Pôrodnica v Martine. Aké máte skúsenosti?

zana27
18. aug 2007

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Chcela by som vas poprosit, kto mate skusenost s porodom v nemocnici v Martine, o nazor na tuto nemocnicu. Pocula som pred tyzdnom od jednej porodnej sestry, ze maju strasny naval z celeho okolia a ze sa ani nezastavia, tak len dufam, ze to nebude mat nijaky vplyv na kvalitu poskytovanych sluzieb. Prosim, ak ste tu niektora rodila v uplynulych tyzdnoch alebo mesiacoch, aby ste napisali, ako to tam prebieha, pripadne ake mate skusenosti s doktormi a sestrami. Vopred vsetkym dakujem. 🙂

zuzanockamt
5. júl 2010

baby, vy co ste uz rodili a mali ste manzela pri porode ... je potrebne, aby mal absolvovanu nejaku pripravu?

mirko
5. júl 2010

zuzanockamt, ja som mala mangela pri oboch porodoch a nebol na ziadnej priprave, obliekli ho do nemocnicneho "munduru" a to bolo vsetko... 😉

zuzanockamt
5. júl 2010

@mirko dakujem za info, lebo som citala, ze niekde chcu aj pripravu od manzelov, asi kazda porodnica to ma inak, ale toto ma potesilo 🙂

evina0
5. júl 2010

mircovna neboj sa naozaj ti povedia kedy tlacit ale aj ty budes sama citiet tlak na konecnik. epi ta oslobodi od bolesti ale neni pravda ze nebudes nic citiet- myslim ten tlak na konecik.

zuzanockamt ja som mala tiez manzela pri porode a nebol na ziadnom kurze.neviem si predstavit zeby tam nebol a kontroloval maleho tep srdiecka lebo ja som bola uz s tych vsetkych injekcii a neviem co este mi davali K.O.ale ja som mala komplikovany porod ☹ preto bol ukonceny sekciou a som aj rada inak by sme synceka mozno teraz ani nemali..ale nato uz nemyslim a dakuejm Bohu ze ho mame a ze sme porod zvladli.som si ista ze stali pri nas vsetci anjelikovia a pomohli nam vsetko zvladnut.

zuzadula
6. júl 2010

@zuzanockamt .. Zuzka, pytala si sa na pripravu manzela.. a ja si myslim, ze by bolo velmi dobre, aby sa manzel na porod pripravil. Nemusi to byt samozrejme nic povinne.. teda nariadene nemocnicou, ale ak sa na porod pripravite spolocne.. ci uz sami doma.. podla literatury, porozpravate sa o tom a pod., alebo pojdete na nejaky predporodny kurz, vam moze obom velmi pomoct v case porodu...mozete sa naucit a nacvicit pred porodom rozne polohy, umiestnenie na lopte, masirovanie.. a hlavne, by mal manzel vediet, co sa tam na sale bude diat.. niekedy je to pre tatinkov narocne.. a ak vedia dopredu ako a cim pomoct, tak je to pre nich trosku jednoduchsie 🙂

cikyta
6. júl 2010

@zuzanockamt Ked som išla rodiť a hlásila som muža pri pôrode,tak sa ma sestra pýtala,či absolvoval nejaku predpôr.prípravu.Povedala som,že nie.Tak zostala taká nahnevaná a vraj:
-Teraz ako bude vedieť,do čoho ide! Mal to absolvovať!
Tak som jej povedala,že sme mali uplne iné a závažnejšie problémy a skoro denne sme 5 rokov sledovali časopisy,internet a všetko okolo tehotenstva a pôrodu,takže si myslím,že to zvládne aj bez tej prípravy!
To bol celé,čo sme si na tuto temu povedali (medzi mojim bolestivým stonaním ☹ )

Zelám bezproblemový porod a zdrave krásne bábätko! 😵

zuzanockamt
6. júl 2010

dakujem vam dievcata 🙂
ja mam toho nacitane uz dost, lebo na dieta som cakala dost dlho, takze som si vsetko priebezne studovala a MM bude pri mne len pocas 1. porodnej doby, aj to mozno nie po cely cas ... pocas tlacenia uz urcite nie ... a na pripravu by som ho isto nedostala, preto sa pytam, ci to treba 😉
@cikyta
@zuzadula

cikyta
6. júl 2010

Môj muž mal jedinu povinnosť celý pôrod:
-Držať mi pod bradou "grcátko" 😀
(Teraz mi je to smiešne,ale vtedy moc nebolo ☹ )

zuzanockamt
6. júl 2010

@cikyta si vracala pocas porodu? ... viem, ze sa to zvykne stavat a toho sa tiez dost bojim, lebo z vracania mam od detstva fobiu 😝

cikyta
6. júl 2010

@zuzanockamt Ano.
Od pol noci mo bolo nejak blbo.Ráno o 6 prvá bolesť.Celý den potom v nemocke na pozorovaní na ctg a celý čas som ležala na pôrodnej postely.Bolesti som mala už ukrutné.Poobede okolo 17:00 prve vracanie....a ked som už uplne naplno rodila a kričala,tak som vracala non stop...nádych-grc atd....

Ale to nechcem plašiť.To len tak hrozne vizerá.Bábätko mi to všetko vynahradilo a nie každý má zlý pôrod. 🙂
Všetko bude fajn 😉

cikyta
6. júl 2010

@zuzanockamt Malá sa narodila 20:05 hod.

zuzanockamt
6. júl 2010

@cikyta tak to teda bol iny brutus 😝 ... a nic ti nemohli dat proti tomu vracaniu?

zuzadula
6. júl 2010

zuzkanockamt... to ci manzel potrebuje pripravu, by ste mali zvazit spolocne!!. kazda sitoho svojho pozname.. takze urcite vies, ako reaguje zatazovych situaciach a ako pripadne reagoval na to, ze by mal ist s tebou rodit. podla toho zvaz., co je nutne.. alebo sa aj ho rovno spytaj, ake ma z toho pocity, co od toho ocakava a coho sa boji... to ti bude najlepsim voditkom..
porod je urcite pre oboch zatazova situacia...a par sa musi vyrovnat s roznymi situaciami.. NESTANDARDNYMI!!!..ako pisala cikyta... 😕 .. takze byt pripraveny, znamena, ze tie situacie budu pre manzela prijatelnejsie a bude ti teda moct poskytnut lepsiu podporu 🙂

zuzadula
6. júl 2010

ked som naposledy sprevadzala maminu k porodu, tak mala tiez problemy s vracanim.. ale postupne sme to spolocne zvladli!! 🙂.. predychali sme... ulozili sme sa tak, ako to bolo najvhodnejsie.. a potom to postupne polavilo 🙂

cikyta
6. júl 2010

@zuzanockamt Neviem veru....už som mala v žile pichnutu ihlu s myslím že to bol oxitocín....a to som už nesmela ani piť.

cikyta
6. júl 2010

Ešte pár sekund pred vytlačením dcerky som hodila tyčku,no tie som hádzala každých 30 sekund skoro 😖
No kedže com celý den nejedla,tak to bola len voda-čiže pohoda 😉

zuzanockamt
6. júl 2010

no bude to teda zazitok ... sa "tesim" 😝 😅

cikyta
6. júl 2010

@zuzanockamt Z profilu mi prídeš ako silná žienka,tak to budeš mať v pohode 😉

zuzanockamt
6. júl 2010

@cikyta no dufam, ze to zvladneme, ved co ine nam ostava ... vonku ist musi 😉 🙂

mircova
6. júl 2010

@zuzanockamt
Aj ja by som chcela mať manžela pri pôrode pri sebe, ale asi len počas 1. pôrodnej doby, lebo potom by to už asi nezvládol, nevadí mu krv, ale ak vidí ihlu nerobí mu to dobre, síce ešte nikdy neodpadol, ale to by mi tak ešte chýbalo, aby aj jeho ratovali 😀 Potom mi bude musieť stačiť vedomie, že tam vonku na nás čaká 🙂
Ty si sa prečo tak rozhodla???

zuzanockamt
6. júl 2010

@mircova tak MM by prezil aj krv, ale je jednoducho typicky chlap a pri porode byt nemusi ... bola to vzajomna dohoda ... a to samotne tlacenie uz nejako prezijeme, pre mna su podstatnejsie tie kontrakcie, aby som tam nebola sama

mircova
6. júl 2010

@zuzanockamt myslím, že to takto bude o.k 🙂 Ty máš termín skôr, tak dúfam, že sa potom podelíš o svoje skúsenosti a budú len pozitívne 🙂 a naši manželíčkovia budú nápomocní 🙂

zuzanockamt
6. júl 2010

@mircova no dam vediet co a ako 🙂

andrejkaz
6. júl 2010

ahojte baby,obcas citam vasu diskusiu a nebojte zvladnete to a vasi mm to tiez zvladnu,ak sa chlap rozhodne byt pri porode len pocas kontrakcii,tak vacsina z nich tam zostane aj na samotny porod...vsak uvidite ako to budu zvladat...ja som tych porodov zopar videla(som zdravotnik) a chlapi to vacsinou celkom dobre znasali 🙂 a inak moj mm zo zaciatku nechcel o porode ani pocut,potom sa dal ukecat,ze bude aspon pocas kontrakcii a ked lekar povedal,ze ideme tlacit a posielala som ho prec tak nechcel ist,este sa pytal dr.ze ci stihne ist pred tym na wc,tak sme nanho este chvilu cakali 🙂 a nakoniec bol cely rad,ze tam bol a ze nasho stoplika videl ako prvy 😉 a tiez nemal ziadnu pripravu predtym a porod videl maximalne tak v TV 😉 ....tak vam drzim palce,nech su tie vase porody rychle a nekomplikovane....

evina0
6. júl 2010

tehulky ved manzel sa nemusi divat dole, a lekari by mu to ani nedovolili takze sa nebojte 😉
mne manzel pomahal tak ze mi podaval vodu ked bolo treba(nehali ma v pohode trosku popijat) cez kontrakciu ma dvihal s lahu do sedu tak som sa citila lepsie a hlavne kontrolovalna monitore tep srdiecka kedze tak boli tie komplikacie..
dosiel za mnou na salu az ked mi prepichli vodu , ciez cez klistir a veci predtym nebol.a ked ma kontrolovali odspodu tak bol pri mne hore a drzal ma ked tak za plece ci ruku.a hlavne ked mi napichovali medzi kontrakciami epiduralku tak som tu bolest preniesla na neho tak ze som mu straasne vraj stlacila ruku 😀 .inak ja som bola stale prikryta oblieckou od pasu dole takze to bolo v pohode a odokryli ma len ked ma kontolovali.
poviem vam ze mat manzela pri porode bola pre mna neskutocna ulava a este mi drzal misu lebo ked mi dali pred sekciou cois vypit tak som davila jedna radost a potom mi pomohol este prezliect koselu a vzal lebo aj ja som bola od toho.no este Vam poviem ze som sa bala ze sa budem hanbit prd nim aj predychavat ale v tej chvili mi bolo uuplne jedno ci tam je manzel, ci nejaky lekari alebo studenti ..a ked ma odvazali na druhu salu na sekciu tam uz nemohol tak cakal v miestosti vedla za dverami.
Sam manzel povedal ze bol strasne rad ze tam bol so mnou a davl na mna aj maleho velk pozor a ze svetko nakoniec dobre skoncilo 😵 😵 😵
ako pise Andrejka muzi to zvladnu 😉

katrinka8
6. júl 2010

denduska, my sme tiez zavrhi tie rotavirusy. Absolvujeme tie povinne a budeme dufat, ze sa nam choroby budu vyhybat 😉 Mne totiz tieto novodobe metody ockovania (vcetne prasacej chripky) pripadaju ako jeden velky biznis a hranie na nervy rodicov a ludi... 😠 Farmaceuticke firmy len potrebuju zarabat...

mircova, neboj sa, o epi si mozes poziadat v priebehu porodu, ale najlepsie je, ked sa poda, ked si otvorena na 5-6 prstov, lebo skor by to bolo prilis skoro 😉 Mozno je ale lepsie povedat to trochu skor, lebo oni Ti este predtym musia zobrat krv na zistenie zrazanlivosti, ci co - pred podanim epi. A tam sa potom nejaku dobu (asi polhodinky sa mi zda) caka na vysledky, tak treba aj s tym ratat 😉 A neboj sa, pri epi nemas znecitlivenie, ja som kontrakcie ako take citila, len som necitila bolest, bolo to len take "vlnenie", alebo ako to popisat. A ak by si nevedela, kedy mas tlacit, tak Ti to sestricky povedia 😉

Manzel pri porode nemusi nic absolvovat. Moj najprv chcel ist, potom mal obdobie, ze nie, ale nakoniec som ho "ukecala", ze ja tam sama nepojdem :a-D Som strasne rada, ze tam bol so mnou,obrovska opora. A aj on bol rad, ze to absolvoval a ze videl malinku hned po narodeni - bol riadne dojaty 🙂 Mimochodom, oni tam ale samotny porod babatka nevidia, lebo sedia na stolicke vedla Tvojej hlavy, takze nie je vidno, co sa robi - ziadna krv ani nic, len babatko vidia skor ako zena, lebo im ho doktor ukaze skor 😀 Jedine poucenie, ktore dostal, bolo, ze nemoze sam opustit porodnu salu, ze keby chcel odist, ma povedat a sestra ho vyprevadi 😉

denka1
6. júl 2010

Ja som mala manzela pri porode.Kedze sme dosli na salu okolo 1.00.hod rano a bola som otvorena na 4 cm,tak som ho poslala pospat si na izbu,nechal mi na sale mobil a ked som mala uz tlacit,tak som mu zavolala a porodili sme o 6.10.hod.nase male dievcatko.Aj mi ju doniesol ukazat ako prvy🙂Nie sestra,ale on.Nadhera.Velka podpora.Iba doporucujem.Este aj mundur ma doma, ako pamiatku🙂

mircova
7. júl 2010

Tak to s tou epi ste ma trochu upokojili, že mi povedia kedy tlačiť.
A aj s tým manželom, možno keď už tam bude rozhodne sa ostať do konca, čomu ale veľké šance nedávam 🙂

zuzanockamt
7. júl 2010

tak ja som sa dotesila, lebo MM mi povedal, ze kedze budem na sale uz od zaciatku aj pocas prvej porodnej doby, tak on tam nepojde a nebude sa pozerat na tie vsetky nastroje

andrejkaz
7. júl 2010

babule nerieste to dopredu,uvidite ako sa situacia vyvinie...ja som bola dokopy na sale od 2.30 v noci do 7.45 a manzela ku mne pustili asi okolo 3.30 a to som uz mala aj po klystire....a uz sme boli len spolu sami na sale az do porodu....a tiez dlho tvrdil ze tam nechce ist a podobne a ked ma odviezol do nemocnice tak sme sa dohodli ze pocka na chodbe kym ma vysetria a potom som mu zavolala,ze to vyzera tak ze porod bude co nevidiet a spytala som sa ho ci tam bude so mnou a vtedy sa rozhodol,ze ano....a inak vobec sa toho netreba bat,tam su neni ziadne hrozne "nastroje" a chlap tam toho naozaj vela nevidi,az to babo na zaver,kedze stale je pri hlave mamicky......
a naozaj je to velka ulava,ked vam ma kto podat vodu,pomasirovat krize a upokojit vas pomedzi kontrakcie 🙂 a ten koniec sa uz vacsinou zbehne tak rychlo,ze maloktory chlap cuvne.....a nie je nic krajsie ako ked vam babatko donesie manzel 😉

cikyta
7. júl 2010

@zuzanockamt Možno ti bude bez mm pri pôrode horšie.Teda,ked píšeš,že by si ho chcela a mrzí ťa,že nechce ísť,ale ber to tak,že má strach.....nieje typ,aby to videl.....(aj ked to naozaj nieje taký hrozný krvák,ako v TV dokumentoch,kedže bude sedieť za tvojou hravou a nič medzi tvojimi nohami neuvidí).Nesmieš mu to mať za zlé,ale treba to akceptovať.
Ja som sa svojho muža milion x pýtala,či si je 100% istý,že tam chce byť.Lebo ak nie,ja ho určite nutiť,ani prehovárať nejdem a sama neviem,či mi tam bude oporou,či nie,lebo som samozrejme nevedela,do čoho idem.
On chcel,tak bol....Keby nechcel,nič sa nedeje.....

(ono zase ked sa to tak vezme,su momentky,kedy som mierne lutovala,že tam je.Ale to už je zase moj problém,môj komplex 😅 )

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre