Prirodzený pôrod. Čo si o ňom myslíte?

susik77
7. máj 2007

Ahojte, prave mam cerstvo po 5-dennom predporodno-rodicovskom kurze, ktory na mna velmi zaposobil. Rozpravali nam, aky je pre matku aj dieta dolezity prirodzeny porod ( bez liekov) a ake zasady by sa v porodniciach mali dodrziavat podla WHO ( svetovej zdravotnickej organizacie) a ako sa v skoro vsetkych porodniciach porusuju, ze vraj preto, aby si to zamestnanci v porodniciach rychlejsie "odkrutili". Preto by ma zaujimalo, co si myslite o " prirodzenom porode" bez urychlovania a liekov ( samozrejme pri spontannych porodoch, ked nie je ohrozena matka ani dieta), a o vasich skusenostiach po porode- ci vam dali miminko hned po vysetreni, al. ho zaniesli prec, o tom, ako v ktorych porodniciach respektuju porodne plany a ako pomahaju mamickam pri kojeni.

lulu21
16. dec 2008

Baby dnes mi prisli kramy a bolest brucha katastrofalna, prosim vas to aka je potom ta porodna bolest?

dobromila
17. dec 2008

ahojte,

tak ja sa modlim za to, aby moj druhy porod bol prirodzenejsi a krajsi ako ten prvy. Pri tom prvom som mala sice nacitaneho dost, ale nebola som pripravena na to vsetko, co sa v porodnici deje automaticky, nikto sa ma nepytal, len mi prikazovali a ja som nebola schopna odporovat.
Tento raz to bude dufam aspon scasti podla mojich predstav, bez x-nasobneho prehmatu krcka pocas kontrakcii, nasilneho pustania plodovej vody atd. atd.
Chystam sa kvoli tomu vsetkemu aj do inej porodnice, ktora ma celkom dobru povest. Tak drzte palce.

etnicka
18. dec 2008

dobromila drzim palce 😉 mas aj dulu? a do ktorej porodnice sa chystas?

luciauk
18. dec 2008

dobromila, tak ako keby som to ja písala pred 6 rokmi 🙂 nebolo to podla predstáv, ale o kus lepšie ako pri prvom. pri treťom som už bola skoro úúúúplne spokojná.

dievky, ja som tiež za prirodzený pôrod, ale pri treťom sa to táááák natiahlo a skomplikovalo veľkosťou bábätka, že som bola rada, že mi praskli vodu a nakoniec som si šňupla aj gas and air 😅 😅 😅 a keď malému odchádzalo srdiečko, ked mal ozvy už len nejakých 27-19/namiesto 180, tak manžel uprosil midwife, nech ma nastrihne, inak by sme asi skončili na sále 😕 ale aj tak mám pocit, že to bol najprirodzenejšie zo všetkých pôrodov 😀 .

luciauk
18. dec 2008

etnička, vidíš, ja už ani počítať neviem na staré kolená 😅

dobromila
19. dec 2008

dakujem 😉

chystam sa do Handlovej, dulu nemam.

luciauk - jasne, ze ked je to potrebne, tak neodmietam lekarske zasahy ci medikamenty. Ja som len proti tomu, aby sa robilo vsetko vsetkym, len preto, lebo je to zauzivana rutina.
Mala som uplne "pohodovy" porod (teda v zmysle, ze bez komplikacii), akurat na zaver sa zistilo, ze ma maly snuru okolo krku, ale nastastie ho dokazali rychlo vzkriesit - za co som samozrejme velmi vdacna...

luciauk
19. dec 2008

dobromila, no, myslím, že tu sme všetky za takéto "štandardné" zásahy bez zmyslu. môj synček mal tiež šnúru akolo krku, ale neodpadol, čo je zázrak, keď som ho tlačila 40 minút. pri dievčatách ani neviem čo bolo a nebolo, lebo to sa so mnou nikto nebavil ☹

etnicka
20. dec 2008

dobromila, o Handlovej som tiez pocula len same dobre veci 🙂 a preco nemate dulu? Drzim Ti palce, nech to je vsetko podla Tvojich predstav 😉

etnicka
23. aug 2009

ahojte, ozivujem trochu tuto temu, vidim, ze kym sme nemali net, nikto tu nepisal 😒

martina46
23. aug 2009

etnicka, no tu sa nepisalo teda pekych par mesiacov....
bola tu nedavno a jednatema, pisala mamina, co rodila v polohe ba styroch na kramaroch....
ja by som tiez rada co najprirodzenejsie, no nerobim si iluzie. uvazujem aj o dule, ale zatial som ziadnu nekontaktovala.

etnicka
23. aug 2009

ano, to bola Zuzka, povodne chcela ist do DS, ale nepacilo sa jej tam (ani mne), tak si to vybavila na Kramaroch.

martina46
23. aug 2009

aha. no ja sa ani nechastam si nikoho zazmluvnit. takze asi velke sance nemam....

etnicka
23. aug 2009

a co breclav?

anicka1981
31. máj 2011

ja som za prirodzeny porod, dufam, ze taky budem mat 🙂,

veronika180
1. jún 2011

@susik77 a to pod tym prirodzenym porodom myslis, ze uplne bez nicoho????aj bez toho gelu, o ktorom sa teraz tak vela hovori????

susik77
autor
1. jún 2011

@veronika180 -Ahoj, uz som dost dlho mimo temy, kedze uz mam vacsie deti 😉
O akom gele sa tolko rozprava?
Inak po 2 porodoch mam 2 rozne skusenosti: 1.porod trval 13 hodin, nakoniec som rodila s epidural. analgeziou, pretoze by som bola uuuplne vycerpana. Bolo to komplikovane, dcera mala snuru okolo krku, musela aj do inkubatoru na par hodin a este k tomu dostala potom zltacku a musela mat fototerapiu. Zle sme rozbehli kojenie, kedze bola zo zltacky spava, kojila som len 7 mesiacov a to ciastocne.
2, porod bol rychly, aj ked tiez nie prirodzeny, pustili mi vodu, ale rodila som inak bez liekov. Islo to strasne rychle, bolo to bez komplikacii, len som nemohla porodit placentu, tak mi prilozili dceru, ze tak sa placenta rychlejsie odluci. Neodlucila, museli ma uspat a vybrat ju v celk. anestezii. Ale pomohlo to kojeniu, mala si pekne spustila mlieko, kojime este stale-uz ma 21 mesiacov. Inak je zdrava, sikovna.

Teraz je moj postoj taky, ze treba byt informovany o moznych liekoch, sposoboch porodu aj co sa moze zvrtnut a v pripade komplikacii sa spolahnut na lekarov. Mimo porodnice by som nerodila.

veronika180
2. jún 2011

@susik77 teda ja nemam vela info ...len tak co som pocula od kamosiek a takto na fore...jedna sa o gel ktory urychluje 1.dobu porodnu......vola sa dianatal.....dost to zacali odporucat gynekologovia..tak preto sa pytam ci s tym nemas skusenosti alebo ci nepoznas niekoho kto to vyskusal.... musis si gel zakupit v lekarni a stoji okolo 100eur....rozmyslam nad tym ze si to zadovazim......

erique12
29. feb 2012

ahojjte, tak pridam moju skusenost s prirodzenymm porodom v Holandsku.
rodila som doma a nemozem si vynachvalit, aky som mala dobry porod. o 22.45 mi vystrekla plodova voda, kontrakcie este nikde, ale pomaly nabiehali pocas noci, tak som si medzitym davala ananas so skoricou aj homeopatika, okolo siestej rano uz kontrakcie kazdych 5 min, sprcha, a rozdychavala som este dost dlho na fitlopte, o pol devietej prisla prva porodna asistenka, ze 3 cm otvorene, ze sa zastavi okolo jedenastej, to sa uz zvysovalo tempo, kontrakcie kazdu minutu, ze otvorena na 8 cm o pol dvanastej, este som mala nejake plodove obaly zvysne, tie mi praskla a za chvilu som bola uplne otvorena, 45 min tlacenia a bolo to 🙂 sice s nastrihom, ale v pohode, placentu som tiez vytlacila do polhodiny, malu mi hned dala ako sa narodila na brucho a skusali sme prisatie. aj ju vysetrili, vsetko bolo v poriadku, apgarovej skore 10.
v nl su porody doma bezne a normalne, po porode je u novorodenca a rodicky este odborna starostlivost tyzden. cize doma som porodila, ale sestricka u nas zostala este do pol piatej a potom este tyzden chodila, vsetko pomohla s malou, aj oprala, doniesla jest, poradila, no fakt pomoc na nezaplatenie.
inak tym jednoduchym apgarovym testom sa da hned zistit ci je dieta v poriadku, na to ho nepotrebuju monitorovat celu noc. ano, spinkali sme spolu prvu noc sami a doma, aj ked my rodicia sme nespali, od tolkeho vzrusenia 🙂

a s tym gelom, podla mna zase dalsia farmaceuticka reklama, prva doba porodna je sice dlha ale je to v pohode,pokial je zena kludna, chodi, pripadne cvici na lopte, alebo ine cviky a rozdychavanie.. ja este odporucam tie homeopatika🙂
chcem len povedat, ze ja verim tomu, ze sa da rodit bez epiduralu 🙂
bolest je to riadna, ale treba ju prijat 🙂

magdal1
10. apr 2012
monika1279
14. máj 2012

Ahojte.Ja som mala prirodzený pôrod bez gelu a epiduralky, tu som mala strach si ju dať pichnúť....Nebola to prechádza ružovým sadom, ale dalo sa to vydžať.Do nemocnice som prišla otvorená na sedem a potom to išlo strašne rýchlo🙂 A ani neviem ako a dcérka ma už 9 mesiacov 😉

magdal1
24. júl 2012
magdal1
28. aug 2012

Lucie Sucha Groverova , autorka knihy ABy porod nebolel
http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/1-1...
v Bratislave
zdieľanie a celodenný workshop s Luciou S. Groverovou 13. a 14. októbra 2012 – blizšie info čoskoro

sledujte tu : http://www.centrumradost.sk/

slady
30. aug 2012

No ja sa o to prave aktivne zaujimam, kedze si vyberam porodnicu, chcela som ist do BB ale rodi sa tam len nalezato (stolicku maju ale nepouzivaju ju), rutinne nastrihy, babatko vam na brusko nedaju - az zabalene a aj to len na chvilu... chcem rodit bez liekov a bez nastrihu (ak to pojde samozrejme) ale samozrejme ze ked clovek rodi po leziacky (cize prakticky hore kopcom, kedze posva ide sikmo do zadu) tak sa mamicka pri porode viac narobi a ma viac poraneni v oblasti perinea, takze by som velmi chcela rodit "zvisle" - kreslo alebo stolicka, a to ani nehovorim ze je pre mna dost dolezite mat chrobaka na brusku hned po porode... myslim, že jedina volba je pre mna Stiavnica... ci?

dulkagabulka
30. aug 2012

@slady poznam maminy, ktore aj v Stiavnici rodili naležato a s nastrihom..takže ja ti nevím

slady
30. aug 2012

tak ale mohli si vybrat, ci? a nastrih beriem ak ho naozaj treba, ale nie automaticky len preto aby sa to lepsie zasivalo...

katuska169
30. aug 2012

ja mam dve dcerky:prvy porod bol 5hodinovy-prepichli mi plodovu vodu a potom uz prichadzali pomalicky kontrakcie,ale nebola som poriadne otvorena tak mi do zadnice pichali inekcie aby som sa rychlejsie otvorila
aten druhy porod vecer doma o osmej mi odtiekla plodova voda a isli sme do nemocnice este som cakala na kontrakcie tie prisli okolo 23 a mama sa prirodzene narodila o 1:55,bez inekcii a bez nicoho-jednoducho spontalne,len som nemohla ani zasvet vytlacit placentu-tazko som ju vytlacila 🙂 rodila som v trnave obidva porody

dulkagabulka
31. aug 2012

@slady nemohli si vybrat, nastrihli ich napriek ich nesuhlasu, ktory vyjadrili v porodnom priani..mali tam napisan,ze nastrih povoluju iba v pripade ohrozenia života a zdravia ich babatka , ale nastrihli ich aj tak (tak mi to povedali)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre