Preeklampsia

cakamebabo
16. jún 2017

Ahojte zienky akurat ma hospitalizovali pre preeklampsiu.... spodny tlak som mala 110...ste tu niekto kto to mal v tehotenstve tiez ? A ako ste dopadli...Dakujem krasne

kotatko12345
16. jún 2017

@cakamebabo ajoj aj ja som to mala

katrin21
16. jún 2017

mala som od asi 31tt striedavo taky vselijaky tlak, ale nemala som bielkovinu v moci a doma nizsi, tak som to nebrala moc do uvahy.. v 32-33tt som isla k internistovi, lebo ani v klude nesiel pod 140/100 a dal mi dopegyt, kt. vobec nezaberal....uz to slo aj na 160/110 ako kedy....v klude menej... ale nad 100 vacsinou .... tyzden na to uz bielkovina v moci, 34tt presne som sla do nemocky teda , dosadili este vasocardin, dopegyt zvysili, ale nic.. uz som bola cela spuchnuta.. na druhy den vecer skusali este nieco s liekmi , ale bez uspechu, tlak 160/120 (!!) tak v noci akutna sekcia, lebo uz slo o zivot mne aj malej..... odislo zo mna do 24h asi 8l vody cez cievku, sestricky nestihali menit tie sacky.. uf...
Malicka mala len 1600g, ale vsetko mala OK, apgar skore 10 🙂, dychala sama, akurat nizka vaha kvoli tlaku..... Velmi som sa vtedy zlakla, lebo som to necakala....ale ona vsetko s prehladom zvladala a dobiehala....
Mne tlak neklesal asi 7dni po porode, ale asi to uz bol aj stres z malej - strach o nu a uz ked sla sestra po chodbe mi merat, uz mi buchalo srdce. lebo uz mi hrozilo, ze daju lieky, co malu nebudem moc kojit a to som ja nechcela..
tlak stale okolo 150/100 ....nakoniec mi tu na MK poradila jedna baba internistka este skusit LOMIR , povedala som lekarke o nom a nasadila mi ho, bola zlata....
Hned do 3dni mi zabral a potom ma konecne asi na 13den hospitalizacie mohli pustit domov....
Doma mi tlak klesol na treti den tak, ze lieky som mohla uplne vysadit, domaca pohoda je domaca pohoda....
teraz mam naspat moj nizky tlak... nastastie mi vysoky nezostal..

Kolky si tyzden? kolko ma malicke gramov?

sashabb
16. jún 2017

@cakamebabo nasadia dopegyt na tlak + magneziove infuzky + 5x meranie tlaku denne a zrejme budu ešte sledovať bielkovinu v moči. Pokiaľ bude všetko v ramci normy tak ťa budu iba sledovať a je možné, že ťa ešte pošlú domov (aj keď to je mala pravdepodobnosť).
Pokiaľ by sa vyskytol problem, odležíš si to min. 2týždne. Pokiaľ by bol ešte väčší problém tak zvolia akutnu sekciu.
Ak by si mala tlak stabilny a mala si ukončený 38tt tak ti môžu pôrod vyvolať, ak chceš teda rodiť prirodzene.

kotatko12345
16. jún 2017

Ja som mala cisaraky v 36tt a pekne po 4 dnoch nas pustili domou.mala mala 47cm a 2760kg

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@katrin21 ja som v 36tt a malicky ma 2800g podla usg je vacsi....o 2tyzdne, taktiez mam.od zaciatku tlak okolo 90tky....tak som to neriesila tiez ze ak.nemam.tu bielkovinu je to ok...lenze dnes mi prislo tak zle,isla som k lekarovi hned na interne....a z interneho lezat na gynekologiu...dost sa bojim...viem ze babo ma uz vahu aj tyzden super,ale bojim sa pretoze viem co ten tlak moze narobit...Dakujem krasne za odpoved 😘

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@kotatko12345 a aky ste mala prosim vas.tlak ze riesili sekciu?

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@sashabb Samozrejme ze.chcem rodit normalne....dufam ze to bude mozne...dakujem za odpoved

kotatko12345
16. jún 2017

@cakamebabo no 120/90-100

mimka11111
16. jún 2017

@cakamebabo nabeh na preeklampsiu,resp.som mala hypertenziu...tlak 160/110,kolisavy,ale nikdy nie pod 140/90....asi od 30 tyzdna,potom bielkoviby v moci od 36.t. a stale sa vylucovali...vobec som na sebe ten tlak nepocutovala,samozrejme som bola naliata vodou..dopegyt pomohol len na zaciatku... v momente,ako sa mi objavili bielkoviny v moci,nasledovala nemocnica.....rodila som cisarakom v prebiehajucom 38.t...syncek vaha 2550g,dlzka 46cm.....

mimka11111
16. jún 2017

@cakamebabo este som zabudla,podla uzv.mal mat maly vahu 2800g

veronka1234
16. jún 2017

@cakamebabo ahoj aj mna hospitalizovali pre vysoky tlak a bielkovinu v moci v 36 tyzdni. Maly mal podla usg 2700 gramov. Lekar rozhodol, ze uz sa neoplati ma liecit a na druhy den mi vyvolali porod 🙂

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@mimka11111 No presne takto to mam s tlakom aj ja....Dakujem za odpoved...a tie usg uz neverim kazde meranie je ine...🙂

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@veronka1234 Aahoj.🙂 a aky si mala vysoky tlak ze sa doktor rozhodol uz neliecit?🙂

lus2909
16. jún 2017

Ahojte aj ja som mala preeklampsiu tk vysoky nohy opuchnute skoncila som tak ze som zacala krvacat a skoncila som z vyvolavackou, maly v poriadku mne nohy odpuchli az po 6 tyzdnoch a tiez som brala dopegyt

katrin21
16. jún 2017

@cakamebabo tak to ste uz za vodou...tt krasny...takze ak budu chciet vyvolat porod tak sa netreba bat..ono 110 je velmi vysoky spodny...to uz by som asi suhlasila s tou sekciou lebo ten je dolezitejsi ako horny... Tteba sledovat ozvy a pohyby... Ak by sa babo zacalo nejak nezvycajne v brusku hadzat a moc kopat tak chod na pasy...pytaj sa..lebo to koze byt znak ze babo sa ma zle...ten tlak zuzuje cievy placenty a nevyzivuje sa babo...moze aj chudnut...a moze sa odlucit placenta.takze neoplati sa udrzovat uz za kazdu cenu...nechcem strasit ale treba tieto veci vediet.... Keby nieco.. Drzim palceky.

katrin21
16. jún 2017

Jo a este som chcela ze aj mne uz bolo zle nakonci..aj krv z nosa mi stale tiekla v noci..puchla som..take hviezdicky mi pred ocami lietali... No fakt asi v hodibe 12tej .ma operovali..

cakamebabo
autor
16. jún 2017

@katrin21 dakujem krasne....ved presne tak by som to chcela nech to riesia lenze tu lekari stale na nieco cakaju.....tak som.zvedavaaa dokedy nas.budu takto.drzat...dakujem krasne za radu.🙂

veronka1234
16. jún 2017

@cakamebabo dolny si nepamatam, horny som mala 165 😱. A babatko uz malo peknu vahu, tak ze uz nemalo zmysel cakat

katrin21
16. jún 2017

@veronka1234 horny tak nevadi... Ide o spodny..nad 100 je zle.. Vlastne uz nad 95 dochadza k zuzovaniu ciev

veronka1234
16. jún 2017

@katrin21 ano? To som nevedela. Dolny som mala nad 100, ale uz si nepamatam kolko. Mna sokoval hlavne ten spodny. Cele tehotenstvo som mala idealny tlak 120/80 a posledny tyzden mi takto skocil

matazirafa
16. jún 2017

@cakamebabo neber to tak že si tam za trest a doktori len cakaju.. Ja som to tak tiež brala, ale musia ta odsledovat dlhodobejšie, mňa namerali mesiac pred pôrodom a hneď ma tam nechali, potom sa tlak liekmi síce upravil ale pridali sa,mi zle krvne testy az z toho bol Hellp syndróm a akútna sekcia v celkovej narkóze. Tým ta nechcem strašiť, ja len že počúvaj lekárov a bud rada že to riešia,ak by ta poslali domov a dačo sa stane potom by si hovorila inak

miminkanase
16. jún 2017

@cakamebabo ahoj, ja som cakala dvojicky, chlapcov. Uz na poradni v 35tt sa im nepacil tlak, citila som sa dobre, ale tlak nie a nie klesnut. Doktor usudil, ze zostanem v nemocnici. Nebranila som sa. Dobre urobili. Kazdy den kontrolovali tlak, podarilo sa im ho pomocou magneziovych injekcii udrzat v normale, ale aj tak som sa nejako velmi zacinala nalievat vodou, puchnut. Poslednu noc pred akutnou sekciou sa chlapci v brusku nesli ukludnit, celu noc ma trapili, kopali a kopali. Rano som to doktorom spomenula, zobrali krv a potom o 2 hodky zas a zas. Krv sa blaznila, rozhodli sa teda pre sekciu. Bielkovinu som v moci nemala, ale aj tak do papierov napisali "preklamsia"
Chalani mali po 2220g a 45cm. Vsetko v poriadku
Nohy som mala ako srek este 2-3 tyzdne po porode 😉

deti95060810
16. jún 2017

ja som pri synovi mala také opuchnuté nohy, že som v decembri nemohla ani čižmy obuť....aký som mala tlak nevie nik, pretože lekárka to vôbec neriešila, mesiac pred termínom mi povedala, aby som už viac na poradňu nešla, len keď to na mńa príde aby som išla do pôrodnice....
Pri druhom tehu tiež veľký opuch nôh a to mi zas iná gynol. nakázala vynechať soľ - ešte aj chlieb som si musela piecť doma bez soli - nohy mi krásne odpuchli....
Pri ďalších tehu som už žiadne problémy s opúchaním nemala...

katrin21
16. jún 2017

@deti95060810 kym len nohy, je to OK. to je bezne... kolkokrat len z tepla...
ale ked uz puchne vsetko, aj tvar, to uz je ine.. ja som bola uz ako balon...
uz mi normalne koza z cela a oci padala na oci a nos... hroza.... rodina ma bola pozriet a ani na nespoznali....prva fotka uz v nemocke, druha pri tom obraze este den predtym rano doma, ked som sla do nemocky uz.. behom dna som uz zas viac puchla , takze uz to nabralo riadny spad....a foto potom po porode... zmeny vidi asi kazdy :D
aspon viem, jak by som vyzerala, keby som tucna... motivacia nepribrat :D

jana_eyre
16. jún 2017

Mala som pri poslednom tretom tehotenstve (vraj velmi nezvycajne ze iba pri jednom a tretom) hospitalizovali ma s tlakom 165\110 v 36tt ak si dobre pamatam.. Dopadla som tak, ze som dva tyzdne lezala, jedla dopegyt, magnezium alieky proti bolesti hlavy, sledovali babo aj mna a v 38tt uz radsej porod vyvolali, lebo sam sa nerozbiehal a pre istotu uz viac necakali.. Trocha som si oddychla a sice po orode som mala tlak vysoky este dlho, teraz je uz vsetko ok.. Drzim palce nech ti vsetko dobre dopadne..

miminkanase
16. jún 2017

@katrin21 presne, ako opisujes. U mna to bol tiez rychly spad. Este na druhy den po sekcii (nas stavali po 12h na nohy), som bola naliata, hrozne co tlak urobi s telom. 😒

katrin21
16. jún 2017

@miminkanase aj mna stavali 12h po, ale tocila sa mi hlava, tak som len sedela a potom asi o dalsie 3 hodiny az som vstala....

jania023
16. jún 2017

@cakamebabo mne zistili preeklampsiu v 30-31tt
Nechali ma este 3-4tyzdne koly tomu ze mala bola drobna. Nakonci to bolo uz hrozne, oblicky mi odisli a spinila sa mi krv, mala dostala zastavu srdca tak ju museli rychlo vybrat. Nastastie vsetko ok, bola drobna iba 40cm a 1600g na 36tt
Ja som este 6 mesiacov po porode mala problem s oblickami a museli mi davat dializu

cakamebabo
autor
17. jún 2017

@katrin21 Dakujem za odpoved uzasne ste to zvladli, malicka je nadherna a teraz uz velka kocka🤗🤗 Nikdy by som nepovedala ze je to take vazne..... ako lekari naozaj vravia ..chvalabohu mi tlak po tabletkach klesol,ale vraj hoc kedy zas moze vyskocit...chvaalabohu tak nepuchnem.....

katrin21
17. jún 2017

@cakamebabo no, tak to je super, ze aj tlak klesol... u mna to bolo celkovo ze asi som to aj ja doma podcenila a cakala, ale zas si hovorim, ze keby mi ten tlak aj tak neklesal, mala by sa mmusela narodit skor a to by bolo vsetko horsie pre nu, takto bola dovyvijana, mala len nizku vahu.... moje telo to zvladalo, ked som uz citila, ze je to na hrane, isla som do nemocky .. ja som si doma stale merala tlak, ale tak hlavne internista ma chlacholil, ze to je OK tlak, lenze oni to beru s pohladu nie tehotnej zeny a babatka.... ze co tam hrozi....
ale tak vsetko je tak ako malo byt, tak to beriem.....
U teba je to uz , ako som pisala, dobre , lebo babo bude donosene, vaha krasna, takze pohoda...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre