Pôrodnica v Martine. Aké máte skúsenosti?

zana27
18. aug 2007

Ahojte mamicky a buduce mamicky. Chcela by som vas poprosit, kto mate skusenost s porodom v nemocnici v Martine, o nazor na tuto nemocnicu. Pocula som pred tyzdnom od jednej porodnej sestry, ze maju strasny naval z celeho okolia a ze sa ani nezastavia, tak len dufam, ze to nebude mat nijaky vplyv na kvalitu poskytovanych sluzieb. Prosim, ak ste tu niektora rodila v uplynulych tyzdnoch alebo mesiacoch, aby ste napisali, ako to tam prebieha, pripadne ake mate skusenosti s doktormi a sestrami. Vopred vsetkym dakujem. 🙂

mirko
15. máj 2010

no evina, bude to coby dup, ja ked som bola v nemocke, na prijme po vysetreni som bola otvorene na 2 a za hodinu uz na 8...to som sedela s muzom na chodbe a citila som ako mi pravidelne tvrdne brucho atiez som citila akoby sa maly posuval dole.....po tej hodke som isla na pasy a tam ze som na 8 otvorena a ze rodime....sestricky sa len cudovali ze ako rychlo to ide, ze ked to pojde takto aj dalej zachvilu porodim, bolesti sa dali predychat, len som sa bala ze mi praskne jazva po prvom cisarskom....a tak ma rozrezali aj druhy krat....mne zatka odisla az na sale, ked ma poslali na vecko, no a keby ma nemuseli rezat tak mam do hodky odrodene...a nech ta nezaskoci Dr.Matusek a Dr.Izakova...rodila som pri nich obe deti, a nemozem povedat na nich ziadne krive slovo..oproti tomu co bolo prvy krat
tak drzim palceky nech ide vsetko lahko a vela stastia

romy01
16. máj 2010

JA som bola min tyzden na sone u p Dr Matuseka a bola som spokojna s jeho pristupom. Ked som ho videla prvy krat pred dvoma ci troma tyzdnami sa mi zdal taky suchar ze nepovie ani slovko taky tichy a to mi bolo neprijemne, lebo ma nenapadlo co sa mam pytat, ale na tom sone som si poopravila dojem. On sice moc nehovori ale ked hovori tak je to k veci a pripadalo mi to odborne, bez emocii, strasenia a podobne. Proste super.
Baby na kolko ste boli otvorene ked vam kazali tlacit ? Lebo mojej svagrine kazali uz pri siedmych palcoch ale potom si to rozmysleli. Mala bolesti takmer 24 hodin nakoniec jej pichli EPI a pri tych siedmych prstoch jej dovolili si dve hodinky pospat a potom uz bola na desat a maleho porodila jednoducho a bez nastrihu. Ja sa bojim ze ked sa tlaci skoro tak ze sa zena viac dole roztrhne, ci nie ?

mackopuf
17. máj 2010

romy-mne ani nemuseli povedat,ze mam tlacit 😅 Proste prisli na mna take tlaky,ze sa nedalo nic ine ako tlacit. To bol reflex,nedalo sa to nejak ovladat. Ale cez tie dalsie kontrakcie mi vraveli,ze kedy mam tlacit,lebo to uz nie je az taky obrovsky tlak. Ale to prve zatlacenie pride samo 😉

zuzadula
17. máj 2010

ahoj romy 🙂.. suhlasim s mackopuf.. 🙂. a chcem ta upokojit, ze by si nevedela, kedy mas tlacit, naozaj nemusis mat strach.. !!!.. su to jednoznacne signaly.. a reflexy!! ..zeny su na tuto situaciu vybavene geneticky.. a aj keby rodili niekde uplne same.. tak vedia, co maju robit.. resp. ten porod postupuje podla urcitych zakonitosti... sam.. !!!.. stav, kedy mamicka nevie, kedy ma tlacit moze ale nastat, ked je pichnuta epi a mama tlaky neciti.. taze tam musi splupracovat uzko s personalom, ktory jej presne povie, kedy ma tlacit!!!..
k tomu porodnemu poraneniu.. ano pri vacsine porodov k nim dochadza .. teda vzniku trhlin.. ale predchadza sa tomu tzv. nastrihom.. no nemusi sa robit vzdy.. niekedy su porodne cesty take elasticke, ze sa neporania vobec.. !!!.. u niekoho prirodzene, u niekoho pripravou v podobe masaze hradze a samozrejme prirodzenym priebehom porodu!!! 🙂 ale dopredu sa urcite netreba bat!!!.. v danej situacii ti lekar, alebo asistentka presne povedia, co mas robit !!! 🙂

katrinka8
17. máj 2010

Juuuj, babule, ale ste sa rozpisali 😀 Kukam, same novoty. Evina uz aj bola na "nacviku" v porodnici. No, vyzera to naozaj na to, ze kazdu chvilku nam tu pripudne dalsi chrobacik 😉 Evina, a este pijes tu ostruzinu, alchemilku a jes to lanove semeno?
Romy, ako na materskej?
Mackopuf, zuzadula, dobre, ze ste nam to takto podrobne vysvetlili, clovek aspoñ nie je v takej neistote, ked nevie, co ho caka. Mña v piatok este viac pozitivne naladila kamoska - opisala mi svoj porod pred mesiacom (sice v BA, ale nevadi), zas mam taky dobry pocit z toho - ziadne horory a podobne 🙂 Clovek by to vari ani nepovedal, ale naozaj tieto pozitivne zazitky dobre posobia na psychiku.
Baby, a neviete, kedy sa prvykrat zistuje, ako a ci ste otvorene? To uz sa aj v poradni? Ci az ked pridete do porodnice?

barboragondova
17. máj 2010

Ahoj Katrinka8, ak sa zena zacne otvarat skor , ako v den porodu, pri preventivnej prehliadke ju lekar o tom informuje. Ale mnoho zien, a tak by to malo byt aj prirodzene, sa zacne otvarat pri nastupe kontrakcii a odtoku plodovej vody. Ked ta pri prijme na porodnu salu bude lekar vysetrovat, povie ti na kolko prstov si otvorena.
Vela zavisi od toho, aky porod budes mat, ako sa na to psychicky pripravis. Rozhodne sa nalad pozitivne. Je vela sposobov , ako si ulahcit chvile na porodnej sale ...... .POjde s tebou tvoj manzel alebo partner?

katrinka8
17. máj 2010

Ahoj Barborka, no, preto som sa pytala, ze v poradni ma pozerala doktorka naposledy asi pred 2 tyzdñami, ked mi brala ten ster na zistenie streptokoka (ci ako sa to odborne nazyva 😀 ) a vtedy hovorila, ze este "drzi dobre" - ze babo si tam este pobudne. A zatial som nemala ani ziadne kontrakcie ani nic, co by nasvedcovalo tomu, ze sa v najblizsich dñoch blizi porod...
No, mal by ist so mnou manzel - ak sa nic zavazne neprihodi, ze nestihne - lebo pracuje mimo MT 😉 Zatial som naladena celkom pozitivne, dufam, ze to tak aj ostane 🙂

barboragondova
17. máj 2010

To je super, ze si pozitivne naladena, tak je to najlepsie pre teba aj pre babatko. Ono vacsinou u prvorodiciek to otvaranie ide pomalsie a zacina sa az nastupom kontrakcii. Prajem ti vsetko dobre......... . 🙂 🙂 🙂

katrinka8
17. máj 2010

No, snazim sa a aj tuto su same take pozitvne informacie na MK - tak aj to mi pomaha + to, ze sa dozviem, co ma caka - teda aspoñ priblizne 😉 Dakujem 🙂

evina0
17. máj 2010

katrinka ano stale to pijem ked som doma, v nemocke nie.
a o tom otvarani by ti mali povedat ved kazdou poradnou lekar zistuje v akom stave je krcok aj dlzka aj ci si otvorene ak nic nevravi musis sa pytat!! ja som napr bola od 32tt otvorena na spicku prsta ale to nic neni.
v sobotu som bola na volny prst a som uz bez hlienovej zatky tak sa uvidi kedy sa drobec vypyta na svet.je to u kazdej zeny individualne a prvorodicky sa dlho otvaraju ( cest vynimkam)
a inak aj mm pracuje v TN a rodime v MT a sme s PU takze pekne dlha cesta keby ma to chytilo cez den tak leti najskor domov pre nas a potom do porodnice ale nacvik mame za sebou aj ked len s domu takze pohoda 🙂

romy01
17. máj 2010

dik baby za odpovede.tyzdnami a mesiacmi ma myslienky na porod strasili ale teraz akoby nabehol nejaky obranny mechanizmus proti stresu a porod beriem ako nieco uplne normalne. Ale ked mi svagrina povedala ze jej kazali tlacit tak som bola prekvapena, A mate pravdu, zena to musi prirodzene citit, ved inak by sme uz ako ludstvo davno vyhynuli 😀

milyangel
18. máj 2010

neda mi nereagovať na príspevok zuzadula....podla nicku predpokladam,že si dula...preto by si mala vedieť, že aj keď má žena zavedený epidurál, tlaky cíti. Epidurál odblokuje bolesť, no tlaky vyblokovať nedokáže, bez nich by totiž žena neporodila. Skús si ešte raz naštudovať mechanizmus pôrodu a čo tie "tlaky" vlastne sú, lebo tieto žienky nie sú zasvätené do detailov pôrodu tak,ako by si mala byť Ty, keďže si asi dula. Ak majú všetky duly takéto info ako Ty, veeeeeľmi dlho by som váhala ak vôbec,či si nejakú k pôrodu zoberiem.
Takže vážené tehuľky, ešte raz, epidurál vás oslobodí od tej hnusnej bolesti,ale tlaky bohužial cítiť budete, možno budú aj dosť nepríjemné,ale tak to má byť, bez tých tlakov z Vás mamičky nebudú, preto do pôrodnice treba ísť s tým, že pôrod je síce bolestivá záležitosť,ale idem tam s tým, že dám život nášmu (ja+partner) vytúženému uzlíčku a urobím pre neho všetko, ja idem bokom, kôli nemu to podstúpim,aj keď ma to bude bolieť....ženy, myslite pri pôrode najmä na svoje nenarodené detičky, až potom na seba...držte sa a príjemné zážitky na pôrodnej sále Vám prajem🙂 milyAngel🙂

barboragondova
18. máj 2010

Milyangel: chcela by som poopravit vas nespravny nazor: 1. na pracu duly, 2. na "tlaky pri epidurale".
Dula nie je zdravotnik!!! Neprichadza k porodu s mamickou pre to, aby jej podavala fundovanu zdravotnicku starostlivost, na to su tam lekari a porodne asistentky. Dula je pri porode pre nieco ine.......odprucam nastudovat, a az potom hodnotit a (ne)odporucat!
2. Neviem, ci ste si dobre precitali, co Zuzadula napisala: "moze sa stat, ze zena neciti tlaky......". Vy o tom pochybujete? Odporucam prestudovat odbornu literaturu.......a az potom hodnotit.

zuzadula
18. máj 2010

Milyangel.. 🙂... ak si si spravne precitala moj prispevok, tak som pisala, ze taka situacia "MOZE" nastat.. to znamena, ze to nie je pravidlom vzdy, ked je pichnuty EPI... ale podla mojich info, sa to stava..!!! ...preto je dobre, aby maminky poznali vyhody, aj nevyhody kazdej takejto metody!!.. Suhlasim s tebou, ze je to bolestiva zalezitost a vsetky sme sa na to museli pripravit.. ale vedomie toho, ze davame zivot nasmu babatku je neuveritelnou motivaciou na to, aby sme to vsetko zvladli!!! 🙂

magdal1
18. máj 2010

no milyangel- niektore zeny tlaky necitili, ked bol EPI zle podany, na to je tu tema o EPI, tak si mozete precitat. Dula nie je porodna asistentka, dula pomaha mamicke hlavne psychicky, fyzicky - pritomnostou, drzanim za ruku, masazou....snazi sa pomahat mamicke v pozitivnom naladeni sa na porod, byt pri nej akkby ju pochytili strachy...takto ja po precitani si temy duly a ich stranok duly.sk a knihy porod s dulou vnimam duly 😉 .

katrinka8
18. máj 2010

Babule, dik za info, zase ste pomohli 😉
Evina, no, my sme na tom podobne, len nie TN ale TS 😀 Byvame sice v MT, ale aj tak jeden nikdy nevie. Tak som zvedava, ako to budeme stihat. Najradsej by som bola, keby si malicka vybrala deñ prichodu vikend 😀
Romy, ani mña uz ten porod nestrasi - to je veru dobre. Beriem to tak, ze 1) blizi sa babatko a je to okamih, na ktory cakame 9 mesiacov (alebo aj viac) a 2) tych par hodin nepohodlia je oproti zivotu s nim len nepatrny zlomok casu 😉
Co sa tyka tych EPI, aj ja som uz niekde citala a pocula, ze niektore zeny necitili tlaky a museli im hovorit, kedy maju tlacit. Ktovie, kazde telo inak reaguje.
Nikto nehovori, ze porod je prechadzka rajskou zahradou, snazime sa len ziskat co najviac informacii, aby sme sme si aspoñ malicko vedeli predstavit, co nas caka a myslim, ze duly Barborka a Zuzka nam v tom pomahaju. Suhlasim s magdal1. Dula pomaha mamicke psychicky svojou pritomnostou. Kazda mamicka chce predsa pre svoje dieta len to najlepsie a ide do porodnice s tym, ze preñ podstupi aj tu bolest a nepohodlie. Iba ten prah bolesti a jej vnimania mame kazda niekde inde, tak preco si tuto udalost nesprijemnit tak, ako sa len da v ramci moznosti? 😉

evina0
18. máj 2010

katarinka ak som spravne pochopila byvate v MT takze keby cosi a manzel neni doma tak si zavolaj zachranku a kedze si s MT tak ta dovezu len tam do porodmice...manzel by dosiel neskor hlavne ze budete vy v opatere lekarov, zato ja musim cakat kym dojde domkov 😕 ja by som za volant veru nesla a zachranka by mna doviezla do PB a to je nechcem ..

milyangel
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mackopuf
18. máj 2010

milyangel-nic v zlom,ale ak nemas povzbudit a pomoct v tomto "primitivnom" fore podla teba,tak sem ani nepis. Niektore zeny mi pripadaju,ze chodia z temy do temy a cakaju,kedy najdu nejaku chybu,aby mohli ukazat ake su oni inteligentne. Neviem,ci si bola niekedy tehotna a ci mas deti,lebo v pase to nemas napisane,ale podla tvojho posledneho prispevku posudzujem,ze asi nie. Lebo ak by si bola,tak by si pochopila,ake je pre zenu cele tehotenstvo nesmierne emotivne obdobie a take veci,ktore sa pre teba zdaju podivne a kraviny,tak pre zenu cakajucu babatko(a hlavne,ked caka svoje prve) su to dolezite veci. Ale ak sa mylim a mas deti,tak sorry,ale potom nechapem tvojim zbytocnym negativnym emociam 😲

romy01
18. máj 2010

milyangel - striaslo ma nad nedostatkom empatie, v tebe. Ale zelam ti aby si aj ty zazila co zazivaju tie co pisu do tychto neinteligentnych for. My sa tesime z toho co zazivame a aj z toho co nas caka a pokial nie si tehotna tak sem nelez. Zuzka a barborka su nasi ozajstni anjelici.

barboragondova
19. máj 2010

Milyangel, prajem ti, aby si v zivote nasla stastie, ktore hladas.........

katrinka8
19. máj 2010

Evina, no to je fakt - to mi nenapadlo, ze vlastne Teba by viezli do najblizsej porodnice.. Ale tak snad k tomu nedojde 😉 Neboj nic, vsetko stihneme tak, ako treba - ja v to verim 😀

Milyangel, aj ja Ti prajem, aby si nasla to, co Ti v zivote chyba - mozno stastie a laska - ktovie. Potom mozno pochopis tieto "osoby, ktoré tu vedú podivné písomné rozhovory majú tým tehotenstvom neskutočne zasiahnuté mozgy!!!"....

evina0
19. máj 2010

katrinka 😉 verim tomu ze vsetko stihneme a dopadne vsetko OK. dnes som bola u nas na poradni a zatial ziadna zmena tam dole, len uz druhu noc som moc nespala skor v noci ma budia kontrakcie alebo krce alebo sa len tak prehadzujem co mam take chvilky akokeby som mala dostat menzes.som sa normalne cudovala ze ziadna zmena na krcku 😕
inak ja som si doniesla v nemocky asi mikozu na nohach 😔 😔 uz druhy den si idem nohy rozkriabat tak som si dala dnes kupit canesten a verim ze mi to pomoze.este som si vravela ze naco papuce do sprchy sak tam nebudem dlho a nikdy som si s nemocky nedoniesla mikozu a vidis teraz si mozem len tak sebe nadavat..takze ponaucenie do nemocky uz jedine s papucami do sprchy 😠 😠

tehulky nebojme sa porodu !!!je to prirodzene pre nase tela a isto to zvladneme a ani sa nenazdame a budeme mat nase babätka v narucii a potom uz len aby vela neplakalo 🙂 🙂

magdal1
19. máj 2010

milyangel = kniha porod s dulou nie je len pre duly 😉 , ja dula nie som 😉 , ale zaujimam ma to

romy01
19. máj 2010

baby neviem ako vy ale ja sa porodu vobec nebojim. Sice pocuvam z kazdej strany ze to boli a co ja viem co vsetko ale toto ma akoby obchadzalo. Ja sa skor obavam lekara ale nie samotneho porodu. Skor sa bojim pristupu lekarov a toho ze aby respektovali moje poziadavky a aby so mnou komunikovali a povedali mi co sa deje. Ja lekarom moc neverim, neznasam chodit k lekarom. Nikdy k lekarke nechodim aj ked som prechladnuta a pod, vzdy to radsej prelezim a preliecim doma sama akoby som za niekym mala ist. A vadi mi ze lekari vacsinou nic nepovedia, a robia si co chcu, Ak sa zena neopyta nic sa nedozvie a to je problem ked nie si lekar ani nevies co sa mas opytat. Toto je podla mna to horsie na celom tom porode.

barboragondova
19. máj 2010

Romy01, uplne ta chapem. Nerozmyslala si nad tym, ze by si si zazmluvnila vopred lekara, aby si vedela, komu sa zverujes do ruK? Alebo ak ide s tebou manzel, aj on sa moze pytat lekara vzdy, ked nieco bude robit, alebo ti davat lieky, injekciu......

marylinm
19. máj 2010

romy01 - vieš ono je to tak, že lekári väčšinou fakt nič nepovedia,ale myslím si, že keď sa spýtaš, tak by Ti mali povedať čo a ako. Nedaj sa, máš predsa právo vedieť,čo sa deje alebo čo sa bude diať. Vôbec sa netráp nad tým,či sa nespýtaš nejakú "blbosť" 😝 , Ty to predsa nemáš odkiaľ vedieť, nie ako on. Takže sa len pýtaj a pýtaj, od toho tam je. Je tam pre tú tehotnú, nie preto, že doma nemá čo robiť, no nie? Nedaj sa odradiť ich potencionálne vyzerajúcim nezáujmom 🙂

katrinka8
20. máj 2010

Evina, no teda, Ty uz mas riadne "priznaky" 🙂 Ja este vobec nic, teda aspon zatial. Dnes som bola zase na pasoch - tentokrat opat sice 2 hodiny, ale z toho vacsinu v cakarni - aspoô som 1/4 knihy precitala 😀 Malinka tentokrat pekne lezala - kopala do diod len trosku na zaciatku a "merali" nas len asi 10 minut, lebo sa to tak pekne podarilo 😀 Ocividne sa ale nic est nedeje, uvidime zas v utorok v poradni, to uz budem 4 dni pred terminom, som zvedava, ci sa daco zmeni..
No teda, to je fakt neprijemne s tou infekciou ☹ Ja vsade chodievam s tymi prezuvkami, aj na plavarne aj do aquaparkov, este aj na nejake chaty ked ideme - viac menej preto, ze si hovorim, ze to je predsa len cudzie prostredie... Dufam Evina, ze sa toho co najskor zbavis!

Romy, ani ja sa uz nebojim porodu. Predtym som sa bala, ale asi viac toho, ze som si nevedela predstavit, co ma caka - ten postup, ako to prebieha, co s tebou robia a tak. Ale ako vravia baby, netreba sa bat opytat. Podla mna je len malo lekarov, ktori Ti neodpvoedia alebo nepovedia, co s Tebou budu robit. Ak mam pravdu povedat, mne zatial vzdy vysvetlili, o co ide - niekto sam od seba a niekto, ked som sa opytala. A este sa mi nestalo, ze by boli namosureni alebo pod. Uplne normalne komunikovali. Verim, ze aj v porodnici to tak bude - ved su to tiez len ludia ako my. A navyse som na nich pocula len same chvaly, tak dufam, ze to tak aj skutocne je 😀

romy01
21. máj 2010

kati ved aj ja si myslim ze to bude OK. Na zaciatku som podliehala panike , lebo je hodne bab co sem pise na konika aj negativne skusenosti - aj ked nie z MT. No potom som to akosi prestala vnimat. Ved kazdy porod je iny a ono zrejme hodne zalezi od toho ako dlho trva porod a v akej psychickej aj fyzickej kondicii je samotna zena. Ja sa citim byt momentalne dost silna na to aby som to zvladla. Povodne som fakt uvazovala o tom ze si vezmem dulu k porodu. Potom ma svagrina nahovarala aby som si zamlzmluvnila lekara - ona mala zle skusenosti s dvoma porodmi lebo jej kazdy trval 24 hodin a fakt tam trpela. No potom som s abavila s viacerymi kamoskami resp byvalymi kolegynami a tie nemali pri porode nikoho a boli absolutne spokojne a kludne. Ani jedna nepovedal ani pol slovka na lekarov ci personal a kazda bola pred porodom v pohode a na to ze boli prvorodicky tak im porody trvali asi len 6 hodin. Dve sli bez EPI a tretia si dala aj EPI a boli uplne v pohode. Takze to beriem tak ze je to ozaj na zene - a samozrejme aj na lekarovi ale ked je zena v klude tak aj lekar bude. Takze momentalne ani neuvazujem ani o zazmluvneni lekara. No definitivne sa rozhodnem buduci tyzden. Idem po prvy raz na pasy a pojdem aj na poschodie, nech mi to tam ukazu a podla dojmu sa orzhodnem. Co som uz ale rozhodnuta, tak sa necham poucit o EPI.. Nechcem sice EPI ale rada by som mala tu moznost ak by bol porod prilis dlhy a ubudalo by mi vela sil, tak si ho dam, aby som to nakoniec zvladla.

katrinka8
21. máj 2010

Romy, presne s Tebou suhlasim - kazda zena to vnima inak a najviac zavisi od kondicie a hlavne psychickeho rozpolozenia. Podla mna aj ked si kludna v tehotenstve, aj ten porod kludnejsie beries...
S tou EPI to aj ja tak citim, ze ak by to bolo prilis vycerpavajuce, tak ano. Ale to vopred clovek prave nevie 😀 A kedy ides na pasy? Ja vo stvrtok asi pojdem - uvidim este...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre