Prirodzený pôrod. Čo si o ňom myslíte?

susik77
7. máj 2007

Ahojte, prave mam cerstvo po 5-dennom predporodno-rodicovskom kurze, ktory na mna velmi zaposobil. Rozpravali nam, aky je pre matku aj dieta dolezity prirodzeny porod ( bez liekov) a ake zasady by sa v porodniciach mali dodrziavat podla WHO ( svetovej zdravotnickej organizacie) a ako sa v skoro vsetkych porodniciach porusuju, ze vraj preto, aby si to zamestnanci v porodniciach rychlejsie "odkrutili". Preto by ma zaujimalo, co si myslite o " prirodzenom porode" bez urychlovania a liekov ( samozrejme pri spontannych porodoch, ked nie je ohrozena matka ani dieta), a o vasich skusenostiach po porode- ci vam dali miminko hned po vysetreni, al. ho zaniesli prec, o tom, ako v ktorych porodniciach respektuju porodne plany a ako pomahaju mamickam pri kojeni.

petruci6
7. dec 2008

hankky ako tak pozeram,tak jediny kto udrziaval tuto temu sme boli my dve,ale uz sa dlho neozyvas,asi to uz mas za sebou,tak potom napis aky si mala priebeh PRIRODZENEHO porodu,nech baby vidia,ze aj takato tema tu uz bola 😉

dula_renka
8. dec 2008

petruci6 veru tato tema by mala byt udrziavana 🙂

petruci6
8. dec 2008

dakujem za podporu 😉

dula_renka
8. dec 2008

petruci6 aj tebe sa to uz krati 😉 drzim palce v prirodzenom rodeni 😉 Ktoru porodnicu si nakoniec vybrala?

danuska24
8. dec 2008

od hankky Natalka sa narodila 5.12 o 11,50h, 3400g a 52 cm...je zdrava, porod vraj trval 15 hodin ale statocne to zvladli

petruci6
8. dec 2008

jeeeeeeeej danuska dakujeme za spravy,pozdravuj ju od nas,ked mozes a gratulujeme k princeznicke 😵 😵

renka ja budem rodit v GA

petruci6
8. dec 2008

ako pozeram aj tebe sa narodila Linduska v podobny termin ako budeme mat my 🙂

debbie
9. dec 2008

petruci som za aby sa ak sa dá, snažili baby držať témy, ako vraví etnicka, ale na druhú stranu....je super ked si tu niekto nájde nast.mamičku s podobným TP alebo mesiacom pôrodu. aj ked je téma napr. u vás decembrovky ,ale po mojej skúsenosti napr.táto téma ti nemusí vyhovovať...konkrétne táto téma je spojená s českým konííkom a fakt som sa snažila ale s nikým som si tam nesadla a témy ktoré baby preberali mňa nezaujmali a je tam veľmi málo slovenských báb.... ☹ a ak sa aj dačo spýtam napr.na pôrodnicu u českých mamičiek je to mnohokrát úplno inak... ☹
Všetkým nast.mamičkám držím palčeky... 😀

etnicka
9. dec 2008

ahojte, gratulujem hankke ku krasnemu babatku 🙂

luciauk
9. dec 2008

ahojte, som tu nová
hankke gratulujem k princezničke
petruci 6 môžem vedieť, kde žiješ? lebo mám pocit, že v uk. ja tiež.

inak, poviem vám, že som prečítala skoro 3 strany a o prirodzenom pôrode ani chyru ani slychu...tak super, že ste vy dve udržali tému, ale k veci... 🙂 🙂

niekto tu písal, že mu merali bábätko. mne sa pri meraní dosť sekli. vyše pol kila 😒

etnicka
9. dec 2008

ahoj lucia 🙂

k tomu meraniu babatiek - ja mam v porodnom plane, aby babatko len odvazili a nemerali, v pripade nutnosti odmerali ohybnym metrom a ked som s tym bola v Topolcanoch na prehliadke porodnice, normalne sa mi zacali porodna asistentka s detskymi sestrami posmievat, ze ake "kraviny" to na nich vytahujem 😒 asi v zivote nepoculi o tom, ze babatko je 9 mesiacov skrutene a nie je mu velmi prijemne, ked ho hned, ako vyjde von, zacnu natahovat 😒 ked som sa ich pytala, ze preco ich meraju, tak mi povedali, ze "lebo to musia nahlasovat". Tak to je naozaj padny dovod, ako keby na tom zalezalo, ci ma 51 cm alebo 49... ach jaj, ludska blbost je nekonecna.

petruci6
10. dec 2008

ahojte,
luciauk preco si myslis,ze zijem v UK? 😕 zijem na SR,ale v UK som bola 2 roky...

to meranie babatka myslis uz po narodeni,alebo este v brusku? lebo ultrazvuk je + - 300g

etnicka
10. dec 2008

petruci po narodeni 😉

luciauk
10. dec 2008

petruci6, tak asi si niekde spomínala uk, tak asi preto 😉

etnicka, ale ja som myslela v brušku. mala som strašne velké brucho, tak ma merali a každý hovoril niečo iné. nakoniec doktorka v nemocnici zahlásila, že toto bábätko nebude väčšie ako predchádzajúce , teda 4100g a syn mal nakoniec 4615g, takže sa dobre sekli. ale ja sama som im vravela, že cítim, že je to najväčšie bábätko a poniktorí mi neverili 😠

a k tomu váženie meraniu bábätiek po pôrode...oni to hádžu do štatistík a aby zistili, či je dieťa v norme. ale to sa dá zistiť aj voľným okom, nie? tu v uk mi dieťa neťahali hneď na váhu a meranie. dokonca po asi hodine sme sa my s manželom pýtali, či ho nebudú vážiť, merať. a midwife, že hej hej, veď to má čas, nech sa rozkuká, radšej si ho skúste priložiť. potom sa opýtala manžela, či ho nechce obliecť, lebo bol len v takej plachtičke a nakoniec, či si ho nechce pomerať 😀 tak manžel zahlásil, že 55cm 🙂 🙂 🙂 myslím, že o strese nemohlo byť ani chýru, ani slychu 😀

etnicka
11. dec 2008

luciauk, kamoske sa pri babatku sekli o cele kilo - povedali jej, ze bude mat 3.6 a mala mala 4.5, nechali ju chuderu sa 2 dni trapit a nakoniec musela ist na cisarsky 😒 to bolo v Brne - Bohuniciach. Stava sa - masiny nie su dokonale 😉

presne tak, ako si to popisala, by som si to predstavovala aj ja - pohodicka, ziadne rychlo rychlo merat, vazit, odsavat a sup do inkubatora, zial, vo vacsine nasich porodnic sa to tak este stale robi, nechapem, preco 😖 nastastie tam, kam ideme my, sa s nimi da dohodnut 😉 ale nie je to standard

petruci6
11. dec 2008

ultrazvuk nie je presny,preto sa zvyknu seknut,mne tiez povedali,ze bude velka,tak dufam,ze to uz coskoro na mna pride,lebo neviem ako ju vytlacim 😝

ja by som chcela,aby mi ju hned ako vide polozili na brucho aspon na minutu,dufam,ze im to nezabudnem v tom strese povedat

luciauk
11. dec 2008

petruci nezabudneš, neboj. ale trvaj na tom, keby sa nemali k činu.

etnička, ja si ale myslím, že tu nejde o mašiny. mne moja midwife stále vravela, že mám akési velké brucho.potom ju jedna zastupovala a keď som vošla do dverí, tak sa zhrozila, že prečo ma nechávajú prenášať, že bábätko je už až až velké. šla som na konzultáciu k inej midwife, tá sa smiala, že načo panika, že to len ja som taká silná. no a v nemocnici tá doktorka tiež povedala, že tak 4 kilá. ja si myslím, že za tie roky praxe by už po prehmataní mali vedieť lepšie odhadnúť, aké velké to dieťa bude a zväčša sú do tretieho v poradí deti stále väčšie. prečo jedna videla iné ako druhá? mne bolo aj bez nich jasné, že nosím valibuka. dva týždne pred pôrodom mi nanovo začala praskať koža a krvácala. boli to ukrutné bolesti a aj panva ma neskutočne bolela. celé noci som preplakala. ešte dobre, že ma nenechali prenášať 2tt ako na slovensku

luciauk
11. dec 2008

tu mi na privolanie pôrodu robili sweep 2x, čo je manuálne prerušenie blaniek plodového vaku a pri tom sa začne uvolňovať oxytocín v tele. na sk mi pichali 2 t injekcie, ktoré aj tak nezabrali 😒

etnicka
11. dec 2008

nie je ten sweep nahodou hamiltonov hmat? nieco som o tom citala... To s tymi zvacsujucimi sa detmi mozem potvrdit - brat mal myslim 3.2 kg, potom sa narodila sestra - 3.6 kg a potom ja - 4 kg 😀

Inak sme s manzelom zvazovali aj to, ze by sme sli rodit do Anglicka, kedze on je odtial, ale nakoniec sme sa rozhodli, ze budeme tu - ma to vela vyhod - ziadny stres s cestovanim, vyjde to lacnejsie, nemusime rozmyslat, kam dame psov atd.

petruci napis si porodny plan a nech sa manzel postara o to, aby ho vsetci na sale mali precitany 😉 babatko by Ti mali na brusko dat, pokial bude v poriadku 😉

luciauk
11. dec 2008

etnicka, no prečo lacnejší. ked rátaš cetu , ubytovanie, tak hej. ale ked je manžel odtiel, tak to ani nie sú naklady.....a tu som za pohodlný pôrod nedala ani penny , zatial, čo sa mi oči gúľajú, ked počúvam, že na sk sa platí za otca pri pôrode, za epidurál, izbu s telkou....hrôza. čo tam nikto neodvádza dane? 😅

etnicka
12. dec 2008

lucia - keby sme rodili tam, museli by sme si zaplatit cestu - to je dost velka palka, + by sme tam museli minimalne 4 mesiace zit a asi sama dobre vies, ze v anglicku je to o dost drahsie ako tu.

To, ze sa tu plati za otca pri porode, je trapne, ale zase chapem, ze sa priplaca za nadstandardne izby.

albireo
12. dec 2008

ahojte,
uplne chapem tvoju frustraciu zo situacie v svk porodniciach etnicka. zijem v Kodani a pred 2tyzdnami som porodila nasu dcerku v miestnom perinatologickom centre. rocne tam odvedu cca 4000porodov, ale svete div sa, ziadna anonymita, ani nedostatok casu na mamicky.
moj porod bol sice dost expresny( 2.5hod od odtecenia vody a prvej kontrakcie po porod) a mala som co robit, aby som sa do 5min. vzdialenej nemocnice dostala🙂 ale mam nanho velmi pekne spomienky.v skratke. 6 min. po prichode do porodnice sa mala narodila. nestihla som ani vyliezt na postel....takze z vlastnej skusenosti mozem potvrdit,ze rodit sa da aj inak ako sediac/leziac na posteli....nohy niekde hore v strmenoch si radsej ani nepredstavujem.
mala bola vonku na dve zatlacenia, hlavicku som chytala ja,lebo chuda porodna asistentka hladala rukavice. Rychlo prestrihla pupocnu snuru a malu mi podala. mala kricala, bola pekne ruzova a tak mi ju polozili na brucho. Ziadne meranie, vazenie, susenie a pod hned po porode.
Placenta sa odlucila behom 10 minut a kym ma PA zasivala( boli to len nasledky rychleho postupu hlavicky a za 10 min.to bolo zasite)sestricka mi zagratulovala k zdravemu babetku a mna a manzela sa spytala,ci by sme mali chut na kavu a vobec ranajky. PA s nami po porode chvilu zostala, skontrovala spiace babetko a pokusili sme sa malu prilozit k prsniku. Porod bol sice na prvorodicku rychly, ale vzhladom na stav babetka a mna ho zhodnotili ako fyziologicky a ponukli nam moznost po 5-6 hodinach nemocnicu opustit. tzv. ambulantny porod.
Velmi rada som to vyuzila. Tu sa po nekomplikovanom porode zostava v nemocnici aj tak len jednu noc. Dcerku odvazili a odmerali po cca 2 hodinach. merali ju krajcirskym metrom,nenatahovali ju ako zabu. Pupocnikovy pahyl jej zaklipovali, nicim nedezinfikovali. Tak isto sa tu novorodencom nekvapka ophtalmoseptonex do oci....
Podrobne ju prehliadli, pichli vit. K a bedrove klbiky skontrolovali manualne. nasiroko sa tu nebali, nerobi sa ani USG screening poruch vyvova bedrovych klbov.
Kym siel manzel domov pre fusak, prisla za mnou PA a asi hodinu sme sa rozpravali o vsetkom co ma malo cakat v nasledujucich tyzdnoch. To ze cloveka prepustia v den porodu domov,neznamena,ze sa nanho vykaslu. Druhy a treti den po porode nas postupne prisli pozriet PA a komunitna zdravotna sestra. PA skontrovala hojenie sitia, pupocnikovy pahyl, pozrela ci spravne dojcim a ci sa mala spravne prisava.
Okrem toho som na prve dni doma dostala z porodnice jednorazove nohavicky, podlozky do postele,rozne velkosti vloziek a dokonca aj plienky pre malu.

luciauk
12. dec 2008

albireo, tak isto prebiehal môj pôrod v UK, teda myslím technicky, lebo inak trval 13h 😀 jediný rozdiel, že malému vit. K nevpichli, ale dali v kvapkách.

etnicka, tak tomu nerozumiem...ja som myslela, že na návštevy tu aj tak chodíte a keď je manžel angličan, tak nechápem, prečo by ste mali niečo platiť za pôrod ... nejako som mimo, prepáč 😅 apropós, ja som tu nepracovala a tiež som nič neplatila 😒 tak si ma úplne doplietla 🙂

etnicka
12. dec 2008

albireo, to znie krasne 🙂 gratulujem k babatku aj k pohodovemu porodu. Tiez by som to tak chcela. Inak neviem o tom, ze babatkam u nas kvapkaju kvapky do oci, tak sa na to spytam v nemocnici a pripadne to odmietnem.

lucia skusim to este raz vysvetlit lepsie 🙂 my zijeme s manzelom tu na Slovensku, on ma v Anglicku celu rodinu, ale nebyva tam. Keby sme rodili v UK, za porod by sme sice nic neplatili (asi), ale museli by sme si zaplatit cestu - sli by sme autom kvoli psom a kvoli mojmu panickemu strachu z lietania, co by bolo okrem toho aj dost riskantne - a museli by sme tam minimalne 4 mesiace z niecoho zit (nemozem cakat od svokry, ze ma bude 4 mesiace zivit aj s 3 psami, aj ked by mozno chcela, ale mne by to bolo blbe ju takto vyciciavat). 4 mesiace preto, lebo by sme tam dosli pre istotu 2 mesiace pred terminom a domov by sme sli az po sestonedeli. A aj cesta domov s malickym babatkom znie dost riskantne.

luciauk
14. dec 2008

etnička, tak to je potom iná. ☹ škoda, že to nemáte jednoduchšie. ale za pôrod samotný by si určite neplatila 😉 no škoda, lebo tu je to určite viac o prirodzenom pôrode ako na slovensku ☹

etnicka
14. dec 2008

lucia, ja viem, ale zase sme nasli porodnicu, kde nam vyjdu v ustrety a myslim si, ze ak budu vsetky mamicky, ktore chcu nieco lepsie, rodit v zahranici, nikdy sa u nas nic nezmeni. Takto mozem mat aspon dobry pocit z toho, ze prispejem svojou troskou k tomu, aby sa nieco hybalo 😉

luciauk
16. dec 2008

etnička, jasné, máš pravdu. ale ja nežijem na sk. ale aj ja som svojou troškou prispela, keď som ich poslala do prdele s klystírom a sestrička na mňa 😨 a doktorke som odmietla vyšetrenie keď som mala silné bolesti, som sa opýtala, či sa dieťa nenarodí, keď to neurobí a mala som odvtedy pokoj 😀
po troškách keď každý prileje svoju kvapku....ale zmenu si všimnú možno až tvoje vnúčatá 🙄

etnicka
16. dec 2008

lucia 😀 to s tou doktorkou je dobre 😀 inak ja som ovela optimistickejsia, uz teraz je zmena oproti tomu, ako rodila moja maminka, obrovska. Ona ani nesnivala o nejakom sukromi, volnom pohybe, samostatnej izbe, sprevadzajucej osobe, fitlopte, sprche alebo o vani 😉 myslim, ze ten pokrok ide celkom rychlo 🙂

luciauk
16. dec 2008

ved hovorím, ďalšia generácia 😉

etnicka
16. dec 2008

no hej, nie vnucata, ale deti 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre