Pôrodnica v Martine. Aké máte skúsenosti?

zana27
18. aug 2007

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Chcela by som vas poprosit, kto mate skusenost s porodom v nemocnici v Martine, o nazor na tuto nemocnicu. Pocula som pred tyzdnom od jednej porodnej sestry, ze maju strasny naval z celeho okolia a ze sa ani nezastavia, tak len dufam, ze to nebude mat nijaky vplyv na kvalitu poskytovanych sluzieb. Prosim, ak ste tu niektora rodila v uplynulych tyzdnoch alebo mesiacoch, aby ste napisali, ako to tam prebieha, pripadne ake mate skusenosti s doktormi a sestrami. Vopred vsetkym dakujem. 🙂

romy01
28. máj 2010

kati tak to si ma potesila, ze si mala tak pekny dojem z porodnice.

milianjel - dik za info - ja som este o prepadnuti pupocnika nepocula, ani ma nenapadlo ze odtekanie plodovky moze nieco take sposobit. No je jasne, ze keby sa mi to nahodou stalo tak ze sa poponahlam 🙂

mackopuf
28. máj 2010

Ahojte..mne pri Vanesske prepichovali plodovku a zdalo sa mi trosku tazsie ju vytlacit "na sucho",aj ked urcite este trosku jej tam ostalo. A teraz pri Nicolasovi mi ju neprepichovali a odtiekla mi zaroven ako som zacala tlacit a maly bol na druhu kontrakciu vonku. 🙂

barboragondova
29. máj 2010

Co sa tyka odtoku plodovej vody, je to velmi rozne a neda sa dat jednoznacny navod....... . Su mamicky, ktorym pomaly odteka polodova voda a chcu doma pockat, kym nastupia pravidelne kontrakcie, pretoze domace prostredie je pre ne to idealne miesto....... Samozrejme, ze treba odsledovat cas, kedy zacala voda odtekat... . Su mamicky, ktore sa citia bezpecne a isto len v nemocnici. Len nevidim dovod, hned strasit s prepadnutim pupocnika a podobnymi komplikaciami..... Toto naozaj nepovazujem za sposob podpory mamiciek v tehotenstve a dodanim odvahy ci sebadovery, ktoru potrebuju omnoho viac ako strach s moznych komplikacii.

milyangel
29. máj 2010

To nie je strasenie,to bola len rada, nebolo to myslene v zlom, pretoze je to fakt!!!! Kludne nech su doma, ked sa to vsak stane, nech sa Ti Barborka podakuju...ono nie vzdy pri odtoku vody nastupuju kontrakcie hned....Netreba mysliet len na svoje pohodlie doma, ak odide voda, treba mysliet hlavne na to babo a pre neho je lepsie, ked matka zamieri do najblizsej porodnice, doma mu to moc nepomoze....ale ja som chcela len poradit, ak som tym zase niekoho urazila, ospravedlnujem sa!!!

romy01
29. máj 2010

Moja znama sa dosť vystrašila, lebo jej plodová voda odtiekla " naraz " a to necakala. Vraj ked sa zohla ked chcela utriet dlazku pri krbe to z nej doslova vyletelo a bola tam hotova potopa. MM jej vtedy nedvihal mobil a ona sa nejak dotrepala do sprchoveho kuta a odtial si volala brata na pomoc. Vraj bola v takom stave ze sa nevedela ani pohnut odtial - ale nemala ziadne boleti. Kontrakcie jej dosli az po nejakych 4 - 5 hodinach po prichode do nemocky a vraj ju nahodili na pasy a tam takmer vkuse lezala 19-20 hodin hodin,. Nie a nie sa otvorit. Porodila az vlastne viac ako 24 hodin po odteceni vody. a 20 hodinovych boleestiach. A to rodila druhe babo. Takze milyanjel ma pravdu v tom, ze kontrakcie nemusia nastat hned aj barborka ze nemusia nastat komplikacie. Ale fakt hooooodne zavisi aj od psychiky zeny, lebo kamoska sa fakt zzlakla a nebola schopna si sama nejako pomoct.
Ja by som radsej fakt chcela keby prisli tie kontrakcie a voda este nech neodchadza - aspon nie hned.

barboragondova
29. máj 2010

Nuz, milyangel, je pravda, ze mamicka nema mysliet len na svoje pohodlie, ale ja verim, ze ti, ktori vedia, ze porod je aj o psychike, porozumeli mojim slovam ... . Milyangel, mna by zaujimalo, ci si zdravotnik...... A ci si ty sama niekedy rodila.....Dakujem za tvoju odpoved.

milyangel
29. máj 2010

Pôrod je z veľmi veľkej časti o psychike, len bohužiaľ ešte väčšia časť nastávajúcich mamičiek si to neuvedomuje, aj keď sa "zdravotníci" akokoľvek snažia...Ako som už napísala, ja nemám za potreby nikoho strašiť, len pravdepodobne málo najmä prvorodičiek si uvedomuje,čo sa môže pri odtoku vody stať a preto nezaškodí, keď im to niekto povie, prečo by sa im to malo tajiť....samotné rozhodnutie je na nich, keď sa rozhodnú zostať doma a ísť napríklad do sprchy, je to len a len ich rozhodnutie.
A čo sa týka ešte toho odtoku, keď začne odtekať, neodtečie celá hneď naraz, ona bude odtekať až kým neporodíte stále...

katrinka8
31. máj 2010

Ahojte babule, tak ako? Evina, ako na Vas zaucinkoval spln? Na nas teda vobec, uz sme po termine a nic 🙂 Aj sme malej neplanovane kupili koberec do izbicky, ale ani na ten asi nie je velmi zvedava 😀

No, Romy, veru pacilo sa mi tam 😀 O tej vode, ja som citala vo viacerych knihach, ze ked odide voda, tak zena ma ist do porodnice, ze teoreticky by mala do 24 - 48 hodin porodit. Myslela som si, ze voda vzdy nejak viac-menej naraz odtecie, ale potom som pocula, ze aj postupne odteka a nie kazdy okamzite siel do porodnice. Napr. kamoske odtiekla voda v Mikulasi a stihla do porodnice do Martina a v pohode, dosli a do 20 minut bol maly na svete. Bola prvorodicka a maly sa jej narodil skor o 2 tyzdne - to na dokreslenie. Tak aj to je teda zrejme indivindi u kazdej 😉 Ale ak by som si teda mala vybrat, tak aj ja radsej kontrakcie a voda potom 😀 Ale to uz necham na malu...

evina0
31. máj 2010

katrinka spln zaucinkoval len tak ze som skoro vobec nespala 🙄 🙄
dosla som Vam povedat ze zajtra ja uz nastupujem do porodnice takze myslite na mna.az sa vratime domkov a vsetci v poriadku tak sem dojdem 🙂 🙂

romy01
31. máj 2010

evina - katka - drzim vam obom palce - zrejme budete mat babatka uz velmi skoro. 🙂
ja mam dnes zas taku hroznu zahu ze som si cez obed ani nemohla lahnut. Pomaly sa liecim fatrou 🙂 Ja by som chcela vydrzat este tyzden a potom by bolo fajn keby to uz aj na mna prislo - kludne aj o par dni skor. Ale zas na druhej strane mi to tehulkovanie aj bude chybat, fest sa vzdy vytesujem , ked sa maly mrvi

mackopuf
31. máj 2010

@evina0 tak zajtra je den D 🙂 . Prajem ti rychly a bezproblemovy porod a nech uz zajtra mas svoj uzlicek v naruci 😉 . Budeme tu cakat na info 😵 . Nech nam da niekto vediet. Drz sa a neboj,to zvladnes. 😎

zuzadula
31. máj 2010

@evina0 🙂.. k zajtrajsku tebe aj tvojmu babatku moc drzim prsty!! nech ste obaka zdravia v pohode o par dni doma 🙂

zuzadula
31. máj 2010

este mi neda nereagovat na prispevky o odtoku plodovej vody a naslednej tzv. pohodlnosti matky? . moc som tomu neporozumela.. ale v zasade je skor , ako nase dotahovanie so slovickami to, aby sme tu na fore maminkam poskyli potrebne informacie, ktore im naozaj pomozu zorientovat sa v danej teme!!! Takze aj pri odtoku plodovky nejde len o to, ze matka ma v panike utekat do porodnice!!.. mala by skor vediet, aky je to stav, preco vznika, co signalizuje, co moze sama este urobit a kedy sa ma dostavit do nemocnice!!!
To ze ju budeme hned strasit prepadnutym pupocnikom jej asi moc neprida a ako vieme, stres je najvacsi "brzdic" porodov.
Asi 10 % porodov zacina odtokom plodovej vody a verim ze ziadna maminka sa v takej situacii nerozhodne pre nejake riskatne spravanie, alebo aktivity!!.. Dolezite je, aby vedeli, ze je nutne vaginu a genitalie prikryt vlozkou,pretoze hrozi riziko infekcie, ale nie tamponom, ze je riskantne samovystrovanie, alebo pripadne pohlavny styk, ze je nutne zaznamenat cas a cca. do 2 hodin sa dostavit do nemocnice, ze ak sa maminky este citia dobre, tak sa mozu osprchovat, nie ale kupat!!.. ze maju sledovat farbu a vonu plodovej vody, aby vedeli zdravotnikov pri prijme v nemocnici informovat!!.. Ale hlavne, ze ak nastal odtok v termine, tak je to signal, ze o par hodin moze mat mamicka babatko v naruci a treba ju povzbudit, nie zatrasit!!! takze sa skusme doplnat... to by bolo fer voci maminkam!!!

mackopuf
31. máj 2010

@zuzadula uplne suhlasim....Tato tema je tu na to,aby sme tu pisali svoje skusenosti a pytali sa,ak nieco nevieme. A hlavne sa mame povzbudzovat 😉 . Ja osobne skor dam na nazor zeny,ktora ma aspon jeden porod za sebou (cim viac,tym lepsie info) ako na nazor niekoho,kto ma o porodoch "len" vela nacitane a este to nezazil... Aby sa neurazili duly,alebo zdravotnici,to nie je narazka na vas 😎 ,ale na:
Milyangel,uz tu boli otazky na teba typu:ci mas deti,ci mas skusenosti s martinskou nemocnicou,ale ty nic... 😕 Tak na co sem chodis,ked sa nepodelis s nami o svoje zazitky,ale tu len "mudrujes" (aj ked nevravim,ze nemas pravdu) a nikto z nas nevie,ci hovoris z vlastnej skusenosti alebo nie. Miesto toho tu pises len "chladne" neosobne veci a miesto povzbudenia,strasis zienky hroziacimi komplikaciami. Opakujem,ze ti nikto neberie to,zeby si mala pravdu,ale pozri sa kto chodi do tejto temy.. 😎 Bud 1./tehulky,cakajuce na svoje babatka,alebo
2./ maminy s 1 a viac detickami,ktore sa snazia pomoct a povzbudit tu prvu skupinku 😵 .
Ak mas vlastne skusenosti,rady sa ich dozvieme,aspon ja urcite 😉 . Mam 3 kamosky,co su tehotne a mozno by som im posunula nejake cenne rady 😉 😎

milyangel
1. jún 2010

Mily Macko, nemám za potreby tu mudrovať,bola to len rada, ktorú som si nevymyslela,ani som ju nevyčítala z múdrych kníh, je to z mojich skúseností...myslím si, že je úplne jedno, či to mám z mojich skúseností alebo nie, chcela som fakt len poradiť, v dobrom, ale vidím,že to nemá aj tak význam, stále sa Vám niečo nepáči, fakt potom neviem,čo chcete...
Opakujem, nikoho som nemala v úmysle strašiť, ale ešte raz, odtok vody môže priniesť aj spomínané komplikácie a nevidím dôvod to tu nezverejniť. Poznám ľudí, ktorý si dávali načas, nešli do najbližšej nemocnice, ale pre pohodlie matky do "tej lepšej" a rodičia sa z nich bohužial nestali. Nevravím,že žena má hneď panikáriť a zbesilo bežať do pôrodnice, stačí keď si uvedomí, že pôrod sa rozbieha a teda bábatko sa začína pýtať na svet a pre jeho dobro bude najlepšie, keď sa zverím do rúk odborníkom čo najskôr....

katrinka8
1. jún 2010

Evina, myslim na Teba a drzim paste Tebe aj malinkemu, mozno uz je aj na svete 😉 Cakame na infosky od Teba.

Romy, ja este stale nic, dnes som bola v poradni a ak sa nic neudeje do buduceho utorka, tak v stredu 9-ho idem do porodnice - tak uvidime 🙂

zuzadula, mackopuf, dakujeme za info, presne ste to vystihli obe + zuzadula, super info o tom, co si vsimat a co robit a nerobit 😉 Naozaj potrebujeme informacie, co si treba vsimat. Myslim, ze ziadna maminka nebude zbytocne riskovat pre "svoje pohodlie" - ako hovori milyangel. Otazky hygieny a pripravy pred porodom trapia podla mna kazdu zenu, ktora ide rodit prvykrat, kedze nevie, "ako to chodi" - tie, co to maju za sebou tu prisli na to, aby nam poradili a podelili sa s nami o svoje skusenosti. Nikto nespochybnuje, ze mozu nastat aj komplikacie, ale take riziko je tu vzdy a pocas celeho tehotenstva. Preto je dolezite mat co najviac informacii, aby clovek vedel, ci a ako sa im da vyhnut. A kto sa chce nieco dozvediet, ten sa pyta 😉 Podla mna je aj tak kazdy porod iny a neda sa naplanovat a ani predvidat, co a ako bude. Ale myslim, ze dolezite je mysliet pozitivne a zachovat klud - v ramci moznosti teda 😀

mackopuf
1. jún 2010

katrinka-nie je za co 😉 Vsak ak by ta este cosi zaujimalo a budem vediet,rada pomozem 😉
Evina,katrinka a romy...uz sa vam to blizi 😵 Teda evina ma uz babatko mozno v naruci 🙂
Tak sa teda drzte a uzivajte si posledne dni s bruskom 😎

romy01
1. jún 2010

ahojte kocky

veru uz sa to blizi. Vcera vecer som pocitovala take mierne bolesti v podbrusku ako pred ms, ale ovela slabsie ako som zvykla mavat pri ms. Mozno poslickovia ??? 😀 No a dnes rano sa mi aj zazdalo ze mi kleslo brusko - a´aj na angline mi to vraveli baby ze mi asi kleslo. Tak uvidime, ze kedy to naozaj pride. Este by som chcela vydrzat aspon jeden tyzden, lebo potrebújem este spachat jednu pisomku 🙂 No a aby rtoho nebolo malo tak som v noci dostala take krce do lytka ze som myslela ze prisla moja posledna hodina, cely den ma z toho bolelo lytko. - stalo sa vam to niekedy? Normalne premyslam, ci je normalne ze ma lytko aj teraz stale boli a o tom ako to boli ked si ho stisnem ani nehovorim. Nemozem tam mat nejaku trombozu alebo nieco ?

doseti
1. jún 2010

@romy01ja som mávala také kŕče v lýtku...a ked som mala taký silný tak ma veru bolelo aj 2-3 dni...z toho

barboragondova
2. jún 2010

@romy01 bud uplne spokojna, je to normalne v tehotenstve, ja myslim, ze si mozes dat sumive magnezium vecer pred spanim, velmi to pomoze. 🙂 🙂 🙂

barboragondova
2. jún 2010

@romy01 este som zabudla, ak by si si nechcela dat sumive magnezium, ale poskodit ti rozhodne nemoze, aj ja som ho uzivala proti krcom, vecer pred spanim si daj banan (obsahuje draslik) a treba pit vela tekutin, hlavne mineralky.

sorciera24
2. jún 2010

ja som na krce v lytkach, ktore ma trapili dost dlho, uzivala thiamin, je to len vitamin...nasa dr. preferuje tento pred magneziom, lebo z magnezia sa vraj dlho prenasa....ale mne ten thiamin pomohol..

barboragondova
2. jún 2010

aby mamicka prenasala z Magnezia, musela by ho dlhodobo uzivat viac krat za den. Ono pol sumivej tablety na vecer naozaj nemoze uskodit. Ale ak sa niekto obava prenasania, tak thiamin + banan + mineralky pomozu tiez.

milyangel
2. jún 2010

Magnezium sa naozaj neodporúča užívať, pokiaľ žena prekoná 36 tt., môže to oddialiť pôrod, a teda žena môže prenášať. Takže by som volila tiež radšej vitamín než magnézium v akejkoľvek podobe...

zuzadula
2. jún 2010

pekny den maminky 🙂... tak ja len doplnam k tym krcom : pricinou vzniku je najcastejsie nerovnovaha medzi horcikom a vapnikom v organizme, co je dosledok toho, ze ten maly clovek si pri svojom vyvine berie vsetko co sa da 🙂 a druhou pricinou moze byt nabeh na vznik krcovych zil, z dovodu, ze maternica tlaci na velke zily v malej panve, ktore zatial nemusia byt viditelne, ale mozu sa prejavit krcmi a trpnutim noh. Uplne suhlasim s dievcatami, ze by bolo vhodne tieto stavy poriesit vitaminmi a prevenciou vo forme sedenia a lezania s vylozenymi nohami, vyhybat sa dlhotrvajúcemu statiu, striedat sedenie, s chodenim a pri krci samotnom je dobre v sede, alebo v polohe po leziacky vystriet nohy a spicky prstov ohnut smerom ku kolenu.. tak, aby sa lytkovy sval natiahol. A naviac si obcas mozete pridat lieskové oriešky, sójové bôby, semená, listovú zeleninu, celozrnné pečivo, pohánku, strukoviny či špenát, ktore obsahujú horčík + mliečne výrobky kvôli dostatku vápnika. 🙂
Ak by sa ale krce objavovali prilis casto a bolivelmi bolestive, urcite by som informovala gynekologa!!!

A huraaaa.. konecne nas navstivilo slniecko 🙂.. tak si uzivajte pekne tehulkovske dni 🙂

zuzadula
2. jún 2010

a este pripajam dve pozvanky!!... v nastavajucich dnoch sa konaju dve konferencie, ktore by mohli taujimat okrem odbornikov aj maminky, ktore su srdecne pozvane!!! 🙂
V dňoch 5.-6. júna sa kona konferencia o dojceni, za ucasti Dr. Jack Newmana, svetového experta v oblasti dojčenia
tu je link : http://sites.google.com/site/vasamamila/
A v dnoch 9.-10. juna sa kona konferencia pod nazvom „Pevné objatie už pred narodením“, tiez s medzinarodnou ucastou, zamerana na to, ako ovplyvnuje psychika matky pocas tehotenstva a pôrodu celý ďalší život dieťaťa.
tu je link: http://www.duly.sk/konferencia-pevne-objatie-uz...

romy01
2. jún 2010

ahojte dievcata

dik za rady, co sa tyka magnezka tak to som akurat min tyzden vysadila, no a momentalne beriem jednu tabl zeleza a jednu tabl tiaminu denne. Takze aj ten tiamin by mohol zabranit tym krcom ? Dnes som bola v poradni a zabudla som sa opytat ze dokedy ho mam brat ale podla toho co vravite ho mozem brat asi dalej az do porodu ze ??? No ja len dufam ze sa tie krce uz nezopakuju lebo to bolo fakt hrozne, ja som skusala ten krc uvolnit presne ako popisuje barborka ze spicky tahat hore ku kolenam ( tento postup poznam lebo sa mi pritrafili krce aj predtym a vzdy to okamzite zabralo ) no teraz ma aj ten pohyb bolel a nemohla som si ho vobec uvolnit. Tak ja uz len budem dufat ze sa to nezopakuje a hned zajtra nabehnem nakupit banany 😀

zuzka dik za pozvanie idem si kuknut tie stranky

romy01
2. jún 2010

juj skoda len ze je to v blave a nie niekde blizsie, ale inak tam su zaujimave temy

barboragondova
2. jún 2010

@romy01 ja to presne poznam, su to hrozne bolesti, kedy mne nepomahalo nic ine, len to Mg, ale len vecer + banany. Je normalne, ze ani spicky tahat k sebe nepomahalo, mam na to desive spomienky. Tiamin kludne uzivaj az do porodu ...
Ahoj a dobru noc

romy01
2. jún 2010

dakujem a dobru noc

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre