Prirodzený pôrod. Čo si o ňom myslíte?

susik77
7. máj 2007

Ahojte, prave mam cerstvo po 5-dennom predporodno-rodicovskom kurze, ktory na mna velmi zaposobil. Rozpravali nam, aky je pre matku aj dieta dolezity prirodzeny porod ( bez liekov) a ake zasady by sa v porodniciach mali dodrziavat podla WHO ( svetovej zdravotnickej organizacie) a ako sa v skoro vsetkych porodniciach porusuju, ze vraj preto, aby si to zamestnanci v porodniciach rychlejsie "odkrutili". Preto by ma zaujimalo, co si myslite o " prirodzenom porode" bez urychlovania a liekov ( samozrejme pri spontannych porodoch, ked nie je ohrozena matka ani dieta), a o vasich skusenostiach po porode- ci vam dali miminko hned po vysetreni, al. ho zaniesli prec, o tom, ako v ktorych porodniciach respektuju porodne plany a ako pomahaju mamickam pri kojeni.

gooobi
16. jún 2013

@dulkagabulka rodila som ciastocne prirodzene, bez urychlujucich zasahov, oxitocin som dostala az na porod placenty. Rodila som v sprche s manzelom, lekarka prisla az ked uz som drzala hlavicku. Nezasahovala, istila sice ale maleho som porodila sama. No kvoli porodu placenty a kvoli tomu ze nerespektovali moje prianie nebrat mi maleho plus kvoli 4 dnom na sestonedelli dalsi porod urcite neabsolvujem v ziadnej slovenskej porodnici.

niobiy
19. jún 2013

@dulkagabulka Krasny pribeh. Zatial sa ma druhy porod sice netyka, ale je vobec mozne pre zenu na slovensku rodit v Hainburgu a pritom nezruinovat penazenku?

ewca
19. jún 2013

@sharlotta ja tam asi pojdem rodit, bojim sa masovky vo velkych nemocniciach a moja lekarka tam rodi, hovorila, ze akceptuju aj porodny plan pokial tam nie su nejake divoke poziadavky

dulkagabulka
19. jún 2013

@niobiy da sa tam absolovovat ambulantny pôrod, ktory penaženku nezruinuje...

mia18112
19. jún 2013

Určite si daj epiduralku !!!!!!!! Vsetky maminy, co ju mali su vysmiate a v pohode. Dokonca si pocas porodu sms kovali, podriemali, citali.......Moja kamoska -. inak magistra v lekarni - ovlada celu tu chemiu, co do Teba pocas porodu napchaju - bola zasadne proti liekom......a ked ju to chytilo - prosila o epudural a vsetko co sa dalo.......

dulkagabulka
19. jún 2013

@ewca čo su podla lekarov v KOCHu divoke požiadavky si over v ich štatistikach (cisarskych , nastrihoch a pod)

ewca
19. jún 2013

@mia18112 ja som po prvom porode chcela urcite epiduralku, ale uz som od toho upstila...jednak ked som zvladla porod bez epi po 4 oxitocinoch, normalny zvladnem urcite tiez a bojim sa, ze ked by mi dali epiduralku, napichaju ma potom aj vsetkymi ostatnymi svinstvami a dopadnem rovnako...

ewca
19. jún 2013

@dulkagabulka no chcem sa tam ist pozriet osobne, aj s porodnym planom, tak uvidim podla toho...nebavila som sa o tom so svojou lekarkou vemi lebo som mala naposledy v poradni sos ebou aj dceru a ta uz chcela rychlo odtial prec, jedine co mi povedala je, ze pokial nechcete rodit postojacky... co sice nechcem, ale rada by som si vybrala polohu aka mi v tom momente bude najviac vyhovovat, co v konecnom dosledku moze byt na chrbte...uvidime...ale muz bude moct byt so mnou cely cas, budeme tam mat vacsie sukromie (to ako su vymalovane steny mi je uplne jedno 🙂 )

mimac
19. jún 2013

ja som rodila s EPI a môžem povedať, že som si oddýchla a mala som silu tlačiť po tých všetkých kontrakciách som bola veľmi unavená a nevládala som dýchať. Je 21 storočie, prečo si nepomôcť? Ja som podpisovala papiere pred testami či EPI vôbec môžem mať a nebolo tam popísané,že to ovplyvní dieťa,že mu to ubližuje, že to má vplyv, že ochrnieš a iné blbosti... však to pichajú medzi stavce...najskôr si to treba poriadne naštudovať a potom byť ZA alebo PROTI.

sjuzocka
19. jún 2013

Prve dva porody som mala epiduralove a blahorecila som epiduralku - ale kto by nie, ked ma donutili lezat na chrbte celu dobu s monitorom, tak som si vobec nemohla prirodzene pomoct rozdychavat... lezat na chrbte ked do krizov udieraju kontrakcie,,, no nic... pri tretom porode som si ju zase dala do zalohy, kebyze sa zase to vyvinie tak ze budem musiet lezat na stole pod infuzkami a podobne, ale nakoniec to dopadlo tak, ze sa epi nestihla dat (po dorazeni do porodnice som do polhodiny porodila), a mozem povedat, ze to, ako som sa citila po porode, bola proste jedna blazenost... Neda sa to porovnat s predoslymi porodmi!!!! Naozaj!!! Bola som plna energie, stastna, fit... som rada ze nestihli ziadne zakroky na mne. ALE - je pravda, ze ked som mala kontrakcie v aute, tak som tam vrieskala, ze chcem aspon tri epiduralky a ze kaslem na prirodzene porody :D haha :D manzel sa neodvazil mi odporovat, tak tu epiduralku dokonca bol zaplatit aj pri tretom, ale ako som pisala - nestihlo sa nic, dosiel s potvrdenim o zaplateni hore do porodky a ja som uz mala nohy rozkrocene a tlacila som :D potom sme vybavovali, aby vratili peniaze za nevyuzitu epiduralku..
Podla mna je urcite lepsie bez akychkolvek zasahov, ale ten moj treti porod bol pomerne rychly, takze som vladala.. Kebyze sa trapim moc dlho, tak cert to ber - jasne ze epiduralka moze pomoct.

ewca
19. jún 2013

@mimac ano to je pravda,poznam zenyktore rodili s epi a bolo to super aj take co s nou rodili a nebolo to nic moc...mna lekar odhovoril, a kedze vted som lekarom este verila, tak som povedala ze dobre... ja som mala komplikacie v tom, ze som nevedela tlacit a obavam sa, ze s epi by to bolo este horsie, preto ja chcem rodit bez... to ale neznamena, ze aj pre ine zeny by bolo toto spravne rozhodnutie

mimac
19. jún 2013

však ale EPI ti kvapká len počas tvojich kontrakcií a keď ti dokvapká tlačíš už bez nej.

dulkagabulka
19. jún 2013

@mimac epi nekvapka

mimac
19. jún 2013

@dulkagabulka ved obrazne povedane...

dulkagabulka
19. jún 2013

@mimac suhlasim s tebou, o tom naštudovani pre a proti a potom robiť rozhodnutie 🙂

barchee
19. jún 2013

ja som rodila bez epi, lebo mi ju nestihli dať...prvé kontrakcie v noci som prespala 😅 ráno som bola na 6 cm a pred 12 bol malý na svete, dalo sa to v pohode zvládnuť, po pôrode som sa už poobede prechádzala po chodbe, sestričky sa mi uchechtávali, či som vôbec rodila 😉 aj teraz chcem rodiť bez epi, keď som zvládla prvý pôrod, zvládnem aj druhý 🙂 nebojím sa, nemám z pôrodu strach ani stres...ale ak niekomu epi pomôže ku kľudu, nech si dá, je to voľba každej rodičky 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre