Rodili sme na Antolskej

kukenzi
9. júl 2009

ahojte,

ktore ste uz porodili, sup sem 😉 nech sa zbytocne nevykecavame v teme, ktora na to nie je urcena.. 😉, pretoze nove babenky potom stracaju prehlad a potrebne info sa tam stracaju

baluu
3. aug 2009

tehula, ja som tiez nestihla tych 30 dni, lebo to je od rozhodnutia o priznaní materského príspevku, ale dnes som tam bola a vraj som to nezmeskala. nevyznam sa v tom poriadne, ja som bola v tom ze mam na to 6 tyzdnov od narodenia dietata a o nejakych 30 dnoch som nevedela.
Mozno to je aj tak ako pise certica. Hlavne tam chod uz zajtra. Vo stvrtok maju nestrankovy den.
Som sa nad tym tiez rozculila, lebo aby si vystupila z II piliera ti navratnu obalku poslu, ale ze toto musis vybavit tak na to ta neupozornia. Mohlo by to byt napisane v tom rozhodnuti co sme dostali.

Katrin, najlepsia by bola vaha aby si sa ukludnila ze mala vytiahne dost. Ja som si ju tiez chcela jkupit, ale mne sa nakoniec zdalo ze maly papa dost, to len v porodnici vytiahol na stvrty den 25 ml a z toho 3x este vygrckal. Tak som sa stresovala, ale doma sme sa rozpapkali. Vahu som za dobru cenu videla aj na konikovi v bazari. Skus pozriet. Nove stoja asi 2-3 tisic, ale da sa kupit aj za 700 uz pouzivana.

katrin79
3. aug 2009

objednala som sa ku koznemu zajtra, tak som zvedava, hadam mi na to nieco da, aby to uz aj zabralo, lebo uz sa s tym fakt trapim nekonecnu dobu...

neviete ako to je, ked chcem ist s malou do Rakuska, potrebujem skocit do drogerky, asi ju musim mat zapisanu v pase, ze?
Kuki ty si tusim pisala, ze si bola v Rakusku, bola si aj s malou?

bibi1711
3. aug 2009

my sme boli s malou v madarsku a nemala som ju zapisanu, dokonca som so sebou nemala ani pas...

bibi1711
3. aug 2009

ale teraz som nasla, ze ak cestujes do krajin EU na pas, staci ak je v nom dieta zapisane, ak cestujes na obciansky, dieta ma mat vlastny pas🙂

katrin79
3. aug 2009

potrebujem ist len do hainburgu a kvoli tomu si musim ist dat pas robit, no to je teda blbost, mohli nieco ine vymysliet

tehula
3. aug 2009

Kuki, este raz dakujem za rady. Tak som bola na UPSVaR, vybavila tie prispevky aj pridavky konecne, ten na starostlivost, co som sa pytala, vraj len ak by som mala este starsie dieta, prvorodickam to nedavaju vraj.
No ale s pilierom som nic nevybavila, lebo to treba ist na zahradnicku a nema mi kto teraz malu postrazit a netrufam si tam s kocikom, lebo tam je to nadlho.

Ale este raz, aby bolo jasno. Kedze som si nepodala nejaku ziadanku, tak oni mna drzo vynali z druheho piliera? 😠
Tiez sa cudujem, preco mi nepisali teda z DSSky, ze im uz prachy nechodia

Katrin, na upratovanie sa vykasli a oddychni si. Ja tu mam ako v tanku, ale ja som z tepla hotova. Mala mi cez den nejako moc nespi, casto ju musim pestovat. Navyse riesim teraz len papiere, este aspon 3urady ma nasieraju, nestacim maily vypisovat. Takze som tu zavalena jak byrokraticke hovado kopou papierov, mozno, keby som to svacla dokosa, bol by aj poriadok 😀
S pasom neviem poradit, ale asi ju treba mat zapisanu, ked prekracujes hranice, aj ked je to v ramci EU. Mozu ta capnut a skontrolovat.

kukenzi
autor
3. aug 2009

katrin, ja som si do rakuska vzala pre istotu malej rodny list, lebo sa nevieme dokopat ist na policiu, hlavne, ze uz mame aj kolky 🙄

kukenzi
autor
3. aug 2009

tehula, mas pravdu, to ak mas viac deti, my nedoplo, ze ty mas jedno 😉

a veru dochodkove je na zahradnickej 31 a nemocenske na zahradnickej 153... uz nevedia, ako mamickam pomoct 🙄

ked budete nieco na socialke odovzdavat na podatelni /aby ste necakali/ nezabudnite si dat potvrdit kopiu o prevzati 😉

tehula
3. aug 2009

kokooooooooooos. si robis srandu, ze az dva vchody maju ti curamedani 😲 ? Lebo tetus z UPSVaR ma posielala potom na 153ku ohladom rodicovskeho prispevku, ze cca v 5tom mesiaci Heidi to uz treba zacat vybavovat. Boze, ja radsej nastupim do prace jak sa s tymi magormi tentovat

majkas
3. aug 2009

ahojte,

k tomu pilieru, ja som tei oznamenia cast A aj B dala este pred porodom, a ten registracny list FO a cestne vyhlasenie spolu s kopiou RL isiel dnes mm zaniest na zahradnicku. Nemusi sa tam chodit osobne, volala som priamo s pani co ma na starosti mamicky na materskej a druhy pilier. vola sa Iroova, tel 02/50 262 509,
bola velmi ochotna v telefone, lebo ten registracny list som nevedela ako presne povypisovat. nakoniec stacilo len meno a kontaktne udaje, aj ked je tam milion koloniek

a k tomu mliecku, myslim ze sa mnozstvo mliecka v prsniky prisposobi potrebe babetka, takze ak mu staci menej tak sa asi aj menej vytvori. ja sice tiez netusim ze kedy ma mala dost, lebo raz odsajem z plneho 50 ml a dneska v noci ked sa zobudila len raz na papanie tak som z druheho odsala 80 ml
ale uz som zistila ze ked mala cucka aspon 25 min tak potom je spokojna. ked le tak 10 min tak je o hodimku hladna

hej chcela som sa opytat ci nemate niektora skusenosti so sackami na zmrazovanie mlieka od medely. kupila som si zopar v lekarni, teta mi odfotila navod ale bez obrazkov a nejako sa z toho neviem vysomarit podla popisu. nechcem to nejako zaspinit aby to ostalo sterilne

kukenzi
autor
3. aug 2009

tehula, coby dva vchody, to su dve budovy a ta 153 je uuuuuplne v rici.... az pri bajkalskej pri slovanete

majkas, jasne, staci poslat aj postou, ale ja radsej idem na podatelnu a necham si potvrdit prevzatie....lebo uz sa viackrat tlacivo stratilo

mneme
3. aug 2009

katrin, dnes som prisla na to, ze moje problemy s mliekom boli cista laktacna hysteria, zase ho mam chvalabohu dost a este po kojeni som si schopna pol deci odsat. mne pomohlo okrem casteho prikladania, kojenia z oboch prsnikov a nasledneho odsavania (vzdy som odsala ten prsnik, z ktoreho dlhsie pila az do dna) este
- homeopatika ricinus communis 5ch - 5 granul 3 x denne pred jedlom
- caj na podporu dojcenia od Weledy (dostat ho v dm) - ako jediny z tych, ktore som mala, obsahuje senovku grecku, ktora je najucinnejsia bylina na tvorbu mlieka - pila som 1 salku po kazdom kojeni, t.j. 6-7 salok denne. podla mna pit caj na podporu dojcenia 2x denne nema velky ucinok, ak ho potrebujes poriadne nastartovat
- denne liter melty
- mojkanie koza na kozu s martinkou 🙂
- kaslat na domacnost a stopercentne sa venovat iba malej a sebe

minuly tyzden som s nou bola v jeden den v madarsku i rakusku, robili sme si taky nakupny vylet po c.k. monarchii - len s mojim obcianskym a pre istotu som vzala so sebou rodny list, ale bol mi na dve veci, lebo nikto nas nekontroloval 😉

baluu, digi vaha je celkom fajn vec, ale ak ma mat test dojcenia vyznam, treba vysledky fakt brat s rezervou, lebo babo sa vzdy napije inak. ja som tiez uvazovala o kupe, ale uvedomila som si, ze by to bol zase pre mna i malu len zbytocny stres - nahodou by jeden den pila zle a uz by sa to premietlo na mojom mlieku, hoci uz na dalsi den by vsetko mohlo byt ok

katka1981
3. aug 2009

Baby naco si odsavate mlieko? Ja som rada ked mam cas si odstreknut do umyvadla ked mi strieka aby ne

mneme
3. aug 2009

kati, odsavame preto, aby sa ho urobilo viacej - cim viacej sa prsnik vyprazdni, tym viacej sa naplni 😉 a ja este kvoli zasobam do chladnicky, aby ked sa vratim do roboty, mal moj muz raz denne z coho kojit 😀

mneme
3. aug 2009

pardon, katrin odsava, lebo z jedneho nekoji

katka1981
3. aug 2009

mneme, kedy chces ist do roboty? Ved to mozes skladovat len 3mesiace.

A k tej teutonii, je to genialny kocik a je mi luto ze nemozeme ho uz pouzivat teda zatial. Je fakt genialny, tak sa s nim perfektne jazdi, joj tak mi to chyba.

mneme
3. aug 2009

v dnesnych mraznickach mozes mliecko skladovat pri teplote -16 stupnov 6 mesiacov a pri teplote -18 stupnov dokonca 12 mesiacov, to len na socikovskom slovensku stale plati, ze 3 mesiace. mam to na instrukciach k odsavacke, pisala to aj annag 😉
povodne som sa chcela do roboty vratit uz po materskej - vychadza mi to na cca. 3-4 hodiny 4x do tyzdna mimo domu, moj muz robi okrem jedneho dna cely tyzden doma. ale kvoli refluxu si asi pockam do polroka na prvy a druhy prikrm, aby som neohrozila kojenie a odlozim to radsej az na januar. ale keby som mala este nedajboze prekonat dalsiu laktacnu krizu, budem rada, ze mozem vyuzit vlastne mlieko z mrazaku a nemusim dat osem kil za liter z laktaria 😒

tehula
3. aug 2009

katka> preco nemozes kocikovat? Nerozumiem.
Mneme> ja sa moznovratim do prace po MD, je to skoro uz iste, uvidim este, ale tiez potom planujem zacat odsavat a mrazit, pripadne odsavat len na kazdy den do chladnicky. V com to zamrazujes? V tych sackoch od medely? Kde sa to da kupit?

kukenzi
autor
3. aug 2009

mneme, tehula, preco uz chcete ist do prace?

katka1981
3. aug 2009

tehula, mala reve v kociku strasne

mneme
3. aug 2009

tehula, zatial to mrazim v normalnych dojcenskych flasiach - vzdy dam davku po 150. mam ich dost zdedenych po sestre, ale uz nemam ani jednu volnu, tak neviem, ako to budem riesit. vzhladom na skladnost nie su vrecka zly napad, mne sa este celkom pozdaval ten poharikovy system od aventu - daju sa tam potom skladovat aj prikrmy, prip. som uvazovala, ze by sa z tych poharikov mozno dalo aj krmit mlieckom, aby si martina nenavykla na flasu. laktacna poradkyna mi hovorila, ze speci poharik na krmenie materskym mliekom vraj dostat v lekarnach. este som to nezistovala, uvidime... kedze budem vzdy potrebovat iba jednu davku je mozne aj to, ze budem vzdy odsavat na den dopredu do chladnicky a v mrazaku budem mat zeleznu rezervu.

kukenzi, ak bude martina zdrava, nie je dovod nevratit sa - mam super robotu, ktorej sa nechcem vzdat, sikovneho muza, ktory ma podporuje, a ochotnu mamu, ktora bude na opatrovanie k dispozicii, tak dufam, ze ked uz bude martina jest jeden alebo dva prikrmy denne, tych par hodin denne zvladneme 😉

baluu
3. aug 2009

mneme tak to je paradox, ze na zaciatku si mala vela mliecka a mala nemohla tolko pit a teraz zas laktacna kriza. Nevies kolko percent mamiciek to asi postihne? Inak aj mne sa zda ze ricinus pomaha, lebo ja som ho brala este v nemocke a maleho mi na prilozenie priniesli az 2 krat za 2 dni 😠 . Ja som bola na tom dost biedne tak som nevladala si po nho ist. Ale mliecko sa spustilo bez problemov a tieklo mi az po kolenach.
Maly tiez z nutritonu nekakal skoro dva dni, tak som to vysadila a aj koli tomu ze sa mu grckanie zhorsilo. A ten gastrotuss su co za kvapky. Som na to videla reklamu v majovej Mame a ja , kde je o refluxe aj clanok, ale gastrotuss v clanku nespominaju.
Z toho kojacecieho vankusa sa mi tiez niekedy zosuchne, ale tu hodinku je vo zvysenej polohe. Ten vankus je s polystyrenovymi gulickami, takze je dost tvrdy ked ho prelozim na polovicu a urobim taku podkovu a ked je v noci v perinke tak to je uplne v pohode.
To ze sa tak dlho da skladovat mliecko som netusila. Poznam baby co poctivo odsavali na horsie casy a potom to vyliali. Ale ked sa chystas do prace ma to zmysel.

Ja este teraz ked kojim musim si dat na druhy prsnik zberac lebo z neho mi same vyteka mlieko. Ale od vcera Misko pije ovela dlhsie aj 25 min a predtym mu stacilo 15 min a tiez teraz pije castejsie a ani tak vela nevygrcka. Tak tiez neviem ci nemam menej mlieka. Zajtra idem k doktorke tak sa spytam a uvidim ako sme pribrali.

Mne este doktorka hovorila ze nemam pit ziadne caje na podporu kojenia ze to zhorsuje reflux. Som pila rascovy caj s vineou, ale som to prestala. Tiez este Dr. Vicianova na prednaske o kojeni hovorila ze nemame pit caj s harmancekom, koli alergiam. Mala som ich samozrejme nakupene 😖

mneme
3. aug 2009

baluu, kde si bola u dr. vicianovej na prednaske? mne ona - ak je to ta ista - uzasne pomohla ked bolo zle. laktacna kriza je podla mna cela o psychike - cim bolo krpatej horsie a cim viacej pri kojeni strajkovala, tym som bola vystresovanejsia a tym viacej som sa kojenia bala. jasne, ze to tvorbu mlieka zastavilo a muselo sa znova rozbehnut. takze podla mna to za urcitych okolnosti moze postihnut sto percent mamiciek, najma ak maju obcasne sklony k hysterii ako ja 😀 inak, ked mam riadne naliate prsia, martine staci pit 5 min., takze s dlzkou kojenia by som si na tvojom mieste starosti nerobila
to, ze harmancek je alergen viem, ale preco caje na podporu dojcenia zhorsuju reflux?
gastrotuss nie su kvapky, ale sirup - ja by som to skor nazvala gel - podavam to mini lyzickou po jedle 😉

kukenzi
autor
3. aug 2009

no ja som pri prvom namrazila mlieko a nikdy ho nevyuzila, ale ja som do prace nesla, odsavala som si ho hlavne z dovodu, ak by som nahodou ochorela, alebo musela niekde ist, aby bolo po ruke. ved aj teraz keby sa mi nahodou zlomila noha, tak neviem, co by s malou robil drahy.

... aj podla mna kojenie zacina v hlave

mneme
3. aug 2009

kuki, sranda, ale fakt, ze pre kojenie je klucova hlava a nie prsia 😀 😀 😀

mneme
3. aug 2009

baby, ja tu dnes strasim ako totalny zavislak, lebo ta moja vagbundka cely den nespala a tak dnes zalomila uz o siedmej. bude mat rozhaseny cely rezim, tak idem aj ja radsej spat, kym nebude chciet napojit. zajtra ideme k pediatricke, som zvedava na vahovy prirastok, lebo uz nosi 56-62. kuki, ale pri natalke este stale vyzera ta nasa krpana ako cerstvo vyliahnuty drobcek 🙂

baluu
3. aug 2009

Dr Vicianova je najvacsia odbornicka co sa tyka kojenia na Slovensku. Myslim ze pracuje aj pre laktarium. Prednaska byva pravidelne poslednu stredu v mesiaci v lesnej skolke v horskom parku. Ale neviem ako to je v lete. Skusim pohladat na nete. Doktorka bola skvela. Ja som bola na tej prednaske este ako tehotna a dostali sme tam aj jej knizocku Skoro vsetko o dojceni. By som to odporucala absolvovat kazdej tehotnej babe, ktora je odhodlana kojit. Cim viac informacii ma tym skor prekona problemy.
O tych cajoch mi to hovorila doktorka z poddunajskych ked mi radila telefonicky co robit. Ja som sa nespytala preco ale ma napada ze ked je toho mliecka vela deticky mozno maju tendenciu vypit viac ako im staci a potom grckaju. Ale ked nazabudnem spytam sa na to ked pojdeme na vysetrenie. Tiez este hovorila ze nie vhodne davat dieta do vajicka alebo tych kresielok lebo si tlacia myslim ze hovorila na branicu a tym si mozu vyvolat reflux. Som si vsimla ze ked bol maly v sedacke tak doslova chrcal. Takze uz ho ta nedavam aj ked paradoxne moja detska mi radila ho tam davat koli zvysenej polohe.
Na ten gastrotuss sa tiez popytam.
A co sa tyka stresu. Asi vsetky matky ktore miluju svoje dieta maju k nemu sklony. Mne tiez staci ze maly je nekludnejsi ako zvycajne byva a uz znervozniem. A to ani nehovorim ako som stresovala ked sme dva dni nekakali. Len mne sa nezda ze by sa mi to odzrkadlilo na tvorbe mlieka. U nas je prsnik jednoznacne vypinacom jeho placu 🙂

mneme
3. aug 2009

baluu, tak potom to bude ona, je uplne genialna a ma neuveritelne ludsky pristup, ja ju skratka milujem. musim si tu jej knizku zohnat, nevies mi poradit, kde? ale prave ona mi odporucila polohovat v kresielku - len zdoraznila, ze ho mam vypodlozit dekou, aby v nom babo bolo vzpriamenejsie a este vravela, ze vajko nie je dobre. a uz idem fakt spat, lebo moj muz si uz bude mysliet, ze si pisem s nejakym frajerom 😀

katka1981
3. aug 2009

mozem potvrdit, vo vajicku mala grcka

baluu
4. aug 2009

Baby fotite drobcov vela? chcem vas upozornit ze na happyfoto maju akciu na fotky ak si ich date urobit cez net. My sme uz dali urobit maleho fotky pre babky a znamych. Treba ich poslat co najviac, lebo pri kazdej objednavke sa plati manipulacny poplatok 1,32 eura a zasielateľske naklady 2,62 eura.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre