Pôrodnica v Ružomberku

annjelik
2. aug 2006

Ahojte aky mate nazor na pôrodnicu v ružomberku?

jalusi
5. apr 2014

@petamaj asi to skor zavisi od doby prveho porodu cisar.rezom a druhym tehotenstvom a od stavu maternice a jej operacnej jazvy

jalusi
5. apr 2014

@martinasenajova neda mi nereagovat.Bola som studentkou KuFZ porodnej asistencie v Rk a na oddelani Gyn-por.sme stravili 3 roky . Som rada,ze som bola prave na tejto fakulte ,pretoze v praxi mi dala velmi vela.V ramci praxe som bola aj v Martine a v Ziline a bola som v udive ,ako student,tak ak sa Vam v Rk nepaci skuste tam a uvidite.Ja osobne,by som radsej rodila v Rk . Pracu PA si velmi vazim. Z osobnych skusenosti: pri prime podpisujete informovany suhlas o pritomnosti studentov dva krat -vysoka a stredna zdravotnicka skola.Ak rodicka nepodpisala alebo odmietla studentov vzdy nam to PA oznamili a my sme to respektovali.Raz sa nam stalo konkretne mne,ze rodicka odmietla pritomnost pri porode,ale mohli sme ostat v predporodnom obdobi.Po prichode lekara na por.sal sme sa poberali opustit salu,tak ako sme sa s rodickou dohodli.No zastavil nas jej krik "dievcata ostante".nieje nic krajsie,ked niekto pochopi ,ze student tam nestoji a necaka na porod,ale je zapojeny do vsetkych procesov pred,pocas a poporodneho obdobia.A keby tam ten student sedel a cakal na porod na 100%ani porodne asistentky,by nas tam nechceli.Student poskytuje rodicke,mamicke viac casu,ci uz na vysvetlenie nejasnosti,nevedomosti ,nakolko zdravotnictvo je na slovensku take ake je a na jednu sestru pripada min.15 pacientov. Za tri roky nesuhlasili u mna 2 rodicky s pritomnostou studentov,co sme respektovali.Mate pravdu je to o ludoch,ale nie len zdravotnickych,ale aj o vas rodickach.Nabuduce skuste Martin ku 345 studentom pribudne este 148 zahranicnych medikov.Alebo si vyberte nemocnicu bez titulu fakultna,univerzitna.

martinasenajova
5. apr 2014

@jalusi uplne rešpektujem váš názor, a plne súhlasím, so všetkým. 🙂 až na to, že ako som písala sa ma nikto na to nepýtal. možno to bolo spôsobené tým , že som tam bola už deň vopred a menili sa služby atd. neviem. pôrodný plán som nepísala práve kvôli tomu, že plne dôverujem lekárom a nechcela som im diktovať čo majú a nemajú. ale poviem vám subjektívne, ja by som radšej rodila v intimite, klude, pokoji, a nie mať okolo seba toľko ludí. jediné čo mi vadilo že sa ma na to nikto nepýtal a žial som v tej chvíli nevedela čo si možem dovoliť povedať / nepovedať , v tej chvíli ťa nenapadne niekomu oponovať alebo si na niečom nástojiť. je úplne zbytočné sa v tom šprtať lebo každému vyhovuje niečo iné, niekomu to nevadí, niekomu áno. ja na tom nevidím nič zlé, samozrejme že je super ked to študenti vidia v priamom prenose a učia sa za chodu, ale nie každému to može v danej chvíli a stave vyhovovať. to je všetko, žiadna tragedia sa nestala. napísala som to ako svoju osobnú skúsenosť, aby si prípadné prvorodičky premysleli a zistili vopred to čo ja som netušila. Ďakujem za zdvorilý komentár, také by tu mali byť 🙂 sme ľudia a toto je diskusia . veľa šťastia v práci a som rada že sú ľudia ktorí majú rešpekt a úctu k tomuto povolaniu a tým pádom aj k mamičkám

jalusi
5. apr 2014

@martinasenajova Bohužial sme na Slovensku, kde intimitu, klud a pokoj nenajdete v žiadnej nemocnici.V čechách fungujú takzvané pôrodné domy, ktoré si treba zaplatiť, ale aj napriek tomu, že prostredie je intimnejšie sú pri Vás určitý ludia, ako pôrodné baby, neonatológ, možno aj tam chodia studenti, pretože je to nevýhnutné pre Vas a dieťa v prípade komplikácií. Možno sa Vám zdalo, že je tam veľa ludí pretože len personálu pri pôrodoch je veľa: min.2 pôrodné asistentky, lekár, niekedy aj dvaja, dve neonatologické sestry, neonatologický lekár plus ak sú komplikácie aj anesteziologická sestra a lekár.... je to tak a s tým sa nič nedá spraviť všetci za Vás zodpovedajú. Skôr sa zaoberajte pôrodom Vášho dieťaťa, jeho a Vášho pohodlia ako počítaním ludí okolo vás a bude to ľahšie 🙂
PS: nie každému sa dá vyhovieť-ked poskytujeme klud rodičke s partnerom bez častých kontrol, rodičky vravia, že nik si ju tam nevšímal. Ked sa snažíme kontrolovať často zas nemajú súkromie.Treba si uvedomiť prečo idem do nemocnice a prečo tam tí ludia pracujú CHCU POMOCT VAM A VASMU DIETATU!!! Ostatné je detail, ktorým sa netreba zaoberať.

martinasenajova
6. apr 2014

@jalusi dík za užitočné rady ! a riešim tu práve pohodlie mňa a môjho dieťaťa. preto tá recenzia na môj konkrétny prípad v konkrétnej pôrodnici plus môj subjektívny názor na ktorý mám právo 🙂 a myslím že sa mýlite s tou intimitou a kľudom, pretože máme plno baby friendly pôrodníc , plus je možnosť vyžiadať si to či už ústne alebo v pôrodných plánoch. ešte stále je zdravotníctvo platená služba, tak na to nezabúdajme. ja si pamatám na ľudí , ktorí pri mne boli a ktorí mi pomáhali . ale to že sa na vás niekto pozerá a píše si do zošítka vám nemusí v danej chvíli vyhovovať, ked máte za sebou 24hodín kontrakcií. iste chápete, pravdepodobne ste si to zažili ked o tom rozprávate. napísala som to tu , lebo to pre mna bol rušivý element pri porode a určite to už nebudem akceptovať. neviem prečo to nedokážete rešpektovať ako môj subjektívny dojem.

zuzana612
10. apr 2014

@petamaj urcite uprednostnuje vaginalny porod. Ja som mala prvy cisarsky kvoli KP. Druhe dieta som cakala 22 mesiacov po prvom. Nechali ma prenasat do konca 42 tt ci nahodou neporodim sama, kedze po CR by sa porod nemal vyvolavat. Bohuzial sa malej na svet nechcelo, tak som skoncila opat na cisarskom. Pri tretom som uz na vyber nemala, bola to automaticky sekcia 🙂

petamaj
10. apr 2014

@zuzana612 ďakujem,ste zlata že ste odpísali 🙂

zurwanda
14. apr 2014

Prosím o skúsenosti - bolo možné meniť polohu pri pôrode, alebo len zavelili a klasika?

ssslnieckooo
14. apr 2014

@zurwanda no sú tam "len" pôrodné kreslá a inak ako v normálnej rodiacej polohe sa rodiť nedá. Ale tie kreslá sa dajú polohovať, ja osobne som problém nemala 🙂

zurwanda
14. apr 2014

@ssslnieckooo no veď aj na polohovateľnom pôrodnom kresle sa dá rodiť vo viacerých polohách, nie len pololežiačky, či ležiačky. Ide len o to, či dávajú rodičkám aj priestor na to, aby si vybrali polohu, ktorá im vyhovuje. (na jednom videu, kde prezentovali tieto kreslá som videla rôzne polohy na rodenie, ktoré umožňujú)

ssslnieckooo
14. apr 2014

@zurwanda neviem veru, mne osobne to bolo ku koncu jedno v akej polohe budem tlačiť chcela som mať rýchlo potom. Mne skôr nevyhovovalo ležanie počas kontrakcií ako poloha počas pôrodu. Ale ja si myslím, že všetko sa dá ak je na to priestor a pôrod prebieha v poriadku 🙂

martinasenajova
15. apr 2014

@zurwanda dajú ti priestor len si musíš povedať , mne sa nedalo tlačiť poležiačky tiež som si potrebovala tak trochu "sadnúť" a nohy nemať klasicky na kresle vyložené... nemali s tým problém ked videli že mi to tak ide lepšie... 🙂

zurwanda
16. apr 2014

@martinasenajova preto by som si chcela sformulovať jednoduchý pôrodný plán, aby som to dala vedieť dopredu, lebo ako sa poznám, obávam sa, že keď už to bude celé prebiehať nebudem mať chuť niečo vyžadovať. Ďakujem za info, je skvelé vedieť, že v RK je pôrodnica, kde sa to dá, keď sa chce (a to viacero vecí)

martinasenajova
16. apr 2014

@zurwanda jj určite si ho napíš alebo ak budeš mať niekoho pri pôrode tak sa prípadne dohodni s ním že ťa zastane 🙂 lebo presne tak to je že nemáš chuť niečo žiadať , ani nevieš čo možeš atd. ja som plán nemala, kamoška hej , ešte po nej pozerali niektorí trochu krivo, ale dodržať to musia pokial to neni kontraproduktívne 🙂

sofi25
28. apr 2014

neda mi nereagovať na tieto priíspevky ohladom pôrodnice v Rk, študentov, plánov... v prvom rade by ste si mali uvedomiť, že každá PA ktorá pracuje na pôrodnici, bola raz študentkou.. a keby sa každá rodička rozhodla že ich pri pôrode nebude akceptovať, tak kto bude pri pôrodoch o pár rokov? neschopný personál, ktorý príde do roboty bez akejkoľvek praxe.. kde sa budúce PA majú naučiť ako sa správať pri pôrode k rodičke?alebo ako vlastne ten pôrod beží, keď nie pri samotnom reálnom pôrode počas praxe?je zvláštne že jeden deň je PA študentkou a pri pôrode ju rodička nechce, a môžno o týždeň má študentka po štátniciach a pracuje, a pri tom pôrode byť musí... vtedy nemá menovku s nýposom praktikantka, ale PA.. a pritom je to rovnako mladá baba ktorá sa ešte stále učí...čo sa týka plánov, NIKDE nie je napísané že ho v nemocnici musíme dodržať.. záleží od požiadaviek, a situácie.. ale nie je to naša povinnosť... je tu strašne veľa príspevkov aké sú PA drzé a nepríjemné.. ale treba sa zamysliet, či je každá rodička milá a príjemná k nám.. jasne, pôrod bolí, ale to nie je ospravedlnenie.. aj tu PA môže niečo bolieť.. nebudem to ďalej rozpitvávať, to je skôr moja reakcia na zamyslenie pre ženy, ktoré si myslia že pôrod je niečo neprirodzené a je potrebné z toho robiť udalosť roka...

martinasenajova
28. apr 2014

@sofi25 pôrod má byť niečo prirodzené a intímne, súhlasím. nie halali s 20 ľudmi 🙂 a pre mňa to bola udalosť roka !!!!

300245
28. apr 2014

No ani mne nedá nereagovať na príspevok od sofi25. Bez urážky, ale mám taký pocit, že sofi25 ešte nerodila a nevie, čo žena pri pôrode zažíva a čo vôbec prežíva a daná situácia pre rodičku a prítomných rodinných príslušníkov znamená. Ja sama som odrodila dvoch chlapcov v Ružomberskej nemocnici a môžem len skonštatovať, že som bola spokojná, že celé to prebiehalo veľmi komorne a intímne. Ja PA neodcudzujem, ale tiež by som si ich pri pôrode neželala a osobne som toho názoru, že pokiaľ si už mladá žena neodkrútila minimálne svoj pôrod, na pôrodnej sále nemá čo robiť. Môže to byť aj pre PA dosť stresujúce, hlavne ak neprebieha všetko ok. Ja sa naopak PA chcem veľmi poďakovať, pretože keby PA neboli v lete roku 2012 na detskom oddelení, tak neviem, ako by som to so svojím malým Huncútom vydržala, tam boli suprové.

petka1075
29. apr 2014

nedá mi nereagovať na diskusiu, rodila som v Rk pôrodnici svoju dcérku, v tom čase som bola v treťom ročníku na pôrodnej asistencii FZKU, dnes som matka aj pôrodná asistentka aj bývalá praktikantka tohto oddelenia, pri pôrode som si nechala svoje spolužiačky nerobilo mi to žiaden problém , sme ženy všetky to raz zažijeme, neviem prečo všetky z toho robíte takú vedu, personál pri pôrode tam má čo robiť, každý má zadelené svoje úlohy, aj tie baby tam majú za úlohu- naučiť sa pomáhať rodičkám, nahotu, vaše bolesti, stony a pod. tam každý berie ako prirodzenú vec ktorá patrí k životu, nik vás tam neberie ako výstavné zvieratká... praktikantky musia zažiť fyziologické či patologické pôrody, aby v práci vedeli ako majú reagovať...však čo chcete aby naše už úbohé zdravotníctvo bolo fakt na nule? aby zo školy vyšli sprosté a nevedeli ani ako pôrod vyzerá? ani ako pomôcť rodičke? ani urobiť príjem ? nepoznať potrebné intervencie? sa zobuďte raz pri nich budú rodiť vaše dcéry či nevesty,... sama som bola na stáži počas štúdia v CZ a nikdy sa mi tam na pôr. sále nestalo že by ma tam ako študentku odmietli alebo že by rodičky reagovali na mňa negatívne, len tu sa idete z toho po..ať... už na vysokej škole sa praktikantky musia učiť ZODPOVEDNOSTI za svoje činy, i keď sú pod dozorom mentoriek, učiť sa všetko až pri nástupe do zamestnania je veľmi neskoro...

martinasenajova
30. apr 2014

@petka1075 myslím že sa tu točíme dookola okolo tej istej mláky. kto chce nech ich pri pôrode má a kto nie, nech mu neni odoprené právo to odmietnuť! to je celé o čom to tu je! a je veľmi zvláštne že vás to tak uráža všetky ked má človek na to právo!

petka1075
30. apr 2014

@martinasenajova presne ako píšete, kto chce nech ich pri pôrode má, kto nie nech ich rázne odmietne a nie aby si ich tam nechal a potom sa sťažoval... nemému dieťaťu ani vlastná mama nerozumie, nik vám do myšlienok nevidí, treba si povedať čo chcete hneď a nie sa potom sťažovať a robiť zo študentov postrach nemocníc... je to fakultná nemocnica

martinasenajova
30. apr 2014

@petka1075 😀 no presne vtedy som bola schopná si ešte pokecať o tom či ich tam chcem alebo nie 😀 kašlite už na to , nerozčulujte sa zbytočne. sto ludí , sto chutí. každý si z týchto rozhovorov vezme čo potrebuje, tak to už nesilme 🙂 peace!

jasmmin
2. máj 2014

Ja nemam dobre skusenosti s Ruzomberskou porodnicou.S prvou dcerou som mala termin 12.5.No 9.5 som dostala bolesti tak som sla do nemocnice a 11 ma mali pustit z nemocnuce no zevraj som na 5 cm.otvorena tak ze vyvolaju tak som suhlasila ale ked prisiel dalsi doktor nebudem doktorov menovat povedal ze som len na 2 ze kto mi pustil vodu a po 9 hodinach som bola na 7 cm a urobili cisarsky.S druhou dcerou som nemala naplanovany cisarsky Cele 2 tyzdne pred porodom som mala v nemocnici vysoky tlak ved preto som bola aj hospitalizovana.12.9 som mala termin ale mala sa narodila 30 augusta pretoze mi praskla voda a uz musela ist mala von.Robili mi cisarsky kvoli vysokemu tlaku co som mala cely pobyt v nemocnici.Pocas porodu som mala strasne vysoky tlak.Na druhy den ma brali zase na operacku nahmatali mi po cisarskom hematom v bruchu takze ma zase operovali.Vybrali mi maternicu aj vajecnik v 26 rokoch a pritom tehotenstvo cele bolo v poriadku.A nikdy som nemala gynekologicke zapaly.menzes vzdy pravidelny.Uz som sa pozbierala po cisarskom aj po druhej operacii no prisla dalsia rana za asi 4 dni.Zase operacia hematom sa zopakoval.Uz som sa lucila so zivotom bolo to strasne ked mate 2 deti a viete ze idete zase bojovat o zivot.5 hodin ma operovali musel tam byt chirurg,arista,kardiolog a iny dalsi.gyneolog mi povedal ze sa musel Boh dlho rozhodovat ci malym detom necha mamu.Uz 4 roky sa trapim ze nemozem mat deti.Moja skusenost s Ruzomberskou porodnicou.

evitamk
14. máj 2014

Mne sa nepacilo na rk nemocnici to, ze na sestonedeli vam hodia dieta, a rob si snim co chces. Bola som prvorodicka, bola som po cisarskom, a oni mi hodili dieta na izbu, hoci som mala problem este sama so sebou. Cesta na zachod bola pre mna utrpenim, nevladala som sa ani poriadne postavit z postele a nie to sa hned starat o dietatko. A keby tam bola aspon nejaka osoba, co pomoze, poradi, ale nie. Ono na novorodeneckom su 2 sestricky, z toho ak je porod, tak jedna musi utekat ku porodu, cize tie sestricky nic nestihaju, maju roboty az nad hlavu a nie este sa venovat zenam na sestonedeli a pomahat im, ked potrebuju. A to sa jedna o vsetky zeny, nie len tie po cisarskom. Velmi by som tam uvitala, keby na sestonedeli dali aspon jednu sestricku, co by pomahala zenam, co to potrebuju, vysvetlila im, co sa deje s ich dietatkom a podobne. Sby sa nemuselo stavat,ze bude na izbe plakat dieta a zaroven s nim aj mamicka, lebo nevie co s dietatkom. Viem ze nemocnica nema peniaze, ale tu by sa vazne zisla jedna sestricka naviac. Na sestonedeli je sestricka, ale ked sa jej nieco opytate, tak ona vam povie, ze ona ma nastarosti vas, a nie dieta, ze ak nieco chcete, tak sa mate obratit na novorodenecke-na tie dve zaneprazdnene sestricky. Mne po cisarskom, ked som potrebovala dokrmit, tak stacilo zavolat na novorodenecke a doniesli mi mliecko, ale zeny ktore niesu po cisarskom musia nechat dieta na izbe revat a zajst si sami na novorodenecke- co sa mi tiez nepaci. A nepa i sa mi ani to, ze ked je obed, tak zeny musia nechat dieta na izbe a ist sa naobedovat- a pritom po chodbach tam chodi hocikto- ak by mi chcel niekto ukradnut dieta, tak najlepsie cez obednajsiuprestavku, nik by si ani len nevsimol, ze zmyzlo dieta- sestricka si robi rychlo cez obed administrativu a zatial po chodbach si moze hocikto prist a odist, kedy sa mu zachce. Jedalen je na opacnej strane ako izby, cize ani matka by nevedela, ze jej zmyzlo dieta, jedine vtedy, ked pride na izbu.
A dalsia vec, sice vam povedia, ze moze byt pri porode aj otecko, staci zaplatit, ale nik vam nepovie, ze az v druhej porodnej dobe, dovtedy sa musite trapit sama- este ze tam mali praktikantky, ktore boli pri mne, inac by som sa trapila sama- cloveka odlahci, ked vie,ze ma niekoho pri sebe, ale chcela som mat muza a nie praktikantky. Ale som vdacna aj zatie, lebo, niektore baby nemali ani to. Pritom muz chcel ist velmi na porod, kupil si dokonca najnovsi fotak, kameru, aby moj porod zvecnil, ale oni mi furt vraveli, ze este niesom dostatocne otvorena, ze nemam volat muza. Pravdu povediac, by som im zaplatila aj 500 eur, len nech je moj muz primne, aj viac- peniaze nic neznamenaju, podstatne je nieco uplne insie, byt a znasat nielen radosti,ale aj bolesti s milovanou osobou. Inac potom mi viac zien povedalo, ze tak isto chceli muza ku porodu a akosi muz to nestihol, lebo mu dali vediet veli neskoro. Nabuduce mozno aj kvoli to uto porozmyslam ist radsej rodit do dk, vraj tam moze byt muz pri zene uplne od zaciatku. A ozaj, ked mi dali klistir, a ja som bola na wc, v sprche a zas na wc a zas v sprche, a bolo mi tam neskutocne zle, a keby som tam odpadla, tak si azda ani nikto nevsimne, ze somawc odpadnuta - azda az ranna upratovacka. Bolo mi tam vazne zle a na odpadnutie a nik sa omna nezaujimal, ci som v poriadku. Keby tam nebolo mini okienko a ja si donho nestrcila hlavu, tak urcite odpadnem. Nic proti, ale keby som mala muza pri sebe, nevadilo by mi to a aspon by rychlo zavolal sestricky, ked mi bolo zle. Oni to proste v nemocnici nechapu, ze ten muz by skor pomahal, ako bol na obtiaz. 🙂 ci uz pri zdvihani, prenasani, ...

trgypadl
15. máj 2014

@evitamk dobry den prajem...uz nejaky cas sledujem tieto diskusie na MK a neda mi nezaregovat. tvrdenie, ze Vam na sestonedeli hodia dieta, a rob si s nim co chces je dost velky nezmysel. sestricky, ci uz na sestonedeli, al.novorodencoch sa vzdy snazia pomoct s dietatkom.ci uz s prvym prilozenim, prebalenim, al.okupanim novorodenca. je to v ich naplni prace, cize takto pomahaju kazdej mamke.bez ohladu na to, ci je prvorodicka, al.viacrodicka.urcite by pomohla sila naviac, ale to treba apelovat na uplne inych miestach a nie na fore typu MK.kazda zo sestier by urcite prijala pomoc naviac, ale bohuzial toto je vizitka svk zdravotnictva.setri sa na nespravnych miestach, setri sa na silach a personal toto nemoze ovplyvnit.
-stale tu len niekto pise, co sa mu paci a nepaci, co vsetko by sa malo zmenit,ako by sa mal personal chovat, co by mal robit, ale treba pozriet aj na druhu stranu mince. aj tie sestry, kt. su na oddeleniach su len ludia, snazia sa poskytovat 100% starostlivost aj mamke aj dietatku.maju len dve ruky a dve nohy, a jednu hlavu.je tu vzdy zodpovednost za dva zivoty, pripadne tri.
-niekedy mam pocit, ze sa zabuda na zaklad slusnosti, ze ked niekde pridem tak sa pozdravim, ak nieco chcem, tak si slusne poprosim, a ak nieco dostanem tak za to podakujem.a ucta voci starsim je neodmyslitelna. uz som sa tu par krat docitala ako sa chova personal, ale zamyslel sa nikedy niekto ako sa chova pacient? cest vynimkam!
co sa tyka nechavania dietatka na izbe- ked ostanete s dietatkom doma sama, urcite budete musiet navstivit wc, al.sprchu, tiez Vam ho tam nik nepostrazi, pripadne bude plackat, kym mu pripravite mliecko na dokrmenie. dietatko nie je poslusny batoztek, kt.len spinka a bude bez akehokolvek prejavu.
vacsina zien povazuje porod za nieco prirodzene, tak sa treba k tomu aj postavit. myslim si, ze prejst sa po chodbe po mliecko tych par metrov, pripadne na ten obed je len plus pre mamky(uz len z dovodu lepsieho zotavovania sa po porode).
-k oteckovi pri porode.pisete, ze ste mali cisarsky rez. otecko sa priamo cisarskeho rezu zucastnit nemoze.
je dobre rozlisovat pojmy prva a druha doba porodna. kazdy porod je individualny a trva rozne dlho. niekedy sa bohuzial neda odhadnut prekotny porod, takze otecko nemusi vzdy porod stihnut.
- este k teme "ranna upratovacka". myslim, ze su to dost silne slova. verte mi, ze ziadna sestricka by si nezobrala na zodpovednost, aby jej pacientka odpadla v sprche, pripadne na wc.
kazdy by sa mal pozriet na seba a svoje konanie , az potom hodnotit spravanie a konanie druhych. je najjednoduhsie napisat co a ako by sa malo robit, ale polozme si otazku kolko ludi preto aj realne nieco urobi?na tu otazku si moze dat odpoved kazdy sam
ja som tiez prezila porod, aj pobyt v nemocnici. zazila som chvile plne usmevu, slz , ale aj bolesti ako kazda mamka. vzdy to bude pre mna to najkrajsie obdobie mojho zivota🙂a verim, ze si to este niekedy zopakujem.
treba mysliet pozitivne, vyhladavat pozitiva a nie vsade vidiet len to zle.
pekny den 🙂

evitamk
16. máj 2014

@trgypadl
Dobry den,
To ci pomahaju je vec nazoru- tazko sa im pomaha a venuje zenam, ked maju kvantum roboty a vsetko vysvetluju a robia ako z rychliku, ale niet divu, ked ich tam je malo. Faktom je, ze by sa im zisla dalsia pomoc- a mate pravdu, totoje vec skor svk zdravotnictva. Alebo sefa nemocnice, ako prerozdeluje financie. 🙂 a ked ste si to precitali vy tu na Mk, co predpokladam, ze robite v tejto nemocnici, tak si to mozno precita aj sef. 🙂 a dalsia vec- ja pisem len svoj nazor a moje pravo je sloboda prejavu. 🙂
Co sa tyka wc, sprchy, a podobne, tak verte tomu, ze zeny v rychlosti odbehnu na wc, verim tomu, ze vela zien vam potvrdi, ze vela kret si na wc zoberu aj dieta, ked neutisitelne place dlhe hodiny a nema im ho kto postrazit, do sprchy chodia, ked pride muz z prace, aby im ho mal kto postrazit. Ale v nemocnici sa to neda. A dalsia vec, prvorodicka naozaj trpi pri kazdom jednom zaplakani dietatka a velmi moc sa on boji- tak pochopte aj vy ich- a aj to, ked na novorodenecke pridu v strese rychlo pytat mliecko pre dieta a nepozdravia, nepodakuju- tie zeny su psychicky mimo, tak pochopte aj vy ich a je smiesne od vycerpanej zeny, ktora je v soku a nevie co skor s dietatkom este cakat pozdravenia, podakovanie a podobne. To je moj nazor.
Inac ja viem velmi dobre co je prva a co druha porodna doba, ja som totizto najskor rodila normalne, az potom mi navrhli cisarsky- a verte tomu, ze pocas toho normalneho porodu by som bola skutocne stastna, keby tam bol somnou moj muz. A na prichod mal niekolko hodin. Lebo som rodila cca 4 hod.. a takmer kazdu polhodinu som sa pytala, ci mozem uz zavolat muza a oni mi furt hovorili, ze este nie, este nie. Ide o to, ze v inych nemocniciach je muz so zenou od uplneho zaciatku, a tu nemoze byt. Dobre, chapem, ze niektore zeny mozno rodia aj 8 hodin, aj viac, ale malo by to byt na tom oteckovi a buducej mamicke, ci tam ten muz bude cely cas, alebo nie.
Ale ked chcete pochvalu na nemocnicu, tak su tam niektori naozaj dobri doktori- doslova odbornici, ale clovek si druhy raz skutocne rozmysli, ci pojde rodit do tejto nemocnice- aj kvoli tomu oteckovi pri porode. Muz dodnes hovori,ze to tejto nemocnici nikdy neodpusti- a vraj kazdemu kto tu bude chciet rodit povie o tejto jeho zlej skusenosti- cize tymto stylom sa robi zle meno nemocnici.
Vy mozno budete spominat na porod a pobyt v nemocnici len v dobrom, ale ja si vzdy spomeniem len na to, ze som sa nevedela dockat toho, kedy pojdem domov. 🙂 a verte tomu, ze doma som si priam vydychla, ze somuz konecne doma.

ssslnieckooo
16. máj 2014

@evitamk ja zase poviem opačnú skúsenosť s oteckom pri pôrode, ja som mala pri sebe manžela niekoľko hodín. Strašne som chcela, aby tam bol so mnou ako podpora, no keď to už bolo a mňa trápili neznesiteľné kontrakcie, mne vadila akákoľvek prítomnosť dokonca aj jeho. Najlepšie mi bolo samej buď na wc, alebo v sprche kde sa ma nikto na nič nepýtal. Bola som príliš precitlivelá a nervózna, nedočkavá, vadili mi všetky otázky a fakt ma manžel pri tom všetkom len znervózňoval, lebo jeho stres a strach mi už vôbec nepomáhal. Skôr naopak. Najkrajšie chvíle s ním som strávila až po pôrode, keď sme si mohli pestovať maličkého, to bolo pre mňa dôležitejšie ako čas kontrakcií kedy som vnímala len samu seba. Takže ja keby som išla rodiť, chcela by som byť sama a manžel aby prišiel po všetkom. Takže to je o ľuďoch, čo ako komu vyhovuje a kto je akej povahy, pre toto by som pôrodnicu určite nezatracovala a s podobným názorom som na pôrodnici našla v tej dobe ešte pár mamičiek. A ako som písala strašne veľa času kontrakcií som strávila na spomínanom wcku a v sprche, lebo skakackanie na fitlopte mi nevyhovovalo a teda mne vadilo, že sa ma každú chvíľu chodí sestrička pýtať, či niečo nepotrebujem. A tiež nesúhlasím s názorom, že všetky ženy sú psychicky mimo po pôrode. Ja som si pripadala ako z inej planéty, keď som išla po chodbe a svojim spolubojovníčkam na šestonedelí som sa zdravila a ony niektoré nevedeli ani bú povedať, takisto to bolo v jedálni. Tam som pochopila, že nielen personál je taký a taký, ale aj my ženy sme také a také a popravde z niektorých mi teda fakt bolo na nič. Len toľko iný postreh od inej pacientky s inými pocitmi 🙂

zuzika251
19. máj 2014

@ssslnieckooo ahoj, prosím ťa, napíšeš mi, ako je to s izbami v RK pôrodnici? ako sú vybavené a pre koľko mamičiek sú? ďakujem.

ssslnieckooo
19. máj 2014

@zuzika251 neviem presne ako to je, je jedna nadštandardná - na tej som ležala - má vlastnú sprchu, wc, klasika chladnička, rýchlovarná kanvica, telka a tak, jedna je potom tiež samostatná, ale bez wcka a sprchy no a ostatné neviem presne koľko lôžok majú, ale vybavenie asi klasika ako vo všetkých pôrodniciach. Ja odporúčam nadštandardnú už len kvôli vlastnej sprche a wcku, len o tú je veľký záujem, treba mať šťastie a prísť skôr 😒

zuzika251
19. máj 2014

@ssslnieckooo ďakujem za info... opýtam sa môjho dr., či sa nedá nejako rezervovať, keďže idem mať plánovaný SC

martinasenajova
22. máj 2014

@zuzika251 teraz som tam ležala 🙂 jedna je pre tehotné, dve - 2 lôžka , jedna - 3 lôžka, jedna - nadštandard s weckom , jedna samostatná 1lôžko mimo ostatných izieb (wecko na nej neni ale je hned vedla) .... určite si skús rezervovať ak vieš termín dopredu 😉 veľa šťastia

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre