Prirodzený pôrod. Čo si o ňom myslíte?

susik77
7. máj 2007

Ahojte, prave mam cerstvo po 5-dennom predporodno-rodicovskom kurze, ktory na mna velmi zaposobil. Rozpravali nam, aky je pre matku aj dieta dolezity prirodzeny porod ( bez liekov) a ake zasady by sa v porodniciach mali dodrziavat podla WHO ( svetovej zdravotnickej organizacie) a ako sa v skoro vsetkych porodniciach porusuju, ze vraj preto, aby si to zamestnanci v porodniciach rychlejsie "odkrutili". Preto by ma zaujimalo, co si myslite o " prirodzenom porode" bez urychlovania a liekov ( samozrejme pri spontannych porodoch, ked nie je ohrozena matka ani dieta), a o vasich skusenostiach po porode- ci vam dali miminko hned po vysetreni, al. ho zaniesli prec, o tom, ako v ktorych porodniciach respektuju porodne plany a ako pomahaju mamickam pri kojeni.

oliverka
7. máj 2007

Presne o toto mi pred 3 rokmi islo. Pozri si clanok v Zdravi c. 02/2005 Anin porodny plan. Nase porodnice su orientovane inym smerom, ale ak natrafis na primara, s ktorym sa da rozumne rozpravat, ide to. Len musi chciet aj druha strana, nielen mamicka.

mimakro
7. máj 2007

Ja som rodila v TO, vychýrenej nemocnici. Obišiel ma prirodzený pôrod, vždy mi pomohli (infúzia, injekcie). Nikto sa ma nepýtal, či to chcem a iba jeden jediný lekár mi povedal, čo mi pichli a prečo. Prvýkrát mi odtiekla plodová voda. Vraj ak žena po odtoku plodovej vody neporodí do 72 hodín, treba vyvolať pôrod. Mne ho začali vyvolávať po 2 hodinách. Načo by som tam bola tri dni, však? 😒 Druhýkrát mi tiež začala odtekať plodová voda. Pri vyšetrení však lekár zistil, že to plodová voda nebola. V ten deň som mala termín. Prepichol mi obal plodu, napichol infúziu a do necelých dvoch hodín som porodila (sestrička nezabudla poznamenať, že : Zase vyvolávaný, ženy si to len kvôli doktorom vybavujú, žena s normálnymi kontrakciami už sem ani nepríde.) Keď som nešla rodiť, prečo ma neposlal domov? 😒 Vždy som si priala rodiť prirodzene. Človek o tom číta v knižkách, ale realita je úplne iná. Na pôrodný plán sa ma nikto nespýtal, ani na to, ako si svoj pôrod predstavujem. Na prístup sa nemôžem sťažovať, bol profesionálny, žiadne okrikovanie, či posmešky. Hneď po pôrode mi bábo ukázali a vzali ho očistiť. Potom mi neonatologička povedala o jeho zdravotnom stave. Priniesli mi ho, ale neprisal sa (ani Ondrej ani Hanka). O dojčení sa tam veľmi nehovorí - dojčite často, aj každú hodinu - najčastejšia veta. Možno preto, že veľa sestier na novorodeneckom nikdy nedojčili. Ťažko sa im radí. Na dojčenie som musela spočiatku použiť klobúčiky (ploché bradavky, odporúčam vziať si ich so sebou, pre prípad). Záver: na pôrodnom pláne sa musíš dohodnúť s nejakým konkrétnym lekárom, ktorý Ťa potom aj odrodí. Ale ak pôjdeš do poradia, nikto sa ťa na nič pýtať nebude, pokiaľ nepožiadaš sama. Ja som to všetko chcela mať rýchlo za sebou. Neviem, kde by som musela rodiť, aby som z toho mala pozitívny zážitok. ☹

escada17
7. máj 2007

susik- u mna to bola doslova taka tuzba- porodit bez epiduralu a prirodzene. Sla som s tym do nemocnice. Nakoniec vsak moj porod trval 26 hodin, teplota nad 38 a tlacenie bez uspechu. Takze som musela mat sekciu-na poslednu chvilu. Dcerka vazila vyse 4,5 kila, takze prirodzene by to neslo. Niekedy s aproste neda, ale ked nie su komplikacie, tak preco nie...ja by som si hadam to amterstvo este viac vazila. Znie to mozno niekomu divne-vela ludi vravi, ze naco trpiet, ked sa nemusi- ale mne sa prave to pacilo, ta idea..ked som to videla niekde v tv, vzdy to na mna zaposobilo..
inak tieto veci, aby ta porodnik respektoval a mala si babo hnedpri sebe, to by som si zistila dopredu, inak by som to nechcela ( taku nemocnicu ), ak sa davybrat. Ja som sice s malou nebola, lebo pre dlhy porod sla hned na odd. specialnej stariostlivosti, ci nemala infekciu z plodovej vody a z toho, ze ja som dostala tu horucku...tak to bolo tazke, dodnes mi to je luto..ze si ju vlastne ani nepamatam, ako mi ju hned ukazali a ani som sa jej nemohla dotknut...

elliana
7. máj 2007

Ja som bola za prirodzeny porod bez epiduralu, tisenia bolesti a bez vyvolavaciek...
Realita bola taka, ze kedze moj porod trval straaasne dlho, ja som prosila o tlmenie bolesti, ale inac vsetko prebehlo tak, ako malo. A v zufalstve som po lekaroch chcela cisarsky, ale "nedali sa" a dopadlo to dobre.
Myslim si, ze aj lekari su za prirodzeny porod. A pokial prebieha vsetko, ako ma, nie je ohrozeny plod ani matka, prirodzenemu porodu nic nebrani.

Co sa tyka porodneho planu, treba ho podla mna prebrat s personalom, alebo konkretnym porodnikom este predtym, ako prijdes rodit. A v konkretnej porodnici, ktoru si vyberies. Kazda ma svoje specifika
Mne Zoju hned po osetreni priniesli, nechali ju so mnou a s manzelom dovtedy, dokedy budeme chciet. Co sa tyka dojcenia, bola na to urcena sestricka, bola super, ale cez vikendy nepracovala, co je dost na skodu...
V podstate som spokojna

titkovamiriam
8. máj 2007

mne vyvolavali len posledny porod no inak som rodila prirodzene.Prvy porod 5h.druhy3h a ten posledny za dve hodinky.Takze mam od Boha dane ze rodim rychle a relativne bezbolestne.

oliverka
9. máj 2007

S porodnym planom som isla za primarom vopred. Nechcela som ziadne urychlovaky, injekcie, infuzie, co aj dodrzali. Hoci mi pri prijme hned cosi chceli pichnut (samozrejme, bez toho, aby sa ma opytali ci nebodaj informovali, o co ide), hned som sa pytala a aj odmietla. Potom mi uz nic neponukali. Epidural som odmietala uz pred porodom, ani ma nenapadla moznost vyuzit ho. Kontrakcie mi zacali o 15,00, mala sa narodila rano o pol osmej. Napriek bolestiam som ani na chvilu nezapochybovala o svojom rozhodnuti. Keby som isla znova rodit, volim opat prirodzeny porod s minimalnymi zasahmi zo strany lekarov. Nechcela som ani nastrih, ale kedze mala rotovala opacnym smerom a nemohla som ju vytlacit, nedalo sa inak. Beriem to tak, ze inak sa nedalo - takze vsetko vnimam OK.

tinni
9. máj 2007

no ja by som bez epiduralu umrela v priamom prenose 😀 vas obdivujem 🙂

sue
9. máj 2007

Hmm, ja s mojím nízkym prahom bolesti... si myslím, že by som bola taká vystresovaná a unavená, že by som nevládala dieťatko dotlačiť von. Prirodzený pôrod je pekná idea a pokiaľ sú naň podmienky súhlasím s tým, že je to dobré... ale zároveň je fantastické, že dnes už je možnosť utišujúcich prostriedkov, vyvolávačiek, infúzií a neviem čoho všetkého... vďaka ním úmrtnosť rodičiek a novorodeniatkom fantasticky klesĺa... alebo by sme chceli umierať tak ako pred 200 rokmi keď to boli naozaj prirodzené pôrody?

nana
9. máj 2007

ja som mala prirodzený pôrod a keďže prebehol rýchlo, za dve hodiny, asi by mi nič nestihli dať a dlhé roky som sa liečila na chrbticu, takže epi. by mi asi aj tak nemohlli dať. Bolo krásne vidieť malého hneď od prvej sekundy a tie bolesti stáli zato.

yanikovamamina
9. máj 2007

Sue, srdecne gratulujem k babenku.
Ja som tiez bola za prirodzeny porod, chcela som si to naozaj odrtpiet a vrieskat po muzovi. Nebolo to az take dramaticke, ale trvalo to dlho-asi tak 33hodin a po priblizne 28h mi dali epiduralnu, lebo som nebola dost otvorena a potrebovali sme pomoct. No a nakoniec cisarsky... Ale aj tak mam dobry pocit z toho, ze som pre maleho urobila, co sa dalo, aby mal dobry start.

Nechali mi ho pozriet hned, urobili nam fotocku a dokedy mna odmontovali z kablov, Yanika skontrolovali- otecko bol stale pri nom a potom asi po 20 min ho dali mne a uz sme ho z ruk nepustili.

oliverka
10. máj 2007

Sue, umrtnost rodiciek a novorodeniatok urcite neklesla vdaka utisujucim prostriedkom, vyvolavackam a infuziam. Prave naopak. Jednym z dôvodov, preco mnohe z nas odmietaju vyssie menovane "vymozenosti civilizacie" je to, ze akykolvek zasah zo strany lekarov zvysuje riziko dalsich komplikacii, ktore si vyziadaju dalsie dodatocne zasahy. Nizka umrtnost je vysledkom starostlivosti v zmysle preventivnych prehliadok, vysetreni pocas tehotnosti a aj to, ze sa porody sustredili vyhradne do nemocnic.
O mojom prahu bolesti nic neviem, ale urcite nie som nejaka hrdinka. Odpadavam aj pri injekcii a o odbere krvi ani nehovorim. Takze to bude o niecom inom, ako o vlastnej citlivosti.

yanikovamamina
13. máj 2007

Nestudovala som velmi namet, myslim tym, ako a preco klesla umrtnost, ale je iste, ze bez zasahov lekarov by som s najväcsou pravdepodobnostou zomrela ja aj Yanik pri porode. Inak, naco potom porody v nemocnici?????? Pripominam, ze som bola a stale som za co najprirodzenejsi porod. A myslim, ze pocas tehotenstva sa postupne clovek na to nejako pripravi, a nakoniec to nie je az taka tragedia.

susik77
autor
15. máj 2007

baby, ja som skor myslela tym prirodzenym porodom to, aby nam v porodnici umoznili porodit prirodzene, v co najlepsej polohe prip. s roznymi pomockami ako: masaze, aromalampa, vana, hudba a pod., dalej aby nechali mimi pri matke hned po vysetreni a nezobrali ho hned na ine oddelenie...a podobne veci. Ale pri komplikaciach by som to nechala uplne na lekaroch, urcite sa s nimi nebudem hadat, ked bude ohrozene zdravie a zivot mojho dietata, alebo moj.
Len sa mi zda, a po cujem to dost aj od inych zien a niekt. porod. asistentiek na kurzoch, ze v porodniciach je niekedy dost zastaraly system a vela veci sa robi preto, ze sa to tak robilo vzdy...
Nam povedali na kurze, ze sa to moze zmenit, len ked sa ozveme...

susik77
autor
15. máj 2007

este som citala, ze pri nekomplikovanom porode by lekari a porod. asistentky mali mat skor pozorovaci postoj a napr. neurychlovat porod...skor poradit napr. dychanie, polohy a povzbudzovat...
Ale ze je dost drsne, ked povedia zene, ze sio musi lahnut, do vodorovnej polohy a tlacit-je to neprirodzene a stazuje to porod...Nechapem, preco sa to este stale praktizuje...

oliverka
15. máj 2007

No, ved presne o to islo aj mne. Lenze musis hovorit o tom, co chces, este pred porodom. Prist s kontrakciami je uz neskoro. Jednak nevies, na koho natrafis a jednak budes mat uz uplne ine starosti a minimalnu chut komunikovat a presviedcat. V nasich podmienkach je naivne mysliet si, ze nasi porodnici su vsetci ustretovi a ochotni zohladnovat priania zeny.

janula203
15. máj 2007

ja som rodila v novembri 2005, rodila som prirodzene, hned ako janke prestrihli pupocnu snuru, dali mi ju na hrud, potom na merania isiel manzel s nou, zatialco mna lekar zasival, a potom prisiel s dcerkou za mnou...dcerku som mala po porode cely cas pri mne...a bolo to super....v juni rodime synceka, a chcem to rovnako

janula203
15. máj 2007

Sue, ja si vsak myslim, ze epidural je na utisenie bolesti, ten isto nie je dovodom, ze umrtnost klesla...to je skor inym...
A pri epidurale, nakolko rodicka nic neciti, tak v podstate menej spolupracuje, nevie, kedy tlacit....
Ja som rodila dost dlho, porodne bolesti sa dali pekne predychat a vyskakat na fitlopte, ale kontrakcie uz ee, tiez som chcela epidural, ale nedali, a som rada, lebo som aj citila, ze uz nepredycham, a citila som hlavicku, tak prisiel doktor a janka bola na svete...bol to super zazitok

susik77
autor
16. máj 2007

no, ja to mam komplikovanejsie: idem rodit v porodnici, kde je okolo 350 porodov mesacne a moze sa stat, ze ma kludne na poslednu chvilu mozu poslat do inej porodnice, napriek tomu, ze som tam zaregistrovana uz od. 4.mesiaca ☹ . A nechcem si platit special porodnika a nadstandard dopredu, jednak mi nemusi vyjst termin a peniaze mi nevratia a zaroven nechcem nechat len za porod 10-20 000 Kc, ked po porode budeme muset zariadit cely byt ☹
Asi sa spytam na predporod. kurze, ako to tam chodi s porod. planmi.
Nie je to sice mother-friendly porodnica, ale patri medzi 3 najlepsie porodnice v CR, maju perfektnu JIP-ku pre novorodencov, keby sa neco stalo...
Len sa trochu obavam, ze nejak extra nepodporuju kojenie, aby nahodou nedali malej flasu, al. dudlik a nemusela by potom chciet maters. mlieko... ☹

sisi1
17. máj 2007

Janula203, nie je pravda, ze pri epiduralke rodicka nic neciti a menej spolupracuje. Prave naopak. Dokaze lepsie spolupracovat, lebo nie je umorena z hodinovych bolesti. Viem o com hovorim. Vsetko som citila, tlak hlavicky...mohla som v pohode tlacit, len kontrakcie neboli take bolestive, ale znesitelne. Mohla som sa v pohode pohupavat na fitlopte a ked som citila tlak, isla som do kresla. Pri siti som dostala este davku a dalo sa to vydrzat. VIVAT epiduralka!!! Inak, myslim si, ze vsetky tie prostriedky, ktore maju lekari ci uz na urychlenie porodu alebo ine, su za nejakym ucelom. To znamena, ze vo vacsine pripadov (ja dufam, ze vo vsetkych) ich podavaju ak je nejake riziko, ze babatku sa moze nieco prihodit resp. su nejake rizika pren alebo pre rodicku. Toť moj nazor.

janula203
18. máj 2007

Sisi, mozno to zalezi od pripadu. MOje obe sesternice rodili s epiduralkou, a prave nic necitili, iba strasne bolesti v nohach a v oblasti krizov, po pichnuti epiduralky....takze ja pisem podla ich slov.
A co sa sitia tyka, da sa vydrzat aj bez epiduralky, ja som vobec nic necitila...
Vsak to na kazdom, co si vyberie...Napokon, po porode bez epiduralky sa rychlo zabuda na bolest...
Ale ono by asi vedel lepsie porozpravat niekto, kto zazil taky a taky porod....

mackomucko
23. máj 2007

ahojte holky.
tak pozeram pozeram, ale teda na jednom ceskom fore su teda riadne.... v...e... nazory.
tie zeny si este aj pochvalu co im doktori robia a su na to hrde a priam sa tomu tesia a vychvaluju sa. Ja zasnem nad tym.
Kazda obycajna zena chce prirodzeny porod a obycajne zalezitosti. No nic... skoda slov, kazdy ako chce. a ked mnoho zien suhlasi s takym pristupom aky je, tak sa uz naozaj necudujem. A tie nocne mory a spomienky co musia prezivat vsetky zeny, ktore podstupuju otrasne sposoby zauzivane pri porodoch, tak je mi to luto. Moc moc luto.
S porodu sa stal medicinsky objekt, predmet skumania. Uz to nie je nieco krasne a prirodzene, ale sa to presunulo do nemocnic s umyslom udajne zachranovat zenu a dieta. Mam pocit, ze normalne porody a normalne zeny, ktore zvladli porod uz ani neexistuju. Cest vynimkam. Akurat co citam po vsetkych forach, len samy horor, injekcie, nastrihy atd. Je to naozaj tak nevyhnutne? Ako je mozne, ze zena sa necha okabatit nazormi doktorov, ze je vsetko nevyhnutne robit pri porode? Takto si to predstavuju vsetky zeny? Natrihy, prepichovania, injekcie, atd atd? Naozaj to vsetky chcu? A ak nechcu, preco nic nerobia, len sa mlcky prizeraju na to, co sa s nimi deje, popripade si este pochvaluju ze to bolo fajn. Naozaj to bolo fajn v tej chvily??? A preco zeny tak malo hovoria detailne o porodoch a hlavne o tom, co nasleduje po tom a o tych tajnych depresiach, ked to udajne bolo vsetko fajn. Kde je pravda? No nic, kto chce kam, pomozme mu tam.

Tak nech sa vam dari. Ale v zahranici je mnoho zien spokojnych, ak im nikto nic nerobi, nezasahuje do nicoho a porod pomalicky sa stava zalezitostou, kedy zena odrodi doma s inou zenou - zvanou dula, midwajf a podobne.
Myslim, ze cely lekarsky personal vyuziva strach zeny v den jej vlastneho porodu a potom uboha zena robi co jej nakazu a necha zo seba robit pokusneho kralika, hoci ani o tom nevie, ze si na nej robia pokusy. Myslim, ze my sa nikdy nedozvieme o tajnych vyskumoch. A urcite sa robia aj pri porodoch a preto su tie praktiky take ake su. Ale tak naivite sa medze nekladu.
Aj jeden ujo hovoril ako je v koncentrakoch dobre a ono tam dobre nebolo. A o vselicom moznom sa hovori, ze je fajn a vieme, ze to fajn nie je alebo sa zisti, ze to fajn nebolo. Tak sa pytam, kde je pravda?

Zeny bojujte za svoje telo, za svoj porod, za svoje dieta, nenechajte sa opantat strachom v den porodu a nerobte kazdu volovinku, co vymysli doktor.

Hovorim o normalnych porodoch a normalnych tehotenstvach a normalnych beznych zenach. Neriesim rizikove tehotenstva a uz vobec nie rizikove porody.
Tam treba pomoc lekara.
Ale preco treba robit nastrih pri ledva dvojkilovom dietati napr. Jedna kamaratka porodila dve deti, kazde malo ledva vyse dvoch kil a robili jej nastrih. Tak o com to je?

No treba sa trosku nad tym zamysliet a nie hned skakat ako si nejaky pan dr vymysli. 99 percent porodov je bezproblemovych a aj napriek tomu z nich pani lekari urobia horor a pouziju zastarane praktiky. Nechce sa mi verit, ze kazda zena s ktorou sa stretnem hovori o nastrihoch, klistiroch atd... snad len vynimky, ale je ich malo.

tak zeny bojujte a chodte na forum, lide.cz - forum porody
tam budete pozerat, ako su zeny hrde na to, ze im robili prepichovania a podobne voloviny. ziadna zena si zrejme neuvedomuje, ze je to prirodzena zalezitost a do prirody netreba stale zasahovat.

ved sa pozrime na to ako je to vo svete, clovek zasahuje kam moze a nenecha ani ten porod prebehnut prirodzenym sposobom. Clovek sa snad hra na Boha a chce riadit vsetko.

Tak potom tu mame vo svete rakoviny, smrte atd atd. Snad mam pocit, ze ludstvo sa znici samo.

No dobru noc a pekne sny

A bojujte

sue
23. máj 2007

V tomto sa dá napísať asi len, že každý prípad je iný...
K dvojkilovému dieťaťu - tá žena mohla mať vysoký tlak, priveľmi úzku panvu, alebo ja neviem čo všetko ešte... Ľahko sa odsudzuje ak človek nevie všetky okolnosti... navyše si myslím, že radšej nastrihnúť a "pekne zašiť" ako sa potrhať totálne...
To isté platí o holení a klistíre... Oholiť môže doma partner, to problém nie je... a ku klistíru - vám by bolo príjemné, keby ste boli lekár a pri tlačení by vyšla stolica? Nechápem aký je to problém, je to nepríjemné, ale viac by mi bolo nepríjemné toto 😝

mackomucko
23. máj 2007

No treba absolvovat poriadne pripravy a nie len vlietnut na porod bez akychkolvek podrobnych informacii.
Som v Uk a tu sa postupuje takto. Ak zena nema nijake problemy v tehotenstve, tak sa do nej nijakym sposobom nesparaju. Nijakym hovorim, ani ked ich o to ziada. Midwajf sa opyta, boli vas nieco, deje sa nieco? Ak odpoviete nie, tak povie, ze treba ist domov a ze ona nemoze nic robit s vasim strachom ze to treba prekonat.
Vysetrenie ultrazvuku je tu prvykrat okolo 10 tyzdna. Potom az v 20 tyzdni. Cele tehotenstvo az do skoncenia, nerobia zene nijake vytery, nijake premackavanie brucha. Tehotenstvo beru ako vec prirodzenu a akykolvek zasah si musi zena doslova vynutit, ale viac menej ho neurobia, ak nema problem.
Klistir dokonca ani nepoznaju.
Na priprave odborne skolenej midwajf nam povedala, ze to ze zena sa doslova pokaka, je uplne prirodzene, netreba sa hanbit a treba pracovat s vlastnymi myslienkami o svojom tele. A to ze sa zena pokaka, je znak, ze dieta je uz dostatocne dole zostupene. Vobec klistir nepouzivaju, iba ak na vlastne vyziadanie.
Nastrih nerobia, iba ak je doba tlacenia dlha, alebo dieta velmi velke, tak to urobia. Inac nechaju zenu prirodzene sa natrhnut, co oddovodnuju svojimi studijami, ze lepsie sa hoji prirodzene natrhnutie ako nastrihnutie.
Oholenie nepraktizuju vobec a pri otazke, ci to robia sa na mna pozeraju ako z mesiaca. Ze to co sa pytam. To nepraktizuju s dovodu, ze to sposobuje vacsiu citlivost celej oblasti.
Myslim, ze anglicko urcite nie je super mega, ale urcite maju viac medicinskych znalosti a urcite su omnoho viac v predu. Dokonca tu zachranili dieta narodene v 22 tyzdni tehotenstva. Tak asi vedia o com to je.
Najma co dbaju na pripravach pre tehotne zeny, samozrejme zena nemusi absolvovat pripravu a ani partner, je aby zena bola maximalne vnutorne v pohode, CIZE RELAX, POTOM PREDSTAVOVAT SI VLASTNE TELO AKO TO VSETKO VNUTORNE FUNGUJE A IDE A MAT PODPORU PRI SEBE. a MYSLIET POZITIVNE. TO SU ZNAKY, KTORE VAM NA KAZDEJ PRIPRAVE V ANGLICKU POVEDIA.
HOVORIM OPAT O PRIPADOCH NORMALNEHO TEHOTENSTVA A NORMALNEHO PORODU A NIE NEJAKYCH EXTREMOCH.
SAMOZREJME, ZE SOM SI PRECITALA AJ SPRAVU JEDNEJ NASEJ SLOVENSKEJ DOKTORKY, KTORA TIEZ SUHLASI S TYMITO NAZORMI, LEN TO DOKAZE MEDICINSKY OBHAJIT.

A POKIAL IDE O TU OSOBU, TAK ONA NEMALA MALU PANVU, NEMALA VYSOKY TLAK, NIJAKY PROBLEM, PROSTE HOVORILA, CELE TEHOTENSTVO V POHODKE, POROD ZACAL V POHODKE, LEN UROBILI NASTRIH.

A TO HOVORILA AJ MIDWAJF TU V UK, ZE NASTRIHY SA ROBIA LEN PRETO, ABY SA ULAHCILO CAKANIE DOKTOROV, KTORI CHCU UZ MAT POKOJ.

MYSLIM, ZE SKOR TREBA MYSLIET POZITIVNE A BYT UVOLNENA, AKO SA NECHAT PODRIADIT KAZDEJ V... INE, LEN PRETO, ZE SA BOJIM.

ninuska
23. máj 2007

cavesko
no sue ani by mi tak nevadil ten klistir ...ak by bol naozaj nevyhnutny zaujimave je ze sa to da aj inak ....a ani to holenie ...ale moja skusenost sice nie z rodenim ale s pristumpom lekarov a personalu je v tomto smere otrasna...ja som mala laparoskopiu a dostala som v priebehu jedneho dna 3 krat klistir...ja som mala v tom case 47 kg...a do nemocnice som prisla tak ako som mala na lacno...takze som bola s prepacenim "vys...."s podoby skoro som odpadavala ale pani sestricka stale nebola spokojna vraj sa neda nic robit lebo "pan primar" uchytil nejake hovienko u nejakej pacientky (mozno zo 100 -1 ) a preto sa teraz robil klistir 3 krat u kazdej je to dost nechutne ked si k tomu pridas ze nesmies mat nohavicky pod niecim co volaju nocna kosela a co sa neda v predu zapnut...len aby si bola stale v pohotovosti ak z nahodou pan profesor primar teraz pride ....mne sa to nepacilo prislo mi to ako narabanie s kusom masa nie z niekym kto citi a je mu to neprijemne ked ta vysetruju zo spodu a su pri tom dalsi 4 asistenti a ty nemozes nic spravit....ja keby sommala rodit na slovensku neviem ako by som to zvladla...a holit nas prisli skontrolovat zdvihnut nocnu koselu a pani sestricka pozrela ci je spokojna mne to prislo az uchylne

ninuska
23. máj 2007

no som smutna len z toho ze sa u nas na slovensku v tomto smere vobec nic nemeni....je to skoda lebo potom je mnozstvo neprijemnych zazitkov ktore su uplne zbytocne....

titkovamiriam
23. máj 2007

ja nemam neprijemne zazitky ale z rospetim rokov kedy som rodila je to len lepsie,pri poslednom ma ani neholili ani mi nedavali klystir a mala som volny pohyb pokial sa dalo.

valy
23. máj 2007

podla mna je pravda niekde uprostred. ja osobne nemam vobec nic proti tomu, ze mi pocas tehotenstva robili kontrolne vysetrenia krvi, vytery a pod., skor som rada, lebo akykolvek problem mohol byt zachyteny hned v zarodku.
co sa tyka klystiru, neviem, este som to nezazila, ale nie su z toho ziadne nasledky, tak mi je to jedno.
skor suhlasim s tym nastrihom, ze na Slovensku sa robi rutinne a je to divne, ked ti u nas lekar povie, ze u prvorodiciek je nutny v 80 percentach pripadov a potom sa docitas, ze v zahranici je toto percento "nutnosti" ovela nizsie. asi malokto uveri, ze su tam nejake ine zeny ako u nas. takze suhlasim, ze s tym by sa malo nieco spravit, lebo je to nieco, co nechava trvale nasledky.

newyorkgirl
23. máj 2007

klystir som ja nemala, nastrih ano a vsetko v pohode, ale porod 23 hodin a uz som povedala, ze takto v zivote nerodiiiim, jedine s epiduralkou, aj mala bola z porodu dost vystresovana, mala az nebezpecne nizky tep... v zahranici sa v takychto pripadoch robi cisarak, no nas obe nechali vytrapit 😒

sue
23. máj 2007

Súhlasím, že najväčší problém u nás je vo väčšine nemocníc prístup lekárov, sestier a celkove personálu...

titkovamiriam
23. máj 2007

23hodin????katastrofa,ked som bola s najstarsim tak som tam zazila babu co rodila akoze normalne pol dna a nakoniec jej robili cisarsky - rozbolena zo spodu aj z vrchu,niekedy je to asi katastrofa.
Ja som mala nastrih pri vsetkych,no nastastie malicky takze pohoda,no to sitie je neprijemne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre