Pôrodnica Žilina verzus Martin

anabel
5. feb 2007

Ahojte chcem sa spýtať či máte niektorá skúsenosti s pôrodom v Žiline a Martine.Pozitíva-negatíva, personál... čo doporučujete?

mbamb
24. jún 2011

@gabrielkaa Noo presne aj ja som to pocula, ze su sestricky nie najmilsie ale verim, ze uz je to lepsie kedze to vravia posledne viacere 🙂 Aj som si myslela, ze sa to raz musi skoncit, vsak nebolo mozne, ze ziadna mamicka nechcela ist do ZA, mala som pocit ako keby sa tam chodilo rodit za trest no verim, ze je to uz lepsie 🙂 Este raz dakujem veeeelmi pekne, moja dilema je zrejme ukoncena 🙂

gabrielkaa
24. jún 2011

@mbamb Jasne, neboj nic. Drzim palce, aby tehotenstvo uspesne odsypalo a aby sa narodilo zdrave babatko...a ozaj, mi neda sa opytat, ty nechces vediet pohlavie? chces to ako prekvapko? lebo pozeram,ze si v 25tyzdni a zatial neviete... 🙂

mbamb
25. jún 2011

@gabrielkaa Veu, ze chceme vediet ale zatial nam nic neukazalo 😀 Teraz v stredu ideme na 4D tak sa mozno odhali ake pohlavie nam bude robit radost po cely zivot 🙂 Dakujem velmi pekne, verim, ze to aj tak dopadne ako pises 😉

gabrielkaa
25. jún 2011

@mbamb Daj potom vediet, ci to bude Mirko, alebo Martinka 🙂

lulka78
25. jún 2011

ahojte, ja by som sa chcela opytat,tiez sa rozhodujem medzi MT a Za-som Zilincanka ale oboch syncekov som porodila inde, prvy v Topolcanoch do vody,a druhy v Mt, teraz celkom zvazujem resp. uvazujem o Ziline-kedze doma uz mame dve deti, tak z cisto praktickych dovodov...na Mt sa mi pacil pristup,a tiez to,ze co je tu v Za nadstandard,v Mt sa za to nic neplati 😒 nechapem preco je to stale takto...v Ziline ked som videla socialne zar.-kt. sluzi pre celu chodbu /nie na nadstandarde/ tak som si povedala,ze to snad v 21.storoci nemyslia vazne....a najma mam obavu z toho,ze bude rodit viac zien a ked som videla v Za tie tusim 3 kozy - klasicke uzucke lehatka....... 😒 a len jedno to podla mna normalne porodne kreslo...tak mam celkom hlavu v smutku,ze aj ked sa chystam aj s manzelom, ze proste akurat nebude volne. a ci vobec,ked rodi viac zien,by manzela ku porodu pustili...dakujem za kazdy postreh.

gabrielkaa
26. jún 2011

@lulka78 Ahoj, co sa tyka vyberu tak je to na tebe. neviem ako vyzera standardne oddelenie v ZA,ale nadstandard je tam velmi pekny - aspon tie apartmany. zachody a pekna sprcha na izbe, velka manzelska postel, televizor, chladnicka atd atd. Bola som aj v MT kuknut a myslim,ze tie nadstandardy maju rovnake. ale za to sa priplaca. co sa tyka standardneho oddelenia v MT to posudit neviem, ale to sa tam myslim prerabalo. lebo ja som tam kedysi cca 5 rokov dozadu lezala a tiez to tam nebolo bohvie co. zachody tiez len jedny na chodbe a tiez nie najkrajsie. ale potom to tam zrekonstruovali. pristup personalu sa v Ziline zlepsil, takze ak sa len tohto bojis, tak to sa nemusis.... 🙂.

biela
26. jún 2011

@lulka78 ja som zo ZA a rodila som v MT, jedno aj druhé dieťa, prvé v 2007, druhé v 2010. ten druhý pôrod som chcela mať z praktických dôvodov, t.j.že je to bližšie v Žiline, nakoniec som si to rozmyslela, odradil ma ten predpôrodný kurz na ktorom som bola v žilinskej nemocnici...
pokiaľ mám porovnať pôrodnicu, v martine sú len tie pohodlné pôrodné kreslá, nonstop vedia zabezpečiť epidurálku, celkovo to prostredie je príjemnejšie ako v žiline.
oddelenie šestonedelia, podotýkam štandardné je krásne, sú tam izby pre dve mamičky, v izbičke je sprcha, záchody sú na chodbe, ale sú vo veľmi dobrom stave. nadštandard v martine neviem ohodnotiť, nebola som tam.
pred mesiacom som bola pozrieť kamarátku na nadštandarde v žiline a tá izba mi pripadala ako kutica, a za to sa platí 30 eur, neskutočné čo nazývajú nadštandardom!!!! 😒 ale počula som, že je tam veľmi pekný ten nadštandardný apartmán, no stojí až 60 eur na noc. nadštandardné oddelenie v ZA nie je ani len porovnateľné s tým, čo je štandard v martine. POZOR, hodnotím len priestory. bohužiaľ, v žiline sa pod pojmom nadštandard myslí aj nadštandardná starostlivosť, aby som si za ochotu a pekný prístup sestričky a doktora musela platiť to je nezmysel. o tej nadštandardnej starostlivosti na oddelení nadštandardu v žiline viem od známych, čo vyskúšali aj normálne oddelenie šestonedelia a nadštandard. podľa mňa by nadštandardné mali byť len priestory a vybavenie, nie aj prístup personálu. 😒 ten by mal byť všade rovnaký

čo sa týka lekárov... ležala som pri druhom tehotenstve na rizikovom v ZA a veľmi kladne hodnotím sestričky aj doktorov, veľmi príjemní, odpovedali mi na všetko, čo som sa pýtala, milo a ochotne... a sú aj dobrí odborníci
takisto lekári a sestričky v martine.

ono je to tak, že aj tí lekári sú len ľudia a keď majú toho veľa, nie vždy sú príjemní, ale podľa mňa nachvál určite nikde nič nazanedbajú, ide im vždy len o dobro pacientky a dieťatka, no je to aj o vzájomnej komunikácii.
treba sa veľa pýtať, komunikovať...

@lulka78 ja by som to zhrnula tak, že obe tie pôrodnice sú dobré, záleží čo od toho pôrodu očakávaš, či chceš bezbolestný pôrod, alebo potom sprchu na izbe a pod... 🙂

@gabrielkaa ak si pred piatimi rokmi ležala v mt na gynde, tak to tam vyzerá aj teraz, normálne gynekologické oddelenie nie je prerobené, je to ten klasický nemocničný model, izba s piatimi posteľami, záchody a sprchy na chodbe v otrasnom stave... prerobené je len oddelenie šestonedelia.

gabrielkaa
26. jún 2011

@biela ano,v MT som lezala na gynde, na sestonedeli som nebola. a ako hovoris, nadstandard - jednopostelova izba v ziline nie je bohvieco, lezala tam teraz nedavno sestra, takze viem porovnat. ja som lezala na apartmane a ten je naozaj pekny, velky a priestranny. co sa tyka starostlivosti myslim, ze v ziline su mili aj na standarde aj na nadstandarde.. aspon teraz tieto posledne roky co som pocula od znamych. ja to nemozem porovnat, lebo som na standarde v ZA nelezala..
ale je to na kazdeho uvazeni. myslim,ze odbornici su aj tu v ZA a aj v MT..takze je to uz len na mamicke, ktoru prodnicu si vybere....

pancake
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulka78
27. jún 2011

@biela
vdaka, ano,ja som bola tiez s miskom v Mt,tak viem ze o com je Mt, uz prerobena porodnica a izby-samozrejme,je to super,ze soc.zar. je na izbe pre 4mamicky,to je uplne fantasticke. kamosku som bola-presne - pozriet na nadstandarde za tu tisicku-pre mna hroza,ze za tie peniaze taka fakt kutica....a potom bola kamoska aj za tych 2tisic sk,tak to uz ano,to bolo super,a sestricka ked vosla,tak pomaly uklon : pani xxxx co si prosite-neprosite-som skoro odpadla....a standard v Za - to sa neda inak ani nazvat ako Ukrajina 30te roky....pre tolko zeny jedna socialka, a este aka...hroza .... ja premyslam,ze uz aj to by som prezila-ako aj ine maminy, skor sa obavam toho, ze je tam v za len jedno to normalne poloh.kreslo, a ostatne 3 su len take klasicke uzke kozy-neviem si predstavit rodit na tom, podotykam,ze som z tych chudsich 🙂 ale aj tak to vyzera ako zo stareho filmu ta koza a potom NAJMA to,ze ak bude rodit viacero zien,ci vobec tam pustia manzela - to je asi moja navacsia obava zo vsetkeho,sama do Ziliny, tak dobrovolne fakt nie.....aj ked viem,ze pristup v Za sa dost zmenil,aj tak mam zo Ziliny dost obavy.

miracko
28. jún 2011

@lulka78 vacsinou davaju zeny rodit na to nove kreslo ak maju pri sebe muza
Neviem preco ale ja som rodila oboch aj za pritomnosti muza a vzdy ma dali na to nove, mamicky co tam boli same supli na tie stare "kresla" neviem ci sa to tak da nazvať
Pri druhom porode, sme sa na tom novom doslova vystriedali s mamickou co rodila po mne
Ale ako to riesia ak maju naraz 3 porody a vsetky tam maju manzela to neviem, ale aj keby ti vysla ta stara postel/ kreslo tak podla moze pri tebe byt
Ja som nedavno pisala o pristupe v ZA, mne sa pacil nech si pise kazdy kto chce co chce, a primarovi som velmi vdacna ako mi pomohol pri prvom porode ked som uz bola na konci so silami ale druha stranka veci je vzhlad nemocnice, zato vsak personal naozaj nemoze, mne bolo doslova tych sestier az luto ked som videla ake maju tie rovnosaty dozasivane a flakate, takze stav v akom je nemocnica je o inom
A WC- ko ani nekomentujem ja som rodila v oktobri a na tom zachode bola taka zima ze som myslela ze primrznem k mise 😀

lulka78
28. jún 2011

@miracko
dakujem ti za info, urcite za to ako vyzera porodnica sestry nemozu. mna dost odradza presne to co pises,to wecko,aj ked budem rodit v lete,a este wecko a sprcha v takom otrasnom stave a pre celu plejadu mamiciek...fakt to nechapem. a nemam chuti dat 5tis.korun za tu izbietku,na tu druhu lepsiu by som aj sla,ale to je uz fakt moc penazi....skoda,ze namiesto toho aby prerobili cele oddelenie ako to spravili v Martine-ze je to normalne pre vsetky mamicky, tak stare nechali fakt v otrasnom stave a spravili take ze kde je to fakt k niecom,chcu nehorazne peniaze...
ale potesila si ma tym,ze ak by som prisla s manzelom a hoc by bolo plno,ze aj keby som bola na tej starej koze,tak by snad mohol ist...moc sa mi teda do Za nechce, skor to beriem ze keby to bola nutnost...

miracko
28. jún 2011

@lulka78 ja som zase Martin uplne vylucila preto, ze mam hrozu z cesty popod Strecno, aj ked teraz je uz prerobena a zrychlena ale ja ked som cakala oboch este nebola, obidvoch som mala v oktobri, tak som sa bala, ze bude nieco na ceste a nedojdeme vcas, no a dalsia vec co pre mna bola podstatna do MT by sa za mnou manzel nedostal ani poriadne na navstevu, ale do ZA mohol odbehnut z roboty, a do MT by sa nedostal asi nikto z rodiny ma pozriet, takze preto som isla aj do ZA. Ja som ten ich nadstandart ani nevidela ale prezila som aj normalnu izbu
Jedine co mi vadilo bola jedna sestricka pri druhom porode, strasne vela zbytocne rozpravala a mna to znervoznovalo, hlavne vety typu : "ja viem co to je rodiť", a nevzdychajte tolko co budete robit pri porode" a pritom som sa ani slovkom nestazovala nic, len prosto vzdy co ma prisla pozriet nieco take utrusila 😒

lulka78
28. jún 2011

@miracko
no ja som si to uz raz zazila,to Strecno, pred troma rokmi v auguste.....zapchy a podobne,akurat vtedy to cele prerabali....takze sme zacviceni 🙂 manzel bol za mnou dvakrat,moji rodicia raz, mne to aj stacilo 🙂 asi aj preto,ze sme sa na izbe stretli s dobrou kamoskou zo sidliska 🙂 zo Ziliny 🙂
ved ja viem,zeby som prezila-aj tu normalnu izbu-aj tie nenormalne socialne zariadenia.......a ak budem musiet aj prezijem,nic ine mi ani neostava,ale zilinu si skor davam ako "zadne vratka" na zaklade toho,co viem,co som videla-ja som tam bola na preporodnom kurze pred druhym porodom,ale ked som to videla, som ufujazdila do Mt-dalo sa, manzel bol doma atd-proste okolnosti dovolili ist do Mt.
z takej sestricky musi mat clovek fakt "dobry pocit".... to povzbudi cloveka fakt,ze nevzdychajte cobudete robit pri porode,to predpokladam bola nejaka velmi zrela 50-tnicka.

miracko
28. jún 2011

@lulka78 presne si to trafila, vyzerala tak tesne pred dochodkom a tiez ze ma celej roboty plne zuby 😀

mbamb
29. jún 2011

@gabrielkaa Ahoj tak dnes sme boli na kontrole a videli sme pipisik 🙂 Budeme mat synceka 🙂 Len ma trosku na vahu uporoznili lebo mam uz 9kg hore a 25tt 😒

lulka78
29. jún 2011

@miracko
no,to je povzbudzujuce...ze roboty plne zuby, robota v porodnici podla mna ani nie je tak robotou ako skor poslanim....

miracko
29. jún 2011

@lulka78 Ale asi nie na Slovensku v tychto podmienkach a za tieto platy 😖

gabrielkaa
29. jún 2011

@mbamb Ahoj, to tak gratulujem k Mirkovi! nech len pekne v brusku rastie. a s tou vahou to neni az take zle, ci? ved 9 kg je v norme... uz si za polovicou tak co? ja som pribrala myslim nejakych 14-15kg uz ani neviem. a ty mas sice este dajaku chvilku do porodu ale aj tak myslim,ze do 15 kg pribrat nie je zle...

lulka78
29. jún 2011

@miracko hm,poznam aj takych,resp. take, co to takto beru...len do Ceska sa mi rodit nechce ist, resp. keby nahodou sa pritrafil cisarsky rez, tak to neuplatime,kedze som tam neni poistena....v Cesku je to mozno o kulilincek lepsie,ale moc veru nie...

vulka
29. jún 2011

@mbamb 9 kg niekto pokladá za veľa? Tak to mňa by asi poslali na odstrel. Ja som v 26-tom týždni a už som pribrala 18 kg. A čo je pre mňa najšokujúcejšie,že žiaden doktor to nerieši. A to vzhľadom na zdravotné komplikácie som ich už vystriedala niekoľko.

wieruss
29. jún 2011

baby neviem ako Vy, ale mna osobne odradza na ZA nemocnici to, ze maju sice titul BabyFriendly ale podla toho sa teda nespravaju ☹ babo Vam ledva ukazu, hned odnesu prec, neakceptuju individualne priania a ani nie su ochotny s Vami o tom diskutovat 😠 to uz kde sme ??

miracko
29. jún 2011

@wieruss no, ja som mala prveho pri sebe sice az rano, porodila som ho o 21.00 a doniesli mi ho az o 6.00 rano, ale to bolo vyslovene na primarov prikaz, nakolko som mala tazky porod a on sam hovoril sestrickam az mi ho daju az rano aby som si oddychla, ale po porode mi ho ukazali hned
Pri druhom mi ho tiez ukazali aj dali na ruky aj prisat sa skusil a nemala som ho iba tie 2 hodiny co lezis po porode este na posteli, hned ako ma presunuli na izbu mi ho sestricka doniesla a mala som ho stale
Co sa tyka individualnych priani neviem, to som nejak neriesila, pre mna bolo podstatne ze som mala pri porode muza a ze tam mohol byt az kym ma neodviezli na izbu na sestonedielky, ale co sa tyka pripravy pred porodom nikto neriesil ci chcem skakat na lopte alebo sa sprchovat, robila som co mi vyhovovalo

mbamb
30. jún 2011

@gabrielkaa Dakujeme velmi pekne 🙂 No uz sa tym az tak nezaoberam hlavne nech sme zdravi. Ked som sa tym velmi zaoberala a velmi som si sledovala vahu tak mi aj isla hore a uz to nechavam tak 😀

wieruss
30. jún 2011

@miracko dakujem za skusenost 😉 viem, ze to vyznie mozno cudne, ale pre mna je podstatne, aby babo neslo odo mna prec. Podla toho co som citala, su tie dve hodiny dolezite, aby si mohla byt s babom a navyse ich to nestoji nic, to, ze sa "musi" vyhrievat babo na podlozke je sprostost ako mraky. Lenze oni maju rutinu a od nej nie su ochotny pustit - okrem toho to percento epiziotomii co maju tiez dost strasi ... hodne ma to mrzi, lebo vsak hadam kazdy by chcel rodit v meste kde to ma najblizsie ☹

miss_shy
30. jún 2011

no mne maleho ukazali, uz obleceneho, ale mne ho doktor musel vratit 2krat spat, lebo isiel von ruckou ako superman 😀 ale informovana som bola hned, a sestricka mi ho doniesla este ked ma sili aj hned potom. mne to nejak nevadilo (mozno som divna) ale aj po porode ma nechali oddychnut, rodila som o osmej rano, potom mi ho doniesli a na moje poziadanie som ho nemala dve noci. Inak nase mamy nemali deticky hned pri sebe, oddychli si poriadne sa vyspali, a ja nemam pocit ze by ma moja mamina lubila menej alebo ze nevznkilo puto medzi nami lebo ma nemala pri sebe na izbe. Podla mna to malo cosi do seba, aj ked kazdy extrem skodi.

katka_mi
30. jún 2011

ahojte, tak aj ja prispejem do tejto temy, kedze som si vyskusala, hoci len trosku, obe porodnice. Byvam v Ziline a rodila som minuly tyzden v Ziline, aj ked som planovala rodit v Mt. Chodila som do Mt na monitory, tiez sa mi pacili priestory a to, co slubovali fora a internetove stranky. Realita vsak bola uplne ina. Chcela som v Mt nadstandardny apartman, pritomnost otca pri porode, aj aby babatko bolo po porode hned so mnou. Uz ked som chodila do Mt na monitory, vzdy boli apartmany plne, ale povedala som si, ze nevadi, ved tie izby na sestonedeli su pekne. Potom prisiel den D, mala som byt hospitalizovana kvoli prenasaniu. Lekar na prijme mi nic nepovedal (poloha babatka, ci som otvorena, proste nic), len ma poslal s papierom sa hospitalizovat. Ked som prisla hore, ujala sa ma sice mila sestricka, no nebolo ani kde zlozit veci, bol tam chaos, vela ludi, pocas prijmu sa pri nas zastavil dalsi lekar a s usmevom mi povedal: "vas dame asi na strechu". Proste mali preplnene. Apartman nebol volny ani nahodou. Nevedela som si predstavit, ze po porode ma nebudu mat kde dat a tak budem ubytovana na klasickej izbe bez babatka a tak som odisla na reverz a hned potom som isla do Ziliny, kde uz na prijme boli velmi mile sestricky, ochotna mlada lekarka, komunikacia bola bez problemov. Rodila som cisarskym, kvoli priecnej polohe. Babatko mi po narodeni sice neprilozili, ale aj mi je to tazko si predstavit v tej situacii s rozrezanym bruchom. Hned po porode mi ju vsak ukazali, pohladkala som ju a stravila tazku bolavu noc na JISke, kde bola opat velmi mila a ochotna sestricka. Apartmany boli volne (v case mojho prichodu 3 volne a aj samostatne izby, keby som chcela) a tak sme na druhy den rano uz boli spolu s tatinom aj dcerkou. Pristup lekarov a sestriciek pocas celeho pobytu skvely. Myslim, ze keby som rodila prirodzene, nebol by problem dohodnut sa s nimi, co sa tyka prveho prisatia, prilozenia, atd. Mozno je to nespravne, ze clovek si musi zaplatit drahy apartman, aby sa mal prijemne, ale taka je doba, ked porovnam tu pohodu a pokoj v Ziline s preplnenym Martinom, tak urcite aj nabuduce pojdem rodit do ZA. Podla mna tie peniaze za par dni na apartmane po porode stoja, a to nepatrim medzi solventne zeny. KOlkokrat clovek rodi za zivot? Ma to byt krasny zazitok, tak ked vacsina z nas je schopna oplieskat peniaze kazde leto na dovolenku, cudujem sa, ze niekto ma problem zaplatit si nadstandard po porode, ktory je mozno raz za zivot...

miss_shy
30. jún 2011

@katka_mi ja som tiez mala na apartman nasetrene a nelutujem ani jeden cent a ani jednu minutu stravenu tam. Sice to bolo v Mt ale viem porovnat aj pristup lekarov a sestriciek na apartmane a "obycajnej izbe".

fialka88
30. jún 2011

Dievcata, prispejem Vam aj ja do diskusie. Ja som rodila v MT pred rokom a pol a bola som na normalnej izbe. Porodila som rano o 4:00 a malu mi prinieli asi okolo 9:00. Celkovy dojem z porodu som mala dobry. Sestricky a aj pani doktorka boli velmi mile. Musim pochvalit aj sestricky z novorodeneckeho. Boli velmi mile a ochotne odpovedat na hocijaku otazku. Neviem, aky je tam ten nadstandard, ale normalne izby su tam pekne, babatko mozete mat hned aj prvu noc pri sebe(ak sa na to citite), ak nie...ze si chcete viac oddychnut, malicke Vam vezmu...na par hodin. Ja som mala problem aj so spustanim mlieka a v noci som musela davat umele...a uz o mne sestricky vedeli a jedna mi prisla raz v noci zaklopat na izbu, ci nechcem mlieko pre malu.🙂 Ja skratka nedam dopustit na MT a isla by som tu rodit opat.🙂 A pozdravujem Lulku78 😀

lulka78
9. júl 2011

fialka dakujem za pozdrav 🙂 no vidis,snorim snorim, najradsej by som sla najblizsie-do Za ale tak sa jej nejako bojim...ani jedneho som tu nerodila....uz pocuvam aj lepsie na Zilinu, fakt neviem. najviac mam fakt obavu z toho, ze to normalne porod.kreslo bude obsadene a budem na tej uzkej "koze" ,a to by som este vari prezila,ale dost mam obavu z toho,aby mohol ist aj manzel,ze ak bude viac zien...ci sa to da.

@fialka88

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre