viem, na čo sa mám pripraviť 🙂

gabuci
29. nov 2011

@lowike vlastnú košelu sa neoplatí zobrať do pôrodnice,však ich zašpiníš.

monci78
30. nov 2011

@lowike dieta na TBC musis doniest az do dvoch tyzdnov po porode na Tuberkulozne oddelenie a tam ockuju, ale nie som si ista, myslim ze proti TBC uz zrusili ockovanie, ale fakt neviem ci uz alebo len od januara...

sny
30. nov 2011

@lowike No malú sme boli dať zaočkovať dnes na pľúcnom,v pôrodnici mi len dali taký papierik kedy s čím kde treba ísť.V pôrodnici neočkujú.A som sa aj pýtala tej sestry na plúcnom,tak sa to ešte nejde rušiť,stále je to zo zákona a je otázne,či to od nového roku rušia.Ja som dala malú zaočkovať bez problémov,istota je gulomet 😉

lowike
30. nov 2011

@sny @monci78 tak som rada, že v pôrodnici neočkujú 🙂 my sme sa rozhodli, že našu nedáme, tak som rada, že mi ju ""tajne neodnesú" a nedonesú už pichnutú ... 😎

sny
30. nov 2011

@lowike A môžem sa opýtať prečo nechceš dať?Zatial je to zo zákona,tak neviem,.,,,Je to iste na tebe,ale nemáš čo stratiť,malej sa tým nič nestane,veď aj my sme boli očkované....

lowike
30. nov 2011

@sny no veď práve, že neviem, či sa malej nič nestane - proti tomuto konkrétnemu očkovaniu je už aj dosť pediatrov, ktorí sa zhodujú, že spôsobuje viac škody ako úžitku a aj WHO má štúdie už niekoľko rokov, že toto očkovanie je neúčinné - no a zákon umožňuje aj jeho vykonanie po 1. roku života po ostatných očkovaniach v 1. roku, tak ak by sme si to rozmysleli, tak ešte máme šancu potom 🙂

lulu19
1. dec 2011

ahojtenked tu vravite o ockovani tak moho maleho ockovali v porodnici ked sme odchadzali.

monci78
2. dec 2011

@lulu19 ano ale to nie je TBC ockovanie...to je ine, ale neviem co 🙂

rosannar
2. dec 2011

aj podla mna deti očkujú na tbc už v nemocke...aj nás tam očkovali...

lowike
2. dec 2011

@lulu19 @monci78 @rosannar počula som, že buď zaočkujú v nemocke, ak ste tam vo vhodný deň (tuším v stredu očkujú ...) a ak nie, tak potom sa chodí očkovať s tým lístočkom

mirip
2. dec 2011

@lowike áno očkujú stredu, a chodí do porodnice setrička ale záleží ao od toho kolko dieťa má, dnové nezaočkujú aj ked dieťa tam v stredu je, my sme sa pri obidvoch museli motať na plúcne zaočkovať lebo sa obe narodili v utorok a v stredu mali len deń tak nás neočkovali........................a od 1.1. už TBC neočkujú

lowike
3. dec 2011

@mirip super 🙂 - ja mám termín o 11 dní, tak dúfam, že nám to nevyjde na tú stredu 😝

majka21
4. dec 2011

@lowike držím palčeky a prajem čo najrýchlejší a málo bolestný pôrod 🙂

li_la
4. dec 2011

Mne sa malý narodil v utorok a tiež sme sa potom museli dodatočne na očkovanie trepať...

lowike
4. dec 2011

@majka21 ďakujem 🙂 - aj ja dúfam aspoň v rýchly pôrod, keďže bez bolestí to nepôjde ...

babuci1982
6. dec 2011

@tunzal ahoj a kedy si presne rodila?

tunzal
6. dec 2011

@babuci1982 ahoj 26.oktobra prečo?

babuci1982
6. dec 2011

@tunzal ...hľadám jednu mamičku čo bola v LV ležala som nou na izbe rodila deň predomňou.

tunzal
6. dec 2011

@babuci1982 a kedy si rodila?

babuci1982
6. dec 2011

18.10

tunzal
6. dec 2011

@babuci1982 podla mena si nenašla na facebooku?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre