Pôrodnice v Bratislave a ústretovosť pri plnení pôrodného plánu

didianac
7. okt 2013

Ktora porodnica v BA je najustretovejsie k rodickam? Priatelka mojho brata chce co najprirodzenejsi porod, bez epi, oxitocinu, bez vyvezovania noh, chcela by porodne kreslo. Ma za sebou uz 2 porody a zle skusenosti, (teraz by najradsej rodila doma) aj s psychickym natlakom na rodicku aby co najskor porodila. Dalsie podmienky su napr.dotepanie pupocnika, prilozenie dietata hned na telo matky a ponechanie co mozno najdlhsie a pod. Asi ma nenapadne vsetko ale za kazdu skusenost dakujem 🙂

hallie
8. okt 2013

@dulkagabulka ďakujem veľmi, veľmi! určite sa na vás obrátim 🙂 no a to rychle a zběsile sedí :-/ hlavne mne určite budú vysvetľovať, že oni to vedia lepšie, lebo som prvorodička ☹ grrrr....

usacek79
8. okt 2013

@hallie nuz ja som sa ani nepokusala dohodnut s mojim gyndom, od zaciatku mi bolo jasne, ze nemozem rodit v BA, ak chcem porod podla svojich predstav 😅 ja idem rodit tiez za hranice 😉
ono totiz aj ked sa mozno s porodnikom ako tak na niecom dohodnes (naozaj len na niecom..), tak je tam este dalsi tim ludi, ktori maju zvacsa podobne skostnateny pristup 🙄 a proste to ja riskovat nebudem ani za svet, nemam chut sa s niekym natahovat o elementarne veci v takom dolezitom momente, ako je porod 😕

hallie
8. okt 2013

@usacek79 no, ja najprv skúsim, či nepovolí... ale to ma zneisťuje, že ak ma napriek zazmluvneniu nebude rodiť on, je mi naprd, na čom sa dohodnem. uvidím, mám ešte z toho v hlave trochu bordel :-/

usacek79
8. okt 2013

@hallie no on ta bude urcite rodit, ak si ho zazmluvnis, o to sa bat nemusis... len teda tam su pri porode aj ini ludia, nebodaj aj cele kolkovium medikov sa pride pozerat 😀
ale teda mozem ti vopred povedat, ze s nim vela nedohodnes, rodilo u neho asi 7 mojich kolegyn, z toho 5 ci 6 slo cisarakom napokon (pamatam si len jednu prirodzene), takze to je pomerne jednoznacna odpoved, co tomu asi tak predchadzalo - vsetky mozne zasahy tradicne..
On je akoze dobry gynekolog, aj porodnik, ale naozaj absoutny "klasik" v nasich pomeroch a to znamena len jedno 🙄

paradoxy
8. okt 2013

Dakujem didianac za temu 🙂 Hlasim sa - ja som ta priatelka brata :D
Obraciam sa na vsetky smery a zistujem info. Podla toho, co viem doposial na SVK funguje nieco co ja by som nazvala mastenie oci. Cize navonok sa tvaria, ze vam vyjdu v ustrety napr. v porodnom plane - cize suhlasime, ze nebudeme riesit rutinne ukony (namastime oci, aby nepalili, pripadne prikryjeme klapkami). V akcii vsak (nerozumiem ako je mozne, ze VZDY) nastane dovod, preco je ukon NEVYHNUTNY pre zachovanie zdravia matky a dietata. Cize - rutinny ukon sa vykona, sposob sa najde a este aj takou cestou, aby sme to matke obhajili. Cize postavime dieta do ohrozenia (aspon zdanlivo) a ukon zariadime. A kto ma vacsiu kompetenciu rozhodnut o nutnosti ukonu - matka, ktora nieco nejak CITI, pozna svoje telo a vnima svoje dieta, stav a situaciu zvnutra alebo lekar, ktory je tu v autorite odbornika? Zial, tu sme v oslabeni. Pocity zeny rodicky sa neberu v uvahu. Su to LEN pocity. Lekar ma vzdelanie, odbornu prax, nastroje... a donucovacie prostriedky v rukach. Je to vlastne o MOCI, akoby prioritou bola moc zamaskovana pod nalepkou "vsetko pre dobro dietata". A verim, ze mnohi to robia s tymi najlepsimi umyslami, pretoze takto to funguje roky a maju system a ten je zauzivany a netreba ho menit, lebo rpedsa funguje.
Nase zdravotnictvo nie je nastavene na zeny, ktore sa poznaju, ktore si dovoluju riadit sa instinktom, ktore citia, ktore doveruju sebe a dietatu a prirode... Je nastavene na bezduche odovzdanie sa do ruk lekarov, s co najmensim vedomim seba, s co najvacsou schopnostou prisposobit sa tlaku zvonka a nepocuvat svoje telo. Proste, prisposobit sa systemu a rutine. Je to moj osobny-subjektivny nazor, ktory sa netyka iba rodenia, ale celkovo pristupu lekarov k pacientom.
Momentalne necitim moznost ako to zmenit... a bojovat. Nevidim realnu moznost. Preto som naklonena porodit kdekolvek inde, len nie v SVK nemocnici. Ja som totiz z tych, ktore doveruju instinktu. Hoci sa nevyhnem spolocenskej kritike a pocastovaniu slovom "to je ta sibnuta" a pod. , som ochotna si toto bremeno niest. Za svojim presvedcenim/citenim si totiz stojim a budem stat.
Mam v plane sa stretnut osobne s par lekarmi a navstivit osobne niektore nemocnice, aby som mala rozhlad, aby som videla reakcie lekarov na plan, aby som si vedela spravit nazor aj na zaklade rozhovorov, nielen info z vonka... Potom sa rozhodnem. A nakoniec - bude tu konkretna situacia, ked zacnem rodit a ta bude jedinecna. mozem si to naplanovat ako chcem, nie vsetky plany idu podla nas 🙂 Takze to tiez bude odrazovy mostik.... Ked budu uricte ukony nutne, ja budem ta prva, ktora bude ziadat, aby nebol ohrozeny zivot dietata alebo mna.... (a to je tiez cast instinktu, na to sa da spolahnut, to sa neda obist ziadnym planom).

usacek79
8. okt 2013

@paradoxy presne tak to je..
krok za krokom robia lekari ukony, ktore potom casto vyustia do "kritickej" situacie, ked uz presadia nejaky zasah, ktory by bez ich predchadzajucej "pomoci" nebol nutny..
A co sa tam potom chudera matka bude s nimi natahovat, ked do nej zacnu hustit, ako je jej dieta v ohrozeni zivota (aj ked byt nemusi realne..) a ci si to vezme na triko, a co je ona za cloveka a podobne dalsie, ovela horsie urazky a natlak, coho su slovenske zeny obetami... 😠

Preto pre mna bolo v podstate od zaciatku jasne, ze to takto asi nepojde.. Nemozem povedat, ze mam chut sa niekam trepat, ani riesit potom veci s matrikou atd, ale proste zial nemam na vyber.. Je to moja forma protestu proti nasmu systemu porodnictva - nebudu mat zo mna ani euro 🙄
a ze na teba budu pozerat ako na exota...? co ja viem, ani nie... ja sice ked vyslovim, kam idem rodit, tak sa zatvarai, ale ked vysvetlim, v com je rozdiel, tak v podstate vseci chapu..
A teda mne je to aj uuuuplne fuk, co by si kto myslel o tom, ak by som aj chcela rodit na Severnom pole - moje telo, moje dieta, moj porod, hocikto iny je irelevantny 😉

dulkagabulka
8. okt 2013

@paradoxy sranda- obracať sa na všetky smery a naraziť na ten isty zdroj 😀 😀
s tymi navštevami pôrodnic a konzultaciou pôrodneho priania zoči voči - velmi dobrý nápad...treba si pripraviť pevné nervy a neprepadnuť depke hned po prvej konzultacii...tie ostatne konzultacie budu vyzerať tak,ako ta prva 😒

paradoxy
8. okt 2013

@dulkagabulka Gabika, vsetky cesty vedu.... asi tam kam maju viest 🙂

dulkagabulka
8. okt 2013

@paradoxy alebo Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže 😵

seemani
8. okt 2013

@usacek79 to je pravda, úprimne ja som tiež bola najrpv za to dotepanie, ale keď som si ju vypočula, zmenila som názor, ale máš pravdu, že keby som počula niekoho, kto to naopak zastáva, možno by som aj ja mala zas iný názor.. ťažko povedať, kde presne je pravda..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre