Pôrodnica Žilina verzus Martin

anabel
5. feb 2007

Ahojte chcem sa spýtať či máte niektorá skúsenosti s pôrodom v Žiline a Martine.Pozitíva-negatíva, personál... čo doporučujete?

eliotis
4. nov 2009

Ahojte,
ja som rozmýšľala medzi MT, ZA a CA, nakoniec vyhrala ZA.
1. V zimnom období sa mi zdá najvhodnejšie ostať v domácom meste, všetci najbližší to budú mať fakt na skok.
2. Chystám si priplatiť nadštandard, počula som, že to stojí za to 🙂
3. Manžel nechce, aby malo mimi v rodnom liste ako miesto narodenia CA, nič osobné proti Kysučanom 🙂
4. Koniec koncov je to podľa mňa veľmi individuálna, záleží od ľudí, an ktorých v nemocnici natrafíte....

baruskaaa
4. nov 2009

Ahojte,
eliotis, ja mam podobnu dilemu ako ty-MT, ZA alebo CA?
MT pravdepodobne po skusenosti pred 3 rokmi zavrhnem - prostredie, sestricky, izby, vsetko bolo OK, len som asi mala smolu na lekara, ktory ani neviem uz ako sa volal- taky mladsi...arogantny, neprijemny, dal mi pocitit, ze ho otravujem a kvoli mne ho musia o 2hod v noci budit...proste ma bez slova vysetril, na moje otazky odpovedal jednym slovom, pripadne vobec...potom uz o mna ani nezakopol, len ma sem tam skontrolovali sestricky. Som presvedcena o tom, ze keby sa o siestej rano nemenili sluzby, tak dcerka hadam neprezije, lebo ked ma prisiel skontrolovat novy lekar, zacal strasny poplach, lebo mala uz bola pridusena a musela rychlo von...skoncilo to nastastie dobre, do MT uz rodit asi nepojdem
co sa ZA tyka, po tom, co tu citam, ma to tam vobec nelaka, iba ak ten nadstandard-len sa bojim, co ked bude akurat obsadeny?
Zatial teda vyhrava CA, aj ked manzelovi sa tiez nepozdava, ze krpec bude mat v rodnom liste CA, ale hadam to nejako rozchodime 🙂 🙂 🙂

mata1826
4. nov 2009

Ahoj kočky. Ja som sa vrátila zo Žilinskej pôrodnice pred 9 dňami. Po veľmi zlých skúsenostiach zo Žiliny spred 7 rokov som nad ňou uvažovala iba v najnutnejšom prípade. Tiež sme mali vybratú Čadcu je naozaj krásna! ale keďže malý sa pýtal na svet v utorok a to slúžieva môj doktor v Žiline a drobec mal dosť naponáhlo šlo sa tam. Musím priznať čo sa týka pôrodných sál tak tie sa tam vôbec nezmenili ☹ ☹ ☹ Sestričky prvá smena no nič moc rovnako ako predtým ☹ našťastie potom výmena smien a to už bolo úplne o niečom inom. Tie boli fakt veľmi milé. 🙂 Doktor je výborný lepšieho by som si zrejme ani priať nemohla 😵 ! Bola som na nadštandarde taktiež maximálna spokojnosť Sestričky milé a ochotné. 🙂 Detské to už bolo tak pol na pol ale dalo sa.
Takže toľko ja možno 😉 vám to trošku pomôže pri rozhodovaní.

milenos
13. nov 2009

Ahojte, ja som rodila v Žiline u pana doktora Babjaka - uzasny doktor staral sa venoval, kontroloval, mal ludsky pristup, slusny a uctivy za kazdych okolnosti. Porod bol tazky ale jeho pristup bol uzasny ..ak mate moznost vrelo odporucam. Dakovala som mu a on povedal, ze vela zalezi na rodicke a ze ja som to zvladla, bozsky je.

Naproti tomu bohuzial primar je hrozny, ufrflany protivny, neludsky, ked ma vysetroval tak mi ublizil a ked to videl ze ma to boli tak po mne len zhucal ze co som taka fajnova, no strasne! Sestricky boli len 3, ktore boli mile a vedeli co robia. Ostatne ako z koncentraku, nebavi ich praca je to na nich vidiet a tehotnu pokladaju menej ako kravu, z krcami som nevedela vstat z postele a sestricka len pozrela cez plece a odisla.....piiiiiiiiiiiiiiiiip. Bol by tam potrebny audit a vymenit aj primara - mam pocit ze je dosadeny politicky!

No ale pan doktor Babjak tieto neprijemne skusenosti so Zilinou uplne zahladil. Mam kvoli nemu len prijemne spomienky a som stastna ze moje dieta je zdrave a ja som to sitie a hojenie prezila v zdravi a pokoji. PANA BABJAKA JE V ZILINE SKODA, JE LEN OTAZKA CASU KEDY HO NIEKTO OBJAVI A PONUKNE MU LEPSIE PODMIENKY A ODIDE, BOHUZIAL PRE ZILINU!

milenos
13. nov 2009

Tiez som bola na nadstandarde fakt je to tam super a sestricky uzasne 🙂 vsetky ale len na nadstandarde su vsetky zlate, na 4 poschodi som naratala len 3 ktore boli profesionalky, ostatne hrozne ale da sa prekusnut. Ked uvideli manzela pri porode tak sklapli a uz si nedovolovali.

adinaaa
15. nov 2009

Ahoj cersve mamicky, kolko dni, resp. noci ste boli v ZA v nadstardantnej izbe? Dá sa zaplatit len na noc, prip. dve noci?

mirkaza
15. nov 2009

Pripájam sa k Milenos. Som zo Žiliny a počas tehotenstva som 2x ležala v žilinskej nemocnici. Počas mojich hospitalizácií som mala dosť času preskúmať charaktery doktorov na pôrodníckom oddelení a jednoznačne môžem potvrdiť, že profesionalitu a empatiu Dr. Babjaka nikto z iných doktorov v Žiline nepredbehne. Ak by som rodila v Žiline, bol by on jediný doktor, ktorému by som bola schopná sa zveriť bez obáv do rúk. Taktiež potvrdzujem, že primár pôsobí veľmi arogantne a sebavedomo, na čo však nemá najmenší dôvod.Takže kto idete rodiť v Žiline, myslím, že sa oplatí si Dr. Babjaka zazmluvniť ako pôrodníka. Som presvedčená, že pôrod by bol vďaka nemu príjemným zážitkom aj napriek bolestiam, s ktorými je spojený.

parida
15. nov 2009

Suhlasím z názormi mirkaza a milenoski. Ja som prednedavnom rodila v Žiline a mala som obrovske štastie. Slúžil doktor paučín a doktor babjak. babjak ma len vyšetril a potom sa až do pôrodu staral o mna len paučin. Musim vyjadrit len a len pochvalu. starostlivost na 1 s hviezdicku. porodila som ako prvorodicka bez nastrihu a skoncila som len s dvoma stehmy, co sa mi ostatne zeny zavideli. pristup paučína profesionalny, vsetko dopotrobna vysvetlene/ s usmevom na tvari/, takze som upokojena vedela, co vsetko mi ide doktor robit a navyse z dobrou naladou. Babjak ma vysetroval len raz poobede a tiez bol super. keby som mala rodit na buduce, urcite si vyberiem paučína ako pôrodníka. na druhej strane pôrodnica ničmoc , za zmienku stoja len nadštantardy..

kacenika
20. nov 2009

Ahojte. Ja som zo Za a prvé dieťatko som porodila v Martine. Teraz čakáme druhé a veľmi by som chcela ísť tiež rodiť tam. Mám ale dilemu - neviete ako je to v prípade že máte indikovaný cisársky rez? Zatial to nie je isté, ale mám sa pripraviť aj na túto variantu. Tak neviem, že či potom ísť na predoperačné vyš. do Martina alebo do Za a až potom ísť na príjem do MT? Ešte je to síce ďaleko ale chcela by som sa poradiť. Ak máte s týmto skúsenosť, tak prosím poraďte. dik moc

mirka183
20. nov 2009

V zilinskej porodnici sa da zazmluvnit lekar? Ja som sa dozvedela, ze to nie je mozne ... Keby taka moznost bola to by bolo super. Dr. Babajka mozem aj ja len chvalit. Tiez som lezala v nemocnici v Za a bola som az nadmieru prekvapena. 🙂 Ak mate niektora nejake info, dajte vediet.
Kacenika: ja by som to riesila so svojim dr, zatial teda len informativne. On urcite bude mat lepsi prehlad.

danadr
20. nov 2009

Mirka193 , lekar sa zazmluvnit neda. Teda mam pocit ze niektori ako Paucin maju dohodu s nemocnicou a mozes si ich zavolat.Ale Babjak a ti ktori tam robia sa zazmluvnit nedaju. Jedine ak ich osobne poznas. Moja mama je zdravotnik a vybavila my dvoch. Akvsak....jeden bol v ten den na kongrese druhy tiez mimo ZA. Takze ono je to asi niekedy jedno. Asi osud 🙂 🙂 🙂
Ale vsetko dobre dopadlo a mala som skvelu mladu lekarku a bola mila. Velmi mila.Bola som so ZA spokojna. Ale mala som strasne stastie aj na por. asistentku. Takze niekedy ani protekcia nie je nutna a clovek ma proste stastie. Niekedy zas naopak. Podla mna su vsade aj taki aj taki a zalezi kedy to na cloveka pride a na koho natrafi. Drzim palce

lenka2304
20. nov 2009

Ahojte,neviem ako sa rodí v Žiline,ale kedže som z MT,nerozmýšľala som a jasne,že so rodila tam.A môžem povedať,že som spokojná.Bol to moj prvý pôrod a veľmi som sa bála-všetkého.Bála som sa priebehu,doktorov,čo bude po tom-veď to asi poznáte-prvorodičky.Prišlo to na mňa večer okolo deviatej a keďže som nevedela o čo ide a či je to už ono,prechodila som to,ale pred polnocou sa to už nedalo vydržať,ta reku starý pojme,prinajhoršom nás pošlú domov.Setsrička na prijme zrejme nebola z nočnej príliš potešená,lebo na prijme si predstavujem nápomocnú a vysmiatu sestru-čo táto isto nebola.Ale tak prijala ma,zistila čo a ako,poslal ma prezliecť a zavolať mužovi,aby vedel,že domov sa už nepôjde.Doktor /Bylinger/bol strohý,vecný,ale slušný.Keďže som chcela epidurálku,vysvetľoval mi pre a proti/bola som už na 7 prstov otvorená/tak bol skor za to proti ,ale fajn bolo,že ma k ničomu netlačil,mohla som si vybrať,takže som ju dostala.Anesteziologička/myslím že p.Beranová/bola neskutočná,veľmi milá,sestričky .čo mali službu v noci z 9 na 10.7-neskutočné.Usmievavé,pomáhali ako vedeli-fakt niečo neskutočné.Rodila som len 5 hodín,všetko šlo pomerne dobre.Bylinger bol stále strohý,ale vedel presne čo robí.Aby som to skrátila.Neviem,či to bola len zhoda okolností alebo tým že muž bol so mnou,ale ja som mala pocit,že lepší personál si predstaviť ani nemôžem,pretože bolo jasné,že vedia čo robia a ko to robia.Sála bola fajn,izby čisté,s dvoma posteľami a
kúpelkou/na nezaplatenie/,malým jedálnym stolíkom pre dve.Všetko pekné omaľované.Na izbe múžu byť návšetvy non stop/problémom je,že niektoré matky to preháňajú/,môžete si tam doniesť rádio,čo le chcete.Dokonca aj jedlo bolo fajn a mne chutilo.Sestričky na novorodeneckom neskutočne milé a ochotné/až na jednu stvoru,čo kazí priemer/-obzvlášt vyzdvihujem sestru Valáškovú Majku-to je ozaj anjel a ak má službu,môžete si byť isté,že poradí,pomôže a aj dieťa opatrí.No proste a jasne-neviem ako v ZA,ale som jendznačne za MT vo všetkých smeroch,počula a čítala som že lepšia je už len momentálne Čadca...ale to už je do nej témy 🙂 dúfam,že som ajja trocha pomohla a vyberiete si správne.

enya80
26. nov 2009

Ahoj všetkým,
milión otázok, som tu prvý krát, vlastne všetko sa to ide diať po prvý krát. Vaše príspevky mám zodpovedne prečítané 😉 , no pár vecí, čo by ma veľmi zaujímalo sa tu moc nespomína.
Tie z vás, ktoré rodili v Martine, aké máte skúsenosti s rešpektovaním vaších požiadaviek, resp. tzv. pôrodného plánu (ak ste nejaké špecifické mali) ako napr. nastrihávať/nenastrihávať, klystír, zakazovanie jedla/pitia počas prvej doby pôrodnej a podobne?
Prečo sa pýtam? Žijem v Anglicku, kde chodím aj na prehliadky a prípravu, no veľmi si želám rodiť doma, čo by znamenalo v Martine (však pri mame, nie 🙂 ). No čím viac čítam diskusie a výmenu skúseností mamičiek na slovenských fórach, tým viac ma chytá panika, lebo tu v UK vám pri príprave napodajú úplne iný obraz pôrodu, ako to, čo vyzerá byť realitou na SK. Žiadne vnútorné vyšetrenia (len ak je to naozaj nutné), automatické podávanie liekov, žiadne holenie, klystír (to sa skôr na vás pozerajú ako na marťana, ak poviete, že niekde sa to tak robí), súkromie pri pôrode je úplne normálne, poloha akú len človek chce, len aby sa dobre cítila atď. Nechcem sa hrať na "rozmaznanú" pacientku, ale zároveň mám jasnú predstavu o tom, čo je pre mňa totálne NIE. Je mi jasné, že ak do toho pôjdeme na Slovensku, budem musieť robiť kompromisy, a keby len o mňa išlo, tak čo tam po tom, všetko vydržím, no veľmi mi záleží na tom, ako to bude pre bábätko. Predstava, že mi bábo priložia len tak pro forma, aby sa nepovedalo, že ho budú hneď vážiť, merať, kúpať, a neviem ako naťahovať v čase a donesú až po neviem koľkých hodinách mi naháňa zimomriavky ☹ . Som totiž presvedčeným dlhoročným zástancom holistického a tzv. alternatívneho prístupu v medicíne, vzdelávaní, výchove, a teda, čo sa pôrodu týka, zástancom toho, aby veci prebiehali "ako príroda zariadila" (samozrejme, že lekársku pomoc a všetko ostatné vďačne príjmem, keď vzniknú komplikácie, ale myslím, že až kým taká situácia nenastane žena vie veľa vecí inštinktívne "odkrútiť" sama, s pomocou šikovnej pôrodnej asistentky, najmä, ak sa na to dobre pripravila), ale to sa už rozpisujem, prepáčte. Výborný článok o tom, o čo mi tu vlastne ide je na tomto linku
http://www.dietaaja.sk/vyznam-prvej-hodiny-po-p...
Jednoducho by som chcela vedieť, aké boli reakcie MT lekárov na požiadavky ohľadom menej zaužívaných spôsobov rodenia, neoddelovania dieťaťa od matky na dlhšie, ako tých pár prvých nutných vyšetrení a podobne. Budem vďačná všetkým, ktoré sa podelia o skúsenosti tohto druhu. A všetkým vám, ktoré to už už čaká, držím palce.

enya80
26. nov 2009

Joj, vidím, že tam mám pár pekných preklepov, ale hádam, sa to prečítať dá. 😅

denduska
26. nov 2009

ahojky, tak ja taketo poziadavky nemam 😅 , tak ti neviem na vsetko odpovedat - ale klystir sa ma prisli opytat ci chcem...a neholili ma...nastrihnut museli, lebo malicka mala ruku vedla hlavky. Inak som tam vzdychala celu noc, bolo tam len tlmene svetlo a v pozadi hralo radio, takze pre mna to bolo prijemne.
Malinku mi dali na chvilku a odniesli, lenze pravdu ti poviem ze po troch dnoch kontrakcii mi to bolo totalne jedno, ani netusim ako dlho bola prec. Isiel s nou vsak manzel, a on vsetko okolo nej robil aj mi ju doniesol, cize ja to nehodnotim nijak zle. Potom sme sa na nu spolu divali a plakali 😵
Ja sama som si ju skutocne prilozila az o par hodin na izbe (ja neviem ci som bola vymetena, ale ked ona furt spala mna ani nenapadlo ju prikladat, az ked mi sestricka povedala) a kojila som ju doteraz (ma 15 mesiacov) a mlieka som mala pre cely okres, takze toto to nejak neovplyvnilo. Co sa tyka kojenia, boli tam super sestricky vsetko kontrolovali, radili.

Akurat mi liezla na nervy jedna sestricka, co bola az prilis starostliva a celu noc mi furt chodila merat teplotu a tlak...myslim pocas porodu 😅

Na tvojom mieste by som si dopredu dohodla porodnika a aj to s nim prebrala, urcite. Neviem kedy ides rodit, mozno sa j stretneme 😅

cencula
27. nov 2009

ja som rodila v Martine oba razy, a bola som velmi spokojná, teraz je pôrodná sála velmi pekná a aj izby sú prerobené. Ja som mala štastie na fantastické sestričky a doktorov aj čo sa týka starostlivosti o dieťa. boli velmi milé, zlaté ochotné a vedeli aj povzbudiť, ale ani na doktorov nemôžem nič povedať a to prvý raz som rodila 18 hodín - porodila som vnoci a druhý raz som rodila velmi rýchlo behom 3 hodín od pustenia plodovej vody.

kacenika
27. nov 2009

enya, myslím, že tam sa so všetkými naozaj dalo dohodnúť. Ja som napr. bezproblémov pila po celý čas, len ono odporúčajú len tak po dúškoch lebo pri záverečných kontrakciách môžeš všetko vyvrátiť. Jesť pokiaľ viem nemôžeš a to je zas z dôvodu, že by sa Tvoj pôrod musel ukončiť sekciou a vtedy je to veľké riziko - aj mne robili nakoniec cisársky. Holenie odmietnuť môžeš, ale klystír by som ja osobne neodmietla - mne sa napr. veľmi uľavilo od bolestí po klystíre, ďalej si neviem predstaviť, že v závere ke´d tlačíš, tak ide z Teba bábätko a všetko z čriev naraz a ešte aj práve z dôvodu hroziaceho cisárskeho, ale to je na Tebe... Pokial viem bábätko Ti najskôr priložia, potom zoberú utrieť vyšetriť a zmerať a potom prinesú - samozrejme ak je všetko o.k. Na izbe ho môžeš mať odkedy dokedy chceš...
Počas pôrodu ťa bude kontrolovať sestra každú hodinu - ale len príde že či je všetko o.k. a doktor ťa vyšetrí každé dve hodiny. Medzitým môžeš skákať na fit lopte, ísť sa ospršiť, prechádzať a tak. Občas ťa nahodia na monitor..
Toľko moje skúsenosti - želám Ti veľa šťastia

zuzul30
27. nov 2009

chcem sa opýtať mamičiek, ktoré rodili v Martine, či mali zajednaného nejakého lekára, oficiálne, alebo neoficíálne, a ak nie tak či pred pôrodom chodili na nejaké kontroly do nemocnice-nemyslím CTG, ale aj sono vyšetrenia, alebo pod. Ďakujem

lea132
27. nov 2009

zuzul ja som rodila v MT, doktora som zajednaneho nemala a chodila som na pasy do nemocnice, ale to len, ked ma poslal moj doki

zuzul30
27. nov 2009

Lea a ako si bola spokojná so starostlivosťou lekára pri pôrode? a môžem sa ešte opýtať kto je tvoj gynekolog? Zaujima ma to hlavne preto, lebo ja som rodila pred 5 rokmi V MT-lekára som nemala, od začiatku 9 mesiaca gynek. vedel že malý má už vyše 4 kg-napriek tomu som ešte týžden po termíne prenášala-nechali ma potom skoro 18 hod.sa trápiť na sále a až potom pristúpili ku sekcii lebo skonštatovali, že dieta je privelké a prirodzene ho neporodím....Preto by som teraz tomuto chcela nejako predísť, tým, že by som si zazmluvnila nejakého porodníka-len neviem, či tým zazmluvnením sa rozumie čiste len pôrod, alebo aj nejaká prepôrodná starostilovosť. Ď.

lea132
27. nov 2009

Ja som bola spokojna, mozno som len natrafila na dobreho doktora, ale zevraj su tam vsetci fajn...Gynekologa mam dr. Bellana...
S tym zazmluvnenim neviem, ale ja osobne si myslim, ze to je asi len k porodu priamo...ale nie som si ista

zuzul30
27. nov 2009

Ďakujem Lea, ináč aj ja mam Bellana 😉

lea132
28. nov 2009

😀

denduska
28. nov 2009

zuzul, ja som mala Dr.Gala, nikoho som tam nepoznala a ani nepoznam, my sme sa tam len nedavno pristahovali a manzel sa len opytal kolegyne u koho rodila. Mali sme nanho cislo s tym, ze mozeme zavolat keby daco. Nebolo treba, prave sluzil 😀 Bol fajn, ziadne zbytocne reci, ziadna panika. Presne pre mna, lebo ja som strasny stresmen.
Inak som bola za nim prvykrat mesiac pred porodom, urobil sono na prietoky a vyter na streptokoka(ktoreho som mala samozrejme 😝 ) a potom mi akurat len kazal chodit kazdy tyzden na CTG, ale to on tam uz nebol, mal dovolenku.

jana3
28. nov 2009

denduska: mame rovnaky termin🙂
Mozno sa stretneme🙂

denduska
28. nov 2009

jeeeej 😀 tak to fakt!

jana3
28. nov 2009

dendus: A v TT nie je porodnica?

babacica
28. nov 2009

ahojte,chcela som sa spytat,ci saaj nejako aktivne zapajate do ziskavania informacii a MT porodnici alebo sa spoliehate na to,co jedna pani povedala?

denduska
28. nov 2009

jana, no v Tepliciach nie je ani nemocnica 😀 a to my este ani v Tepliciach nebyvame ale kus mimo...

enya80
28. nov 2009

Vďaka za odpovede, už som trochu kľudnejšia. Hlavne, keď sa dá s ľuďmi rozprávať a dohodnúť.
Denduska, nejako mi uniklo, kedy máš termín, ja 30. apríla.
babacica – za seba možem povedať, že jasné, že do nemocnice idem, na okuky a pozhovarat sa, popýtať sa, ale človeku sa otázky v hlave lepšie utrasú, keď si prečíta o skúsenostiach druhých. Osobne som sa dozvedela pár nových info, čo sa týka priebehu pôrodu a používaných metód; veci, na ktoré by ma možno ani nenapadlo pýtať sa, ak by som ich nenašla v príspevkoch druhých mamičiek.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre