Prirodzený pôrod. Čo si o ňom myslíte?

susik77
7. máj 2007

Ahojte, prave mam cerstvo po 5-dennom predporodno-rodicovskom kurze, ktory na mna velmi zaposobil. Rozpravali nam, aky je pre matku aj dieta dolezity prirodzeny porod ( bez liekov) a ake zasady by sa v porodniciach mali dodrziavat podla WHO ( svetovej zdravotnickej organizacie) a ako sa v skoro vsetkych porodniciach porusuju, ze vraj preto, aby si to zamestnanci v porodniciach rychlejsie "odkrutili". Preto by ma zaujimalo, co si myslite o " prirodzenom porode" bez urychlovania a liekov ( samozrejme pri spontannych porodoch, ked nie je ohrozena matka ani dieta), a o vasich skusenostiach po porode- ci vam dali miminko hned po vysetreni, al. ho zaniesli prec, o tom, ako v ktorych porodniciach respektuju porodne plany a ako pomahaju mamickam pri kojeni.

ninuska
23. máj 2007

ach boze som dala klystir z blbym iy- nuz co ....ja zijem v nemecku tu robia kontrolne vysetrenie tak isto ako u nas len toho ultrazvuku je menej ale to sa mi zda ze je aj na sk. tak 3krat

susik 77 - ja by som mala rodit zaciatkom juna potom napisem ci to prebehlo tak ako som si predstavovala ja chcem porod doma s porodnou asistentkou...som sama zvedava ako to bude ona odrodi rocne 120 deti s toho robi mozno tri nastrihy ak je to nutne radsej odporuca predpripravu masaz hradze atd. jogu koli dychaniu a rozne ine cvicenia...tak som sama zvedava co to vsetko prinesie - a ci sa to vobec podari lebo je to moje prev babatko

titkovamiriam
23. máj 2007

ninuska ja som si hovorila ze tretie by som porodila aj v parku na lavicke a vidis maly mal uzol na snure a ked sa tlacil von tak skoro zomrel nebyt okamzitych elektrosokov a adrenalinu. ☹ ,takze niekedy sa ten osud zahra a ked som sa potom dozvedela ako male percento deti sa zachrani s tymto pri porode som vdacna vsetkym lekarom ktori naokolo behali. 🙂

mackomucko
24. máj 2007

hmmmmm

mackomucko
24. máj 2007

hm? kde je prispevok?

ninuska
24. máj 2007

tit /miriam my to tiez nejdeme hnat do extremu ak sa nieco vyskytne mame nemocnicu 10 minut...taka je dohoda ak pojde vsetko ako ma tak rodime doma ak nie v nemocnici nastastie sa tu to tak da .....mam pri sebe porodnu asistentku ku ktorej chodim uz od zaciatku vie o mojom zdrav. stave aj ostave babetka....samozrejme mam aj svojho gynekologa....vopred som sa informovala ake su rizika - nemocnica je tu taka ze ti to neviem ani opisat proste 10 hviezdickova ....urcite je aj starostlivost super ...ale my sme tu le dvaja ja a moj muz a chceme si to tak inak uzit tak sukromnejsie bez vsetkoho frmolu okolo ....samozrejme ak to bude nutne nebudeme riskovat zivot nasho prveho mimina ...ved sme cakali pekne dlho a uzili sme si svoje ......vies ono pisat o tom je zlozite lebo u nas je iny trend ...tu s tym maju dlhorocne skusenosti ....ale mozno bude vsetko inak aja budem rada ak vyuzijem nejaku vymozenost modernej mediciny.. 😉
a este k doktorom u nas na to ze su odbornici nedam dopustit ale pristup mnohych sa mi uz nezda taky skvel...napr. moj muz mal zapal pluc velmi silny ktory mu diagnostikovala az mladucka doktorka na pohotovosti na orave...on mal zapal pluc uz mozno aj pol roka pred tym tu mu to ziadny lekar nezistil ...sila co ?? dokonca si tu jedna dokina myslela ze simuluje nastastie to mal na pravej strane - inak ktovie ako by to bolo dopadlo musel byt dva mesiace v nemocnici v kubine ...a aj to ho pustili potom na vlastnu ziadost mal skryty zapal pluc

titkovamiriam
24. máj 2007

drzim palce a budem len rada ked sa uz nikto nenajde co by mal take problemi ako Marek ked sa narodil.Urcite je lepsie rodit doma 🙂

susik77
autor
26. jún 2007

baby a co hovorite na ambulantny porod? Tzn: porodit v nemocnici a po par hodinach, ak ste vy aj mimi v poriadku, ist domov-samozrejme, ak mate zabezpecenu navstevy porod. asistentky a detskej lekarky u vas doma ...
Mne sa to celkom paci, ale netrufala by som si pri 1.mimi-mozno do toho pojdem pri druhom, ak budem mat nekomplikovane tehotenstvo.
Myslim, ze je na tom skvele, ze doma mate ovela lepsie pohodlie a lepsie sa citite ako v porodnici...

rybka78
26. jún 2007

susik,

vcera som absolvovala jednu prednasku, kde primar novorodeneckeho vobec neodporucal odchod z nemocnice hned po porode. je tam viacero faktorov: si po porode unavena a je jedno, ci rodis prirodzene, s epi alebo cisarskym a budes rada ak sa ti prvu noc o malinke niekto postara; babatku robia rozne vysetrenia, ockuju ho, sleduju, ci sa mu nevyskytne selest a pod.
mozno je prijemnejsie byt doma, ale pri takom drobcekovi by som neriskovala. nadarmo nas v nemocnici drzat nebudu.

susik77
autor
26. jún 2007

rybka: ak mas doma niekoho z rodiny, kto sa o teba a miminko postara tie prve dni, prip. tyzdne, tak si oddychnes rovnako a mozno este lepsie, nie? A ked mas dohodnute s lekarkou-pediatrickou, ze po prichode domov pride, skontroluje mimi a dochadza k tebe kvoli tym vysetreniam, tak si myslim, ze je to ok, nie? A keby nieco,tak v nemocnici sme autom do 20 minut...
Inak, nasla som neco o tom ambul. porode na nete: vyzera to, ze lekari drzia zdrave miminka aj s maminkami v porodnici kvoli zakonu, a nie kvoli tomu, ze je to nevyhnutne...a v Cechach som zas citala, ze preto nechcu moc robit ambul. porody, ze sa to financne neoplati-totiz, ak odides skor domov po porode, tak poistovna nemocnici zaplatio ovela menej... 😎

Ambulantný pôrod
Ambulantný pôrod je taký spôsob rodenia, kde síce rodička porodí v nemocnici, ale za niekoľko hodín odchádza aj s novorodencom domov. V súčasných slovenských pomeroch toto nemožno realizovať v bežnej praxi, pretože zákon nariaďuje, aby bol novorodenec 4-krát 24 hodín pod lekárskym dohľadom. Zatiaľ toto zákonné nariadenie akceptujú takmer všetky rodičky, až na niektoré výnimky (zvyčajne sú to narkomanky). Ambulantný pôrod by bol celkom prijateľný pre ženy, ktoré mali nekomplikovaný priebeh tehotnosti a pôrodu, rodili bez epiziotómie (prípadne len s malým pôrodným poranením), nestratili pri pôrode neprimerané množstvo krvi a novorodenec potreboval len bežné ošetrenie. Dôležité je však, aby bola následne zabezpečená primeraná starostlivosť – pravidelná návšteva šestonedieľky pôrodnou asistentkou, aby matka nezostala sama s dieťaťom, aby detský lekár zabezpečil všetky potrebné skríningové vyšetrenia a očkovania. Štvordňový pobyt zdravej rodičky v nemocnici je zbytočný, ale zákon je zákon...

rybka78
27. jún 2007

susik,

je to kazdeho osobna vec, ci bude rodit doma alebo nie, ak bude mat tu moznost vybrat si, ale ja som jednoducho proti. a to mam mamu aj svokru zdravotne sestry a svokru dokonca detsku, takze by sa mal kto o mna a malinke postarat. nemyslim si vsak, ze je to cisto len kvoli zakonom, ze mamina aj dieta ostavaju par dni po porode v nemocnici. 😉

susik77
autor
28. jún 2007

rybka ale ja som nepisala o porode doma...

rybka78
28. jún 2007

jasne. som sa vyjadrila inak ako som povodne chcela. 😒
v podstate to u mna aj tak nemeni nic na veci, ze po porode v nemocnici by som chcela ist hned domov, aj keby sa tam mal kto o mna starat.
hoci dnes som niekde citala, ze v holandsku asi 30% porodov absolvuju rodicky v domacom prostredi...

susik77
autor
28. jún 2007

je to asi vsetko o pocite, o nazore...Pre kazdeho je najlepsi taky sposob, aby sa citil bezpecne a spokojne 🙂

Ja to beriem tak, ze ked budeme s mimi v pohode, miminko bude donosene a uplne zdrave a ked ho v nemocnici prehliadne pediater predtym ako pojdeme domov a vsetko bude ok, a domov mi pride tiez pediatricka, po prichode z porodnice a porodna asistentka, tak si myslim, ze to nie je az taka blbost byt po porode doma...
Jednak preto, ze doma mam vacsie pohodlie, stravu, na ktoru som zvyknuta( pocula som, ze v niekt. porodniciach varia napr. zenam, kt. koja gulas a pod. jedla...), dalej partnera, kt. mi je oporou...
Ale jasne, chapem, ze niekto moze mat strach, ze sa moze miminku naraz neco stat, tak radsej chce zostat v porodnici, aby bola hned po ruke lekarska pomoc...

susik77
autor
29. nov 2007

ahojte, tak moj prirodzeny porod nakonec skoncil epiduralkou, co som bola velmi rada 😀
a v porodnici si nas nechali s malou asi 7 dni-kvoli malej-mala zltacku, a ja zase zvysene teploty 😎
Ale inak mam super pocit z porodu, vsetky sestricky aj lekari boli velmi fajn, mili, ustretovi.vsetko, co som chcela mat v porodnom plane, bolo v porodnici normalne, takze som ho ani nepisala 🙂 Vsetko dopadlo super 🙂

lalitagopi
29. nov 2007

http://www.evalabusova.cz/cesty.php
je tam pekný článok, prečo sú prirodzené pôrody "prirodzené", a že aký chaos sa narobí v tele ženy, ak do neho zbyočne(!) zasahujú lekáry.

beate1
29. nov 2007

susik...gratulujem,,,a tisko zavidim...mna to caka asi za dva tri tyzdne...uz nemozem ani spat....take mam obavy..zajtra idem na poucenie o epi...tiez by som ju rada skusila... 😉

karinkaf
30. nov 2007

ja som bola za prirodzeny, pucila som sa od prvej kontrakcie 24,5 hodiny
a skoncilo to cisarskym, od 5:30 prva kontrakcia a az o 1:00 na druhy den som si dala pichnut po dlhom premyslani injekciu na spanok medzi kontrakciami.
a potom to skoncilo slavnym cisarskym.
znicena kompletne, a maleho som nevidela a tak som sa tesila, do dnes sa z toho neviem spamatat.

bihan
30. nov 2007

O prirodzenom pôrode som síce uvažovala, ale len do momentu, kým som nebola na 3 cm otvorená a pri každej kontrakcii som si hovorila, že to snáď nie je možné, aby som takto trpela ešte 7 hodín.. Takže mi pichli epidurál (našťastie nádherne zabral) a keď už išlo do tuhého, tak by som pri prirodzenom pôrode asi neprežila ani ja ani malá, lebo musela ísť kliešťami...A tiež mi pichli oxytocín, lebo som bola na 9cm a kontrakcie sa začali zoslabovať...
Ale za to boli lekári super, lebo mi maličkú položili na brucho a ostali sme tak celý čas, čo mi šili pár trhliniek a potom celý personál odišiel a nechali nás ešte s maličkou a manželom na sále.. až po nejakej polhodine ju zobrali umyť a odvážiť. Rodila som vo Francúzsku a tu sa napr. ani epiziotómia nerobí "preventívne" ako u nás (dokonca ani v prípadoch ako bol ten môj), ale zato starostlivosť počas tehotenstva fugnuje úplne inak (žiadne prietoky, žiadne monitory každý týždeň pred pôrodom...)

kkatrina
30. nov 2007

ja som prvé rodila s epi a dopadlo to ako s bihan - kliešťový pôrod, tiež by som to vtedy asi na ostro neprežila lebo ešte mesiac po pôrode som mala strašné bolesti.
teraz som celé tehotenstvo hovorila svojmu pôrodníkovi že idem jedine s epi nakoľko mám ešte aj astmu, nakoniec to vypálilo tak že v piatok som mala dohodnutý termín s mojím doktorom ale malinký sa v noci vypýtal von tak sme utekali ráno o pol jednej do pôrodnice - kto by čakal do rána? 😀 a za 3 hod bolo po všetkom. porodila som bez problémov normálne, akurát mi pichli oxytocín lebo som bola otvorená a nemala som silné kontrakcie. Podľa mňa prirodzený pôrod bez komplikácii nebolí len je to nepríjemné - a ja mám prah bolesti naozaj poriadne nízko, navyše som stresák. 😉

smisela
30. nov 2007

Moja mala sa narodila koncom panvovym a do poslednej chvile lekari nevedeli ci porodim normalne alebo cisarskym,ja som chcela prirodzeny porod ale kedze ma strasili dlhym porodom,mala som epiduralku a vyvolavany porod,pretoze sa malej nechcelo 😒 Do 3 hodin som porodila ale tie bolesti 😲 Bez epiduralky by som to asi neprezila 🙂 Mala sa narodila v poriadku,co je najdolezitejsie 🙂

susik77
autor
1. dec 2007

baby, mne sa zda najlepsie taky kompromis, aj ohladne porodu, aj v starostlivosti o miminko...asi zo vsetkeho si zobrat, co nam najviac vyhovuje.. 😉

weroni
1. dec 2007

jujha baby jak vas tu tak citam tak mi az zimomriavky behaju po chrbte... ja by som velmi chcela ist rodit do vody, dufam ze nenastanu ziadne komplikacie...

elize
2. dec 2007

tak ja som odrodila ani neviem ako 😀 prirodzene, rýchlo a bez analgetík 🙂 síce o dva mesiace skôr, čo ma dosť vystresovalo a na pôrod som vôbec nebola pripravená, ale nejako sme to zvládli - ja aj mimi. Išlo to tak rýchlo, že manžel ani nestihol prísť k pôrodu. Pri prevoze z Kramárov na Antolskú som už mala kontrakcie každé tri munúty a skoro som porodila v sanitke (na Kramároch nemali miesto na novorodeneckej JISke a keď bolo jasné, že pôrod nezastavia radšej vybavili prevoz). Dr. len hovoril, aby som vydržala. Preto má náš drobček modrinky na očkách, ale už miznú. Dúfam, že to nebude mať za následok zhoršenie jeho zraku 😲 Max je teraz v inkubátore, ale je v poriadku (v rámci možností). Len treba pribrať a naučiť sa pekne papať a môže ísť domov 🙂

bihan
2. dec 2007

Elize, nie som síce odborník, ale predčasný pôrod (pred 37tt) by som osobne za prirodzený nepovažovala 😅

rosee
3. dec 2007

Ahojte,
som tu dnes prvýkrát, lebo si hľadám informácie o pôrode a tehotenstve. Poctivo som prečítala obe strany a aj som sa trochu zasmiala - prepáč susik77 - že nakoniec je niekedy celkom dobre, keď sa tej žene pomôže.
Prirodzený pôrod síce znie pekne a máte pocit, že ste si to "odžili" a pre dieťatko urobili maximum, ale už som počula aj to, že ak to trvá trochu dlhšie (a my nie sme ženy s kondičkou hrabačiek a kopačiek zemiakov), tak sa žena vyčerpá a môže to v konečnom dôsledku práve poškodiť maličkému. A čo sa týka nástrihu - baby, ja si občas šijem. A keď látku roztrhnem alebo tú istú látku rozstrihnem a potom mám tie dve časti zošiť, s tou strihanou to ide ľahšie, lebo má rovné okraje, ale s roztrhnutou (a teda trochu navlnenou a rozstrapkanou) je to horšie - šila som si prehoz cez posteľ a tak som si pri tom trochu zafilozofovala. 😉
A ešte jedna vec mi vŕta v hlave - Nie je vám trochu čudné, že sa prirodzený pôrod presadzuje v dobe, keď zdravotníctvo hľadá každú možnosť, ako ušetriť. Nechcú vlastne ušetriť aj na nás? Dnes som mala trochu času, pochodila som si po nete a potrela som si cenník našej nemocnice - za epidurál sa pomerne dosť platí. Ja naivka som si myslela, že to je normálne, ako keď niekomu robia nejaký zákrok na nohe a pichnú mu epidurál, aby to necítil. 😝
Ak ste tu niekto zo SNV, napíšte, ako to vyzerá u vás v pôrodnici a kto je z lekárov spoľahlivý. Som síce z PP, ale zvažujem, že budem rodiť buď v PP, alebo v KK alebo v SNV. Zdravím všetky a želám každej super bezbolestný a nie príliš zdĺhavý pôrod.

am.rosa
19. jan 2008

keby chceli usetrit? ved to je blbost! v dnesnej dobe nechce nikto setrit ale zarobit!!! a prirodzene porody by si podla toho mali dovolitlen tie chudobne tak sa nehnevaj ale je to blbost. a ja mam dost na to aby som si dovolila luxus a som aj detska sestra a robili sme aj porody videla som ich x a poznam aj lekarov tiez x a prave preto budem rodit doma. nemusiet tak ma lekari neuvidia cely zivot!!! vzdy ked som mala akekolvek bolesti a zle mi bolo ... vzdy som bola zdrava, ak som isla koli prevencii - mali ine vazne pripady a ani si ma nevsimli. neostalo mi ako odist domov.

rosee
24. jan 2008

---am.rosa--- Vieš, ja to beriem tak - čím viac ušetríš, tým máš väčší zisk. 😉 To je základ podnikania. Prepáč, ale môžem sa spýtať, koľko máš rokov? A čo Ťa vlastne tak rozčúlilo. Veď som si iba zafilozofovala nad určitými aspektami nášho zdravotníctva.

vanditka5
25. jan 2008

ahojte chcela by som sa vas spytat ci neviete ,kde na Slovensku sa da rodit v inej polohe ako poleziacky napr. na styroch a ci sa to vobec da, ci s tym mate niektora skusenost a co na to vravite? kujeeeem 😉

wladka
25. jan 2008

vanditka, myslim, ze v casaku mama a ja bolo zhrnutie vsetkych slovenskych nemocnic, kde su aj ine moznosti porodu.. skus kuk na ich web, snad to tam najdes 😉 .. www.mamaaja.sk

vanditka5
25. jan 2008

wladka: veľmi pekne ďakujeem 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre