Rodili sme na Antolskej

kukenzi
9. júl 2009

ahojte,

ktore ste uz porodili, sup sem 😉 nech sa zbytocne nevykecavame v teme, ktora na to nie je urcena.. 😉, pretoze nove babenky potom stracaju prehlad a potrebne info sa tam stracaju

baluu
15. okt 2009

Ona sa nauci uvidis. Babatka su mudre.

Katka ja si myslim ze este nemusite prikrmovat, ale ak zacnes po troskach nic sa nestane. Ved my uz vlastne prikrmujeme gastrotusom a nutritonom uz davno 🙂 😵. Ideme sa ockovat tak ak v tom strese nezabudnem spytam sa doktorky co si o tom mysli.

mneme
15. okt 2009

kati, az teraz som si precitala - mame cumle avent 1, ale skusala som jej davat aj s tym s variabilnym tokom a s magickym naustkom. tiez nuk ortodonticky. dudluje inak ostosest, ale vacsinou iba na zaspanie a v kociku, obcas ked sa nosi. na upokojenie ho chce aj ked bdie, ale hned ho vypluje a radsej si tam da prsty. vsak to, ze ak bude hladna si da - ale kto ma tie nervy skusit ju vyhladovat do takeho stavu, aby pila z flase? vcera bola po 3,5 h stopro hladna a flasu nechcela, ale z cecikov si zato potiahla riadne - v zivote tak pekne nejedla ako ked jej najprv davam flasu - ziadne vrtenie, odtahovanie, normalne vzorne dojca, co si vazi cicik 😀

k tym prikrmom - mas predsa zacat okolo dovrseneho 4 mesiaca a nie presne v den jeho dovrsenia. a bez porady s pediatrickou by som vobec nezacinala. takze suhlasim s baluu a myslim, ze mate este cas.

katka1981
15. okt 2009

baluu dakujem

Mame teplu vodu aj teplucko, manzel nieco urobil a ide to, ale ktovie dokedy.

Mneme, tazko sa radi, ked ide o tvoje vlastne babo, to je najhorsie. Drzim vam palce. Pocuj a striekackou nechce tiez?

mneme
15. okt 2009

strikackou to slo. lyzickou a striekackou som pol na pol do nej dostala testovacich 40 ml. ide o to, ze muz tvrdi, ze tak je to na figu a o jej to tak davat nebude 😒

katka1981
15. okt 2009

Mneme dakujem. Snad som tymi 3 ml stavicky z nasich bop mrkvi nic nepokazila. Dakujem vam. Lebo ja som zostala v soku, ze osm ju zanedbala, ja som taka chulostiva na nu asi ako vy heheh. Inak fajn ze si mala teraz vazi tvoj cicik viac ako kedykolvek predtym. Mozno ti ju dovolia vodit aj do prace v mdc ako tvoju ozdobu alebo nejaky privesok, ved je tvoja sucast a nemusis ani spekulovat s flaskami.

mneme
15. okt 2009

no do skoly by mi ju urcite nikto nezakazal zobrat si, len neviem, ako by som zvladla viest seminar alebo mat prednasku keby nahodou nespala. o pozdvizeni medzi postpubertalnymi studentami presvedcenymi o svojej genialite ani nehovorim 😀

baluu, vsak to, ze babatka su mudre. ale ta moja je vychcana a vie, co chce a co nie 😉 mne jej je az luto, ako ju tym tyram, ale musime nieco vymysliet. v tejto kose ju nosit do skoly a v kabinete, kam moze prist nejaky kolega ju kojit - nic moc.

katka1981
15. okt 2009

Mneme, ty ucis? Co take?

S radostou vam oznamujem ze po osmich dnoch Sopjinka konecne vykakala nieco co sa podoba hovienku 😀 stavicka zabrala. Strasne sa tesim. Teraz zaspinkala. Miluje ked jej tatinko posiela pusinky, vtedy sa skeri. Vcera zaspala skoro az o 22.h. No koniec slohu, mini kratke vety ako na prvom stupni ZS.

katka1981
15. okt 2009

Jupi, mam pre malu rezervovanu zimnu kombinezu. Chuda pani vsetko mi musela premeriavat, lebo co mam doma ta je jej mala na trupe a inde dlha, proste zly strih. Tak sa tesim, dufam, ze nie je moc tenka.

Pocula som ze dnes v BA silno prsalo. A tu u nas v Raci snezilo az doteraz, teraz prsi. A padali take mega vlocky. Je to divne ked niektore listy su este zelene, ine cervene a zlte a do toho husta snehova fujavica.

katka1981
15. okt 2009

A teraz sa uz vykakala uzasne 😀 takze stava zo surovej mrkvi je super pri zapche.

baluu
15. okt 2009

Tak sme zaockovani. Strasne plackal az nemal dych tak asi ta masticka emla neucinkovala. Ale potom sa ukludnil a v aute zaspal. Homeopatika som davala tak verim ze to bude bez teploty,.

Katka pytala som sa dokiny na prikrmy a povedala ze vo vasom pripade ked davas UM tak zacat po dovrseni 5 mesiaca, zeleninou, po jednej lyzicke, dalsi den ak to je bez problemov 2 lyzicky atd po 3-4 dnoch vyskysat inu zeleninku. Potom sa moze davat spolu viac druhov zeleniny a az potom maso. Ale je super ze sa vykakala, tak jej to pomohlo.

Mneme ja by som malu do skoly urcite nebrala, nechaj to na muzika nech sa prejavi.

katka1981
15. okt 2009

baluu dakujem ti velmi pekne, si zlata. Nastastie sa krasne vykakala a myslim ze lepsie ta stavicka ako cipok alebo sirup z lekarne. Takze nemusim jej uz davat nic. Ta injekcia je do svalu a to boli velmi, cize vpich to mohlo umrtvit ale len na povrchu koze. Mneme neplanuje malu brat do skoly, ved Martinka by schovala do vacku vsetkych studakov.

baluu
15. okt 2009

Z tohto pocasia zacinam mat depku. Odavazila sa niektora z vas dnes von? Musim si kuknut pocasie ako bude hadam sa to uz konecne vyprsi. Katka to fakt v Raci snezilo?? Ved pred tyzdnom sme nosili kratke rukavy.

mneme
15. okt 2009

baluu, urcite s malou do skoly chodit nebudem. skor to vidim tak, ze ju v najhorsom pripade odveziem k mame, ktora byva na racku a ja si z centra odskocim nakojit. alebo mi ju mama dovezie a nakojim tak. ale stale verim, ze ak nie s flasou, tak lyzickou alebo striekackou to muz zvladne. a ked mam seminar, ktory trva 1,5 hodiny, mohla by som sa za cenu nejakych martinkinych pizukani stihnut vratit domov. ide hlavne o to, vydzat ten mesiac do konca zimneho semestra. v decembri zacneme s prikrmami, takze ked sa vo februari zacne letny semester, uz bude mat dve jedla denne. modlim sa, aby s tym neboli este vacsie problemy.
baby, ja som dnes vymakla a nesla som von, hoci som planovala s malou aspon symbolicku prechadzku v satke, kde jej je teplejsie ako v kociku. trochu sa hanbim, ze som nielen neschopna, ale aj leniva. vobec si neviem predstavit, ako prezijeme zimu. co robite s drobcami, ked je taka kosa? s martinou sa podvecer neda vydrzat, vtedy je vzdy otravena.
presne si pamatam, ako bol minuly stvrtok muz v robote, sluzili sme doma same baby a cely den sme stravili vonku, ako bolo pekne - 27 stupnov. no a dnes snezilo nielen v raci, ale aj v karlovej vsi 😠

bibi1711
15. okt 2009

Ahojki,
ze sa ta debata stale najviac rozbehne, ked ja nie som na nete....zacnem to brat baby osobne... 🙂
Zartujem...
My sa teda mame dost zle. ?ala je chora, neberieme ATB, mame len sirup na vykasliavanie, a kvapky do nosa. Je to nejaka viroza. Dnes je uz micke lepsie, tak som spokojnejsia. Ale bolo to dost zle. KAslala, kychala, soplila, ale stale sa smiala. Ona je taka zlata. Zvlada to lepsie ako ja.
Snezilo aj u nas v ruzinove.Dnes som s malou von nebola, aj ked lekarka mi vyslovene povedala, ze kazdy den s nou mam ist von. Lenze snehovalo, prsalo, tak akurat ja by som ochorela...Tak som ju len naobliekanu dala do kocika na balkon.

Mneme, ten problem nezavidim, ale nemyslim, ze by si sa kvoli tomu mala citit zle...Ja mam skveleho manzela, nemozem fakt povedat nanho nic zle, ale niekedy ma trosku hneva, ze odmieta niektore veci okolo malej robit. Alebo ked niekam idem, napriklad cvicit, alebo tak, tak hned mi ju v dverach po hodke a pol dava so slovami, ze on uz nevladze...tvari sa pritom akoby kopal v bani. Takze to pekne nechaj na manzela, poradi si, ak bude musiet. Ten mesiac nejako zvladnete. Urcite. 🙂

Inak, chcela som sa opytat na prikrmy. Vedela so, ze zacina sa zeleninkou, jedna lyzicka, potom dve a po 4 dnoch nova zelenina a dkola. Po 3-4 tyzdnoch masko. Minule som pozerala Damsky magazin a tam bola Mudr. Vicianova, o ktorej ste pisali, ze je naj na detsku vyzivu a ta povedala, ze sa hneva na mamicky, ked dojdu so 7 mesacnym babom a ono este nepozna masko. Ze dieta po tyzdni ma mat uz masko od kedy sa zacne prikrmovat...Tak neviem

baluu
15. okt 2009

Bibi debata sa preto tak rozbehla ze sa neda ist von.Aj ty si z Ruzinova? My byvame skoro na konecnej elektriciek, nestretavame sa niekde v tych koncinach?
Ale ze snezilo som nepostrehla. Som prekvapena ze doktorka ti hovorila ze mas chodit von kazdy den. Preco? koli rezimu? Zima ani mrholenie by mi nevadilo, ale toto je hnusny lejak tak pochybujem ze sa mamicky prechadzali von. My mame uzky balkon a kocik so sirokymi kolieskami, este som neskusala ho tam dat, musela by som podvozok zvlast tam trepat, tak sa vozime v obyvacke a aj mi v nom na pol hodku zaspal.

Zatial malinky spinka, je bez teploty. Mneme malej kolko po oskovani vystupila teplota?

Bibi este k tym prikrmom. Aj ja som pozerala vtedy damsky magazin, ale postrehla som ked hovorila ze mame davat masko, ze predsa nechceme aby z nich boli vegetariani, ale nepostrehla som kedy. Ale ked cely siesty mesiac budes davat iba zeleninu zaciatkom siedmeho by to uz vychadzalo na maso.

katka1981
15. okt 2009

baluu, u nas snezilo uz vcera ale dnes to boli mega vlocky. My neuveris, ked sme tu este nemali dom a isli sme sa prejst na pozemok, bol Silvester, vtedy ked dost nasnezilo, tak oproti nam isli domorodci na bezkach, takze mala sa ma kde zacat ucit lyzovat (akoby som sa ja vedela hehehe, takze aj ja)

katka1981
15. okt 2009

Mneme, ty mi dnes normalne robis psychologicku poradnu, ja sa citim jak leniva ... ja nenavidim zimu ale som rada ze ma mala donuti ist v zime von. My sme dnes boli doma, aj preto ze snezilo ale hl.dovod bol ze mala vcera v ocku hlien a bala som sa ze sa jej to zhorsi. Dnes ma ocicko zdrave a ak rano bude ok, ideme von.

katka1981
15. okt 2009

bibi, no co sa tyka prikrmov, kludne sa spytaj mna, ja sa ozaj vyznam 😀 Skoro sa vyzdravte.

katka1981
15. okt 2009

Ked sme boli s malou vcera vonku, dala som jej prsiplast na kocik aby na nu nefukalo a ufoklo jej ocko v garazi. Aky paradox ze? Fuj sa potim tak mi je teplo, ale som happy, ked dojde muz domov, tak stisi kurenie, ja to neviem, rozladila by som celu podlahovku. Idem skontrolovat moje zlaticko, dnes uz nespinka v perinke. Vcera som jej dala dokonca na chvilu bavlnenu ciapocku a ona na mna zato hodila taky uzgrn. Vzdy ked sa prebudi, pokial to nie je na zly sen, a nadklonim sa nad postielku aby som ju vybrala, tak sa krasne usmieva.

bibi1711
15. okt 2009

Baluu, ja byvam v Octopuse, oproti Slovanetu, teda na zaciatku Ruzinova. Chodim kocikovat najma okolo Strkovca. Von nam nakazali chodit kvoli tomu, ze je mala chorucka. Ze pobyt na cerstvom vzduchu musi mat, vraj je to dobre na sliznicu.
No, ona vravela, ze hned sa ma dat to masko...ze ie cakat mesiac. Tak neviem.

Kati, ja som tiez vela citala okolo prikrmov, vsade pisu to iste, ze masko po mesiaci...a ona vravela, ze o tyzden po zaciatku. Som jelen z toho. Co na to povies?

Este otazka. Buteme tu mrkvicku varit, ci parit? Potom to budete mixovat, ci len pucit, struhat? A aj s tou vodou, co sa varila, ci len cistu? A dava sa nejaky tuk do toho?Upss...nejako viac otazok...

baluu
15. okt 2009

Bibi tak to je pre nas uz daleko. Ja sem tam zajdem do parku pri Buducnosti. Je tam velmi pekne detske ihrisko. Uz sa tesim ked sa tam budeme chodit hravat.

Ja urcite budem davat maso az po mesiaci. Este musim najst kde za dobru cenu kupit nejake bio. Aspon do roka by som mu rada davala take, aby nepapal tie rastove hormony a antibiotika co je normalne v predaji.
Mrkvu asi varit a potom mixovat, asi bez vody. Ale na tieto otazky by nam mohla odpovedat kukenzi, ona uz predsa to raz absolvovala.

katrin79
15. okt 2009

dnes bolo fakt hrozne pocasie, my sme uz dva dni neboli vonku, zajtra uz urcite pojdeme, lebo mala potom nema ziadny rezim, len fakt sa obavam ako to v tejto zime zvladneme v kociari, mne tam teda nechce byt, iba vtedy ked spi, predtym som ju vzdy uspavala vonku v nosici a potom supla do kociara ale teraz v tejto zime mam obavy dat ju do nosica...
mneme: ty si odbornicka na nosenie 😉 v com mas oblecenu malicku teraz ked s nou chodis von?

my sme dnes vramci zleho pocasia skocili do avionu chcela som malej kupit zimne ciapky ale vobec ziadne nemali, vsade mi povedali, ze este zimne nemaju, zatial len prechodne. Take mame doma a zda sa mi, ze su na tuto kosu vonku uz tenke. Proste v obchodoch ma zase raz sklamali, esteze existuje objednavanie cez net.

mneme
15. okt 2009

jeej, bibi - este dobre, ze sa pytas na prikrmy, aspon sa dozviem a ked na nas pride rad, budem vediet, co a ako. vo vacsine veci sa totiz pytam mamy, ale vo veciach prikrmov ona vobec nevie, lebo hoci ma kojila takmer do dvoch rokov, v 70-tych rokoch sme ficali na ovocnych stavickach uz od 6. tyzdna 😖

tak v materiali, ktore som od dr. vicianovej dostala o vyzive v 1. roku zivota sa pise o troch obdobiach vyzivy deti
1. vyhradne mliecne - u plne dojcenych deti celych 6 mesiacov, u deti na umelej vyzive 4-5 mesiacov. takze katka vy v poho mozete pockat aj na dovrseny 5. mesiac.
2. prechodne obdobie - po dovrseni 6. mesiaca prvy prikrm, po dovrseni 7. mesiaca druhy prikrm, popritom normalka dojcenie
prikrm ma mat kasovitu konzistenciu. ako prvy odporuca ovocno-zeleninovy. odporuca 2-3 dni zacat uvarenym jablkom a podat 1 a postupne viac lyziciek. potom postruhat surove jablko a mrkvu, banan popucit vidlickou (samo kazdy novy druh ovocia alebo zeleniny zavadzat s odstupom 3-4 dni). uvadza aj to, ze niektori lekari odporucaju zacat zeleninovo-masovym a nie ovocnym prikrmom, aby dieta zvyknute na sladku chut ovocia neskor neodmietalo zeleninu.
druhy prikrm ma byt zeleninovo-masovy - teda je to tak, ako spominala bibi, ze zelenina a maso sa zavadzaju naraz. tento prikrm sa ma pripravit vo forme polievky, po 7 mesiaci moze mat konzistenciu kase a masoveho hase. zase sa vzdy zavadza len po jednom druhu zeleniny, maso ma byt biele - kuracie, morcacie, domaci kralik.
prvy a druhy prikrm sa podavaju ako desiata a obed, jedlo je najlepsie pasirovat, nema vytekat z lyzicky
3. obdobie - postupny prechod na upravenu stravu dospeych - v 10. mesiaci sa zavadza 3. prikrm - vecerna kasa. vtedy uz ma mat strava zrnity alebo kusovity charakter, aby zacalo babatko zuvat

Dufam, ze som nieco nepoplietka, je to velmi strucny vycuc. ja sa budem asi riadit tymto, ale velmi prehladny manual k zavadzaniu prirkmov som nasla aj na www.kojeni.net

teda z toho mi vychazda, ze mrvku nemixovat - to by z lyzicky vytekala - asi ju rozvarit a prepasirovat. i ked zdravsie ako varit by asi bolo parit, tak neviem. k tomu tuku - pise sa tam, ze zeleninovo-masovy prikrm sa ma obohatit dvoma kavovymi lyzickami rastlinneho oleja.

teda, posobi to na mna znova ako riadna veda, budem si to musiet poriadne nastudovat.

k tomu pobytu na cerstvom vzduchu - nielen kvoli sliznici, ale aj kvoli posilnovaniu imunity a kvoli zdravemu unaveniu babatka. najma v zime, kedy fungujeme vo vykurenych miestnostiach so suchym vzduchom je to velmi dolezite. ale ci ideme s babom na prechadzku, alebo ho dame spinkat na balkon je to z tohto hladiska zrejme uplne jedno, vzduch ako vzduch, nie?

no a muz to dufam nakoniec tou striekackou nejako zvladne. po kupani jej vydrzal dat testovacich 20 ml, sice pri tom plakala, ale nic nevyplula.

katka1981
15. okt 2009

katrin79, moj muz kupil malej na Zlatych pieskoch v stanku krasnu zimnu, vedla fornetov, a mali pekny vyber ale je s tym problem.

katka1981
15. okt 2009

Katrin, v Tescu

katka1981
15. okt 2009

Bibi, co sa tyka prikrmov, neviem ani makke n. Hodim rec s nasou detskou 3.11. na poradni, den nato ma mala 5 mesiacov

Mneme dik za upokojenie, lebo svagrina mi pisala mail ze ci este nedokrmujem ze uz som mala, tak som chytila paniku.

jasminet
16. okt 2009

ja som malej nakoniec objednala podobnu tejto - akurat je spodok ruzovy a vrch biely a na obrazku su 2 medvediky. je v nej ako maly plysacik 😀

bibi1711
16. okt 2009

Tak som teda dobre pocula...ze masko skor. Ja ale isto mienim zacat zeleninou. Fakt mam pocit, ze je to lepsie. Na sladke sa lahko zvyka...A ked bude mesiac papat sladke ovocie, mam vazne obavy, ci by mi potom zeleninku jedla.

Co sa masa tyka, tiez chcem zohnat nejake bio, len neviem kde. Baby tu na MK radili ze hydinu na Mileticke,je tam stanok s domacou hydinou.Myslite, ze je to dobry napad?
A zeleninka moze byt aj bio mrazena?Lebo vraj sa nesmie taka, co dlho stoji a kedze ide zima...Uz mam riadny strach z tych prikrmov...Nas to caka uz o 3 tyzdne. Uvidime...

Ja som s malou stale chodila von, minimalne 1krat.Teraz sme jeden den neboli..strasne pocasie.Dnes isto pojdeme.

Baluu, ja sa tiez tesim na ihrisko, ked mala bude vacsia...aj tu pri Strkovci je krasne 🙂

dadka212
16. okt 2009

ahojte 🙂

príkrmy z vlastnej skúsenosti aj zo skúseností kamošiek odporúčam začať zeleninkou (mrkva, potom zemiak atď.) a keď si dieťa zvykne tak potom pridať ovocie, mäsko stačí až o ten mesiac možno aj neskôr nič tým nepokazíte, ja som v podstate výhradne dojčila do 13 mesiacov, malý mi odmietal všetko jedlo aj čaj 😝
ja nechápem čo sa všetci tak ponáhlajú do tých detí cpať hneď od začiatku všetko 😝 nič im neutečie...mne malý krásne prospieval a nebol velký jedák až doteraz, teraz zas nevie kedy prestať, každú chvílku si pýta niečo na papanie 😀

ja som kúpila čapičku v HM-ku takú čisto bielu štrikovanú a zvnútra je flis, je krásne teplučká a malá vyzerá v nej ako bambulka 😵 aj rukavičky k tomu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre