Pôrodnica v Trstenej. Aké máte s ňou skúsenosti?

reja
14. feb 2007

Ahojte kocky,
su tu nejake Oravky, ktore maju skusenosti s porodnicou v Trstenej?

kubkomatko
1. júl 2011

@anetaadam a pri kojení aspoň "pomôžu",vysvetlia, atd. alebo dajú dieťatko a odídu? Teoreticky to mám prejdené, ale v praxi/v skutočnosti sa predsa môžu vyskytnúť problémy...

mirka1985
1. júl 2011

@kubkomatko no tak do porodnice si zober jednorazove podlozky pod seba,kedze tie v porodnici nedavaju. Dietatko nosia cez den kazde tri hodiny, cize rano o 6, 9, 12, 15, 18, 21-tej hodine. V noci nosia len o jednej. Prve dve noci po porode ti o jednej nedonesu babatko, kedze este nemas mlieko, az tie dalsie. Mas ho pri sebe hodinu, hodinu a pol, podla toho ake sestricky maju sluzbu na novorodeneckom. Kym nemas mlieko, samozrejme, ze musia male dokrmovat, mlieko sa ti spusti az na cca treti den. Prve dni si ho len prikladas k prsniku aby si zvyklo a prisalo sa, to ti tiez pomaha, aby sa spustilo mliecko.

anetaadam
1. júl 2011

@kubkomatko zaleži od sestričky,ale určite sa ich môžeš opytať ved na to su tam predsa 😉

mirka5633
1. júl 2011

@kubkomatko deticky nosili kazde 3 hodiny cize o 6-9-12-15-18-21- a o 1 rano ale väcsinou boli stale maly pri nas takze ich moc asi ani nedokrmovali moj ked sa narodil mal 3.550 a ked sme odchazdali mal 3.28 takze mi schudol ... sestricky su mile da sa s nimi aj dohodnut ked ti bude drobec plakat aby ti ho doniesli ... takisto nam aj ukazovali ako sa kupu a osetruje pupcek ... ale tiez sa tam nasli ropuchy neochotne 😒 len sme ostali zarazene ked sme sa pytali ci davaju detom cumliky povedali ze nie a jedna co lezala somnou na izbe a kojila malu nasla v perinke pribaleny aj cumlik 🙂

anetaadam
1. júl 2011

@mirka5633 tiež si myslím,že je to aj o tej dohode a ohľaduplnosti sestričiek.Sama som zdravotna sestrička,tiež som pracovala v Trstenskej nemocnici.......mne sa tiež všetko nepačilo aj ked som všetkych poznala.No a čo sa tyka pôrodnej saly-sestričiek nekomentujem 😒

mirka5633
1. júl 2011

@anetaadam Veru boli tam mile a ochotne sestricky ale nasli sa aj neprijemne... Ono si to len netreba pripustat k srdcu pretoze po porode je zena aj precitlivena a unavena vsetko sa jej dotkne ... Ja som spokojna s TS ale je vela veci co by sa tam mohlo zmenit 😝

anetaadam
1. júl 2011

@mirka5633 je to taky priemer,nie je to najhoršie ale mohlo by byť aj lepšie 🙂

aleka
2. júl 2011

podložky na postel si treba pýtať od sestričiek tak isto ako aj nočné košele!!!! ja som mala z domu svoje košele a aj svoje dve podložky. takže ked bola špinavá hodila som ju do koša. 10 podložiek ťa vijde cca 4 Eura. to nie je strašne a zíde sa ti to aj pri drobcovi. no a nohavičky som používala tiež, je to super aspon mám istotu že mi nič nevypadne...........

majjjka24
6. júl 2011

@kubkomatko a ja zasa poviem, že prikrmuju... často mi priniesli malého, nechcel papať a po polhodke vygrcol mlieko a to som ešte mlieko ani nemala rozbehnuté, dávajú detičkám Nutrilon...

mirka1985
6. júl 2011

no ja som tam rodila v maji a mne povedali, ze detickam davaju Humanu.

tina_22
6. júl 2011

@kubkomatko Ahoj, ja som rodila v Trstenej oktober 2009 a nemôžem sa sťažovať. Mne sa ušla nadštandardka a spokojnosť. Prístup sestričiek a lekárov z gynek-porod. bol úplne super-mám skúsenosť, že aké sme my k nim, také oni k nám. A keď sa našla jedna ufrfľaná, tak som jej dala patrične najavo, že nie sme handry. 😀 Majú toho veľa, ale je to ich práca. Horšie s novorodeneckými-o kojení majú zastaralé vedomosti, máloktorá ochotná, ale treba ich stále otravovať a dostaneš potom, čo žiadaš. S kojením je to tam naozaj hruza, najma ako u mna-mne sa rozbehlo mliečko až cca 2 týždne po pôrode-dovtedy som prikrmovala. Z ničoho si nič nerob, ono to chce kľud, doma všetko prejde.

Podložky si vezmi, je lepšie mať pod sebou čisto a nohavičky sú tiež fajn, zídu sa ti. Košeľu si kľudne pýtaj, dajú ti tie ich.
Teda ja som bola spokojná.

dadka343
7. júl 2011

Mohli by ste mi prosim napisat, co vsetko budem potrebovat do porodnice? Dakujem 🙂

dadka1010
9. júl 2011

@dadka343 Nič zvláštne, vezmi si jednorazové podložky pod seba, krém na bradavky, pre dieťatko 20 pampersiek a také bežné hygienické potreby. Mne sa zišla aj odsávačka 😉

dadka343
12. júl 2011

@dadka1010 dakujem velmi pekne 🙂

arjana
18. júl 2011

Takze mile mamicky alebo nastavajuce mamicky, vsetci sme len ludia mame svoje dni. tak ako vy, aj my. Ja som sestra z novorodeneckeho oddelenia a je velmi smutne citat vase pripomienky. Vsetci mame usta, ruky a aj nohy a ked chcem nieco vediet, tak sa opytam. My tiez nevieme vsetko. To kolko vypije, ktore dieta si nepamatame vzdy, lebo nemame na vsetko pamat. Momentalne mame na oddeleni po 20 deti a k tomu aj nejake problemove a pamatat si vsetko je nad nase sily. Ked mame vela roboty a dotoho nam klope na dvere nejaka mamicka, tak reakcia nie je vzdy prijemna. Stale sa stazujete na pristup personalu-hlavne sestier, ale svoje povinnosti, ktore mate robit v suvislosti s porodom a dojcenim neovladate. Kazdu zaujimaju hlavne navstevy, ukazovanie deti a telefony pri uchu..... Ked je s niecim problem, tak to treba povedat a neohovarat tu. Ked volame na ukazovanie kupania a niektora matka ma navstevu, tak nepride. Neukazuje sa to vzdy v rovnaku hodinu, ale podla moznosti sa snazime. A reakcia na sestry z porodnej saly je- ako sa spravate vy, tak sa spravaju aj oni k vam. Vsetci su tu na to, aby Vam pomohli a nie uskodili. Porod je aj o discipline a sebakontrole... Spytajte sa svojich mam, ake to bolo, ked oni rodili a dojcili, kto im co ukazal, ake boli lieky a o EDE mohli len snivat. O prikrmovani deti- dokrmujeme len vtedy, ked este diet nepije od Vas, ak nechcete tak dokrmovat nebudeme, ale potom budu vacsie ubytky na vahach a hadam nechcete svoje dieta nechat umriet od hladu. Kazdej sa spusta laktacia inac. Niekto ra pisala, ze az po dvoch tyzdnoch, tak nemala krmit svoje diet dovtedy kym nebude mat mleko???? A to akym mliekom dokrmujeme deti, nezalezi na nas. Raz je to Nutrilon, inokedy Humana alebo Beba. Ale akym mliekom budete pokracovat vy je na VAS. Cakam na vase reakcie, pripomienky na zlepsenie spoluprace s buducimi rodickami 😀

aleka
19. júl 2011

@arjana
ja som bola maximálne spokojná, aj s prístupom sestričiek, aj doktorov, na pôrodnej sále som bola 200 % spokojná, úžasná doktorka úžasná sestrička, a z novorodeneckého skvelé sestričky 😉 ja vám ďakujem 😉

bastyna
19. júl 2011

Ja som odrodila na tomto oddelení troch synov, medzi druhým a tretím bol rozdiel 11 rokov a môžem len povedať, že sa kvalita oddelenia veeeeľmi zlepšila. Bola som vždy maximálne spokojná, ale pri tomto treťom dieťatku som bola veľmi milo prekvapená, ako sa oddelenie zmenilo a k lepšiemu, príjemné prostredie, všetko vynovené, no proste nemám slov. A sestričky + lekári? Jednoducho super, pomohli, poradili, milá komunikácia, na všetky moje otázky som dostala odpoveď. A samozrejme aj starostlivosť o bábätká je nad úroveň mnohých iných nemocníc, čo potvrdili aj mamičky, ktoré predtým rodili v iných pôrodniciach Slovenska. Tu na Orave môžme byť právom hrdí na našu pôrodnicu a jej personál a skutočne je to o poriadku a disciplíne a o tom, že ako sa vy správate k iným, tak sa budú správať aj k vám. 😵

bambusko
19. júl 2011

@arjana z vasho prispevku to vyzera, ze vam chybaju zakladne informacie o fungovani laktacie... nastastie toto v terene vyborne supluju certifikovane laktacne poradkyne, ktore sa vzdelavali vo volnom case popri starostlivosti o vlastne male deti a obetavo pomahaju a radia inym matkam, ktore ich kontaktuju. a v empatii, co je zakladny predpoklad vykonu prace zdravotnika, tiez badam rezervy 😒 zrodenie noveho zivota nie je o tom mat to "co najskor za sebou", ale o neopakovatelnych chvilach a zaklade pre cely dalsi zivot noveho cloviecika 🙂 nemat svoj den je v takej chvili dost ubohy argument... hlavne od cloveka, ktory ma byt oporou a na ktoreho sa matka obracia s maximalnou doverou

arjana
19. júl 2011

@bambusko za laktacne poradkyne sme vsetci na nasom oddeleni. cakame VAS s otvorenpu narocou a isto to potesi aj matky 🙂 Priste sa k nam predstavit a aj s nejakym navrhom na spolupracu, kedze nase apely na vrchnosti nepresli a mozno nieco vymyslime. O empatii by som u Vas pomlcala, lebo my sa snazime vyjst v ustrety kazdej mamicke a vsetkym problemovym detom. Pri kazdom probleme, staznosti od mamicky sa to hned riesi, ale ked sa rodi, taj je hadam prednejsi porod dietata, ako riesenie laktacie. Potom sa moze stat, ze na to zabudneme a ked nam to mamicka nepripomenie, tak sa to nevyriesi a stazuje sa sem. Ja sa snazim byt empaticka ku kazdemu, ale tak ako stretnete neprijemnu preedavcku v obchode, pracovnicku za prepazkou pri byrokracii, tak stretnete aj sestru v nemocnici. Kazdy je predsa len clovek ☹ tak pochopte aj nas

bambusko
22. júl 2011

@arjana kedze na "paci sa mi" je to pre mna 3:0, s tou mojou empatiou to az take zle nebude 🙂 kontakty na poradkyne su na webe mamily, staci ich dat na nastenku a umoznit poradkyniam vstup na oddelenie a respektovanie ich poradenstva

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

taktiez su tam vsetky potrebne informacie na samovzdelavanie

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

grenka
24. júl 2011

@bambusko nase mainy nemali nijake laktacne poradkyne nik im neradili a viacej dojcili ako dnesne moderne mamicky to je moj nazor!to zalezi len a len na mamickach....kolko je takych v nemocnici sa kao tak snazi a potom povie aj tak ked pridem domov nebudem kojit.....ja som sa 2 dni odsavala nik mi neradil ano poradkynu som nemala a ked som chcela dojcit tak som sama snazila a preto aj nieco robila....

skejla
27. júl 2011

@grenka mas pravdu aj moje dve sestry tam rodili a idem tam aj ja,a veci co potrebujem vediet kuknem na nete dnes je tu uz vsetko, ale kolko nasich mam nas bez vsetkeho vychovali...,

grenka
28. júl 2011

@skejla ano a jedavali sme odkedy a nie ako teraz...napises tu na mk co si dal alebo odkedy mas davat tak ta tu idu zozrat 😀 kadza ma svoje dieta anech sa stara 🙂 opravujem hore ten status 2 tyz som sa odsavala 🙂 maly sa napapal,odgrcol a ja este odsavala 😀 ..kto chce kojit ten bude...ja mam kamosku pri nej bola laktacna,vyhodila peniaze a nic nepomohla,9 mes sa odsavala

grenka
28. júl 2011

@skejla a na kedy mas termin?nech to mas cim skor za sebou 🙂

grenka
28. júl 2011

@arjana sestricka ano tu vypisuju a ani jedna nepride....moja kamoska mala tiez tu laktacnu a nepomohla jej ...odsavala sa do 9mes.....je to len fakt na tej mamicke...

erika0802
28. júl 2011

ja som rodila v Trstenskej porodnici min.rok a tento sa chystam zasa ..v niecom som spokojna bola v niecom nie..moja mala sa narodila v 36tt a bola spave dieta takze kojit bol problem a nakolko ja som mlieko nemala tak som ani nekojila..pytala som sestricky o pomoc tak asi vtedy nemali svoj den mozno bol na porodnici frmol neviem tak ma odbili s tym ze som si to mala nastudovat a viac som sa nepytala...no co uz ale s niektorymi som bola nadmieru spokojna ...
najviac sa mi ratalo ked moju malu zaniesli nakojit nejakej inej mamicke co mala dietatko v inkubatore...😀 😀 ale tak sranda aj tam musi byt... 😀 😀 😀 😀

skejla
28. júl 2011

@grenka termin mam 10 septembra no veru, ved 100 ludi 100 chuti 🙂

katarinka1986
29. júl 2011

@skejla tak sa možno stretneme ja mam termin o tyzden neskor ,ale viem ze pride babo skor 🙂

skejla
29. júl 2011

@katarinka1986 ved aj ja mam mat termin o tyzden neskor ale na prietokoch som zistila ze mi doktorka zle vypocitala termin lebo ultrazvuk mi ukazal tyzden popredu tak to som si ja uz povedala ze 10 ale doktorka 18 tak neviem v stredu sa jej opytam ked tam idem ako to vlastne je :D a ty ides tiez do trstenej?

katarinka1986
29. júl 2011

@skejla asi hej,zatial sme v BA ale budeme sa čoskoro stahovat. Tu sme byvali v podnajme ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre