Pôrodnica v Martine. Aké máte skúsenosti?

zana27
18. aug 2007

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Chcela by som vas poprosit, kto mate skusenost s porodom v nemocnici v Martine, o nazor na tuto nemocnicu. Pocula som pred tyzdnom od jednej porodnej sestry, ze maju strasny naval z celeho okolia a ze sa ani nezastavia, tak len dufam, ze to nebude mat nijaky vplyv na kvalitu poskytovanych sluzieb. Prosim, ak ste tu niektora rodila v uplynulych tyzdnoch alebo mesiacoch, aby ste napisali, ako to tam prebieha, pripadne ake mate skusenosti s doktormi a sestrami. Vopred vsetkym dakujem. 🙂

denduska
20. apr 2010

no ja som sa snazila oholit sama doma v predstihu...pred prvym porodom som to vsak uz nestihla nejak tesne predtym "zdokonalit", ale neholili ma..klystir mi dali, ale pytali sa ma ci chcem, doktor by si na to ani nespomenul, sestricka ho zastavila pred tym ako mi mali davat epi, ze ci nechcem aj klystir. A teraz pri druhom som nahodou holenie stihla doma den predtym a klystir sa nestihal vobec..to by som asi rodila na zachode 😀

no a sekcie robia len v celkovej, pripadne v epidurali 😒 ...pausalne v celkovej, ale myslim ze sa da dohodnut aj na epi...ono to nie je zas az nejaky zasadny rozdiel ale spinal by bol urcite lepsi a hlavne jednoduchsi nez epidural..doteraz vsak neviem dovod preco ho nerobia.

katrinka, malinka celkom fajn, uplne ina ako emmka - to s nou mam viac roboty nez s malou, naozaj 😅

naomi23
20. apr 2010

Ďakujem za info, aspoň viem, na čo sa pripraviť...

katrinka8
20. apr 2010

No to aby sa clovek preventivne holil kazdy den alebo kazdy druhy - pre istotu 😀
A co myslite, ak sa ten klystir stiha, je lepsie si ho dat? Citala som o tom kadeco, ale tak mne sa to zda celkom dobre, nie? Vraj to urychluje porod a tiez sa mi zda celkom dobre ist rodit "bez obsahu criev " 😅 Ci co myslite?
Baby, ja som Vam akasi nevzdelana, ako sa robi sekcia v epidurali? Celkovu aj spinalnu chapem (teda myslim), ale v epidurali si neviem predstavit, ako to je. Kym ma ta moja dr neposlala na ocne, tak som nejak ani nepremyslala nad sekciami, ale teraz mi obcas kadeco napadne. A na to ocne nie a nie sa dovolat, neviem, ci su vsetci na dovolenke, ci co, uz by som rada vedela "verdikt", ci mozem rodit "normalne" ☹
Dendus, tak super, ze je fajn. Len si ich pekne uzivaj. Ja uz sa tiez tesim na nas "batoztek" 😉

romy01
20. apr 2010

kati epi pri sekcii je normalna epiduralka ako pri porode. Rzdiel medzi epi a spinalom je v tom, ze pri epi citis ze sa cosi deje, pocitujes aj tahanie, ked ti vytahuju babatko a tak, ale je to len pocit a neboli to. Je to ako ked ti strpna ruka a druhou si ju chytis. Citis cosi ale nevies rozlisit chlad, teplo, nic. Pri spinali si ako chroma - od pasa dole si necitis telo, je to akokeby si bola na voziku,

denduska
20. apr 2010

presne tak, len ti dopichnu viac do epiduralu, aby si teda vobec necitila bolest...na rozdiel od epi pri porode

ja som klystir chcela aj teraz ale nevyslo to..presne preto, lebo aj ked je to neprijemne - drzte aspon 15 minut aby to malo efekt 🙄 😀 - a drzat medzi kontrakciami nie je nic moc...ale potom som mala taky prijemny pocit..... a teraz nuz, vyslo vsetko von pri porode, ale oni to beru normalne, vzdy sa smeju ze nehanbite sa, ved bude mat stastie hned od zaciatku 😀

zuzadula
20. apr 2010

pekny den maminky 🙂.. tak denduska to si ma uplne prekvapila, ze personal takto uzasne zareagoval.. 😵 .. perfektne!!! ..
co sa tyka klystiru.. a vacsinou sa aj tak creva pod vplyvom prekrvenia maternice vycistia same.. casto to tu popisuju maminky, ktore su tesne pred porodom, ze chodia casto na WC.. 🙂.. je to prirodzene.. samozrejme aj opacne to moze mat ucinok.. klystir a tym vyprazdnovanie criev, mozu pomoct maternici, aby zacala pracovat.. opat tym prekrvenim .. 🙂.. a lekari samotni su zastanci klystiru.. aby sa oblast genitalii a babatko neinfikovali.. !!!
ale vacsinou ta stolica nie je riedka.. podla rozpravania duly a porodnej asistentky, ktora v CR vykonava domace porody.. klystir nie je nutny.. stolicu vlastne vytlaci babatko.. a vacsinou vyjde pekne.. ako "maly sulocek".. nic hrozive.. ved v minulosti sa klystir nepouzival vobec.. nie? 🙂
a k tomu rozdielu.. epi a spinal.. rozdiel je v intenzite a hlbke vpichu do miesneho kanalu..

zuzadula
20. apr 2010

a teda este k tomu klystiru.. nie je tonic hrozive.. ja som absolvovala dva krat.. a v pohode 🙂 .. zalezi na rozhodnuti maminky 🙂

romy01
20. apr 2010

mne osobne pri pomysleni na klistir nie je bohvieako - teda trapas riadny ale urcite je mensi ako potom pri porode. A navyse to vacsina bab opisuje tak ze sa po nom citia lepsie. Takze ak stihnem tak na to dam suhlas

mirko
20. apr 2010

caute babule, ak by niektora z vas mala cisara tak len v uplnej narkoze, ja som ho absolvovala 2x 😉

zuzadula
21. apr 2010

pekny den 🙂... ja som rodila tiez dva krat cisarom.. a rovnako ako mirko v plnej narkoze.. a moje skusenosti su celkom dobre.. 😖 .. v podstate sa to dalo zniest.. aj prebudzanie nebolo take strasne.. az na nevolnost.. 😝 .. ale netrpela som bolestami hlavy, co vraj moze pri spinali byt. a dlhodobejsie!!! . a toho som sa bala.. lebo mi je zle, aj vo vytahu 😅 ..
na druhej strane mi je vsak luto, ze som nebola pri vedomi a s mojimi detmi, ked prisli na tento svet!!! ☹ .. na synovi to aj bolo dost vidiet.. ten sa s tym vysporaduval dost tazko.. dcera bola na tom lepsie.. !!

naomi23
21. apr 2010

Kamarátka rodila so spinálom v Prievidzi a nevie si to vynachváliť... Vôbec jej nebolo zle, malého hneď videla, nemala žiadne negatívne následky. Ale určite je každý prípad iný a každá z nás má iné preferencie. Ja by som si určite vybrala spinál. Ale keď ho v MT nerobia, tak aj tak nič...

katrinka8
21. apr 2010

Babule, dakujem za podrobne vysvetlenie, konecne chapem a viem si to predstavit 😉 Bola som z toho mierny jelen 😀 No, som zvedava na verdikt ocneho, dufam ale, ze to pojde aj bez sekcie... Ja sa skor bojim toho, ze to je vlastne riadny zasah do tela, proste normalna operacia a clovek po operacii je isto dost "nemozny", ledva sa drzi na nohach asi a stara sam o seba, nieto este o babatko..
Denduska, sa mi rataju tie Tvoje opisy z porodnice, ma vzdy rozosmejes a hned sa viac tesim 😀
Romy, aj ja tak sudim o tom klystire ako Ty..
Aj ja som o tom spinale pocula, ze to je v pohode - a s porovnanim s normalnou sekciou v plnej narkoze vraj o 100% lepsie. Baby, a to sa da este aj vybrat ci v plnej narkoze alebo nie? Aj v Martine sa to da vybrat (okrem toho spinalu teda)?

naomi23
21. apr 2010

Katrinka, a ty si mala tu laserovu operaciu oci ako klasicky excimer? Odstranenie kratkozrakosti laserom? To som mala pred 10 rokmi aj ja, a ked som pred 5 rokmi prvykrat rodila (nie tu, ale v Blave), tak to nikoho nezaujimalo, hoci som to spomenula... Ani sa mi nic nestalo, aj ked po porode mi museli pichat magnezium, co som mala od tlacenia taky vysoky tlak. Tak zda sa, ze oci po tejto operacii nie su citlive na tlak... Teraz pred druhym porodom tiez nikto nespomina nic... Tak dufam, ze to aj tentoraz bude v pohode

katrinka8
22. apr 2010

Naomi, ano, klasicky excimer na odstranenie kratkozrakosti. Ved mne by ani vo sne nenapadlo, ze to mam spominat kvoli porodu, ale moja teta - zdravotnik - mi to zacala velmi vytrvalo klast na srdce, ze to musim povedat. Tak som sa len opytala mojej dr., ze ci to fakt mam v porodnici nahlasit a ta ma hned zenie k ocnemu 😀 Ved ako hovoris, ze oci nie su citlive na tlak po tejto operacii, aj ked som chodila na kontroly, vsetko vzdy OK v norme 😉 Ved to v podstate ani nebola klasicka operacia a nejaky zasah velky do toho oka (teda aspoñ podla mña) - ako ked v plnej narkoze odstrañuju tie zakaly alebo podobne veci, ze tam s nervami a neviemcim este manipuluju. Ale som rada, ze je tu niekto, kto je na tom rovnako a vidim, ze rodil normalne 😉 Neboj sa, ked uz si to raz absolvovala, tak aj tentokrat to bude istotne v pohode 😉

romy01
22. apr 2010

baby ja som bola ako mala 6 rocna operovana na obe oci v plnej narkoze. Je to vela rokov dozadu no a vlani som sla na operaciu pod narkozpu a nik sa ma na oci vobec nepytal a po opreacii sa mi zhorsil zrak o 1 a pol dioptrie. Takze podla mna ani ta naroza nie je na oci riesenie. Teraz pred porodom sa ma zatial nik na nic nepytal tak t oneriesim a chystam sa po porode ist na laserovu operaciu - lebo tak ci tak mam zrak dodzubany.

Inak keby som mala planovany cisarsky a dalo by sa vybrat urcite by som aj ja volila spinal oproti narkoze, ale vraj ak sa vyskytnu komlikacie pocas normalneho porodu, a nie je zavedeny epidural, tak na to nie je cas a hned uspavaju.

zuzub
22. apr 2010

romy01 ja som tiež mala ako 2 a 4 ročná operované oči a mám to poznačené v tehu knižke ale nikto mi k tomi nič nehovoril ani ma neposielali teraz pred pôrodom k očnému.teraz mám dioptrie ne jednom oku 0,75 a na druhom 1 tak hádam to bude v pohode

fifo12
22. apr 2010

Co sa tyka klystyru, ja som ho pri prvom porode dostala a potom som sa trosku natrapila po piatich dnoch na WC, navyse sa mi trochu podarilo aj pri porode ( 8 hod. po klystyre ). Pri druhom som sa pytala, ale zrusili ma, ze uz ho nestihneme, bola som z toho dost nervozna, kedze som si predstavila, ze by som sa "to" pri porode, ale nic sa nestalo, co ma trochu aj prekvapilo.
Pokial sa doma neoholite, oholia Vas v porodnici, vsetko zavisi od toho ako ste na tom. A asi aj od sestricky.
Vsetkym tehulkam drzim palce a hlavne tym co to maju "za par".
A druhorodicky : ja som bola v strasnom strese pred druhym porodom, kedze som uz vedela do coho idem, ale porodila som za tri hodiny, s EPI a bol to krasny zazitok.
Denduska, zelam krasne chvile s malickou ...

mackopuf
22. apr 2010

fifo12-díky za info aj za upokojenie 😉 Ja síce neplánujem rodiť s EPI,ale hádam to zvládnem aj tak 😵

denduska
23. apr 2010

fifo, dakujem 😉
mackopuf, fiha pozeram ze v nedelu mas termin uz 😕 my mame vyrocie svadby 😀 😵 a co ako sa citis?

inak moja spolubyvajuca bola po sekcii, v celkovej, a bola naozaj ako troska, uz dva dni jej chceli porod vyvolat, a nakoniec skoncila sekciou, cize dokopy tri dni vobec nejedla, tak som jej pomahala sa vobec na posteli pohnut, no hroza..ked si predstavim ze ja som si po porode veselo isla na WC po vlastnych 😕

naomi23
23. apr 2010

Ja som lezala tyzden v zilinskej nemocnici na gyn. a videla som, co sekcie v uplnej narkoze porobili s tymi chudatami maminami... stacilo mi. Mne dufam sekcia nehrozi, len ma trochu vystrasil moj dr., ked mi povedal, ze v niektorych nemocniciach (napr. v ZA) indikuju zenam nad 35 r. automaticky sekciu, akoby taka zena nemohla porodit normalne. No a ja som v tej kategorii... tak len dufam v osvietenstvo martinskych lekarov, za ma nechaju porodit prirodzene 😒

zuzadula
23. apr 2010

naomi.. uplne s tebou suhlasim.. 🙂.. aj co sa tyka dopadu sekcie na maminku, aj to, ze by sa nemalo pausalne po dosiahnuti nejakeho veku hned pristupit k ukonceniu tehu sekciou!!.. samozrejme pokial naozaj nie su dovody!.. ale ty uz mas jedno ditatko, tak myslim, ze vek by nemusel zohravat az taku rolu!!!.. ale myslim, ze je lepsie sa na to spytat, pripadne konzultovat s lekarom, alebo v MT-nemocnici.. 🙂

barboragondova
23. apr 2010

Ahoj naomi23, ja som presvedcena, ze v Martine, ak bude z tvojej strany vsetko ok, budes rodit normalne, prirodzene.

denduska
23. apr 2010

naomi, ta baba mala 37 rokov a porod sa jej snazili vyvolat 4x! ale nepodarilo sa, tak preto skoncila sekciou..takze kvoli veku ta na sekciu urcite neposlu. Aj ked si myslim ze to uz bolo na nu vela a ta sekcia, uz aj ked po nej bola rozbita, bola vlastne vykupenim. Hlavne vsak ze to vsetko dobre dopadlo 🙂

katrinka8
23. apr 2010

Baby, drzme si paste, nech sa nam sekcie a komplikacie vyhybaju! 😉 Aj ked v urcitych pripadoch a pri komplikaciach je to urcite lepsie ako sa sa nechat utrapit alebo ak sa ma stat dake nestastie... Ja stale verim (dufam, ze nie naivne), ze v MT porodnici robia doktori sekciu len vtedy, ak je to naozaj nevyhnutne pre mamicku alebo pre babatko.
Mackopuf, veru Tebe sa to uz blizi - aj ja drzim paste, nech to dobre dopadne a nech sa uz tesis z drobceka ako Denduska 😉 Babule, aj Vam tie posledne tyzdne tak rychlo utekaju? Ja som prvy tyzdeñ na materskej a zda sa mi, ze vcera bol pondelok a dnes uz je piatok a to som sa bala, ze co budem doma tolko robit... 😀

zuzadula
23. apr 2010

katrinka8 🙂.. verim tomu, ze lekari velmi dokladne zvazuju, kedy spravit sekciu !!!.. je to predsa len velmi rozsiahly zakrok.. operacia!!!.. a moze matvazne nasledky a je urcite pre matku a dieta rizikovejsia, ako prirodzeny porod.. samozrejme, je uzasne, ze taka moznost je a ze nam v krotickych situaciach lekari vedia pomoct!!!.. mne tiez zachranili takto obe deti.. byt to tak pred par desiatrociami, tak neviem, neviem!!!..
ale pevne verim, ze vsetko dobre dopadne.. vsetkym maminkam drzim prsty.. 🙂... aby ste si mohli uzivat spolocne chvile s babatkom!!!

naomi23
23. apr 2010

No, aj ja verim, ze nam to vsetkym dobre dopadne. Mne sa dnes vyrazne posunulo brusko smerom nadol, tak sa zda, ze sa to uz bliiiziiii 🙂 Mozno sa tam, Mackopuf, stretneme 😉

katrinka8
23. apr 2010

Naomi, no to je super, tak nech Ti to tiez dobre dopadne 😉

naomi23
23. apr 2010

Dakujem! 🙂

mackopuf
23. apr 2010

ahojte
denduska-ano,termin sa uz blizi 😵 ,citim sa dobre,chytila som druhy dych a upratujem jak diva 😀
Dneska som bola v poradni a doktor (uz ma so sestrickou necakali 😀 ) mi vravi,ze mamy je este dost vysoko ze to nevyzera na porod a dal mi pre istotu este aj termin do poradne na 30.-ho 😅 No uvidime,este vydrazat zajtra a od nedele mozem ist 😎
katrinka-diky za povzbudenie,aj ja sa tesim,ked uz bude drobec pri mne 🙂
NAOMI - no mozno sa tam fakt stretneme,uvidime 😉 ako to vyzera v tvojom pripade?

mackopuf
23. apr 2010

*oprava-maly je este dost vysoko

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre