Pôrodnica v Ružomberku

annjelik
2. aug 2006

Ahojte aky mate nazor na pôrodnicu v ružomberku?

jablcko1
24. mar 2013

@juliam Ďakujem, dúfala som že bude 🙂

juliam
24. mar 2013

@jablcko1 v podstate si myslím, že kvôli bábätkám, ktoré si ešte nevedia regulovať telesnú teplotu, by klimatizácia asi ani nemohla byť. budeš sa potiť ako v lete, tak aj v zime, kedy sa dosť kúri. vetrali sme, keď boli mimčá trebárs na vyšetrení 🙂 ale v lete som nerodila, tak neviem posúdiť. tých pár dní to vydržíš 😉

jablcko1
24. mar 2013

@juliam Ja viem, že kvôli bábätkám ..... Ja som myslela, či je klimatizácia na pôrodnej sále, na izbe mi to je jedno. Ja len počas pôrodu, aby nebol výpek.

gaby21
25. mar 2013

@jablcko1 Ahoj, ja si toto nepamatam, ale verim tomu, ze na sale je aj klimatizacia, je to fakt moderna porodna sala, so vsetkymi vymozenostami, ale toto fakt neviem, v tej chvili porodu sa budes vypekat vo vlastnej štave, ci tam bude pod nulou alebo plus 30, nejaka klimatizacia ta v tej chvili trapit nebude 😀

svetluska82
25. mar 2013

@katarinakk Velmi pekne dakujem ,za VAs názor..... Urcite lekara menit nebuem 🙂 Zatial co som chodila k panu Doktorovi Hruskovi, bola som spokojna ( preventivky), len ma zaskocili nazory niektorých zien, ktoré tu prispievaju do diskusie. Snazime sa s manzelom o babo, prve teho som mala rizikove, tak som plna obavy. Ja som tiez pocula na Rk porodnicu a Mudr. Hrusku len dobre recenzie, tak neviem....Celkom ma niektre negativne prispevky zaskocili ....Ale Vá s nazor mi dost pomohol. Dakujem

katarinakk
25. mar 2013

Dobrý večer, klimatizácia na ps je ale neviem, či je to výhra. Vetráky sú rovno nad pôrodným lôžkom. Nie je to príjemné hlavne pre novorodenca, keď mu fučí rovno na hlavu. Dieťa po pôrode si nevie udržať teplotu a môže mu to skôr ublížiť - myslím tým deťom, ktoré chcú matky ihneď po pôrode na brucho. Klímu púšťame väčšinou vtedy, keď rodička odmietne pred pôrodom klyzmu(klystír) lebo to nie je "prirodzené" Podľa niektorých je fyziologické porodiť dieťa do stolice ako aplikácia klystíru. A predstavte si personál , ktorý musí byť v tom s....e 12 hodín. Máloktorá z Vás by to chcela.... Ale to je o inom... Ale na požiadanie ju zapneme alebo otvoríme okno, ktoré vždy zaručí prísun čerstvého "ružomberského" vzduchu.

jablcko1
26. mar 2013

@katarinakk ĎAKUJEM za info!

snazilka1983
26. mar 2013

@katarinakk dobrý den ak som spravne pochopila vy ste sestricka na porodnickom? chcela by som sa spytat da sa u nas v RK zazmluvnit konkretny Dr k porodu? dakujem

katarinakk
26. mar 2013

Dobrý deň, áno som sestra na pôrodnom sále. U nás sa nedá zazmluvniť lekár k pôrodu, ale ak m áte nejakého lekára známeho, ktorý robí na oddelení, skúste sa s ním dohodnúť.

llela
27. mar 2013

@katarinakk Dobry den. A ako to je s podavanim epiduralky. Mame termin tento piatok, len malej nevyzera ze by sa chcelo🙂 mam pre istotu vybavene aj papiere, len este vaham.Casto sa vyuziva u vas v porodnici? Nebyvaju nejake neziaduce ucinky? A da sa aplikovat 24 hodin denne vsak, doktor by mal byt stale pritomny? Neviem sa rozhodnut, vy ako sestra ju odporucate? Predsa uz mate nejaky porod za sebou.
Dakujem.

adka1711
27. mar 2013

Ahojte baby mi mame termin v sobotu , už by som to chcela mat za sebou nie som z RK ale chystam sa tam ist rodit mam to asi neakych 40 km tak dufa ze to stihnem , dnes sa tam chystam ist kuknut ze robia exkurziu nechystate sa tam niekto este??????
🙂

snazilka1983
27. mar 2013

@katarinakk aha dakujem . moj gynekolog je pan Dr. Puskeiler tak by som ho aj chcela k porodu ak sa nam niekedy konecne zadari 😅 no celkom ma to zaujima ci je to u nas mozne tak som sa opytala vopred.

katarinakk
27. mar 2013

Dobrý večer, EDA sa dá pichnúť na oddelení stále, pretože máme už k dispozícii ARO lekára a sestru, ale musíte mať urobené vš. vyšetrenia. Až tak veľmi si ju rodičky nedávajú, ale sú aj také čo sa jej priam dožadujú. Rodička musí mať pravidelnú činnosť a musí byť otvorená aspoň 4 cm, skôr to nemá význam, lebo môže pôr. činnosť utlmiť. 24 hodín ju nemala ešte ani jedna rodička. To by zas bolo reakcií, akí sme neschopní a nič s rodičkou nerobíme a trápi sa 24 hodín .... a všetko možné. Môj názor? Ja by som to nechcela, často spôsobí, že pôrod zastane, nepostupuje a potom treba dieťaťu pomôcť kliešťami alebo VE ( tzv.zvon) Viete príroda tak zariadila pôrod, že aj keď sú kontrakcie silné, aspoň na chvíľu prestanú, opakujú sa po niekoľkých minútach ,nebolia tak v kuse ako napr. zuby. Ale to je môj názor, nikomu ho nevnucujem. Dobre sa pripravte na pôrod a keď si uvedomíte, že to aj bolí ale výsledok stojí zato, všetko pretrpíte. Viete bolesti po pôrode prestanú a na druhý deň neviete ako to bolelo.
A Vám snazilka1983 ak sa podarí k nám dostať dohodnite sa s p.doktorom Puskeilerom, on chodí svojim pacientkam k pôrodu, ak práve nie je niekde mimo RBK.

snazilka1983
27. mar 2013

@katarinakk dakujem za odpoved 🙂

llela
28. mar 2013

@katarinakk Dobry den.
Dakujem velmi pekne za odpoved. Chcem sa este opytat ak sa nakoniec rozhodnem, ze si epiduralku nedam je moznost v pripade velkych bolesti nieco podat. Viem ze su tam aj tie lopty aj masaz pomoze, ja len ze ak vsetko zlyha. A ja nebudem vediet nejako spracovat tu bolest.
A je potrebne doniest si svoj porodny plan, mala by som len 3 poziadavky a su si myslim normalne, ziaden extrem🙂 tak ci to staci len osobne povedat potom doktorovi, alebo to radsej napisat.
Dakujem vopred za odpoved.

katarinakk
29. mar 2013

Dobrý deň, samozrejme pri silnejších kontrakciách sa vždy dávajú lieky na zmiernenie bolesti, ale to neznamená že bolesť ustúpi úplne. Viete pôrodná bolesť sa nedá celkom zastaviť, a aj pri EDA sú niekedy dosť silné kontrakcie. To ale záleží na doktorovi z ARO ako podá analgézu. Ale práve v druhej dobe pôrodnej sa už nedoporučuje podať, práve preto aby rodička dobre tlačila a neviazol samotný pôrod a nepotrebovali novorod. "rozdýchavať" dieťa.
Pôrodný plán si samozrejme doneste, ale zvážte čo do neho napíšete. Píšte to čo si myslíte, že je dobré pre Vás a Vaše dieťa, nie čo niekto zosmolí na nete a dá to do éteru - obyčajne samé somariny čo ani nevie prečo chce. Vždy v pláne dbajte v prvom rade na dieťa aby sa ono Vašim pričinením napr. nejako nepoškodilo pri pôrode. Boli rodičky, ktoré striktne odmietali aj natočenie záznamu dieťaťa ( pásy ako to volajú ženy), v žiadnom prípade nechceli nástrih aj za cenu že dieťa viazne v pôrodných cestách a nemá dosť kyslíka. A potom kto je na vine, keď sa ná dieťa zle? Samozrejme personál! a keď som sa opýtala prečo to nechce sama rodička nevedela odpovedať - no niekde to čítala Nst nijako plodu neublíži skôr môže byť matka spokojná, že vieme ako sa má jej dieťa. Nijaký lekár nerobí rutiný nástrih hrádze ako sa všade píše. Zo skúsenosti viem, že sa lepšie hojí epiziotómia ako ruptúra - roztrhnutie hrádze. A doporúčam aj podanie klyzmy pred pôrodom. Pri samotnom pôrode potom nejde najskôr stolica a až potom dieťa. A keď sa konečník dostatočne vyprázdni aj pôrod postupuje rýchlejšie, pretože hlavička má viac priestoru v pôr.kanáli. Dúfam, že sa niekto nenahnevá za môj názor, ale podotýkam je to jen môj názor a takmer 30 rokov praxe. Majte sa pekne

adka1711
29. mar 2013

Pôrodný plán ??? Ten si myslím že sa robí sám keď už prídete do nemocnice a všetko sa samo neak plánuje aspon jedna pani sestrička nám to tak povedala v Ruzomberku, ja nemám žiadny plán len jednu vec by som veľmi chcela ak teda stihnem prist do ruzomberku kde sa chystám aby personám bol normálny a hlavne nezúrivy ale milý a starostlivý , pretože čo počúvam z niektorých pôrodníc tak niektorý ľudia sa fakt nevedia správať k pacientom.

llela
29. mar 2013

Dakujem este raz za vsetky informacie. Velmi ste mi pomohli. Ved mozno sa cez vikend stretneme na porodnej sale🙂 Prajem pekne sviatky este.

adka1711
29. mar 2013

@llela No všetko je možne kto vie 🙂

zirka
2. apr 2013

no, tak dnes zacinam 41 tyzden......snad sa coskoro dopracujem aj na porodnicu 😀

adka1711
2. apr 2013

A mne dali druhy termin 6 april drobcovi sa nechce ist von , konec 😒

blonda123
9. apr 2013

Ahojte.Viete mi niektora povedat v ktorom tt alebo presnejsie aj dni vyvolavaju porod v Rbk ked sa babu na svet proste nechce?A akym sposobom?Mate niektora s tym skusenost?Dik

cerez
9. apr 2013

@blonda123 Ja osobnú skúsenosť nemám, lebo dcérka bola na termín cisárskym a syn sa mi o 2 týždne skôr narodil. Ale čo viem zo skúseností iných žien, tak najneskôr do 10 dní od termínu.

llela
15. apr 2013

Naša Emka sa síce narodila už 30. marca ráno, ale až teraz sa mi podarilo dostať sa v kľude na počítač. Chcem sa aspoň takto poďakovať všetkým doktorom. Pánovi doktorovi Kollárovi, ktorý ma prijímal, pani doktorke Čigášovej, ktorá ma odrodila, pani doktorke Nemcovej z novorodeneckého a pani doktorke, ktorá mi zavádzala epidurálku. Veľmi ma to mrzí ale nepamätám si jej meno. Ďalej všetkým sestričkám, ktorí boli pri mojom pôrode. Vďaka týmto skvelým a milým ľuďom mám na pôrod len pekné spomienky a určite ak sa rozhodneme pre druhé dieťatko prídeme rodiť do Ružomberka. Tiež sa ešte chcem poďakovať za rady sestričkám tu z modrého koníka katarinakk , ktorá bola nakoniec aj pri mojom pôrode a dinda86. Ktoré mi vždy keď som sa na ne obrátila pomohli a poradili.
Ešte raz ďakujem. Lenka

adka1711
15. apr 2013

AJ ja som rodila v RK a môžem len chváliť skvelý kolektív doktorov a sestričiek dakujeme .-) 😉

hanyem
19. apr 2013

@adka1711 niekedy teraz? ja som sa rozhodla ist rodit prave tam, a dufam ze vsetko bude OK 😉

adka1711
22. apr 2013

@hanyem ano maly sa nam narodil 6 aprila 🙂) bolo tam ozaj fajne

marley7
27. apr 2013

@katarinakk Dobrý deň, chcela som sa vám v prvom rade poďakovať za informácie a rady, ktoré tu na MK podávate. Ani neviete ako nám ženám, ktoré čaká pôrod pomáhate! Ja rodím za 3 mesiace v RK pôrodnici , takže určite vás tiež poprosím o nejakú radu a názor. Takže ešte raz veľké ĎAKUJEM a nezanevrite na túto stránku a pomáhajte nám s vašimi radami!

marley7
27. apr 2013

@katarinakk Čo by ste poradila, ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod?!

katarinakk
28. apr 2013

Ako sa pripraviť na pôrod? V prvom rade by ste mali vedieť, že pôrod je fyziologický jav, a tak aj bolesti - kontrakcie sú "fyziologické" .Chcem Vám poradiť čítajte čo najviac odbornej literatúry týkajúcej sa tehotnosti a pôrodu. Neodborné články na intenetre narobia skôr viac škody ako osohu. Pripravte sa na to, že pôrod bolí, čím sa viac blížite k pôrodu, tým sú kontrakcie častejšie a silnejšie. Viete dnešní tzv. internetoví odborníci skôr radia ako sa uchrániť bolesti. Rodičky si často dávajú pichnúť EDA. Je to na každého uvážení. Viete, kontrakcia začne a po pár sekundách skončí netrvá stále. EDA pomôže ženám - niekedy - zvládnuť pôrod relatívne v pohode. Aj na zdravý vývoj nervového systému je potrebný adrenalín, ktorý sa práve vyplavuje pri pôrode, počas kontrakcií, kedy je novorodenec vystavený pôrodnému stresu. Správne vedený pôrod mu len pomôže. Moja dcéra rodila pred tromi mesiacmi, tiež sa bála ako to zvládne, či "prežije" tie bolesti, a zvládla to na 1 aj bez EDA a má krásneho, zdravého chlapčeka. Rodila síce 10 hodín, ale keď vedela, čo u čaká, zvládla to celkom dobre. Nedajte sa ovplyvniť ani pôrodným plánmi z internetu. Už som to tu raz písala, že ženy niečo "stiahnu" poriadne tomu ani nerozumejú, ale sa toho dožadujú. Uvedomte si jedno: naše pôrodníctvo by nám mohol závidieť hocikto v Európe, ale to pochopí len tá žena, ktorá rodila inde vo svete. Rodička, ktorá ide rodiť do nemocnice, by mala v prvom rade dôverovať zdr. personálu, sme tu pre Vás a nik z nás nechce nikomu vedome ublížiť, každý lekár,pôr.asistentka , či novorod.sestry dobre vedia, čo majú robiť. A ak si donesiete pôr.plán, doneste taký čo nepoškodí Vás ani Vaše dieťa, zdôvodnite loigicky všetky požiadavky v ňom, a hlavne sa držte Vášho zdravého rozumu. Prajem šťastné prežitie tehotenstva a pôrodu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre