Pôrodnica v Ružomberku

annjelik
2. aug 2006

Ahojte aky mate nazor na pôrodnicu v ružomberku?

leyuska
1. jún 2010

@ssslnieckooo
vieš smola je v tom, že niektoré z nás mali zlé skúsenosti. My netvrdíme, že každá sestrička je zlá. Proste píšeme o tých, čo sa zle správali k deťom, s ktorými sme mali mi negatívnu skúsenosť. A napríklad ja som sa k nim vulgárne alebo neúctivo nesprávala. Vieš po pôrode a po tom, čo som si prežila, som nemala ani silu niekomu oponovať. Keď sestrička zavrela dvere, vtedy mi len vyhŕkli slzy a myslela som na to, kedy pôjdem domov. Moja bola v inkubátore týždeň. Potom necelý týždeň bola na novorodeneckom. Ja som ju mala na izbe dve noci. A som bola šťastná, že ju už mám konečne pri sebe. Vieš, ale keď vidíš sestričku, ktorá ti zdrapí z rúk dieťa, tak neviem, či by sa ťa to nedotklo. A pritom som ani nepípla. Vieš radšej by som ju mala celý čas od pôrodu pri sebe, ale nemohla som.
A neboj, určite budeš mať dobré skúsenosti.

grenadinka
1. jún 2010

@ssslnieckooo niektore damy si myslia ze ked si este neodrodila dieta tak by si nemala do tejto skupiny vobec nieco pisat? chapes to 😒 . je naozaj smutne ze si niekto mysli ze je nieco viac ako ty len pre to ze este nemas dieta. 😲 . nechcem sa ti starat do tvojho prispievania, ale je to uplne zbytocne. niekto je tu zakomplexovany. 😀 skutocne s takými múdrymi ženami sa predsa nemoze ani jedna z nas zrovnavat 🙄 . sup ho do inej temy lebe ti tu z nich prdne v kocke 😀

bzuco
1. jún 2010

grenadirka

ako môže písať niekto o pocite z novorodeneckého oddelenia, ked nemá dieťa 😝

adikab
1. jún 2010

ja len v skratke ...asi tak 😉
grenadirka chce byt asi s kazdym kamoska...

lusidu
1. jún 2010

Je mi až zle z toho všetkého čo tu čítam. Grenadírka chce byt asi s kazdym kamoska a ty adikab si zase riadne konfliktný typ. Ja splnam tvoje kriteria, mam uz jedno dietatko, tiez dievcatko ma tri rocky, takze sa tu hadam mozem vyjadrit. Ja som bola neskutocne spokojna v RK nemocnici konk. na porodnici a aj so sestrickami, ktoré tam pracuju. Teraz cakam druhe babatko a inu ako RK nemocnicu by som si nevybrala a ty mojka adikab si vyber nabuduce taku, kde ti poskytnu oll inclusive.

geegee
1. jún 2010

Ja len opat zdoraznim pre lusidu, ze negativne nazory tu padaju na hlavy sestier z novorodeneckeho, nie z porodnice 😉

Grenadinka, nie, my, damy, si myslime, ze niekto, kto nezazil pristup sestier na novorodeneckom oddeleni na vlastnej kozi, asi nema celkom pravo sa ich zastavat, alebo aj kritizovat 😉 niekto je zakompexovany a niekto asi povrchny, kedze necita to, co sa tu pise a necha si hlavy zaslepit emociami alebo cim 🙂

Inak vesela tema sa z tohto vyvrbila...ja si to totiz predstavujem nazivo, ako by si tu niektore skocili do vlasov a kvakali by ako tetky na trhu jedna cez druhu : ☹

grenadinka
1. jún 2010

ja nemusim byt s kazdym kamoska, len nerozumiem ako je mozne ze vam sestry z novorodencou tak moc ublizovali a napriklad mne ani nie. to ze oni dokrmuju a davaju sladku vodu to sa predsa da doma napravit, ked sa berie krv z paty? no ked sa to musi tak sa nezblaznim. oni tym detom vobec nechcu ublizit.
a ta kocka co este nama dieta, mozno ma kopec znamych a ty jej novorodenecke opisali asi trochu inak. 😉
a nerozumiem preco neda podnet na kontrolu, ak si myslite ze sa tam chovaju nespravne. poslite tam kontrolu a bude, ved vsetko sa da 😕

ssslnieckooo
1. jún 2010

tak ak geegee naraza na mna, nie som zakomplexovana a este neznamena, ze ked som nerodila, ze teda dam za pravdu vam a budem tu kydat s vami jedna radost na sestry z novorodeneckeho, ked mam vdaka svojim par znamym len dobre skusenosti. asi vtedy by som zakomplexovana nebola vsak? nebudem sa opakovat, kazdy sa potrebuje nejako prezentovat.
grenadinka suhlasim. zbieram skusenosti ale z tejto diskusie si ich asi moc nenazbieram pokial si nevezmem k srdcu, ze v Rk porodnici su tie najhorsie sestry. asi az vtedy budem mat pravo sem prispievat a nebudem sa citit zakomplexovane ba dokonca povrchne. co sa tu clovek o sebe nedozvie ☹ ale ked to niekomu robi dobre, tak prosim. mne to zily netrha. aspon sa nemusim hanbit za to, ze pre par vynimiek medzi sestrami spinim a robim zlu povest celemu oddeleniu. dufam, ze aspon lepsie spavate 😉

grenadinka
1. jún 2010

na rovni mame take veeelke ihrisko ked tam prideme vsetky a zacneme sa klct hlava nehlava tak aspon sranda bude 😀 . sa tu natahujeme kvoli niekomu koho uz mozno nikdy v zivote neuvidime. obcas mam pri pocitaci celkom slusny zachvat smiechu 😀
ja idem radsej spat, ale asi sa mi bude o vas aj snivat 😅

ssslnieckooo
1. jún 2010

tak tak pripajam sa a tiez sa radsej ukladam do rise snov. prajem vsetkym dobru noc, hlavne bez nocnych mor 🙂

anuci
2. jún 2010

ráááánecko,chcem sa opytat ci ma niekto skusenost s Dr.Pajorom,alebo radsej volit D.K.? 🙂

leyuska
2. jún 2010

@anuci ja chodím s dcérkou k nemu od jej narodenia, chodili k nemu obe moje sestry, nemám nič proti nemu. Síce iného neurológa som nenaštívila, neviem porovnať 😉 . Dr. Pajor je milý ku detičkám. Ja som spokojná.

bzuco
2. jún 2010

anuci
ja síce skúsenosť nemám, ale 2 kamarátky s deťmi chodia k nemu a sú spokojné - až na to - že vždy deti objednáva okolo obeda, ked hlavne tie malé ešte spávajú 😒

leyuska
2. jún 2010

Ja som do jedného roka chodila s malou o 9:00. Ale to bolo ešte v starej nemocnici. Teraz do novej chodím po 11-tej, lebo on si ráno berie malé detičky preto, lebo sono im potom chodí robiť asi na decké odd., alebo tam niekde.

sue
2. jún 2010

...ja môžem objektívne povedať len jedno - na pôrod spomínam s láskou a úctou a vďakou - MUDr.Čigášová s pôrodnými asistentkami a sestričkami na pôrodnici boli úžasné 🙂 ...Macko sa narodil 0.40 a o piatej ráno som sa hrabala sprchovať sa,aby mi ho už mohli priniesť...tak sa aj stalo...od tej chvíle (to bolo v utorok ráno - odchádzali sme v nedeľu doobedu) som sa stretla s viacerými sestričkami - skúsenosti aj aj ... napriek mojej obrovskej snahe o dojčenie mi nebolo dopriate žiadneho citlivého príjemného vysvetlenia, poučenia a naučenia... pokusy boli z mojej strany, vyrevala som sa strašne, skúšala som rôznymi spôsobmi, až som si dala sama doniesť klobúčiky na dojčenie,ktoré som vygooglila,že by mi teoreticky mohli pomôcť... veľmi mi pomohla spolužiačka, ktorá tam vtedy pracovala. Od sestry, ktorá pracovala v noci z utorka na stredu som sa dočkala len toho, že dosť surovo prstom otvorila malému pusu a snažila sa mi ho pritlačiť na prsia aby akože sal...až o dva dni soms a dozvedela,že to priloženiebolo úplne zlé,lebo mi malý rozhrýzol ďasnami bradavku...môžte si domyslieť že vrieskal ako tur,lebo bol zle priložený,ja som plakala leo ma to strašne bolelo, neukázali mi dojčenie poležiačky hoci som nemohla po nástrihu sedieť, bola som zúfalá, nervózna,že chcem dojčiť a neviem ako, nemám mlieko a som neschopná matka,lebo každý v dnešnej dobe vyhlasuje aké je dojčenie prirodzené... no ado tohto prišla o druhej v noci pani sestrička,že čo tam to moje dieťa vyvreskuje,že isto je to preto,že nemám mlieko a on je hladný,tak ho vezme na novorodenecké a dá mu UM... aby sa chudák najedol a ja aby som sa vyspala... no úprimne - takýá som bola vystresovaná,že som sa poddala a malého som jej dala - OBROVSKÁ CHYBA - ŽIADNALAKTAČNÁ PORADKYŇA BY NIKDY NIČ TAKÉTO neporadila babe dva dni po pôrode ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

...zvláštne, že keďsme prišli domov a strávila som pol dňa googlením dojčenia, tak sme sa pekne rozdojčili a fungovalo to... škoda,že neboli sestričky viac informované...

...ďalším obrovským mínusom bolo to,že neinformovalimatky o všetkom o čom by mali - o očkovaniach, o tom, že máme právo ich odmietnuť, o tom čím kŕmia moje dieťa a podobne...

Vo všeobecnosti : ďakujem personálu pôrodnice a novorodeneckému oddeleniu prajem, aby sa jeho primár uvedomil a začal bojovať o to,aby jeho sestry mohli absolvovať kurzy - nielen o dojčení ale aj o prístupe k ľuďom... pretože aj novopečené matky sú ľudia.

anuci
2. jún 2010

Dakujem dievcata za info,bola som tam raz objednana na presnu hodinu,ale zdal sa mi ....no neviem aky,,,,sestricku ma super...zlatu babku,,,, a inak mila sue,bola som na kurzu o dojceni 😲
na KU v Rybarpoli,od dr.Noskovej a Janka spominala,ze tam chodia aj nov. sestry...asi sa nieco pohne k dobremu....ked absolvujem Dr.P. napisem,mozno prvy krat to nie je este take,,,,dakujem...pekny den 🙂 😵

sue
2. jún 2010

Anuci, tak to je super 🙂 snáď sa za toho 2,5 roka niečo pohlo 🙂 😵

eli13
7. jún 2010

Mile mamičky, ja mam tiež otrasný zážitok z Ružomberskej pôrodnice, ale NIE vďaka sestričkám a doktorom, ako tu píšete, ale vďaka Vám MAMIČKY. Jedáleň bola plná nadávania a ohovárania personálu a dokonca nepekné ohováranie jedna druhej (keď odtiaľ vytrčila päty). Tak ku komu máte úctu a súcit, keď ani jedna k druhej nie, milé mamičky.
Deň čo deň som ďakovala bohu, že som sama na izbe a nebudem "preberaná" ako kojím, či sa umývam ...( aj do takých primitívnosti sa tu zachádzalo!!!) A keď som na vlastne uši počula mamičky kričať " zasa revu a zasa chcú ŽRAŤ, nech nám ich ani nenosia" a to ani trošíčku nepreháňam. No ako toto môže povedať čerstvá matka!!!????? 😒 ja to nepochopím
A ležala som tam dva týždne a myslela som si o sebe, že som šibnutá a drzá ...

bzuco
7. jún 2010

@eli13
tak možno si mala to "šťastie", že sa tam stretli také povahy 😒 - čo si život bez klebiet a ohovárania nevedia ani predstaviť 🤐

ja som aj jeden aj druhýkrát mala len super spolumamičky...a o maminách, čo boli so mnou na izbe - ani nehovorím...perfektné baby 😵

alami
8. jún 2010

eli13 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a toto ťa stálo dlhé rozmýšľanie, či táto kravina sa v tebe len tak rýchlo zrodila 😉 😀

eli13
8. jún 2010

a trafená hus zagágala 🙂

alami
9. jún 2010

eli - presne 🙂 si ma odhalila, my sme sa ti normálne, keď nám išli bábätká priniesť, išli do záchodu skryť, aby nás nenašli 😀 😀 😀 - chápeš, zašiť sa...a kričali sme to tvoje - nieee, oni chcú zas žrááááť, to čo tu z nás vyšloooo....skryme saaaa 😀 😀 😀 😀 😀 😀a to ti normálne ešte dodnes kričím...aj zo sna 😉
no ale ty máš obdivuhodné myšlienkové pochody, keď to takto na diaľku vieš zistiť, vieš čo, to s tým doma neseď, to je škoda, tomu sa vraví vrodená inteligencia - len to už by bola iná téma...... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

geegee
9. jún 2010

ali 😀 😀 😀 Tuto temu by mali vydat v kniznej podobe 😀 Komedia roka by to bola. Alebo mozno ani nie. MOzno je to skor smutne, ako vedia zeny navzajom komunikovat a utocit na seba ☹

tretulka
11. jún 2010

nestacim sa cudovat 😕 ....ak bude vsetko ako ma byt, tak by som mala a chcela rodit v RBK u svojho dr....po precitani tejto diskusie mam vsak veeeelmi zmiesane pocity 😖 .... ale viete co je zaujimave, ze vacsinou sa mamicky stazuju na sestry z novorodeneckeho a to nielen v tejto teme, ale tak vseobecne...

manee
12. jún 2010

Ahojte, ja tak trochu od vasej temy, co vsetko si treba do porodnice kupit a co je tam, napr: niekde vlozky po porode netreba, niekde daju zase jednorazove podlozky na postel... nech nekupujem zbytocne...vdaka

tretulka
12. jún 2010

manee tusim na stranke UVN najdes zoznam, ze co si treba doniest do porodnice http://www.uvn.sk/uvn/index.php?option=com_cont...

bzuco
12. jún 2010

@manee
vložky mi na začiatku dali zopár - hned ked som šla so sály na izbu, tak mi sestrička niekoľko dala, ale ja som si brala aj vlastné...predsa len tie sa míňajú na kvantá 😅
a podložku mi tiež dali, tie som ani nebrala

treba ti hygienické potreby, toaleťák, uteráky, môžeš si aj svoje vlastné nočné košele a župan vziať - ale dajú ti normálne aj erárny, tiež aj košeľu..... a tú ti menia ako potrebuješ
a odporúčam aj nejakú knihu, časopisy, krížovky
no potom potreby pre bábo - plienky, vlhčené obrúsky, oblečenie na odchod z pôrodnice
-mydlo, vata, teplomer, ajatín - to dam všetko dajú

no a hlavne OP, tehotenskú knižku

bzuco
12. jún 2010

Na pôrodnicu si prineste:

doklady (tehotenskú knižku, občiansky preukaz, preukaz poistenca, príp. sobášny list)
veci osobnej hygieny (toaletný papier, hygienické potreby, uterák, ...)
jeden balík jednorázových plienok, 30 ks (veľkosť mini)
hygienické vložky (sterilné sú k dispozícii aj na oddelení)
prezúvky
kojenecká nočná košeľa (2 - 3 kusy)
župan
kojenecká podprsenka
ak máte záujem o epidurálnu analgéziu - potvrdenie o vyšetrení z anesteziologickej ambulancie
ak máte záujem o odber pupočníkovej krvi - potvrdenie o uzatvorení zmluvy so spoločnosťou Ceptra
ostatné potreby (nemocničná nočná košeľa a župan, príbor, všetky potreby pre novorodenca, ....) dostanete k dispozícii na oddelení

januska191
20. jún 2010

velmi pozorne som citala posledne strany, kedze priblizne pred rokom som tiez rodila v RK.
Nemocnica naozaj pekna, lekari fantasticki, sestri na novorodeneckom a na JISke uplne super.
A vecna tema novorodenecke. Tiez mam zlu skusenost, skoro som prestala kojit alebo ani nezacala, kedze dietatko mi vzdy doniesli uz napapane. Nikto mi ani neukazal ako sa koji, z coho som mala depresie a preplakala som cele dni, lebo nam to s malym neslo. Niekedy drze az povysenecke spravanie sestriciek ma dohanalo k zufalstvu. Kazdy sme len clovek. Vybrali si tuto pracu, tak si myslim, ze by sa ju mali snazit robit co najlepsie. Ja som takisto v praci stravila sviatky, vianoce, vikendy, nocne, ale kvoli tomu som nebola k nikomu zla a nervozna. Nikto nepozaduje nejaku nadstandartnu starostlivost, staci ludsky pristup.
A nic osobne, naozaj, ale myslim, kto nema osobnu skusenost, tazko sa vyjadruje k tejto teme.
Napriek vsetkemu, porodnica v RK je uzasna, dufam, ze tam budem rodit aj moje druhe dietatko a kedze uz poznam pristup sestriciek na novorodeneckom odd. uz to pre mna nebude take stresujuce ako 1x...

katana11
23. jún 2010

Prajem pekný večer. Rada by som sa aj ja vyjadrila k diskusii nakoľko som aj ja rodila v Rk. Ostala som až v šoku po prečítaní tohto fóra a keby som bola opäť tehotná tak asi som už porodila. Dosť ma zarazili niektoré veci a niektorý ľudia ktorý sa tu vyjadrili. Nekomentujem ale je veľmi zvláštne až neuveriteľné že s p. nick /adikab/ sa osobne nepoznám ale keď som si pozrela dátum pôrodu tak som ostala v nemom úžase, nakoľko som vtedy porodila aj ja svoju dcéru Alexandru. Dosť ma zamrzeli slova ktoré padli od tejto pani. Nejde mi do hlavy že v rovnaký čas a tak odlišné názory na kvalitu zdravotného personálu. Ja len ruky môžem bozkávať zdr. sestrám s novorodeneckého aj z gyn. odd. Moje tehotenstvo bolo dosť závažné nakoľko môj gynekológ Dr. Hruška mi zistil v 25 tt skracovanie krčka tak ma odoslal na hospitalizáciu do nemocnice a tu začal len môj príbeh so šťastným koncom 🙂. Nemôže absolútne nikomu nič vytknúť čo sa týka starostlivosti, liečby, jedla, personálu, zdravotné sestry a MUDr. ako aj primárom. Patrí im moja veľká vďaka za ich ochotu udržania môjho tehotenstva. Moja hospitalizácia bola dlhá 11 týžnov aj s pôrodom na neustálom lôžku odkázaná na neustále ležanie. Ale nezáujem so strany sestier a doktorov som sa veru nestretla. Na gyn. odd mi dennodenne podávali lieky, menili ich len aby som neporodila predčasne, robili rôzne vyšetrenia a kontroly, snažili sa akokoľvek aby všetko dopadlo dobre. Psychicky ma podporovali veľká vďaka MUDr. Ondrejka za ľudský prístup a správaniu sa, taký rodinný prístup a pochopenie. Tak isto aj iným doktorom a doktorkám ako aj sestrám ktoré boli milé a pomáhali mi pre mňa v ťažkých situáciách. Tak isto veľká vďaka p. primárovi za pochopenie a ochotu 😉 . A novorodenecké oddelenie? na jedničku, nebyť ich tak po tak dlhodobej hospitalizácie by som to sama nezvládla boli moc, moc zlaté postarali sa mi o dieťa najlepšie ako vedeli dieťa som mala 4 dni v inkubátore pre silnú žltačka ale ani na chvíľu som nemala pocit že by o moje dieťa nebolo postarané. Tak isto mi ju prikrmovali lebo nevládala sať nakoniec musela mať aj infúziu čím chcem povedať, že bolo to ich správne rozhodnutie na jej prospech. Ale o každej veci čo sa dialo som bola riadne informovaná. Nakoľko som bola tiež prvorodička a nevedela som si dieťa priložiť k prsníku do dnes mam na očiach ako sestry sa moc, moc snažili pomôcť mi aby si malinka vedela uchytiť bradavku. Neraz som bola prekvapená že im to nie je také "nesvoje" cudzia bradavka v ich rukách. Kúpanie? prebaľovanie? hýčkanie? zdravotná starostlivosť? poviem pravdu ja som sama sa potrebovala pozviechať po tak nekonečných a dlhých dňoch ležania a ochabnutia celého tela ale ani na okamih mi nedali na javo že mam tu dieťa nech sa starám. Posledný deň keď som si ju pýtala na izbu mi sami chodievali sa pýtať či nepotrebujem pomoc, či je všetko v poriadku a noc s malinkou? veď sestričky boli také zlaté že sa chodili pýtať či ju nemajú zobrať aby som sa vyspala a odýchla si ale ja som im ju nedala už bola len moja 😀 😀 😀 už som vládala. A pritom chcem vyviesť z omylu, nevešala som im na nos moje problémy ktoré som mala na gyn odd. nehrala som so seba žiadnu chudinku ktorú by bolo dobré pochopiť. Proste moje celé ohodnotenie zdravotnej starostlivosti je to jedna veľká, veľká vďaka ešte aj upratovačky boli veľmi milé. Rada sa vrátim k vám a inak ďakujem MUDr. Luníček za odrodenie bez akých kolvek komplikácií. A odkaz pre p. adikab rovnaké dni a tak rozdielne názory?.... môžem len odporúčať. Pozdravujem gyn. odd ako aj nov. odd a ešte raz ďakujem všetkým 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre