Pôrodnica v Martine. Aké máte skúsenosti?

zana27
18. aug 2007

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Chcela by som vas poprosit, kto mate skusenost s porodom v nemocnici v Martine, o nazor na tuto nemocnicu. Pocula som pred tyzdnom od jednej porodnej sestry, ze maju strasny naval z celeho okolia a ze sa ani nezastavia, tak len dufam, ze to nebude mat nijaky vplyv na kvalitu poskytovanych sluzieb. Prosim, ak ste tu niektora rodila v uplynulych tyzdnoch alebo mesiacoch, aby ste napisali, ako to tam prebieha, pripadne ake mate skusenosti s doktormi a sestrami. Vopred vsetkym dakujem. 🙂

milyangel
25. máj 2010

romy kto Ti má vyhovieť? keď sa pýtajú je zle (a to čo sa pýtala tá doktorka je normálna otázka,s ktorou sa stretneš aj inde, potrebuje predsa vediet,ci su rodiacia zivy a zdravi a ak nie, koli comu zomreli, tomu sa hovori rodinna anamneza, pýtajú sa to tak viaceri lekari a aj na inych oddeleniach) a ked sa nepytaju, je tiez zle, vtedy nemaju zaujem....ako nic v zlom, nechcem Vam tu vyrit hladinu, ale niekedy mi to fakt neda nereagovat....Vadi Vam ked si Vas nikto nevsima, potom zase Vam vadi prehnana starostlivost, trosku tym niekoho urazate ak Vam to nevadi....

katrinka8
25. máj 2010

Ahojte babule, tak kukam, ze zatial ziadne nove babeno 😉 Evina je este stale 2 v 1 - ale neboj, snad sa maly vypyta na svet skor, ako bude treba vyvolavat 🙂 Ja som dnes bola v poradni a tiez nic nove, mala sa akurt o 1 prst posunula dole, ale von sa zatial asi nechysta - asi si pocka na krajsie pocasie 😀 Ale prisla mi dnes SMS od kamosky, mala termin 30-ho a jej mala sa rozhodla uz vcera vecer 😉
Romy, no, tam je vzdy vela ludi, lebo oni tam maju naraz asi aj prijem pacientiek na gyn. operacie a zakroky v tych doobedñajsich hodinach. Preto sa tam vzdy tak dlho caka aj na vysledky, lebo ten popis a zhodnotenie stavu musi robit doktorka, a ked prave ma niekoho na prijme, tak sa venuje jemu a na popis musime potom cakat. Maju tam toho vela veru... Ja som este veru na doktorku ale nenatrafila, vzdy nas chodila aj napajat aj kontrolovat len sestricka - taka velmi mila je vzdy, chuda, beha tam hore-dole, stale v pohybe, ale stale sa usmieva. Na mña urobila dobry dojem.
Evina ma pravdu s tymi otazkami, radsej nech sa len opytaju 😉 Neboj sa, ak je v tom zazname napisane, ze je vsetko OK, tak je vsetko OK 😉
A na tu EPI a aj pupocnikovu sa je lepsie pytat na porodnici, lebo pasy patria pod gyndu, a to neviem, ci oni budu presne vediet. Ale co sa tyka EPI, vcera mi kamoska zistovala na porodnici od kolegyñ, ze mozes v ktorejkolvek faze porodu poziadat, ze ju chces. Nemusis si ju vopred zaistit pri prijme a ani objednavat.

romy01
25. máj 2010

evina, no to mas fakt ze cochvila. Drzim palce nech je porod co najlahsi a rychly.

kati - ved mne to cakanie nevadilo. Stretla som tam kamosku tu z konika a celkom sme si pokecali, ani neviem ako to ubehlo. A veru bola tam taka ochotna sestricka - veru ta tam chuda nabeha denne kilometre 🙂

mily anjel - zas si si riadne neprecitala co som pisala ale ja ti to vysvetlim polopate.
ja sa na doktorku nestazujem- chapem ze ma vela pacientiek a aj dokazem pochopit otazky lekarov, ale to neznamena ze sa otazka neda postavit aj inak - ale hlavne inym tonom, lebo je sakra rozdiel medz otazkou a otazkou. Mna sa to opytala takym tonom, ze som si na ochorenie otca ani nespomenula. Takze vdaka tomu tam maju o rodinnej anamneze aj tak nah . .. o informaciu. Nic proti lekrom ani nic proti tej konkretnej doktorke. No kludne by mohli zmenit postup v tom zmysle, ze by mohli dat pacientom napr dotaznik a aj tie lajstra ktore mas podpisat. Takto by pacientka mala cas si veci premysliet a aj precitat co podpisuje. Nie je to kritika lekarov ale postreh, kde by sa dalo cosi zlepsit.

romy01
25. máj 2010

kati - viem ze o epi staci poziadat aj pri porode a pokial su na to podmienky tak mi ho daju, ale vraj je treba mat podpisane nejake poucenie a to asi nedavaju pri porode. Neviem ako je to v MT ale vraj v niektorych nemocniciach sa musi zena zucastnit nejakej " prednasky" alebo niecoho v tom zmysle. Ked pojdem najblizsie na pasy tak si to preverim

mirko
25. máj 2010

ahojte, na epi , na manzela pri porode aj na pupocnikovu sa pytaju na sale pri vypisovani dotaznika aked budes mat zaujem tak ti tam rovno daju precitat papiere a to je vsetko, no ked si to citas tak sa vypytuju aj ine veci a vlastne sa clovek nemoze sustredit nato co cita, ja som 5 x citala to iste dookola a nakoniec som to len ocami prebehla a neviem ci som podpisovala nieco ohladom epi, viem ze som sa podpisovala na papier kde bolo ohladom porodu cisarskeho, kliestoveho, mozes tam odfajknut ci chces alebo nie aby ta medici chodili obzerat

katrinka8
26. máj 2010

Baby, no teda, to su nove infosky 😀 - Mne to tak pripadalo aj na pasoch, maju tam vsade take fofry... Ked som tam lezala, tak mi dali precitat taky papier, co bolo treba podpisat, ale tam zas bol relativne klud, ze sa to dalo citat, kym som tam lezala. Ale ked clovek ma bolesti a este ho zamestnavaju inymi otazkami, neviem, neviem, co by som tam popodpisovala... 🙂 No, uvidime, asi to aj zavisi od toho, kolko je tam ludi, ked zena rodi, kolko maju oni roboty, ako sa clovek citi a pod. 😉 Snad to ale prebehe hladko!
Inak, ktovie ako Evina.. Evina, este ste 2 v 1? 🙂

evina0
26. máj 2010

Katrinka som stale kinderko 🙂
ziadna zmena zatial a ked som dnes bola na poradni u nas tak lekar kukal ze som este pokope, tak len stale cakat kedy to pride. zase mi hned povedal ze babenko bude dost velke takze sa mam nato pripravit 😕 ak sa nic neudeje tak v piatok budem vediet den kedy nastupujem do porordnice( utorok- streda)

romy01
26. máj 2010

ahoj mirko, Dik za prispevok. Ono sa len potvrdzuje ze tam maju fakt fofry. Dala som si zavazok, ze pri najblizsej navsteve nemocky, ked pojdem na pasy, tak vybehnem na dvojku a pokusim si tie lajstra vypytat, nech si ich mozem precitat v klude. Neviem si predstavit ze by som to studovala na porodnici v bolestiach.
kati no neviem neviem ci nasa evina uz nerodi, ale ako sa ty citis? Nemas nejake take " tusenie " alebo nieco take ze kedy to asi pride? Dost by ma zaujimalo, ci sa to da nejak predvidat siestym zmyslom, alebo ci si fakt musi zena pockat az na tie kontrakcie.

romy01
26. máj 2010

baby ako tak kukam na terminy tak sa tam zrejme stretnete 🙂 Malí drobci budu mat hned aj kamosa ( kamosku )

katrinka8
26. máj 2010

Nooo, baby, ja zatial ziadne "priznaky" - len dnes v noci akesi drobne krce, ale potom sa z toho vykluli asi len natiahnute dake svaly, ci co, ako sa mala prevalovala 😀 Asi sa my fakt stretneme buduci tyzden... 😉 Len aby sme sa tam vsetky tri nakoniec nestretli 😀
Evina, Ty aspon vies, ze ak do piatku nic, tak potom buduci tyzden 😉 Budes mat nakoneic babenko na Den deti narodene 😀 A ako sa inak citis? Vladzes? Ja mam dakedy pocit, ze sa mi nic neche...
Romy, ja mam take "tusenie" ze az v juni (ale to mam uz velmi dlho), ale to netusim, kde som na to prisla 😀 Furt mi chodi po rozume, ze 05. 06. - no to som zvedava 😀 Ale este mi mala moze urobit "skrt cez rozpocet " a mozem ist aj ja hocikedy ako Evina. Ale neviem, ci sa to da predvidat, mne napr. este ani hlienova zatka neodisla, tak neviem. Kamoska mi vravela, ze ona mala cca 2 tyzdne pred porodom taky pocit ako pred menzesom. A ked som bola na pasoch minule, tak aj ta sestricka to tak hovorila 1 babuli, ze to sa niekolko dni pred porodom tak prejavuje ako ked mas dostat menzes, ze uz sa to blizi. Tak neviem, ci sa to podla toho da dako vytusit, ci ako... Ale tak mozno siesty zmysel fakt funguje 😉

evina0
26. máj 2010

katrinka no termin mam 1.6 a ak dovtedy nic tak utorok ci stredu nastupim do porodnice a vyvolaju mi to lebo lekar ide 6.6 prec tak chce aby som odrodila pri nom az nenastanu nejake komplikacie .
ja mam poslickov takmer mesiac takze ja tvrdnutie bruska uz ani neriesim a zacnem si to stopovat az ked tak uz 4x za sebou to ide pravidelne,ale vzdy sa to rozplynie a kontrakcie sa stanu nepravidlene.to asi tak po hodinke ci hodinek a pol.a potom raz za cas.citim sa inak dobre vcera som bola s manzelom v zahradkea trhala trsoku travu co mame zeleninu uuplne zarastenu, ale mala som dni kedy som bola uplne vycerpana ale tie uz presli.zvykla som si aj na spanok na etapy, to som mla cele tehu tazke je to len otazka casu.
katrinka ja mavam pocit ako pred menzesom skoro mesiac takze u mna sa nato drzat neda 😒 aj krce pod bruskom som mavala davnejsie teraz uz ani nie.ja si robim uz len srandu ked zacne tvrdnut brusko ze maly zase len strasi a ze ked sa to ma rozbehnut tak nato isto telo upozorni ze JE TO TU a letime do porodnice.aj ked manzel ma zato hresi ale co mu mam vraviet o kazdej kontrakcii? ved to by nic ine nepocuval cely mesiac len ze mam kontrakciu, nemam kontrakciu...aj ked lekari vraveli ze to bude ovela skor tak vidite ani nato sa neda drzat.
babetko si samo spusti porod raz darmo 🙂 a mozem povedat ze ani tepla sprcha, ani pohyb po schodoch a koopec ineho zatial nezabralo tak to uz ani neskusam ..samo to pride a ked nie tak nam pomozu lekari 🙂 ale velmi rada by som to mala za sebou skr tej neistoty nie koli brusko to mam velmi rada 🙂 🙂

mackopuf
26. máj 2010

ahojte kinderka,co ste este ostali 😵
Nebojte sa,ked to pride,tak to uuurcite vediet 😀 . U mna ziadny siesty zmysel nefungoval,pred porodom som sa citila ako ine dni. V piatok na obed mi odisla v meste hlienova zatka, v noci som sla spat s pravidelnym tvrdnutim bruska a rano o 4:46 hod bol maly vonku 😅
Evina ma pravdu,babatko si samo urci svoj cas,kedy sa vypyta na svet. Ani mne nic nepomahalo,ani okna umyvat,ani po schodoch behat(a to byvame na 5-tom poschodi bez vytahu 😠 ),ani horuci kupel,ani manzel 😀 ...proste NIC
A ked mi odisla ta zatka,tak kamoska(zdravotna sestra) mi vravela,ze nemam este ist do porodnice. Ze iba v tom pripade,ak mi odtecie plodova voda,ale ze aj to nie hned,staci do hodinky a potom este pri pravidelnych kontrakciach.
Takze sa nebojte,prajem vam nech porod prebehne bez komplikacii a nech je rychly a co najmenej bolestivy 😉 ,aby ste sa uz mohli tesit zo svojich babatiek 🙂
Co sa tyka tych papierov,co sa podpisuju na porodnici,tak ja som v tych bolestiach kaslala na to ich citat,tak som vravela sestricke,nech mi hovori,co tam je a ja som to bud podpisala,ale som dala ze nesuhlasim (v pripade medikov)

mackopuf
26. máj 2010

oprava: tak to uuurcite budete vediet 😵

evina0
26. máj 2010

mackopuf presne ako vravis..inak ja som uz 11 dni bez hlien zatky a nic takze tej sa netreba drzat 😉

mackopuf
26. máj 2010

evina,no zatky fakt nie 😀 Niktorym zenam odisla aj mesiac pred porodom 😕

romy01
26. máj 2010

baby eeste sa vas opytam - take imtimne - ked ste sa zacali blizit k terminu - nosili ste spre pripad aj vlozky? Lebo si neviem predstavit ze mi zacne odtekat plodovka niekde v meste ale zas sa mi nechce nosit cele tyzdne vlozka.

mackopuf
26. máj 2010

romy-ja som mavala intimku a v kabelke vlozky,ak by cosi 😉 . Ja som ale dufala,ze plodovka mi neodide na verejnosti,lebo si myslim,ze ak odide naraz tak ti ani vlozka nepomoze 😵

romy01
26. máj 2010

no vidim to tak ze sa budem zdrziavat v okruhu 5 min od baraku 😀

mackopuf
26. máj 2010

romy 😀 😀 😀

evina0
26. máj 2010

romy ja tiez ked idem do mesta tak si dam pre istotu tu porodnicku vlozku no tiez si myslim ze to by zabralo len troska, ale co uz sak vidiet ze mam brusko tak aj ked by bol trapas skor by som sa bala ako cervenala..nato netreba nejak mysliet 🙂

katrinka8
27. máj 2010

Baby 😀 Presne sa tu bavite o tom, nad cim som premyslala.
Ja si tiez myslim, ze babo sa same rozhodne, kedy pride 😉 Ktovie, ako je to s tymi "receptami" na posurenie porodu, kde sa na to prislo, ked vela ludi to skusa a nic 🙂
Mackopuf, dik za info o odtoku vody a zatky, som sa prave dnes tu Vas chcela spytat, ze ci to fakt treba hned bezat do nemocky, ked odtecie voda. Ale ako vidim, tak netreba, stihnem este dobalit posledne veci, prip. sprchu apod., ze? Keby cosi 😀 O tej hlienovej zatke som citala, ze niekomu aj 4 - 6 tyzdnov pred porodom odtecie.. Mne veru zatial este nie...
Evina, Romy, mozno voda ani neodtecie sama, niekomu ju pustia rovno v nemocke. Podla mna to nie je trapas, ved tak ludia vidia, ze sme tehu, tak by snad pochopili - a oni by asi boli vo vacsej panike ako my - ved si len predstavte, ze zbadate dakde v meste tehotnu zenu, ktorej odtiekla voda - najma ak niekto nevie, o co ide a co ma robit a pod. 😎 Romy, ja veru vlozky nenosim, lebo podla mna tej vody je tolko, ze ta vlozka tomu asi aj tak nepomoze...
Zajtra idem na pasy, tak skusim si vypytat tie papiere - ak bude kamoska v robote, poviem jej, nech mi ich skusi tam zohnat a ak daco zistim, napisem, co v nich je 😉
Mackopuf, ako sa Vam dari?
Evina, Ty si zatial najvacsie prekvapko - mozno uz aj teraz si v porodnici 😉

evina0
27. máj 2010

katrinka nie stale som doma a ani nemam pocit zeby sa maly uz chystal na svet 😉 je mi stale rovnako. zajtra mam volat do porodnice kedy nastupim ci utorok ci stredu..ach jo mohol by si to maly uz rozmysliet a ist von prirodzenou cestou nie vyvolavackou..ale co uz sak este uvidime 😉

sorciera24
27. máj 2010

baby, mne odtiekla voda po prichode domov z Tesca 😀 nastastie....nosila som vlozku,ale tej vody bolo snad 2 litre co vytiekla doma,takze vlozka by mi bola na.... 😀 ale stihla som sa osprsit,dobalit a sli sme....vraj do 2hodin od odtoku plodovej vody mas dojst do nemocky... 😉

katrinka8
27. máj 2010

Evina, neboj, urcite pojde prirodzene - netreba zufat a verit mu 😉
Sorciera, no prepanajana kormorana, ze 2 litre 😀 To fakt je toho az tolko? Ja ze dakeho pol litra 😀 Ale dobra sprava, ze si stihla osprsit a dobalit 😉

sorciera24
27. máj 2010

no, tak ja som mala pocit,ze fakt aspon 2litre......som sedela asi 15 minut na vecku a tieklo zo mna prudom 😀 ale u kazdej to moze byt inak 🙂 inak, ja som rodila v 38tt a ziadne urychlovace som nepotrebovala, len som malemu vravela, ze no moj uz pomaly by si mohol prist a on ma posluchol 😵

romy01
27. máj 2010

sorciera, no tak to je toho ozaj hodne. 😀 Ja som citala ze plodovka mozue odtiect ako pises - naraz ale vraj aj postupne postupne. Osobne by som bola radsej keby mi naskor prisli kontrakcie a plodovku mi prepichli - aspon co mam zienky z rodiny tak to bolo tak, ze dve baby co mali najskor kontrakcie a az po prichode do nemocky im prepichli vodu - tak rodili tak cca 6 hodin od prvej kontrakcie A potom sesterka - tak tej najskor odtiekla plodovka a isla tak do nemocky a rodila az po 20 - 24 hodinach od prvej kontrakcie. Pritom tak rodila aj prve aj druhe babatko. Takze ona sa tam fakt natrapila az az

milyangel
27. máj 2010

Pokial Vam odtecie plodova voda, treba ist co najskor do NAJBLIZSEJ porodnice (skuste si zaznamenat cas odtoku)...Moze sa stat, ze vam prepadne pupocnik alebo nieco ine v tej sprche a to potom bude katastrofa, takze kaslite na sprchu, dajte vlozky medzi nozky a rovno do porodnice...Ak Vam odtecie voda, neodtecie naraz vsetka, odteka az do porodu....takze bude tiect stale, tie vlozky si veru dajte..

evina0
28. máj 2010

viem ze pri prudkom odtoku plodovej vody si treba aj lahnut.- tak nam radila porodna asistentka,ze sa moze stat ze prepadne mala ciastka plodu ci pupocnik a tiez vravela ze ak sa tak stane tak radsej kaslam na prekracovanie do vane a radsej ist do porodnice- do hodinky by bolo najlepsie byt v rukach lekarov.
s tym odtokom plodovej vody sama neviem ci je lepsie ci az ked prepichnu lekari,ale v podstate mi to je uz jedno.
v utorok nastupujem do porodnice a ak sa nezacne spontanne porod tak mi to vyvolaju. 😉

katrinka8
28. máj 2010

No Evina, lala, tak predsa bude na Den deti, ak nic do utorka 😉 Aj moj brat je tak narodenz 😀
ja si radsej ani nejdem tu vodu predstavovat, dako bude hadam... Dnes som bola na pasoch, nic nove "pod slnkom", ale vsetci mi vravia, ze dnes je spln, ze sa spusta vela porodov, ked je spln + den -dva po. Tak som zvedava.
Co sa tyka tych papierov, co sa tam podpisuju, vraj oni to vopred nedavaju na precitanie, ale nemame sa vraj bat, tam podpisujeme to, ze berieme na vedomie, ze maju v porodnici rooming-in, ze sme za babatko zodpovedne, ze suhlasime so starostlivostou (ze mu urobia po narodeni vsetky zakladne vysetrenia, co sa robia) a pod. Mne to prislo podobne, ako sa skoro na kazdom odbornom vysetreni podpisuje: ze suhlasis s osetrenim a bola si poucena...
Ale zase musim povedat, vsetci tam boli velmi mili, prijemni, stale sa usmievali napriek tomu, ze tam bol frmol - akurat som to "vymakla", ked sa rodilo 😀 Doktor vysiel po porode pokojny, na vsetkych sa usmieval ako "slniecko na hnoji " 😀 Fakt som tam mala taky dobry pocit, normalne sa mi tam pacilo 😀

evina0
28. máj 2010

katrinka no ja som zvedava na ten spln, co to spravi s porodmi 🙂 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre